Zestien slachtoffers van kamp Dachau herbegraven in Loenen KLANKBORD MINISTERS OP „DE RUYTER" GETUIGE VAN OEFENING NEDERLANDSE KAPITEIN VAN KOPENICKVOOR RECHTBANK VRIJDAG 9 SEPTEMBER 3960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S DR. DREES HERDACHT DR. WIARDI BECKMAN Prinses Wilhelmina zond vertegenwoordigster Onder grote belangstelling zijn donderdagmiddag op de erebe graafplaats van de oorlogsgra venstichting te Loenen op de Vel uwe de in een massagraf te Dachau ontdekte stoffelijke res ten herbegraven van dr. H. B. Wiardi Beekman, oud-hoofdre dacteur van „Het Volk", ds. G. C. H. Plantagie, die gerefor meerd predikant te Dieren en een van de verzetsdominees op de Veliuve was, J. L. Kautz, een Haags verzetsman, en W. Nauta uit Almelo, een ondergronds strijder, die zich vooral met het helpen van piloten heeft onder scheiden. Als vertegenwoordigster van prinses Wilhelmina was mejuffrouw mr. J. C. M. M. Geldens aanwezig en voorts waren ta.1 van prominente figuren uit de Partij van de Arbeid, onder wie ör. W, Drees er, een deputatie van oud-Dachaucrs en van de Nederland se Vereniging van Expolitieke Ge vangenen uit de bezettingstijd naar Loenen gekomen om de laatste eer aan de gevallen verzetslieden te be wijzen. Vooral de bevolking van Die ren, onder wie ds. Plantagie een ge ziene figuur was, was sterk verte genwoordigd, alsook het voormalige Veluws vei zet. Rouwdienst I)s. F. Slop gereformeerd predikant te Hoorn, die in de bezettingstijd be kend was als „Frits de Zwerver" leid de de rouwdienst, nadat de lieer P. W. de Hertogh, directeur van de oorlogs gravenstichting liet dodenappéï had gehouden. Op de grote diehtbeboste dodenakker sprak mejuffrouw da. W. S. Wiardi Beekman, terwijl de kisten een voor een werden neergelaten de begrai'enisformule uit met voor ieder afzonderlijk een tekst uit de bijbel. Als eerste sprak daarna dr. W. Drees, herinnerende aan twintig jaar geleden, toen dr. Wiardi Beekman als officier een toespraak hield bij de graven van de aan de Grebbelinie ge vallen Nederlandse militairen. „Zij die hier vielen", sprak hij als zijn overtuiging uit, „hebben hun leven niet voor niets geofferd". Vijf jaar later viel hij zelf in de uitoefening van zijn Nederlandse plicht, aldus dr. Drees. Om zijn kwaliteiten ver zocht de regerirïg in Londen hem in de bezettingstijd zich bij haar te voe gen. Kort voor zijn vertrek, dat hem in de armen van de Duitsers voer, besprak Goochelaars Slot van pag. 1 door werkgevers en werknemers, in bedrijfstak na bedrijfstak juichend herverdeling van de ruimte binnen halen. Wel leidt een overbezette ar beidsmarkt ertoe, dat de bedrijfstak ken en de ondernemers elkaar voor de arbeidsprestatie alsmaar overbie- den met vrije tijd en geld." Tot zover dr. Van der Wal. Hij rammelt wel heel stevig aan dat heilige huis van de produk- tiviteitsciifers. Die cijfers zou den in handen van vaardige mannen niet meer zijn dan goochelmateri- aal, waarmee men bewijzen kan wat men wil. Waarmee men de truc kan demon streren van het ruimtekonijn, dat liit de lege produktiviteitshoed ge haald wordt. Heeft dr. Van der Wal daarmee veel nieuws gezegd? Neen. eigenlijk niet, want overal fluisterde men reeds, dat met die produktiviteitscijfers wel te scharrelen viel. De verdienste van de heer Van der Wal is, dat hij thans openlijk ge zegd heeft, dat die produktiviteits cijfers gee:* betrouwbare basis (be hoeven) zijn voor de loonpolitiek en als men toch wil voortgaan daar op de loonpolitiek te baseren, dan moet men ook het risico aanvaar den dat men van tijd tot tijd bij de neus genomen wordt! IZENOUK. In een Westberlijns blad stond een dezer dagen het bericht, dat majoor John Eisenhower, de zoon van de Amerikaanse president, een bezoek zou brengen aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland. De (Engelse) klank van de naam klopte, zo bleek bij nadere informatie, de spelling niet. De bezoeker was na melijk kolonel Frank Izenour van de Amerikaanse ambassade in Bonn. SCHULMBLUSSER. Een surveille rende agent in de Duitse stad Bischofsheini ontwaarde een bestel auto van een bierfirma, uit de motor kap waarvan rook en vlammen kwa-; men. De agent zocht de chauffeur maar die was niet te zien. Hij be dacht zich niet lang en wist de schade, althans aan de auto, te be perken door de inhoud van honderd flesjes bier op de vuurhaard te stor ten. IN LEEUWEHOL. De 34-jarige Londenaar Thomas Boyle werd ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens het stelen van een revolver en een fles whiskey uit de woning van lord Parker, president van de Engelse Hogo Raad. hij met dr. Drees en met Koos Vor- rink de politieke situatie. „Hoe smartelijk hebben wij hem na de oorlog gemist", besloot dr Drees. „bij ons werk om te komen tot een nieuwe politieke vorming". Kransen en bloemstukken Bittere beelden maar ook hartverwar mende herinneringen aan trouw, ka meraadschap en aan geloofsmoed werden opgeroepen door de heer W. A. H. C. lïoellaard, die in Dachau ge vangen had gezeten. De hoogbejaarde ouders van ds. Plantagie waren bij de herbegrafenis aanwezig, evenals de echtgenote en de kinderen van de pre dikant. Namens hen spraken ds. R. de Koos uit Diereu en de heer C. Jan sen, een zwager van ds. Plantagie. Tot slot sprak da. Wiardi Beekman liet „Onze Vader" uit, waarna de plechtigheid een einde vond bij de vlaggeinast uaast de aula waar de menigte een eerbiedige groet bracht aan de Nederlandse driekleur. Prachtige kransen en bloemstukken werden bij de graven gelegd. Mejuf frouw Geldens plaatste een in de vorm van een margriet gevlochten grote krans namens prinses Wilhel- Vele doden en gewonden door orkaan „Donna" Het weerkundig bureau van 3Liaini heeft donderdag meegedeeld, dat de orkaan „Donna", die al Porto Kico en de Benedenwindse Eilanden heeft geteisterd, nu rechtstreeks schijnt aan te koersen op liet noorden van Cuba. Het gevaar voor Zuïdoost- Florïda neemt af. Niettemin zijn aan de kust van deze staat allerlei voorzorgsmaatregelen getroffen. Dit geldt onder andere voor de raketbasis in Kaap Cana veral en de grote vlootbasis van Key West. Op Porto Rico heeft net overtrekken van de orkaan, waarin windsnelhe den van 135 tot 160 km voorkomen, aan 126 mensen het leven gekost. Ruim duizend woningen zijn ver woest. Alle verbindingen met de Amerikaanse raketbasis op het ei land Mayaguana, 380 km ten zuid oosten van Nassau op de Bahama- cilanden. zijn verbroken. Men vreest dat er zware schade is aangericht. mina bij het graf van dr. Wiardi Beekman, waarmee de prinses allen wilde eren, die als strijder voor de vrijheid de bevrijding niet beleefden. Er waren ook kransen van de Partij van de Arbeid, van de Vereniging van Ex-politieke Gevangenen, van de dr. Wiardi Beckmanstichting en van de familieleden en vrienden. Deze her begrafenis van vier slachtoffers j maakte deel uil van de bijzetting van zestien stoffelijke resten uit Dachau. Zo werden donderdag ook herbegra- ven de stoffelijke resten van burge- i meester L. J. J. M. Ficq uit Grave. I mevrouw J C. M. Kloet-Kösters uil Amsterdam. L. Mutsaers uit Haar lem, P. J. A. Theunissen uit Rotter dam, E. D, Bootsma uit Amsterdam. L. J. H. Emmerij uit Rotterdam, A. F. Huizinga uit Den Helder. J. van Loggcm uit Amsterdam. M. Olinga uit Groningen, H. Pool uit Enschede. A. Rampf uit Rotterdam en W. van 't Veer uit Krommenie. HM. de Koningin et, H.II.K.K.II.II. de Prinsessen Beatrix en Irene heb- ben noen daft met grote belangstelling j de Olympische ruiterwedstrijden ge- vol yd. „SCHIP VAN STAAT" ALS SCHIETSCHIJF Tocht van smaldeel 1 op de Noordzee Een aantal ministers en staatssecre tarissen heeft gisteren op de Noord zee een vaartocht meegemaakt aan boord van het vlaggesehip van oefen- smaldeel J, Hr. Ms. Kruiser „De Ruy- ter". Uitgezonderd de minister-pre sident, de ministers van verkeer en waterstaat, van buitenlandse zaken, van onderwijs, kunsten en weten schappen en van maatschappelijk werk, alsmede de staatssecretarissen van Houten en Calmeyer, waren de overige bewindslieden aanwezig bij deze vaartocht. Het hoge gezelschap embarkeerde aan boord van Hr. Ms. „De Ruyter" ter hoogte van IJmuiden omstreeks tien uur, alwaar het werd ontvangen door de minister van defensie ir. S. H. Visser, de staatssecretaris, P. J. S. de Jong. de bevelhebber der zee- strijdkrachten. vice-admiraal L. Brouwer, de commandant smaldeel I, commandeur J. A. Bientjes, en de commandant van Hr. Ms. „De Ruy ter", kapitein ter zee, E. A. J. Mod derman. LIJFWACHT, BARON, RITMEESTER, MILITAIRE ATTACHE.. „Hij verliet het terrein van lachwekkende fantasie" Na een welkomstwoord door de sinal- <leelcommandant, uitgesproken in de kajuit, sloegen de ministers vanaf het halfdek 't voorbijstomen van Ilr. Ms jagers „Gelderland" en „Utrecht" ga de, welke schepen tot- smaldeel l be horen. De jagers passeerden in ldelli- nie, waarbij de gebruikelijke eerbe wijzen werden gebracht. Omstreeks half elf werd een helikopter-demon stratie gehouden, waarbij een sikor- sky S 58 van de marineluchtvaart dienst personeel aan boord van de „De Kuyter" afzette en later weer oppikte. Dieptebomraketten Tevens werd het overgeven van lichte lasten aan beide jagers, die aan weerszijden van de kruiser langszij kwamen, aan de ministers getoond. Na de lunch werd een schietoefening door de jagers gedemonstieerd, waar bij de „De Ruyter" als doelschip fun geerde. Daarna werd door de „Gelder land" in de nabijheid van het vlagge sehip een tweetal oefen-dieptebomra- ketten afgevuurd. Na een anti-lucht doelschietoefening op een door een vliegtuig gesleepte manche te hebben bijgewoond werden de mi nisters en staatssecretarissen over het,4ek van de „De Ruyter" rondge- leiuHvaarbij onder meer een 15 cen timeter geschutstoren werd bezich tigd. Een spectaculaire aanvalsoefe- ning van vliegtuigen van de Konink lijke Luchtmacht van de vliegbasis „Volkel" op 'n door Hr. Ms. „De Ruy ter" gesleepte schijf, besloot dit oefenprogramma. Na zijn rondgang door het schip en samenkomst in de kajuit débarkeerde liet hoge gezel- schap omstreeks half zes 's avonds Loemoemba in de senaat Slot van pag. 1 verklaarde dat het regeringsbe leid in handen is van onverant woordelijke mensen en waar schuwde in dit verband dat een toestand van wanorde binnens lands een weerslag heeft op de buitenlandse bétrekkingen. „Het prestige van Kongo staat op het spel", zo zei hij. De vice-voorzittcr van de senaat ont zegde aanvankelijk aan Loemoemba liet recht, er te spreken. Toen hij echter eenmaal was toegplaten. slaagde Loemoemba er in een kwar tier in, de stemming, die pro-Kasa- voeboe was, pro-Loemoemba te ma ken. Hij noemde Bomboko een ver rader. Het stemmen was openbaar. Toen men ermee begon, kwamen sol daten \an het Kongolese leger, die Loemoemba steunden, de zaal bin nen. Nadat onder een indrukwekken de stilte (le 'eerste twee stemmen „te gen" hadden geluid, spraken de ove rige senatoren zich voor Loemoemba uit of onthielden zich van stemming. Een aanhanger van Rasavoeboe ver klaarde dat de stemmende senaats leden vooral werden gedreven door angst \oor Loemoemba. De uitslag was 41 voor, 2 tegen en 7 onthou dingen. Na afloop verklaarde Loemoem ba: „Kusavoeboe is nog steeds president, maar hij heeft geen ge zag. Wij zullen dit op onze eigen Afrikaanse manier regelen". Unilever komt met nieuw merk plantenmargarine van de regering gesteld. Een psy- [wederom voor IJmuiden. chiater adviseerde dit. nu weer. j Deze man is behept met een zieke lijke fantasie en grootheidswaan zin, zei het rapport. Hij moet in een beschermd milieu verpleegd worden. ,,Een tweede kapitein van Köpenïck" noemde de esident van de straf kamer van „e rechtbank te Rotter dam vanmiddag de 27-jarige ver- daehte H. V., die terecht stond 1 De otficier eiste zes maanden gevan- vcrdachfc van oplichting. Deze man I en ter^e" met een opleiding van twee jaar scnikkingstelling. mulo placht zich namelijk klin- De verdediger, mr. J. Doeksen. zag kende hoedanigheden aan te me- j ten. Hij gaf zich uit. voor lid van do lijfwacht van prinses Beatrix, baron, ritmeester, militair attaché, officier van justitie of „gewoon" meester in de rechten, accountant, en zo meer. Hel is hem zo gelukt de burgemeester van Rotterdam, die van Arnhem, en de comissarls van de koningin in Gelderland te bezoeken. Hij woonde zittingen van do krijgsraad bij, en .ging „voor de Binnenlandse Veilig heidsdienst naar bet Stadstimmer- huis in Rotterdam om een onder zoek in te stellen naar de aanwe zigheid van communistische ele menten..... en overal liep men erin. Het eerste hem ten laste gelegde feit was, dat hij zich tegenover de or ganisator van de Floriade, de heer Jacq. Kleiboer, had uitgegeven als meester in de rechten, ritmeester en militair attaché, niet het ver zoek een gratis doorlopend toe gangsbewijs te krijgen. Ook dit was hem gelukt. Zoals de presi dent opmerkte, deed V. dit niet om er heen te kunnen gaan, maar om er mee te kunnen zwaaien en te laten zien. dat hij tot de gewich tige personen behoorde. Het tweede feit betrof een oplichting van .250,ten nadele van de di recteur van een pijpleidingmaat schappij. Tegenover hem had hij zich uitgegeven als meester in de rechten en accountant met een eigen kantoor in Vlaardingen. Hij verrichtte zogenaamde werkzaam heden voor grote bedrijven en zou dit ook voor de pijpleidingmij. gaan doen. Een avond ging hij praten met de (gediplomeerde) boekhouder, en ook hier viel de j (ongediplomeerde) „accountant" j niet door de mand. Hij vroeg een voorschot van 250.aan de di- recteur, en kreeg het. hier, gezien de vorige ervaring, geen heil in. Hij vond een persoon lijke psychiatrische behandeling beter cn adviseerde een voorwaar- lijke straf, met deze bijzondere voorwaarde. Over veertien dagen doet de recht bank uitspraak. Inwisseling munten van 12 september tot 15 oktober Het ministerie van financiën vestigt er de aandacht op, dat in een door zijn voorlichtingsdienst uitgegeven bericht een fout is geslopen. In dit bericht is abusievelijk vermeld, dat van 12 september tot en met 19 no vember I960 voor de laatste maal gelegenheid zal worden gegeven, bui ten omloop gestelde munten in te le veren. De periode waarin dit moge lijk zal zijn is echter die van 12 sep tember tot 15 oktober. Een zegsman van de Unilever heeft desgevraagd bevestigd, dat deze maatschappij een nieuw merk plan tenmargarine op (le markt zal bren gen onder de naam „Diane". Overi gens zal Jurgens en Van den Bergh, een dochteronderneming van Unile ver, ook het merk „Planta" (met de onschadelijke emulgator) blijven brengen. Blijkens een bericht van D.P.A. is de margariuc-emulgalor, die oorzaak •zou zijn van de Planta-zïekte in Ne derland en die eerder iii Duitsland de. zogenaamde blaasjesziekte zou hebben veroorzaakt werd destijds in Duitsland buiten gebruik gesteld in verband niet een nieuwe bepaling op het gebied van de vervaardiging van levensmiddelen. Deze bepaling is op 24 december 3959 van kracht geworden. De emul gator wer din de tweede helft van 395S in de Duitse Bondsrepubliek en eind 3959 in West-Berlïjn gebruikt bij de vervaardiging door „Marga rine Union" van de door deze maat schappij in Duitsland uitgebrachte merken „Rama" en ..Sanella". aldus een communiqué, dat vandaag in Hamburg door de „Margarine Uni on" is verstrekt. Proeftijd ,Op dit moment", zei de officier van justitie, mr. H. van Buuren, „ver liet de verdachte het terrein van de fantasie waarover we nog kon den lachen", llij zei dat verdachte nog in een proeftijd loopt van een voorwaardelijke, terbeschikking stelling van de regering die de rechtbank in Amsterdam hem in 1.959 liecft opgelegd. Eveneens voor dezelfde feiten was verdachte in januari 1958 al ter beschikking Het Wereldgebeuren Juk van T.U.C. Fy rank Cousins (56), dc secretaris van de Britse ti a nsportar her dershond. kon misschien gnuiven na de stemmingen van dinsdag op het congres van dc Britse vakbon den op het eiland Man. Maar voor lieden die niet tot zijn linkervleu gel behoorden, en vooral voor dc lei der van de Britse Labourpartij. Hugh Gaitskell. was er eerder re ilen tot droefenis. En misschien is Cousins blijdschap toch niet onge mengd. want ook voor hem moet het meest opvallende aspect van de stemmingen zijn geweest dat bet congres een deerlijke verdeeldheid toonde. Cousins slooft zich al tijden uit in de strijd tegen de atoomwa pens. Geen zinnig mens die er vóór zou zijn om zulke wapens te gebruiken, maar Cousins is radica ler dan bijvoorlieeld het Labourbe- stuur. Het officiële defensieprogram ma. dat dc besturen van het T.U.C. en van Labour na het topdéhacle aanvaardden, wil dat Groot-Brittan- nië slechts traditionele wapens bij draagt voor de defensie van het westen en dc kernwapens overlaat aan de Verenigde Staten. Het wes ten mag. aldus dit programma, nooit het eerst atoomwapens gebrui ken of niet het gebruik ervan drei gen. Groot-Brittannië moet geen ver dere atoomproeven houden: de kern wapens mogen voor het westen al leen in de Verenigde Staten wor den aangemaakt. Volgens Cousins en diens linkervleugel echter moet iedere defensiepolitiek die op liet dreigement met kernwapens steunt, worden verworpen. Produktïe en proeven met kernwapens moeten de finitief worden verboden. Herhaaldelijk is vóór de stem ming aan Cousins gevraagd, of hij voorstander is van een een zijdige kernontwapening, waarmee dan zou vaststaan dat volgens hem Groot-Brittannië op eigen houtje de kernbewapening moet afschaffen en uit de N.A.VrO. treden. Ontwapening, ook op atoomgebied, via een inter nationaal akkoord, wordt ook in ver antwoordelijke politieke kringen van alle landen immers nastrevenswaard geacht, maar voor eenzijdige stap pen in die richting wordt daar niet gevoeld- Cousins hulde zich in ne velen. maar zeven ontwerp-resolu- tics waurin zo'n eenzijdige beslis sing wél stond aangeprezen, werden ten gunste van de motie-Cousins in getrokken. T.U.C.-secretaris Sir Vin cent Tewson trok daaruit de conclu sie. dat deze voor hem en vele an deren onaanvaardbare eenzijdige kernontwapening tot Cousins' pro gramma behoort. Juist omdat Cou sins weigerde kleur te bekennen, kon de bond van metaalbewerkers zowel voor de motie van de transportarboi- derssecretaris stemmen als voor het standpunt van het bestuur. Zo kwam I liet. dat de beide tegenstrijdige mo- j lies werden aangenomen, die van Cousins met een grotere meerdei - jheid (4.356.000 voor en 3.213.000 te lgen) dan dc andere (4.150.000 voor I én 3.460.000 tegen). De metaalbewerkers sprongen bij de stemming dus in de bres voor j Gaitskell. die nu al lang veld tochten houdt voor compromissen ter voorkoming van een vlucht uit de realiteit, zoals in de denkbeelden van Cousins ligt opgesloten. Op het con gres van de Labourpartij. dat volgen de maand in Scarborough wordt ge houden. beoeft Gaitskell dus niet te verschijnen als iemand, die door de T.U.C. tuk genomen is. Hij kan daar entegen wijzen op het juk van de verdeeldheid, dat de T.U.C. thans te dragen heeft. Cousins, die al op veertienjarige leeftijd mijnwerker werd. latei- chauffeur op een mijn-vracht- wagen was en vervolgens als vracht- autochauffeur-voor-lange-afstanden diende voordat hij door een staking in het vakbondswerk verzeild raakte en door Ernest Bevin naar het Londense bureau van een der transportarbei dersbonden weid geroepen, geeft er klaarblijkelijk niet de brui aan. in nevelen te rijden. Terwijl langs zijn weg velen staan te juichen, vragen vele anderen zich af, of op het eind van deze tocht geen pijnlijke teleur stellingen zullen liggen. Hij heeft in elk geval alle gelegenheid om over de route tf- twisten met degenen, die een andere visie hebben. Dat lean hard tegen hard gaan, en om onmid dellijke gevolgen van een ruk aan het stuur bekommert men zich niet: La bour is toch in de oppositie en draagt geen regeringsverantwoordelijkheid" In socialistische kring is al de re denering gehoord, dat het voor La bour beter is, in die oppositie te blijven zolang de onderlinge strijd niet uitgevochten is. Zeeland heeft zich donderdag in-t nieuwe oester- en mosselseisoen in- i Yerseke weer ..gepresenteerd". Met geluid, 's Middags trok een kleurige een feestelijke dag wei-d daar. hetOptocht door. de'straten van h»t dorp waarvan dit vrolijke onderdeel uitmaakte. iPota P.Z.CJ* 1 FRANK COUSINS rijdt in nevelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3