Rectoraatsoverdracht aan het Christelijk Lyceum voor Zeeland Zeeuwse Almanak FRUITFEE EN HOFDAMES MET 200 MANDJES NAAR SCHOUWEN van hl tot YERSEKE VIERDE OPENING OESTER- EN M0SSELSEIZ0EN VIJFHONDERDSTE WONING VAN Z.-VLAAMSE R.-K. VERENIGING 2 PROVINCIAL^ ZR EU W 8 bl O OU RANT VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1960 DR. D. BARENDS GAF BIJBEL AAN DRS. K. DE JONG Advertentie) de rector van het Professor Zeeman lyceum te Zierikzee, dr. J. J. Wes tendorp Boernia aan door te wijzen op de vruchtbare samenwerking met de andere Zeeuwse middelbare scho len. De rector van het lyceum in Dok- kum, de heer J. Heukels, introduceer de de nieuwe rector van het christe lijk lyceum als een man. wiens werk aan de Friese school bekroond was met deze benoeming. Namens het personeel overhandigde de heer F. van Dijk dr. Barends een bloemstuk. De directeur van de christelijke h.b.s. te Middelburg, de zusterschool van Veel! waardering voor werk van afgelopen dertien jaren In dezelfde Schuttershofzaal, die dr. D. Barends in 1947 als eerste onder komen diende voor zijn onderwijsactiviteiten aan het Christelijk Ly ceum voor Zeeland te Goes, heeft de thans in Haarlem benoemde rector donderdagmorgen zijn taak overgegeven aan zijn opvolger, drs. It. de Jong. Hij gebruikte daarvoor twee symbolische voorwerpen: de bijbel en de sleutel van het grote schoolgebouw aan de Bergweg. Voorwerpen, waarvan de laatste dertien jaren geleden nog een toekomstdroom was en die tegelijk getnigde van de krachtige groei van het lyceum sinds die tijd. Dr. Barends zegde nu in een volledig met bestuur, curatorium, gemeen telijke- en onderwijsautoriteiten, leraren en leerlingen bezette zaal zijn Zeeuwse vrieden vaarwel. En dat was voor de verzamelde aanwezigen van hun kant een geschikte gelegenheid om de rector van de school, die zij allen een goed hart toedragen, spontaan en overdadig te huldigen voor zijn stuwende en zo bijzonder gewaardeerde arbeid in de voorbije eerste jaren van het lyceum. De voorzitter van de vereniging voor christelijk middelbaar en voorberei dend hoger onderwijs in Zeeland, de heer J. Laport, was de eerste die dat deed. In een openingswoord van de afscheidsbijeenkomst verklaarde hij. dat wie de naam van het christelijk lyceum noemt, daarop onmiddellijk die van dr. Barends laat aansluiten. ..U was ons eerste bezit", aldus de heer Laport, „en dank zij uw voor treffelijke leiding heeft de school, waar tegenover men aanvankelijk soms sceptisch stond, thans een ge heel eigen plaats veroverd en een sfeer van begrip en wederzijdse waardering geschapen". De voorzitter haalde vele facet ten uit de rectoraatsperiode van de heer Barends op en telkens moest hij een deel van het gunsti ge licht, waarin deze het christe lijk lyceum voor Zeeland hebben geplaatst op de scheidende rector laten vallen. „Wij zijn dan ook bijzonder erkentelijk voor wat U voor de Goese schoolge meenschap, in welke vorm dan ook hebt gedaan", zo besloot de heer Laport zijn inleidend woord. Introductie Vol vertrouwen in de capaciteiten van de nieuwe rector, drs. K. de Jong uit Dokkum, droeg de heer Barends vervolgens zijn functie over. De heer Laport sloot zich daarbij aan met een kort woord van introductie voor de heer De Jong in de kring van bestuur, curatorium, leraren, leerlingen en collega's, waarmee hij in de toekomst dage lijks te maken krijgt. Voordat een rij van sprekers zich naar het podium van de Schutters hofzaal begaf om zich met woorden van afscheid en welkom tot de beide rectoren te richten, was er eerst een kort .Intermezzo, verzorgd door drie leerlingen. Frank Kousemaker, hobo, Stoffel Gunst, plano en Rinus Hille- brand, klarinet zorgden voor enkele korte muziekwerkjes. De inspecteur van het middelbaar onderwijs in Zeeland, dr. B. Duncker uitte, mede namens zijn voorganger zijn erkentelijkheid aan de scheiden de rector en prees hem om de wijze waarop hij steeds een uitstekende staf van medewerkers om zich heen wist te vergaren. Trots op instituut „U liebt met vaste hand een onder- wijs-instituut zijn gevestigde plaats gegeven, waarop wij thans met trots kunnen wijzen", zo kwalifi ceerde burgemeester H. K. Michaë- lis van Goes het werk van de heer Barends. Bij deze woorden sloot zich het lyceum in Goes, drs. H. J. van Alphen, wenste de heer Barends een mooie loopbaan in zijn nieuwe stand plaats toe, waarna Dries Vermeer namens de schoolvereniging Astra" als erkentelijkheid voor de hulp aan de beide rectoren en hun dames ge schenken overhandigde. Met een woord van dank tot de sprekers van de beide rectoren kwam het einde van deze bijeenkomst. De aula van het schoolgebouw aan de Bergweg stond aan het eind van de middag open voor iedereen, die dr. Barends vóór zijn vertrek uit Zeeland nog even de hand wilde drukken. Verschillen de oud-leerlingen, onderwijsmen sen uit Goes en omgeving en au toriteiten, die in de verstreken periode veel met de Goese lyceum rector te maken hebben gehad, maakten daarvan gebruik. Voor het personeel van de school, het bestuur van de vereniging en het curatorium was er 's avonds nog een gezellig samen zijn. Na dertien jaar rector van het Chris telijk Lyceum voor Zeeland, in Goes te zijn geioeest heeft dr. D. Barends donderdag afscheid genomen van zijn Zeeuicse vrienden. In het Schutters hof werd hij hij die gelegenheid hartelijk gehuldigd. Met het. over dragen van de bijbel en de sleutels van de school gaf hij zijn taak aan zijn opvolger drs. K. dé Jong (rechts op de foto) over. EXTRA BOOT NA AFLOOP CORSO Bezoek aan ziekenhuizen en rit per open auto over het eiland Aanstaande maandag brengt de Goe se frnitlee met haar beide hofda mes voor de tweede maal een be zoek aan Schouwen-Duiveland. Met tweehonderd mandjes frnit maken de voor de eerste maal in „feestgewaad" getooide fee Matty BEL4ARDDAG. Zeven beiaardiers uit België en Ne derland zullen aanstaande zaterdag in Bergen op Zoom de toren van de „Peperbus" beklimmen om er een' concert te geven op het stadscarillon. Onder hen bevinden zich ook twee Zeeuwse beiaardiers. Van half drie tot tien over drie geeft de heer Piet Broerse, stadsbeiaardler van Vlissin- gen een concert. Op zijn programma staan een zevental werken van Bach, Couperin en Tsjaikowski. Tussen zes uur en half zeven speelt de heer W. L. Harthoom uit Goes. Zijn concert vermeldt werken van Van der Gheyn, Hullebroek en Bonset. AFDANKERTJE... Laten we eerlijk wezen: voor menige man is de afioezigheid van zijn vromu een bittere ervaring. Dan pas blijkt, dat de „handen verkeerd staan" zoals dat heet. Er doen zich allerlei ongerechtigheden in het huis houden voor en als de afwezigheid van lange duur is, dan krijgt de man een starende blik over zich. Zoals onze collega. Zijn vrouw was al bijna een vjeek weg familie bezoekjes en zo en de man was zo langzamerhand in het glazige sta dium aangekomen. Er werd alleen wat „frier' gegeten en voor de rest geloofde hij het wel. Maar helemaal goed bij zijn positieven was hij niet meer. Dat bleek gistermorgen. Et werd gebeld. De voddenman. „Soms een afdankertje mee te ge ven, meneer?" vroeg hij vriendelijk. Onze collega schudde wazig 7- hoofd. ,(Nee zei hij, „m'n vrouw is niet thuis Ktt toch ziet ze er echt niet ara een afdankertje uit- STADSGEMEENSCHAP Het geemeentehuis van Tholen was vrijdagavond niet de verzamelplaats voor de raadsleden van dit stadje, maar voor verscheidene verenigings afgevaardigden. Het doel van de sa menkomst was te komen tot de op richting van een stadsgemeenschap, waardoor in overleg met de besturen van Thoolse verenigingen de uitvoe ringen voor het seizoen 1960-1961 ge regeld kunnen worden. De oprichting werd een feit. Burgemeester mr. A. J. van der Hoe ven nam het voorzitterschap van de nieuwe gemeenschap op zich, de heer J. Elsacker is secretaris en de heer J. van Heuseveldt beheert de finan ciën. Bestuurslid zijn mevrouw Maas en de heer M. C. J. Koster. De vertegenwoordigers naar de eiland stichting zijn mevrouw Vermaas en de heren Kosten en Bal. De functie van vormingsleider kwam te verval len, omdat Stavenisse, Scherpenisse en St.-Annaland hieraan niet mee werken. ONTGROENEN Schouwen-Duiveland schijnt op het ogenblik erg in trek te zijn in de Nederlandse studentewerèld. Na de „groentjes" van de Delftse T.H. nemen op 17 september de eerstejaars-studenten van Leiden hun intrek in het D.U.W.-kamp te Eikerzee. Het ontgroeningsritueel, dat zij daar ondergaan, valt nogal mee. De studenten zullen hun tijd benutten met het spelen van sport wedstrijden en het voeren van voorlichtende gesprekken. VIJFTIG Dinsdag aanstaande Is het feest op het adres Boomdijk 7 in Wol- phaartsdijk. Dan Is het namelijk zestig jaar geleden, dat do heer M. Kallemein en mevrouw N. Kal- lemein-Van der Vliet iu het huwe lijksbootje stapten. ITHO-RAAMVENTILATOREN Alleen ITHO-raamventilaioren hebben een opklapbaar motorgedeelte! Zij voeren niet alleen bedompte lucht af, maar brengen, indien gewenst, op warme dagen ook frisse lucht binnen. Vraagt dakundigt lichting bif Uw tlcilro- imtallatcar. PuMOnt're TTHO-SCHUDAM* van Hekken en hofdames Tanja Post en Corrie Vermuë maandag morgen van Katseveer de over steek naar Schouwen-Duiveland, waar zij patiënten zullen bezoeken in ziekenhuizen, een rondrit zullen maken in een open auto over het eiland en waar hen een officiële ontvangst ten gemeentehnize van Haamstede te wachten staat, it „werkbezoek" van fee en hofda mes houdt verband met de praal wagen, waarmee de fruitkwekers uit de Schouwse Westhoek dit jaar aan het corso in Goes deelne men. De Schouwse kwekers zijn het ook, die het fruit beschikbaar hebben geteld voor de mensen uit het rusthuis „Dinteloord" te Haam stede. Het fruit voor de patiënten van de Cornelia Stichting en het Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee die veeneens met bezoek zullen worden vereerd, werd beschikbaar gesteld door de coöperatieve tuin bouwveiling van de Zuid-Holland se Eilanden te Rotterdam, waar de Schouwse kwekers eveneens bij geïnteresseerd zijn. Het bezoek van fee en hofdames aan Schouwen-Duiveland begint dus bij de veerhaven „De Val", van waar zij per open auto van Se- rooskerkc naar Haamstede rijden. Hier begint 's middags om onge veer half een de officiële ont vangst, die ook door vertegen woordigers van de gemeentebestu ren van Burgh en Renesse zal worden bijgewoond. Vervolgens zullen fee en hofdames te Haamstede aau een koffietafel aanzitten. Bij dit bezoek aau Haamslede zal tevens de in aan bouw zijnde praalwagen worden bezichtigd. Via Renesse, Brou wershaven, Zonneniaire en Drei- sclior rijden fee en hofdames naar Zierikzee, waar om ongeveer half vier haar bezoek aau de Cornelia Stichting begint. Te half vijr volgt het bezoek aan het Zweedse Rode Kruisziekenhuis. Daarna zal nog in dien de tijd dit toelaat een rondrit over Duiveland worden gemaakt met zo mogelijk bezoeken aan de dorpen Oosterland, Nieuwevkork, Ouwer- kerk en Bruinisse. Extra boot In verband met de Schouwse deelna me aan het fruitcorso, vólgende week zaterdag te Goes, zal een extra boot varen tussen Katseveer en Zierikzee. Om lialf elf vertrekt zaterdagavond op de Beesten markt te Goes ecu autobus, die aansluiting geeft op deze bijzonde re vaart. Deel hotel „De Koophandel" te Goes ingestort In bet vroegere hotel „De Koophan del" aan de Vlasmarkt te Goes, dat thans verbouwd wordt tot Boeren leenbank, heeft zich in de nacht van woensdag op donderdag een instor ting voorgedaan. Doordat de voort durende regenval van de laatste we ken een niet -efundeerde muur had ondermijnd, was deze ingestort. De gehele achterzijde van het gebouw, die direct of indirect op de muur was aangesloten, kwam met een don derend geraas naar beneden. Aan enkele aangebouwde panden werd enige schade toegebracht. Een geluk was, dat de instorting 's nachts ge beurde. Overdag werken namelijk geregeld vijf arbeiders onder het in gestorte gedeelte van het voormalige hotel. Mr. A. Berkhout wnd. griffier bij Kantongerecht Middelburg Bij besluit van de minister van jus titie van 2 september is tot waar nemend griffier en gerechtssecreta ris 1ste klasse in tijdelijk dienst bij het kantongerecht te Middelburg benoemd mr. A. Berkhout. Eerste Cox-appelen op Zeeuwse veilingen Donderdag zijn op de Zeeuwse vei lingen voor het eerst in het nieuwe oogslseizoen de befaamde Cox Oran ge Pippin-appelen aangevoerd. Zo als bekend wordt dit ras nog altijd gerekend tot „het neusje van de zalm". Het vrijgeven van de aan voer is dit jaar een week later ge vallen dan vorig jaar toen de kwa liteit I al op 31 augustus ter veiling mocht komen. Bijzonder groot was het aanbod be paald nog niet. De komende dagen mag er op een stijging van het aan bod gerekend worden. Ook dit jaar is er op een goede prijs ingezet, die weinig verschilt van de aanvang- prijs van vorig jaar. De kwaliteit I had voor de maat van 65 mm en daarboven een variant van 43 tot 56 cent. Vorig jaar bedroeg deze 45 tot 55 cent per kilo. Ook met de kwa liteit H werd een goed begin ge maakt. Hiervoor lag de prijs tussen de 37 en 45 cent. Verschillende kwe kers hebben dit seizoen geen over vloedige oogst van dit ras, hoewel uitzonderingen ook weer de regel bevestigen. Advertentie (Slot van pag. 1 uren eerst een fraaie- optocht gade sloegen met vele aspecten van de oes ter- en mosselcultuur, daarna de im posante vlootschouw op de Ooster- schelde meemaakten en vervolgens de manifestatie „Nederland Presen- teert-Zeeland Presenteert" in en om de haven beleefden. Dat waren de hoogtepunten uit een aantrekkelijk en origineel opgezet programma. De talrijke genodigden, onder wie de commissaiis der koningin en de bur gemeesters van de provinciale hoofd steden met een delegatie In kleder dracht uit hun provincie, werden ver welkomd in een grote tent aan de voet van de monumentale kerk. Na de optocht te hebben zien voorbij trekken, begaven de genodigden zicli aan boord van de schepen. De com missaris, die vergezeld was van zijn echtgenote, scheepte zich In aan boord van het opleidingsschip voor de binnenscheepvaart, de „Prins Hen drik". Voorop voer do „Yerseke 60" met in zijn kielzog de tientallen rijk gepavolseerde vissersschepen, die koers zetten naai' de „Bol van Lodij- ke". Het was een prachtig gezicht de tientallen vaartuigen als jachthonden naar hun jachtterrein te zien optrek ken. Een zonnetje en een koel briesje maakten het verblijf aan boord voor de honderden „meevaarders" tot een waar plezier. Enkele kilo meters bulten Yerseke zette de „Yerseke 60" de kor overboord en even later rolden honderden edele schelpdieren over het pas geteerde dek. Inmiddels was de commissaris aar boord gekomen en werd hem de eer ste oester aangeboden. Nauwelijks had jhr. De Casembroot de delicates se geconsumeerd of tientallen scheepsfluiten gilden over het wa tervlak. Van de Oosterschelde plantte de feestvreugde zich voort naar de ha ven, waar niet alleen de meeste schepen binnenliepen, maar waar het zo langzamerhand traditioneel ge worden „spel" te zien was. Bij het eerste lustrum een geheel ander spel dan In voorgaande jaren. Nu waren alle burgemeesters van provinciale hoofdsteden uitgenodigd, die met een folkloristische delegatie naar het Zeeuwse oester- en mosselcentrum waren gekomen. Manifestatie „Ne derland Presenteert-Zeeland Presen teert" hadden de organisatoren dit spel genoemd. Meester J. Glerum, het forse hoofd van de openbare la gere school, sprak voor dit spel de verbindende tekst uit. Hij had het over de „oogst van de natte akkers" Gul deelde Kaat Mossel donderdag middag in Yerseke aan de commis saris der koningin in Zeeland en de burgemeesters van de provinciale hoofdsteden een vaatje verse oesters uit. Jhr. de Casembroot schudde de ambassadrice van de Zeeuiose zee- dehcatessen voor deze geste hartelijk de hand. (Foto P.Z.C.). IN HEIKANT AFGELEVERD Aan do schooldreef te Heikant (gemeente Sint-Janstecn) werd donderdagmiddag de vijfhonderdste woning van de Katholiek Zeemvs-Vlaamse wo ningbouwvereniging in gebruik genomen. En aangezien deze vereni ging dezer dagen juist 12% jaar bestond meende men deze ge beurtenis niet onopge merkt voorbij te moe ten laten gaan. Dc of ficiële ingebruikname van deze vijfhonderd ste woning werd ver richt door de hoofdin genieur-directeur van de volkshuisvesting en bouwnijverheid in Zee land, de heer M. D. A. Glernm. In zijn toespraak tot de talrijke genodigden, waaronder verscheide ne Zeeuws-Vlaamse ge meentebestuurder» sprak de heer Glerum over de bijzondere plaats, die deze katho lieke woningbouwver eniging in Zeeuwsch- Vlaanderen inneemt. Hij noemde het een verheugend feit, dat verschillende gemeen ten hun woningbezit aan deze vereniging hebben overgedragen, omdat gemeenten naar z jn mening geen wo ningexploitanten beho ren te zijn. Voor deze exploitatie noemde spreker de bouwvereni gingen de aangewezen apparaten. Tevoren had Sint-Jan steens burgemeester mr. J. I. M. Reuser de gasten in het gemeen tehuis verwelkomd. Hij gaf daarbij een kort overzicht van het ont staan der katholieke woningbouwvereniging en de redenen waar- femeente ad aan- om ook zijn zich daarbij gesloten. Ook hij was van me ning dat de exploitatie der woningen bij deze vereniging in goede handen is. Do voorzit ter van de woning bouwvereniging, de heer W. Bartz, memo- roerde de moeilijkhe den waarmee de vere niging in de beginjaren te kampen had, onder andere de schaarse bouwvolumes en toe stemmingen om te bou wen. Hij voorzag voor zijn vereniging nog een omvangrijke taak daar cr in Zeeuwsch-Vlaan- deren nog een groot gebrek aan degelijke woningen is en bet probleem van de talrij ke krotwoningen nog lang niet aan een op lossing toe is. en „die zilte bonbons van de Ooster schelde" zoals hij de oesters noem de. Padvinders „onthulden" vervol gens de provinciale vlaggen, gevolgd door het hijsen van de Nederlandse driekleur. Kaat Mossel Tot verrassing van de honderden belangstellenden, die rond de ha ven, waar het spel zich afspeelde, een plaatsje hadden gevonden, verscheen Kaat Mossel, de Rot terdamse mosselvrouw, die enkele jaren geleden ook al eens voor de opening van het oester- en mos selseizoen was overgekomen, op het toneel. Na uitbundig verwel komd te zijn door de heer Gle rum, schonk zij de commissaris der koningin en de burgemeesters van de provinciale hoofdsteden een vaatje met oesters. Aan het kleurige geheel ontbraken uiter aard niet de „Parels van de Oos terschelde", de Yersekse schonen, die Kaat een handje hielpen bij het uitdelen. Terwijl ieder zijn vaatje kreeg, klon ken uit de mond van een jongen en een meisje coupletten van de pro vinciale volksliederen. Algemene verbroedering tussen de groepen vond plaats, toen de muziekvereni ging „Mozart" de mars „Zeeland Presenteert" blies en de mannen en vrouwen uit de elf provincies een rondedansje maakten op het drijvend toneel in de haven. Namens de burgemeesters werd daar op het woord gevoerd door de bur gemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, die zei, dat dit Yerseke hem herinnerde aan „vlag getjesdag" in Scheveningen. De com missaris der koningin zei in zijn toe spraak, dat het een goede gedachte was geweest het feest in nationale sfeer te trekken. De aanwezige le den van de Tweede Kamer en de Friezen gaf hij een raad mee: aan de eersten goed in de oren te kno pen hoe klein de haven van Yerseke wel is, hetgeen men zich pas goed realiseert op „vlaggetjesdag" en de tweede geen mosselen in de Wad denzee te verwateren, want dat zou toch nooit lukken Met het zingen van het Wilhelmus werd deze mani festatie besloten. Concerten, een cabaretprogramma, een taptoe door de Melchelse Politie- kapel en een vuurwerk besloten liet eerste lustrum van „Zeeland Pre senteert". Anemia VANDAAG. Middelburg City: Wlr Wunderldndc i 20 uur. a.l.; Electro: De boekaniorK 19 en 21.15 uur, 14 Jaar: Miniatuui Walcheren, Molenwater, geopend van 918 uur; Graanbeurs: concert Mid delburgs Muziekkorps, 20 uur; Abdij: klank- en lichtspel, rondgangen om 19.45 en 20.45 uur; Kunstmuseum: ex positie Heijmans, 1518 en 2022 uur. Wöhler: propaganda-avond reserve gemeentepolitie, 20 uur. Vlissingen Luxor: Zij vochten als hal den. 20 uur. 18 jaar; Alhambra: Salo mo en de koningin van Scheba. 20 uur, 14 jaar. Arnemulden „De Arne": Informatieve vergadering ruilverkaveling Klevers- kerke, 14 uur- Goes Krijgeropening bloemen- en vogeltentoonstelling, 19.00 uur, ge- opsnd van 19.30 tot 22.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2