PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Loemoemba: „V.N.-troepen moeten weg als zij mij blijven tegenwerken" Oostduitsers belemmeren weer verkeer tussen Berlijnse zones Yerseke vierde opening oester- en mosselseizoen uitbundig HAMMARSKJOLD EN JOEGOSLAVIË VRAGEN BIJEENKOMST VAN DE VEILIGHEIDSRAAD Kongolese troepen in Katanga VERWACHT... 203e jaargang - no. 212 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoof died.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 9 sept. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4-—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mar. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 859300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus. VUsslngen Walstr. 58-60 tel. 23554 lijnen (b.b.g. 8508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213): Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuren. Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Senaatswantrouwen omgezet in vertrouwensvotum /VWV\A/VWV\VVVW*-W>/V\\V>Ai\VW>/%'WVAA'\VlW\\*'W)/w\A In verband met de a.s. wereldpremière van Bert Haanstra's nieuwe film ,J)e zaak M.P." heeft Julia de Gruyter donderdag in het Amsterdamse Tuschinskytheater een manneke p.... ont huld. De plechtigheid werd door enige acteurs en actrices uit de film bijgewoond. Foto v.l.n.r.: Ramses Shaffey, Bert Haan stra, Ingrid Valerius, Kees Brusse, Ko van Dijk, Julia de Gruyter en Herbert Joeks. Nadat de Kongolese senaat, in een zitting die door 29 leden niet werd bijgewoond, hem een motie van vertrouwen had gegeven, heeft de Kongolese premier Loemoemba donderdagavond een memorandum aan de secretaris-generaal van de Verenigde Na ties gezonden en verklaard dat hij de onmiddellijke vrijgave verwacht van de vliegvelden en van radio-Leopoldstad, die door de politiemacht van de Verenigde Naties zijn bezet. Aanvanke lijk had Loemoemba de onmiddellijke terugtrekking van de Ver enigde Naties uit Kongo geëist, doch in zijn memorandum aan Hammarskjöld stelde hij dat de Kongolese regering deze terug trekking zal eisen „in het geval de obstructie wordt voortgezet. Secretaris-generaal Hammerskjöld heeft de Veiligheidsraad verzocht bij een te komen ter bespreking van de nieuwste Kongolese venvikkelingen. De Joego-Slavisehe vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Vidic vroeg later op de dag om een spoedbijeenkomst „Veiligheidsraad kan vergaderen in Leopoldstad" Hammarskjöld stelde onder meer voor hulpverlening aan de Kongo lese regering tot een bedrag van honderd miljoen dollar herhaling van het uitdrukkelijke bevel van de Veiligheidsraad, dat de afzonderlijke landen zich buiten de Kongolese ont wikkelingen moeten houden (men denkt hierbij vooral aan de Russi sche vliegtuigen die troepen voor Loemoemba vervoerden tot de V.N. de vliegvelden sloten) en ontwape ning van Kongolese militaire eenhe den. Joego-SIavië wenste bespreking van, de nieuwe zeer ernstige moeilijkhe den, die zijn ontstaan „door buiten landse interventie, met name de steun aan do bendeleiders Tsjombe, Kalondji en dergelijken die voor af scheiding zijn, en de jongste poging om de regering van de republiek Kongo omver te werpen". Loemoemba zei op zijn persconferen tie, dat de vergadering van de Vei ligheidsraad naar zijn mening het best in Leopoldstad kon worden ge houden. Goochelaars De voorzitter van de Nederland se Jaarbeurs, dr. G. van der Wal, heeft gisteren zijn gebrui kelijke toespraak gehouden aan de vooravond van de nieuw te openen beurs. Zo'n jaarbeursredevoering wil in de eerste plaats aandacht vragen voor de beurs en er zit dus een duidelijk reclame-element in. Maar de achtereenvolgende jaar beursvoorzitters hebben er toch altijd wat meer in willen zien, dan alleen maar een reclame-toespraakje. Zij zagen hier een goede gelegenheid om een volkomen onafhankelijke be oordeling te geven van bepaalde as pecten, die het Nederlandse politiek- sociale en economische leven ver toont. De jaarbeursvoorzitters konden zich die weelde veroorloven, omdat hun instituut geen enkele politieke, amh- telijke of welke andere binding heeft. Zij konden fris van de lever spreken en behoefden geen ontzag te tonen voor heilige huisjes. Gisteren heeft dr. G. van der Wal stevig- gerammeld aan zo'n heilig huisje. We zijn in Nederland geneigd nog al te vertrouwen op produktiviteits- cijfers. Die produktiviteitseijfers zil" rotsvast tot op het heilige af. Zo zeer vertrouwde ook de regering op die cijfers, dat zij die cijfers tot een der grondpeilors maakte van haar gedifferentieerde loonpolitiek. In de spelregels voor die loonpoli tiek vastgesteld op 31 juli 1959 werd onder meer bepaald, dat verbetering van arbeidsvoorwaarde en lonen in een bedrïifstak mogelijk was wanneer die verbetering gemo tiveerd kon worde" door een reeds aanwezige of spoedig te verwachten produktiviteitsstijging- Kort gezegd: er moest economische „ruimte" voor deze verbetering zijn. Nadat de spelregels vastgesteld waren, ving in vele Nederland se bedriifstakken liet zoeken naar „ruimte" aan. En nu zei gisteren dr. G. van der Wal over dat naarstige zoeken naar „ruimte" iets heel erg wantrou wends. Hij gelooft blijkbaar niet aan het bestaan van die ruimte in vele bedrijfstakken en toch vindt men in die bedrijftakken de ruimte!! Dr, v. d. Wal zei daarover: „Het manipuleren met produlctivi- teitseüfers. die overtuigende ruimte voortoveren voor de wantrouwende ogen van ministers en rijksbemidde laars heeft in Nederland een nieuw soort „ruimtegoochelaars" In het le ven geroepen, die, trouw bijgestaan (Zie slot pag. 3 kol. 1) Hammarskjöld heeft zich niet alleen tegen de Russische inmenging ge keerd, maar ook tegen de Belgische wapenzendingen aan Katanga. Ook het vliegveld van de Katangese hoofdstad Elizabethstad werd giste ren onder toezicht van de Verenigde Naties gesteld en gesloten voor alle verkeer met uitzondering van dat der volkerenorganisatie. Met vracht auto's is het onbruikbaar gemaakt. Dit besluit van de Verenigde Na ties kan volgens het Franse pers bureau A.F.P. zeer ernstige ge volgen hebben voor Katanga, wa pens en versterkingen voor de troepen aan de grenzen met Ka- sai en Kivoe worden voorname lijk per vliegtuig gezonden. De wegen zijn er over het algemeen in slechte toestand en het trans port per trein vergt veel tijd. Hammarskjöld heeft België opnieuw berispt wegens vertraging in de vol ledige terugtrekking van troepen uit Kongo. Do secretaris-generaal heeft dezer dagen in een telegram aan dc Belgische minister van buitenlandse zaken meegedeeld, bericht te hebben ontvangen dat zich op do basis Ki- tona nog 650 Belgen zouden bevin den, met inbegrip van de troepen van de marinebasis Loemoemba heeft gisteren op een persconferentie de V.N. beschuldigd van samenzwering met president Ka- savoeboe „om mijn regering omver te werpen". Senaat draaide De senatoren van Kongo, die don derdag zeven uur vergaderd heb ben, juichten in het begin van hun zitting donderdag Justin Bombo- ko, de minister van buitenlandse zaken, toe, die verklaarde dat president Kasavoeboe de premier volkomen terecht had ontslagen. Bomboko was één van de twee ministers die hun handtekening onder Kasavoeboe's ontslagbrief aan Loemoemba hadden gezet. Hij (Zie slot pag. 3 kol. 5) In het gebied Kongolo, dat grenst aan de Kongolese provin cie Kivoe, zijn Kongolese troe pen gesignaleerd die de grens van Katanga met Kivoe hebben overschreden. Woensdag was in dit gebied een verkenningspa trouille van het Kongolese leger waargenomen. Omtrent de sterkte van de invallers is niets met zekerheid bekend, doch men meent te mogen veronderstellen dat de Kongolese eenheid twee honderd tot driehonderd man groot is. Het is niet bekend of deze eenheid van het Kongolese leger reeds contact heeft ge maakt met de troepen van de Katangese president Tsjombe. De toestand voor de regering van Tsjombe is zeer gecompli ceerd, aangezien in het noorden van Katanga, waar de Kongole se troepen thans doordringen, de laatste dagen grote onrust heerst. Grote groepen stamle den, die tegen Tsjombe en voor Loemoemba zijn, hebben zich de laatste dagen op verscheidene plaatsen verzameld. In het noorden van Katanga staan de V.N.-detachementen die afkomstig zijn uit de Mali-federatie en waar, volgens de vorige week ontvangen en herhaalde malen tegengesproken be richten, de scheuring van de Mali-fe deratie tot onrust onder de troepen heeft geleid. Beeldhouwwerk in Amsterdam vernield Een gipsen beeld van een fluitspeler van de Amsterdamse beeldhouwer Wicher Hooike Meursing is vermoe delijk dinsdagavond geheel vernield. De beeldhouwer vond zijn schepping gisteren besmeurd en in stukken ge broken terug op het terrein van een scheepswerf op het Prinseneiland in Amsterdam, nabij zijn atelier, waar het op een tafel stond te drogen. „MISBRUIK VAN WEST-BERLIJN VOOR AANZETTING TOT WRAAK" Vergunningstelsel voor Westduitsers T^r^ostduitse autoriteiten heb ben donderdag nieuwe beper kende bepalingen bekendge maakt voor het personenver keer naar Oost-Berlïjn. Gisteren heeft de Oostduitse minister raad zijn goedkeuring gehecht aan nieuwe voorschriften van het Oostduitse ministerie van binnenlandse zaken voor het rei zigersverkeer „tussen de beide Duitse staten". Volgens deze nieuwe voorschriften moeten Westdnitse onderdanen bij het binnenkomen van Oost-Berlijn bij de aangewezen controlepos ten een inreisvergnnning tonen. In de nieuwe bepalingen, die te mid dernacht in werking zijn getreden, wordt Oost-Berlijn „de hoofdstaf van de Duitse Democratische Republiek" ~enoemd. De vergunningen om Oost- Jerlijn binnen te komen, „kunnen door de burgers van de Duitse Bonds republiek zelf worden aangevraagd". De aanvragen moeten bij de bevoeg de instanties van de Duitse volkspoli- tie worden Volgens A.D.X. sprak men in het Oostduitse kabinet van „de voort durende provocaties van West dnitse militaristen en wraakzuch- tigen cu het misbruik van West- Berlijn voor aanzetting tot wraak" De raad van ministers achtte het nodig do aandacht te vestigen op het feit „dat op grond van het verdrag van Potsdam nazistische, militaristische en wraakzuchtige activiteit en propaganda verboden zijn en dat het Duitse militarisme en nazisme moeten worden uitge roeid". Volgens Westberlijnse waarnemers is dit de krachtigste poging tot dusver om de Berlijnse kwestie los van het Duitse vraagstuk op te lossen. Het lijkt hun waarschijnlijk, dat Oost- Duitsland van plan is de zaak op de spits te drijven. Tot nu toe konden Westduitse bur gers op grond van het statuut der vier mogendheden Oost-Berlijn vrij betreden. Westduitsers moesten voor reizen naar Oost-Duitsland evenwel een inreisvergnnning van de plaatse lijke Oostduitse overheid hebben. Dit voorschrift Is nu uitgebreid tot Oost- Berlijn met de motivering, dat dit de hoofdstad van Oost-Duitsland is. In Bonn is men van oordeel dat er een ernstige toestand ontstaan is. Eventuele tegenmaatregelen znllen slechts in overleg met de westelijke grote drie worden genomen. Men denkt aan beperking of algehele stop zetting van de handel met Oost-Duits land. OPTOCHT, VLOOTSCHOUW EN MANIFESTATIE ln zijn functie van president van de F.I.E. en van voorzitter van de ju ry d'appel sloeg Z.K.H. Prins Bern- hard in de ring de verrichtingen van de ruiters in Rome nauwlettend ga de, Rotterdamse Kaat Mossel bood tien burgemeesters vaatje oesters aan MET EEN UITBUNDIG gevierd feest werd in een overdadig met vlaggen versierd Yerseke donderdag het nieuwe oester- en mosselseizoen geopend. Een feest, dat tal van hoogtepunten bood en dat doorgang kon vinden op een bijkans zomerse dag, die kleur en glans gaf aan de festiviteiten. Een dag ook, waarop de zorgen van het dagelijkse bestaan en van de dreigende afslui ting van de Oostersclielde in de toekomst over boord werden ge zet. Een hoogtepunt bij de feestelijke viering van de opening van het oester- en mosselseizoen was de komst van Kaat Mossel, die tot verrassing van de talrijke toeschouwers de grootse manifes tatie „Nederland PresenteertZeeland Presenteert" sfeer en luister kwam bijzetten. Het was de Rotterdamse mosselvrouw, die de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. O. de Casembroot, en de burgemeesters van de provinciale hoofdsteden, symbolisch een vaatje met oesters aanbood. Een indrukwekkend schouwspel op Tholen. Der traditie getrouw was het eerste lustrum van „Zeeland het ook nu weer de commissaris Presenteert" vormde de vloot- der koningin, die do eerste „offi- schouw met meer dan honderd rijk ciële" oester nuttigde aan boord versierde vissersvaartuigen uit van de „Yerseke 60", schipper Yerseke, Brumisse, Zïerikzee en Adriaan Paauwa. Voor de inwoners van Yerseke en de Nederlandse pers, begon het feest al 's morgens. Terwijl omstreeks 11 uur de Politiekapel Mechelen uit België zich aan het gemeentebestuur van Yerseke presenteerde, werden enige kilometers verder, in de buitenhaven van Wemeldinge, enkele tientallen journalisten, fotografen, radiorepor ters en T.V.-mensen aan boord geno men van de „Yerseke 64" en de „Bruinisse 23". Deze schepen voeren naar de „Dorsman" onder de Thoolse wal, waar de vaderlandse pers het verschil kon zien tussen pas geviste mosselen en verwaterde mosselen. Met een smakelijke mosselmaaltijd werd deze tocht besloten. Yerseke had zich met recht mooi gemaakt voor de vele duizenden, die de opening van het oester- en mosselseizoen kwamen bijwonen. Het pittoreske vissersplaatsje be stond vrijwel louter uit vlaggen en erebogen. Vooral vlaggen op de meer dan honderd vissersvaartui gen, die „mannetje aan mannetje" in de smalle haven van Yerseke lagen. Door de nauwe straten van het feest vierende dorp bewogen zich de vele belangstellenden, die in de middag- (Zie slot pag2 kol, 5) Herhaling voorstel Het Oostduitse persbureau A.D.N. bericht voorts dat Walter Ulbricht, de Oostduitse communistische partijlei der. in een verklaring tot het Oost duitse kabinet beeft gezegd, dat een aantal leidende figuren in West- Duitsland en West-Berlljn blijkbaar een rede vau de Russische premier Kroesjtsjew in Oost-Berlijn, na de mislukte Parijse topconferentie, heb ben misverstaan. Ulbricht herinnerde eraan dat Kroesj tsjew heeft gezegd, dat de Sowjet- Unie niet van plan is eenzijdig maat regelen te nemen, zoals bijvoorbeeld het sluiten van een vredesverdrag met de Duitse Democratische Repu bliek, voor de lente van 1961, „dat wil zeggen niet eerder dan na afloop van de presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten", aldus Ulbricht. HET WEER IN EUROPA Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur Den Helder, zwaar bewolkt, 18 gr. Ypenburg, half bewolkt. 13 gr. Vlissingen. half bewolkt, 19 gr. Eelde, zwaar bewolkt. 20 gr. De Bilt, licht bewolkt, 19 gr. Twente, onbewolkt, 20 gr. Eindhoven, licht bewolkt, 20 gr. Zuid-Limburg, licht bewolkt. 19 gr. Helsinki, zwaar bewolkt, 13 gr. Stockholm, onbewolkt, 14 gr. Oslo, zwaar bewolkt. 17 gr. Kopenhagen, onbewolkt. 18 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt, 13 gr. Londen, onbewolkt, 21 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt, 19 gr. Brussel, zwaar bewolkt, 19 gr- Luxemburg, half bewolkt, 17 gr. Parijs, licht bewolkt, 19 gr. Bordeaux, half bewolkt, 22 gr. Grenoble, half bewolkt, 20 gr. Nice, zwaar bewolkt, 23 gr. Berlijn, licht bewolkt. Frankfort, half bewolkt, Milnchen, licht bewolkt, Zurich, half bewolkt, Genève, half bewolkt. Locarno, onbewolkt. Wenen, licht bewolkt, Innsbruck, regen. Belgrado, zwaar bewolkt, Athene, onbewolkt, Rome. regen. Ajaccio. regenbui, Madrid, onbewolkt, Mallorca, zwaar bewolkt. Lissabon, onbewolkt. 17 gr. 20 gr. 16 gr. 15 gr. 20 gr. 21 gr. 16 gr. 34 gr. 21 gr. 31 gr. 25 gr- 25 gr. 31 gr. 23 gr. 34 gr. DROOG WEER. Droog weer met opklaringen. Zwak ke tot matige, later overwegend zui delijke wind. Dezelfde temperatu ren of Iets hogere. ZON EN MAAN 10 september Zon o p 06.06 ondeg 19.07 Maan op 21,41 ondee 11A4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1