PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kongolese Kamer stemde tegen wederzijds ontslag Kasavoeboe en Loemoemba! Eisenhower tot Russen: staak actie in Kongo Zeeuwse fruitfee- „pleisters op wonden"., Volgens de leerrapporten van avond 7 uur Den Helder, geheel bewolkt, Ypenburg, geheel bewolkt, VUssïngen, zwaar bewolkt, Eelde, zwaar bewolkt. De Bilt. geheel bewolkt, Twente, zwaar bewolkt. Eindhoven, zwaar bewolkt. Zuid-Limburg, half bewoklt, Helsinki, zwaar bewolkt, Stockholm, zwaar bewolkt, Oslo, onbewolkt. Kopenhagen, onbewolkt, Aberdeen, zwaar bewolkt, Londen, zwaar bewolkt, Amsterdam, geheel bewolkt. Brussel, geheel bewolkt. Parijs, zwaar bewolkt. Bordeaux, geheel bewolkt, Grenoble, regen, Kice. half bewolkt, Berlijn, regenbui. Frankfort, motregen. München. motregen. Zürich, geheel bewolkt, Genève, regen, Locarno, licht bewolkt. Wenen, half bewolkt. 16 gr. 17 gr. 17 gr. 13 gr. 17 gr- 17 gr. 16 gr. 14 gr. 13 gr. 13 gr. 15 gr. 15 gr. 18 gr. 18 gr. 16 gr. 17 gr. 21 gr. 20 gr. 20 gr. 22 gr- 15 gr. 13 gr. 15 gr. 17 gr. 19 gr. 20 gr. 13 gr. VERWACHT... RUSTIG WEER Bewolkt, maar op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen noord en west. Niet veel verandering in tem peratuur. ZON EN MAAN 9 september Zon op 06.04 onder 19,10 Maan op 21.11 onder 10.39 203e jaargang - no. 211 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. l-Ioofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 06 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 8 sept. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 21 «nt p.r inm, Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 23 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60 tel. 23554 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. President hield rede via radio-Brazzaville Premier vroeg militaire hulp van onafhankelijke Afrikaanse staten De Kongolese Kamer van' Afgevaardigden heeft gisteren een re solutie aangenomen, waarin het uitwisselen van ontslagbood- schappen tussen president Kasavoeboe en premier Loemoemba ongedaan wordt gemaakt. Met zestig stemmen voor en negentien tegen heeft de kamer besloten, het ontslag van Loemoemba door Kasavoeboe en het ontslag van Kasavoeboe door Loemoemba In te trekken. Loemoemba zelf, die in de kamer (waar vele vrien den van Kasavoeboe ontbraken) een rede van twee uur hield, stemde voor. Zijn voorstel, een „commissie van wijze mannen" te benoemen die tussen de beide staatslieden zal moeten bemid delen om het conflict tot oplossing te brengen, werd aangeno men. De redevoeringen die de president en de premier maandag hielden werden door de kamer „geheel en al geannuleerd". Ook de senaat kwam bijeen, ïn afwe zigheid van voorzitter Josef Ileo, die door Kasavoeboe tot premier is be noemd inplaats van Loemoemba. Eer der op de dag had Loemoemba de on afhankelijke Afrikaanse staten om onmiddellijke militaire hulp verzocht en van de Verenigde Naties geeist dat zij de vliegvelden van Kongo iTij zouden geven en radio-Leopoldstad heropenen. Kasavoeboe had in een verklaring, die hij via het radiosta tion van Brazzaville (voormalig Franse Kongo) liet omroepen, mee- Wilhelm Pieck overleden Wilhelm Pieck, de president van Oost-Duitsland. is gisteren op 84-jarige leeftijd overleden. (Voor levensloop zie pag 3) gedeeld dat hij behalve Loemoemba nog vijf ministers, die bekend ston den om hun communistische neigin gen, had ontslagen. Enkele persbu reaus wisten te melden dat hij tegen Loemoemba een arrestatiebevel had uitgevaardigd. Oehoeroe Loemoemba werd op zijn rit naar het parlementsgebouw in Leopold- stad door Kongolese militairen be waakt. Twee Soedanese soldaten gingen met hem het gebouw bin nen, doch de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden gelastte him het gebouw te verlaten, onder de toevoeging: „Wij kunnen hier geen buitenlandse troepen gebrui ken". De stemming over de door het Huis van Afgevaardigden aange nomen resoluties geschiedde bij handopsteken. De uitslag van de stemming werd door de aanhan gers van Loemoemba met herhaal de kreten van „Oehoeroe" (onaf hankelijkheid) begroet. Nu is het woord aan president Kasavoeboe, die de keus heeft tussen Loe moemba te dulden en niet voor het Huis van Afgevaardigden te bui gen. Aanvallen In zijn twee uur lange rede zei pre mier Loemoemba dat hij geen com munist was. „Ik moet lachen, wan neer men van communisme spreekt. Ik ben geen communist en zal er ook geen worden", zei hij. Bij zijn aanval op de Belgen, de kolonialisten en an dere „samenzweerders" en op de Ver- Naties sprak Loemoemba ook over „ondermijnende" rooms-katholieke pamfletten. Loemoemba's rede werd verscheidene malen onderbroken door kreten van goed- en afkeuring. De premier riep op tot samenwerking. Volgens hem zou Kongo uiteenvallen, als hij zou aftreden. Hij verklaarde elke algemene verkiezing gemakke lijk te zullen winnen. Loemoemba maakte voorts bekend, dat er een komplot was ontdekt om Kongolese bankgelden ten bedrage van miljoe nen dollars te verduisteren. „Zekere leden van de regering" waren hierbij betrokken. Bolikango bevrijd Een diplomatieke zegsman te Wash ington heeft meegedeeld dat Jean Bolikango, de politieke leider van de Evenaarsprovincie, door leden van golese leger heeft geleverd. In de tijd president Kasavoeboe zijn toegedaan, vrijgelaten is uit de gevangenis te Leopoldstad waar hij op bevel van Loemoemba opgesloten was. Bolikan go Is leider van de Bengala, een stani die veel soldaten aan bet Kon golese leger heeft geleverd. In tijd van het Belgisch bestuur golden de Bengala's als de beste soldaten van Kongo. Dr. Drees in commissie voor Planta-affaire Oud-ministerpresident en minister van staat dr. \V. Drees, de onder voorzitter van de Kamer van Koop handel te Rotterdam YV. IL de Mon- chy en dr. 1*. Rijkens, adviserend lid van de raad van bestuur van de Unilever N.V., zullen de commissie vormen, welke is ingesteld om_ aan de raad van bestuur van de Unile ver verslag uit te brengen over de Planta-affaire. Nadat op 30 augustus in Venlo be sprekingen waren gevoerd tussen de Nederlandse en Duitse gezondheids- autoriteiten, bij welke besprekingen ook directieleden van de Unilever waren betrokken, maakte de Uni lever bekend, dat een commissie zou worden ingesteld die zou moeten na gaan of er wellicht in het bedrijf en in de coördinatie tussen de afdelin gen fouten waren gepleegd. Deze bekendmaking viel samen met het tijdstip, waarop duidelijk werd, dat er een verband moest bestaan tus sen de huidziekte in Nederland en de blaasjesziekte in Duitsland in 1958 en 1959, die men tot voor kort toeschreef aan een virusinfectie. President Eisenhower van de Verenigde Staten heeft gisteren op zijn persconferentie een beroep op de Sowjet-Unie gedaan, haar „eenzijdige actie met het doel haar eigen politieke oogmerken in Afrika te bereiken" te staken. Hij betreurde dat de Sowjet-Unie naar bet schijnt vliegtuigen, bestuurd door Russisch militair personeel, voor militaire doelen aan pre mier Loemoemba ter beschikking stelt. Hij was van mening dat de Sow jet-Unie, indien dit waar blijkt, het beginsel schendt dat tot dusver in Kongo is gevolgd, namelijk dat er g^en militair personeel van een der grote mogendheden wordt ingezet. De. Verenigde Staten nemen deze actie van de Sowjet-Unie zeer ernstig op. Ver. Naties sluiten drie vliegvelden De president verzocht de Sowjet- Unie de Verenigde Naties te helpen bij het herstel van de vrede in Kon go. De Verenigde Staten zijn bereid de Verenigde Naties volledig te steunen, binnen de grenzen van het handvest der Verenigde Naties, om de vrede in de nieuwe staat te be werkstelligen. Indien de Sowjet-Unie eenzijdig zou blijven handelen zou er een ern stige toestand ontstaan, aldus Eisen hower in antwoord op een vraag. De Verenigde Naties hebben gis teren in Leopoldstad bekendge maakt, dat de volkerenorganisa tie de vliegvelden van Leopold stad, Stanleystad en Loeloeaburg had gesloten. Hij zei dat dit be tekende, dat er feitelijk aan het vervoer van Kongolese troepen met Russische vliegtuigen naar de gebieden van Kasi en Bakwanga een einde is gekomen. „Wij zijn bereid elke maatregel te nemen om Kongolese levens te redden", aldus de woordvoerder. Winkelen op de markt in Rome: v. J l.n.r. J. BouwmanNel Fritz, die een nieuwe aankoop bekijkt en Bep Ipett- j burg-Drommel. Argentijns lijnvliegtuïg door bliksem getroffen Eenendertig mensen omgekomen Volgens in Buenos Aires ontvangen berichten is woensdag eeu passa giersvliegtuig van de Argentijnse luchtvaartmaatschappij „Aerolinas Argentina" boven Uruguay door de bliksem getroffen en neergestort. Eenendertig mensen zijn omgeko men. Het verongelukte toestel was een lijntoestel dat op weg was van Asuncion, tie hoofdstad van Para guay naar Buenos Aires. De wrakstukken kwamen bij Salto in Uruguay, 300 km ten noorden van Buenos Aires, terecht. Bij het Jordaanse plaatsje El Jlb, ca. 13 km ten noorden van Jeruzalem, i8 een gedeelte van Gibeon opgegraven, een stad die in de bijbel wordt genoemd voor haar watervoorziening en wijn. Men heeft tot nu toe ongeveer vijftig wijnkelders bloot gelegd en kruiken gevonden voor export- wijn met inscripties en etiketten, wparop melding wordt gemaakt van statiegeld. Belgische wapens voor Katanga Woensdag is ïn Elizabethstad een vliegtuig met negen ton wa pens uit België voor het Katan- gese leger aangekomen. Het Ka- tangese ministerie van binnen landse 2aken heeft meegedeeld, dat dit alles het begin is van een geregelde aanvoer uit België. De lading bestond uit normale klei ne wapens, waaronder automa tische geweren. De wapens zijn voor de Force Publique besteld voordat deze in juli aan liet mui ten sloeg. De gehele bestelling wordt volgens het ministerie aan Katanga geleverd. Leopold stad krijgt er niets van. Een woordvoerder van het Katange- se ministerie van binnenlandse zaken zei dat het onmogelijk is wapens naar Leopoldstad te zenden onder de huidi ge omstandigheden. De wapens zul len onmiddellijk aan het Katangese leger worden uitgereikt, dat defensie ve posities inneemt aan de grens. De Ver. Naties die toezicht houden op de activiteit in Elizabethstad hebben de wapens toegelaten, hoewel de volke renorganisatie verder geen wapens in Kongo laat binnenkomen. De Katangesa nationale vergadering heeft woensdagmiddag een wetsont werp goedgekeurd tot het openen van een ouitengewoon krediet van 68 mil joen Kongolese frank voor de oprich ting van een nationale bank. Spaarpot Het jaarverslag van de rijkspost spaarbank is bepaald geen leer stof voor iedereen. Het is alleen maar bestemd voor mensen, die di recte bemoeienis hebben met het spaarbankwezen in Nederland. Juist daarom is het belangwekkend een enkel feit uit dit wat dorre boek je te lichten en hier even te publi ceren. Dat is bet feit van de grote spaar- lust in Zeeland. Deze provincie staat in de boeken van de rijkspostspaar bank op de ereplaats. Terwijl provincies als Friesland en Drente het niet kunnen brengen tot een spaartegoed van 150 gulden per inwoner cn daarmee de slechtst-spa- rende provincies van Nederland zijn, kwam Zeeland in 1959 aan de top met een spaarbedrag van meer dan f 250.per inwoner! En omdat we het er ln Neder land nog altijd over eens zijn. dat spaarzaamheid een deugd is. mag men in Zeeland wel een klein beetje trots zijn op het niet- afwezig-zijn van deze deugd. Totaal werd bij de rijkspostspaar bank in 1959 door inwoners van Zee land 25 miljoen gulden ingelegd. Dat was 1,7 miljoen méér dan in 1958. Zo ongeveer de helft van de Zeeuw se bevolking heeft een rekening bij de postspaarbank. Overigens moet men daaruit niet afleiden, dat ieder een nu zo ongeveer met dezelfde grote spaarlust behept zou zijn. In het jaarverslag 1959 wordt erop gewezen, dat landelijk bezien op 16 van de rekeningen 80 van het gezamenlijke inleg gerstegoed geboekt staat. Ruw ge schat komt dat er op neer, dat 7 op de 300 Zeeuwse spaarders er een „stevig" tegoed op na houden en dat er 36 op de 100 zijn, die het maar met een bescheiden spaarpotje moe ten doen. Ook al is dan de Zeeuwse spaarpot in verhouding tot het bevolkingsaantal de best gevulde van Nederland! HET WEER IN EUROPA Fee bezocht met hofdames een zestal „pechvogels" EEN EVEN charmante als merkwaardige trip hebben dezer dagen de Zeeuwse fruit- fee en haar twee hofdames met de P.Z.C. door Zeeland gemaakt. „Pechvogels bezoe ken" was het parool voor deze in één dag volvoerde feeërieke reis, „en pleisters leg gen op de wonden. Een fruitfee als Matty van Hekken uit Ou- delande, een voortvarend leerling-verpleeg ster, zou men het leggen van pleisters ui teraard wel kunnen toevertrouwen. Maar zij bleef tijdens deze door alle Zeeuwse ge westen voerende reis louter fruitfee: de „pleister" bestond namelijk uit een mandje kwaliteitsfruit, edele soorten appelen en peren van Zeeuwse bodem, waarmee g symbolisch iets van de pijn rond de pech moest worden weggenomen. De hof- g dames Corrie Vermuê uit 's-Heerenhoek en §j Tanja Post uit Goes stonden haar van 1 's morgens heel vroeg tot 's avonds laat op- 1 gewekt terzijde. Over Schouwen-Duivcland, Tholen, de Be- 1 velanden, Walcheren en door oostelijk en 1 westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen voerde de- jj ze pleister-reis, die ook een fee moet ge- g bruik maken van veren precies vijftien uur duurde. g Eén ding hebben feeën voor: zij kennen 1 geen vermoeidheid. Het relaas van deze ff onvermoeide tocht vindt U op pagina 3 1 van het fruitcorso-nummer. Het vijftienjarige zwemstertje Heieen de Vries uit Sas van Gent was één van de zes Tl pechvogelsdie door fruitfee en hofda- g mes werden bezocht. De fruitfee rechtsj§ biedt Heieen hier de pleister-op-de-icondeff aan, een mandje kwaliteitsfruit van Zeeuw- se bodem. Heieen toonde fee en hofdames intussen de fraaie, door haar twee maal in M successie gewonnen viisselbeker van de s ronde van Sas van Gent, die dit jaar haar ff eigendom had kunnen worden. Ten- gevolge van een val met haar fiets, die het zwemstertje afgelopen winter maakte moet zij nog steeds het bed houden. De beker zal zij niet kunnen verdedigen. Links hofdame Tanja Post uit Goes en in het midden hofdame Corrie Vermuê uit 'a-Heer enhoek. Foto P.Z.O.). g iiiiififiiiiiiiiiiiniiiiw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1