ÓÖb Hockey-finale weer India-Pakistan Olympisch allerlei.... ARKS beschuit ITALIAANSE BROERS WONNEN GOUD EN ZILVER OP HET PAARD V.P.R.0. DETAILLEERT PLAN VOOR NATIONALE OMROEP P 5 O V I N O I A L E ZEEUWSE COUR/ NT DONDERDAG 8 SEPTEMBER i960 NA FELLE TEGENSTAND De Olympische hockey-finale van vrijdag zal voor de zoveelste maal worden uitgevochten tussen titelhouder India en Pakistan. In de eerste halve finale won Pakistan niet 1-0 van Spanje en de tweede halve finale India-Groot Brittannië eindigde in een 1-0 overwinning voor India. Strijd om brons tussen Spanje en Engeland India heeft in de tweede halve hockey-finalc woensdagmiddag tegen Groot-Brittannië bijna nog meer moeite met zijn tegenstander gehad dan Pakistan in de ochtend uren met Spanje. Ook India won met slechts 10, zodat de strijd om gond of zilver opnieuw door de beide Znidaziatische ploegen zal worden uigevochten. Groot-Brittannië heeft zich op het langzamerhand moeilijk bespeelbaar geworden veld van het wielerstadion tweemaal 35 minuten prachtig ge weerd en eigenlijk had een gelijk spel na de normale speeltijd de verhou ding beter weergegeven. De Britten hadden pech toen de Duit se arbiter Schinner, die de wedstrijd met de Nederlander Elgershnizen leidde, de onreglementair lange hoekslag van India niet anioot. Linksbinnen Udham Singh kon nn hard langs doelman C ah ill schieten (1—0). Dit gebeurde in de 16e minuut en in liet Engelse kamp op de tribune vreesde men een moment dat de ploeg van Groot Brittannië in elkaar zou storten. Brits offensief Bijziende.... De Amerikaanse weltergewicht- worstelaar Douglas Blubaugh is zo bijziende, dat hij nauwelijks een arm van een been kan onderscheiden. „Ik kan niet goed zien, daarom werk ik maar op gevoel", aldus Blubaugh. Dit „gevoel is echter zo goed, dat Blubaugh er een Olympische medaille mee won. De partij die hem in dc prijzen bracht, bracht hem tegen de wereld kampioen Emmali Habibi uit Iran op de mat. Eenmaal hield Habibi de Amerikaan zo lang achterover dub belgevouwen, dat de dokters aan de rand van de mat bezorgd begonnen te kijken. Carnill en zijn mannen reageerden echter met grote felheid op de tegen slag. Geen ogenblik hebben zij zich in het defensief laten dringen, inte gendeel, er is vaak sprake geweest van een Brits offensief, dat lang niet altijd zonder gevaar was voor de titelhouders Een bijzonder attractieve en faire strijd ontspon zich tussen twee gelijkwaardige ploegen, waarin tegenover de fabelachtige tech niek van aanvoerder Claudius en de vier Singhs het verrassend open combinatiespel van het Brit se elftal als even sterk wapen stond. India ontsnapte enkele malen aan groot gevaar, in het bijzonder toen x linksbuiten Miller met de bal aan gestopte zijn stick door de Indiase verdediging f offinnf i glipte en het doel slechts op een paar centimeter na miste. Het was ondanks de herhaaldelijke aanvals- acties overigens een der weinige schoten die op de kooi van Laxman werden afgevuurd. Had Groot-Brittannië in die fasen van het spel over een schutter beschikt, dan had het kunnen gebeuren, dat India met de bronzen in plaats van de gouden medailles naar huis was teruggekeerd. Gezien de combinatie-kracht van Pa kistan is het trouwens toch nog de vraag of India de hegemonie zal kunnen behouden! Niet meer superieur Ook de halve hockey-finale Pakistan Spanje heeft aangetoond dat mooi technisch hockey alleen niet voldoen de is om in een hard toernooi als dit succes te kunnen hebben. Pakistan won slechts met 10. De tijd van de superioriteit der technische ploegen Is voorbij. Er moet gevochten kunnen worden en steeds meer gaan de atle tische bekwaamheden een rol spe.'™ Gelukkig heeft het echte hockey van Pakistan het nu nog gewonnen. Met 10 werd Spanje verslagen. De fijne combinaties van Pakistan werden voortdurend gesmoord door het resolute en effectieve ingrijpen der Spaanse verdedigers. De Span jaarden, die de laatste jaren inder- m Georges Heraalsteens, de ook in Nederland niet onbekende Belgische ruiter, vestigde in s het Olympisch springcon- H cours een weinig eervol re- H cord. In de twee manches §1 kwam hij tot een totaal van H 102 strafpunten.... 66 plus 36. n De tweede manche, reed hij als M ---- een jaehtspringconcours, waar l| H bij de balken als spaanders m - door de lucht vlogen' iiiinnriimniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiitiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiil daad met sprongen zijn vooruitge gaan, voelden dat zij met hun speel wijze niet helemaal kansloos waren en mot een enorme vechtlust en een redelijk goede techniek werd vanuit het middenveld een typisch opportu- niteitsspel opgezet, dat meermalen tot gevaarlijke doorbraken leidde. In de dertiende minuut kreeg Pa kistan voor de tweede maal een korte hoekslag te nemen. Links back Atif Manzur kwam ervoor naar voren en aan een 10 centime ter groot gat tussen liet been van de Spaanse doelman Del Coso en de paal liad deze meester-sehntter voldoende om zijn ploeg een ver diende voorsprong te geven. De gehele wedstrijd is het spelbeeld verder hetzelfde gebleven. Spanje handhaafde zich in de stugge verde digingstactiek, waarbij Pakistan de fout maakte de combinaties steeds korter te maken. De snelle Spaanse ploeg paste zich goed aan en toen de. Pakistani nerveus werden en steeds meer individuele acties gingen ont plooien, werd het spel van de Aziati sche kampioenen bepaald doorzichtig. Spanje kreeg zelfs een prachtige kans op de gelijkmaker, toen rechts binnen Hamid Abdul een schot op de doellijn met het been stopte en Spanje een strafbully mocht nemen, maar Hamid Abdul werkte de bal de cirkel uit. Het was en bleef dus 1O. De Amerikaan Ira Davis wilde de Rus Vitold Kreer gelukwensen met zijn bronzen overwinning in de fina le hink-stap-sprong. De Rus keerde zich echter van de Amerikaan af, waarna het publiek in een gejoel los barstte. Later kreeg Vitold Kreer spijt en zoals op de foto flinks) te zien is, vergoot hij dikke tranen, waarna hij zijn verontschuldigingen aanbood en beide atleten elkaar om de hals vielen (rechts). Advertentie i Santé Gaiardoni in ziekenhuis De tweevoudige Olympische wieler- ,,Ik dacht dat ik dood kampioen Santé Gaiardoni is dinsdag- ging. Als ik niet zo'n dikke nek avond na een ernstig ongeïnk in M3- v""1 was dat zeker gebeurd", yer- laan meteen zware hersenschudding telde Blubaugh, die zich op mira- kuleuze wijze aan de worgende greep van de Pers had weten te ont trekken. Na de partij zette Blu- en een verwonding- aan het linkeroor opgenomen in een ziekenhnis. Hij zal daar tenminste twee weken moeten blijven. baugh zijn bril met de dikke glazen Het ongeluk gebeurde toen Gaiardoni weer op en ging met een zucht van op de fiets terugkeerde van de Vigo- verlichting zitten. „Ik zag die knaap rellibaan, waar hij had getraind, naar niet eens op me toeduiken Het huis. Hij werd het slachtoffer van een eerste wat ik van die aanval be- j onvoorzichtige automobilist, die het merkte, was dat mijn keel werd t linkerportier van zijn stilstaande en dichtgeknepen. Mijn knieën trillen onverlichte wagen opende, juist op nog", aldus Bluhauch. *--* •■-1 »- Filmcontracten voor atleten Sportkampioenen hebben altijd een grote aantrekkingskracht uitgeoe fend op de filmproducenten. Voor beelden daarvan zijn te over aanwe zig zolang de filmindustrie bestaat. De zwemkampioen Johnnie Weismul- ler was een der eersten, die als „Tar- zan" uit zijn Olympische goud een niet onaanzienlijk bedrag aan harde Amerikaanse dollars te voorschijn toverde. En ook de schaatskampioe ne Sonja Henie vergat al heel snel haar Olympische idealen toen haar een voordelig filmcontract werd aan geboden. Tot welke onverkwikkelijke inciden ten dit aanleiding kan geven werd drie jaar geleden duidelijk toen de drievoudige Olympische skikampioen „beau garcon" Toni Sailer een film contract tekende. In twee vergade ringen durfde de in allerijl bijeenge roepen speciale amateurcommissie van de internationale skifederatie geen uitspraak te doen over de sta tus van de Oostenrijker, die daarop wijselijk zelf maar de knoop door hakte en zijn amateurschap opgaf. Nu, in de steeds feller wordende strijd tussen film en televisie, is een ware hausse ontstaan in het aantrekken van beroemde sport lieden. Nog niet zo lang geleden werden de door Floyd Patterson onttroonde wereldkampioen der zwaargewichten Ingemar Johans son en de wereldkampioen der autocoureurs Jack Brabham door filmmaatschappijen aangetrokken en in dc beroemde Braziliaanse film „Orfeu Negro" vertolkte de hink-stap-springer Fcrreira Siha de rol van de „dood". 1-Iet schijnt, dat nu de filmmenseD hun oog hebben laten vallen op liet blonde 23-jarige Duitse sprintfeno- meen Armin Hary. De geruchten over een klaarliggend contract voor Hary doen de ronde in het Olympisch dorp. De Duitser zelf zwijgt als hem over eventuele filmplannen wordt gewaagd. Inmiddels heeft men al ontdekt, dat Hary niet kan zingen. Maar wei heeft hij als kind op scnool in toneelstukjes gespeeld. Wie trou wens niet het moment dat de coureur langs hem reed. Gaiardoni viel en bleef be- uag oran ae spanning onaer ae na- wusteloos liggen. Aanvankelijk wees- j lianen, toen de nog enig overgeblc- den de artsen voor een schedelbasis- ven kandidaat voor het goud, de fractuur, maar gelukkig waren de ge- Fransman Fresson op de brede sloot volgen niet zo ernstig. j zijn eerste fout maakte en daardoor MOEILIJKE DRIESPRONG Engelsman kreeg brons De 36-jarige Italiaanse kapitein Raimondo d'Inzeo reeds eer der wereldkampioen heeft woensdag op liet paard Posillipo in het Piazza di Siena voor dui zenden landgenoten het Olym pisch kampioenschap springen behaald. Ook het zilver ging naar de familie d'Inzeo, name lijk naar zijn twee jaar oudere broer Piero met het paard The Rock, een nniek feit in de ge schiedenis van de Olympische Spelen. Om vijf minuten voor zes in de mid dag brak de spanning onder de Ita- Advertentie j De wondervezel van moeder natuur, mevrouw! Elke kapok vezel is een luchtkussentje - met een vochtwerend anti-reuma waslaagje. Dus veerkrachtig en kurkdroog. Precies! Zacht en toch stevig, dus: anti-hernia! En is dit zo'n Keurkapokmatras Ja, een echte, u herkent 'r aan de keurlabel. Beter kan ik u niet raden! zozeer uit zijn evenwicht geraakte dat hij op de ene hindernis na de an dere struikelde De bronzen medaille ging naar de Engelsman David Broo me met Sunsalve. De 85-jarige Italiaanse officier Rai mondo Dinzee nam al in de eerste ron de van het Olympisch individueel springconcours om de Grand Prix de leiding. Als enige van de 61. deelnemers, legde hij het parcours van 840 meter, dat 14 hindernissen telde, fontloos af. Op de tweede plaats na de eerste ronde, bevond zich de Argentijn Naldo Dasso, met 4 strafpunten. De derde plaats werd gedeeld door Piero Dinzeo, broer van Raimondo en de Fransman Max Freeson, met ieder 8 strafpunten. De Duitser Hans Gun- ther Winkler, titelhouder, liet 17 strafpunten noteren en werd ver te ruggezet in het klassement. De drie sprong bleek de moeilijkste hindernis te zijn, doch naar de mening van de kenners was ook overigens het par cours zeer zwaar. Men opperde dat de gebroeders Dinzeo een grote voorsprong had den op hun concurrenten, door dat zij in dc gelegenheid zijn ge weest voor de Olympische Spelen op dit parcours te oefenen. Het goud. dat Raimondo d'Inzeo na de eerste manche, waarin hij als eni ge foutloos rondkwam, reeds zag blinken, kreeg na zijn tweede par cours een doffe glans, toen bij 12 strafpunten achter zijn naam kreeg. Immers, daarmee hadden de Argen tijn Dasso met Final, dc Fransman Fresson met Grand Veneur en zijn broer Pierro met The Rock, die alle drie met minder dan 12 strafpunten door de eerste manche waren geko men de kansen geheel in eigen hand gekregen. Behalve Pierro d'Inzeo, die evenals in de eerste manche, slechts 8 strafpunten behaalde hij reed bovendien de tweede manche in nage noeg dezelfde tijd als de eerste: slechts 0.1 séc. verschil kon geen van de anderen zich onder de eersten handhaven. Toen achtereenvolgens de in het wit gestoken Argentijn Dasso en de Franse cavalier Fresson na hun eerste teleurstellingen fout op fout stapelden, was het pleit beslecht. Raimondo d'Inzeo was Olympisch kampioen, terwijl Piero het zilver stevig omklemd hield. Twee broers stonden naast elkaar op het erepo dium toen te hunner ere de Italiaanse vlaggen in top gingen onder de klan ken van de nationale hymne. Nederlands Rijnschip bij Mannheim gezonken Het Rijnmotorschip „Vrijheid" (845 ton), dat eigendom is van de heer P. Schaap jr. uit Rotterdam, is maandagavond bij Mannheim gezon ken. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. Het schip, dat vrijwel steeds Duitsland vaart, had maandagavond hij Mannheim ligplaats gekozen. „GEKLEURDE" PROGRAMMA'S KUNNEN BLIJVEN „Ernstige en lichte" zender als B.B.C. DE V.P.R.O. heeft zijn reeds lang verwachte nadero uitwerking voor een nationale omroep gepubliceerd in „een nationale omroep", een boek werk, dat niet minder dan 118 blad zijden omvat. Er wordt in gepleit voor een harmonisch gebouwd orga nisch stelsel, waarbij gestreefd dient te worden naar eenheid en naar ver scheidenheid. Daartoe stelt de V.P.R. een administratief orgaan, het al- jemeen bestuur, en een programma tisch orgaan, de centrale programma raad, voor, die beide uit de verschil lende bevolkingsgroepen van ons land moeten zijn opgebouwd. Het nieuwe plan van de V.P.R.O. is een nadere uitwerking en precisering van de in 1959 gepubliceerde „schets voor een nationaal omroepplan". Evenals in die schets wordt ook in een nationale omroep" een opsom ming gegeven van de mogelijkheden om de omroep in Nederland te orga niseren. Het separatieve stelsel (waarmee do vooroorlogse situatie wordt gekarakteriseerd) wordt afge wezen. De ontwikkeling van de tele visie heeft de bezwaren van dit stel- waarbij iedere omroepvereniging alle opzichten gescheiden zou op trekken, op steeds ontstellender wijze tot de dag van vandaag duidelijk ge maakt, aldus het V.P.R.O .-rapport. Radio Nederland De relatieve verzwakking van de fac toren die do gescheidenheid bepalen ten opzichte van do noodzaak en mo gelijkheden tot samenwerking liebben ook en volgens de V.P.R.O. zelfs bij uitstek haar consequenties in het ra- diobestel. Volgens de (onbekende) samenstel lers van liet rapport is een van de voornaamste hinderpalen die het sa mengaan van de geestelijke en maat- T.U.C. ging akkoord met twee tegenstrijdige resoluties Protest tegen uitrusting van Duitsland met kernwapens Op bet jaarlijkse congres van bet Britse vakverbond T.U.C., dat in Douglas op het ejlnnd Man wordt gehouden, is woensdag met ruime meerderheid een resolutie aanvaard waarin elke defensiepolitiek, geba seerd op bet dreigen met het ge bruik van kernwapens, wordt ver oordeeld. Later werd met een geringere meer derheid de officiële politiek van het vakverbond en do Labourpartij goed gekeurd, die trouw aan de NAVO, gebaseerd op een ufschrikkings- maclit in Amerikaanse handen, in- hondt. Ondanks verzet van het bestuur van het T.U.C. namen de afgevaardigden in Douglas een resolutie aan, waarin protest werd aangetekend tegen een uitrusting van de Westduitse strijd krachten met kern- cn raketwapens. Ook werd gepleit tegen de opleiding van de Westduitse troepen en de vestiging van Westduitse bases in Engeland. Dc aanvaarding van dc twee met elkaar strijdige resoluties stelt Gaitskell, de leider van de Labour partij, voor grote problemen. Vol gende maand komt de kwestie op nieuw aan de orde op het jaarlijks congres van de socialistische partij in Scarborough. De leiders vnri het T.U.C., waarvan vijf zesde van de 6.500.000 Labourleden deel uitma ken, zullen binnenkort met de partij leiding van gedachten moeten wis selen over do vraag hoe men het of ficiële partijstandpunt met de mo tie tot wering van kernwapens kan verzoenen. Gezien het resultaat van de stem mingen in Douglas zal Gaitskell rekening moeten houden met de mogelijkheid van een nederlaag in Scarborough. Socialisten voor spellen dat hij in geval van een nederlaag wellicht gedwongen zal zijn als partijleider af te treden. schappelijke stromingen van ons volk in de weg staan een verkeerd gericht besef van verantwoordelijkheid. In een nationale omroep, zoals de V.PJt.O die ziet, zouden alle activi teiten van de Nederlandse radio-om roep in „Radio Nederland" moeten zijn verenigd. Hierin zouden ook de televisiediensten en de wereldomroep moeten worden ondergebracht. De bevoegdheden van de staat zouden dezelfde moeten en kunnen blijven als die welke ook thans gelden. De Nederlandse Radio Stichting zou moeten worden bestuurd door een al gemeen bestuur, waarvan de voorzit ter door de minister van O., IC. en W. wordt benoemd. Deze voorzitter heeft een raadgeven de stem in het algemeen bestuur, dat verder zou moeten worden samenge steld uit vertegenwoordigers van maatschappelijke, sociale, godsdien stige en culturele organisaties van allerlei levensbeschouwing. Alle omroepverenigingen zouden in de sector amusement, samen drie ver tegenwoordigers in de centrale pro grammaraad hebben, de confessio nele omroepen bovendien nog elk een (in de sector geestelijk leven). Ook het humanistisch verbond is in deze sector met een man vertegen woordigd. De hele centrale program maraad bestaat uit 31 man, waarin de omroepverenigingen uiteraard een zeer kleine stem in het kapittel heb ben. W eekprogramma Als bijvoorbeeld een hoorspel typisch rooms-katholick of socialistisch is, dan kunnen deze „gekleurde" prodnk- tie» ouder verantwoordelijkheid van K.R.O. of VARA vallen en ook als zodanig worden aangekondigd. Maar, zo zeggen de samensteller van liet rapport, dit betekent allerminst, „dat de produktïes die in de hoorspelafdc- Iing van de centrale programmaraad tot stand komen, geen „gekleurd" karakter zouden kunnen dragen. Zulks juist in tegenstelling met bet ietwat „karakterloze karakter", wat het „gezamenlijk programma" in de omroep van nu aan do dag legt". In de bijlagen wordt onder andere een compleet weekschema afgedrukt, zoals het zou kunnen zijn in een na tionale omroep. Hieruit blijkt de wens van de V.PJI.O. om de ene zen der min of meer „ernstig" te houden en de andere een lichter karakter te geven, zo ongeveer als een „home service" en het „licht program" van de BBC. De programma's zouden een uur eer der beginnen en een uur later eindi gen. Er zou een eigen radionieuwsdienst moeten zijn. die rechtstreeks onder de centrale programmaraad ressorteert. Minstens een keer per dag moet et- een politieke uitzending zijn en elke maandag ot donderdag komen de ver schillende politieke partijen zelf aan het woord. In dc commentaren op de nieuwsuitzendingen wil men meer verscheidenheid brengen dan nu het geval is. Tenslotte wordt in het boek werk van de V.P.R.O. een volledig concept omroepwet (samengesteld door dr. W. Verkade en mr. J. Rip- hagen, oud-juridisch adviseur van liet ministerie van binnenlandse zaken) afgedrukt dat in grote lijnen aansluit bij het huidige concept, maar dat is aangepast aan liet plan, dat de V.P. R.O. in dc voorliggende bladzijden heeft ontvouwd Wij Zeeuwen eten allen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 10