PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Regering ontkent wijziging van haar Nieuw-Guinea-beleid Kongo: Breuk tussen premier en president Italiaanse gast-medewerker in W emeldings visseri jlaboratorium BILT PERSBUREAUS MELDDEN INTERNATIONALISATIE Wederzijds ontslag 203e jaargang - no. 209 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, f 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 6 sept 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per rnm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mat 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van f 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel. 2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 6213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Opschudding na ontvangst van prof. De Quay Na een ontvangst van de minister-president, dr. J. E. de Quay, voor de buitenlandse pers, heeft het Amerikaanse persbureau United Press International gisteravond een bericht, afkomstig uit Den Haag, uitgegeven, waarin zonder bronvermelding en met verwijzing naar welingelichte kringen in Den Haag werd gemeld dat de Nederlandse regering onderhands de mogelijkheden van een „internationalisatie" van het probleem Nieuw-Guinea zal on derzoeken. Onze Haagse redactie verneemt, dat prof. De Quay zelf de zegsman is geweest. Na U.P.I. kwam het Britse persbureau Keuter met een bericht „dat in ge zaghebbende Nederlandse kringen te Den Ilaag was verklaard, „dat Ne derland de Verenigde Naties zou voorstellen, Nederlands Nieuw-Guinea te internationaliseren, mogelijk met de medewerking van de Verenigde Sta ten, India en Australië". Nog geen acht minuten nadat dit Reutërbericht over de telex was gekomen, gaf de rijksvoorlichtingsdienst het volgende communiqué uit: „Naar aanleiding van de hedenavond circulerende berich ten, als zou de Nederlandse regering overwegen te streven naar een inter nationalisatie van Nederlands Nieuw-Guinea, deelt de Nederlandse rege ring mee, dat er geen enkele wijziging is gekomen in haar buitenlands be leid ten aanzien van dit gebiedsdeel zoals dit beleid de laatste jaren is ge voerd". waarop dit mogelijk zou kunnen ge beuren, was Nederland bet beheer te laten voortzetten onder toezicht van de Verenigde Naties, of onder toe zicht van een aantal door de V.N. aan te wijzen landen. De woordvoerder zei dat Nederland de VA", reeds ge polst heeft en het was duidelijk ge worden, dat de volkerenorganisatie niet van gevoelen is, dat het in dit stadium gewenst zou zijn de verant woordelijkheid in Nederlands Nieuw- Guinea op zich te nemen. Desondanks achtte Nederland het gewenst een nieuw voorstel in deze geest aan de V.N. te doen". Aldus het Britse pers bureau. Toen de berichten van de buitenland se persbureaus in officiële Haagse kringen bekend werden en bet feit sloeg hier en daar kennelijk in met de hevigheid van een bom weiger de verder iedereen ook zelfs maar over de kwestie te spreken. Wel ech ter werd duidelijk, dat velen, ook in hogere ambtelijke, kringen, van plan nen zoals de minister-president vol gens deze berichten bad onthuld, in het geheel geen voorkennis hadden gedragen. Volgens TJ.P.I. zou minister Luns die vandaag met de Nieuw-Am- sterdam naar New York zou ver trekken, aldaar de gedachte van een soort V.N. commissie van toe zicht ter sprake brengen in zijn gesprekken met collega's. „Beheerschapsgebied" Het Reuterbericht luidde: „In gezaghebbende Nederlandse krin gen in Den Haag is maandagavond verklaard dat Nederland de Verenig de Naties zal voorstellen, Nederlands Nieuw-Guinea te „internationalise ren", mogelijk met de medewerking van de Verenigde Staten, India Australië. In antwoord op vragen werd w dat het nog niet bekend is, wanneer Nederland een dergelijk voorstel zal doen om de toekomst van het gebied, dat door Indonesië wordt opgeëist, te Bedroefd De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, de heer Luns, is zaterdagavond j.l. als een be droefd man op het televisie-beeld scherm verschenen in vele Neder landse huiskamers. Hij heeft in de huiselijke sfeer ver teld van de snoodheid der Indone siërs, die ageerden tegen het Neder landse vlootbezoek aan de Aziatische wateren. Die agitatie kreeg zelfs het karakter van chantage. Zij verwekte ook be roering in Japan. Tenslotte zwichtte de Japanse regering en nu mag dan het Nederlandse eskader geen Ja panse haven aandoen. De heer Luns zag daarin „een treu rig symptoom van de toestand in Japan". Treurig, vond de minister het ook, dat „de internationale betrekkin gen afdrijven naar een soort anar chie, waar chantage de plaats kan innemen van behoorlijke diplomatie". Instemmend met de treurnis van de heer Luns mag toch wel op gemerkt worden, dat „droeve symptomen" als waarop de minis ter doelt, in 't Japanse keizerrijk ge durende de laatste eeuw, vrij regel matig voorktvamen en dat op het gebied van „chantage" de Indonesi sche republiek slechts een zwakke leerlinge is van enkele grote leer meesters, die ook al jarenlang actief zijn. Onze minister van buitenlandse za ken wist bepaald wel, waar hij met de regeringen van deze landen aan toe was. Hij kon in gemoede op niet veel anders hebben gerekend dan op „wisselvalligheid" aan de Japanse kant en op verwoede politieke agita tie aan Indonesische zijde. Blijkbaar heeft hij er dus op ver trouwd. dat zijn ministerie van buitenlandse zaken, gerugge- steund door een bekwaam diploma- tenkorps, liet Karei Doorman-eska der wel door de Japanse wisselval ligheid en door Indonesische agita tie zou kunnen loodsen. Dat is niet gelukt en misschien moeten we daarover nog meer treu ren dan over de (bekende) wissel valligheid van Japan en de (dolle) woede van Indonesië. De minister heeft niet tijdig zijn koers en die van de „Karei Door man" veranderd, en dat is voor een minister bijna nog erger dan voor de commandant van een oor logsbodem regelen. Op de vraag ln welke vorm de Nederlandse regering zich interna tionalisatie binnen het bestek van de V.N. voorstelt, werd in genoemde kringen ten antwoord gegeven, dat een beheerschapsgebied het meest ge schikt schijnt te zijn. De gezagheb bende woordvoerder deelde mee: „Wij proberen de Papoea-bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea voor te be reiden voor zelfbestuur op een zo spoedig mogelijk tijdstip". Hij voegde hieraan toe, dat de bevolking dan de keuze zal worden gelaten, wat zij wil doen. „Als zij zegt, dat zij zich met Indonesië wil verenigen, dan hebben zij onze zegen". De woordvoerder verklaarde verder, dat het met het oog op de gebeurte nissen in Kongo twijfelachtig is, of de V.N. bereid zullen zijn, de verant woordelijkheid in Nederlands Nieuw- Guinea op zich te nemen. Een manief pilllllllllllllllllllllllllllllllllllllN 1 „Echo" krijgt rimpels i Dc huid van de Amerikaanse s H „Echo-l", de ballon die een l| baan om de aarde beschrijft en dient voor verbindingsdoelein- p den, heeft een gerimpelde huid m M gekregen. Dit wordt toege- i§ schreven aan botsingen met meteoorsteentjes waardoor M se enig gas is ontsnapt. De span- ning is echter nog groot ge- noeg om een verder bestaan van ongeveer zes maanden te s H waarborgen, aldus een deskun- dige van de maatschappij die de ballon heeft vervaardigd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiniiiiiii Dragline viel op dak van huis Maandagavond om half zes is in Ka- pelle aan de IJsel aan de Keten- schedijk een dragline van de dijk „gewandeld". De dragline viel van de zes meter hoge dijk en kwam met, de neus in het dak van het on der aan de dijk gelegen huis terecht, waar de heer B. de Groot en zijn ge zin woont. De neus van de machine boorde een gat van twee a drie me ter in het huis, waardoor de boven verdieping zo beschadigd werd, dat de bewoners voorlopig een andere slaapplaats zullen moeten zoeken. „We dachten, dat er een bom in sloeg", luidde het commentaar van de geschrokken heer De Groot. Kasavoeboe wil dat V.N. orde handhaven Iu een onverwachte en onaange kondigde radiotoespraak tot hel Kongolese volk heeft president Kasavoeboe maandagavond ver klaard dat Patrice Loemoemba en diens regering omver gewor pen zijn, maar Loemoemba ver klaarde dat hij, wat Kasavoeboe ook zegt, nog aan de macht is. Kasavoeboe benoemde Joseph Ileo, de voorzitter van de se naat, tot premier. Maar twee uur na de president kwam Loe moemba voor dezelfde radiozen der, die van Leopoldstad om te verklaren dat hij nog steeds pre mier was en nog steeds in Kon go regeerde. Kasavoeboe had Loemoemba be schuldigd van het aanstoken tot stammenoorlog, tot een Kongolese broederkrijg en van het met voeten treden der fundamentele vrijheden. Hij had de Verenigde Naties verzocht de zorg voor orde en vrede in Kongo op zich te nemen. Men zag, anderhalf uur na Kasavoe- boe's toespraak, Loemoemba zijn re sidentie verlaten. Hij reed per auto, met twee hoge officieren van leger en politie die als zijn lijfwacht fungeer den, naar het radiogebouw. Nauwe lijks twee uur na Kasavoeboe stond hij voor dezelfde microfoon, om te verklaren dat hij nog steeds in Kon go regeerde. Bloedvergieten Men vreest In zeer gezaghebbende kring dat Loemoemba zich voorlopig zal terugtrekken op Stanleystad, het bolwerk van zijn partij, óm daar met Russische hulp te regeren. Dit kan niet anders betekenen dan nog groter bloedvergieten dan Kongo tot dus ver heeft gekend, aldus waarnemers. Want thans staan Kasavoeboe en Loemoemba, de belangrijkste politici van Kongo, lijnrecht tegenover elkaar. Door de toespraken ontstond in Leopoldstad grote consternatie. Wettelijk gezien heeft Kasavoeboe het nodige gezag om Loemoemba af té zetten. Maar wettig gezag is in Kongo tegenwoordig ver te zoe ken. Loemoemba heeft al twee maanden geregeerd zonder dat het parlement hem ooit als eerste mi nister heeft erkend. Een woord voerder van de Verenigde Naties, wie men vroeg wat de V.N. zouden doen met Kasavoeboe's verzoek Bloedige strijd bij Bakwanga Amerikaans journalist omgekomen Tien Russische transportvliegtuigen niet 200 Kongolese soldaten aan boord zijn maandag uit Stanlej'stad via Loeloeaburg naar Bakwanga ge vlogen.- Op terugweg naar Stanley stad deden zij later weer Loeloeaburg aan. Volgens Kongolese officieren gingen de Russische piloten in Stan leystad nieuwe soldaten halen. De Russische vliegtuigen hadden Russi sche kentekenen. De bemanning was in burger. Kongolese officieren verklaarden maandagavond in Bakwanga, dat zondag naar schatting vijftig men sen, voor het merendeel leden van de Baloebastam, zijn gesneuveld in het gevecht, waarbij ook de Amerikaanse journalist Henry Taylor, zoon van de Amerikaanse ambassadeur in Bern. om het le ven kwam, De Amerikaan bevond zich met zes andere Amerikaanse en Franse correspondenten bij een groep van 150 Kongolese militai ren die op weg waren naar het dorp Tsjelenge in Kasai. De mili tairen van de centrale regering werden omsingeld door ongeveer 700 leden van de Baloebastam, die op de hand van Kalondji zijn. Volgens de Kongolese officieren de den leden van de twee groepen eerst pogingen om elkaar te bewegen de wapens neer te leggen. Toen dit niet gelukte ontstond een gevecht, waarin Taylor door een salvo uit een machi negeweer werd getroffen. om orde en vrede te handhaven, verklaarde dat volgens zijn privé- mening de VA. thans in de bin nenlandse aangelegenheden van Kongo zouden kunnen optreden. De VA. hebben ongeveer 16.000 man uit talrijke landen in de V.N.- politiemacht voor Kongo. STUDIE VAN SCHELPDIERENONDERZOEK Mogelijke toepassing van methodes bij mosselcultuur rond Napels In het visserijlaboratorium te We- meldinge vertoeft momenteel de Ita liaanse dierenarts, dr. Aristeo Ren zoni, die een studie maalct van de Nederlandse oester- en mosselcuH tuur. Dr. Renzoni (op de foto rechts) met een der assistenten aan de oesterputten. (Foto P.Z.C.). Het visserïjlaboratorium te We- meldinge heeft sedert enkele we ken een speciale medewerker. Het is de donkere Italiaanse die renarts dr. Aristeo Renzoni uit Siena in de landstreek Toscane, die drie maanden in Wemeldinge verblijft om een studie te maken van het schelpdierenonderzoek in ons land. Bij dr. A. C. Drink- waard en drs. A. G. Vlasblom van het Wemeldingse laborato rium is de 31-jarïge Italiaan aan het juiste adres, want dagelijks worden allerlei proeven geno men, wetenschappelijke uitstap jes gemaakt en allerhande oes ter- en mosselzaken besproken. Dr. Renzoni, die aan het Zoölogisch Station van Napels ongeveer dezelfde functie vervult als zijn beide Neder landse collega's, verwacht het in We meldinge geleerde te zijner tijd in de baai van Napels in praktijk te bren gen. Rond Napels bestaat namelijk ïen vrij intensieve mosselcultuur, die volkomen verschilt van de Nederland se. Wat de bacteriologische en sani taire controle betreft valt er in Ita lië nog heel wat te verbeteren. In Ne derland heeft de Italiaan gezien hoe het wel moet. meïdinge aangekomen. Met drs. Vlasblom heeft hij tijdens de zo mermaanden de ontwikkeling van de oesterlarven op de voet ge volgd. Vaak kan men hem ook in het laboratorium aantreffen, waar hij al vele proeven heeft genomen. Vooral proeven met mosselen bij verschillende temperaturen en met verschillende soorten zoutgehalte van het water. Voor hem is dat bijzonder belangrijk, want in de baai van Napels zijn de omstandigheden waaronder de mosse len groeien geheel anders dan in Ne derland. De temperatuur van het wa ter daalt bijvoorbeeld vrijwel nooit beneden de 13 graden Celsius en in de zomermaanden worden zelfs tempera turen gemeten van 27 graden. Voor Nederland zijn deze cijfers respectie velijk nul graden en circa 20 graden. Ook het zoutgehalte in de Middelland se Zee is heel wat hóger. Het bete kent dus, dat de Italiaanse mosselex pert in Nederland onder geheel ande re omstandigheden werkt dan in zijn eigen land. Interessant vindt hij het overigens wel. Andere cultuur De mosselcultuur in de-baai van Napels is een geheel andere dan in ons land. Langs de gehele kust van de baai worden de kleine mos- selon in grote hoeveelheden van de (Zie slot pag. 7 kol. 1 H Het was maandag een gebeur- H tenis op zichzelf, toen voor g| het eerst tijdens de Olympische m Spelen, regen viel. Boven Ro- me ontlaadde zich een hevig onweer. In het Olympisch sta- dion zocht men in allerijl dek king. iumiiiiiuiiiiuiiiiuiiuininiiuiiiumiiininiiiiiiiiuiuuiniininiinninum Sint-Maarten door orkaan geteisterd De orkaan „Donna", die zondag recht op het Antilliaanse eiland Sint-Maar ten afstevende, is zondagavond even ten noorden van de hoofdplaats Phi- lipsburg over het eiland getrokken. Voorzover kan worden nagegaan heeft de orkaan geen doden en ge wonden geëist. De schade is zeer groot, doch is nog niet met nauwkeu righeid te ramen. Alle telefoonleidin gen en telefoonmasten zijn verdwe nen, het lichtnet te Phïlipsburg is on bruikbaar, van vele huizen zijn de da ken afgerukt en enkele huizen wer den totaal vernield. Verder is er grote waterschade. De plaats" Simpsonbaai werd zondag avond geheel geëvacueerd. Op het Franse gedeelte van het ei land St.-Maarten zijn, voor zover tot nu toe bekend, eveneens geen doden of gewonden te betreuren, doch ook daar is zeer ernstige schade aange richt, vooral aan de boomgaarden. Het regent er nog zwaar. De Anglicaanse kanunnik John Col lins. voorzitter van de Bond voor Chris telijke Actie te Londen heeft medege deeld dat deze bond 100 pond sterling naar Zuid-Afrika heeft overgemaakt ter betaling van de boete, die is opgelegd aan hoofdman Albert Luthuli. de 61-ja- rige voorzitter van het verboden Afri kaanse Nationale Congres. Hij kreeg deze boete wegens het verbranden van zijn persoonsbewijs. HET WEER IN EUROPA Den Helder, regenbui. Ypenburg, half bewolkt. Vlissingen. licht bewolkt, Eelde, licht bewolkt. De Bilt, onbewolkt. Twente, regenbui. Eindhoven, half bewolkt, Zuid-Limburg, regenbui, Helsinki, regenbui. Stockholm, regen. Oslo, regenbui. Kopenhagen, licht bewolkt, Aberdeen, licht bewolkt, Londen, half bewolkt. Amsterdam, licht bewolkt, Brussel, half bewolkt, Luxemburg, half bewolkt. Parijs, zwaar bewolkt. Bordeaux, onbewolkt. Grenoble, regen, Nice, licht bewolkt. Berlijn, half bewolkt. Frankfort, zwaar bewolkt. MQnchen, regen. Zürich, geheel bewolkt. Geneve, regenbui. Locamo, regen, Wenen, regen. Innsbruck, regen. Athene, onbewolkt, Rome, regen. Ajaccio. zwaar bewolkt. Madrid, licht bewolkt van gïster- max. temp. 17 gr. 17 gr. 17 gr. 16 gr. 17 gr. 16 gr. 17 gr. 17 gr. 12 gr. 15 gr. 12 gr. 3 gr. 13 gr- 19 gr. 17 gr. 17 gr. 16 gr. 20 gr. 20 gr. 17 gr. 25 gr. 18 gr. 13 gr. 14 gr. 13 gr. 15 gr. 15 gr. 17 gr. 13 gr- 32 gr. 29 gr. 26 gr. 26 gr. VERWACHT... ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen west en zuidwest. Mïd- dagtemperaturen omstreeks 18 gra den. ZON EN MAAN 7 september Zon op 06.01 onder 194.4 Maan op 20.16 onde» 08.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1