BERRUTTI DOORBRAK AMERIKAANSE HEGEMONIE OP SPRINT VOLKOMEN Olympisch allerlei.... Favoriet Connolly niet eens in finale kogelslingeren... Ria van Velzen faalde volledig in finale SPELEN VAN VERRASSINGEN Franse sport laag gezonken Nooit meer Opdracht MAANDAG 5 SEPTEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 GESCHIEDENIS HERHAALDE ZICH OP OLYMPIADE De geschiedenis herhaalde zich! Een zeldzaam frappan te gelijkenis was er te trek ken tussen de tweede en de vierde dag van de Olympische atletiekwedstrijden. Was er op de tweede dag de Duitser Armin Hary die voor Dave Sirne het goud wegkaapte en moest John Thomas zich bij het hoogspringen achter de Russen tevreden stellen met de derde plaats, de vierde dag is eigenlijk een nog zwartere dag voor de Yankee's geworden. Op deze zo gedenkwaardige zaterdagmiddag verloren de Amerikanen in de finale van de 200 meter him sprintprestige aan de 23-jarige Itali aan Li\io Berruttï, die in een magnifieke race voor Les Carney en de Fransman Abdou Seye de hoogste trede van het ereschavotje beklom en kwam de Olympische kampioen kogelslinge ren van 1956, Harold Connolly niet eens in de finale. Vassilly Rudenkov was de man die de ko gel 67.10 meter van zich af slingerde, terwijl de Pool Zdlislav Kryskoiviak, het „goud" voor zich opeiste in de 3000 meter steeple chase. Drie Olympische kampioenen dus zaterdag, waarbij geen enkele Amerikaan. Livio Berruti is de afgod van de Italianen geworden. Deze 23- jarige fabrikantenzoon uit Milaan leverde in de halve finale reeds een prestatie van formaat door zijn serie te winnen in de nieuwe Olympische recordtijd van 20.5 sec. waarbij hij te vens het wereld- en Europees record evenaarde. Toen keek na afloop met een veelbetekenend gezicht Stone Johnson naar Ray Norton, alsof hij wilde zeggen, die man is gevaarlijk. In de finale leverde Livio Berruti onder het gebrul van de duizenden Italia nen nogmaals deze prestatie en versloeg de sprintelite in dezelf de tijd. Les Carney (V.S.) eindigde op de tweede plaats, maar Abdou Seye die het brons veroverde en de Pool Marian Foik die verassend vierde werd degradeerden grootheden als Stone John son en Ray Norton, de favoriet die zesde werd, naar de onderste regionen. Livio Berruti was de eerste Europeaan die op deze afstand het goud veroverde en hij scheurde op de sprintafstan den tezamen met de Duitser Armin Hary de hëgemonie van de Amerikanen aan flarden. Als voor con telelens ontrolde zich voor de ogen van het publiek de ver schillen tussen de lopers bij het uit komen van de bocht. Iedereen stond overeind en als het ware gedragen door de toejuichin gen van zijn landgenoten stormde de gebrilde atleet als eerste over de eindstreep. Direct daarop verstapte hij zich en smakte hij tegen de sin tels. Maar het kon hem niet deren. Verheugd rondkijkend kwam hij overeind en onder het gescandeerde geroep liep hij rustig, bijna beschei den naar zijn trainingspak terug. De halve finales hadden overi gens nog liet drama Dave Se gal opgeleverd. De jonge Brit, die speciaal dit jaar naar Amerika was gereisd om zich zo goed mo gelijk op de spelen voor te berei den, werd in de halve finales van de 200 meter uitgeschakeld zon der te hebben gelopen. Tweemaal was hij te vroeg weg en toen kon hij zijn trainingspak weer aan trekken. De Zuidafrikaan Edward Jeffereys en de Brit Peter Radford, vooral laatstgenoemde was een van de i kanshebbers voor een medaille, wer den op volkomen normale wijze uit de eindstrijd gelopen. Een tijd van 20.9 seconde was nu eenmaal niet voldoende. !!:;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iniiiiiiiiiii Voor Rusland meer goud dan voor Amerika I Na <le wedstrijden van zaler- g I f§ dag is de verdeling van het g IH aantal medailles per land. M M waarbij nog niet zijn opgeno- M men de bronzen medailles die j j§ de verliezers in de halve fina- M van hot boksen bobben ge- {en, als volgt: goud zilver brons p Niet opmerkelijk j De kwartfinales van de 400 meter en de 110 meter horden hebben geen opmerkelijke eliminaties gebracht. Of het moet zijn het uitschakelen van de Polen Swatowski en de Rus Grachev op de 400 meter en die van de Britten Birrell en Hildreth op de 110 meter horden. Goud ligt gereed Voor de Amerikaanse sprintster Wilma Rudolph is ongetwijfeld de Olympische titel op de 200 meter dames gereserveerd. Wat dit slanke, donkere meisje zaterdag in de series liet zien was een genot om naar te kijken. Met een tijd van 23.2 sec. liep zij het snelst van alle deel neemsters en verbeterde nonchalant zonder zich helemaal te geven want zij hield zich tien meter voor de eind streep in, het Olympisch record aan stukken. De blonde, knappe Austra lische kampioene Betty Cuthbert zullen wij hoogst waarschijnlijk niet meer tijdens deze spelen ontmoe ten. want in de series liet zij verstek gaan wegens een op de 100 meter opgelopen dijbeenblessure. Medailles 200 METER. De uitslag der 200 meter heren luidt: 1. L. Berruti. Italië, 20.5: 2. Lester Garney, V.S., 20.6: 3. A. Seye, Frankrijk. 20.7; 4. M. Foik. Polen, 20.8; 5. S. Johnson. V S., 20.8; 6. R. Norton. V.S., 20.9. KOGELSLIX GEREN*. De uitslag van de finale kogelslin geren luidt: 1. en Olympisch kam pioen Rudenko (Rusland) 67.10 me ter; 2. Zsivotsky (Hongarije) 65.79: Wij hebben het reeds gezegd, deze Olympische Spelen zijn de spelen van de verrassingen, maar dat er zelfs zulke dingen zouden gebeuren als een overwinning van een Italiaan op de 200 meter had men niet kun nen dromen. De Amerikaanse jour nalisten, die op de perstribunes wel het grootste contingent vormen wa ren er stil van en keken met sombe re gezichten voor zich uit. Het Italiaanse publiek trok zich van dit alles niets aan. Het bruldp en tierde van vreugde en menige traan van. geluk werd vergoten. Zoals die oudere man voor ons, die, nu als toeschouwer bij de Spelen, vroeger nog nooit een atletiekwedstrijd had gezien en ons met een verstikte stem en met brede gebaren stond uit te leggen hoe mooi en hoe goed het toch wel was dat „zijn Livio", zijn, Berruti, had gezegevierd. Minstens zo pijnlijk als liet voor Thomas moet zijn geweest, was het voor Harold Connolly, de man die op 13 augustus van dit jaar, vlak voor de Spelen dus, met een worp van 70.33 meter zijn eigen wereldrecord scherper stelde. De 29-jarige leraar aan de universi teit van Zuïd-Calïfornië liad op dit beslissende moment van de finale kogelslingeren niet de krach! kunnen vinden tot een uit zonderlijke prestatie in staat te zijn. Nu moest hij werkeloos toezien hoe de Rus Vassily Rudenkov zich van het kleinood meester maakte. De 3.83 meter grote en 104 kg zware Amerikaan zat teleurgesteld in het gras en zal zelf wei nooit helemaal kunnen begrijpen waaróm hij nu juist in Rome niet verder kwam dan 63.59 meter, een prestatie die net niet voldoende was. om de laatste drie worpen te doen. Moordende spurt De strijd op (le 3000 meter steeple chase is bijzonder spannend geweest. Met een moordende spurt twee hon derd en vijftig meter voor de finish ingezet, ging de Pool Zdzislav Krzyskowiak de leidende Rus Niko lai Sokolov voorbij. Ademloos Reken de ruim 80.000 toeschouwers hoe hij als eerste bij de waterbak kwam. Bij het neerkomen verloor hij even zijn evenwicht, maar hij herstelde zich prachtig. Er was geen vuiltje meer aan de lucht. De favoriet had gewon- Van tevoren was het echter allemaal niet zo gemakkelijk gegaan. Want direct na de start 'legde de Rus Ko- nov zijn tegenstanders zulk een Straf tempo op dat alleen de Belg Gaston Roelants, die een fantatisehe race liep en als vierde werd geklasseerd, hem kon volgen. Beiden moesten echter in het verdere verloop van de strijd hun tol betalen en speelden in de eindfase van de strijd geen lol van betékenis meer. Er ontstond dan ook spoedig een scheuring en wat de Pool Krzysko wiak ook probeerde in het begin kreeg hij geen kans het gat te dich ten. Drie ronden voor het einde liep hij langzaam maar zeker op Sokolov in, daarmee tevens de Rus Rit- cliine met zicli meetrekkend. Vierhonderd meter waren er nog te lopen en Krzyskowiak kreeg zijn tegenstander te pakken. Even liep hij nog in hetzelfde tempo mee, maar na 250 meter kwam die keiharde demarrage waarmee hij tenslotte de ereplaats voor zich opeiste. Dat Rilchine op het laatste rechte stuk nog Gaston Roelants voorbij ging was alleen jammer voor de Belg. want door zijn prachtige lo pen had hij een eervolle derde plaats zeker verdiend. Hoe snel het wel was gegaan bleek uit de cijfers. Na 1 km. was de tus- i sentijd 2 min. 45.- sec., na 2 km. 5 min. 45,8 sec., en na 3 km. 8 min. 1 34.2, hetgeen natuurlijk een nieuw j Olympisch record betekende. Finale 200 meter j Stil werd het zaterdag om precies I zes uur in de namiddag, toen de I Fransman Abdou Seye, de Pool Ma- rian Foik, de Amerikaan Les Car ney, Stone Johnson en Ray Norton en* de Italiaan Livio Berruti in hun startblokken knielden voor de finale. 200 meter. De zon die de gehele dag weer meedogenloos op de mensen menigte had gebrand het was 31 graden in de schaudw verlichtte alleen nog het bovenste randje van de tribunes. De in oranje jas gestoken starter schoot de lopers weg, maar direct daarop knalde het wapen weer voor een valse start van de Italiaan Ber ruti. Evenals Armin Hary op de 100 meter, was hij te vroeg weggegaan. Het gehele stadion stond op zijn kop. De heetgebakerde Italianen waren het er niet mee eens en toen de lo pers voor de tweede keer de start blokken opzochten was de spanning rond de atleten tot het kookpunt op gelopen. Alle ogen waren gericht op baan vier waar Berruti na een goede start wegschoot als uit een kanon. 1. Rusland 19 9 11 2. Ver. Staten 16 12 11 3. Duitsland 8 33 6 4. Italië 7 4 4 5. Australië 5 6 3 6. Hongarije 3 7 3 7. Turkije 3 0 0 8. N. Zeeland 2 0 0 9. Gr. Britt. 1 3 5 10. Polen 1 1 5 11. Roemenië 1 1 3 12. Tsj. Slow. 1 1 2 33. Zweden 1 1 2 14. Bulgarije 1 1 1 15. Denemarken 1 0 1 16. Japan 0 3 2 17. België 0 2 1 18. Frankrijk 0 1 2 19. Nederland o 1 2 20. Oostenrijk o 1 0 21. Canada 0 1 0 22. Ver. Arab. Republiek 0 1 0 23. uid-Slavië 0 0 24. Finland 0 0 1 23. Zuid-Slavië 0 1 0 26. Brazilië 0 0 1 27. Perzië 0 0' 1 28. Mexico 0 0 1 19. Zwitserland 0 •o 1 IIIIIIIIIIIIIIHUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM^ 3. Rut (Polen) 65.64; 4. Lawlor (Ier land) 64.59; 5. Ciepli (Polen) 64.57; 6. Bezjak (Zuïdslavïë) 64.21. STEEPLECHASE. De uitslag van de finale 3000 meter steeplechase was: 3. Krzyskowiak (Polen) 8 min. 34.2 sec. (nieuw Olympisch record); 2. Sokolev (Rus land) 8.36.4; 3. Rzhistchin (Rusland) 8.42.2; 4. Roelants (België) 8.47.6; 5. Tjornebo (Zweden) 8.58.6; 6. Mul ler (Duitsland) 9.01.6; 7. Jones V.S. 9.18.2: 8. Konov Rusland) 9.18.2; Huneke (Duitsland) gaf op. Naar verluidt zou president Charle* de Gaulle aan zijn ministers ge vraagd hebben waar de voor Frank rijk verwachte gouden medailles blijven. De Spelen zijn tot nu toe een debacle voor de Fransen ge worden. Voor zc begonnen voorspelden de op timisten een twintigtal gouden me dailles voor hun land. en de pessi misten meenden dat het er in elk geval een stuk of twaalf zouden worden. Maar tot nog toe zijn slechts één zilveren en één bronzen medaille aan de Fransen ten deel gevallen, waarvan een voor het worstelen, waarop ze juist niet gerekend had den. l)e oogst in wielrennen, scher men, zwemmen en boksen was nihil. De Gaullistische afgevaar digde Jean Charles Lepidi heeft vragen opgesteld voor de minis ter van onderwijs. Hij wenst te weten of de regering het belang van de Olympische Spelen vol doende beseft heeft en wat ge daan wordt om de Franse sport, die laag gezonken is, weer om hoog te brengen. De Engelsman Stan Vickers zwfeert dat hij, de volgende maal dat hij de 20 kilometer snelwandelen achter de rug heeft, rechtop blijft staan, on geacht hoe vermoeid hij is. Toen hij in de Olympische wedstrijd derde was geworden, ging Vickers liggen om uit te rusten. Onmiddellijk werd hij opgepakt door ziekenbroeders die geen Engels spraken en snel overgebracht naar een ziekenhuis aan de rand van Rome. Het kostte Britse officials uren om hem te vin den en te „ontzetten" De Italiaan Berrutti uist in de fina le 200 meter heren de, Amerikaan Johnson flinks) te verslaan en het Olympisch, //oud te veroveren. In liet Olympisch dorj» zag men twee atleten hand-ïn-hand lopen. Het wa- ren Wilma Rudolph (bijgenaamd [Skeeter). winnares van de 100 me- ter hardlopen dames, en Ray Nor ton, die in de finale 100 meter hard- j lopen heren op de laatste plaats te- recht kwam en die ook op de 200 I meter volkomen faalde. Is het een I romance, zo werd aan dit Ameri- i Uaanse tweetal gevraagd. Lijkt het Wat anders was het antwoord. Toen Ray donderdag geen succes j had geboekt, gaf hij Wilma opdracht j de volgende dag een gouden medaille voor hem te winnen. Dat deed ze. I Zij hoopt nu op een gouden medaille op de 200 meter. Edward Temple. I de coach van Wilma. zegt dat Wilma zich in Rome op de Spelen instelt als geen ander. „Ze slaapt veel en zelfs als ze loopt, doet zij langzaam aan. Zij spaart energie op. Als je 1 zo snel bent als Skeeter en je zo concentreert, win je", aldus Temple. Skeeter is het 17de kind uit een gezin met 19 kinderen. Zij is de eerste Amerikaanse die een Olympische sprint wou sedert 1936. Zij heeft een bijbel in haar handtas en leest er uren in. I Skeeter had reumatische koort£ toen zij een klein meisje was en was bed- I legerig tot haar zevende jaar. Hoe- wel zij nog voor 18 andere kinderen 1 moest zorgen, reisde Wilma's moe der eenmaal per week met Wilma naar een andere stad. om het kind i daar te laten behandelen. Toen Wil ma 8 jaar was, kon zij eindelijk lo pen en snel haalde zij daarna haar schade in. In Melbourne, toen zij pas 15 was, liep zij de 200 meter. Verle den jaar was zij bijna voortdurend uitgeschakeld door blessures aan de beenspieren, doch dit jaar kwam zij in vorm en hoe Konradsgoud op 1500 meter Koningin Juliana en prins Bern- hard hebben gedurende de da gen die zij in de Olympische eeu wige stad verbleven, geen ge legenheid laten voorbij gaan om de wedstrijden van de Neder landse zwem- en waterpoloploeg bij te wonen. De koninklijke gasten hebben echter op een en kele uitzondering na niets dan teleurstellende prestaties kun nen aanschouwen en zaterdag avond kwam wel de grootste de ceptie toen Ria van Velsen tot voor kort nog de snelste ter wereld volkomen faalde in de rugslagfinale. Voor de ingewijden eigenlijk nie'. eens zo erg onverwacht want hoe snel Ria ook ujt de series was geko men. zij blijft een zwemster met zeer slechte wedstrijdzenuwcu, die elk moment de „man met de hamer" op haar baan kan ontmoeten om dan to taal ineen te storten. Ria startte tussen wereldrecordhoud ster Lynn Burke en de kleine Japan se Stao Tanaka, houdster van het 200 meter-record. Onmiddellijk be gon de Haagse zwemster scheef naar de lijn te trekken, maar haar tempo en stijl waren op die eerste 50 meter goed en voorlopig viel er niet veel te vrezen. Het was echter om te huilen zoals zij reageerde op de aanval van haaj' andere tegenstandsters, toen Lynn Burke al ver voor lag. In plaats van op haar tanden te bijten en alles te geven wat zij nog 'aan energie over had, gooide Ria van Velsen er het bijltje bij neer en bin nen 20 meter na het keerpunt waren de Britse Nataly Steward en de Zuidafrikaanse Laura Ran well onze zwemster voorbij. Nataly Steward ging door, passeerde ook de Japan se en tikte in 1.10.8 als zilveren me daille-winnares aan. Met die 1.10.8 was Ria van Velsen dus tevens haar Europese record kwijt. Zo zwak was haar zwemmen op «Ie laatste halve baan, dat zij zich zelfs moest laten passeren door de Franeaise Rosy Piacentinï en de kleine Engelse Sylvia Lewis. Met 3.21.1 als zevende kon Ria zich in de kleedkamer gaan zitten scha men voor zo weinig doorzettings vermogen. Topstrijd op 1500 meter Een onvergetelijke 1500 meter-eind strijd, de grootste race, die ooit op dit nummer is gezwommen, heeft ons daarna het leed weer snel doen ver geten. De „grote vier" van de „mijl", George Breen (V.S.), Tsyoshi Yama- naka (Jajan) en de Australiërs John Konrads en Murray Rose vormden de topklasse in het véld van 8. Jon Konrads heeft zijn drie concur renten op werkelijk fenomenale wij ze weten te kloppen in een race, die volmaakt was van stijl, van tactiek en van krachtsvordeling. George Breen begon na een dwaze eerste 100 meter van de Brit Campion het tempo aan te geven en Yamana- ka trok met hem mee. Maar Kon rads en Rose wisten precies hoe hard de eerste honderden meters móeten gaan om in dc acceleratie van de laatste banen succes te kunnen heb ben. Nu 800 meter (9.13.7) lcwam de eerste aanval, waarvan «1e Japan ner hot slachtoffer werd, na 1100 meter had Konrads ook Breen te pakken waarbij# Murray Rose goetl bleef volgen. Het 1.00 meter- tempo van '1.11 werd nu verhoogd tot 1.09.5 en dat gaf Breen en Yatiianaka de nekslag. Rose deed een wanhopige aanval op de laat ste 200 meter, maar nadat Kon rads hem tot. op een halve lengte had laten komen sprintte do we reldrecordhouder weg en won met ruim 2 sec. voorsprong in de nieu we Olympische recordtijd van 17.19.6. Niet van de partij Het laatste zwemnummer van de Olympische Spelen 1960 was de vrije slag estafette der dames, waarin Ne derland door een domme overneem- fout. waaruit ook al het gebrek aan wedstrijd-hardheid is gebleken, niet van de partij kon zijn. De Australische zwemsters hebben tot na 200 meter de leiding gehad. Dawn Fraser startte in een poging haar wereldrecord van 60.2 sec. te verbeteren als eerste en alhoewel de slanke Dawn 0.4 sec. boven deze tijd kwam haar 60.6 was wel een nieuw Olympisch record had zij voor voldoende voorsprong gezorgd om Hsa Konrads met grote voor sprong op Shirley Stobs le laten vertrekken. De matig zwemmende Loraine Crapp werd op de derde 100 meter inge haald door de kleine Amerikaanse Carolyn Wood en voor AIva Colfpi- ilionn was er op de laatste b'anen te gen Chris von Saltze toen geen red den meer aan. De velen onder de 20.000 toeschouwers in het uitver kochte zwemstadion, die met een chronometer waren gewapend, kon den hun ogen niet geloven toen de Wijzer op 4.08.9 'was blijven stilstaan. Met een gemiddelde van iets meer dan 1.02.2 had Amerika de titel ge wonnen voor Australië (4.11.3) en Duitsland, dat in 4.19.7 de strijd om, het brons van Hongarije won. Medailles De uitslag van de finale vrije sla; estafette-dames was: 1. Verenigd Staten (Jon Spillane. Shirley Stobs, Carolyn Wood en Chris von Saltza), 4.08,9 (nieuw wereld en Olympisch record). 2 Australië, 4.11,3, 3 Duits land 4.19..7, 4 Hongarije 4.21,2, 5 Groot Brittannië 4.24.6, 6 Zweden 4.25.1. 7 Italië 4.26.8, 8 Rusland 4.29.0. De uitslag van de 1500 meter vrije slag heren luidt: l en Olympisch kampioen Konrads (Australië) 1719.6. 2 Rose Australië) 17.21.7, 3 Breen (Ver. Staten) 17.30.6, 4 Yamanaka (Japan) 17.34,7. 5 Kato- na (Hongarije) 17.43.7. 6 Mclachlan (Zuid-Afrïka) 17.44.7: 7 Somers (VS) 18.02,8,-8 Campion (Gr. Britt) 18.22,7. De uitslag van de finale 100 meter rugslag. waarbij zich onder de toe schouwers ook koningin Juliana be vond. luidde: 1. Lynn Burke (V.S.) 1.09.3: 2. Na talie Steward (G.-B.) 1.10.8; 3. Sato- ko Tanaka (Japan) 1.11.4; 4. Laura Ranwell (Zuid-Afrika) 1.11.4; 5. Ro- se-Marie Piancentini (Frankrijk) 1.11.4; 6. Sylvia Lewis (G.-B.) 1.11.8; 7. Ria van Velsen (Nederland). 1.12.1; 8. Nadine Delache (Frankrijk) 1.12.4. Italië Olympisch kampioen waterpolo De waterpoloploeg van Italië werd zaterdagavond Olympisch kampioen, wat merle te danken was aan de 43 nederlaag van Zuïd-Slavië legen Rus land in de fiualepoule. Rusland won het zilver eu Hongarije het brons. Reeds vrijdagavond, na de 2—1 overwinning, die het Italiaanse ze vental op Zuid-Slavië behaalde, was de spanning grotendeels uit het Olympisch toernooi verdwenen. Ita lië had aan één punt voldoende en I mocht zelfs verliezen, wanneer Zuid- Slavië niet van Rusland zou winnen. En dit gebeurde, In een onaantrekke lijke wedstrijd, dat meer weg had van een rommelig fluitconcert, won Rusland zaterdagavond met 4—3. Ita lië was kampioen, het stadion stond op zijn kop en in de ereloges vielen autoriteiten, die deftig en stijf naar elkaar buigend hun plaatsen "hadden ingenomen, elkaar snikkend om de hals. Het was aanvankelijk moeilijk voor de jonge Italiaanse ploeg zich met de zekerheid van de titel geheel te geven in de laatste wedstrijd tegen Hongarije. Deze ploeg nam met 2 0 de leiding, maar toen voelden de snelle Azzurl zich toch aan hun stand verplicht er fel tegenaan te gaan. En zowaar konden zij eerst gelijkmaken en na de rust de 32 achterstand met een goed doelpunt m een gelijkspel, 3—3, omzetten. In de eindrangschikking werden Roe menië en Duitsland respectievelijk vijfde en zesde. De ploeg van de Ver enigde Staten zevende en Holland achtste.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3