PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eerste VVV-PZC-fruitwandeltocht op Zuid-Beveland een succes Bezoek van „Karei Doorman" aan Yokohama op Japans verzoek afgelast TIEN SOWJET-VLIEGTUIGEN IN L0EL0EABURG GELAND KROESJTSJEW VALT IN FINLAND NOREN EN DENEN AAN HET WEER IN EUROPA ONTVANGST IN ROK Regering noemt Japanse houding „in hoge mate ongebruikelijk" Het ministerie van buitenlandse zaken heeft zaterdag het vol gende communiqué uitgegeven: Hedenmorgen heeft de Japanse ambassadeur te 's-Gravenhage, in opdracht van zijn regering, aan de Nederlandse regering doen blijken, dat het voor de Ja panse regering, gezien de door Indonesië ontketende agitatie, niet mogelijk is het Smaldeel 5 op het ogenblik iji Yokohama te ontvangen en dat derhalve de reeds gegeven toestemming zal moeten worden ingetrokken. De Nederlandse regering heeft met grote bevreemding van deze mededeling kennis genomen en uiteraard onder deze omstandigheden het voorgenomen vlootbe- zoek aan Japan afgelast. „Opgemerkt kan liierbij worden dat deze houding van de Japanse regering in de verhouding tussen bevriende naties in hoge mate ongebruikelijk is. Zulks treft te meer, aangezien reeds enkele weken geleden overeenstem ming was bereikt over een vlootbezoek dat zou plaatshebben ter opluiste ring van de 350-jarige herdenking van de Nederlands-Japanse betrekkin gen. Het bezoek aan Noumea (Frans Nieuw-Caledonië) en aan de overige reeds eerder vermelde havens zal normaal doorgang vinden", aldus het communiqué. Zaterdagavond plaatselijke tijd,"deed de Japanse minister van buitenlandse zaken, Zentaro Kosaka, op een pers conferentie mededeling van de beslis sing der Japanse regering. Hij zei dat de Nederlandse ambassadeur, de heer De Voógt, van deze beslissing op de hoogte was gebracht, met het ver zoek dat de Nederlandse regering het bezoek zou uitstellen. Kosaka lichtte toe, dat de Japan se regering zich tot een verzoek om uitstel genoopt zag wegens de nadelige internationale weerslag ervan, speciaal in Indonesië. „Zelfs indien het smaldeel aan Japan een bezoek brengt op een „good will"- reis, zal onder de gegeven omstan digheden het doel niet worden be reikt", aldus Kosaka. Hoewel de Japanse regering verzocht om „Uitstel'', werd in kringen van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken verklaard, dat dit neerkomt op een Japanse weigering het smaldeel te ontvangen. Tegelijk met de Nederlandse ambas sadeur werd ook generaal-majoor R. Bambang Soegeng, de Indonesische ambassadeur, op de hoogte gesteld van het besluit der Japanse regering. Luns geen waardering De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft 'zaterdag avond voor de televisie een verkla ring afgelegd over het afzeggen door Japan van het Nederlandse vlootbe zoek aan Yokohama. De heer Luns zei, dat Japan zich verzet heeft te- f;en de Indonesische agitatie, die angzamerhand het karakter van chantage begint te lcrijgen. Tot het laatste ogenblik heeft de Japanse re- Al viel dan soms de regen in stro men neer, zodat de bescherming door „moeders paraplu" dankbaar werd geaccepteerdtoch was de stemming tijdens de V.V.V.P.Z.C. fruitioandeltocht te Goes uitstekend. (Foto P.Z.C.) gering gezegd, dat het bezoek zou doorgaan. Aan de andere kant heeft ze tegenover Indonesië enkele geba ren gemaakt om dat land te sussen. De Japanse regering, aldus minister Luns, heeft haar groot leedwezen be tuigd en ons niet in het onzekere ge laten over haar indruk van het ge beurde. Verder heeft zij de hoop uit gesproken, dat spoedig Nederlandse oorlogsschepen een Japanse haven zouden aandoen. Toch heeft de Neder landse regering geen waardering voor de Japanse houding. De minister zag in het gebeurde een treurig symptoom van de toestand in Japan. Een treurig symptoom ook van hoe de internationale betrekkin gen afdrijven naar een soort anarchie toe, waar chantage de plaats kan innemen van behoorlijke diplomatie, en waarbij derde mogendheden de binnenlandse toestand van een ander land zo kunnen beïnvloeden, dat de regering van c positie komt. (Zie verder pagina 8.) Voorzitter en secretaris van „Japan-Nederland" nemen ontslag De voorzitter van de secretaris van het instituut NederlandJapan, de heer F. Th. Roeters van Lennep en mr. J. S. M. Dijt, hebben ontslag ge nomen uit hun functie uit protest tegen het besluit van de Japanse re gering om de uitnodiging aan het vliegkampschip „Karei Doorman" tot een bezoek aan het land van de rij zende zon in te trekken. Met versterkingen en proviand voor leger Van doorgaans betrouwbare zij de in Leopoldstad is vernomen dat ten minste tien van de Rus sische Iljoesjin-14 vliegtuigen, die vorige week nog in Stanley- stad werden gesignaleerd, op het vliegveld van Loeloeaburg, de hoofdstad van Kasai, zijn aangekomen. De Sow'jet-Unie heeft deze vliegtuigen ter be schikking van de centrale Kon golese regering gesteld. Naar verluidt vervoerden de Russi sche vliegtuigen versterkingen en proviand voor Loemoemba's troepen in de Mijnstaat. Ook werd gemeld dat Russische vrachtwagens, die Loe- moemba had gekregen, gebruikt wer den om de Kongolese soldaten in de Mijnstaat te bevoorraden. In diplomatieke kringen zeide men dat een dergelijke aanwen ding van dit Russisch materiaal en vliegtuigbemanningen bijna neerkomt op Russische interven tie in de strijd tussen Loemoem- ba en premier Moise Tsjombe en Kalondji. Tot dusver hebben de andere grote mogendheden ervoor gewaakt zich buiten het geschil tussen Loemoemba en leiders van Ka- tanga en de Mijnstaat te houden. Maar dergelijke Russische steun aan Loemoemba zou Tsjombe er toe kunnen brengen de hulp van westelijke mogenhedeen in te roe pen, aldus deze kringen. Radio Leopoldstad heeft medege deeld, dat de volgende week een om vangrijke Tsjecho-Slowaakse missie naar Kongo zal komen om zich op de hoogte te stellen van de economische noden van het land. „De missie zal al onze technische problemen oplos sen," zo werd gezegd. Volgens in Elizabethstad ontvangen berichten zijn Kongolese troepen en Afrikaanse krijgers dichtbij Ba- kwanga, hoofdstad van de Mijnstaat, nog steeds gewikkeld in een op en neer gaande strijd. Brandt maakt het Westen verwijten In een toespraak tot ongeveer 15.000 mensen die verdreven zijn uit de thans onder Russisch ea Pools be stuur staande vroegere Duitse ge bieden. heeft de burgemeester van West-Berlijn, Brandt verklaard dat de door de Oostduitse regering voor West-Berlijn Ingevoerde inreisbeper- kingen do vraag doet rijzen of' de westelijke landen de Óostdnïtsers zullen toestaan hen bij de neus te ne men. Hij zei, dat de Oostduitse communis ten niet alleen de bevolking van Berlijn hebben uitgedaagd, doch al degenen die weten dat er meer op hit spel staat dan het leven en de toekomst van een paar miljoen Ber- lijners.. Zowel de toekomst van Duitsland als de reputatie van de westelijke beschermende mogendhe den en van de westerse gemeenschap als geheel staan op het spel, aldus Brandt. Volgens de persdienst van het Westberlijnse stadsbestuur was 't aantal Westduitsers, dat op de grens van Oost- en West-Duits- land werd teruggestuurd, zondag morgen opmerkelijk verminderd. Prinsessen Beatrix en Irene op Napolitaans „Koningsbal" De prinsessen Beatrix en Irene, koningin Frederïka van Grieken land met haar zoon kroonprins Konstantijn en dochters Sofia en Irene, de Zweedse prinsessen Margareta en Desirée, prins Jan en prinses Charlotte van Luxemburg, telgen van het Spaanse konings geslacht en de vroegere Italiaanse koninklijke familie hehoorden tot de 900 genodigden van het „Koningsbal" te Napels. Dit feest werd zaterdagavond gehouden in de zes salons van het zeventiende eeuwse paleis van de Napolitaanse hertog Francesco Serra di Cassano. Veel van het antieke meubilair der salons ging schuil onder een versiering van tienduizenden bloemen. Tot de gasten behoorden ook de Aga Khan, de voorzitter van het internationale Olympische Comité de lieer Avery Brundage en de Griekse reder Onassis. NACHTELIJK GESPREK MET KEKKONEN Economisch overleg over vrijhandelszone De Russische premier Kroesjtsjew heeft zaterdag in een toespraak te Helsinki verklaard dat in Noord- Europa „hoogst gevaarlijke krach ten aan het werk zijn". „Ik zou in dit verband het gebruik van Noor wegen als een basis door de Ver. otatcu willen noemen", aldus Kroesj- 1 tsjew. I)e Russische premier sprak ook over de „militaire voorbereidingen der noordse Navo-landcn", waarbij hij speciaal wees op de „Duitse bases in Noorwegen en Denemarken en het bestaan van een gemeenschappelijk Navo-hoofdkwartier", hetgeen hij „gevaarlijke factoren voor een vreed zame ontwikkeling" achtte. Kroesjtsjew wijdde ook aandacht aan hetgeen hij noemde „de gevaren van de Westduitse militaire voorbereidin gen, het invoeren van dienstplicht in de bondsrepubliek en het Westduitse streven om kernwapens te verkrij gen." Kroesjtsjew heeft zaterdagavond en -nacht een gesprek van zes uren ge had met de Finse president Kekko nen. over onderwerpen van gemeen schappelijk belang. Het onderhoud werd gehouden na een gala-voorstelling in het nationale theater, vanwaar de beide staatslie den zich naar het zomerverblijf van president Kekkonen in Tamminiemi begaven en genoten van. het traditio nele Finse saunabad. Premier Kroesjtsjew keerde eerst zondagmorgen vijf uur in zijn tijde lijke residentie terug. De prefect van Corsica heeft de com mandant van de Parijse brandweer ge vraagd naar Ajaccio te komen, om te adviseren bij dé bestrijding van een brand, die reeds 1000 ha bos in de as heeft gelegd. De dorpen Vavella en Vig- nale, in Zuid-Corsica, worden door het vuur bedreigd en zijn ontruimd. ONDANKS REGENBUIEN In Goes startten 800 wandelaars REGEN EN WIND hebben zaterdagmiddag geen afbreuk kannen doen aan het enthou siasme van meer dan 800 tip pelaars, die als deelnemers van de eerste VW-PZC- fruitwandeltochten urenlang hebben gelopen langs de kronkelende Znidbevelandse weggetjes. De route voerde voor een groot gedeelte langs prachtige boomgaardencom- plexen, waar de takken van de fruitbomen doorbogen on der het gewicht van sappige en smakelijke vruchten. On danks de regen er werd in Goes in een stromende regen gestart is het voor de wan delaars een genoeglijke tocht geworden, die op een enkel organisatorisch „schoonheids foutje" na uitstekend is ge slaagd. Een langdurig en har telijk applaus aan het adres van de organisatoren van de ze wandeltochten - de VW en de PZC leverde daarvan tijdens de prijsuitreiking in „De Korenbeurs" te Goes het bewijs. Om precies te zijn: op de Grote Markt te Goes startten om kwart voor drie zaterdagmid dag 834 wandelaars, de mees- ten in groepsverband uit kwamen. Er waren 37 groepen. Op de tien kilometer kwamen 350 wandelaars uit. op de 15 km 286 en op de 25 km 198. op de 25 km deelnam, moest Slechts één wandelaarster, die onderweg in de „bezemwagen" stappen. Zij was de enige uit- valster. Voor degenen, die de tocht volbrachten was er een medaille, terwijl voor de groe pen enkele bekers en lauwer takken waren uitgeloofd. De VWPZC wandeltocht heeft ongetwijfeld aan zijn doel beant woord: propaganda voor Zeeland als fruitland en propaganda voor de wandelsport. Wat het eerste betreft was het jammer, dat de (Zie slot pag. 5 kol. 1 Na afloop van zijn bezoek aan Helsinki is gisteren, een gemeen schappelijk communiqué uitgege ven, waarin onder meer wordt gezegd dat president Kekkonen 't initiatief heeft genomen om met firemier Kroesjtsjew voor Fin and belangrijke economische aan gelegenheden te bespreken. Finland en de Sowjet-Unie zullen eind november in Moskou bespre kingen voeren over de nodige maatrgelen ter verzekering van het handelsverkeer tussen beide landen in het geval Finland een bijzondere overeenkomst mocht sluiten met de Europese vrijhan delsassociatie. Communiqué De beide staatslieden, aldus het com muniqué verder, hebben de interna tionale situatie in beschouwing geno men en waren het er over eens, dat alles in het werk moet worden ge steld om een einde te maken aan de bewapeningswedloop. Kroesjtsjew, die aan Kekkonen als verjaardagsgeschenk een ambulance- hefschroeivliegtuig aanbood, is zon dagmiddag per trein uit Helsinki naar Moskou vertrokken. Volgens de weerrapporten avond 7 uur: Den Helder, regenbui. Ypenburg, zwaar bewolkt, Vlissingen, regenbui. Eelde. zwaar bewolkt. De Bilt, licht bewolkt, Twente, zwaar bewolkt. Eindhoven, half bewolkt, Zuid-Limburg, regenbui, Helsinki, bewolkt, Stockholm, regen, Oslo. zwaar bewolkt, Kopenhagen, half bewolkt, Aberdeen, zwaar bewolkt, Bonn, zwaar bewolkt, Arasterdam, half bewolkt, Brussel, zwaar bewolkt. Bordeaux, regenbui. Grenoble, geheel bewolkt, Nice, zwaar bewolkt. Eerlijn, zwaar bewolkt. Frankfort, zwaar bewolkt. München, regen, Zürich, regen, Genève. regenbui, Locarno, onweer. Wenen. licht bewolkt. Innsbruck, geheel bewolkt. Belgrado, licht 'bewolkt. Ajaccïo, half bewolkt; Madrid, geheel bewolkt. Mallorea, half bewolkt. Lissabon, half bewolkt, Luxemburg, regenbul. Parijs, onbewolkt. 17 gr. 16 gr. 17 gr. 18 gr. 16 gr. 17 gr. - 16 gr. 17 gr. 12 gr. 17 gr. 1* gr. 19 gr. 14 gr. 19 gr. 17 gr. 17 gr. 20 gr. 23 gr. 26 gr. 21 gr. 18 gr. 22 gr 19 gr. 20 gr. 19 gr. 25 gr. 18 gr. 50 gr. 25 gr. 29 gr. 29 gr. 23 gr. 17 gr. 19 gr. VERWACHT... KOEL WEER. Wisselend bewolkt- en voornamelijk in de kustprovincies enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tus sen noordwest en noord. Koel weer. ZON EN MAAN 6 september 'Zon op 05.59 onder 19.17 Maan op- 19.49 onder 07.02 203e jaargang - no. 208 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 5 sept. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 oent oer mm. Minim, p. advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel. 2355 4lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. da Pauwatr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2: Zierlkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. TOKIO VREEST NADELIGE INTERNATIONALE WEERSLAG Het Nederlands koninklijk paar en de prinsessen Beatrix en Irene heb ben vrijdag in de Nederlandse am bassade te Rome leden van de Ne derlandse Olympische ploeg ontvan gen. Foto: prinses Irene (rechts) in gesprek met Corry Schimmel (links) en (midden) Tineke Lagerberg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1