Vlissingen verrassend winnaar van het „revanche-toernooi" J. Linders winnaar van Colijnsplaatse Ronde Rapid stond leiding af aan drie opvolgers M. KINGMAN EN C. VAN DEN AKKER WONNEN SASSE RONDE STAND MAANDAG 5 SEPTEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERTROUWEN IN TWEEDE KLASSER NU VOLKOMEN Landskampioen Gouda, Wilhelmina en Quick alle door Zeeuwen verslagen DE DUIZENDEN SUPPORTERS van de tweede klasser Vlis- singen hebben iu de afgelopen maanden een bijna onwankelbaar vertrouwen gekregen in „hun" clubDe komst van spelers naar Vlissingen als Wim Groene wegen, Rob Moens en Cas Hu- bregtse en de successen in de oefenwedstrijden is da&raan uiter aard niet vreemd. Zondagmiddag is dat vertrouwen volkomen geworden, toen de tweede klasser Vlissingen verrassend het re- vanchetoernooï der eerste klas-kampioenen wonLandskam pioen Gouda, zuidelijk kampioen Wilhelmina '08 en oostelijk kampioen Quick Nijmegen werden stuit voor stuk door de Vlis- singers verslagen! De Zeeuwen besloten het toernooi zelf niet niet één doelpunt tegenEen verrassing, ongetwijfeld! Maar niet voor de meeste Vlissingse supporters, want zij hadden van te voren al zoveel vertrouwen in deze tweede klasser, dat men het niet verbazingwekkend vond Na afloop van liet toernooi waren talrijke sprekers in het Sehelde- lcwartier, waar een diner werd aangeboden, het er over eens: Vlissingen hééft inderdaad een team, dat waard is in de eerste klas te komen. Maar tegelijkertijd lieten velen toch ook een waar schuwend woord horen, „Ge moet niet alleen goed kunnen voetballen ge moet ook bestand zijn tegen af- braaksport om weer uit de tweede klas te komen", zei bijvoorbeeld de voorzitter van Wilhelmina 'OS, een ploeg, die ook pas na „bloed, zweet en tranen" de eerste klas weer be reikte. Competitie-elftal Inmiddels kan na dit toernooi de ba lans van het „spelersmateriaal" wor den afgesloten. Na veel experimente ren in oefenwedstrijden en in dit toer nooi staat Vlissingen met trainer Bram Smit vooraan nu voor de niet gemakkelijke taak het eompetie- team samen te stellen. De Vlissingse defensie en middenlinie wei-pen wei nig problemen op: Piet Baart (doel), Jo de Waal en Hennie van Wezel (backs), Loek Verhulst (spil) en Boussen en Van Belzen (halfspelers) lijkt de voor de hand liggende opstel ling. Voor do aanvalslinie zijn meer kan didaten, maar do waarschijnlijkste formatie lijkt ons toch (vj.n.l.)Lil- lipali, Hubregtse, Jan de Nooijer, Groenewegen, Moens. Het grootste probleem is wellicht de bezetting van de midvoorplaats. Door zijn indivi dualistisch spel remt Jan de Nooijer immers nog al eens de aanvallen en er zullen dan ook velen zijn, die voor die plaats de voorkeur geven aan het directe spel van Jan van Huizen. Ook ligt het voor de hand, dat voor de rechtbuitenplaats op een gegeven moment Rinus Wijgman beter in vorm is dan Lillipali, die bijvoorbeeld in dit toernooi niet zijn beste wed strijden speelde. Cees Stro'o is een bijna gelijkwaardige reserve voor G'as Hubregtse. Het revanchetoernooi kon zondag morgen om tien uur toch beginnen, nadat de „terreinspecialisten" zater dagavond nog enigszins bedenkelijk naar de grasmat hadden gekeken. In verband met de regenval in de afge lopen dagen- werden enkele van de wedstrijden, die alle tweemaal een half uur duurden, op bijterreinen ge speeld. Quick - Wilhelmina 1-2 Voor rust een volkomen gelijk op gaande strijd, waarin Quick door een verrassend afstandschot van Vonk de leiding nam. Bouwens nam nog voor de rust de gelijkmaker voor zijn reke ning. In de tweede helft bleek Wilhel mina zich echter allengs beter aan de gladheid van het veld aan te passen én was overwegend in de aanval. Een treffer van Vaassen bezorgde de ploeg uit Weert verdiend de zege. Vlissingen - Gouda 2-0 Zonder twijfel heeft Vlissingen te gen landskampioen Gouda zijn beste wedstrijd gespeeld- Aanvan kelijk leek de Zuidhollandse ploeg technisch wat beter, maar de Vlis- singers trokken zich aan hun te genstander op. De ploegen waren volkomen aan elkaar gewaagd en alleen door een „cadeautje" kon Vlissingen de leiding verkrijgen: door een fout van een Goudse back kreeg Moens de bal in droom positie en dat betekende uiteraard 1-0. Gouda kwam fel terug, maar bracht het niet verder dan vier corners. In de tweede helft viel de beslissing toen Jan de Nooijer de bal uit een voorzet van Boussen in de richting van het doel „duwde". De vallende Goudse doelman verkeek zich op deze „duw" en het leer caramboleerde via zijn lichaam in het doel: 2-0. Gouda - Wilhelmina 4-0 Wilhelmina faalde volkomen en het werd een eenzijdige wedstrijd. Welis waar kwam de ploeg uit Weert het eerst dicht bij een doelpunt, maar Gouda nam spoedig het initiatief over. Willemse scoorde driemaal en I-Ioogendoorn zorgde voor de vierde treffer. De ruststand was 2-0. Vlissingen - Quick 1-0 Op niet minder dau drie plaatsen was de Vlissingse aanvalslinie in vergelij king met de eerste wedstrijd gewij zigd. Cees Stroo nam de plaats in van Groenewegen (linksbinnen). Jan van Huizen was nu midvoor en Wijgman verving Lillipali op de rechtsbuit en- plaats. In deze samenstelling en nog wel tegen een zwakkere tegenstander lukte het Vlissingse minder tot goede aanvalscombinaties te komen. Vlissingen kroop na rust door het spreekwoordelije oog van de naald toen de bal uit 'n schot van Eichels- heim via de onderkant van de lat het veld weer insloeg. Direct daarna on dernam aan de andere kant Jan van Huizen een soloren en hoewel hij zwaar gedekt werd, sloeg zijn diago naal schot toch onhoudbaar in: 1-0. Gouda - Quick 3-1 Gouda was duidelijk technisch de be tere ploeg. Midvoor van Greuil zorgde snel voor 1-0, maar daarna bleven treffers voorlopig uit. Een fout van de Goudse doelman, die veel te ver was uitgelopen, gaf Van Raay zelfs een niet te missen kans èr 1-1 van te maken. Na rust zegevierde Gouda echter door doelpunten van Van Schaick en Luxe. Een trotse aanvoerder Jo de Waal van Vlissingeny omringd door eerste elftal-spelers van Vlissingen, toont de ereprijs, die deze tweede klasser zondag won, het zilveren schip van het revanchetoernooi. Wilhelmina - Vlissingen 0-2 Vlissingen mocht deze laatste wedstrijd niet verliezen. Op het moment dat liet sluitstuk van dit toernooi begon had Gouda name lijk 4 puuten uit 3 wedstrijden en Vlissingen 4 uit 2. Zou Vlissingen echter die laatste wedstrijd verlo ren hebben, dan was Gouda onge twijfeld toernooiwinnaar gewor den door een beter doelgemiddel- de. Zover liet Vlissingen het echter niet komen. Aanvankelijk leek het er op of de Zeeuwen mét een gelijk spel genoegen zouden nemen, maar in de tweede helft scoorde Rob Moens. die uitstekend speelde, twee prachtige doelpunten uit passes van Wijgman en Van Belzen. Prijsuitreik'mg Tijdens het diner in het Scheldekwar- tier werden de prijzen uitgereikt. Jo de Waal, aanvoerder van Vlissingen, ontving uit handen van de heer J. W. Hupkes, president-directeur van De Schelde, het befaamde zilveren schip „De Zeven Provinciën", dat in het afgelopen jaar in het bezit is geweest van Gouda. Burgemeester mr. B. Kolff gaf de gemeenteprijs een re plica van bet schip aan Jo de Waal; de heer W. Leertouwer, hoofd redacteur van de P.Z.C. gaf de „ver broederingsbeker", zoals hij zei, aan Gouda; de heer C. ter Poorten, direc teur van het Nederlands loodswezen te Vlissingen, schonk Wilhelmina een prijs en de heer Vollemare van het Belgisch loodswezen had een prijs voor Quick. Tenslotte werd de heer Hendrik van Akkeren, die reeds veertig jaar ver zorger van Vlissingen is, door voor zitter Jacobs van Vlissingen gehul digd, waar de 74-jarige lieer Van Ak keren een enorme doos sigaren kreeg. Jo de Waal. aanvoerder van Vlissin gen, huldigde de heer Van Akkeren met een oorkonde. De eindstand van het toernooi was dus: Vlissingen 6 uit 3, Gouda 4 uit 3, Wilhelmina 2 uit 3 en Quick 0 uit 3. Vastgesteld mag dus worden, dat noch Wilhelmina, nog Quick er in slaagden revanche te nemen op lands kampioen Gouda. VOOR ZESDE MAAL VERREDEN Emiel Verstraete was strijdlustigste renner Jos Linders uit Roosendaal is zaterdagmiddag winnaar gewor den van de zesde „Patrijzen jacht van Colijnsplaat", een wie- Ierwedstrijd over 100 km voor amateurs. Hij legde het par cours af in twee uur en dertien minuten. De aanval, die tot de beslissing van de strijd leidde, werd vier ronden voor de finish ingeluid. Op dat mo ment lagen twee renners, J. Linders en C. Duijker bijna een halve minuut voor op het peloton, waaruit Snep vanger uit Zundert ontsnapte en zich bij de twee vluchtelingen voegde. Deze twee waren na 50 km al ge demarreerd en waren er in ge slaagd om steeds enkele honder den meters voorsprong-te behou den op het achtervolgend peloton. Het drietal wist zich in de laatste kilometers te handhaven en in de sprint bleek Linders de sterkste, voor Duijker en Snepvanger. Direct na het begin van de koers wei den reeds aanvallen op touw gezet en een kopgroepje, waaronder de Zeeuw Deegens uit Kapelle, nam een kleine voorsprong. Het peloton riep hen echter onder aanvoering van Emiel Verstraete weer spoedig tot de orde. Van der Horst probeerde het daarna alleen, wat aanvankelijk luk te, maar welke poging later opnieuw door Emiel Verstraete werd ver ijdeld. Het rennersveld hield zich toen rustig tot half de koers, waarna de bovenbeschreven ontsnappingspo gingen werden ingeluid. In het revanchetoernooi, dal Vlis singen verrassend won, hebben de Zeeuwen het vooral in de wedstrijd tegen Quick zwaar te verduren ge had. Hier belagen twee Nijrnegena- ren het doel van Piet Baart, terwijl spil Loek Verhuist te hulp snelt. Het werd geen doelpunt, want Vlis- singen won tenslotte met '1O. (Foto P.Z.C.) Van As uit Roosendaal won de sprint van het peloton voor Emiel Verstrae te. De uitslag van de rit luidt1. J. Lin ders, Roosendaal, 2 uur 13 minuten; 2. C. Duijker, Beverwijk; 3. Snepvan ger, Roosendaal; 4. P. van As, Roo sendaal, op 30 seconden; 5. E. Ver straete, Eede; 6. B. Zoet, Sassenheim: 7. C. Dulleman, Beverwijk; 8. E. van Zandvliet, Roosendaal; 9. C. Broek man, Zevenbergen en 10. T. Pronk, Wamerhuizen. Tot strijdustigste ren ner van de koers werd Emiel Ver straete uitgeroepen. Voor het begin van de wedstrijd was er een officiële ontvangst van de deelnemers op het gemeentehuis van Colijnsplaat, waar burgemeester A. A. Schuit het woord voerde. Hierbij waren onder meer ook aanwezig de K.N.W.U.-consuI voor Zeeland, de heer Verhulst uit Goes en de heer Buck, de consul voor Noord-Brabant. De ploegenuitslag was 1. Kenne- merland, Beverwijk2. Gelderlan der. Oud-Gastel en 3. Middelkamp A, Zeeland. VOOR 26e MAAL GEHOUDEN Snelste tijd bij dames 36.20, bij heren 29.40 De zesentwintigste Ronde van Sas, een zwemwedstrijd vrije slag over 2 kilometer voor da mes en heren, is zaterdag een overwinning geworden voor me juffrouw M. Kingman van „Luc- tor" uit Middelburg en de heer C'. van den Akker van „Bran denburg' uit Bilthoven. De win- nares legde de afstand af in 36 min. en 20 seconden, terwijl de i heer Van den Akker er .29 minu- i ten 40 seconden over deed. Elinkwijk nog vaster onderaan (Van onze sportredacteur). Do top van onze eredivisie ligt voor een week in de driehoek Groningen Enschede-Rotterdam. Do vijf punten uit 8 wedstrijden zeggen echter nog niet veel en Ininnen komende zondag reeds door concurrenten overtroefd worden. In ieder geval moest Rapid, dat door de Fortunezen lichtelijk for tuinlijk geklopt werd, de troon ver laten en gingen G.V.A.V. (heel stoer), Sparta en Ensehede de Kerkradena ren voorbij. Ajax en P.S.V. deden elkaar niets in een match, die geen big match werd. Feijenoord kwam ongehavend uit Zuilen. Dat is wel eens anders geweest en bewijst dat Elinkwijk dit seizoen vaste klant blijft van de kwade hoek. Dat vermoeden we van A.D.O. ook, maar deze roodgroene Hagenaars konden het tegendeel niet bewijzen, daar hun mooie veld in het Zuider park voor de strijd tegen D.O.S. af gekeurd werd. Wat menigeen en ook ons bevreemd heeft, al deed Pluvius boven ons kleine Nederland gisteren soms heel lelijk AJAX—P.S.V. 0— De Eindhovenaren misten hun ka nonnier Dillen op de middenvoor plaats, waar nu Van Tilburg stond. Bij Ajax zag men Pronk als spil aar dig werk doen. Het eerste en laatste kwartier waren voor P.S.V., het res terende uurtje leek Ajax iets gevaar lijker. Maar een paar geheide kansen werden zonder blikken of blozen ge mist. Zo bleef de stand maagdelijk en meer verdienden de rivalen ook niet. I ELINKWIJK—FEIJENOORD 0—3 Het plannetje van Elinkwijk, om het schietgrage Feijenoord negen goals tegen Ajax het scoren te beletten door Coen. Moulijn streng lo bewaken, ging ruim een Invar- tier op. Toen kreeg de zwoegende Mijnals een voorzet verkeerd op zijn schoen en snorde de bal in het eigen net. Enkele minuten later hing Elinkwijk aan de Rotterdamse zegewagen, want Bennaars en Cor v. d. Gijp voerden de stand vlug tot 03 op. Na de lliee bleef Feijenoord beter voetballen, maar werd Elinkwijk, stug doorvechtend, sterker. G.V.A.V.X.A.C. 2—1. Een pittige partij, die fortuinlijk voor de Groningers begon, doordat Kuys miste en Meuken raak schoot (10). Een kwartier later gleed Van Gastel langs zijn belagers en moest ook Roffel zwichten. Maar in dezelf de minuut heroverde Kuiper voor de noordelijken de leiding. Dc Bredase ploeg kreeg toen vat op de thuis club, maar dit leverde ook na de rust de verdiende gelijkmaker niet op. WILLEM II—V.V.V. 2—3 Het Tïlburgse sportpark leek wel een zwembassin, toen Willem II en V.V.V. binnen de lijnen gleden. Koopal loste oen paar kanjers, maar de Venlonaren lieten zich niet bang maken en kwa men via De Bruin en Sehatorjé op 02. Toen laatstgenoemde na de thee de gasten aan 03 hielp, gingen de Tilburgers plotseling beter draaien. De spanning keerde weer, want Koopal schoot uit twee vrije schop pen twee gaten in het Limburgse hok. Tegelijkertijd ging men ook forser en zelfs wat unfair tegen elkaar optreden. Tien minuten voor het einde moest Swinkels van V.V.V: van het void gedragen worden. FORT UX ARAPID 2—11 Het snelle Rapid juichte na zeven mi nuten dank zij Gösgens, maar in de 22e minuut bracht Kohn de balans in evenwicht. De mannen uit Kerk- rade hadden daarna meer in hun mars, maar zij schoten slecht. Een uitval van Fortuna werd hen kort na rust zelfs noodlottig: Jongen liet Ja cobs vergeefs grijpen. ENSCHEDE—M.V.V. 1—0. Als M.V.V. de helft meegenomen zou hebben naar het verre zuiden, had niemand dat onverdiend ge vonden. De withemden waren sneller en lieten ook mooier voetbal zien dan de Ensehedeërs, die meer last hadden van het spekgladde veld. Na veertig minuten viel de enige treffer: een penalty, inge schoten door Voges, die daarmede Rahn's ten val brengen afstrafte. De Duitser was voor de rust vrij wel nergens, daarna werd hij ac tiever. SPARTA—D.W.S. A 3—1. Piet de. Vries deponeerde na een half uur een boogbal achter Jongbloed en vlak voor rust accentueerde Van Buu- ren het Spartaanse overwicht met een onhoudbaar doelpunt. Deze Van Buuren zorgde ook voor 30. Twin tig minuten voor tijd kopte Aniara een voorzet van De Oude langs Van Dijk. ALKMAAR—NOAD 0—0. De debutanten in de eredivisie heb ben geen aantrekkelijk voetbal laten zien. Dat kwam door het voortdu rend hard spelen van de Tilburgers tegen de physiek minder sterke Alk- maarders. Tijdens het krampachtig wederzijds verzet kreeg de Alkmaar der Lörincx de mooiste kans van de middag. Maar Onderstal redde, op het juiste moment toeslaande, de halve buit voor zijnstug strijdende met gezellen. G.V.A.V. 3 2 1 0 O 6— 3 Sparta 3 2 1 0 5 84 S.C. Enschede 3 2 1 0 5 5— 3 Rapid J.C. 3 2 0 1 4 9— 2 V.V.V. 3 2 0 1 4 8— 5 Feijenoord 3 2 0 1 4 149 Alkmaar 3 1 2 0 4 4— 3 Fortuna '54 3 2 0 1 4 6— 6 M.V.V. 3 1 1 1 3 54- P.S.V. 3 1 1 1 3 6— 6 Ajax 3 1 1 1 3 79 D.W.S. A 3 1 0 2 2 (5— 5 N.A.C. 3 1 0 2 2 6— 7 N.O.A.D. 3 0 2 1 2 3— 4 D.O.S. 2 0 1 1 1 4— 5 A.D.O. 2 0 0 2 0 0— 6 Willem 11 3 1 2 1 4— 9 Elinkwijk 3 0 0 3 0 1—12 SPORTTOTO bedroeg deelnemers Het aantal 427.413. Een bruto-inleg van 543.132. Een eerste en tweede prijs elk van 81.470,—. Tot nu toe kwam er één melding binnen met 14 punten, namelijk de heer Walgers. Brouwersdijk 161, Dordrecht en lid van DFC. Ongeveer 40 meldingen kwamen bin nen met dertien goede punten. De uitslagen van de wedstrijden, die waren opgenomen in de sporttoto, luiden: GVAVNAC SpartaWDS/A ADO—DOS AlkmaarNOAD Sp. EnschedeMW Fortuna '54Rapid J.C. Elinkwijk -Feijenoord Ajax—PSV LeeuwardenVitesse AGOVVEnsch. Boys EindhovenSch. H. Sport ExcelsiorGo Ahead De Graafschap-Tubantia PEO^Rigtersbleek 2—1 (l) 3—1 (1) afgelast 0—0 (3) 1—0 (1) 2—1 (1) 23 2 0—3 (2) 0—O (3) 6—1 (1) 2—3 (2) 0—0 (3) 1—1 (8) 4—2 (1) 3^-4 m Bij de dames vormde zich al snel na de start van de 46 deelneemsters een kopgroepje van vijf personen met M. Kingmans, A. Sep van „De Krabben", uit Bergen op Zoom. C. H. van den Heuvel van „Sebeldestroom", me vrouw A. de Vos van „Surrée" en T. H. van den Heuvel van „Schelde- stroom". Mejuffrouw Kingman, die vrijwel steeds iets voor lag, wist te gen het einde van de strijd deze voor sprong nog iets op te voeren en ging onbedreigd als eerste door de finish. De heren traden aan met als kans hebber Van deu Akker van „Brandenburg' en J. Richards van „De Dolfijn" te Amsterdam. Bij dit tweetal voegde zich Beijering van de zwemvereniging Tiel. Dit drietal gaf elkaar de hele wed strijd door, geen meter toe. Tien meter oor de finish zetten zij een spurt in, waardoor de beslissing in het vooreel van Van den Akker uitviel. De uitslag was als volgt: Dames: 1. M. Kingmans, Luetor. 36.20; 2. E. Sep, Krabben, 36.34; 3. Th. van den Heuvel, Seheldestroom, 36.47; 4. A. de Vos- Van Gerven, Surrée, 37.01; 5. T. Daalhuijzen, S.Z.V., 38.21; 6. C. Tabak, H.Z.V., 40.06; 7. W. de Bruijn, Bruinvis, 40.59: S. M. Zandboer, Krab ben, 41.02; 9. S. Vergauwen, Sehelde stroom 41.25; 10. L. Rootsaert, Star ters, 42.11. Bij de heren luidt de uitslag: 1. C. van de Aakker, Brandenburg, 29.40; 2. J. Richards, Dolfijn, 29.413. T. Beije- rink, Tiel, 29.42; 4. R. Ingeluijff. h!z. en P.C. 31.45; 5. W. van der Kolk, H. Z. en P.C. 31.49; 6. W. Waalewijn, H.Z. en P.C., 31.50; 7. T. van den Born, Enka sportver.. 32.13; 8. Th. Vervooren, Luetor. 32.21; 9. B. Vol- werk. Luetor, 33.07; 10. M. de Pooter. Schelde, 33.27. Bekers Bij de dames werden de wisselbekers gewonnen door mejuffrouw 31. King man (eerst aankomende dame) die tevens de wisselbeker voor de snelste Zeeuwse dame in haar bezit kreeg en mejuffrouw W. de Bruijn (snelste ,.Bruinvis"-danie) De heer A. van den Akker kreeg de wisselbeker als winnaar bij de heren. De beker voor de eerste Zeeuw ging naar Th. Vervooren van „Luetor" en de eerste Belg was R. Algoed van de Kortrijkse zwemkring, die eveneens een wisselbeker ontving. De clubwisselbeker kwam in het be zit van H.Z. en P.C. uit Den Haag. TOTOPRIJS IN 1 ZEELAND De heer J. J. Buyck te Sou- burg, lid van RCS, heeft vorige week de eerste de beste gele- genheid aangegrepen om een toto-prijs te bemachtigen. Sa- men met nog 24 andere deelne- ii mers kwam hij in aanmerking voor de tweede prijs van 52.080,zodat hij toch nog een bedrag van 2083,20 m kreeg uitgekeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 11