DDnVIMriAIF 7FF1IWSF COUDAMT DE GAULLE NIET NAAR VER. NATIES Kongolese soldaten doodden 60 Baloeba's Ged. Staten willen brug over Oosterschelde EVENTUEEL WEL NAAR („ONWAARSCHIJNLIJKE") TOPCONFERENTIE IN NEW YORK HET WEER IN EUROPA Directie: F. van de Velde en F. B. HP IV H| M I R I ffl flF® B M I B B B W W I I H JS IK B RT H B '1<?- mededelingen driemaal tirtef. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. B |%lp H Hit \ME MB Ikk JBtm MM H Bl9 W V lv Bfl WBW IB BlV I VI 1 B Kleine advertenties (max. Hoofdredacteur W. Leertouwer. 25 cent per regel met een minimum Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. pt Brieven bureau ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN dit blad" 25 cent meer. ki rmmmêra' 5 '2 OW po. 359300 P.Z.O.. IHMx. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel. 2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. sdv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. KORTE PREDIKATIE „Toen wendde de Here zich tot Gideon en zeide:: ,J5» neem in deze uw kracht en verlos Israël uit de greep van Midian. Ik zend U immersf" Maar hij zeide tot Hem: „Och, Here, waarmee zal ik Israël verlossen? Zie mijn ge slacht is het geringste in Manasse en ik ben de jongste van mijn familie." En de Here zeide tot hem: ,,lk ben met 17..." Richteren 6 Ii-16. Hier maken we een keerpunt mee m het leven van Gideon, waar Gi deon klaarblijkelijk helemaal niet naar verlangd had. Hij zegt dan ook niet: „Hartelijk dank. ik zal het doen wat U van me vraagt." Neen, hij reageert vrijwel met dezelfde ar gumenten als Mozes vóór en -Jesaja 'nd hem. Gideon voelt zich niet in staat om voor zijn volk te strijden. Maar juist daarom roept God deze man en vertrouwt hem Zijn kracht toe. En Hij zendt hem de strijd in met de belofte: „Ik ben met 17..." Telkens blijken er mensen door God geroepen te worden, die er zich het minst capabel toe achten. Er is bij God een merkwaardige selectie. In tegenstelling met wat wij over an dere mensen denken, blijkt Gods voorkeur uit te gaan naar het ge ringehet onooglijke en het onaan zienlijke. Gods verkiezing doorkruist dus ons oordeel, waarin wij onze meestal ne gatieve waardering ten beste geven. Het komt er bij God niet op aan, wat wij denken te kunnen presteren, maar of we ons willen laten gebrui ken in Gods plan. Alleen in de ont moeting met de levende God wordt Zijn kracht openbaar, als het in menselijke zwakheid wordt vol bracht. Dat is niet de zwakheid van da kwasi-eenvoud. Sommige mensen kunnen zo bescheiden doenterwijl ze het niet zijn. Maar het gaat hier om een andere zwakheid, het gevoel van onmacht. Je kan er niet tegen op.... tenzij je niet meer luistert naar jezelf, maar tiaar Hem, die ons roept. Dan ontdekken we, dat het God met-onsgeen leus, maar realiteit is. Dan gaai het niet plotseling alle- maal gemakkelijk. Gideon moest de strijd nog beginnen, maar hij wist één ding: God is met me. Wellicht kent U iets van dat gevoel van onmacht? Dan zijn er 2 moge lijkheden: U blijft voorticrocten in uw minderwaardigheidscomplex, waardoor uw leren tenonder gaat in defaitisme. Of U stapt uit die rem mende zelfbespiegeling en gaat ge hoorzaam op weg met de belofte, die Christus in het Nieuwe Testament met het oog op alle eeuwen her haalde: Zie, Ik ben met U. Goes, J. W. Coenraad. Kroesjtsjew neemt collega's van satellietlanden mee Vrijdag is te Parijs van welingelichte zijde vernomen dat de Franse president, generaal Charles de Gaulle, niet voornemens is de Franse afvaardiging naar de komende zitting van de alge mene vergadering der Ver. Naties te leiden, zoals de Russische premier Kroesjtsjew wel wil doen met betrekking tot de Sow- jet-delegatie. In Moskou is donderdag vernomen dat alle leiders van de com- munistisch-geregeerde landen communistisch China uitge zonderd - evenals de Russische premier Kroesjtsjew hun delega ties naar de algemene vergadering van de V.N. welke op 20 sep tember begint, zullen leiden. In antwoord op vragen verklaarde gisteren een Franse woordvoerder dat, indien er als gevolg van Kroesjtsjews besluit een voorstel zou worden ge daan om te New York in de een of andore vorm een topconferentie te hou den Frankrijk een dergelijk voorstel zou overwegen. Hij achtte het echter onwaarschijnlijk dat een dergelijk voorstel zou worden gedaan. Eisenhower eerste week afwezig Een woordvoerder van de Britse rege ring1 had eerder verklaard dat de mo gelijkheid wordt overwogen van een soort topconferentie buiten de alge mene vergadering om. De woordvoer der gaf toe, dat een dergelijk voorstel nog niet is gedaan, maar dat al de mogelijkheden op het ogenblik wor den onderzocht. Het Franse persbureau „AFP" meldt uit Washington dat de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Herter vrijdag aldaar heeft verklaard dat president Eisenhower althans de eerste week van de ko mende zitting van de algemene ver gadering der Ver. Naties niet zal bijwonen. Hij voegde hieraan toe dat hij zelf naar alle waarschijn lijkheid de Amerikaanse afvaardi ging zal leiden. Vixseboxse uit Djakarta terug De minister wilde geen enkel com mentaar geven op Kroesjtsjews be sluit om zich, als leider der Russi sche afvaardiging naar New York te begeven. Geen verrassing" Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdagavond op een persconfe rentie te Parijs verklaard dat de Franse afvaardiging zal worden ge leid door de minister van buitenlandse zaken Couve de Murville. Hij voegde hieraan toe dat de regeringen te Lon den, Parijs en Washington terzake officieel overleg hebben gepleegd. Hij verklaarde ook dat Kroesjtsjews besluit, om persoonlijk een of meer bijeenkomsten van de algemene ver gadering bij te wonen, voor de Fran se regering geen verrassing heeft be tekend. Verwacht wordt, dat Kroesj tsjew in de algemene vergadering een grote rede over het ontwapénings- vraagstuk zal houden. President President Antonin Novotny van Tsje- cho-Slowakije zal de üelegatic van zijn land leiden naar de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Volgens het Tsjechische persbureau Ceteka had het kabinet zulks voor gesteld „met het oog op het buiten gewone belang van deze zitting". De minister van buitenlandse zaken, David, zal van de afvaardiging deel uitmaken. IN ZENDINGSPOST TE BAKWANGA Te Leopoldstad is vrijdag het bericht ontvangen dat Kongolese soldaten woensdag tijdens de gevechten in de stad Bakwanga zeventig mannen en vrouwen met hun hakmessen en bajonetten hebben gedood. Vermoedelijk waren alle slachtoffers Baloeba's. Nabij Moerbeke, ten zuiden van Thysstad, is een Marokkaanse patrouille door gewapende burgers aangevallen. De Marokkaan se V.N.-militairen openden het vuur op de aanvallers, nadat zij zonder gevolg waarschuwingsschoten hadden afgevuurd over de hoofden van de aanvallers heen. Hierbij is een der aanvallers gedood, naar te Leopoldstad officieel werd meegedeeld. Een on derzoek naar de toedracht van het voorval is gelast Marokkanen van V.N. aangevallen Loenioemba heeft vrijdag bekendge maakt dat Jean Bolikango, de leider van de Poena, gearresteerd was op de beschuldiging dat hij heeft ge tracht in de Evenaarprovincie een af scheidingsbeweging aan te stichten. Het bericht van Bolikango's aanhou ding veroorzaakte grote opschudding en omdat, er geruchten de ronde de den over nieuwe demonstraties werd de politie in Leopoldstad versterkt. Kongolese gendarmen betrokken de wacht bij de ambtswoning van Loe- moemba. lljoesins Te Leopoldstad zijn vrijdag de eer ste Iljoesjins gearriveerd, Russi sche transportvliegtuigen waarvan Loemoemba er, als persoonlijke schenking van Kroesjtsjew, totaal dertien ontvangen zal. De vliegtui gen waren grijs geschilderd, met de Kongolese vlag op het staart vlak. Westelijke waarnemers te Leopoldstad vrezen dat Loemoemba deze vliegtuigen zal aanwenden om zijn troepen via de thans door de Belgen verlaten basis Kamina over te brengen naar Katanga. In Bakwanga Woensdag bevond zich in een der stadswijken van Bakwanga, de hoofd- H.M. de Koningin en Z.K.ll. prins Bernhard zijn vrijdagochtend in het zwemstadion in Rome getuige ge weest van een Nederlands zwem- drama, toen de dames-estafetteploeg I,xl00 meter vrije slag werd gedxs- \_kwalificeerd. P.Z.C.-zaterdagnummer Op pagina drie wijden wij een uitvoerige beschouwing aan plan nen van Ged. Staten van Zeeland voor de bouw van een brug tus sen Noord-Beveland en Schou- ven-Duiveland. Voorts bevat dit 22 pagina's tel lende P.Z.C.-zaterdagnummer on der meer: de rubriek „Stemmen uit de Kerken" (pag. 4); uitvoe rige reportages over de Olympi sche Spelen (pag. 9 en 10); Hans Ykema begint een serie van drie artikelen over „Het Spaanse hfirt van Cuba" (pag. 11); radio- en T.V.-rubriek en Films in Zee land (pag. 14-)Letterkundige kroniek en Cultuur (pag. 17); „Uw pagina, mevrouw!" (pag. 19) en onze Kinderkrant op pag. 21. stad van de provincie Kasai die door Albert Kalondji tot „de mijnstaat" is uitgeroepen, een patrouille Kongolese militairen. Op een gegeven moment werden de Kongolese militairen in de rug be schoten. Zij keerden zich om en za gen een groep burgers wegrennen. Zij achtervolgden de burgers, die een zendingspost binnenrenden, en braken daar de deuren open. Vervolgens maakten zij alle burgers daar aan wezig met hakmessen en bajonetten af. Granaat doodde vijftien Amerikaanse militairen Vijftien Amerikaanse militairen hebben vrijdag het leven gela ten, doordat bij manoeuvres bij de Westduitse plaats Grafen- vvölir een homvitsergranaat van 20 cm in een tentenkamp te rechtkwam. Zevenentwintig mi litairen werden gewond, van wie enkele zwaar. De gewonden wer den met liefschroefvliegtuigen naar liet Amerikaanse hospitaal in Neurenberg overgebracht. Naar de oorzaak zal onmiddellijk een onderzoek worden ingesteld, al dus het hoofdkwartier van het Ame rikaanse leger in Europa te Heidel- berg. Loterijwet vóór prinsjesdag in de Eerste Kamer De Eerste Kamer zal dinsdag 13 sep tember in openbare vergadering bij eenkomen ter behandeling onder an dere van het ontwerp van wet tot wij ziging van de loterijwet. Een Canadese staatsburger van Tsjechi sche afkomst, de 28-jarige Milorad Cop, is in Tsjecho-Slowakjje gearresteerd op beschuldiging van spionage, zo wordt uit diplomatieke bron te Wenen vernomen. De Tsjechen staan op het standpunt, dat I Cop nog steeds Tsjech is. bij Moerdijk heeft een lengte van ca. één kilometer en is daarmee reeds een van de grootste bruggen van Europa. Over dit nieuwe plan van Gedeputeerden kan men meer lezen op pagina 3. Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur: Den Helder, regen 16 gr. Ypenburg, regen 2 7 gr. Vlissingen, zwaar bewolkt 19 gr. Eelde. regen 16 gr. De Bilt, regen 17 gr. Twente, regen 17 gr. Eindhoven, zwaar bewolkt 18 gr. Zuid-Limburg, zwaar bewolkt 17 gr. Helsinki, regenbui 16 gr. Stockholm, onbewolkt 16 gr. Oslo. licht bewolkt 13 gr. Kopenhagen, licht bewolkt 2 7 gr. Aberdeen, regen 14 gr. Londen, zwaar bewolkt 21 gr. Amsterdam, regen 17 gr. Brussel, half bewolkt 20 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 16 gr. Parijs, hal bewolkt 22 gr. Bordeaux, onbewolkt 25 gr. Grenoble, onbewolkt 24 gr. Nice, onbewolkt 34 gr. Berlijn, onbewolkt 18 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 20 gr. München, regenbui 20 gr. Ziirich, zwaar bewolkt 20 gr. Genève, licht bewolkt 23 gr. Locarno, onbewolkt 25 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt 22 gr. Wenen, half bewolkt 23 gr. Belgrado, onbewolkt 27 gr. Athene, onbewolkt 33 gr. Rome, onbewolkt 33 gr. AJaccio, onbewolkt 28 gr. Madrid, onbewolkt 32 gr. Mallorca, licht bewolkt 31 gr. Lissabon, onbewolkt 31 gr. ZUIDWESTELIJKE WIND Half tot zwaarbewolkt en plaatselijk enige regen. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Iets hogere tem peraturen. STR ANDVERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag veel bewolking, in de mid dag gevolgd door opklaringen. Zwak ke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Temperatuur ongeveer 18 graden, zeewater 17 graden. Voor uitzichten; nog sterk wisselvallig» maar zondag ook perioden van zon neschijn. ZON EN MAAN 4 september Zon op 05.56 onder 19.21 Maan op 18.51 onder 04.26 5 september Zon op 05.57 onder 19.lf> Maan op 19.22 onder 05.44 Gisteren is dr. J. Vixseboxse, de Ne derlandse zaakgelastigde in Indo nesië, op Schiphol teruggekeerd. „Het. spijt me dat ik al weer zo gauw terug ben", zo zei de heer vixseboxse, die precies een maand geleden in Djakarta was aangeko men. „Het besluit van de Indonesi sche regering om de diplomatieke betrekkingen met ons land te ver breken kwam voor mij als een grote verrassing. De in Indonesië achter gebleven Nederlanders zullen het stellig moeilijk krijgen en het grote aantal spijtoptanten zal wellicht een bijzonder moeilijke tijd tegemoet gaan. Maar de behartiging van on ze belangen is bij de Britten in bij zonder goede handen en ik durf stel lig tc zeggen, dat wij het nauwelijks beter zouden kunnen doen", aldus dr. Vixseboxse. Van het ambassadepersoneel (45 mensen) zijn thans 20 leden „overge heveld" naar de Britse ambassade. De anderen zijn onderweg naar Ne derland. of zullen de reis naar hier binnenkort aanvaarden. Het achter gebleven personeel zal de Britse am bassade vooral behulpzaam zijn bij het verwerken van de rekwesten van spijtoptanten, zo deelde dr. Vixse boxse mee. De reactie van de Nederlanders op het besluit van de Indonesische re gering noemde de heer Vixseboxse „bijzonder rustig". Hij zei, dat velen uiteraard erg teleurgesteld waren, maar grote zorgen, heeft niemand zich gemaakt. „Ik ge loof trouwens, dat het Indonesi sche volk er ook niet geweldig om gejuicht heeft", zo voegde dr. Vix seboxse eraan toe. Zó als op deze foto van de Moerdijk- brug kan over een vijftal jaren de toegang naar Schouwen-Duiveland er uitzien als liet grootse brugplan van Ged. Staten wordt uitgevoerd. Gedepu teerden bestuderen namelijk de moge lijkheid om binnen korte tijd te begin nen met de aanleg van een brug tussen Noord-Beveland en Scliouwen-Duive- Iand. De lengte van liet brugtracé zal ongeveer vijf kilometer bedragen, het geen bijzonder lang is: de verkeersbrng

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1