Olympisch allerlei.... Betty Cuthbert voor 100 m uitgeschakeld Tineke Lagerberg (sneller dan Fraser en Konrads) veroverde bronzen medaille. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 2 SEPTEMBER I960 Driemaal goud voor Amerika OPNIEUW heeft Neder- land een bronzen medaille veroverd Na Marianne Heemskerk en Wieger Mensonides was het gister avond Tineke Lagerberg, die eremetaal veroverde. Het 19-jarige zwemstertje uit Naarden werd op de 400 meter vrije slag derde. Zij liet in deze finale de Australische grootheden Il se Konrads en Dawn Fraser gedecideerd achter zich. Deze zwemavond die werd bijgewoond door koningin Juli ana, prins Bernhard en de prin sessen Beatrix en Irene werd echter vooral een grandioos suc ces voor de Amerikanen. Zij wonnen de 4 maal 100 meter wisselslag-estafette heren in een nieuw wereld- en olympisch re cord: 4.05.4. Bovendien werd de finale 4 maal 200 meter vrije slag heren een Amerikaanse zege: 8.10.2. Ook een nieuw we reldrecord. De Amerikaanse Chris von Saltza won de 400 meter vrije slag dames. Een tweede Nederlands succes, was de serieoverwinning van Ria van Velsen op de 100 nieter rugslag. Zij ging ais tweede zwemster in 1.11,1 achter de wereldrecordhoudster Lynn Burke, die in 1.09,4 haar se rie won, over naar de finale, die zaterdagavond wordt gezwommen. De andere Nederlandse meisjes brachten liet er minder goed af. In de 400 meter finale kon Corrie Schimmel het tempo niet volgen en werd. zevende, slechts 0.1 sec. voor de Zweedse Segerstrom. Bijzonder te leurstellend was het zwemmen van Rini Dobber in de rugslagserie. Zij werd in de tweede race vijfde in 1.14,2, een tijd die bepaald ver bene den de stand van de Amsterdamse ligt. De heren wisselslag estafette-ploeg moest in de finale met de achtste plaats genoegen nemen in een tijd, die enkele seconden boven de présta tie van de serie lag. Zweedse aanval Tineke Lagerberg startte in de 400 meter finale tussen de Zweedsen Ce derqvist en Segerstrom. De Ameri kaanse Chris von Saltza nam onmid dellijk na het startschot op overtui gende wijze met haar krachtige at letische slag de leiding op de rest van het veld, waarin de Australische cracks Dawn Fraser en Ilse Konrads in een laag tempo meetrokken. Tine ke Lagerberg en Coitïo Schimmel, die in de buiten haan zwom, bleven met de beide Australische meisjes op één lijn, terwijl de blonde Amerikaanse steeds verder uitliep. De 100 meter ging in 1.06.0, de 200 meter in 2.18,8 en zo groot was op dat moment de voorsprong van de Californische zwemster dat al duide lijk was bij wie het goud terecht zou komen. Tineke Lagerberg had zich intussen losgemaakt uit de tweede lijn, maar met nog drie banen te zwemmen kwam de al eerder ver wachte aanval van de 15-jarige Zweedse Cederqvist, sedert enkele weken wereldrecordhoudster op de 800 meter. Corrie Schimmel was bij al dit ge weld in de achterhoede teruggevallen. Zij ging moeilijk door het water zon der de cadans die in dit zware num mer nodig is. Naar Chris von Saltza keek eigenlijk niemand meer. Vele meters voor het duel Lagerberg- Cederqvist uit ging de Amerikaanse volkomen onbedreigd op de titel af, waarmee zij op prachtige wijze re vanche nam voor de nederlaag welke zij in de sprint tegen Dawn Fraser had geleden. Vlak voor liet laatste keerpunt kreeg Cederqvist onze Tineke te pakken. De Naardense had geen reserves meer in petto om met suc ces terug te kunnen vechten nmar met de bronzen medaille, die zij met flinke voorsprong voor Use Konrads en Dawn Fraser in de wacht sleepte was zij ook tevreden. Australische malaise De avond was begonnen met de finale van de wisselslag estafette heren, waarin het Nederlandse viertal Jis- koot-Mensonides-Korteweg-Kroon tussen de ploegen van Japan en Groot- Brittannië zwom. In de strijd van de grootmachten Amerika, Japan en Australië waren onze jongens uiter aard kansloos. Zij werden laatste in 4.18,2 maar konden toch, vooral door het goede zwemmen van Gerrit Kor- teweg op de vlinderslag en Ronnie Kroon op de vrije slag, de ploegen van Groot-Brittannië, Italië, Canada en Rusland goed partij blijven geven. De Amerikanen, die al door Mckinney op de rugslag een kleine voorsprong hadden genomen, waren ongenaak baar en verbeterden met 2.8 seconde him wereld- en olympisch record van de series. De laatste man van Ameri ka was Jef Farrell, de zwemmer dio zich na zijn blindedarm-operatie nog op het nippertje in de ploeg had we ten te plaatsen. Voor ae derde maal ging later de stars en stripes aan de middelste mast omhoog toen de Amerikaanse 4 maal 200 meter vrije slag-ploeg de titel in de nieuwe wereldrecordtijd van 8.10,2 had behaald. Er was op dit nummer een hevige strijd voor zien tussen de Amerikanen, dé Ja panners en de Australiërs. Maar het Kwartet Harrison-BUck-Troy-Farrell vormde een klasse apart. Strijd was er eigenlijk alleen maar om de zilve ren medaille, die na een enerverende race, waarin Jon Konrads ook al delend in de Australische malaise van deze avond zijn krachten ver keerd verdeelde, door Japan met klein verschil werd gewonnen. Medailles De volledige uitslag van de finale van de 400 meter vrije slag dames was: 1. en olympisch kampioene Chris von Saltza (V.S.) 4.60,6. (nieuw olympisch record). 2. J. Cederqvist (Zweden) 4.53,9. 3. Tineke Lagerberg (Nederland) 4.56,9. 4. Ilse Konrads (Austr.) 4.57.9. 5. Dawn Fraser (Austr.) 4.58,5. 6. N. Rae (G.B.) 4.59,7. 7. Corrie Schimmel (Nederland) 5.02,3. 8. B. Segerstroem (Zweden) 5.02,4. De uitslag: van de finale 4 x 100 me ter wisselslag-estafette heren was: 1. Verenigde Staten. 4.05.4 (nieuw wereld- en olympisch record). 2. Australië 4.12,0. 3. Japan 4.12,2. 4. Canada 4.16,8. 5. Rusland 4.16,8 (z.t.). 6. Italië 4.17,2. 7. Groot Brlttannië 4.17,6. 8. Nederland (Jiskoot, Mensonides, Korteweg en Kroon) 4.18,2. De volledige uitslag van de finale van de 4 maal 200 meter vrije slag esta fette heren, waarin de ploeg van de Verenigde Staten een nieuw wereld en olympisch record vestigde, was: 1. en olympisch kampioen Verenigde Staten (Harrison, Bliek. Trov en Farrell; 8.10,2. 2. Japan 8.13,2. 3. Australië 8.13,8. 4. Gr. Brittannië 8.28,1. 5. Finland 8.29,7. 6. Zweden 8.31,0. 7. Duitsland 8.31,8. 8. Rusland 8.32,2. De Nederlandse zwemster Tineke Lagerberg heeft gisteren verrassend de bronzen medaille veroverd op de 400 meter vrije slag vóór Dawn Fraser en Ilse Koiirads.... Het goud op dit nummer was voor de Ameri kaanse Chris van Saltza. Op deze foto wordt de Amerikaanse winna res omhelst door een even gélukkige Tineke Lagerberg. Olympisch hockey Voor het olympisch hockeytoernooi werden gisteren de volgende wed strijden gespeeld: PakistanJapan 100, AustraliëPolen 11, Italië Kenia 07. In de drie groepen lei den India (4 uit 2), Pakistan (6 uit 3) en Kenia (4 uit 2). OLYMPISCH VOETBAL Voor de halve finales van het olym pisch voetbaltoernooi hebben zich Joego-Slavië, Italië, Denemarken en Hongarije geplaatsc. De uitslagen in de verschillende groepen waren: FrankrijkHongarije 07. Italië Brazilië 31, Groot-Brittannië Formosa 32, TurkijeVerenigde Arabische Republiek 33, Polen Argentinië 02, PeruIndia 31, Joego-SlaviëBulgarije 33. In de halve finales van het voetbaltoernooi komt Italië uit tegen Joego-Slavië en speelt Denemarken tegen Hongarije. Heroïsche strijd van Belg Gaston Roelants Adembenemend waren in het olympisch atletiekprogramma ook de „bïjnummers" van don derdag. Niet minder dan een sensatie was het, dat de Austra lische Betty Cuthbert uitgescha keld werd in de kwartfinales van de 100 meter dames! Zij won in 1956 te Melbourne drie gouden medailles op de 100 me ter, op de 200 meter en als lid van de 4 x 100 meter estafette ploeg. Kennelijk onderschatte zij nu haar tegenstandsters in de kwartfinale: zij had een tra ge start en slaagde er niet meer in naar één van de eerste drie plaatsen op te rukken. In de series, zowel als in de kwart finales imponeerde het meest de felle Amerikaanse sprintster Wilma Ru dolph, die slechts 0.1 seconde boven het olympisch record van Betty Cuth bert bleef met een tijd van 11.5, zo wel in de serie als in de kwartfinale maakte zij deze tijd. Bijzonder sterk bleek ook de Engelse Jennifer Smart. Glenn Davis, Cliff Cushman en Dick Howard zorgden voor een Amerikaans succes in de halve fi nales van de 400 meter hórden door zich alle drie te klasseren, evenals de Duitser Helmuth Janz, de Zwitser Bruno Galliker, die cp de eindstreep volkomen leeggelopen in elkaar stortte, en de zeer goed lopende Fin Rintamaki. Kerr of Moens Twee halve finales 800 meter die de fijnproevers heeft doen likkebaarden en waarin George Kerr (Jamaica) wederom de zelfde tactiek toepaste als tevo ren in de series. Weer ging hij de laatste bocht in met een zes tal meters achterstand op zijn rivalen, maar bij het uitkomen van de bocht begon hij onweer staanbaar aan een opmars die zijn weerga niet kent. In één lange rush passeerde hij de Au straliër Blue, de Duitsers Balke en Matuschewski en de Zwitser Aiiite-rf.KiiU# i kleurshampoo V Tube voor 2 .wassingen f 1,95 Keus uit 20 linten Waegli. Zonder enig teken van inspanning na een race van zulk een formaat zette hij daarna zijn strohoed nonchalant op zijn hoofd, bracht een brede groet aan de toeschouwers en ver dween in de catacomben. In de tweede halve finale zag men na eeq eerste ronde van 53 seconden op kop de Amerikaan Bernie Cunliffe gevolgd door de Duitser Schmidt, de Amerikaan Siébert en de Belg Roger Moens. Tweehonderd meter voor de eindstreep werd het tempo hoger en ontwikkelde zich een sprint tussen Moens, de Nieuwzeelander Snell, die zijn krachten uitstekend had verdeeld en de Duitser Schmidt. Snell zegevierde, maar Moens en Schmidt die reeds twintig meter voor de finish hadden omgekeken lieten het scherp van het zwaard niet zien, maar dat zal ongetwij feld wel in de finale gebeuren. En wat te zeggen van de series 3000 m steeple chase, waarin de Ameri kaan Young na een heroïsch gevecht met de Rus Konov werd uitgescha keld en de Belg Gaston Roelants voor de sensatie zorgde door op de streep de ongetwijfeld zeer sterke Duitser Hermann Buhl te verslaan. Gaston Roelants die op het laatste rechte einde met een achterstand van tien meter een enorme eindsprint ont wikkelde zag zijn doorzettingsvermo gen beloond door het foutieve lopen van de Duitser Buhl en de Ameri kaan Jones. Beide atleten liepen enigszins inge houden om hun krachten te sparen want een derde plaats was al vol doende voor de finale. De Belg dacht daar ander» over en stormde op hen toe. De Amerikaan die evenals de Duitser verschrikt omkeek, doorzag het gevaar juist op tijd en redde zich op de eindstreep, maar Herman Buhl zag zich oudanks een krampachtige inspanning, die hem over de eind streep deed tuimelen, geklopt door de -adenheid van de moed en de vastberai Ben Verhagen zeilde naar vierde plaats De Nederlandse zeiler Ben Verhagen gaat zich met zijn ranbe Flying Dutchman steeds meer in zijn ele ment voelen op de golfslag in de baai van Napels, die donderdag tijdens de vierde dag der olympische zeil wedstrijden overigens nauwelijks werd opgejaagd door do matige zuid westenwind. De Rotterdamse garagehouder vocht weer dapper mee met de fa vorieten en hij had succes. Het werd ditmaal een knappe vierde plaats, achter wereldkampioen Ma rio Capo tegen wie hij na deze race een protest indiende de Ier Hooper en de Duitser Rolf Mulka. De constante prestatie van onze Fly ing Dutchman-equipe hebben een olympische medaille binnen het be reik gebracht. En daarom is het zo bijzonder triest dat de succesrijke combinatie nu uiteen wordt geslagen. Het bemanningslid van Verhagen, Ger Lautenschutz, moest namelijk donderdagnacht wegens tragische fa milie-omstandigheden naar Nederland vertrekken. Hij zal worden vervangen door de Groninger Van Meggelen of door Jaap Helder. Wim van Duyl eindigde in de Dra- kenklasse als twaalfde, Hans Slees- wijk ook donderdag weer een der grootste pechvogels werd 32ste bij de Flnnjollen. Nederlandse waterpoloërs verloren van Amerika Do waterpolowedstrljd tussen de Verenigde Staten en Nederland, ge speeld voor de halve-finalepoule B en tevens geldend voor de poule voor de klassering van do nummers 5 t.m. 8, is geëindigd met een 7—6-zege voor de Verenigde Staten. De rust stand was 33. Het scoreverloop was: Wolf 10, Van Dorp 11, Tisue 21, Vriend 22, Tisue 32. rust, Crawford 42, Van der Zwan 43, Tisue 53, Van der Zwan 54, Crawford 64, yan der Zwan 65, Van Dorp 6 en Volmer 7—6. uitstekend lopende Belg, Buhl werd dus uitgeschakeld. Achthonderd meter De uitslag van de eerste halve finale 800 meter (de eerste drie plaatsen zich voor de finale) luidt: 1. Kerr (Jamaica) 1.47.1 (nieuw ol. record). 2. Waegli (Zwits.) 1.47.3. 3. Matuschewski (Did.) 1.47.4. 4. Bailee (Did.) 1.47.5. 5. Blue (Austr.) 1.47.8. 6. Murphy (V.S.) 1.48.2. De uitslag van de tweede halve finale 800 meter luidt: 1. Peter Snell (Nw. Zeel.) 1.47.2. 2. Roger Moens (Belg.) 1.47.4. 3. Paul Schmidt (Did.) 1.47.8. 4. Jerry Siebert (V.S.) 1.48.—. 5. Krivasheev (Rusl.) 1.48.1. 6. Eddy Cunliffe (V.S.) 1.50.8. Alleen de eerste drie gaan naar de finale. Jesse Owens heeft hel druk Jesse Owens, de Amerikaanse super atleet die bij de spelen van 1936 in Berlijn, onder de ogen van duizenden vier gouden medailles veroverde en reeds bij zijn leven een legendarische figuur is geworden, heeft het erg druk Deze gezellige, druk pratende en graag lachende man werkt hier in Rome namelijk voor 26 bladen die gaarne zijn korte commentaren af drukken en hij spreekt bovendien voor een van de grote radio-stations. „Koel".... Het was donderdagmorgen veel koeler in Rome. De zon gluurde af en toe door het wolkendak heen. Toch wer den nog temperaturen van ongeveer 30 graden celcius (86 - heit) verwacht. Nog 8 Icius (86 graden fahren- ït. Nog altijd heet, maar de laagste temperatuur tijdens de spelen tot dusver. Politie bleef baas De politie in de buurt van het zwem- stadion moest versterkt worden toen het publiek zich door de afzetting heen een weg baande naar de reeds volle tribunes. Honderden mensen, die niet naar binnen konden, dromden sa men voor de loketten. Op een gegeven moment klonunen jongelui over de loketten heen ter wijl anderen ria lantarenpalen en over een omheining het stadion wisten te bereiken. Hun voorbeeld werd door anderen gevolgd totdat de te hulp geroepen "politieagenten zich op het afdak boven de loket ten posteerden en de jongens, die daar al zaten, er af probeerden te werken. Het laatste woord bleef aan de ordebewaarders nadat zij versterking hadden gekregen. MEESTE MEDAILLES VOOR RUSLAND van de de ling van "het aantal gouden, zilveren en bronzen medailles per land als volgt: lees respectievelijk goud, zilver en brons: Na de zesde wedstrijddag van Olympische Spelen 1960 is verdeling van het aantal goud 1. Rusland 12 5 8 2. Verenigde Staten. 7 8 6 3. Duitsland 5 10 -3 4. Italië 5 2 1 5. Australië 4 1 3 6. Hongarije 3 5 2 7. Turkije 3 0 0 8. Groot-Brittannië 1 1 3 9. Roemenië 1 1 3 10. Zweden 1 1 2 11. Bulgarije 1 1 1 12. Denemarken 1 0 1 13. Japan 0 3 1 14. Nederland 0 1 2 15. Polen 0 1 2 16. België 0 1 1 17. Tsjecho-Slow. 0 1 1 18. V.A.R. 0 1 0 20. Frankrijk 0 0 1 21. Brazilië 0 0 1 22. Mexico 0 0 1 23. Perzië 0 0 1 Armin Hary, de 23-jarige Duitser, die dit jaar reeds het wereldrecord op de 100 meter op 10 seconden pre cies bracht, heeft zich gisteren nog weer eens nadrukkelijk 's werelds beste sprinter getoond. Hier wint hij met groot machtsvertoon de halve finale van de 100 meter tijdens de Olympische Spelen. Hary (links) maakte een tijd van 10^8. Geheel rechts de Amerikaan Dave Sime, (lie in deze halve finale met de tweede plaats tevreden moest zijn. Later de finale werd dezelfde rang schikking genoteerd: 1. Hary (in 10.2) en 2. Dave Sime. Op deze foto zijn verder te zien de Amerikaanse neger Norton, die in de halve finale derde werd, en (le Venezolaan Este-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8