TWEE RUSSEN SPRONGEN HOGER DAN JOHN THOMAS. DUITSE SPRINTER ARMIN HARY ROFFELDE ALS SNELSTE MAN OVER DE HONDERD METER BEKENDMAKING PRINS BERNHARD VERLOOR ,iOLYMPISCHE RACE" BELACHELIJKE BESLISSING DE R00IJ UITGESCHAKELD VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1960 PROV I N O I A LB ZBEUW8B OOURANT 1 AAN 22JARIGE HEGEMONIE KWAM ABRUPT EEN EINDE VOOR DE OGEN van 75.000 gebiologeerd kij kende toeschouwers heb ben de Amerikaanse at leten in het olympisch stadion van Rome don derdagmiddag verbijste rende nederlagen gele den. De 23-jarige Duitse handelsreiziger Armin Hary was de eerste die een Amerikaanse illusie vernietigde. Hij veroverde het goud op de 100 meter en maakte daarmee re soluut een einde aan de hegemonie van de Amerikanen, die 22 jaar heeft geduurd. Sinds de spelen van 1928 hadden de Ame rikanen op de Olympische Spelen steeds de snelste sprinter geleverd. Mannen als Ray Norton (gedoodverfd als de grote favoriet) en Dave Sime waren nu echter niet in staat de Amerikaanse suprematie te handhaven. Zilver werd het slechts: voor Dave Sime. Norton werd zesde en laatste in de finale. Veel wranger was de nederlaag echter nog, die de Amerikanen leden op het nummer hoogspringen. Met John Thomas (wereldrecordhouder: 2.23 meter) en Charles Dumas (die 2.18 heeft gespron gen) hadden de Amerikanen twee schijn baar beslissende troeven in handen. Char les Dumas struikelde echter al over de 2.06 meter. En in de vallende duisternis zagen de toeschouwers hoe een volkomen falende John Thomas drie vergeefse po gingen deed om tot de 2.16 m te komen. Daarin slaagden wél de Russen Robert Shavlakadze, die olympisch kampioen werd, en Valery Brumel. 's Ochtends was John Thomas zich bewust van zijn kracht.... zeer laconiek aan de kwalificatie voor de finale begonnen. Ge durende de tijd dat de hoogspringers zich over de 1,80 meter, 1,90 meter en 1,95 meter worstelden, liet de man, die veruit favoriet was voor de olympische titel zich niet zien. Iedereen luchtte op toen de lat op 2.00 meter werd gelegd en Thomas kwam aanslenteren. Hij trok zijn trainingspak uit, nam een aan loop en ging onder grote hilariteit van het publiek in een mag nifieke, vloeiende beweging over de lat. Thomas kleedde zich- weer aan en vertrok naar het olympische dorp. favorieten, was uitgeschakeld. De zoon van een buschauffeur uit Bos ton, die dit jaar de wereld verbaasde met ongeëvenaarde prestaties, was niet opgewassen geweest tegen de voortdurende druk, die gedurende zijn verblijf in het olympische dorp op hem werd uitgeoefend. Geen moment heeft de 19-jarige atleet rust gehad. Elke dag waren er weer fotografen, die een plaat van hem wilden schie ten. Op straat, wanneer hij zich naar de trainingsbaan begaf, wilde men handtekeningen van hem. Immers een handtekening van een olympisch kampioen is liier in Rome goud waard. Daar kwam nog bij dat hij al spoedig de steun miste van zijn land genoten Charles Dumas en Joe Faust en het alleen moest opnemen tegen drie Russische atleten, namelijk Va- leri Brumel, Robert Shavlakadze en Victor Bolchov, die hem op alle moge lijke manieren intimideerden. Voor de Australiërs was er de grote teleurstelling over het falen van de winnaar van de zilveren medaille in Melbourne, Charles Porter. Drie sprongen had de Australiër nodig om over de 1.95 meter te komen maar daarna was het uit. Volkomen futloos faalde hij driemaal op 2.00 meter en dé atleet, die dit jaar al een sprong van 2.13 meter maakte, verliet te leurgesteld met hangende schouders het olympisch stadion. Voor hem wa ren de spelen voorbij! Twee kanshebbers voor het zilver en brons, de AmerikaanCharles Dumas en de Rus Valerie Brumel, hadden twee sprongen nodig om zich te kwalificeren. De eerste maal faalden beiden door een foutieve aanloop, maar bij de tweede po ging bestond er geen twijfel over hun capaciteiten. De finale was er één om nooit te ver geten. Bij 2.03 meter waren er nog zes atleten in de strijd, namelijk de Zweed Petterson, de Amerikanen Charles Dumas en John Thomas en de Russen Shavlakadze, Bolchov en Brumel. Achtereenvolgens werden Charles Dumas, olympische kampioen 1956, de Zweed Petterson en de Rus Bolchov uitgeschakeld en toen ont spon zich een strijd tussen de Russen Shavlakadze en Brumel en de Ame rikaan John Thomas, de wondersprin- ger die reeds dit jaar tot 2.22 meter was gekomen. Tot grote verwondering van het publiek sprong Thomas bij 2.14 meter eenmaal af, terwijl Shavla kadze 2.12, 2.14 en 2.16 meter bij de eerste poging nam. Ook Brumel kwam tot dit resultaat en daarna heeft het publiek het „drama Tho mas" met gemengde gevoelens aanschouwd. Driemaal achter elk aar faalde de student uit Boston en het moet voor zijn vader en moeder, die dank zij de Bostonse gemeenschap de reis naar Rome hadden kunnen maken, een grote teleurstelling zijn geweest hun zoon die ongetwijfeld de beste hoogspringer is, maar onder de enorme druk van het favoriet zijn niet zijn grote capaciteiten kon tonen te zien verliezen. John Thomas, de favoriet onder de ffonderd meier, een droom Reeds in de halve finales van de 100 meter was het duidelijk ge weest dat atleten als Ray Nor ton, Frank Budd en Dave Sime geducht zouden moeten oppas sen voor Hary en de Brit Peter Radford. De Engelsman ver sloeg namelijk de Cubaan Fi- guerola en Budd, terwijl Armin Hary aantoonde dat zijn tijd van 10.2 sec. in de series geen uitschieter was. Dave Sime en Ray Norton bleven een meter achter hem en konden geen cen timeter inlopen. De finale was een droom van super- atletiek. Na een valse start van Ar min Hary, gingen de lopers gelijk uit de blokken en er ontspon zich een strijd zoals men maar zelden te zien krijgt. Ondanks de wind tegen wierp Hary zich naar voren en hij had na 50 meter zijn voorsprong tot een halve meter vergroot. Toen kwam Dave Sime opzetten en aan de rechterkant van Hary de Brit Peter Radford. Foto bewees het In de laatste tientallen meters slonk de voorsprong van de Duitser zien derogen. Dave Sime kwam als een wervelwind opzetten en gooide zich vrijwel vlak naast Hary vallend over de eindstreep. Ieder juichte de Duit ser al toe, maar de jury wilde eerst de finish-foto afwachten alvorens een definitief „oordeel" te vellen. Die foto wees het uit: Hary olympisch kam pioen. Maar voor Dave Sime werd dezelfde tijd genoteerd. In de halve finales hadden de toe schouwers nog een tragedie beleefd. De jonge (19) Canadees "Harry Jero me als een komeet naar voren ge komen en samen met Hary wereld recordhouder werd in de halve fi nale uitgeschakeld: na af naar het middenveld en liet krimpend van pijn in het gras vallen. Kramp had hem de weg naar ereme taal versperd Goud voor Rasland Het speerwerpen dames en de 80 meter horden werden zoals verwacht overwinningen voor de Russische atletes Elvira Ozo- lina en Irma Press. Elvira Ozo- lina bereikte dit resultaat door in de eerste van de zes worpen tot 55.98 meter te komen, ter wijl Dana Zatopekova (Tsjecho- slowakije) die in 1952 in Hel sinki het goud veroverde, nu tweede werd. Irma Press werd in de finale van de 80 meter horden bena derd door de verrassend sterke Engelse Carol Quinton, terwijl wereldrecordhoudster Gisela Birkemeyer het brons in de wacht sleepte. Medailles heren luidt: 1. en olympisch kampioen Armin Ha ry (Duitsland) 10.2 sec. (evena ring olympisch record). 2. Dave Sime (V.S.) 10.2 sec. (eve naring ol. record). 3. Peter Radford (G.B.) 10.3 sec. 4. Ed Figuerola (Cuba) 10.3 sec. 'V.S.) 10.3 sec. 5. Frank Budd (V.S Naar aanleiding van berichten die verwarring zouden kunnen veroorzaken, wordt aan het publiek het volgende medegedeeld: De voorziening van de winkels met Planta in de oude samenstelling zal deze week voltooid zijn. Teneinde deze Planta duidelijk te onderscheiden van de Planta, waaraan de huidaandoening wordt toegeschreven, is zij niet verpakt in de aluminium wikkel, maar in een wikkel van vetvrij papier met groene bedrukking. Met nadruk verzekeren wij, dat de samenstelling van deze Planta geheel gelijk is aan die, welke reeds jarenlang is gebruikt. VAN DEN BERGH EN JURGENS N.V. Ray Norton (V.S.) 10.4 sec. De uitslag van het nummer hoog springen luidt: 1. Robert Shavlakadze (RusL) 2.16 meter (ol. record). 2. Valery Brumel (Rusl.) 2.16 (ol. ree.). 3. John Thomas (V.S.) 2.14 m. 4. Viktor Bolchov (Rusl.) 2.14. 5. Stig Petterson (Zweden) 2.09. Charles Dumas (V.S.) 2.03 m. De uitslag van de 80 meter horden dames was als volgt: 1. Irina Press (Rusl.) 10.8. 2. Carol Quinton (Eng.) 10.9. 3. Gisela Birkemeyer (Did.) 11. 4. Mary Bignal (Sng.) 11.1. 5. Galina Bystrova (Rusl.) 11.2. Rimma Kosheleva (Rusl.) 11.2. De uitslag van het nummer speerwer pen dames was officieel als volgt: 1. en olympisch kampioene Elvira Ozalina (Rusl) 55,98 meter (nieuw olympiseh record). 2. Dana Zatapekova (Tsj. SI.) 53,78 meter. 3. Birute Kaladene (Rusl.) 53,45. 4. Peskova (Tsj. SI.) 52,56. 5. Figwer (Polen) 52,33. 6. Pazera (Austr.) 51,15. Donderdagmiddag te gen half één zijn ko ningin Juliana, prins Bernhard en de prin sessen Beatrix en Ire ne met de koninklijke F-27 „Friendship" op het vliegveld Ciampi- no bij Rome aangeko men voor een bezoek aan de Olympische Spelen. De prins be stuurde zelf het vlieg tuig. Aan boord bevond zich een aantal leden van de koninklijke hofhouding. Voorafgegaan door be reden politie vertrok ken de koninklijke gasten een half uur la ter per auto naar Ro me. De stoet reed dwar3 door het drukke centrum van de Ita liaanse hoofdstad naar de Nederlandse ambas sade. Dank zij de snerpende fluitjes van de Italiaanse motorpo litie hielden de ver keersagenten overal 't overige verkeer tegen. Maar reeds voordat de stoet zelf Rome be reikt had zwaaide prins Bernhard, geze ten in een grote open Nederlandse Cadillac, ergens linksaf. Hij kent Rome blijkbaar op zijn duimpje. Toch slaagde hij er niet in eerder dan de officiële stoet bij de Nederland se ambassade te ko men, hetgeen overi gens niet verwonder lijk was want nu hij, zelf de auto besturend, zonder enige begelei ding van politie door het drukke verkeer moest rijden, onder vond hij veel opont houd. Toch kwam hij slechts drie minuten na de koningin bij de ambassade, waar het koninklijk paar zijn intrek nam. De prinsessen Beatrix en Irene logeren el ders. Zij waren in een andere auto vijf minu ten eerder van het vliegveld vertrokken naar een onbekende bestemming. Zelfs in gewijden zeiden niet te weten waar de prinsessen in Rome verblijven. „Bij vrien den", was het enige commentaar. Advertentie j POOL FELICITEERDE NEDERLANDER Brevet van onbekwaamheid voor vijf juryleden De laatste Nederlandse bokser werd donderdagmiddag uit geschakeld voor 't olympisch toernooi. De bantamgewicht Jan de Rooy verloor in de achtstefinale op punten van de Pool Bending. Jan de Rooy is het slachtoffer ge worden van de zeer matige arbi trage in het bokstoernooi. Na een zeker niet op hoog peil staande partij werd niet de Nederlander maar de Pool Bending tot winnaar op punten verklaard, een volko men belachelijke beslissing. Zelf3 de Pool begreep er niets van toen zijn naam uit de luidsprekers klonk. En Jan de Rooy? Hij had alleen maar het Engelse „Poland" gehoord en De Amerikaan John Thomas is de grootste teleurstelling van de Olym pische Spelen 1960 gewordenHier scheert hij nog met groot gemak over de lat, die op precies twee me ter ligt. Maar later op de dag sou hij jammerlijk falen in de eindstrijd met twee Russen. Thomas, die al een hoogte van 2.228 heeft bereikt, kwam nu niet verder dan S.IJf. En er waren twee Russendie 8.16 sprongen had dat verward met „Holland". Niet Bending maar Jan de Rooy stak een vuist in de hoogte om het publiek te groeten. Zo was de Amsterdammer ervan overtuigd, dat hij had gewonnen. Bending wilde zelfs op De Rooy toekomen om hem te feliciteren. Toen greep de Italiaanse scheidsrechter Amati in en maakte het tweetal duidelijk dat niet De Rooy maar Bending had gewonnen. De Amsterdammer begreep er niets van. Hulpeloos keek hij in de rondte alsof hij nog verwachtte dat de beslissing herroepen zou worden. Hoog boven hem echter flitsten de lampjes op het score bord aan, die de toegekende cij fers van de vijf juryleden toon den: 59—58, 59^-58, 60—58, 60— 59 en 6058, steeds in het voor deel van de Pool. Zo ooit vijf juryleden een brevet van onbekwaamheid afgaven dan was het nu. Want na een gelijk op gaande eerste ronde had Jan de Rooy de Pool in de volgende twee ronden als een wild dier opge jaagd. Bending had bijna geen ver weer tegen de priemende stoten van de Amsterdammer. Bijna! Want de Pool nam zijn toe vlucht tot ongeoorloofde handelin gen. Zo trof hij de Nederlander enkele malen onder de gordel, zon der dat de scheidsrechter daarop enige aanmerking maakte. De heer Amati bestond het zelfs in de tweede ronde, toen De Rooy na een foutslag huilend van pijn in elkaar kromp, te gaan tellen alsof de Amsterdammer op een volko- Teleurstellend duel van Lex Rédelé De Nederlandse skiffeur Lex Rédelé is gistermorgen in de herkansing uitgeschakeld. Het zag cr aUemaal zo prachtig uit. Van de start af had de Ne derlandse roeier in de tweede herkansing van de scuUs de lei ding genomen. Tot de 1500 me- terlijn had de skiffeur uit Dor drecht de 25-jarige Amerikaan se marine-officier Harry Par ker achter zich gehouden. De Brit Sid Ran speelde geheel geen rol meer. Maar toen kwam, tot grote teleur stelling van de. Nederlander, de eind sprint van de Amerikaan. Steeds klei ner werd het verschil. 400 meter voor de finish ging Parker de Nederland se skiffeur in hoog tempo voorbij. Een ontmoedigde Rédelé zette nog even de strijd voort, doch toen ging het tempo omlaag. Drie ler.gten voor de Nederlandse vertegenwoordiger ging de Amerikaan over de finish. De uitslag van deze tweede herkan sing skiff, waarvan alleen de win naar overgaat naar de finale die za terdag wordt gehouden, luidt: 1. Harry Parker (V.S.) 7.29.86; 2. Lex Rédelé (Nederland) 7.32.93; 3. Sid Ran (G.B.) 7.50.31. De Nederlandse vertegenwoordi ging in het nummer twee zonder stuurman heeft zich donderdag morgen in de herkansingen ook niet kunnen plaatsen voor de hal ve finales. In de derde race van de dag, waarin Nederland, Dene marken en Amerika uitkwamen, bezette de Nereus-ploeg van start tot finish de laatste plaats. De uitslag was: 1. Amerika 7.14.16: 2. Denemarken 7.17.06; 3. Nederland (Blaisse en Veenemans) 731.70. Amerika en Denemarken gaan over naar de halve finales. men zuivere stoot was neerge gaan. Als hij meer vertrouwen in de jury gehad zou hebben, had De Rooy op dat moment de partij kunneit winnen door niet voor de tiende tel op te staan. Dan had men on der normale omstandigheden de Pool moeten diskwalificeren. De Rooy durfde dit echter niet aan uit vrees dat men hem wellicht knook out zou verklaren en bok ste dus na de achtste tel door.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7