PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EYSKENS WIJZIGT BELGISCH KABINET Te Berlijn in 1959 ook ziekte door margarine Goed jaar in Zeeuwse oester-mosselsector BILT „PROGRAMMA VOOR NATIONAAL HERSTEL" Vandaag... HET WEER IN EUROPA VERWACHT... 203e jaargang - no. 206 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 2 sept. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per n»m. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel. 2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G: F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikvee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Na gerinkel met zijn portefeuille De Belgische minister-president, prof. G. Eyskens, zal vandaag de samenstelling van zijn gewijzigde regering bekendmaken. Dit heeft een woordvoerder van de premier donderdagavond in Brussel medegedeeld. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat de lijst van nieuwe ministers nog donderdagavond zou worden gepubliceerd. ,De lijst van medewerkers van de minister-presi dent is nog niet volledig en zal vrijdag worden bekendgemaakt", aldus de officiële mededeling. Premier Eyskens deelde woensdag avond in een radioboodschap mede zijn taak te zullen neerleggen, indien hij geen voldoende meerderheid zou kunnen krijgen voor het door hem opgestelde programma voor nationaal herstel, waarin aanzienlijke bezuini gingen en verhoogde belastingen wor den aangekondigd naast een ingrij pende financiële sanering om een nieuw investeringsprogramma moge lijk te maken. Hij deelde daarin Weigering Het komt niet zó vaak voor in ons goede vaderland, dat een ko ninklijke onderscheiding wordt geweigerd. Dat heeft zich deze week afgespeeld in Zeeland en wel in Sint- Annaland, waar ingezetenen van de ze gemeente zich samen met de bur gemeester hadden beijverd om een koninklijke onderscheiding te verkrij gen voor een onderwijzer. Hij had ve le dienstjaren bij de openbare school te Sint-Annaland en men wilde hem daarvoor op bijzondere wijze eren. Via het departement van onderwijs werd hem de gouden eremedaille in de Orde van Oranje Nassau toege kend, maar hij weigerde het ereme taal. Het valt te betreuren, dat de initia tiefnemers zich niet tijdig hebben af gevraagd of de heer Paape hun ini tiatief waardeerde, want hij had die waardering niet en dat is jammer. Het gaat hier om een pijnlijke ge schiedenis, waarvan de "scherpe kant slechts gedeeltelijk wordt weggenomen door de verzekering van de neer Paape, dat hij geen minach ting voor deze onderscheiding heeft. Hij heeft willen protesteren tegen de willekeurige manier, waatop onder scheidingen worden toegekend en ook tegen het feit, dat bij de toekenning allerlei kwesties van rang en stand een belangrijke rol spelen. Het had hem in 1924 diep getroffen, dat na de eerste Indië vlucht de beide vliegers een ridderorde kregen, ter wijl er voor de kranige boordmeca- niën slechts een medaille op over schoot. Dit bezwaar van de heer Paape is niet nieuw. Ouderen onder ons zullen zich nog herinneren, dat er destijds in de Nederlandse pers nogal wat kritiek is uitgeoefend op dat „standsverschil" bij de eerste In- diëvlucht. Nadien werd de kritiek re gelmatig herhaald. Men mag zeggen dat een deel van de Nederlandse sa menleving niet tevreden is met de wijze, waarop, de koninklijke onder scheidingen wórden toegekend. Vorig jaar is de kwestie nog ter sprake ge komen in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting 1960. Aan de bezwaren is echter niet tegemoetgekomen.' Er werd integen deel bekend, dat bij het toekennen van onderscheidingen scherper zou worden toegezien, omdat men „ver watering" van de waarde der onder scheidingen wilde voorkomen. In Nederland wordt dus bij het toekennen van onderscheidingen op de oude en dat is in dit geval de ouderwetse voet voortge- f;aan en eigenlijk heeft het Neder- andse parlement zich niet druk wil len maken over een wijziging in het toekenningsbeleid. Blijkbaar vond men de zaak niet gewichtig genoeg. Toch is er sedert de instelling van die koninklijke onderscheidingen veel veranderd, zoveel dat eenwijziging zeker verantwoord zou zijn. Niet omdat de toekenning „willekeu rig" zou zijn zoals de heer Paape meent want die toekenning wordt zorgvuldig overwogen en men streeft naar het handhaven van vaste nor men. Dat verwijt gaat dus niet op. Maar het aanhaken van de ereme- dailies aan de Orde van Oranje Nas sau is uit de tijd. Het woord „me daille" heeft in de Nederlandse taal stellig een zekere devaluatie onder gaan vergeleken bij de vorige eeuw, toen onze hedendaagse koninklijke onderscheidingen werden ingesteld. Een medaille is vandaag nog een uit nemende beloning voor sportpresta ties en zij is een treffende herinne ring aan een „bekroning", die verwor ven werd. Maar het Is minder gemakkelijk in een medaille een algemeen symbool van maatschappelijke waardering te zien, hoe goed en edel ook' de bedoe lingen zijn bij het uitreiken van zo'n onderscheiding. Indien de regering er toe kon be sluiten de eremedailles los te maken van welke ridderorde ook en indien ze dan een zelfstandig maatschappelijk ereteken instelde, dat ook nog zijn eigen waarde zou kunnen hebben voor drager(sters^ van riddei'orden, dan zou dat een goede aanpassing betekenen bij het maatschappelijk leven van de twin tigste eeuw. voorts mede, dat de politieke moei lijkheden van de afgelopen dagen niet zo zeer waren ontstaan door de keuze van nieuwe ministers, dan wel over de aanvaarding van zijn „versobe- rings-programma". Verwacht wordt, dat het gewijzig de kabinet-Eyskens zes nieuwe mi nisters zal tellen en vijf staats secretarissen zal omvatten. Tot de ministers, die zullen heengaan be horen volgens niet-officiële berich ten de beide bewindslieden voor Afrikaanse zaken, De Schrijver en Scheyven. De verhouding tussen de twee regeringspartijen de C.V.P. en de Liberalen zal in het nieuwe kabinet ongewijzigd blijven. De mededeling, dat de Belgische pre mier in de hem vorige maand door het parlement gegeven opdracht een programma van nationaal her stel, uit te voeren door een hervormde regering is geslaagd, werd gedaan nadat hij rapport had uitgebracht aan koning Boudewijn. In de loop van de dag hadden zowel de C.V.P. als de Liberalen hun vertrouwen in de mi nister-president bevestigd. Ook de socialistische oppositie heeft donder dag gereageerd op het woensdag avond door premier Eyskens toege lichte programma. Het bestuur van de B.S.P. deelde in een communiqué mede, dat de huidige regering niet het nodige vertrouwen voor het uit voeren van een herstelprogramma heeft en beschuldigde prof. Eyskens er voorts van „alle lasten op de ar beiders en consumenten" te willen af wentelen. NEDERLANDSE DESKUNDIGEN ONTDEKKEN Nieuwe Planta" wordt opgeslagen Oost-Duitsland heeft de grens tussen Oost- en West-B erlijn voor West duitsers gesloten. Foto: Westduitse politiebeambten maken een automobilist bij de Bran denburger Poort opmerkzaam voor de óostduitse controleposten. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeft gister avond meegedeeld dat het begin van het onderzoek, door Neder landse deskundigen in Berlijn ingesteld, reeds heeft uitgewe zen dat ook in Berlijn op het einde van 1959 dezelfde ziekte verschijnselen optraden als nu in Nederland zich hebben voor gedaan. Deze verschijnselen traden op nadat aldaar geduren de enige weken door de Marga- rine-Union margarine op de markt was gebracht met het zelfde ziekteverwekkende be standdeel dat in 1958 in West- Duitsland en nu in Nederland in de margarine is verwerkt. De werkgroep van leidende functio narissen in de overheids-gezond- heïdsdiensten in West-Duitsland is gisteren begonnen met een bespre king over de gevolgen van het ge bruik der „Planta"-margarine. Het Westduitse ministerie van bin nenlandse zaken en de centrale raad van gezondheid nemen deel aan de besprekingen. Toezicht keuringsdienst Naar van de zijde van de fabrikant wordt vernomen, is het bericht, als zou de teruggenomen Planta in nieu we samenstelling Planta-rood zijn of worden vernietigd, onjuist. De ingenomen partijen zijn voorlopig op geslagen. Zij staan onder toezicht van de Keuringsdienst voor Waren, die ertegen waakt, dat kleine partijtjes eventueel toch weer bij vergissing of op welke wijze dan ook bij de con sumenten terecht komen. Het is nog niet bekend, wat er met de terugge nomen Planta zal geschieden. Hier mee bemoeit zich namelijk ook de af deling volksgezondheid van het de partement van sociale zaken en volksgezondheid.. De Keuringsdienst voor Waren heeft niet onmiddellijk ingegrepen, omdat aanvankelijk niet met volle zekerheid vaststond, dat de Planta een stof Be vat, die de ziekteverschijnselen op wekt en in de tweede plaats beschikt deze dienst niet over het technische apparaat en niet over voldoende op slagruimte om over het gehele land de voor de mens gevaarlijke Planta in beslag te nemen. Men heeft het tei-ugnemcn dus aan de fabrikant' overgelaten, die daardoor tevens dó gelegenheid had om zo mogelijk de teruggehaalde margarine door andere te vervangen. Wel oefent de Keu ringsdienst voor Waren toezicht op de aan de distributie onttrokken par tijen Planta in wikkel met rood op schrift uit. In Fruaengen, een voorstadje van Stockholmzijn maar liefst drie tweelingen in één klas aan hun eer ste leerjaar begonnen. De jongens en meisjes zijn allen zeven jaar oud. Kroesjtsjew naar New York Premier Kroesjtsjew zal de Sow- jetdelegatie naar de algemene ver gadering van de Verenigde Naties in New York leiden, zo bericht het Sowjet-pcrsagentschap Tass. De delegatie bestaat uit de minister van buitenlandse zaken Andrei Gro- jnj'ko, Valerian Zorin, onderminister van buitenlandse zaken, Sergei A. Vinogradow, ambassadeur in Parijs en Alexander Soldalow, ambassa deur in Londen. De ministerraad van de Sowjet-Unie heeft de samenstelling van de dele- fatie goedgekeurd en verscheidene eskundigen aangewezen die Kroesjtsjew naar het hoofdkwartier van de Verenigde Naties zullen ver gezellen. De woordvoerder van het Witte Huis reageerde slechts met „geen com mentaar". Proef radioverbinding per raket geslaagd Van de Amerikaanse luchtmacht basis Eglin in Florida is woensdag met succes een radioverbinding per raket, die tot bijna 500 km hoogte werd geschoten, beproefd. Een kleine radiozender bevond zich in een „Aerobee". Gedurende de ge hele vlucht kon men in verscheide ne posten op aarde en in vliegtuigen een door de zender uitgezonden boodschap ontvangen. - Planta-zaak stimuleert de verkoop van boter (Van ónze Haagse redactie) H De Planta-affaire heeft ertoe i geleid, dat het publiek de laat- ste dagen ondanks het feit, dat H de in opspraak gekomen nmr- garine geheel uit de circulatie p ig genomen, in grote mate is ee overgegaan tot het kopen van i H boter, die op het ogenblik te- gen een redelijke prijs ver- j krijgbaar is. Bij sommige win- keiiers in zuivelprodukten p werd verklaard, dat bij hen de H verkoop van boter deze week i zelfs met 50 proeent is toege- i nomen. Ook bij de Vereniging H van de Groothandel in Boter i p bestaat de indruk, dat de bo- i p terverkoop is gestegen. Men beschikt daar echter nog niet i M over exacte cijfers. Toch maakt men zich bij de i boterhandel geen illusies. Men M verwacht, dat het publiek i H straks als de Planta-zaak enigszins is geluwd, weer op j de margarine zal overgaan. In elk geval zal de stijgende bo- j H terconsumptie, die thans te i H constateren is, de botervoor- j raden weinig verminderen. Bij H het V.I.B. is thans een voor- raad van 18.000 ton opgesla- gen. De melkproduktie loopt j als gevolg van seizoensinvloe- i den wel terug, maar blijft toch nog hoog. De boterproduktie I is dan ook 30 pet. groter dan j vorig jaar. In de kringen van het Produktschap voor Zuivel j is men dan ook van oordeel, i dat maatregelen nodig blijven j om een afzet voor deze over- i tollige boter te verkrijgen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllll IN SEIZOEN 1959-1960 Omzet bedroeg in totaal rond 19 miljoen gulden De Zeeuwse oester- en mossel wereld heeft een zeer bevredi gend seizoen 1959-1960 achter de rug. In de mosselsector werd voor 14j/2 miljoen gulden omge zet en in de oestersector voor rond 41/2 miljoen gulden. Deze cijfers werden medegedeeld tij dens een persconferentie in ver band met de feestelijke opening van het oester- en mosselseizoen op donderdag 8 september a.s. De Nederlandse produktie aan aangevoerde mosselen bedroeg in het afgelopen seizoen 62.000.000 kg. Aan Duitse en Deense mosse len, die in de Zeeuwse verwater plaatsen zandvrij worden ge maakt, werd 13.000.000 kg aan gevoerd. De totale bruto aanvoer bedroeg dus 75.000.000 kg, waar van 50.000.000 kg verse mosselen zijn geëxporteerd naar België en Frankrijk en circa 6J3QQ.OQO kg werden afgeleverd aan de mossel- lnleggerijen. In Nederland bedroeg het verbruik van mosselen onge veer 3 4.000.000 kg. De export bracht rond tien miljoen gulden in het laatje en de omzet van de mos- selinleggerijen beliep vier en een half miljoen gulden. Van de totale Nederlandse mosselproduktie" was 60 afkomstig van de Wadden zeepercelen. Het seizoen 19601961 is veertien dagen later gestart dan normaal, na melijk op 16 juli j.l. De oorzaak hier van was, dat men nog niet over vol doende mosselen beschikte, die aan de minimumeisen voldeden. Inmiddels is echter gebleken, dat het met de kwaliteit van de mosselen bepaald meevalt. Ongeveer de helft van de aangevoerde mosselen is B-kwaliteit. Op 20 augustus, dus ruim een maand na de aanvang van het seizoen, was al bijna 10.000.000 kg mosselen aan gevoerd, waarvan 95 afkomstig van de Waddenzeepercelen. De export op België Is normaal, Frankrijk is iets minder dan vorig seizoen, omdat men in dat land over méér eigen mosselen (Brest) be schikt. In de mosselinleggerijen zijn tot nu toe ongeveer 200.000 kg mos selen méér verwerkt dan gedurende de overeenkomstige periode van het vorig seizoen. Oesters Tijdens de persconferentie werd een overzicht gegeven van het verloop van de oestermarkt gedurende de laatste vier jaar. In het seizoen 1956- 1957 werden 22.000.000 stuks oesters verkocht, in 1957-1958: 20.300.000, in 1958-1959; 21.000.000 en in 1959-1960: 27.850.000 stuks. In het afgelopen seizoen had de export een geldswaar de van circa 4*» miljoen gulden. Met name Engeland en Duitsland hebben de laatste jaren steeds grotere par tijen afgenomen. Vorig jaar kon zo'n hoge omzet gehaald worden, omdat Frankrijk meer dan 5.000.000 stuks oesters afnam, tegen normaal nog geen miljoen stuks per jaar. België met een afname van gemiddeld rond de 17.000.000 miljoen stuks oesters, is de belangrijkste „klant" van de Ne derlandse oesterhandel. De kwaliteit van de oesters was in het seizoen 1959-1960 goed te noemen. Op dit ogenblik is de groei van de oesters door het koude weer tegen gevallen. Dat is gisteren gebleken, toen de eerste oesters werden gevist. Tijdens de persconferentie werd ge steld, dat een jaarlijkse produktie van 80.000.000 oesters de vraag vol ledig dekt. ...is het 350 jaar geleden, dat j§ Gulik na een belegering door ji Prins Maurits werd veroverd. Hf ...is het 15 jaar geleden, dat in Ie p de baai van Tokio aan boord ei van het Amerikaanse slagschip „Missouri" de onvoorwaarde- lijke overgave van Japan werd p getekend. p liniiiiiiiiiiminiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiHiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiDiuiiiïB Ontruiming Franse bases in Marokko Naar uit goede bron werd vernomen, is tussen Frankrijk en Marokko een overeenkomst gesloten over de ont ruiming van de Franse bases In Ma rokko. Volgens de weerrapporten avond 7 uur: Den Helder, licht bewolkt Ypenburg, zwaar bewolkt Vlissingen, regen Eelde, half bewolkt De Bilt, half bewolkt Twente, half bewolkt Eindhoven, regen Zuid-Limburg, regen Helsinki, half bewolkt Stockholm, licht bewolkt Oslo, zwaar bewolkt Kopenhagen, regenbul Aberdeen, half bewolkt Londen, regen Amsterdam, half bewolkt Brussel, regen Luxemburg, zwaar bewolkt Parijs, half bewolkt Bordeaux, onbewolkt Grenoble, zwaar bewolkt Nice, zwaar bewolkt Berlijn, zwaar bewolkt Frankfort, zwaar bewolkt München, onbewolkt Zürlch, onbewolkt Genève, zwaar bewolkt Locarno, geheel bewolkt Wenen, half bewolkt Innsbruck, geheel bewolkt Belgrado, licht bewolkt Athene, onbewolkt Rome, licht bewolkt Ajaccïo, licht bewolkt Madrid, zwaar bewolkt Mallorca, zwaar bewolkt Lissabon, onbewolkt 17 gr. 16 gr. 16 gr. 17 gr. 15 gr. 17 gr. 16 gr. 15 gr. 16 gr. 17 gr. 16 gr. 18 gr. 15 gr. 19 gr. 16 gr. 17 gr. 18 gr. 21 gr. 25 gr. 22 gr. 24 gr. 18 gr. 21 gr. 20 gr. 21 gr. 19 gr. 20 gr. 21 gr. 22 gr. 24 gr. 32 gr. 29 gr. 26 gr. 31 gr. 26 gr. DEZELFDE TEMPERATUREN Enkele opklaringen maar plaatselijk ook enkele buien. Matige tot zwak ke wind in hoofdzaak uit westelijk» richtingen. Weinig verandering in temperatuur. STRAND VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag afwisselend opklaringen en op enkele plaatsen nog een bui. Zwakke tot matige wind uit weste lijke richting. Temperatuur in de middag ongeveer 18 graden. Zeewa ter 17 graden. VOORUITZICHTEN: nog steeds wisselvallig en te koel. ZON EN MAAN 3 september Zon op 05.54 onder 19.24 Maan op 18.17 onder 03.09

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1