GOUD, ZILVER EN BRONS VOOR DRIE AMERIKAANSE KOGELSTOTERS. Twee Australische zwemmers prolongeerden hun titels» VERBAZING RONDOM RUS.... Iü f It OV l N C I A LE ZEEUWSE V O U tt A N 'I DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1960 OLYMPISCHE ATLETIEKWEDSTRIJDEN BEGONNEN Teleurstelling voor Joke Bijleveld en Britse Bignal bij verspringen Zestigduizend „directe" toeschouwers en miljoenen T.V.-kijkers in heel Euro pa zijn gisteren van de ene spanning in de andere gerold, toen zij de spektacu- laire gebeurtenissen op de eerste dag van de olympische atletiekwedstrijden meemaakten. Die eerste dag van de tirfT) olympische atletiekwedstrijden heeft J twee olympische kampioenen opgele verd. Twee kampioenen van groot for maat, de Amerikaan Bill Nieder, de man die zich tijdens de selectiewedstrijden voor de spelen niet kon kwalificeren, de reis slechts als reserve meemaakte, maar later door een handblessure van Dave Davis toch mocht deelnemen, en de Russische atlete Vera Krep- kina, die in de finale verspringen dames bij haar vierde poging tot 6.37 meter kwam, hiermede evenals Bill Nie der bij het kogelstoten het olympisch record scherper stelde. Zij bleef met haar prestatie slechts drie centime ters onder het wereldrecord van de Oostduitse Hildrun Claus (6.40 meter). Een teleurgestelde Joke Bijle veld verliet na drie sprongen de olympische piste omdat zij op liet laatste moment door de Russische Ludmilla Radchenko werd gepasseerd voor de zesde plaats. Wel stond zij met de Duitse Helga Hoffman, die eveneens 6.11 meter had ge sprongen op een gedeelde zesde plaats, maar omdat zij twee foutsprongen had en de Duitse nog eens 6.02 en 5.88 meter had gesprongen werd zij door de jury geëlimineerd. Joke Bijle veld belandde nu op de zevende plaats, maar het heeft haar toch een teleurstelling gebracht, want zij had wanneer zij de laatste drie finalesprongen had mogen doen ongetwijfeld nog verder kunnen komen. Tragedie Bignal Was er dus de teleurstelling van Joke Bijleveld, dan kan men zich tevens afvragen hoe de Engelse Mary Bignal zich heeft moeten voelen. Tweemaal kwam zij niet goed uit en de derde maal was de 6.01 meter niet voldoende. 's Morgens tijdens het kwalificatie- springen kwam Mar.v Bignal het verst met 6.S3 nieter, maar zij was nu zo uit haar normaio doen. dat zij, de grote favoriete, volkomen faalde. Het grote gevecht ging tussen Vera Krepkina, Elbita Krezinska en Hil drun Claus. Een gevecht dat het ui terste van uithoudingsvermogen, springkracht en energie vergde en dat slechts door luttele centimeters werd beslist. Uitgemaakte zaak Dat de Amerikanen bij het kogelsto ten op alle drie de plaatsen beslag legden met Bill Nieder, Parry o Brien en Dallas Long het goud, zil ver en brons mee naar Amerika na men, was van tevoren een uitgemaak te zaak. Niet uitgemaakt was echter de strijd! wie het goud en wie het zilver zou ontvangen, want tot op do één na laatste worp heeft de olympische kampioen van 1956 Parry o Brien do leiding gehad. Toen kwam Bill Nieder met een prachtige worp in de buurt van zijn wereldrecord en de overwin ning was hem. De boude oorlog tus sen Bill Nieder en Parry o Brien was ten einde. Van de Europeanen zag men niemand over de 18 meter ko men en een grote teleurstelling was ongetwijfeld liet falen van de Engels man Arthur Ito we en do Italiaan Me- coni. Moordend gevecht De vier series 5000 meter zijn stuk voor stuk finales geweest. Slechts drie atleten van elke reeks kwamen voor de finale in 'aanmerking en er is dan ook verwoed gevochten om die eer. Men heeft voor grote namen geen ontzag gehad. De Amerikaan Jim Beatty, door zijn landgenoten als favoriet getipt werd negende, de Rus Zakharov werd uitgeschakeld, zijn landgenoot Yefimow onderging hetzelfde lot. Gordon Pirie, de man die terugkwam, zonk in het niet met zijn achtste plaats. Kortom er is met alle voorspellingen gespot en de atleten hebben, luide aangemoedigd door de hartstochte lijke Italianen die elke strijd op welk gebied dan ook minnen ge probeerd hun huid zo duur mogelijk te verkopen. Rondenlang bleven de grote cracks bij elkaar in een hoog tempo lopend. En vaak zag men op driehonderd meter voor de finish nog een eindsprint, waarvoor een midden- afstandloper zich niet zou behoeven té schamen. Grote favorieten voor de finale zijn ongetwijfeld de Duitser Grodotzki, de Hongaar Sandor Iharos, die in de tweede serie de overwinning aan Flossbach liet, een andere Duit ser, namelijk Friedrich Janke, de Nieuwzeelander Murray Halberg en de Pool Krzyskowïak. Formaliteit De series 400 meter zijn eigenlijk voor de Amerikanen Glenn Davis en Cliff Cuchman een formaliteit ge weest. Zij zijn superatleten met een macht en een zekerheid, die impo neren. Uit een vrijwel hopeloze positie spur ten zij op hel laatste rechte stuk naar de kop en dan is het alleen oen kwes tie van zich te plaatsen. Overigens lieten ook de Zwitser Bruno Galliker cn de Duitser Helmuth Janz zich van hun beste zijde zien. Vreemd was het echter een onbekende atleet uit Ke nya, Bertie Rotich. in een enorm tem po tussen de horden te zien lopen en met een hnpje over de obstakels te zien springen. Had deze man enig be grip van techniek, dan zou hij de gouden medaille winnen. Joke Bijleveld is woensdag in Rome in de finale van het nummer vér- springen uitgeschakeld doordat zij, na een goede sprong van 6,11 meter, twee foutsprongen maakte. De foto toont Joke in de finale in actie. Alle groten Over' de kwartfinales 800 meter he ren valt weinig te vertellen. Alle gro ten. plaatsten zich voor de halve eind strijd. Zowel Roger Moens als George Kerr deden dat op tactische wijze, zonder evenwel te diep in hun reser ves te tasten. Het meest imponerend in de series 800 meter was het lopen van de Ja- maicaan George Kerr. Tot 150 meter voor de eindstreep lag hij in vijfde positie, Ongeveer acht meter achter de leidende Hongaar Parsch. Toen kwam die fantastische eindsprint. Als het ware spelend met zijn tegenstan ders veroverde hij twintig meter voor de finish de leiding en deed toen geen verdere poging weg te lopen. Ook de Belg Roger Moens liep 'n tac tische wedstrijd. Geen moment be moeide hij zich met de verwoed vech tende atleten en liep geheel zijn eigen tempo, waarbij hij de belangrijkste rivalen goed in het oog hield. In de laatste bocht verhoogde Moens het tempo zodanig dat niemand hem kon volgen en telkens achterom kijkend ging hij als eerste over de streep. De Brit Brian Hcwson, Europees kampioen op de 1500 meter, die zich op het nippertje een plaatsje in de Britse olympische ploeg ver overde, werd in zijn serie uitge schakeld. evenals de Fransman Le noir, de Hongaar Istvahn Roszavol- gyi, de Pool Stefan Lewandowski en de Pool Orywal. Wel een bewijs hoe hard het in sommige series ging. Wim Esajas die in de laatste serie zou lopen kwam niet aan de start. Dat was jammer want hij zou onge twijfeld in de volgende reeks zijn ge komen, aangezien zijn serie een van de zwakste was. De tijd van de win naar, de Amerikaan Tom Murphy was -1.52.1, die van nummer drie 1 min. 59.-sec. Voor de finale 80 meter horden plaat sten zich Galiua Bystrova (Rusland), Mary Bignal (G.B.), Rinuna Kochel- jeva (Rusl.), Irina Press (RusL), Gi- 'sela Birkcmeyer (Did.) en Carole Quinton (G.B.). Irina Press deed dat op wel zeer bijzondere wijze met een tijd van 10.6 sec. hetgeen een nieuw olympisch record betekende. Medailles De gouden medaille op het nummer vèrspringen dames is gewonnen dooi de Russin Krepkina met een sprong van 6.37 meter. De uitslag van de finale luidt verder: 2. E- Krzeslnska (Polen) 6.27 meter; 3. H. Claus (Duitsland) 6.21 meter; 4. R. Junker (Duitsland) 6.19 meter; 5. L. Radchenko (Rusland) 6.16 me ter; 6. H. Hoffmann (Duitsland) 6.11 meter. De Amerikaan Bill Nieder heeft het olympisch kampioenschap kogelsto ten behaald met een afstand van 19.68 meter, hetgeen een nieuw olympisch record betekent. De uitslag luidt. 1. en olympisch kampioen Nieder (V.S.) 19.6& meter (nieuw olympisch record); 2. O'Brien (V.S.) 19.11 me ter; 3. Long (V.S.) 19.10 meter; 4. Lipsnis (Rusland) 17.90 meter; 5. Lindsay (G.B.) 17.80 meter; 6.. Sos- gornik (Polen) 17.57 meter. l)e toeschouwers in liet Olympisch zwem- stadion te Rome wa ren met stomheid ge slagen. Terwijl dins dag zes zwemmers onder wie Jon Konrads in die tweede serie van de 400 meter vrije slag in het woest op spattende water al hun eerzucht uitleef den, dreef helemaal In de buitenbaan vriende lijk lachend en met het tempo van een voor zichtige grijsaard de Rus Kolosnikov, oud- Europees kampioen schoolslag. Het was een demon stratie van traagheid en ogenschijnlijk ook een stilzwijgend pro test tegen een onrecht, waarnaar men op de tribnunes al ijverig be gon te gissen. Bij iede re „slag" immers werd de achterstand van Kolosnikov groter. Zij was al spoedig een baanlengte en bedroeg tenslotte, toen Kon- rads als winnaar aan tikte, zelfs meer dan 100 meter Een tot werkeloosheid gedoemde tijdwaarne- mer greep op dat mo ment in. Vriendelijk verzocht hij de Rus uit het water te komen, aan welk verzoek deze verrassend snel en op gewekt gevolg gaf, zich vervolgens inten sief afdroogde en met een brede grijns in een badhokje verdween. Zijn taak was kenne lijk volbracht. De argwaan was bijna tastbaar. Waarom dééd die Rus zo gek? Kolosnikov deed niet gek! Zijn ploegleider was echter een voor treffelijk kenner van de wedstrijdreglemen ten. die voorschrijven dat een zwemmer al leen aan een estafette nummer mag deelne men als hij daarvóór is uitgekomen op een per soonlijk nummer. Ko losnikov was nodig voor de wisselslag-es tafetteploeg en wat de 400 meter vrije slag betrof: daarop mocht hij net zo kalm aan doen, als hij zelf wil de Waterpoloërs met 3-1 door Hongaren geklopt De Nederlandse waterpoloërs hebben het dinsdagavond laat niet gehaald tegen het team van Hongarije, Met 31 gingen zij tegen de sterke Hon gaarse formatie, die vrijwel de ge hele ontmoeting de meerdere van Oranje was, ten onder. Dat neemt niet weg, dat de strijd zich op bijzonder sportieve wijze ont wikkelde. Beide ploegen zwommen vol actie en „kleefpartijen" kwamen zo goed als niet voor. De Hongaren, die zich uitstekend vrij zwommen en zuiver plaatsen, openden de score na nog geen drie minuten spelen en wisten hun voorsprong voor het In gaan van de rust tot 20 te verho gen. ïn de tweede helft kon Hongarije 3- o op het scorebord laten aantekenen, tijdens een numerieke meerdërhe.id toen aanvoerder Harry Lamme uit het water was gestuurd. Een zelfde meerderheid aan Hollandse zijde was er de oorzaak van dat het Oranje team toch nog in de laatste minu ten door Harro Ran het gezicht kon. redden, nadat de bal eerst een faar maal tegen de lat was gescho- en. Door deze nederlaag is de kans op verder deelname in het Olympische Waterpolotoernool voor de Neder landse ploeg verkeken. De stand in de halve finalepoule B is namelijk: Hongarije 2 2 0 0 4 10—3 Zuid-Slavië 2 2 0 0 4 8—3 Nederland 2 0 0 2 0 2—5 Ver. Staten 2 0 0 2 0 4—13 Veertien kampioenen van 1956 starten bij atletiek In de atletiekwedstrijden, die j§ woensdag zijn begonnen, ver- dedigen veertien olympische kampioenen van 1956 hun ti- f| H tels. Het zijn: j§ Heren: 1500 meter: Ron Delany (Ier- is land); 110 meter horden: Lee Calhoun (V.S.)400 meter hor- H den: Glen Davis (V.S.); Hoog- springen: Charles Dumas p (V.S.)Hink-stap-sprong: Ad- p jH hemar Ferreira da Silva p (Braz.) (die eveneens in 1952 olympisch kampioen werd); p Kogelstoten: Parry O'Brien jP (V.S.) (eveneens winnaar in p 1952): Discuswerpen: .Alfred Ocrtei (V.S.); Speerwerpen: H p Ogil Danieisen (Noorwegen): p Kogelslingeren: Harold Conolly (V.S.): Marathon: Alain Mi- moun (Frankrijk); 50 km snel- p p wandelen: Norman Read (Nw p Zeeland). p p Dames: P §1 100 en 200 meter: Betty Cuth- p bert (Austr.); Vèrspringen: p Elisabeta Krzcsinska (Polen): DiscuswerpenOlga Fikotova p (Tsj. Slow.), die ditmaal, ge- p p naturaliseerd na haar huwelijk p met de Amerikaanse kampioen p kogelslingeren, voor de Ver. Staten uitkomt als mevrouw p Conolly. p 1||||||II!!IIII!I!!IIIIIIIIII!!III!IIIII|||IIIIIIIII!I!!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIII!|F BAS VAN DU1VENB0DE UITGESCHAKELD De Nederlandse zwaarweller Bas van D.uivenbode is dinsdngavond door de Brit. Fisher in de achtste finales uit geschakeld voor verdere deelneming aan het bokstoernooi. Van Duïven- bodo ging in de tweede ronde k.o. Ailonsius uitgeschakeld De 23-jarige Belg Ailonsius uit de Zeeuws-Vlaamse plaats Westdorpe is woensdagmidag op de Olympische Spelen in de vierde serie voor de 5000 nieter uitgeschakeld. De Aus traliër Power won deze serie in de tijd van 14.03. Ailonsius werd zesde in een tijd van 14.36.8. Hongaren beheersten moderne vijfkamp De Hongaar Nemeth is woensdag middag olympisch kampioen in de moderne vijfkamp (rijden, pistool schieten, hardlopen, schermen en zwemmen) geworden. Zijn landgenoot Nagy werd tweede en het brons was voor de Amerikaan Robert Beck. Hongarije won ook de gouden medaille in het landenklasse- ment van deze vijfkamp. Het zilver was voor Rusland en het brons voor Amerika. Het nummer kogelstoten op de Olympische Spelen in Rome is een volledige Amerikaanse aangelegen heid geworden. Winnaar van de gouden medaille werd Bill Nieder, die een nieuw olympisch record ves tigde met 19,68 meter. De foto toont Nieder in actie. Cees Koch nam niet deel aan kogelstoten De Rotterdamse reus Cees Koch heeft op de eerste dag van de atle tiekwedstrijden in Rome niet deelge nomen aan het kogelstoten. Hij was hiervoor wel door het Nederlandsch Olympisch comité ingeschreven, maai de heer Jo Moerman, leider van de Nederlandse atletiekploeg zei dat van deelneming geen sprake kon zijn. Cees Koch heeft bij het kogelstoten namelijk altijd last van zijn rug en vooral nu, tijdens de spelen in Rome wil men geen risico's lopen, aange zien Koch hoopt op een goed resul taat bij het discus wei-pen. GROOTSTE 400 METER-RACE OOIT VERZWOMMEN Finaleplaatsen voor Nederlandse zwemsters De Australische hegemonie op de 400 meter vrije slag is uiet gebroken: Murray Rose prolon geerde zijn olympische titel in een nieuwe olympische record tijd. Hij won de race met grote overmacht in 4.18.3. Het oude record stond sedert 1956 (Mel bourne) met 4.27.3 reeds op zijn naam. Bovendien veroverde Jon Konrads, ook een Austra lische zwemmer, de bronzen me daille. Het gehele stadion kwam als één man overeind toen Murray Rose in de meest volmaakte borstcrawl-stijl rle leiding nam in de grootste 4Ö0 meter race die ooit werd gezwommen. Op do eerste banen hadden de Ja panse favoriet Tuoshi Yunianaka en dc Amerikaan Soiners de dienst uitgemaakt, maar de blonde 21- jarige student uit Sidney wachtte zijn tijd rustig af en toen hij na 2<)0 meter het tempo verhoogde zonder de balans van zijii atletische body te verliezen, was het of de anderen even stil lagen. Gestuwd door de ritmisch roffelende beenslag, maar zijn snelheid zoals alle Australische 'zwemmers Voor namelijk uit de armen halend, kwam hij naar voren. Jon Konrads en de Europese recordhouder lan Black vochten op dat moment nog iu dc achterhoede om het verloren terrein op Yamanaka en Somers terug te winnen. Onbedreigd werd Rose eerste in de fraaie nieuwe olympische re cordtijd van 4.18.3, voor de Japanner, die bijna het slachtoffer werd van het felle duel Konrads-Black Jon Kon rads. de zwemmer die nog korte tijd 'eleden een klasse apart vormde op De Brit lan Black, die met een tijd van 4.21.8 vierde werd verbeterde daarmee het Europees record op deze afstand met 0.1 seconde. In de series had Black het Europees record reeds op 4.21.9 gebracht. Deze Brit tikte praktisch gelijk aan met Konrads: voor beiden werd dezelfde tijd geno teerd. De jury beslist echter in het voordeel van do Australiër. Weer Australië David Thielc was de tweede Austra liër. die deze avond zijn olympische titel prolongeerde. Hij won de finaio van de 100 meter rugslag in 1.01.9 en bleef daarmee juist 0.1 seconde onder het olympisch record, dat de Ameri kaan Bennett tijdens de series op zijn naam had gebracht. Ook deze race was een zeldzaam spannende strijd, waarin de Australië de voortdurende aanval van de twee Amerikanen (Mc- waarin de Australiër de voortdurende moest pareren. De 22-jarige Austra. lische student bleek echter onverzet telijk en bleef de beide Amerikanen, zij het met miniem verschil, voor. Nederlandse zwemsters In de series van de 400 meter vrijé slag dames leverden do Nederland se meisjes Tineke L'agerberg en Corrie Schimmel nitstekende pres taties. Beiden plaatsten zich voor de finale. In de eerste serie van de 400 meter dames startte Tineke Lagerberg naast de wereldrecordhoudster Chris van Saltza. De Amerikaanse trok in prachtige stijl, hoog op het water lig gend, dadelijk na de start vóol* de rest van het veld uit. Toen zij na 100 nieter keerde in 1.06.2 lag Tineke Lagerberg al op ruim een lengte. De Zweedse Didi Segerstrom bleef op ge lijke hoogte met de kleine Naaraense de achtervolging op Von Saltza door zetten. Nadat de 200 meter in 2.21.0 was gegaan, bleef zo het strijdbeeld met Von Saltza ruim voor én Tineke Lagerberg en de Zweedse zwemster op gelijke hoogte achter haar. Even •robeerde Didi Segerstrom ^agerberg te verdringen, Tineke maar de dit mooie nummer, was dolblij toen Europese vlinderslagkampioene hij vernam dat hij en niet de Schot vocht vinnig terug en slaagde er zelfs het brons in ontvangst zou mogen in haai' achterstand op de Ameri» nemen. kaanse lets in te lopen. In 4.57D tlktê zij 0.6 seconden voor de Zweedse als tweede aan. Corrie Schimmel zette naast de voormalige wereldcecord- houdster Ilsa Konrads een zeer hoog tempo in. Na 50 meter keerde zij als eerste in 32 sec. Het Amerikaanse zwemstertje Carolyn House kwam na 100 meter gelijk met de Gooi- zwenister (1.08.5). Schijnbaar moeilijk zwemmend bleef Corrie doorvechten om haar eerste plaats te behouden. In het duel met do Amerikaanse bleei' zij winnares, maar na 200 meter zette Ilsa Kon- rads, die zich tot op dat moment wat afzijdig had gehouden, de aanval in en kwam ook de Franeaisc Heda Frost naar voren. Op vrijwel één lijn begonnen de meisjes aan do laatste hanen. Het 300 meter keerpunt werd door Ilsa Konrads met ongeveer een arm lengte voorsprong genomen, daarna trok zij zienderogen van dc anderen weg, waarbij alicen Corrie Schimmel het tempo kon volgen. Het was jam" mer, dat onze landgenote haar laat ste salto-keerpunt half miste, daar door werd het Australische zwem. stertje onbereikbaar. In de eerste serie van het nummer 400 meter vrije slag vestigde de Amerikaanse Chris von Saltza mét een tijd van 4 minuten 53,6 seconde een nieuw olympisch re cord. Het oude stond niet 4.5L6 op naam van de Australische Lo- raine Crapp en werd in 1956 (Mel bourne) gevestigd Medailles De uitslag van de finale 400 meter vrije slag lieren luidt: 1 cn olympisch kampioen Murray Rose (Australië) 4.18.3; 2. Yamanaka (Japan) 4.21.4; 3. Jon Konrads (Australië) 4.218; 4. lan Black (G.-B.) 4.21.8; 5. Al lan Somers (V.S.) 4.22.0; 6. Mclach- lan (Zuid-Afrika) 4.26.3; 7. Lenz (V.S.) 4.26.8; 8. Tukui (Japan) 4.29.7. De uitslag van de finale 100 meter rugslag luidt: 1 en olympisch kam pioen David Thiele (Austr.) 1.01.9 (nieuw ol. record); 2. Mckinney (V.S.) 1.02.1: 3. Bennett (V.S.) 1.02.3; 4. Christóphe (Frankrijk) 1!03.2; 5. Barbier (Rusland) 1.03.5; 6. Wagnei' (Duitsland) 1.03.5; 7. Monckton (Australië) 1.04.1; S. Siy- mar (Rusland) 1.04.6.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6