Rotterdam heeft op Rozenburg zijn Europoort ontsloten Dagelijks 1000 nieuwe gevallen van ziekte na Planta-gebruik mmom DANKBAARHEID OM DE MOEDER DES VADERLANDS DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 CUTTERZUIGER „SLIEDRECHT XI" DEED LAATSTE WERK In de toekomst zal een rechtstreekse verbinding met zee worden gemaakt Door het weggraven van een dam is het in aanleg zijnde havencomplex Europoort gistermorgen in verbinding gekomen met de Nieuwe Waterweg, hetgeen dus tevens een verbinding met de Noordzee impliceert. Voor dit 165 miljoen gulden kostende werk werd op 11 juni 1958 het begin aangegeven door de toenmalige minister-president, dr. W. Drees. Op 13 september van dat jaar heeft koningin Juliana het startsein voor het baggeren van de zeehaven gegeven. Europoort moet ongeveer 1550 hectare groot worden, waarvan circa 930 ha verhuurd kan worden. Ongeveer 400 ha is nodig voor de havens en kanalen, en 220 ha moet worden benut voor spoorwegen, wegen en andere openbare voorzieningen. De deputatie gemeentebestuurders en oud-gemeentebestuurders uit het Engelse Hatfield, die deze week een bezoek aan Zierilczee brengt, heeft woensdag een tochtje naar Walcheren gemaakt, 's Ochtends vertrok het gezelschap, met onder andere burgemees ter mr. F. Th. DijcJemeester ran Zierilczee, per „De Valk" van de. visserijpolitie uit Zierilczee vaar Veere, Van hier ging men per auto naar Middelburg, waar liet gezelschap ontvangen werd door de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. dc Cusembroot. Hierna brachten <le Engelse gemeentebestuurders en oud-gemeentebestuurders 's middags een bezoek, aan de Delta werken bij Vrouwenpolder. Op de foto het. gezelschap in de gedepu- teerdenZaal van de griffie te Middelburg. (Foto P.Z.C.I De nu tot stand gebrachte verbinding zal een tijdelijke zijn. De zeehavens zullen toegankelijk worden voor schepen tot 70.000 ton draagvermo gen met een diepgang tot ruim der tien meter. Met het oog op het te verwachten verkeer zal tussen het Hartelkanaal en de Oude Maas een 24 meter brede sluis worden gebouwd, zodat ook formaties duwschepen dit kunstwerk kunnen passeren. In de toekomst zal er een rechtstreek se verbinding met zee worden ge maakt. Het tijdstip waarop deze toe gang (die nog uitbreiding kan mee brengen aan havens en industrieter rein) gerealiseerd moet worden, hangt nauw samen met de sterke toeneming van het aantal schepen met hoge tonnage, en de in verband daarmee aan de gegadigden in uit zicht gestelde mogelijkheden van toe gankelijkheid tot de nieuwe haven voor schepen met een tonnage boven 70.000 ton deadweight. De nieuwe toegang kan ook schepen tot 100.000 ton verwerken. Het streven is dit werk in 1964 gereed te hebben. Ver wacht wordt, dat omstreeks de jaar- wisseling.het eerste schip gebruik zal kunnen maken van Europoort. Geen kademuren Op de zuidelijke oever van de Nieu we Waterweg, op een terrein gelegen tegenover Hoek van Holland, was een tent opgesteld en in afwachting van het ogenblik waarop de dam werd doorgebroken zijn de aanwezigen toe gesproken door ir. J. K. Quak, direc teur van do Rotterdamse dienst van gemeentewerken en ir. F. Posthuma, directeur van het havenbedrijf van de gemeente Rotterdam. Nadat de ver binding een feit was geworden heeft de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, het woord ge- EjMs' thans aan oppervlakte havens 264 ha gereed en aan oppervlakte industrieterrein circa 750 ha. De kos ten van liet baggerwerk en het op spuiten hetaen tot nu toe 27.000.000 bedragen, aldus ir. Quak. Vervolgens sprak ir. Quak over de oeververde diging en de aanleg van wegen. In Europoort worden voorlopig geen ka demuren gebouwd, maar bestaat de oeververdediging onder water uit zinkstukken en boven water uit steenbezetting. Tot nu toe is ca. 160.000 m2 gemaakt, waarvoor 60.000 ton na tuursteen is aangevoerd. De kosten bedroegen ƒ3.250.000.—. Om de in dustrieterreinen bereikbaar te maken en het verkeer in stand te houden is circa 100.000 m2 weg aangelegd. Kosten 2.000.000,—. Animo Ir. Posthuma zei iu zijn toespraak dat de eerste drie contracten voor verhuur van terreinen zijn afgeslo ten met drie reeds in het havenge bied werkende industrieën de Shell, Caltex en Esso. Enkeie dagen geleden is bovendien gereed gekomen het deel van de Rotterdam-Ruhr- pijpleiding tussen Pernis en Euro poort. Hierdoor konden de tanks in Europoort worden gevuld en reeds 80.000 ton olie worden opgeslagen. Hij kondigde vervolgens aan dat de onderhandelingen met twee nieuwe buitenlandse bedrijven tot i goed resultaat hebben geleid en dat deze bedrijven hebben mede gedeeld dat zij in 1961 met de bouw van hun installaties zullen beginnen. Spreker meende te mo gen constateren dat het plan Europoort als een volkomen ver antwoord project mag worden be schouwd. Bijna twee uur liccft het doorgraven geduurd van de dam, die nog de ver binding vormde tussen Europoort en de Nieuwe Waterweg. Begon dit kar wei om kwart voor elf, om 22 minu ten voor één gaf de dijk zich pas ge wonnen, maar niet nadat bulldozers en draglines de cutter-zuiger „Slie- drecht" te bul)» waren gekomen. Toen loeiden de sirenes ten teken dat de natuur z.ich gewonnen had gege ven. Daarop nam de burgemeester van Rotterdam liet woord. Spreker wilde niet verzwijgen, dat bij de ontwikkeling van de plannen gerekend is op een hooirovenbedrijf en een ertsoverslagbedrijf of -bedrii- ven. De burgemeester was verbaasd, dat ten aanzien van deze twee pun ten een duidelijk ongeduld aan de GIL. Kelnerin Margarita de la Parte uit Palma op het Spaanse eiland Ma jorca die maandagavond een gil 'slaakte toen de huisvos van een Fran se toeriste haar restaurant kwam binnenwandelen, zei naderhand dat ze niet had gegild vanwege de vos, maar omdat ze niet wist wat het beest te serveren. INSTRUCTEUR. Het commando van de Amerikaanse luchtmachtbasis Sculthorpe in Engeland heeft dinsdag de Brit Thomas Roolc aangewezen als instructeur van de Amerikaanse pi loten voor het op de linker weghelft houden van hun auto's. dag wordt gelegd. Deze twee projec ten hebben een grondige voorberei ding nodig, zo zei hij en menings verschillen kunnen zich voordoen. Mr. Van Walsum was er van over tuigd, dat op het moment, dat Euro poort officieel in gebruik zal worden genomen, gezegd kan worden, dat het aantal vestigingen zich heeft uit gebreid. Vraagt de een of er nog geen raffinaderijen genoeg zijn en aarzelen anderen ten aanzien van staalbedrijven: het overleg is in vol le openbaarheid gevoerd, zo meende hij en de lijn kan niet meer worden omgebogen. Het Wereldgebeuren Koningin Juliana in radiorede: „Eenzaam maar niet alleen": een zelfportret Koningin Juliana heeft gis teravond over beide radio zenders een toespraak gehou den ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prin ses Wilhelmina. H.M. sprak als volgt: „Moeder is tachtig jaar geworden. Ik ben bij haar met een hart vol dankbaar beid, dat zij nog bij ons is. Want wie zal ooit op die ma nier liefde en warmte kunnen ge ven zoals Moeder dat doet. En hoe groot is het voorrecht, Moeders voorbeeld zo lang ononderbroken op je te laten inwerken. Wij, haar familie zijn vandaag allen om haar heen in liefdevolle vreugde. Ik weet, dat de dankbaarheid om haar, die genoemd is Moeder des Vaderlands, door het vaderland wordt gedeeld. Daarom heeft men mij verzocht, tot allen een woord te spreken als haar enige kind en dus als degene, die haar het naaste staat. Ik waardeer en eer biedig deze wens, al vervul ik die na enige aarzeling omdat zij in druist tegen het verlangen van de jarige zelf. Want Moeder heeft zich teruggetrokken. En als iets haar goeodacht, heeft zij dat al. tijd volkomen gedaan. Vermoeid door de zwaarte van haar 50-jarig koningschap, wil zij een stille in den lande zijn. Zij vindt, dat haar tijd geweest is, en dus voorbij eu houdt zich daar dan ook ten volle aan. Hoe hard mij deze redenering ook in de oren mag klinken, haar geeft deze een gevoel van vrijheid in haar levensavond. Om deze redenen heeft zij de wens geuit, deze verjaardag niet te vie ren. En niet vieren betekent dan ook voor haar: helemaal niet vie ren, behalve in de familiekring en dan nog voor zover haar krach ten dat toelaten. Natuurlijk is zij zich wel degelijk weldadig bewust van de band met ons volk en onze rijksgenoten, in diepe dankbaarheid voor alle wen sen, gedachten en gebeden, die. in T bijzonder vandaag, haar omrin gen of ze uitgesproken worden of niet. De onuitgesproken gedach ten zijn immers dikwijls de mooi ste en de diepste De band niet het volk is altijd al les voor haar geweest, en be wust of onbewust heeft men zeker gevoeld, dat zij steeds trouw zou zijn en pal zou staan, tot liet uiterste van haar krachten toe en zelfs verder. 11c zal niet proberen hier het por tret te schilderen van mijn Moe der en mijn leidsvrouwe van wel eer. Zij heeft tot op heden altijd veel geschilderd, maar haar zelf portret heeft zij in de laatste ja ren, tot mijn grote vreugde, gege ven mot haar boek „Eenzaam maar niet alleen". Daarin ziet men, hoe eenzaam de post is ge weest, waarop het, voor haar har de, zware leven haar geplaatst heeft en hoe zij zich daar als mens staande heeft kunnen hou den moge een wonder heten, dat dan ook alleen door haar gelGof heeft kunnen geschieden. Luisteraars, ik ben dankbaar en gelukkig, dat U, met onze familie en met mij, aan Moeder denkt met heel veel liefde en heel veel dank baarheid. Moeder en ik samen denken aan vader die wij na 26 jaren nog steeds missen met al deze liefde en dankbaarheid. Nu ondanks haar tachtig jaren is Moeders geest jonger en veer krachtiger dan ooit. Wij hopen dan allen, dat Moeders laatste levenstijd in ieder opzicht goed en' rijk aan zegen mag zijn". Voor de hekken van het paleis „Het Loo" in Apeldoorn hebben zich gisteren talloze nieuwsgieri gen verdrongen in de hoop een glimp van de jarige prinses Wil helmina op te vangen. Zij werden daarin echter teleurgesteld. Wel zagen zij op een gegeven mo ment koningin Juliana, die reeds dinsdagavond bij haar moeder was gearriveerd, gekleed in een lichtblauwe robe, op het bordes in de paleistuin. Gistermiddag ar riveerden tegen vier uur de prin sessen Beatrix, Marijke en Mar griet en vlak daarna kwamen ook prins Bernhard en prinses Irene aan. Zeer velen hebben van de gelegen heid gebruik gemaakt de felici- tatïeregisters te tclcenen en een zeer grote hoeveelheid schrifte lijke gelukwensen en talrijke ge schenken en bloemstukken werd bezorgd. Bij de gelukwensen be vonden zich verscheidene felici taties van staatshoofden. Dc gezondheidstoestand van de prinses is, zo vernamen wij, rede lijk, maar van de traditionele rij toer door het koninklijk park is dit jaar toch afgezien. Burger over schade vergoeding aan patiënten huidziekte Het Tweede-Kamerlid de heer Bur ger (p.v.d.a.) heeft aan de minister van justitie schriftelijke vragen ge steld over de Planta-kwestie: Deze vragen luiden: Heeft de minister bevorderd, al thans zich ervan vergewist, dat een strafrechtelijk onderzoek is ingesteld omtrent het veroorzaken van de Planta-epidemie? Is in dat onderzoek betrokken het veroorzaken van een analoge ziekte in West-Duitsland in 1958 en in Ber lijn in 1959,? Is de minister niet van oordeel, dat de normale civiele rechtspleging minder effectief lijkt tot het verkrij gen van bevredigende schadevergoe ding op korte termijn, gegeven liet enorme getal van minder draag krachtig gelaedeerden en de uit zonderlijke oorzaak? Is de minister, indien de derde vraag bevestigend wordt beantwoord, bereid een speciale voorziening te bevorderen, zodanig dat een bevre digende tegemoetkoming aan de slachtoffers of hun nabestaanden op korte termijn verzekerd is? Grootste tankschip gaat zonder feest te water Zaterdagmiddag wordt bij de Neder landse Dok en Scheepsbouwmaat schappij te Amsterdam het grootste tot dusver in Nederland gebouwde tankschip te water gelaten: de „Naess Endeavour." Dit schip is 227.30 m lang, 31.55 m breed, 15.25 m hoog en heeft een draagvermogen van 47.600 ton. Het wordt gebouwd in opdracht van de Norness Shipping Campanv ine. te Panama, een dochtermaatschappij van de Naess Shipping Company inc. te New York. Na voltooiing zal het schip in eigendom komen van de Anglo American Shipping Company ltd. te Bermuda. Aan deze tewaterlating zou een plech tige doop voorafgaan en zij zou vol gens traditie met een feestelijke re ceptie worden gevierd. Een groot aantal uitnodigingen waren daarvoor verzonden. Thans deelt de directie van de N.D.S. M. mede, „dat zij in verband met de wilde staking, welke zich de afge lopen dagen op de werf heeft voorgedaan, heelt gemeend te moeten hesluiten de tewaterlating zonder feestelijk vertoon te doen plaatsvin-, den." Én dat zij „tot haar spijt om bovengenoemde redenen de uitnodi ging niet gestand kan doen." #Aan de universiteit van Catania in Italië is een internationaal instituut voor vnlkanologisch onderzoek gesticht waar aan onder meer Frankrijk, Duitsland, de Scandinavische landen en een aantal lan den van Latyns-Amerika deelnemen. Buiten medeweten van Rijksinstituut Volksgezondheid in handel gebracht Over de ziekte, welke in verband staat met het nuttigen van Planta-margarine in nieuwe sa menstelling, deelt de geneeskun dige hoofdinspecteur mede, dat van maandag tot en met woens dag dagelijks ruim duizend nieuwe gevallen te zijner kennis zijn gebracht. Er hebben zich geen nieuwe sterfgevallen voor gedaan. De artsen verlenen veel medewerking om een inzicht te verkrijgen in de mate waarin de ziekte voorkomt. „Hel rijksinstituut voor de volksge zondheid is in geen enkel opzicht mede verantwoordelijk voor het in de handel brengen van de margarine in gewijzigde samenstelling, daar dit in de handel brengen heeft plaatsgevon den buiten medeweten van het insti tuut en niet is gebaseerd op een door het instituut verstrekte beoordeling". Dit heeft de minister van sociale za ken en volksgezondheid, de lieer Van Rooy geantwoord op vragen die ge steld zijn door het lid van de Tweede Kamer de heer Lamberts (P.v.d.A.). Het rijksinstituut voor de volksge zondheid is op verzoek van de fabri kant in juli 1959 begonnen met een toxicologisch onderzoek van een drie tal emuïgatoren, welk onderzoek een inleiding vormt tot en een onderdeel uitmaakt van een programma van onderzoek, dat voor de beoordeling, voorafgaande aan toevoeging van hulpstoffen aan voedingsmiddelen, gewenst is. Het onderzoek is nog niet beëindigd en het heeft geen betrek king op proefpersonen. Aangezien Tiet nog lopende is kan niet worden ge zegd dat de experimenten onvoldoen de gebleken zijn. Do bewindsman deelt verder mede, voornemens to zijn, ten. spoedigste liet advies van de adviescommissie warenwet in te winnen omtrent de vraag, of en zo ja, welke ver dere waarborgen in het stelsel en de uitvoering van de warenwet en in het bijzonder in liet margarinebesluit die nen te worden opgenomen, opdat ge beurtenissen, als waarop de door de heer Lambert gestelde vragen be trekking hebben, zoveel dat mogelijk is, worden voorkomen. Verschil van mening Nederlandse en Duitse deskundigen hebben verschillende meningen over de oorzaak van de ziekte wel_ ke op het ogenblik in Nederland op treedt. zo is gisteren door een woordvoerder van het Duitse mi- nisterie van binnenlandse zaken in I Bonn medegedeeld. De Nederlandse deskundigen zijn van mening, al dus deze woordvoerder, dat het op- I treden van de ziekte nauw samen- i hangt met het gebriuk van Planta- margarine. De Duitsers daarente- i gen hebben de indruk, dat een vi rus de verwekker van de ziekte is. Naar West-Berlijn Dezelfde woordvoerder heeft mede gedeeld, dat tot gisteren melding van vier gevallen in Duitsland, van de ziekte waaraan duizenden Nederlan ders lijden, zijn binnengekomen. Die gevallen komen voor in Emmerik, Duisburg, Oberhausen en Arnsberg. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid deelt mee: „In af wachting van de definitieve samen stelling van de studiecommissie, die cle verschillende problemen, onder andere over de samenhang van de ziektebeelden van de blaasjesziekte en de ziekte die in Nederland is op getreden, nader zal onderzoeken, zijn de heer B. V. Bekker, arts, in specteur in algemene dienst van de geneeskundige hoofdinspectie, en prof. dr. E. I-I. Hermans naar West- 1 Berlijn vertrokken, om na te gaan I of er zich daar ook ziekteverschijn selen hebben voorgedaan in de perio de dat de aldaar door de margarine- union in de handel gebrachte marga rine dezelfde stof bevatte als waar van vermoed wordt dat hij als de veroorzaker van de ziekte in Neder land is geweest". So ja-olie Door recente verklaringen naar aan leiding van cle in Nederland lieersen- Zie slot pag. 5 kol. 1 Nieuwe Planta ook in oud omhulsel verkocht H (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen is reeds H enkele maanden voordat van de rode opdruk gebruik werd gemaakt, Planta van de nieu- we samenstelling door Unile- H ver in de oud e verpakking op de markt gebracht. H Unilever deed dit om na te gaan hoe het publiek op de nieuwe Planta zou reageren. Bij het onderzoeken van de huidziektegevallen ontdekte cle G.G.D. in Rotterdam dat er reeds geruime tijd geleden M nieuwe Planta in het oude om- hulsel door verscheidene win- keiiers die van de proefne- tningeu van Unilever niet on cle hoogte waren was ver- li kocht. Onmiddellijk werd contact hierover opgenomen met Uni- 77 lever. Het concern gaf de thans geconstateerde gang van zaken toe. Unilever heeft aan de bevoeg- j de medische instanties meege- p deeld hoeveel pakjes Planta I van de nieuwe (gevaarlijke) I samenstelling in het oude om- hulsel zijn verkocht. De proe- H ven zouden over een groot i deel van het land hebben fi plaatsgehad. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllü Zonder marge rr-i et wijl Nikta S. Kroestsjew is I vernikkeld in zeer hevige dia- cussies met zijn Chinese ka meraad en tegenvoeter Mao Ine Toeng over de „vreedzame coëxisten tie" hebben de mannen van Walter Ulbricht, zijn Oostduitse vazal dins dagavond plotseling laten weten dat 7,ij geen vervoer via de luchtcoirl- dórs en over hun grondgebied zouden toestaan voor de leden van vluch telingenorganisaties. die de eerste vier dagen van september in Wcst- Berlijn een bijeenkomst zullen hou den. Als zij het voor het zeggen had den. zou de crisis-Berlijn met één klap tot een gevaarlijk toppunt wor den opgevoerd. Ook de Russische premier heeft on danks de principes waarvoor hij nu tegen Mao in het strijdperk para deert in het zeer nabije verleden niet geschroomd, om met eenzijdige be slissingen over Berlijn te dreigen en hij heeft nog zeer onlangs ..met ra ketten gezwaaid" in de kwestles- Kongo en Cuba. Maar hij noemde geen data: hij zou pas in actie ko men als het naar zijn mening hele maal mis liep. Die „marge" hadden de Oostduitsers bij hun grootspraak van dinsdag niet genomen. Vandaar dat men in de nacht van dinsdag op woensdag en gistermorgen vol belangstelling toe keek, wat des Pudels Kern zou zijn. Gistermorgen waren er enige teke nen van verscherpte controle bij Helmstedt en aan de Berlijnse zone- grens. Maar al gauw werd bericht, dat het nogal meeviel met de „maat regelen". Uit Moskou was niet het minste geluid van aanmoediging ver nomen. De veronderstelling ligt voor de hand, dat Ulbrichts marionetten spel voorbarig aan de eigen touwtjes heeft willen trekken, maar dat de re gisseur die in het Kremlin zetelt het spul tot de orde riep omdat hij niet wenste dat ook in de kast der grote wereldpolitiek (die hij beter dan Ul bricht kan overzien) de poppen aan het dansen zouden raken. Waarschijnlijk terecht nemen de Oostduitsers aan, dat op de bijeenkomsten die nu in Ber lijn worden gehouden, en welker nu iii West-Duitsland woonachtige be zoekers afkomstig zijn uit Oost-Prui sen. Pommeren, Silezië en Sudeten- land, geluiden gehoord zullen wor den die met een ..vreedzame coëxis tentie" eveneens in strijd zijn. Het bestaan van de Oder-Neisse-grens als afscheiding tussen Duitsland en Polen is bijvoorbeeld één van de op het eind van de oorlog tot stand ge komen regelingen, waarover heel verschillend wordt gedacht. In te genstelling tot de Westduitse rege ring, die zich (mede onder invloed van de vluchtelingenorganisaties over die kwestie niet wil uitlaten, heeft bijvoorbeeld generaal De Gaul le vorig jaar laten blijken, dat hij deze „lijn" zou willen handhaven: „De hereniging van de beide delen van Duitsland tot een volledig vrij geheel is het normale lot van het Duitse volk. mits het niet de huidige grenzen in oost. west, noord of zuid opnieuw in het geding brengt en mits hel. bereid is zich te integrer en in een .verdragsorganisatie van heel Europa voor de samenwerking, de vrede en de vrijheid". Tijdens de bijeenkomsten van hel Verbund dei- Vertriebenen en het Verband der Heimkehrer te Berlijn zal zeker niet zo soepel worden ge praat. integendeel. Er zal geroepen worden om herstel van de Duitse grenzen van 1937 en dat doel zou alleen door een oor log kunnen worden bereikt. Het valt. in dit licht gezien, in hoge mate te betwijfelen of het verstandig was. dit congres te beleggen in West-Ber lijn. dat niet tot de Westduitse bondsrepubliek behoort. Maar erkent men de vrijheid van West-Berlijn. dan zal men ook zo'n samenstel van vergaderin gen daar moeten toelaten. Harde maatregelen van Ulbrichts „stalinis tische" regime zouden de geallieerden nog extra-achterdochtig maken ten opzichte van Kroesjtsjews plannen om van West-Berlijn een zogenaam de „vrije stad" te maken. Men zou de „vrijheid" die in zo'n stad, waar de troepen van de westelijke drie zou den zijn verdwenen en die geheel van de „gratie" der Oostduitsers afhan kelijk zou zijn, niet laag genoeg kun nen aanslaan. De Oostduitse leiders, die met hun gedreig naar dit vrij- heidspand een erkenning van hun regime nastreven, staan kennelijk te trappelen van ongeduld. Maar het schijnt, dat dc kwestie-Eerlijn, ge zien de bekendheid van de westelijke onverzettelijkheid, nu toch op Rus sisch verzoek in de ijskast blijft. WALTER ULBRICHT ...coëxistentie-problemen... Bevorderingen tot schout-bij-nacht Bij Koninklijk Besluit zijn de tijde lijk commandeur H. A. W. Goossens en de kapitein ter zee met de tijde lijke rang van schout-bij-nacht M. J. Vos met ingang van 1 september I960 bevorderd tot schout-bij-nacht. Schout-bij-nacht Goossens vervult thans de functie van inspecteur on derwijs zeemacht terwijl schout-bij- nacht Vos belast is met de functie van marine-attaché te Washington.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3