PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westelijken protesteren tegen belemmering verkeer in Berlijn Zeeuwse Meer krijgt zomer- en winterpeil BILT OOST-DUITSLAND WIL TOEGANG TOT STAD AFSNIJDEN VOOR „ONTHEEMDENCONGRES" DE GAULLE ZETTE IDEEËN AAN DE QUAY UITEEN NIEUWE TOERISTENKAARTEN B ZIJN TWEE JAAR GELDIG HET WEER IN EUROPA 203 jaargang - no. 203 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: V/. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per weck, S 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 1 sept. '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minltn. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no, 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60 tel. 2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 8546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g, adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzcn, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2084 Lucht- en treinverkeer naar W.-Berlijn normaal »V De drie westelijke commandanten in Berlijn hebben bij de bevel hebber van de Sowjetsector geprotesteerd tegen het besluit van de Oostduitse regering, Westduitsers zonder speciale verblijfs vergunning de toegang tot Oost-Berlijn gedurende vijf dagen te ontzeggen. De bondsregering heeft het optreden van de Oostduitse autori teiten in strijd met de tussen de vier bezettende landen gemaak te afspraak genoemd. De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, heeft herin nerd aan de uitspraak van Kroesjtsjew, dat hij prijs stelt op een vrij verkeer in en met Berlijn. dors boven Oost-Duitsland, maar vliegtuigen van de drie westerse luchtvaartmaatschappijen die van deze corridors plegen gebruik te ma ken, hebben gisteren ongestoord van en naar West-Berlijn kunnen vliegen. De piloten meldden echter ongewoon grote concentraties van vliegtuigen op do Russische vliegvelden in de Sowjetzone. Het verkeer per trein en op de weg naar Berlijn werd niet gestagneerd en Westduitse reizigers mochten (be halve in het hierboven genoemde ge val) hun reis naar West-Berlijn voortzetten. De controle op de grens posten was echter verscherpt en en kele Westduitsers werden terugge stuurd. Dag van het vaderland" Tien miljoen bewoners van de vroege re Duitse gebieden die thans aan Po- Het verkeer naar het geïsoleerde West-Berlijn, per trein en door de lucht, heeft gisteren nagenoeg nor maal voortgang gehad, ondanks drei gementen van communistische zijde waartegen deze protesten waren ge richt. Wel heeft de Oostduitse politie gisteravond aan de grenspost Töpen- juchhüh aan de autoweg Neurenberg- Berlijn drie Westduitse reizigers die geboren zijn in het voormalige Duit se gebied dat nu bij Polen behoort, tegengehouden. De Oostduitse regering had dinsdag avond verklaard dat zij de „nodige maatregelen" zou nemen om te voor komen dat de verkeersroutes via de Sowjetzone zouden worden „mis bruikt" voor wat zij noemden een „irredentistische bijeenkomst". Van heden tot zondag zullen in West- Berlijn bijeenkomsten worden gehou den van Duitsers afkomstig uit de gebieden die thans aan verschillende osteuropese landen behoren. Concentratie vliegtuigen Het Westberlijnse bestuur heeft gis teren meegedeeld, dat het verkeer tussen West-Duitsland en West-Ber lijn normaal was. Aan de grens tus sen de westelijke zones en de ooste lijke zone van de stad beperkte de Oostberlijnse overheid zich tot con trole. Ook het spoorwegverkeer naar Berlijn verliep normaal. De Oostduitse regering scheen het in haar verklaring van dinsdagavond vooral gemunt te hebben op het vliegtuigverkeer door de luchtcorri- Achteruit De Kamers van Koophandel in Ne derland houden een handelsre gister bij, waarin volgens wettelijk voorschrift alle handels zaken worden ingeschreven. Er zijn wel enkele uitzonderingen op die in schrijvingsplicht. maar die kunnen verwaarloosd worden. Uit het aantal inschrijvingen in dat handelsregister valt met allerlei voorbehoud de globale conclusie te trekken, dat men in bepaalde stre ken of steden nogal „bedrijvig" is en in andere minder, al moet dat dan een heel vage conclusie blijven. Het zal niemand verwonderen, dat van de 38 Kamers van Koophandel in Nederland, de Amsterdamse aan de top staat met meer dan 45.000 in schrijvingen in het handelsregister. Rotterdam is een goede tweede met ruim 32.000 inschrijvingen. Het vorige jaar is in geheel Ne derland het aantal inschrijvin gen met ruim 5000 gestegen, dat is met iets meer dan 1 procent. Die stijging was echter niet gelijke lijk over Nederland verdeeld. Wel is het zo, dat in de rayons van bijna al le Kamers de inschrijvingen stegen, maar uitzonderingen werden ge vormd door enkele rayons, waar het aantal inschrijvingen afnam of gelijk bleef. Het aantal inschrijvingen bleef na genoeg gelijk in het rayon van de Kamer voor de Zeeuwse eilanden en het liep achteruit in het rayon van de Kamer voor Zeeuwsch-Vlaande- ren. Het liep ook achteruit in de pro vincies Friesland en Groningen. Bij een beschouwing van dit ver schijnsel. dringt zich de gedach te op of hier niet de ontvolking van het platteland een rol speelt, omdat die ontvolking zich in deze drie provincies het duidelijkst mani festeert. Dat kan wellicht nader onderzocht worden. Overigens zijn deze inschrijvingscij- fers niet van zo grote betekenis, want zij geven het wordt hier nog even herhaalt slechts een vage aanduiding. Het terusrlopen van het ingeschreven aantal kleine bedrijven kan heel wel parallel gaan met voor spoedige groei van andere en grotere bedrijven, die in bet handelsregister ook maar éénmaal worden meege teld! Daarvan levert Rotterdam een goed voorbeeld. Het aantal inschrijvingen bij de Rotterdamse Kamer van Koop handel nam In 1959 niet noemens waardig toe, maar niemand zal aan het Rotterdamse bedrijfsleven over het jaar 1959 een bruisende activiteit willen ontzeggen. Voor ongerustheid is er dus geen enkele reden! Ien en de Sowjet-Unie behoren vieren jaarlijks in West-Duitsland de „dag van het vaderland". De organisatoren van de viering de bond van verdre venen uit de oostelijke gebieden hebben verklaard dat het programma ondanks de Oostduitse maatregelen normaal zal worden uitgevoerd, met onder meer sprekers uit de Verenig de Staten en Frankrijk. De Westduitse bond van vroegfc-e krijgsgevangenen en verwanten van vermiste militairen zal van 1 tot 3 september eveneens in West-Berlijn een congres houden. De bond zegt 350.000 teden te tellen. Bij beide manifestaties zullen o.a. burgemeester Brandt en de Westduit se minister voor zaken heel Duitsland betreffende, Lemmer, het woord voe ren. Commentaren In Bonn zien diplomatieke waarne mers de Oostduitse maatregelen als een poging om rechten uit te oefenen die de Russen reeds enige tijd voor de Oostduitsers wensen. In een verklaring van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken wordt onder meer gezegd dat Berlijn nooit Oostduits grondgebied is geweest en dat de verantwoorde lijkheid voor de vrije doorgang tot Berlijn volgens overeenkomst bij de Sowjet-regering berust. Het minis terie ziet de maatregelen als een der „agressieve bedreigingen van het Sowjet-marionetten regime in Oost- Duitsland". BERAAD OVER SAMENWERKING Op uitnodiging van president Do Gaulle hebben woensdag in Parijs Nederlandse en Franse regeringslei ders „oriënterende besprekingen" gevoerd over de jongste ontwikke lingen in Europa en de Franse ideeën voor een nauwere politieke samenwerking. Naar de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, na afloop mededeelde, werd In de „openhartige en in bijzonder aangename sfeer gevoerde bespre kingen" een inzicht verkregen in de standpunten van beide landen en in de gedachten, die bij de Franse re gering leven over de toekomstige Europese politieke samenwerking. Noch minister-president prof. De Quay, noch minister Luns, die mede deelde, dat overeengekomen was met president De Gaulle, dat geen bij zonderheden over het gesprek zou den worden bekendgemaakt, wilden op concrete vragen over het onder houd met de Franse regeringsleiders ingaan. Minister Luns legde er de nadruk op, dat het geen kwestie betreft, die „van vandaag op morgen in het stadium van besluiten komt". Antwoordend op vragen, zei hij alleen te kunnen meedelen, dat „beide regeringen van oordeel zijn, dat de saamhorigheid op het ter rein van de buitenlandse politiek in de westelijke wereld in het al gemeen en in Europa in het bijzon der bepaald behoefte heeft aan verdieping en versterking". Hij deelde voorts mede, dat ook de Franse regering haar denkbeelden nog niet volledig heeft geconcreti seerd en dat niet kan worden ge sproken van uitgewerkte voorstel len. Woensdag is op West-Rozenburg door het doorgraven van een dam de verbinding tot stand gebracht tussen de Nieuwe Waterweg en het ten dele nog aan te leggen) haven- complex van de Europoort. Deze foto loerd vanaf de zijde van de Waterweg gemaakt op het mo ment dat de verbinding tot stand kwam. (Voor verslag zie pag. S.) Huisbrandkolen 20 cent per mud duurder (Van onze Haagse redactie) De huisbrandkolen Avorden Aanaf vandaag, 1 september, 20 cent per mud duurder aan de prijzen die ge durende de zomermaanden hebben gegolden. Deze prijsverhoging is door het ministerie van economische zaken toegestaan in afAvachting van de beslissing, die ten aanzien van de vvinterprijzen zal Avorden genomen. Over de winterprijzen die op 1 ok tober zullen ingaan, wordt nog over leg gepleegd tussen het departement van economische zaken en de kolen handel. In voorgaande jaren zijn de winterprijzen steeds op 1 september ingegaan. M Premier De Quay en minister Luns zijn woensdagochtend op het Parijse vliegveld Orly aangekomen, waar zij Loerden begroet door premier De- bré en minister Couve de Murvüle.. Foto: Prof. dr. J. E. de Quay en de heer M. Debré tijdens de inspectie van de erewacht. OUDE WORDEN NIET AFGESCHAFT Alleen verkrijgbaar op secretarie in woonplaats Het ministerie van buitenlandse za ken deelt mede, dat op 1 september 19G0 een begin zal Avorden gemaakt met de afgifte van toeristenkaarten met een geldigheidsduur van tAvee jaar. Tot nu toe Avaren slechts toeristen- kaarten met een geldigheidsduur Aan twee maanden te verkrijgen. De kos ten Aran deze nieuAve kaarten, de zo genaamde toeristenkaarten B zullen omstreeks f 2.a 2.50 bedragen. De onde kaarten, de zogenaamde toeristenkaarten A, met korte gel- Hammarskjöld: protest bij België Brussel: transporttekort Do secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, heeft formeel bij België geprotes teerd omdat de terugtrekking van de gevechtstroepen uit Kongo nog niet is voltooid, terwijl de Belgische regering had beloofd dat dit uiterlijk 29 augustus het geval zou zijn. Hammarskjöld verlangt dat de terug trekking van de Belgische troepen die nog in Kongo zijn „onmiddellijk" zal Avorden uitgevoerd. Dit staat in een rapport aan de Veiligheidsraad, Avaarin de secretaris-generaal ver slag uitbrengt A*an de AAijze AAaarop de resoluties zijn verwezenlijkt. Hammarskjöld voert aan, dat ver tegenwoordigers van de Ver. Na ties de aanwezigheid hebben' ge constateerd van een 400 man tel lend bataljon parachutisten, een compagnie van 120 man troepen voor het bewaken van vliegvelden en een luchtvaartschool met 50 instructeurs en leerlingen. In antwoord op vragen over het pro test van Hammarskjöld heeft een woordvoerder van het Belgische mi nisterie van buitenlandse zaken ver klaard. dat de vertraging bij de te rugtrekking „geen gevolg is van kwade wil maar van een tekort aan transportmiddelen". Enkele Amerikaanse Globemasters, die 100 manschappen van Kamina naar Brussel zouden moeten vervoe ren zouden slechts 25 zitplaatsen hebben gehad. Wanneer de Verenig de Naties voldoende vliegtuigen voor troepenvervoer beschikbaar stellen zal de terugtrekking zonder verwijl worden voltooid, aldus de woordvoerder. Problemen door studie en proeven oplossen WAT IS belangrijker: „één hec tare water" of „één hectare land"...? Dat is populair gezegd een van de voor naamste vraagstukken bij de inrichting en peilregeling van het Zeeuwse Meer, het uitge strekte binnenwater, dat zal ontstaan na afsluiting van de grote zeearmen in deze pro vincie! In een wei-overwogen artikel in het augustus-num- mer van het driemaandelijks bericht „Delta-werken" wordt onder meer dit pro bleem aangesneden. Eén van de conclusies van het artikel is terecht: „Slechts door nanwgezette studie en tal van proefnemingen zullen de on zekerheden, die aan de vele problemen nog kleven, weg genomen kunnen worden". Men weet het: de inrichting en peil regeling van dit Zeeuwse Meer zal ten nauwste samenhangen met het gebruik als Avaterreservoir voor agrarische, huishoudelijke en in dustriële doeleinden. Zo ligt het voor de hand, dat een betere rege ling van het grondwaterpeil der Zeeuwse landbomvgronden moge lijk wordt. Bovendien acht rijks waterstaat het raadzaam om met het oog op de veiligheid o\'er een ruime bergingsmogelijk heid voor het water te kunnen be schikken „In deze gevallen", zo zegt het artikel, is men met 'n zo groot mogelijke „komberging" het meest gediend". Daarentegen ATagen andere belangen om beperking van de komberging. Voorop gaat daarbij het belang van de landaamvinnïng. Maar er zijn er meer: die van de scheep- A'aart, de recreatie, de afwatering, en de oesterteelt. Maar eerst na uitgebreide studie en proefnemingen zal het mogelijk zijn om al die belangen goed te gen elkaar af te wegen en kan men tot een oplossing komen. Ui teraard stelt rijkswaterstaat hier bij, dat bij dit alles in de eerste plaats rekening gehouden moet worden met de beperkingen, die op grond van waterloopkundige factoren moeten worden gesteld. Zomervoorraad Inmiddels zijn er reeds cijfers en ge gevens beschikbaar over de „peil regeling" op het Zeeuwse Meer. Aangezien echter over de inrich ting van dit binnenwater nog geen beslissingen zijn genomen, betreft het hier nog slechts een voorlopige regeling. Evenals op het IJsel- meer zal ook het Zeeuwse Meer vermoedelijk twee peilen krijgen: één voor de zomer en één voor de winter, althans in die delen van het meer, die bestemd worden voor waterreservoir. Vanzelfsprekend is het, dat er in de zomermaanden een watervoorraad gevormd moet worden. In de maanden maart en april zal men het peil dan ook geleidelijk „op zetten" tot omstreeks een halve meter boven N.A.P. Daarmee is dan het zomerpeil bereikt. Even A-anzelfsprekend is. dat zoet water „opgeslagen" wordt. Er wordt dan ook water ingelaten uit het Haringvliet-bekken via stroomsluizen in de Volkerakdam. Zolang de bovenrivieren voldoende opperwater leveren kan het zo merpeil gehandhaafd worden. Steeds namelijk als er door ver damping en door onttrekking van het water \'oor landbouw en industrie bijvoorbeeld een lager peil wordt genoteerd, kan er dan nieuw water binnenstromen. Veel zout Er wordt dus zoet water opgeslagen. Maar dat Avil nog niet zeggen, dat het Zeeuwse Meer ook inderdaad zoet zal zijn. In het artikel uit het driemaandelijks bericht wordt dan ook gezegd: „De hoeveelheid aan- A'ullingswater, die moet worden ingelaten, wordt verre overtroffen door de hoeveelheid water, die no dig zal zijn om het eenmaal ontzil- te Zeeuwse Meer zoet te houden". Het meer zal namelijk nog lange tijd door zout grondAvater, dat in de polders omhoog kwelt en op het (Zie slot pag. 2 kol. S) digheidsduur, blijven verkrijgbaar tegen een bedrag van omstreeks 1— 1.50. Toeristeenkaarten B kunnen uitslui tend bij de gemeentesecretarie van de woonplaats worden aangevraagd, terwijl toeristenkaarten A eA-entueel ook in een andere gemeente te ver krijgen zijn. Het ministerie van buitenlandse zaken vestigt er de aandacht op, dat men alleen van geldige toe ristenkaarten gebruik kan maken. Het reizen op verlopen toeristen kaarten is niet mogelijk, ook niet in België. Voorts moet er op ge wezen Avorden. dat de mogelijk heid tot reizen op paspoorten, die ten hoogste vijf jaren zijn verlo pen. alleen geldt voor toeristische reizen naar een twaalftal landen. Deze landen zijn: Andorra, BeT- gië. dc Duitse Bondsrepubliek, met uitzondering van Berlijn, F rankrijk. Griekenland, Italië, Lichtenstein, Luxemburg. Mona co. Oostenrijk, San Marino en Zwitsei'land. Voor alle niet-toeris- tisehc' reizen naar deze twaalf landen is een geldig paspoort ver eist, evenals voor alle reizen naar overige landen. Aangezien in de praktijk gebleken is, dat men niet steeds op de hoogte is van de geldende bepalingen ten aanzien van het gebi'uik van verlo pen paspoorten, beveelt het ministe rie aan bij reizen naar het buiten land steeds in het bezit te zijn van een geldig paspoort. Volgens de weerrapporten van gister- avond 7 uur. Den Helder, regenbui 17 gr. Ypenburg, zwaar bewolkt 17 gr. Vlissingez:, balf bewolkt 18 gr. Eelde. regenbui 37 gr. De Bilt, motregen 17 gr. Twente, zwaar beAvolkt 17 gr. Eindhoven, zwaar bewolkt 17 gr. Zuid-Limburg, half bewolkt 17 gr. Helsinki, onbewolkt 14 gr. Stockholm, licht bewolkt 15 gr. Oslo. zwaar bewolkt 17 gr. Kopenhagen, licht bewolkt 17 gr. Aberdeen, licht bewolkt 14 gr. Amsterdam, regenbui 17 gr. Brussel, zwaar bewolkt 19 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 17 gr. Parijs, zwaar bewolkt 19 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt 22 gr. Grenoble, half bewolkt 21 gr. Nice, onbewolkt 26 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 19 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 18 gr. München, zwaar bewolkt 15 gr. ZUrich, zwaar bewolkt 15 gr. Locarno, onbewolkt 25 gr. Wenen, regenbui 19 gr. Belgrado, regen 10 gr. Rome, onbetvolkt 29 gr. Ajaccio, onbewolkt 25 gr. Madrid, onbewolkt 33 gr. Mallorca, licht bewolkt 31 gr. DE DILI VERWACHT. WEINIG VERANDERING Half tot ZAA-aar bewolkt met nu en dan enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige Avind in hoofdzaak tussen Avest en zuid. STRANDVERWACHTING (Van onze Aveerkimdige medewerker) Vandaag perioden met slecht strand weer. Enige regen en een matigs westelijke wind. Temperatuur zee water ongeveer 17 graden. Vooruit zichten: depressies blijven actief, waardoorkoel en onbestendig strandweer. ZON EN MAAN september Zon op 05.52 onder 19.26 Maan op 17.37 onder 01.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1