Toeristische indrukken uit de Russische hoofdstad UIT EEN ANDERE WERELD. BENELUX-MINISTERS SPRAKEN OVER NIEUWE EUROPAPLANNEN BRIT VERSCHANST ZICH IN FLAT TEGEN DEURWAARDER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1960 Er zal nog veel water door de Moskwa vloeien voordat westers levenspeil is bereikt \7 m Amsterdam naar Moskou door de lucht in een propjet is een vlucht van ongeveer vijf uur. Het Russische landschap biedt op de grote hoogte, waarop gevlogen wordt, weinig bezienswaardigs en men staat op het Moskouse vlieg veld zonder van de cabine uit ergens een stad ontwaard te hebben. Maar nauwelijks ben ik van de trap gedaald of temid den van de onbegrijpelijke Russische klanken, die als een exotische regen om mij heen vallen, klinkt mij het vertrouw de Nederlands in de oren. Het is afkomstig van de leden van de staf van de K.L.M. op het Moskouse vliegveld. En deze landgenoten laten niets na, om de Russische pas- en douane formaliteiten, waartegen menig toerist opziet, zo vlug en vlot mogelijk te doen verlopen. ...uitzicht over het Rode Plein.. Moskou ligt op een afstand van veertig minuten van de lucht haven, afgelegd in een snelle luxe.auto van aSitourist, het bureau dat alle reizen naar de Sowjet-Unic regelt. Ik krijg voor mijn zeventig gulden per dag reeds in Nederland bij vooruitbetaling voldaan, want de Russen nemen geen enkel risico in hotel Metropol, dat in het cen trum van de stad ligt, een kamer als een.... grootvorst! Met een ruime aangrenzende badcel, een glanzend telefoontoestel, een schrijftafel en meubelen, welke vermoedelijk in de tsarentijd in een of ander prinselijk of grafe lijk paleis gestaan hebben om nog le zwijgen over het boeiende uitzicht op één van de drukste straten van Moskou, waar de taxi's, trolleybussen en (op be perkte schaal) particuliere auto's af en aan rijden. Ook in het hotel is alles spoedig in orde. Het enig onaangename is, dat tijdelijk het paspoort afgege ven moét worden, maar met de belofte: ,.De volgende dag kunt U het weer terughalen!" De maaltijd staat gereed, dat wil zeggen: men kan deze met behulp van een goed gevulde menukaart uitzoeken. De gerechten zijn er in het Russisch en het Engels op vermeld. De kel ners zijn vriendelijk, maar hun kennis van de moderne talen is uiterst gering. Ook hieruit blijkt, dat Rusland nog lang geen toeris- tenland in de ware betekenis van het woord is. De eetzaal van Metropol dat met Ukraine en Leningi adskaja tot de grootste en beste hotels van de stad behoort is zeer groot en in het midden ruist een indrukwekken de fontein. Er zijn vele bezoekers, enkele buitenlanders, doch hoofd zakelijk Russen uit de „provincie." Plotseling barst op een podium de muziek los en het orkest, twintig man sterk, speelt lang niet alleen Russische nummers, maar ook de schlagers uit het westen. Het Rode Plein De volgende ochtend, ua een rus tige nacht, leidt de eerste tocht naar het heden ten dage meest besproken plein ter wereld: Het Rode I'Iein! Van het hotel is het niet langer lopen dan vijf minu ten. Rechts verrijst de rood-stenen muur van het Kremlin, waartegen het Mausoleum gebouwd Is, waarin de gebalsemde lichamen rusten van Lenin en de sedert enige tijd door de Russische leiders weer in genade aangenomen Stalin. Maar in liet front droomt, de sprookjesachtige kerk van Basil, die het plein tot een droom van schoonheid maakt. De legende, gaat, dat ïwan de Ver schrikkelijke de bouwmeesters er van dc ogen heeft doen uitsteken, opdat zij bun schepping nimmer konden herhalen. De „uien" van de basiliek fonkelen groen en rood in de stralen van de sterke, Moskouse zomerzon. Een Moskoviet, die een beetje Duits spreekt, vertelt, dat de kerk thans ingericht is tot Museum van de Ar. beid. ccn nuchtere mededeling, die echter de bekoorlijkheid van het schitterende bouwwerk niet kan ver minderen. Links staat Goem, het grootste warenhuis van Rusland, opgetrokken in een degelijke ouder wetse stijl en dagelijks en in Moskou duurt de dag heel lang! bezocht door duizenden kopers en kijkers. Naar Westerse begrippen zijn de prijzen er gepeperd, wat blijkt uit het feit, dat een doodge wone citroen een gulden en een paar herenschoenen honderd en dertig gulden kost! Men kijkt naar dit alles, terwijl de duiven voor dc voeten trippelen en om de hoofden fladde ren. Niet ver hier vandaan ligt het Mos kouse Vakverenigingsgebouw met zijn koepel en vier Griekse zuilen, waarin het proces gevoerd werd tegen de Amerikaanse piloot Powers. Universiteit Spreek met een Rus niet over de pracht van de byzantijnse ba siliek, want daarvoor haalt hij zijn neus op. En als men er een foto van maakt wat iedere toerist overigens doet wordt daar ietwat spottend naar gekeken. Moskou heeft imihers heel iets anders, heel iets beters te bieden! Men krijgt in slecht Engels of Duits (vooral in 't hotel!) de raad om met een taxi of een bus, die gewoonlijk door een vrouw wordt bestuurd, naar de uni versiteit te gaan. Het taxirijden blijkt in Moskou zeer goedkoop te zijn, veel minder duur dan in enige andere stad van Europa. "Voor een paar gulden kan de enorme afstand van het hotel naar de universiteit gereden worden. De universiteit, waar tienduizenden studeren, is meer een universiteitstad en roept met zijn wolkenkrabbers onweerstaan baar herinneringen op hoe is het mogelijk! aan Amerika. Het inté rieur is vol marmer en geruisloos glijden de liften af en aan. De uni versiteit is de glorie van Moskou en vermoedelijk van geheel Rusland. Zij is het wetenschappelijk vlagvertoon van de Sowjet-Unie. Ondergrondse Maar de Moskoviet is niet slechts trots op zijn wetenschappelijk centrum, doch ook op zijn inderdaad magistrale ondergrondse spoorweg. De Metro! Daar gaat men met bijna eindeloze roltrappen naar beneden en naar boven. En de sta tions zelf, waar de treinen in- en uitrazen, bestaan uit lange galerijen, versierd met enorme bronzen beel den, die in verbluffende verschei denheid de „arbeid" symboliseren. Wanneer men hier zijn ogen dc kost geeft en daartoe wordt men door de pracht wel gedwongen! krijgt men het gevoel, dat een bij uitstek kapitalistische samenleving eens haar gouden biceps heeft willen op zetten. Mensen op straat Toch is in Moskou van „kapitaal" en de daaraan verbonden weelde geen sprake. Het is, kort ge zegd, een stad van arbeiders en ar beidsters. Een naar Westerse opvat ting elegant, of slechts ook maar goed geklede, man of trouw heb ik er niet kunnen ontdekken. Wat «Ie mode betreft zijn do Russen en Rus sinnen in elk geval tientallen jaren bij het overige Europa ten achter. Zo kan het gebeuren, dat een vreem delinge, die op hoge hakken loopt en een moderne jurk draagt, bekeken en nagekeken wordt alsof zij uit een andere wereld komt wat dan ook 'nderdaarf in zekere r.ln het geval is. In Moskou werken de vrouwen even hard als de mannen. Ik zag vrouwen huizen bouwen en gevels opschilderen. En overal vindt men vrouwen, die hezïg zijn de'Straten te reinigen, want Moskou is een zindelijke stad. Geen rechtgeaard Moskoviet zal het wagen zijn peukje sigaret of sigaar op straat weg te gooien die moeten ge worpen worden in een soort ijze ren vazen, die alom neergezet zijn. Het kost als buitenlander moeite dit landsgebruik te helpen eren, want de Nederlander is wel netjes, maar nu ook weer niet zó netjes! Er zijn in Moskou vrij veel stalle tjes en winkels waar boeken ver kocht worden. Welke buitenlandse auteurs de Russen lezen heb ik niet kunnen ontdekken. Maar wel hangen aan het theater, dat tegenover net Bolsjoitheater (welks leden pas een tournee door ons land gemaakt heb ben!) gebouwd is, aanplakbiljetten, die opvoeringen van Shakespaere's Hamlet, vermelden. Voor de kinderen wordt 's middags Mark Twains Huckleberry Finn gespeeld. De Russen en Russinnen zijn vrien delijke, hulpvaardige mensen. Toen ik mij temidden van een menigte van zeker vijftigduizend bezoekers jHllllllllllllllllllflllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ H Foto boven: een beeld van de jg chaos in Leopoldstadtoen Kongolese militairen een eind, maakten aan een anti-Loe- H moemba-demonstratie. Foto onder: Kongolese militairen brengen een demonstrant op. H Het ondericatervliegtuig van de Zuidfranse société Rebikoff s waarmee de kikvorsmannen ff van de onderwaterjagersclub H en van de Nederlandse jeugd- bond ter bestudering van de M ff geschiedenis proberen op de H Noordzeebodem voor Katwijk sporen te vinden van de in zee H ff verzonken oude Romeinse ves- ff H ting „Brittenburg". ff in de rij wilde scharen voor een be zoek aan het Mausoleum men gaat ook niet naar Rome zonder het Vatikaan le zien! deelden (naar mij later duidelijk werd) een paar Moskovieten aan een agent mede, dat ik een vreemdeling was. De agent liep in zijn korte witte jasje naar mij toe en toen hem bleek, dat hij juist ingelicht was, maakte hij een doorgang voor mij. Ik krijg als buitenlander voorrang en mag mij rechtstreeks naar het Mausoleum begeven! Als ik terugkom, word ik door een opgeschoten jongen aangesproken. Hij zegt in het Duits „kameraad" tegen mij en biedt mij vijftig dollars voor mijn polshorloge. Als ik hem duidelijk maak, dat ik het niet ver kopen wil, zegt hij, dat hij voor Amerikaans of Engels geld het aller hoogste bedrag in roebels betalen wil - veel meer dan ik er elders in Moskou voor kan krijgen. Als ik zijn aanbod van de hand wijs, loopt hij schouder ophalend door, blijkbaar niet begrijpend, dat iemand zo tegen zijn eigen voordeel kan zijn! On middellijk daarop wordt ik aange klampt door jongens en meisjes, die een baillpoint of vreemde postzegels willen hebben in ruil voor speldjes, die een lezende Lenin of het Bol sjoitheater voorstellen. En wat ver der staan tientallen Moskouse man nen en vrouwen samengedromd, met open monden van verbazing, om een auto van vijf of zes jaren geleden, die een Engelse, Franse of Duitse toerist geparkeerd heeft. Zij vinden het blijkbaar een wonder van tech niek en schoonheid! De slotindruk op de onbevangere toeschouwer van deze merkwaardige stad en merkwaardige mensen kan niet anders zijn dan: er moet nog heel wat water door Moskwa vloei en alvorens liet Westerse levenspeil bereikt is! „VERHEUGENDE EENHEID VAN INZICHT" Luns: E.E.G. en NAVO niet verzwakken „Er is een verheugende eenheid van inzicht gebleken in het standpunt van de drie Benelux-landen". Dit heeft de minister van buitenlandse zaken, rar. J. M. A. H. Luns, maandagavond in Brussel verklaard na besprekingen met zijn Belgische en Luxemhrugse collega's over de nieuwe initiatieven, die de afgelopen weken zijn genomen over de verdere ontwikkelingen van de Europese eenheid. Onderwerpen van gesprek tussen mr. Luns en de Belgische en Luxemburgse ministers van buitenlandse zaken, Wigny en Scliaus, waren in de eerste plaats de suggesties van president De Gaulle voor een verdere politieke eenheid van de zes landen van de Europese Econo mische Gemeenschap en de na de ont moeting tussen kanselier Adenauer en minister-president Macmillan geble ken inzichten van de Duitse en Engel se regeringsleiders over de economi sche aspecten van de Europese inte gratie. De drie ministers bleken eensgezind van oordeel, dat aan de „cohesie"'van de westelijke wereld zeer veel ont breekt en dus elk voorstel om de sa menwerking te verstevigen „met sympathie" dient te worden bestu deerd. Naar minister Luns verklaarde houdt het Benelux-standpunt de vol gende drie uitgangspunten in: 1) Als uitvloeisel van eventuele nieuwe organisaties mogen de E.E.G. en de NAVO niet worden verzwakt. 2) De Europese Economische Ge meenschap het verdrag van Ro me blijft de hoeksteen van de Europese integratie. 3) Voor de politieke consultatie over de oost-west verhouding en voor de verdediging van Europa blijft de NAVO de belangrijkste organisatie. De drie Benelux-ministers zullen in de komende weken nauw contact over de i-erdere ontwikkelingen houden. Wigny: organiseren De Belgische minister van buitenland se zaken zei in 'n verklairng aan jour nalisten dat „de evolutie van de we reldpolitiek en de recente Belgische ervaringen in Kongo hoe langer hoe meer de overtuiging versterken, dat het vrije West-Europa zich dient te organiseren rondom zijn gemeen schappelijke instellingen". De minis ter zeide dat „België altijd open heeft gestaan voor de ontwikkeling van de Europese gedachte". ,De nieuwe voorstellen van president De Gaulle en kanselier Adenauer die nen zonder vooringenomenheid, zon der overdreven behoudzuchtige zorg, maar rekening houdend met de bijzon dere situatie van België en de andere kleine landen van de Europese Econo mische Gemeenschap te worden be studeerd", aldus Wigny. Het gesprek tussen de drie Benelux-1 ministers is maandagavond aan een door minister Wigny aangeboden diner voortgezet. Zoals gemeld zullen minister-president De Quay en minis ter Luns reeds woensdag in Parijs een onderhoud hebben met president De Gaulle. De Nederlandse ministers zul len de reis naar de Franse hoofdstad Voorverkoop dwarsboomt opruimingsregels Ontwerp-advies over uitverkopenwet In de op 28 sept. a.s. in Den Haag te houden openbare vergadering van het bestuur van het hoofdbedrijfschap detailhandel zal onder meer aan de OTde komen een aan de staatssecre taris van economische zaken uit te brengen ontwerp-advies over de uit verkopenwet. Dit ontwerp-advies is voorbereid door een commissie welke het hoofdbedrijfschap had ingesteld naar aanleiding van net op 15 januari 1959 door de staatssecretaris aan liet bestuur van liet bedrijfschap gericht verzoek hem te adviseren over de vraag iu hoeverre de huidige regeling inzake uitverkopen voldoet. Het wordt als een belangrijke verbe tering aangemerkt, aldus de commis sie van voorbereiding, dat de wet van 1956 naast het verbod om aankondi gingen te doen welke de indruk kun nen wekken van een uitverkoop of op ruiming, een verbod bevat om aan kondigingen te doen die dc indruk kunnen wekkeri op de seizocnoprui- ming vooruit te lopen. De toepassing van dit ruim geformuleerde verbod op de concrete gedragingen kan echter, naar het oordeel van de commissie van voorbereiding, gemakkelijk lei den tot-verschillende beoordeling van een en dezelfde situatie. Nadere preci sering van de inhoud van het verbod acht de commissie derhalve noodza kelijk. De commissie is o.ni. van oordcel dat het toestaan van een voorverkoop een belemmering vormt voor de hand having van de wettelijke periode van de seizoenopruiming. In de praktijk is gebleken dat een kort voor de wettelijke opruimingspe riode door de Kamer van Koophandel verleende vergunning dc rust totaal kan verstoren. De commissie beveelt een wetswijziging op dit punt aan. Omdat de aanvangsdata van de tijd vakken voor de seizoenopruiming zijn vastgesteld na afweging van de be langen van alle bij de opruiming be trokken groepen bedrijven en er, blij kens tot het bestuur van het hoofd bedrijfschap gerichte adressen, nog altijd verschil van inzicht bestaat, meent de commissie dat het niet raad zaam is op dit ogenblik verandering te brengen in de gekozen data. Het gemeentebestuur van dc Londenso stads wijk St. Pancras wenst Don Cook, die in een gemeentewoning Huist, wegens huurschuld op straat te zetten. Cook, een ex-parachutlst, heeft daarom zijn wouw en vier kinde ren bij kennissen on dergebracht en zich in zijn flatje, verschanst. Don Cook acht de huurverhoging, die het gemeentebestuur heeft ingevoerd, volkomen ongerechtvaardigd en betaalt daarom reeds enige tijd niet meer dan de oudo huur. Men zei hem tenslotte we gens huurschuld de huur op. Cook heeft zich toen geharrikadebrd. Dc in gang van zijn flatje verspelde hij met twee oude piano's, op het dale en het balkon bracht hij prikkel- d raad versp ervingen aanEen voormalig sergeant-majoor van de militaire politie, Burgess, heeft de lei ding van de buitenste verdediging op zich genomen. Wat die verdediging inhoudt bleek maan dag, toen Cook vanuit zijn zolderraam twee lichtkogels afvuurde, het afgesproken sig naal. Er klonk een schril fluitsignaal en binnen enkele minuten waren ongeveer dui zend flatbewoners op de been. Zij stroomden samen voor Kennistonn House en vormden een levende muur. Het groepje politie agenten dat om dc hoek verschenen was moest onverrichterza- ke terugkeren. Cook is vastbesloten het vol te houden. De buren zullen hem pro vianderen, en boven dien heeft hij voor een paar maanden eten in zijn vesting opgesla gen. Maandagavond werd voor de tweede keer alai-m gemaakt, omdat een auto met een toren erop was verschenen. Het bleek een auto van de B.B.C. te zijn, en glimlachend poseer de Cook voor de T.V.- camera die op het plat form tien meter om hoog werd getild. De hele nacht hebben de flatbewoners bij Cook's vesting ge waakt, maar de deur waarder die de huisuit zetting moet verrich ten en de hem verge zellende agenten zijn niet teruggekeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8