MARIANNE HEEMSKERK „VLINDERDE" NAAR ZILVEREN MEDAILLE... 999 Olympisch allerlei.... Wieger Mensonides derde in fantastische schoolslagfinale RUSSEN KIJKEN DE KUNST AF... AMERIKAANSE ATLETIEKPLOEG BESTAAT VOOR VEERTIG PROCENT UIT NEGERS WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EEUWIGEVIERDE KREEG EINDELIJK EREMETAAL Eindelijk heeft Neder- gC land in het olympisch dorp al de „eeuwige vier- de" genoemd dan toch beslag gelegd op medail- f¥\J jT les in Rome Het wa- ren de 16-jarige Marian- 11 ne Heemskerk uit Naar- U den en de 22-jarige Haagse h.t.s.-student Wieger Mensonides, die daarvoor zorg den! Achter de ongenaakbare Ameri kaanse zwemster Carolyn Schuier legde Marianne in de finale 100 meter vlinder slag beslag op de zilveren medaille na een heroïsche strijd met de Australische Jan Andrew, die derde werd. Wieger Menso nides men weet het is de Neder landse verrassing op de Olympische Spe len geweest. Hij ging naar Rome met een vage hoop de finale 200 meter schoolslag te bereiken En nu behoorde hij in die finale tot de besten: hij tikte als derde aan en kreeg de bronzen medaille. Tweemaal goud voor Amerikanen Het Amerikaanse meisje Carolyn Schuier begon haar race-naar- liet-goud met een „valse" start: zeker tweetiende seconde na de anderen flitste zij in het water. Carolyn „vlinderde" echter in zo'n hoog tempo, dat zij na 20 meter al langs Marianne Heems kerk gleed, die echter onmiddellijk een tegenaanval inzette. Slechts een fractie van een seconde na de Amerikaanse keerde Marianne, maar daarna liet Carolyn Schuier zich niet meer be dreigen. Marianne echter wél... Zij moest een enorme aanval van de Australische Jan Andrew pareren en zij deed dat met succes! Ondertussen was Atie Voorbij be slissend achter geraakt, samen met de Britse Sheila Watt en de Rus sin Belovezkaia. Dit drietal vocht een enerverende strijd uit om de vierde plaats, die voor de Britse was, terwijl Atie vijfde en de Rus sin zesde werd. Voor alle drie werd echter dezelfde tijd afgedrukt: 13.3. Het was bovendien een „record-race": Carolyn Schuier won de titel in 1.09.5, waarmee zij haar olympisch record uit de series 0.3 seconde scherper stelde, en de tijd van Marianne Heemskerk (1.10.4) betekende een nieuw Europees record. Het oude stond op naam van Atie Voorbij (1.10.5) gemaakt in Rhenen. Incident Tijdens deze finales deed zich een op merkelijk incident voor. Nadat Caro lyn Wood, het tweede Amerikaanse meisje in deze eindstrijd, haar keer punt half had gemist, stopte zij plot seling op ongeveer 35 meter van de finish. Het 14-jarige meisje had ken nelijk zoveel water binnengekregen dat zij niet meer normaal kon adem halen. Zij bleef volkomen ontredderd aan de baanlijn hangen en één van de officials sprong meteen gekleed te water om de kleine Carolyn bij te staan en om te voorkomen dat zij bewusteloos naar de diepte zou zakken. Even later kon het zwemstertje toch op eigen kracht de kant bereiken waarna zij huilend naar de verste en donkerste hoek van het zwemstadion holde om even met haar verdriet al leen te zijn. Een schone droom van een jong zwemstertje, een kind nog, was op wrede wijze verstoord. Intussen renden Nederlandse officials het platform op om de dolgelukkige Marianne Heemskerk in hun midden te nemen. Van chef de mission Cees Kerdel kreeg zij op beide wangen een stevige kus en ook K.N.ZJB.- voorzitter Jan de Vries liet zich niet onbetuigd. Direct nadat de meisjes zich hadden afgedroogd en de badjassen hadden aangetrokken gingen Carolyn Schu ier, Marianne Heemskerk en Jan An drew in optocht naar het erepodium waar de president van het I.O.C., Avery Brundage, hun de medailles overhandigde. Fantastische finale Nog geen tien minuten na de ere- ceremonie met Marianne Heemskerk boven het cijfer 2 stond opnieuw een figuur in het Oranje op het podium. Het was Wieger Mensonides, die zo waar als derde in een fantastische finale, waarin het strijdbeeld voort durend wisselde, was geëindigd. Het was de Duitser Henninger die na de start een voorsprong had ge nomen. De Australische wereldre cordhouder Gathercole lag in twee de positie en tóen de zwemmers op het .100 meter-keerpunt afgingen leek Mensonides kansloos te zijn voor een der ereplaatsen. Toen Henninger keerde lag onze land genoot twee lengten achter. Gather cole zette een aanval in zonder dat Mensonides hem kon volgen, maar halverwege de derde baan liet de Ha genaar zien dat hij nog vele reserves over had en toen kwam zijn spurt. Gathercole en Henninger hadden in hun duel teveel gegeven, de Ameri kaan Mulliken kwam met de Japan ner Ohsaki in opvallend hoog tempo vrijwel naast zich langs de Duitser en de Australiër, terwijl Wieger op baan twee vrijwel ongemerkt mee naar voren kwam. Hij zwom zich los van de Italiaan Lazzari, passeerde Gathercole en Henninger en tikte als derde voor de Duitser en de Italiaan achter Ohsaki aan. Voor het eerst had een Nederlandse zwemmer een olympische medaille veroverd! De uitslag van de finale 200 meter schoolslag heren was: 1 en olympisch kampioen: Mulliken (Ver. Staten) 2.37,4; 2. Ohsaki (Ja pan) 2.38,0; 3. Mensonides (Ned.) 2.39,7; 4. Henninger (Did.) 2.40,1; 5. Lazzari (It.) 2.40,1; 6. Gathercole (Austr. 2.40,2; 7. Klopotowski (Po len) 2.41,2; 8. Hait (Ver. Staten) 2.41,4. Nederland snelste Het Nederlandse kwartet, bestaande uit Ria van Velsen (rugslag), Ada den Haan (schoolslag), Tineke La- gerberg (vlinderslag) en Erica Terp stra (vrije slag) heeft zich met de snelste tijd, die in de series werd ge maakt, geplaatst in de finale op de 4 x 100 meter wisselslag dames. Onze landgenoten bleven ruim een seconde onder de tijd, die de win naar van de andere serie, Groot- Brittannië, liet noteren. Het ver schil aan de finish tussen Neder land en de naaste concurrenten Japan en Rusland, bedroeg enkele meters. De tijd van 4.47.7 van Nederland be tekende een olympisch record omdat dit numer nog nooit op de spelen was gezwommen. Recordjacht Terwijl voor het eerst tijdens de olympische spelen te Rome de zon schuil ging achter de wolken en er een verfrissende wind opstak, leverde 's werelds zwemélite een hevig ge vecht tegen de klok om zich te scha ren onder de snelste acht voor een Elaats in de finale op de 400 meter eren. Onder het geweld, dat de zwemmers hierbij ontketenden, bezweek tot tweemaal toe het olympische record, waarvan de Australiër Mervyn Rose sinds 1956 met 4.27.3 houder was. Eerst bracht de Japanner Yamanaka het op 4.21.0 en daarna nagelde de Amerikaan Somers het vast op 4.19.2. Ook het Europese record moest het ontgelden, Jan Black haalde het neer tot 4.21.9. Slechts zij, die er in slaagden onder de 4.30.0 te komen, werden waardig bevonden in de finale te mogen star ten. Tot hen die werden uitgescha keld behoorde met een tijd van 4.31.5 de Duitser Herbert Klein. Hier volgen de acht zwemmers die zich geplaatst hebben voor de finale 400 meter vrije slag heren: 1. Somers (V.S.) 4.19.2 (nieuw ol. record); 2. Yamanaka (Japan) 4.21.- 3. Black (G.-B.) 4.21.9; 4. Rose (Austr.) 4.22.5; 5. Konrads (Austr.) 424.3; 6. Mc Lachlan (Z.-Afr.) 4.25.9 7. Fukui (Japan) 4.26.7; 8. Lenz (V.S.) 4.29.2. Jiskoot uitgeschakeld In de series van de 100 meter rug slag heren zorgde de Amerikaan Bobby Bennet voor een nieuw olym pisch record: 62 seconden precies. Negentien zwemmers waren sneller dan de Nederlander Jan Jiskoot, die een tijd van 1.05.9 maakte en die hierdoor uitgeschakeld werd voor de halve finales. WIEGER MENSONIDES ....brons.... Verdeling der medailles op Olympische Spelen =1 Na 22 onderdelen is de verde- ling van de Olypiscüe medail- les als volgt: Land Rusland Italië Duitsland H Amerika Australië Hongarije E Engeland H Denemarken Zweden ee België Nederland Japan ee Polen Brazilië Mexico ee Roemenië goud zilver brons iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitnn Masseur kanoploeg in Rome verongelukt Dinsdagmorgen vroeg, omstreeks zes uur, is de 28-jarige masseur van de Nederlandse Olympische kano-ploeg, Gerardus Meijer uit Amsterdam, bij een verkeersongeluk in het centrum van Rome om het leven gekomen. Meijer botste in een der smalle stra ten in de omgeving van de Via del Corso met zijn motor tegen een vrachtwagen. Hij overleed tijdens het transport naar het San Giacomo-zie- kenhuis in Rome. Zijn duo-passagiere, de 24-jarige Britse Ethel, Whitcet werd zeer ernstig gewond. Gerard Meijer, ongehuwd, behoorde officieel niet tot de Nederlandse Olympische ploeg, maar heeft wel een belangrijk aandeel gehad in de voor bereidingen van de kanoërs. Als oud student aan het C.I.O.S. in Overveen assisteerde hij in het laatste jaar voortdurend trainer Muys uit Vlissin- gen (o.m. in het trainingskamp) er in Rome verzorgde hij de massage der deelnemers. Ook de laatste cen trale training, die de Nederlandse ka noploeg, voor het vertrek naar Rome, in Vlissingen hield, maakte Meijer mee. Meijer werd dan ook hoewel hij geen officiële status had in alle opzichten als een lid van de equipe beschouwd. Het tragische ongeluk heeft een die pe indruk gemaakt op de leden van de Nederlandse kanploeg. RUS OLYMPISCH FLORETKAMPIOEN De Rus Jdanovich Is dinsdagmiddag olympisch floretkampioen geworden bij de individuele herenwedstrijden. De zilveren medaille werd bij het in dividuele florettoemooi heren even eens door een Rus gewonnen, name lijk Sissikin. Na een barrage met de Rus Midler en de Pool Woyda, won de Amerikaanse florettist Axelrod de bronzen medaille. Rusland heeft „spionnen" ge- stuurd naar de Olympische n Spelen. Acht h tien Russen met insignes, die vertellen dat zij trainer of tolk zijn, zwer- men steeds om het zwembad, alles opschrijvend wat zij zien en horen wat betreft de Ame- rikaanse en Australische I zwemsters. Een Russische „trainer" deed zo veel moeite óm een foto te krijgen van de Amerikaanse estafetteploeg- e in-actie, dat een Italiaans ju- rylid hem moest wegtrekken bij de finish. De leidster der Amerikaanse I zwemsters, mevrouw Baldwin, vertelde dat de Russen geen s training van de Amerikaanse zwemsters overslaan. „Zij ma- E ken notities van onze techniek e van „warning up" en tekenen op hoeveel baantjes onze meisjes dagelijks trekken. Niets ontsnapt aan hun aan- 1 dacht". Mevrouw Baldwin zei- de dat de Russen in Melbour- ne bijna evenveel spioneerden. „De warmup die de Russen i thans toepassen is dezelfde als die van ons vier jaar geleden in Melbourne"Mevrouw Baldwin voegde hier aan toe dat de Amerikaanse techniek thans is gewijzigd en zij ver- 1 wachtte dat de Russen die e: techniek over vier jaar geko- piërd hebben. De Amerikaanse schoonspringers vertelden dat y zij, sedert zij tien dagen gele- den hier de training begon- ee nen, door minstens vier Rus- -E sen gadegeslagen en gefoto- E grafeerd zijn. Een Russische H „tolk" heeft een half uur lang ff ee de Amerikaanse kampioene Juno Irwin uitgehoord. Toen H mevrouw Irwin vroeg waar- §1 om de Rus, die uitstekend E ee Engels sprak., zoveel wilde Ji weten, legde uit dat hij een H „student" was en zich met „onderzoek" bezighield. g iiiNiuiiiiiiiininiitiinniniinnnuniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiNiiiiiiir Bij dames zelfs 13 van de 18 negerinnen.... De Verenigde Staten hebben hun su prematie in de atletiek te danken aan de negers! Dit is door Grigo- ri Kukushkin, leider van de plan- nenraad voor de training der Rus sische atleten, en Vassili Kuznet- sov, Russisch kampioen tienkamp, verteld. Naar hun mening hebben de negers fysieke kenmerken die hen speci aal voor de sport geschikt maken. Kukushkin noemde nog een twee- Ongeveer 40 procent van de Ameri- g Eén va„ de bekendste „egers g Wnse atletiekploeg wordt door „i( de Amerikaame atletiek- B ploeg is de pas 19-jarige John ee negers gevormd. 13 van de 18 le- dameS" 1 Thomas. De student'van de M ploeg zijn ne0ermnen. universiteit van Boston is we- Steve Witkowski, hoofdtrainer van reldrecordhouder op het num- p de Amerikaanse Olympische mer hoogspringen. De geruch- ploeg, was het niet eens met de ten willen, dat speciaal voor Russische theorie van fysieke 1| Thomas de afscheidingsmuur E superioriteit der negers. Wel be- j= in het Olympisch dorp tus- aamde hij dat de negers het voor- sen de mannen- e» vrouwen- deel hebben van langere spie- f| afdeling met tien centimeter is j§ ren dan Kaukasiërs, waardoor zij verhoogd... ee sneller dan blanken het melkzuur kwijtraken en daardoor minder llllllllllllllllllllllllllllllllll kwetsbaar zijn voor kramp en sa- de reden superioriteit. „De kapitalisten in Amerika, geven miljoenen dollars uit voor de ontwikkeling van sterke ploegen". Ze deden dit om dat de Russische overwinningen in de sport hun „staken". Tijdens de Olympische Spelen in Berlijn, verklaarde Adolf Hitler dat Amerika zo sterk in de atle tiek was door „zwarte hulptroe pen". mentrekking van de spieren. Ma» volgen. Witkowski I. het ver- schil met groot genoeg om te verklaren waarom zo veel negers in de atletiek uitblinken. Hij ge looft dat de voornaamste reden is dat negers graag hardlopen en springen. Je ziet ze niet veel bij het zwemmen, waarin zij even goed konden zijn. Ze houden niet van zwemmen. Wel bijvoorbeeld van honkbal, waarin veel moet worden gelopen. De negers zelf in de Amerikaanse ploeg, lachten maar wat om het getheoretiseer. Ira Davis, die voor Uncle Sam zal kampen op de hinkstapsprong, werd toch even ernstig. Hij zeide dat de negers van de atletiek houden omdat het een middel naar een doel is. En wat is dat doel? wilde de vragen steller weten. Een stilte viel over de groep negers en daarna sprak vèrspringer Irvin Roberson lang zaam: „Het doel Is gelijkheid Cerutty: geen vrouwen op olympiade De coach van de Australische hardlo per en recordhouder op de mijl Herb Elliott, Percy Cerutty, heeft gezegd dat vrouwen eigenlijk van deelneming aan de Olympische Spelen zouden moeten worden uitgesloten, omdat ze „halve mannen" moeten zijn willen ze er iets bereiken. Cerutty sprak er tegenover een groep Amerikaanse officials zijn vertrou wen over uit dat Elliott de 1500 meter op zijn naam zal brengen, toen hij plotseling overschakelde op het cha piter „de vrouw als atleet." Cerutty zei dat hij over dit on verwachte vraagstuk een verhan deling heeft geschreven welke hij aan enkele internationale sportor ganisaties zal voorleggen. Wat do vrouwelijke sterren in de Austra lische ploeg als Betty Cuthbert, Dawn Fraser, Lorraine Crapp en Ilse Konrads, denken over de ver nietigende theorie van hun land genoot, is niet bekend. Wat zijn leerling betreft zei Cerut ty: „Herbert zal winnen, hij kan een voudig niet verliezen. Er is geen man ter wereld sneller dan hij op de 1500 meter. Hij kan ze allen met een klei ne twintig meter verslaan." Volgens Cerutty zal Elliott het veld van atleten niet eerder dan na twee ron den leiden en dan de sprint naar de overwinning in zetten. Hij voorspelde verder dat zijn pupil niet enkel een gouden medaille voor Australië zou veroveren, maar ook een nieuw we reldrecord vestigen. Bloemen voor Ingrid Tot dusverre is het voor de Oostduit- se schoonspringster Ingrid Kraemcr het meest „met bloemen gezegd". Het 17_jarige blondje uit Dresden, heeft in totaal 11 boeketten rode ro zen ontvangen, alle telegrafisch be steld uit het buitenland, na haar over winning van j.l. zaterdag. 0— In pandjesjas In 't begin van deze eeuw werkten verslaggevers bij de Olympische Spelen in pandjesjas en met hoge hoed op. Gisteren zat in het perscen trum waar de temperatuur 98 graden was een correspondent met ontbloot bovenlichaam. Olympi sche officials vragen zich af wat in 1964 in Tokio zal gebeuren. Nonnen en champagne Sate Gaiardoni, Italië's tweevoudig olympisch wielerkampioen, is door de nonnen van het Betlem-klooster. toen hij er met zijn tweede gouden medaille terugkeerde, met champag ne ontvangen. Gaiardoni en de an dere leden van zijn ploeg waren ingekwartierd in het klooster te Frat- toehnie, een dorp bij Rome. De nonnen klonken met champagn» op zijn toekomst 0— Dagelijks naar kapper De trouwste klanten van de kappers in het olympisch dorp, zijn de zwemsters. Zij laten zieli iedere dag kappen, om de vol gende morgen keurig voor de TV-camera's te kunnen verschij nen. De toeloop der zwemsters werd extra groot, toen de meis jes vernamen dat de cameralie- den van de Italiaanse TV graag close-ups nemen. O— Chinees of Rus Bij monde Aan chef d'équipe Peng Chuan Kaï, beschuldigt de delegatie van Nationalistisch China de Russen ervan dat zij een rode Chinees hun Olympische ploeg hebben binnenge smokkeld. „We weten dat de Russen een echte Chinees in hun ploeg heb ben. We hebben hem gezien. Deze man is stellig geen mongool", aldus Peng. Hij zeide dat zijn delegatie achter docht had opgevat, toen zij de man zagen meelopen in het défilé op de openingsdag. Later werd de man in een wedstrijd van de Russische basketballploeg gezien. De Chinezen zijn er nog niet in geslaagd hun vermoede rasgenoot te benaderen, maar zij zetten die pogingen voort. Protesteren bij het I.O.C. heeft geen zin. want de Russen zullen de man wel onder een valse naam hebben ingeschreven, menen de Chinese na tionalisten. In het Russisch kamp wordt de Chinese aantijging schan delijk genoemd of vel er wordt om gelachen. 0— De indeling voor de halve finalepou les voor liet basketbal tijdens de Olympische Spelen is als volgt: poule a: Ver. Staten, Rusland, Uruguay en Zuid-Slavië. Poule b: Brazilië, Tsje- cho-Slowakije, Polen en Italië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5