Firato heeft Europese primeur: TV met rechthoekige beeldbuis Schilderijendiefstal is volgens politie geënsceneerd KLANKBORD ONDERZOEKINGEN NAAR ZIEKTE DOOR MARGARINEVERBRUIK WOENSDAG 31 A UGUSTUS 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 „VOORLICHTENDE TENTOONSTELLING" Voorzitter Hardenberg spreekt van vooruitgang in verkoop van radio's De elfde „Firato", de jaarlijkse internationale vakbeurs en tentoonstelling: van elektronische produkten (radio's, T.V.'s, grammofoons, bandrecorders, regel-meetapparatuur en dergelijke), die tot en met 6 september in liet oude R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt gehouden, is gisterochtend door de commissaris der koningin in de provincie Noord-IIolland, dr. M. •1. Prins, geopend. Op deze beurs-c.vpositie worden 400 verschillende radio- en ruim 200 T.V.-modcllen getoond van merken afkomstig uit onder meer: Nederland, België, West- en Oost-Duitsland, Italië, Hongarije, Engeland, Frankrijk, /avaden, Amerika en Japan. Het accent bij deze „Firato" ligt op de per fectionering en de steeds groter wordende toepassing van de transistor. Een der noviteiten in de televisie-sector is bij enkele duurdere types de invoering van de vierkante of rechthoekige beeldhuis (met een diago naal van 59 cm) waarvan de voorzijde bijna plat is. Het nuttige beeld oppervlak stijgt met ongeveer 15 procent. De „Firato" heeft de primeur van deze beeldbuis voor Europa. De tentoonstelling is voorlichtend, vooral voor de jeugd, zo merkte de voorzitter van het Fïratobestuur, de heer II. M. Hardenberg in zijn ope ningsrede op, er aan toevoegend dat het niet denkbeeldig is, dat'er in de naaste toekomst een tekort zal ont staan aan elektronica-technicï en dit is zeker niet te onderschatten. Jon ge mensen, die hun weg nog moeten uitstippelen worden hier geconfron teerd met een industriesector, die hoogwaardige en dus goed betaalde arbeidskrachten nodig heeft, zo be sloot de voorzitter. De commissaris der koningin zeide onder meer. dat er mede tengevolge van een zich voltrekkende wijziging in de structuur van onze samenle ving, een uitgesproken verlangen bij de consument is naar op het ter rein van de elektronica liggende ge bruiksvoorwerpen. ïn de consumptie gaat zich een der dominante trek ken van het moderne levenspatroon openbaren: het verlangen om in het heden boven het noodzakelijke le vensonderhoud tot aan de uiterste grenzen van het bestedingsvermogen Arme student (Slot van pag. 1 wonen. Raadzamer acht hij het elke grotere stad een eigen universiteit te geven. Tot zover dit sympathieke betoog', waarin duidelijk naar voren komt, dat de lieer Luning Prak het voor vele jonge mensen gemakkelijker wil maken om een universiteit te be zoeken. Hij beperkt echter zijn sym pathie wel erg tot de grote steden. Indien wc aannemen, dat een pro vincie als Zeeland tot ïn lengte van jaren geen universiteit zal krijgen en dat ook West-Brabant niet direct in de markt is voor -zo'n instelling, dan ligt er al een groot gebied, waar de „arme" student geen enkele kans krijgt voor het volgen van universitair onderwijs. En als we aannemen, dat het aan Friesland niet licht zal gelukken een universiteit te krijgen en dat er in zulke provincies als Drente, Gelder land en Overijsel en Limburg grote gebieden in de nabije toekomst ze ker niet binnen het areaal van een nieuwe universiteit zullen vallen, dan zullen er ook bij een ruimere sprei ding vah het universitair onderwijs nog vele duizenden jongemensen achtergesteld worden omdat zij ïn minder dicht bevolkte gebieden wo nen. Voor al deze jongelieden bestaat er nu en in de nabije toekomst maar één goede oplossing. Die oplossing is de grootscheepse verstrekking van studiebeurzen aan „arme" studenten wier ouders buiten de universiteitssteden wonen. Daar mee is de gedachte van de universi teitsspreiding zoals door dr. Lu ning Prak voorgestaan niet ver oordeeld. maar zij is wel ontoerei kend verklaard, omdat zij een grote en onbillijke achterstelling- rustig zou laten voortbestaan. GOLFBAAN. Volgens het Britse blad „Daily Express" ligt in de buurt van Moskou een golfbaan die Kroesjtsjew in alle stilte liet aan leggen voor het bezoek van presi dent Eisenhower. De Russische pre mier had er zijn Amerikaanse gast mee willen verrassen, maar de ver rassing van liet U-2-incident kwam tussenbeide. De golfbaan ligt nu te wachten op een volgende president die ook van golf houdt, aldus het Britse blad. REUZEFUIF. Jack Richards, die vo rig jaar een prijs va.11 ruim 70.000 gulden won in een Engelse voet balpool, stond een jaar lang bekend als de vrolijke melkboer. Hij gaf een enorm dansfeest, at en dronk zoals hij nog nimmer gegeten en ge dronken had en gaf per week zo'n 5000 gulden uit. Zijn familie kreeg menig douceurtje. Toen was Jack' plotseling arm. En niet alleen arm. hij had bovendien een schuld van 3500 gulden. Hij ging maar weer een mclkwijkje doen, om zijn schuldeisers af te betalen, maar die hielden zo aan dat hij zo nu en dan wat geld leende van hetgeen hij als melkman ophaalde. Maandag stond Jack voor zijn rech ters. Hij werd veroordeeld tot een voorwaardelijke straf. met een proeftijd van drie jaar. „Het was een reuzefuif", zei Jack. Speet het hem dat hij een poolprijs. gewonnen had? „Ik had het voor geen geld van de wereld willen mis sen', was het antwoord. mee te delen in de materiële wel vaart en daarmede tevens maat schappelijk aanzien in eigen en de ogen van anderen te verwerven, al dus dr. Prinsen. Nivellerende invloed De vraag opwerpend of cultureel beschouwd radio en televisie niet een nivellerende invloed hebben ge had zeide spreker dat zij de tegen stelling tussen de provincie, die in cultureel opzicht altijd betrekkelijk geïsoleerd was en de stad hebben verminderd. Onschatbaar is de ken nis, die zij verbreiden, ook al wor den niet alle schotcis even zwaar opgediend en zijn aa nde popularise ring stellig gewichtige bezwaren verbonden. Moeilijk lijkt mij. aldus dr. Prinsen, betwistbaar, dat radio en televisie in onze hedendaagse sa- menleving niet alleen blijken in feite j in een hevig in de mens levende be hoefte te voorzien en daarmede op zichzelf reeds van grote betekenis j zijn, doch bovendien voor het gehele maatschappelijke leven als belang- rijk cultuurgoed van onmisbare waarde zijn geworden. De voorzitter van het Firato-bestuur de heer Hardenberg. had op een pers conferentie over de tentoonstelling medegedeeld, dat in het verkoop seizoen 1959-1960 in vergelijking met het voorafgaande seizoen 1958- 1959 de verkoop van radio's met 37 procent was gedaald. In zijn ope ningswoord van de „Firato" rectifi ceerde hij gisterochtend deze mede deling. Deze achteruitgang van 37 procent is gebaseerd op het aantal uitgereikte luistervergunningen, dit is echter geen indicatie voor de ont wikkeling van de totale radiomarkt. In dit cijfer zijn namelijk niet op genomen aankoop door het publiek van een tweede toestel, waarvoor geen luistervergunning wordt aan gevraagd en voorts niet de aankoop van nieuwe toestellen ter vervan ging van de oude. Derhalve wordt slechts een deel van de radio-ver koop via de dienst luistei-vergun- ningen geregistreerd. In tegenstelling tot de achteruit gang van 37 procent van het aantal luistervergunningen ten opzichte van I het vorig jaar mochten wij constate- ii i l ren. aldus de Fi rato-voorzitter, dat I HUUrCOmpenSatie tOCgeKend de totale radiomarkt gedurende deze periode toegenomen is niettegen staande de spectaculaire groei van de televisie. De commissaris der Jconingin in de ■provincie Noord-IIolland, dr. M. Prinsen, lieeft dinsdag in het R.A.I.- geboiiw te Amsterdam de radio- en T.V.-tentoonstelling de „Firato" ge- opend. Foto: dr. M. J. Prinsen voorziet door middel van een trapgenerator een draagbare zcud-ontvanginstal- latie van energie. (Slot van pag1 dige stappen tegen Unilever mogelij kerwijs zouden kunnen worden ge nomen. Bij de tot nu toe gevoerde bespre kingen heeft men o.m. nagegaan welke mogelijkheden een nog niet zo erg oud arrest van de Hoge Raad biedt. Op 13 maart van 1959 bepaal de de Hoge Raad namelijk dat het ziekenfonds ïn alle rechten van een ziekenfondsverzekerde treedt, wan neer door schuld van derden ziekte of letsel aan de verzekerde is toe gebracht. Nieuwe gevallen Inmiddels blijft het aantal ziekte- meldingen nog voortschrijden. In enkele Duitse grensplaatsen waar de bewoners vaak hun inkopen net over de Nederlandse grens doen. zijn thans ook gevallen van artecaria geconstateerd. In Emmerik is een negenjarige jongen met hoge koort sen en allo verschijnselen van de huidziekte in liet ziekenhuis opge nomen. Het Belgische ministerie van volksgezondheid heeft dinsdag mee gedeeld, dat: ook ïn België gevallen van huisaandoeningen zijn geconsta teerd, die „naar alle waarschijnlijk heid zijn veroorzaakt door het ver bruik van onrechtmatig uit Neder land ingevoerde produkten". In een communiqué wordt gewezen op de gevolgen van het gebruik van margarine „van het merk nieuwe Planta" in Nederland, waarbij wordt meegedeeld dat dit produkt in Eel- gië noch wordt gefabriceerd, noch in de handel gebracht. De Belgische bevolking wordt ge waarschuwd tegen het verbruik van deze margarine. „De verschillende margarineprodukten, die normaal op de Belgische markt voorkomen heb ben geen aanleiding tot ongemakken gegeven" aldus het communiqué. Van de in Nederland thans bekende ernstige ziektegevallen zijn er te Rotterdam 45 en ten Den Haag 20. Drie ziektegevallen van zorgwekken de aard zouden geconstateerd zijn in Hilversum. Roosendaal en Haarlem. In Haarlem zou het een 12-jairg jongetje betreffen, wiens toestand niet van gevaar ontbloot zou zijn. aan gemeentepersoneel In het staatsblad van gisteren is af gekondigd het Koninklijk Besluit van 30 juni tot toekenning van uit keringen ter compensatie van de huurverhoging per 1 augustus 1957 aan rijkspersoneel, burgemeesters, personeel van gemeentepolitie en van noodwachten en noodwachtsta- ven en personeel van onderwijsin richtingen en -instellingen. 9 Tien organisaties van Amerikanen die uit Oost- en Midden-Europa afkomstig zijn, hebben opgeroepen tot deelneming aan grootscheepse betogingen tegen pre mier Kroesjtsjew als deze voor de zitting van de algemene vergadering der V:N. naar New York komt. De organisaties wil len de Sowjet-leider eetréelfde ontvangst bereiden als president Eisenhouwer twee maanden geleden in Tokio ten deel zou zijn gevallen indien hij zijn voorgenomen bezoek aan Japan zon hebben gebracht. Chauffeur vrijgesproken en veroordeeld in twee zaken De Haagse rechtbank heeft gisteren de 33-jarige taxi-chauffeur A. A. D. eenmaal tót ecu gevangenisstraf van een jaar, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar veroordeeld en eenmaal vrij gesproken van een hem ten laste ge legde opzettelijke heling. Het betrof hiér twee totaal verschillende zaken. Op 23 april was D. met een Leidse kelner en een collega-taxichauffeur, de 27-jarige H. den B. een avondje gezellig uitgeweest. Op de terugweg zouden de beide taxichauffeurs van de kelner ieder een bedrag van 200 hebben ontvangen, afkomstig uit diens goed gevulde portefeuille. Ter zitting bekende D. dit bedrag te hebben ontvangen, doch zowel de Kel ner als de taxichauffeur zeiden op de terugweg in de auto geslapen te neb ben en niets van de kwestie af te weten. De beide taxichauffeurs wer den vrijgesproken. On vijf mei was D. met de aannemer W. J. M. van der H. op stap ge weest en van deze zou hij in totaal 2100 hebben gekregen. De aannemer zei niets van een dergelijke schenking te weten en de tweemaal opgeroepen en beschuldigde taxichauffeur werd voor dit feit tot bovengenoemde straf veroordeeld. Na bekendmaking van de prijzen tijdens de jaarlijkse rundvee folcdag die gisteren in Gors werd gehouden vond het défilé plaats van de winnen de vaarzen en koeien. Op de fóto ziet men een der bekroonde- dieren pas seren. (Foto P.Z.C.) DE AFFAIRE-COOK IN AMSTERDAM Openstaand raam waarschijnlijk van binnen uit ingeslagen (Van een onzer redacteuren) De Amsterdamse recherche heeft het onderzoek ïn de geruchtmakende schilderijen-affaire van de 29-jarige Britse soeïetyfiguur Robert Cook thans afgesloten. Gisteren is «Ie Engelsman acht uur achtereen verhoord. Tot driemaal toe werd in zijn woning ïn de Sloestraat in Amsterdam de inbraak gereconstrueerd. Vorige week dinsdagavond zou de inbraak zijn gepleegd, waarbij vol gens Cook vier kostbare schilderijen verzekerde waarde ruim een half miljoen gulden, verpakt in ruim bruin pakpapier werden ge stolen, benevens Cooks bandrecorder en kofferschrijfmachiue. Mede na mens de officier van justitie mr. IV. Tonekens heeft hoofdinspecteur H. Postma van het bureau Pïcler Aertszstraat dinsdagmorgen officieel te genover binnen- en buitenlandse pers verklaard: van het begin af aan waren justitie en politie er vrijwel Aan overtuigd dat de inbraak ge- ensceneerd was. Zonder twijfel is het raam van de woning in de Sloe straat ingeslagen door iemand die al in de woning was. Het raam stond dus open toen het ingeslagen werd. Mr. Cook die aan gifte deed van de diefstel werd drie maal uitvoerig; verhoord. In verband met door vele personen afgelegde getuigenverklaringen, waaronder die van zijn vrienden Sykes en Scara- manger mag wel de conclusie wor den getrokken, dat de aangifte waarschijnlijk niet op waarheid be rust. Vast staat, dat uit de woning slechts die goederen werden ont vreemd, die aan de heer Cook toe behoren. Andere waardevolle goederen, eigen dom van de hoofdbewoner, de heer IJsselstijn, weiden niét vermist. Het onderzoek werd zeer bemoeilijkt doordat de politie tot op dit ogen blik geen enkel officieel bericht I via Interpol heeft ontvangen en j doordat belangrijke getuigen als Sykes en Scaramanger waren ver- I trokken. Thans bekende feiten, op I grond van de laatste verklaring van j mr. Cook van maandagavond, kon den niet meer geverifieerd worden. Er zijn verschillende detailafwijkin- gen in Cooks verklaringen. Dit alles is niet genoeg geweest om mr. Cook te arresteren op grond van het doen van een valse aangifte. De Neder landse wet stelt op het doen van een valse aangifte een maximum ge vangenisstraf van een jaar. Omdat het maar een jaar is, zou hij eerst gearresteerd kunnen worden wan neer hij zonder vaste woon- of ver blijfplaats geweest zou zijn. Maar mr. Cook had zich in de Sloestraat van een vaste woonplaats verzekerd. Desgevraagd verklaarde de heer Postma, dat de verzekerings maatschappij „Fina Art and General Insurance Company", waarschijnlijk geen klacht tegen mr. Cook zal indienen wegens po ging tot oplichting, maar hem ook waarschijnlijk niet de ver zekeringspenningen zal uitbeta len. zodat mr. Cook voor deze uitbetaling een civiele procedure zal moeten böginnen. De Londense verzekeringsexpert D. W. R. Buckham zal nog enige dagen voor zijn onderzoek in Amsterdam verblijven. Hij weigerde iets te zeg gen over de inhoud van het advies dat hij aan de assuranliemaatschap- pij „Fine Art and General Insuran ce Company" zal uitbrengen. Nog vernamen wij, dat de hoofdbe woner in de Sloestraat, de heer Ijs dag om één uur op de dag van de in braak nog in de woning geweest is. Ilij heeft «laar toen noch de schilderijen gezien, noch de band- reeorder of de schrijfmachine. Als mr. Cook acteert, is hij een bijzonder goede acteur, moest de heer Post ma concluderen. Om twee uur dins dagmiddag is hein onder grote belangstelling Aan pers en televi sie zijn pas teruggegeven. Robert Cook heeft gezegd dat hij geen actie zal beginnen tegen de politie vanwege haar verklaring, dat de inbraak in de Sloestraat geënsce neerd sau xijn. j Het Wereldgebeuren Aanslag Men kan zich het Midden-Oosten niet voorstellen zonder conflic ten en intriges. De twaalfvou- dig dodelijke klappen die maandag In Amman weerklonken, maakten dan ook een einde aan een periode waar- I in niet meer dan een illusie van rust i in die contreien kon bestaan. Hazza el Majali, de premier van Jordanië, en elf anderen werden getroffen door bomexplosies in twee Ammanse de partementsgebouwen. Het-is wel bij zonder treffend, dat deze aanslag ge- gebeurde enkele uren nadat in de Ll- banese stad Sjtoera een conferentie was geëindigd, waar vertegenwoor digers van Arabische staten zich on der meer om een tafel hadden ge schaard om de onderlinge betrekkin gen te verbeteren. De gedachleniswoordcn van de Jordaanse koning Hoessein bij de begrafenis van zijn premier wekten de indruk, dat aan een bui tenlandse ondermijningspoging wordt gedacht. ..Do moordenaars", aldus het voorgelezen koninklijke In Me- moriam, „hoopten klaarblijkelijk met hun afschuwelijke misdaad en kwaadaardige komplot de toorts van strijd en verdraagzaamheid van ons sterke en geduldige land te kunnen doven. Maar zij hebben zichzelf ver oordeeld tot schande en verachting door iedereen". Naar wie zijn ver denking uitging, behoefde geen raad sel te zijn. Waren het niet de pers en de radio van de Verenigde Arabi sche Republiek geweest, die tot aan liet „akkoord" od de conferentie van Sjtoera de ene beschuldiging na de andere tegen de koning zelf en diens i raadgevers rondstrooiden en het j daarbij vooral op de nu ter dood gebrachte westeisgezinde premier hadden gemunt? Over de koning zelf werd in zo'n uitzending onder meer gezegd: „Het Jordaanse volk is niet van plan een troon, die het door de Engelsen met geweld is op gelegd. voor onbeperkte tijd te blij ven torsen." Het merkwaardige van de Jor daanse situatie is. dat het land wel aangewezen is op hulp van Groot-Brittannië. De president van de Verenigde Arabische Republiek, Ga- mal Abciel Nasser, zou als hij geen Britse hulp voor Jordanië vreesde, eerder toegeven aan zijn wens, Hoes seins woestijnkoninkrijkje op te slokken in zijn Republiek. Het ligt daar als een lastige hindernis tus sen het Egyptische en het Syrische deel van zijn rijk. Maar behalve met de traditionele banden tussen Hoes seins koninklijke huis en Groot-Brit tannië, moet Nasser ook, en vooral, rekenen met de aanwezigheid van de buren die hij met Jordanië gemeen heeft: de Israëli's. Zij zouden niet alleen „een stokje" maar een hele krijgsmacht ervoor steken, als Nas ser een poging deed ook in Jordanië de baas te worden. De verdeeldheid der Arabieren heeft de Israëli's in de afgelopen jaren enig soelaas gege ven. Zou Nasser hun nieuwe staat ge heel omsluiten, dan zouden zij re den hebben, zich buitengewoon be dreigd te gevoelen. Volgons luitenant-kolonel E. R. Heuehan, de bevelhebber van de Canadese V.N.-troepeh in het Midden-Oosten, zou Nasser bereid zijn, Israël aan te vallen met voor- bijgaan van de V.N.-troepen, die sedert de Suez-crisis van 1956 voor een buffering zorg dragen. Hij heeft vóór dit doel volgens Heuehan twee bataljons uitgerust en wil van Israël een nieuwe Palestijnse staat maken en deze staat dan opnemen in de Verenigde Arabische Republiek. Als dat waar is zou er dus ook van een der beide remmen om het zelfstandi- Jordanië van de kaart te vegen, geen sprake meer zijn: Nasser zou et- niet tegenop zien om zich te meten met de Israëli's die hem al twee keer in een militair treffen over troefden. Op de conferentie van Sjtoera, waar Nassers spreekbuizen de vorming van een Palestijnse staat en een Pa lestijns leger voorstelden, waren het dan ook vooral de Jordaniërs, die zich tegen hem keerden. Zij begre pen dat zo'n Palestijnse staat ook het einde van hun zelfstandigheid zou inluiden. Trouwens: ook de Irakezen op de conferentie hadden geen bewondering voor het Pales tijnse tafereel, dat de Y.A.R. schil derde. Hef is begrijpelijk, dat men nu in Jordanië de hand van de meester-ïntrigant Nasser ver moedt achter de bloedige aanslag van maandag. Maar het kan ook zijn, dat ande ren, bijvoorbeeld ontevreden Pales tijnse vluchtelingen, de aanslag heb ben beraamd, zoals ook het geval was toen Hoesseins grootvader werd vermoord (1951). Van andere staatsgrepen die aan Nasser werden toegeschreven zo als de omwenteling in Irak waarbij Hoesseïns neef koning Feisal werd vermoord heeft de V.A.R. niet het minste voordeel beleefd. Toch heeft Hoessein reden, om ook in tie toekomst gevaar uit de Y.A.R. te KONING HOESSEIN -„blijft bedreigd....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3