SUNIL Antwoord G.S. op vragen over vlasvervoer op veer Kruiningen Zeeuwse Almanak GEEN ONDERZOEK NAAR VEER ZIJPE-ANNA JAC0BAP0LDER SUNIL WAST STRALEND WIT Revalidatiecentrum „Der Boede" nieuwe taak Stichting Rusthuizen Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1960 HULPSTOEL DEZE MAAND GEREED M.s. Dordrecht moet tijdelijk uit de vaart Het statenlid P. Vink te Kuit- aart heeft enige tijd geleden Ged. Staten van Zeeland vragen gesteld over liet vlasvervoer op het veer Kruiningen-Perkpolder. Op dit veer ontstonden moeilijk heden, toen op 7 juli j.l. het m.s. „Dordrecht" een van de meer- stoelen omver voer, waardoor het schip tijdelijk uit de vaart moest worden genomen. Naar aanleiding hiervan delen Ged. Staten thans mee, dat men ver wacht, dat nog deze maand een hulpstoel gereed zal komen. Onmiddellijk na het stukvaren -van de meerstoel door de „Dordrecht" is rijkswaterstaat hiervan in kennis ge steld, zo schrijft het college in haar antwoord. Deze dienst heeft opdracht gegeven de nodige palen te verzame len voor het plaatsen van een hulp- stoel en enige tijd later tot het trek ken der palen van de inmiddels ge heel omgevallen meerstoeL Deze was een gevaar voor de scheepvaart ge worden. De werkzaamheden aan de hulpstoel vergen uiteraard de nodige tijd, aldus Ged. Staten. Doordat bovendien tij dens de herstelwerkzaamheden de va kantie van de bonwyakarbeiers be gon, kon de hulpstoel niet op tijd ge reed zijn. Thans wordt de veerdienst onderhou den door het m.s. „Koningin Juliana", die het m.s. „Dordrecht" vervangt. Het m.s. „Koningin Juliana" is met een doomjhoogte van 3.48 meter ech ter veel minder geschikt voor het vervoer van met vlas geladen vracht wagens dan het m.s. „Dordrecht" met een doorrljhoogte van 4.20 meter. Ontkennend beantwoorden Ged. Sta ten de vraag van het statenlid P. Vink of de werkzaamheden aan de f AdvertentieJ Centrale verwarming SAWEMA NV Nederslrait 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 aanlegsteiger, oorzaak van het uit de dienst nemen van de „Dordrecht", niet voor of na het hoogtepunt van de vlasaanvoer kunnen worden uitge voerd. Het college deelt hierover mee, dat de aanleginrichting zonder hnlp stoel aan de Oostzijde zo goed als onbrnikbaar Is, waardoor onder slechte weersomstandigheden ook de thans varende schepen in grote moeilijkheden zullen komen. Hulpstoel Wel is getracht, aldus delen Ged. Staten op een volgende vraag van het statenlid mee, de „Dordrecht" te laten varen tijdens het plaatsen van de hulpstoel. Toen echter een viertal palen in de grond zat, werden deze tengevolge van de moeilijke ma noeuvreerbaarheid van dit schip zo danig scheef gedrukt, dat zij weer getrokken moesten worden. Ér zat niets ander op dan het schip tijdelijk uit de vaart te nemen. Verwacht wordt dat de hulpstoel nog deze maand gereed zal komen. De moge lijkheid van het inschakelen van een rèserveschip, die het statenlid P. Vink verder had geopperd, acht het college niet aanwezig. Het m.s. „Koningin Juliana" vervangt thans het m.s. „Dordrecht". Verder is geen reserveschip aanwezig voor de dienst „Kruiningen-Perkpol der" met dezelfde doorrijhoogte als het m.s. „Dordrecht". Intussen is door Ged. Staten de verbetering van het veer in studie genomen, aldus het college. Voorts schrijft het college in ant woord op een vraag van de heer Vink, dat de getroffen voorzieningen slechts noodvoorzieningen betreffen. Op de definitieve voorzieningen zal volgens de dienst van de rijkswater staat geruime tijd moeten worden ge wacht, daar men bezig is met het ont werpen van de oostelijke wand van de aanlegplaats, waarbij nu tevens de omgevaren meerstoel betrokken zal moeten worden. Het mogelijke tijd stip, waarop deze werkzaamheden ge reed zullen zijn durft rijkswaterstaat niet te voorspellen, zo blijkt verder uit het antwoord. GED. STATEN VAN ZEELAND Tweede veerboot wordt vaarklaar gehouden Naar aanleiding van enkele vragen van het Vlissingse statenlid L. P. van Oorschot over de onhoudbare toe stand aan het veer Zijp&—Anna jaco- bapolder waar lange wachttijden gemaakt werden hebben Ged. Sta ten van Zeeland een antwoord opge steld, dat de statenleden is toegezon den. Hierin wordt gezegd dat er thans bij dit veer een tweede boor door de R.TJVI. wordt vaarklaar gehouden. Een onderzoek in te stellen naar de onhoudbare toestand bij het veer, zo als het statenlid Van Oorschot had verzocht, acht het college hierdoo:r overbodig geworden. Begin augustus had het de heer L. P. van Oorschot uit Viissingen de aan dacht van Ged. Staten op het veer ZijpeAnna Jacobapolder gevestigd, waar zich herhaaldelijk grote ver keersmoeilijkheden voordeden. „Op vele dagen is het vervoersaanbod zo groot, dat wachttijden van anderhalf a twee uur en soms nog langer niet tot de zeldzaamheden behoren", al dus het statenlid Van Oorschot. Deze vervolgde, dat door de R.T.M. hieraan niets, of althans zeer weinig werd gedaan om die wachttijden tot een minimum te beperken. Wel ligt er in de haven van Zijpe een reserve- schip, doch dat wordt niet in de vaart gebracht. Naar aanleiding hiervan had het sta tenlid Van Oorschot Ged. Staten on der meer verzocht bij de minister er op aan te dringen op korte termijn stappen te doen de R.T.M. te gelasten over te gaan tot het vaarklaar hou den van het reserveschip en dit schip in te zetten zodra het vervoersaanbod door het eerste schip niet kan wor den opgevangen. Daar er thans echter reeds een twee de boot vaarklaar wordt gehouden komt het Ged. Staten voor, aldus blijkt uit het antwoprd, dat deze stap pen niet genomen behoeven te wor den, nu de R.T.M. heeft ingezien, dat hier maatregelen getroffen dienden te worden. Verder had de heer Van Oorschot de vraag geopperd of de door het rijk aan de R.T.M. verleende (eeuwig durende) concessie bepalingen bevat ten, waaruit zou kunnen blijken dat de R.T.M. op grond van de feiten na latigheid ten laste kan worden ge legd. Hierover delen Ged. Staten ech ter mee, dat de R.T.M. op grond van de overeenkomst verplicht is tenmin ste vier vaarten per dag te maken, terwijl het thans gemaakte aantal vaarten per dag hier een veelvoud van is. De 82-jarige heer Jozef Bleïj- enbergh uit St. Jansteen is een man, die in de loop van vijf enzestig jaar vele pijlen op zijn boog lieeft gehad. Letterlijk, want de bejaarde heer Bleïj- enbergh viert dit jaar een nniek jubileum. Hij is namelijk vijf enzestig jaar lang onafgebro ken deelnemer aan de in Zeeuwsch-Vlaanderen zeer be kende Wilhelminaschieting. Vele collega-handboogschut ters, die deze wedstrijd bij woonden, kwamen de jubilaris gelukwensen met deze bijzon dere gelegenheid. De heer Bleij- enbergh zal het bij vijfenzestig jarig schutterschap niet laten LATERTJE De trouwe lezers van ons blad, en van het dagelijks cursiefje op deze plaats, vragen zich misschien wel eens af hoe laat de Zeeuwse Alma nak elke dag weer géboren wordt. Nou, deze keer mogen we wél zeg gen dat het een latertje is geworden. Door de vele journalistieke beslom meringen werd het vanmorgen vroeg twee uur voordat hij tot stand lcwarn. En daar is 'ie dan: „Goede morgen zitten. Hij hoopt de handboog in de toekomst nog menigmaal te spannen. CIRCUS. Het Kaaiplein ln Aardenburg was dezer dagen de standplaats van 't openluchtcircus „Arena", dat er enkele goed bezochte voorstellin gen gaf. Over het algemeen boden de artiesten/ een zeer goed pro gramma, zo meldde onze corres- Sondent, waarbij in het bijzonder et optreden van de acrobaten en jongleurs veel bijval genoten. Ver der hadden ook de gedresseerde Shetland-pony's veel succes. M-BRIGADIERS. De M-brigadiertjes uit Axel en omgeving, die de Nederlandse „M -dag in Utrecht niet konden bijwonen, hebben toch enkele beelden van dit jeugdfestijn kun nen zien. Onder auspiciën van het Nederlands Zuivelbureau werd de kleurenfilm van de Utrechtse Manifestatie getoond. De voorstelling trok grote be langstelling van de jeugdige bri gadiers. GYMNASTIEKLOKAAL. De leerlingen van de openbare la gere school te Cadzand kunnen na de vakantie onder schooltijd hun le dematen toch voldoende beweging geven. De gedaanteverwisseling, die van de voormalige kleuterschool een gymnastieklokaal moest maken, is gereed, zodat de leerlingen er na de vakantie voor hun lichamelijke oefeningen terecht kunnen. Boven dien zijn er ook de nodige nieuwe toestellen geplaatst, waardoor het lokaal voldoet aan alle eisen. Vragen over begroting in raad Hoek De bespreking van de begrotingswij zigingen in de maandagavond gehou den gemeenteraadsvergadering te Hoek ontlokte aan de raadsleden een stroom van vragen en bezwaren. Zo vroeg de heer J. Leunis naar de re creatie Braakman, waarvoor een post van 5.880,39 staat genoteerd. „We weten daar zo weinig van", merkte hij op. De heer J. van der Peijl was het met hem eens. Hij zag graag een begro ting ter tafel verschijnen. De heer Tollenaar vroeg om een verslag dat ..beloofd was, maar dat we nooit heb ben gezien". De voorzitter, burge meester A. F. Hanssens zei er een avond voor te zullen uittrekken, waarop men de zaak gezamenlijk zal behandelen. De heer Van der Peijl vroeg naar de aanleg van het sport veld. De voorzitter zei dat nog niet veel resultaat kon worden geboekt daar wel met de landeigenaren, maar niet met de pachters te praten valt. De heer Van der Peijl merkte nog op dat door slechte riolering het vuile water in Oud Viissingen, dat op 30 meter na werd gerioleerd, nog steeds over de straat loopt, en dat in de Bea- trixstraat het regenwater tot in de tuintjes staat. De heer Vergouwe vroeg aandacht voor de torenklok en de wijzers. Wat de aanschaf voor de motorspuit betreft zei de voorzitter, dat men voor de keuring te laat was gekomen, daar de wagen nog niet het vereiste aantal kilometers had gere den, zodat de spuit eerst nu op de be groting kwam. Aan de heer Rouw te Temeuzen zal een stuk grond van 1184 vierkante meter worden verkocht. Tot lid in de raad van het bestuur van de ge meenschappelijke regeling voor afval waterleiding werden benoemd de he ren A. F. Hanssens en J. Leunis. Landbouwcentrum houdt coöperatiemiddag te Goes Het landbouwcoöperatiecentrum voor zuidwestelijk Nederland houdt don derdag 15 september a.s. een E.E.G. coöperatie-middag in de „Prins van Oranje" te Goes. Na de opening geeft ir. M. A. Geuze een korte beschou wing, waarna de lieer C. R. Tybout, medewerker van de Nationale Coöpe ratieve Raad in Den Haa» spreekt over „De coöperaties in de E.E.G.-lan- den. Tenslotte voert ir. IJ. de Beer, directeur van het Centraal Bureau in Rotterdam het woord over „Samen werking tussen Coöperaties In E.E.G.- verbana". Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u over slaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste was middel is. De mooiste witte duif verliest het van uw stralend witte was! Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld Minister Visser komt vandaag naar Viissingen De minister van defensie, ir. H. Vis ser, zal vandaag 31 augustus een werkbezoek brengen aan het loods wezen in Viissingen. Hij zal, verge zeld zijn van zijn adjudant, per he likopter van de luchtvaartdienst vanuit Valkenburg naar Viissingen vertrekken. Tijdens zijn bezoek zal de directeur- generaal van het loodswezen, schout bij nacht. H. Tichelman, aanwezig zijn. De directeur van dit zesde dis trict van het loodswezen, kapitein ter zee C. ter Poorten, zal de Bezoe kers rondleiden. De minister zal omstreeks tien uur met de helikopter arriveren op een militair landingsterrein aan de dui nen. Na een korte ontvangst ten hui ze van de directeur van het loodswe zen, zullen de kantoren, de roeiers- wacht en de loodsensociëteit worden bezichtigd. Omstreeks het middag uur zal een afhaalboot de minister naar de voor het Roeiershoofd gereed liggende tonnenlegger „Frans Nae- rebout" brengen. Aan boord van dit schip zal de minister de lunch ge bruiken. Mogelijk zal ook een de monstratie boeienleggen worden ge geven. Met de „Frans Naerebout" zal de minister vervolgens naar het terrein van het loodswezen in de binnenhaven varen, waar het ton- nenmagazijn, de werkplaats en wel licht nog enkele loodsvaartuigen wor den bezichtigd. Omstreeks kwart over vier zal de minister per heli kopter naar Den Haag terugreizen. Gunstige export van Nederlandse uien Vooral Wesl-Duilsland en Engeland nemen veel af Het is druk in de Nederlandse «den- centra. Elke dag worden grote hoe veelheden verladen, voornamelijk voor West-Duitsland en Engeland. Deze export is gunstig, aangezien het aan bod zeer groot is. Het areaal vertoont weliswaar weinig verschil met 't vorige jaar maar de kilo-opbrengst is op vele bedrijven het dubbele van die van 1959 toen men meestal niet hoger kwam dan 20 ton per ha. De afzet geschiedt tegen prij zen die voor de middelkwaliteit en bonken rond 10 cent per kg liggen. Drielingen en picklers zijn iets duur der. De afzet naar België en Luxem burg is thans van geen betekenis meer. Voor Nederland is de grens van deze landen voor uien niet gesloten, maar bij uitvoer moet een heffing worden betaald die meestal ligt tussen 4 en 6 cent per kg. Verder staat thans ook de export naar Frankrijk stil. In de week van 14 tot 20 augustus bedroeg de totale Neder landse uienexport 4726 ton. Hiervan ging nog 601 ton naar Frankrijk in deze week werd 2337 ton naar West- Duitsland geëxporteerd, 1444 naar Engeland, 20 ton naar België en Luxemburg. 189 t. naar Afrika, 125 ton naar het Caraibisch gebied en 10 ton naar andere landen. De kwaliteit van deze export is overwegend goed. Examens Voor het diploma „Stenografie" slaagden dezer dagen mej. S. Goossen te Axel en mej. M. Voet te Hulst. Voor het diploma „Machineschrijven" (Praktijk-diploma met 130 aanslagen per minuut) slaagden dezer dagen M. Antheunis; J. v. Sluis; A. Verhulst en R. de Kraker (allen Axel); J. van Schaik (Sluiskil); A. Buysse; M. Bel- laert (beiden Zuiddorpe) en E. v. d. Vijver; T. v. Laere; J. Wauters; T. de Letter; K. Valent en W. Wauters (al len Koewacht). Voor de akte middelbaar onderwijs schoonschrijven slaagde te 's-Herto- genbosch de heer H. Schijf te 's-Gra- venpolder. Te Rotterdam slaagde mej. M. T. Hui- zer te 's-Gravenpolder voor het tex- tielbrevet groep 3 en 5. De heer C. J. de Dekker te 's-Graven polder behaalde bij het Z.T.I. te Goes zijn diploma voor waterbouwkundig opzichter. Aanvoer van de Zeeuwse stromen in juli De totale aanvoer van de Zeeuwse stromen was in juli 1960 503.451 kg, tegen een prijs van 389.244 (vorig jaar 6.089.940 kg, 962.149). Hiervan was 50.259 ton ter waarde van f 137.678 (vorig jaar 14.873 kg, 46.038). Er werd 48.192 kg 191.148) garnaal voor de consump tie aangevoerd (vorig jaar 59.649 kg, 197.938) en 18.800 kg, 1954 mos selen voor de consumptie aangevoerd kg, 656.950 (vorig jaar 5.754.500 kg, 656.950). Staten- en raadslid E. G. Vader vraagt ontslag De heer E. G. Vader (k.v.p.) te Viis singen heeft ontslag gevraagd als lid van de Provinciale Staten van Zee land en als lid van de raad van Viis singen om reden van particuliere aard. Op de kandidatenlijst van de K.V.P. voor de Provinciale Staten is de heer Th. J. Andriessen, burge meester van Ovezande, de volgende. Op de kandidatenlijst voor de Vlis singse raad is dit de heer P. Raas. Stukadoor overleed na val van liftstellage Dinsdagmiddag Is de uit Bergen op Zoom afkomstige stukadoor Kom mens tijdens zijn werk van een lift stellage op het C.N.A.-bedrijf te Sluiskil van 28 meter hoogte naar beneden gevallen. Kommens was op slag dood. De stukadoor werkte samen met zijn broer op het bouwwerk te Sluiskil. De oorzaak van de val is niet duide lijk. Rommens sloeg op de grond met zijn hoofd tegen een rails. Zijn stoffelijk overschot werd naar de rouwkamer van het St. Elisabeth- ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. De heer Rommens was gehuwd en had drie kinderen. (Slot van pag. 1) te Domburg ondergebracht. Zee land mcenue, dat hier echter een taak lag voor de gemeenten en kerken gezamenlijk en na talrijke beraadslagingen werd de stichting rusthuizen opgericht, die de werk zaamheden van het centraal bu reau overnam. Zoals thans uit de naam blijkt, bouwde de stichting zich steeds verder uit: het rust huis „Ter Mantelinge" te Dom burg kwam er bij. „Ter Hooge" kreeg men in erfparcht.een ver dere uitbouw kwam met de stich ting van „Ipenoord", en vervol gens bouwde men de verpleegin richting voor psychische patiënten „Ter Poorte" te Koudekerke, welk tehuis „Overduin" verving. Nieuw stadium Met de bouw van „Ter Poorte" in de onmiddellijke omgeving van „Der Boede" bereikte de stichting een voor Zeeland eveneens geheel nieuw sta dium. Steeds meer was het bestuur namelijk tot de overtuiging gekomen, dat beide verpleeghuizen éen instel ling zouden moeten vormen. En van daag de dag moet men „Der Boede" en „Ter Poorte" zowel innerlijk als uiterlijk als één geheel zien. Geza menlijk gebruiken beide tehuizen één medische apparatuur, ze hebben één zusterhuis, één centrale keuken, één geneesheer-directeur, alsmede één di rectrice. Deze laatste, zuster Braams, treedt per 1 oktober a.s. in functie. In het voetspoor van het buitenland splitste men de inrichtingen in afde lingen, die elk een eenheid vormen met een zelfstandig bestaan, waar de mensen elkaar kennen en waar een huiselijk karakter heerst. Met de nieuwe ontwikkeling, die de samenwerking tussen de stichting en de ziekenhuizen betekende, is Zeeland overig Nederland ver voor. Dat men elders in ons overigens de grote waarde van een dergelijk „verbond" inziet bewijst wel het feit, dat de werkwijze van de stichting herhaal delijk en ook thans weer wordt over genomen. Verpleeghuis te Goes De stichting verwacht binnen afzienbare tijd met de bouw van een verpleeghuis te Goes te kunnen be ginnen. Ook hier ligt het i" de bedoe ling een reactiveringscentrum onder deskundige leiding in het leven te roepen. De capaciteit van deze inrich ting zal 120 bedden bedragen. De opening van het revalidatiecen trum in „Der Boede" zal worden bij gewoond door talrijke deskundigen uit geheel Nederland. Tijdens deze bijeenkomst zal dr. Nanninga, de di recteur-geneesheer van de stichting, een referaat houden over het doel en streven van de stichting. VANDAAG. Middelburg City: The Devils Disci ple, 20 uur, 14 jaar. Electro: Een meisje in duizend gevaren, 20.30 uur, 14 jaar. Miniatuur Walcheren, Molen water, geopend van 9—22 uur. Abdij: klank- en lichtspel; rondgangen om 19.45, 20.45 en 21.45 uur. Viissingen Luxor: Lilli, het blondje uit Genua, 20 uur. Alhambra: Ver boden liefde, 20 uur, 14 Jaar. Goes Grand: Opstand der Sexen, 20 uur, 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2