PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederlands-Duitse studiegroep onderzoekt ziekte-na-margarineverbruik Revalidatiecentrum „Der Boede": nieuwe taak Stichting Rusthuizen BILT Powers sr. wil in plaats van zijn zoon naar gevangenis VERWACHT... 203 jaargang - no. 204 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 31 aug. *60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie Iug. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties Gnax. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.24. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-80 tel. 2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3548); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 42S4 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Tcmcuwn, Brouwerijstraat 2; Zierlfczee. red. tel. 2425. adm. tel. 2004. Samenhang tussen „Planta-" en blaasjesziekte Unilever laat commissie grondig naar nalatigheden speuren De gezondheidsautoriteiten ran Nederland en Duitsland hebben het voor nemen, een kleine studiegroep van deskundigen in te stellen om nog nader verschillende problemen te onderzoeken met betrekking tot de ziekte beelden van de in 1958 in West-Duitsland opgetreden blaasjesziekte en van de in de laatste weken in Nederland na het nuttigen van „Planta"- margarine in de nieuwe samenstelling opgetreden ziekte en hnn samen hang. Tijdens een gisteren te Venlo gehouden bijeenkomst van de direc teur-generaal van de volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, zijn ambtgenoot uit de Duitse Bondsrepubliek, dr. J. Stralen en andere Ne derlandse en Duitse gezondheidsautoriteiten kwam vast te staan, dat het klinische beeld van beide ziekten hetzelfde is. Een sterke aanwijzing, dat het hier ook wat betreft de oorzaak om dezelfde ziekte ging, werd gegeven door de mededeling van de Unilever, dat in 1958 in Duitsland door de Margarine Union een margarinesoort in de handel werd gebracht, die dezelfde stof bevatte als die waarvan vermoed wordt, dat zij de ver oorzaker van de ziekte in Nederland is geweest. De bijeenkomst te Venlo werd ook bijgewoond door Nederlandse en Duitse vertegenwoordigers van Uni lever. De persdienst van Unilever te Rotterdam heeft gisteren medege deeld dat de raad van bestnur dezer N.V. met grote ontsteltenis kennis heeft genomen van de mogelijke sa menhang tussen de invoering van de nieuwe Planta en de nn in Neder land heersende ziekte. Hoewel het nog geruime tijd kan duren, eer wetenschappelijk is ver klaard hoe deze ziekte kan worden toegeschreven aan een nieuw, op soyaolie gebaseerd, antl-spatmiddel, vreest de raad van bestuur nu dat de waarschijnlijkheid van de samen hang groot is. Wat de voorgeschiede nis betreft, verwees Unilever naar het regeringscommuniqué omtrent de in Venlo gehouden bespreking. De instelling van de in dat commu niqué genoemde medische studie groep wordt door de N.V. toege juicht. Commissie Daarnaast wenst de raad van be heer echter zekerheid te verkrij gen over de vraag, of er, en zo ja waar, in de Umlever-organisa- Arme student In het blad „Maatschappijbelan- gen" van de Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel is een levendi ge discussie gaande geweest over de vraag of de Randstad Holland zich nog maar steeds verder moest uit breiden. Als verdediger van de ge stadige randstad-uitbreiding trad op dr. J. Luning Prak. Nu behoeft men het met deze verdediging van de randstad volstrekt niet eens te zijn en dat zijn wij zeker niet! om toch enkele opmerkingen te kunnen waarderen, die de heer Duning Prak in zijn slotbetoog heeft gemaakt. Hij heeft liet in dat slotbetoog over het universitair onderwijs en hij verklaart zich voor sterke spreiding van dat onderwijs over de grote ste den van Nederland. Ook Rotterdam, zo meent hij, moet een eigen univer siteit hebben. De Rotterdamse student heeft name lijk moeite buiten zijn stad te gaan studeren. Dat is volstrekt geen Rotterdams verschijnsel, maar een wereld verschijnsel. De student van vandaag is een arme jongen, die vaak slechts met moeite het college geld kan opbrengen. En dan komt de heer Luning Prak met enkele toelichtingen: De helft van de Nederlandse studen ten stamt uit een gezin met een in komen beneden de zeven mille, 80 van de studiosi komt uit gezinnen waar het inkomen beneden de tien mille blijft. De kosten voor een stu dent op kamers, ongeveer drie mille per jaar, kunnen met geen mogelijk heid door deze gezinnen worden op gebracht. Ook niet als moeder een kostganger neemt of uit wassen gaat, ook niet als vader een krantenwijk doet of een paar administraties bij houdt of bijlessen geeft. Deze jonge lui zijn aangewezen op studie ter plaatse. Ook de maandtrajectkaart k 400. per jaar schrikt ai twee van de drie aspiranten af. En dat is de reden waarom Zuid- Holland 3500 studenten aan de T.H. in Delft oplevert en Noord-Holland slechts 1000. Den Haag driemaal meer dan Amsterdam. Om soortgelijke redenen heeft de Amsterdamse gemeentelijke univer siteit meer katholieke studenten dan de katholieke universiteit van Nij megen, die voor 80 haar studen ten trekt uit een cirkel met 30 km straal rondom Nijmegen. De katho lieke Amsterdammers en Haarlem mers kunnen het geld niet opbrengen om hun zoons in Nijmegen te laten studéren. Na deze toelichting stelt dr. Lu ning Prak de vraag of men een grootscheeps beurzen-systeem moet instellen om bijvoorbeeld 20.000 of 40.000 studenten te laten studeren aan een universiteit buiten de streek of stad, waar de ouders (Zie slot pag. 3 kol. 1) tie nalatigheden hebben plaatsge vonden. „De raad heeft" aldus de mededeling „besloten dit door een commissie grondig te la ten onderzoeken. Deze commissie zal bestaan uit enige vooraan staande Nederlanders. Het onder zoek, dat zowel in Nederland als in Duitsland zal moeten plaats vinden zal waarschijnlijk' niet op korte termijn beëindigd kun nen worden. Het zal de commis sie vrij staan zich door deskun digen buiten Unilever te laten voorlichten. Natuurlijk zal de commissie ook toegang hebben tot alle personen en gegevens Unilever". In Duitsland Aan het Ven lose communiqué ontle nen wij nog, dat in 1958 in Duits land niet het verband Is gelegd tus sen de ziekteverschijnselen en het gebruik van margarine. Integen deel werd toen door Duitse deskundi gen gedacht aan een ziekte, die het gevolg zou zijn van een Virusinfectie, waarbij in enkele gevallen een virus werd aangetoond. Sedert november 1958 is bedoelde stof in West-Duits- land niet meer In de margarine ver werkt. Wel is nog gedurende zes weken tegen het einde van 1959 in Berlijn door de „Margarine Union" margarine met deze stof op de markt gebracht, zonder dat ziektegevallen bekend zijn geworden. Naar onze Haagse redactie ver neemt, zullen het Algemeen Zieken fonds Amsterdam en enkele andere ziekenfondsen zeer binnenkort met de afdeling wettelijke aansprakelijk heid van de gemeente Amsterdam overleg plegen om na te gaan in hoeverre het mogelijk zal zijn, stap pen te ondernemen tegen Unilever de fabrikant van Planta indien komt vast te staan dat deze fabri kant schuld draagt aan het veroor zaken van de vreemde huidziekte. De heer .Reyershoek, secretaris van de Vereniging van Ziekenfondsen in Amsterdam deelde mee dat er tot nu toe slechts zeer informele be sprekingen zijn gevoerd. Hij ontken de evenwel beslist niet dat het de bedoeling is verder te gaan met het overleg, opdat te zijner tijd de no- (Zie slot pag. 3 kol. 2) Twee Russische „agenten" in Moskou gearresteerd De Russische geheime politie heeft twee jonge moskovieten gearresteerd, zo heeft het Russische partijblad voor de jeugd „Komsomolskaja Prawda" dinsdag gemeld. Wjatsjesiaw Repnikow en Rotislavv Ribkin, resp. 25 en 26 jaar oud, zou den zijn aangeworven door Ameri kaanse agenten, die als toeristen naar Rusland waren gekomen. De beide Russen worden dan ook door het blad „agenten van de Amerikaan se geheime dienst" genoemd. Het blad publiceert een lang verhaal over de „agenten". Zij zouden onder meer vaak gesproken hebben met buiten landers, whiskey gedronken hebben en geluisterd hebben naar „anti- Russische laster". Wat er verder met de Russen is gebeurd, wordt niet ver teld. Prinses Gracia non Monaco, die met haar gemaal, prins Rainier, de Olym pische Zomerspelen in Rome bij woont, is hier in gesprek met haar broer John Kelly, die eij in het Olym pisch Dorp ontmoette. John maakt deel uit van de Amerikaanse roei- ploeg op de spelen. Hij zal uitkomen in de ongestuurde tioee. Betere arbeidsvoorwaarden in industrie gevraagd Gezien bijzonder gunstige ontwikkeling van economie De hoofdbesturen van de drie in dustriële bonden van werknemers, te weten de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, de Nederlandse Katholieke iv,nd van Werknemers in de In dustriële Bedrijven „St. Willibror- dus" en de Christelijke Bedrijfsgroe pen Centrale in Nederland, hebben zich in hun periodieke contactver gadering van 26 augustus j.l. op nieuw langdurig beraden op de bij zonder gunstige ontwikkeling van de economie. Zij spreken als hun oor deel uit, dat op korte termijn de sterker dan vorig jaar werd ver wacht gestegen produktiviteit en rentabiliteit in de arbeidsvoorwaarden van de werknemers tot uitdrukking behoort te komen. Zij hebben daarom besloten met de werkgevers in contact te treden in de verwachting, dat daar waar de mogelijkheden aanwezig zijn, de werkgevers bereid zullen zijn verbe teringen in de arbeidsvoorwaarden, tijdens de looptijd van de bestaande contracten, op korte termijn in over leg met de vakverenigingen tot stand te brengen. Zij wekken de werknemers op zich achter dit streven van de vakbonden te stellen. De vader van de in de Sowjet-Unie wegens spionage veroordeelde Amerikaanse piloot, Oliver Powers, heeft Kroesjtsjew gevraagd of hij in plaats van zijn zoon de tien jaar gevangenschap mag uit zitten, aldus bericht het Amerikaanse blad „Life". Powers sr. heeft de Sowjet-premier een brief geschreven toen hij zich nog in Moskou bevond. Hij zegt opnieuw naar de Sowjet-Unie te willen gaan om over het lot van zijn zoon te spreken wanneer Kroesjtsjew dat wenselijk oordeelt. Oliver Powers, die aanvankelijk in Moskou verklaarde niet de indruk te hebben dat zijn'zoon een „hersenspoeling" heeft oikL.~ gaan, zei tot de verslaggever van „Life" te menen dat Francis „een soort hersenverbranding" heeft moeten doorstaan, omdat zijn voorhoofdshuid gerimpeld was en schilferde als na te sterke be straling door een ultraviolette lamp. Francis Powers zou voorts „ongerust" zijn geweest door de reactie in de Verenigde Staten op zijn proces. Verdwenen Mitchell en Martin bezaten belangrijke gegevens De vermoedelijk naar de Sowjet-Unie uitgeweken Amerikaanse coderings deskundigen Mitchell en Martin wa ren in het bezit van „belangrijke ge gevens, waarvan het verlies ernstiger is dan ooit officieel Is toegegeven". Dit heeft de democratische fractielei der in het Amerikaanse Huits van .Afgevaardigden, McCormaek, in een brief aan de voorzitter van de com missie voor on-Amerikaanse activi teit, Francis Walter, meegedeeld. Mitchell en Martin, beiden verbonden aan het Nationale Veiligheidsbureau, hadden gezegd samen met vakantie te zullen gaan. Toen zij niet terugkeer den, werd een onderzoek ingesteld, waaruit bleek dat zij het laatst op Cuba zijn gesignaleerd. Het ministe rie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld dat zij „waarschijnlijk" achter het IJzeren Gordijn zijn ver dwenen. McCormaek schreef „van betrouw bare zijde" te hebben vernomen dat Mitchell en Martin te maken hadden met Russische en andere buitenlandse codes en dat zij zeer goed op de hoogte waren van de hierbij gevolg de procedures. „Hun kennis en erva ring op dit buitengewoon gespeciali seerde terrein zou voor het Kremlin van bijzonder groot belang zijn". Rotterdammer omgekomen bij vliegtuigramp voor Dakar De gisteren bij het ongeluk met de Air France Super Constellation om gekomen Nederlander is de 32-jari- ge heer E. L. Maandag uit Rotter dam. De heer Maandag was werk zaam bij de elektrotechnische han delmaatschappij „Van Rietschoten en Houwens N.V." te Rotterdam. Zondag was hij van Schiphol naar Parijs gevlogen, vanwaar hij zijn reis de volgende dag voort zou zetten naar Monrovia. In Monrovia zou de heer Maandag district-manager worden voor de Rotterdamse firma. Het slachtoffer was gehuwd en had 2 kinderen. Het is nog niet bekend of het stoffe lijk overschot van de heer Maandag gevonden is. Van de 63 inzittenden zijn er tot dus ver 42 gevonden. Van deze 42 kon den er slechts 14 worden geïdentifi ceerd. Men verwacht ln net wrak nog lijken te zullen aantreffen. ENIG VOOR NEDERLAND Nauwe samenwerking met twee Zeeuwse ziekenhuizen WANNEER OP DINSDAG 13 september a.s. liet nieuwe reva lidatiecentrum in „Der Boede", de verpleeginrichting voor lang durig zieken van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Mid den-Zeeland, officieel geopend wordt, treedt deze stichting een nieuwe ontwikkelingsfase bin nen. Een ontwikkeling, die zo vertelde ons de voorzitter van het stichtingsbestuur, burge meester A. H. S. Stemerding van Souburg, niet zonder trots enig genoemd mag worden voor geheel Nederland. Want gepaard aan de ingebruikne ming van het revalidatiecen trum ontstaat een nauwe sa menwerking tussen twee Zeeuw se ziekenhuizen, namelijk het Gasthuis te Middelburg en „Betliesda" te Vlissingen, en de stichting. De heer Stemerding toonde zich bijzonder verheugd over deze tot stand gekomen sa menwerking, waarbij hij wees op de gelukkige omstandigheid, dat de ziekenhuizen tot het in zicht gekomen zijn, dat door hen behandelde patiënten in het re validatiecentrum opgenomen kannen en moeten worden. Het eerste resultaat van deze samen werking: was de oprichting van de stichting Zeeuws Opleidingsinstituut voor heilgymnastiek en psycho-tech- nïek. De stichting wil bereiken, dat door een 3-jarige cursus, waaraan een aantal vooraanstaande Zeeuwse medici htm medewerking zullen ver lenen, het grote gebrek aan parame dische hulpkrachten (masseurs) in deze provincie wordt opgeheven. Dan wordt het ook mogelijk het doel van de samenwerking na te streven: na melijk om patiënten, die moeilijk meer in ziekenhuizen verder behan deld kunnen worden, op te nemen in het reactiveringscentrum. De ontwikkeling van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Midden. Zeeland is in een snel tempo ge. gaan. Toen na de oorlog enigen van de oudere mensen, die in 1942 door de bezetters Zeeland uitge stuurd waren, geleidelijk terug kreeg men in erfpacht een ver- centraal bureau voor oorlogs slachtoffers in de huizen „Der Boede" te Koudekerke en „Irma" (Zie slot pag. 2 kol. S) Robert Cook, de Engelsman, die en kele dagen geleden aangifte deed van de diefstal van een viertal schil derijen met een waarde van ongeveer 600.000 gulden, en die tijdens het onderzoek zijn paspoort aan de poli tie moest afgeven, is weer vrij man: dinsdagmiddag heeft hij zijn pas van de politie te Amsterdam terugont vangen. Ook Interunie voert spaarregeling in Ook de directie van de N.V. Interna tionale Beleggings Unie „Interunie" in Den Haag heeft, naar zij in een brochure mededeelt, besloten een spaarregeling in te voeren om spaar ders in staat te stellen aandelen in dit beleggingsfonds te verwerven. De regeling gaat in op 1 september. HET WEER IN EUROPA Volgens de weerrapporten van gister- avond 7 uur: Den- Helder, regenbul 18 gr. Ypenburg, regenbui 17 gr. Vlissingen, regen 17 gr. Eelde, zwaar bewolkt 18 gr. De Bilt, regenbui 18 gr. Twente, zwaar bewolkt 16 gr. Eindhoven, regenbui 15 gr. Zuid-Limburg, regenbul 17 gr. Helsinki, motregen 11 gr. Stockholm, regen 13 gr. Oslo. licht bewolkt 16 gr. Kopenhagen, regenbui 17 gr. Aberdeen, regenbui 15 gr. Londen, half bewolkt 19 gr. Amsterdam, regenbui 18 gr. Brussel, regenbui 18 gr. Luxemburg, regenbui 14 gr. Parijs, regenbui 39 gr. Bordeaux, licht bewolkt 21 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 22 gr. Nice, onbewolkt 24 gr. Berlijn, regenbui 20 gr. Frankfort, geheel bewolkt 19 gr. München, licht bewolkt 19 gr. Zurich, regenbui 19 gr. Genève, zwaar bewolkt 20 gr. Locamo, licht bewolkt Wenen, regen 20 gr. Innsbruck, regen IS gr. Belgrado, licht bewolkt 27 gr. Rome, zwaar bewolkt 31 gr. Ajaccio, half bewolkt 26 gr. Madrid, onbewolkt 32 gr. Mallorca, zwaar bewolkt 31 gr. Lissabon, onbewolkt 27 gr. WISSELEND BEWOLKT Vrij koel weer met wisselende bewol king en enkele buien. Langs de Wad. denkust aanvankelijk nu en dan nog harde, elders matige tot krachtige noordwestelijke wind. STRAND VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Te koel strandweer met nog een en kele bui, afgewisseld door opklarin gen. Matig tot vrij krachtige noord westelijke wind. Temperatuur over dag 17 graden. Zeewater bijna 18 graden. Vooruitzichten: koele noordelijk© luchtstroom waardoor zeer matig strandweer. ZON EN MAAN 1 september. Zon op 05.51 Maan op 16.49 onder 19.28 onder 01.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1