Bij de Katangese spoorwegen werkt veel negerpersoneel De avonturen van Stikkeltjje en Bruunke SPORT EN WEDSTRIJDEN BRESKENS WON IN OOSTBURG HET EENH00RNT0ERN00I DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE .'OU RANT 11 NIEUW SPOORWEGMATERIAAL OPGEBORGEN Belgische beschaving is zeker doorgedrongen op culinair gebied (Van onze speciale verslaggever E. Evenhuis). I/EOPOLDSTAD, zondag. Het is toch niet waar, dat er in Eatanga niets veranderd is. De particuliere Belgische spoorwegmaatschappij voor Kongo, die in Katanga nog een aantal diensten onderhoudt, heeft haar mooiste materieel in veiligheid gebracht. De wagons staan aan de grens met het Portugese Angola. De passagiers moeten voorlopig maar genoegen nemen met wagons, die van voor de oorlog dateren. t welk een zorg nog aan het eten bezig is mustangs aan te kopen. Bij de spoorwegen is de afrika- nisatie verder voortgeschreden dan in de lucht. Het is Afrikaans personeel dat deze trein bedient en dat bepaald niet de indruk wekt, dat het zoals een jonge planter vanmorgen zei pas uit de bomen op de begane grond is beland. De trein loopt en die plan ter had dat niet voor elkaar ge kregen. Het is aandoenlijk om te zien, Zware houten wagons met vier bedden, twee aan twee boven elkaar in de kleine compartimenten. Per wagon is er een W.C. annex dou che, die op zijn zachtst uitgedrukt niet aan alle eisen voldoen. Maar de Europeaan kan toch niet verder dan een eindje voorbij de Belgi sche basis Kamina. Daar begint de provincie Kasai. Naar Kamina is het overigens nog altijd 23 uren sporen door de Katangese savan ne dat is een hele ruk, ook voor de elektrische locomotief (later door een ouderwetse stoomloc vervangen) die slechts Jcruipende de hoge heuvels haalt. Het landschap is dat parkachtige type, dat op de televisie altijd met kudden olifanten, giraffen en op zijn minst zebra's is ge stoffeerd. Uit de trein ziet men alleen maar vogels en vlinders en soms even iets, dat misschien een aap zou kunnen zijn. De grote dieren zitten verderop. Tien jaar geleden heeft men eens een olifant op de lijn zien zit ten en dat wordt nog altijd als een sterk verhaal verteld. Vroe ger, in de dagen van de trein- aanleg, is er wel wild geweest. De blanke zondagsjagers hebben er toe beijgedragen, dat de die ren naar rustiger oorden ver trokken. Niet alleen de blanken. De trein passeert een paar zwar te jagers met even zwarte hon den. Een van de mannen houdt triomfantelijk een mager beest omhoog, dat er uitziet als een konijn. De uit de raampjes han gende passagiers applaudiseren uitbundig. Dierenleven in de wil dernisde termieten zijn de enige, die contant hun aanwe- heid kenbaar maken. Er wordt in Katanga verteld, dat de bo dem er vijf centimeter omhoog zou gaan, wanneer alle termieten heuvels met de grond gelijk zou den worden gemaakt. Rijkdom Wat men wel ziet is ook hier weer de rijkdom van de bodem. De oeverstenen langs de beekjes, die liet plateau doorsnijden, heb ben een groene aanslag van ko perzouten. De stenen onder de rails glinsteren van de metaal ertsen. Er staan lange rijen wagons met groen grijs en don ker grijs erts op de wisselplaat sen. Telkens weer ziet men hoog spanningsleidingen door de brous se lopen, van de stuwmeren van de Union Mfnière naar de mijnen en de installaties van de Union. De weg van Elizabethsfad naar Jadotstad is een van de mooiste van Centraal-Afrika en ook hij dankt zijn ontstaan aan de Uunï- on. Buiten de grote steden zijn er in Kongo maar weinig ver harde wegen. Men reed er altijd over aardbanen, die veel onder houd vroegen en waar het ver schrikkelijk kon stuiven en on voorstelbaar modderig kon zijn. Do Belgische bestuursambtena ren hadden veel werk aan het aanleggen en in orde honden van deze wegen, vooral als ze te droog of te nat werden. Men kon tot een anderhalve maand geleden met de auto dwars door Kongo rijden, maar het was een hele prestatie en de auto's, die voor dertrelijke doeleinden werden ge bruikt, was geen lang leven be schoren. Aangezien hier echter altijd goed geld verdiend is, was dat niet het ergste. Hoe zal het straks met de ver bindingen gaan? Het gezag is buiten Katanga praktisch overal weggevallen. Er is met één slag een einde gemaakt aan dat hele stelsel van plaatselijke bestuur ders, die de dorpsbewoners voor dergelijke diensten konden mobili seren. Alleen door voortdurende zorg en arbeid kon men de we gen vrij houden van de wildernis. Er zijn planten, die in de regen tijd met vijf centimeter per dag groeien. In twee, drie jaren zul len de oude banen nauwelijks meer terug te vinden en zeker niet te berijden zijn. Als het om enkele honderden kilometers weg ging zouden de Verenigde Naties hier misschien nog iets aan kun Korfbalcontact tussen Schimnm en doeree Nu men ook op het eiland Goeree- Overflaltkee sinds april over een ei gen regionale ltorfbalbond beschikt, kortweg genaamd de K.B.G.O., en reeds 6 verenigingen zich bij deze bond hebben aangesloten, heeft het bestuur van de S.D.K.B. besloten binnen korte tijd een wedstrijd tus sen beide bonden te organiseren. Het 'ligt echter niet in de bedoeling van de S.D.K.B. om het officiële bondsteam naar Flakkeo te zenden voor het spelen van een dergelijke wedstrijd doch een twaalftal samen gesteld'uit spelers van .Duivelandse clubs. Zowel van S.D.K.B.-zijde als van de Flakkeese kant juicht men dit con tact bijzonder '"oe. Beide eilanden hebben on korfbalgebïed weinig con tact met andere clubs en dit drukt het spelpeil Wanneer in 1964 di Grevelingendam bij Bruinisse gesloten zal zijn is het de bedoeling om de competities van beide bonden samen te smelten tot een geheel. nen doen, maar voor deze bijna onvoorstelbare taak is een fijn mazig net van kundige gezag hebbers nodig. De verwachting is gerechtvaardigd, dat de wil dernis haar rechten zal herne men en dat het Kongolese bin nenland opnieuw voor honderd jaren achter de doornenhaag zal verdwijnen. De enige, geringe mo. gelijkheid ligt in het feit, dat de bevolking kennis heeft gemaakt met de buitenwereld en misschien zelf zal proberen het dreigende isolement te voorkomen, maar of zij tot samenwerking met andere dorpen en stammen zal komen is niet waarschijnlijk. Zelfs in Katanga De talrijke vliegvelden en air strips in het binnenland vragen eveneens veel onderhoud. Een verstopte goot langs de spoor baan kan bij een tropische plens, regen de hele lijn ontwrichten, een weggeslagen brug kan een hele weg onbruikbaar maken. Bovendien heeft men voor deze verbindingen deugdelijk opgeleid personeel nodig. Over eigen piloten beschikt men in Kongo niet. De kleine vliegtui gen van het gouvernement wer den in de dagen van de muiterij met levensgevaar door Belgische piloten naar Kamina gevlogen. Met een van de eerste vier toe stellen vlogen de vier piloten te rug naar Leopoldstad om daarop weer met vier toestellen terug te gaau. Dit huzarenstukje werd nog tweemaal herhaald, de laatste keer om reserve-onderdelen mee te brengen. Deze toestellen staan nu ter beschikking van liet bewind van Tsjombe, dat bovendien nog in deze trein, wordt besteed. Wie de Belgen wil verwijten, dat zij dit land weinig cultuur hebben gebracht, moet toch een uitzonde ring maken voor de cultuur van het eten. Tweemaal per dag wordt een maaltijd opgediend van vijf gangen en koffie na. Laat dan het vlees zo taai zijn als de leren rie men, waaraan de bedden hangen en Iaat dan de vis aan gebakken perronkaartjes doen denken, de spijzen en sausen worden met zwier geserveerd en niet met een plof voor U neergezet. „Ze vluchten Men kan natuurlijk ook met een vliegtuig naar Kamina gaan. Het is een vlucht van een naar uren. Maar al die boerenkool uit de lucht verveelt en de steden in Kongo, althans de bereikbare ste den. hadden ook ergens anders op dezelfde breedtegraad kunnen lig gen. Dit is het land, waar Li vingstone en Stanley doortrokken en waar de jongensboeken speel den voordat Mars en de maan alle aandacht opvroegen. Hier liggen nog de strohntten der negers in de laagten en hier banjeren de mannen op het perron in een rode trui, een blauwe broek en gele schoenen, terwijl moeder de vrouw aan elke hand een kind voort zeult, een baby in een doek op de rug draagt en de koffer op het hoofd torst. Hoe droog het landschap onder weg ook is, tegen die gele, groene en bruine achtergrond springen plotseling hel gekleurde bloemen en rode en zwarte vlinders te voorschijn, die de aandacht ge spannen houden. „Ze vluchten, ze vluchten", roepen kinderen langs de baan de reizigers toe en een grote Afrikaan zet zijn handen voor de mond en roept de beide blanken de ander is een goo chelaar, die in Kamina voor de militairen zal optreden iets na. Daarmee is het dan weer augus tus 1960 geworden. De man acht het namelijk nodig ons te verze keren, dat Loemoemba toch zal winnen. Vlissingse jeugd tegen Nieuwborgvliet junioren Zaterdag werden op de velden aan de Keersluis te Vlissingen junioren- en pupillenwedstrijden gespeeld tussen de jeugd van de v.v. „Vlissingen" en Nieuwborgvliet. Met niet minder dan 6 elftallen uit Nieuwborgvliet werd gespeeld tegen 6 elftallen van „Vlissingen". De uit slagen waren: Pupillen: VHssingen-Nieuwborgvliet 0-7; Vlissingen-Nieuwborgvliet 6-1. B-junioren: Vlissingen-Nieuwborg vliet 9-1; Vlijsingen-Nieuwborgvliet 3-0. A-junioren: Vlissingen-Nieuwborg vliet 13-2; Vlissingen-Nieuwborgvliet 0-3. Zomeravondvoetballers hielden slottoemooi De Middelburgse zomeravondvoetbal lers hebben zondag zoals de laat ste jaren gebruikelijk hun seizoen afgesloten met een toernooi, waaraan door 6 elftallen werd deelgenomen. In sportieve strijd werd daarbij, dank zij de uitstekende organisatie, binnen de vastgestelde tijd net wed strijdschema afgewerkt. Evenals vorig jaar bleek Blauw Wit met 9 punten uit 5 wedstrijden de sterkste. Verrassend goed werk leverde het elftal van de Kraaien, dat samen met Broek Boys 6 punten behaalde maar bij loting de tweede prijs kreeg toe gewezen. Pingelaars werd vierde, Combinatie 5e terwijl VSV de rij sloot met 1 punt. Na afloop reikte de heer H.de Vries met een toepasselijk woord de prij zen uit, waarna de heer H. L. Plom pen, die de opbrengst groot f39,40 en bestemd voor Sport steunt Zonne veld in ontvangst mocht nemen, de organisatoren en deelnemers hier voor bedankte. Veraart winnaar van de Ronde van Rilland P. Veraart uit de Wouwse Plantage is winnaar geworden van de 60 kilo meter lange Ronde van Rilland, die zaterdagmiddag is verreden. Hij leg de de 40 ronden twee en een halve minuut sneller af dan liet peloton. Nadat burgemeester J. C. W. Jobse het startschot had gegeven, werd er door de zestig deelnemers direct hard van leer getrokken, met het gevolg, dat er over de eerste ronde slechts drie minuten werd gereden. Spoedig echter deed de hitte zich gelden, met het gevolg, dat het wielerleger snel dunde. Tijdens de ronde deed zich een valpartij voor, die voor de Ril- lander J. Boonman minder prettig afliep. Hij reed tegen een personen auto, vloog over de wagen heen en kwam op de motorkap terecht, waar bij hij vijf tanden kwijt raakte. De uitslag was: 1. P. Veraart, Wouwse Plantage, 2. Van Koeveringe, Schore, 3. P. van Ekelen, Nispen, 4.. P.. van Achmaal, Wouw, 5. K. Verhage, Os- sendrecht, 6. M. de Bruijn, Roosen daal, 7. J. Wondergem, Krabbendijke, 8. L. van Overbosch, Ossendrecht, 9. B. Bode, Wouw, 10. Ketelaar, Putte. De heer C. Duiven sprak namens het plaatselijk wielercomité, dat de ronde had georganiseerd, een dankwoord tot de medewerkers, 's Avonds wer den in het „Wapen van Rilland' de prijzen uitgereikt. Verbart uit Goes won Ronde van Kapelle Voor het eerst na twee jaar stonden zaterdagmidag weer 35 nieuwelingen en 11 adspiranten aan de start voor de Ronde van Kapelle. Nadat burge meester H. G. van Snylekom het startschot had gelost, gingen de ren ners er in een stevig tempo vandoor. Winnaar werd F. verbart uit Goes, die nog voor de helft van de af te leggen 75 km een gooi naar de zege deed, samen met de plaatselijke fa voriet R. Hoogerland, J. Dagevos uit Kattendijke en A. Aarts uit Halste ren. Laters sprong ook F. Boonman uit 's-Heerenhoek weg, die gezelschap kreeg van K. Plieger (Lexmond). Zij slaagden erin zich bij de kopgroep te voegen, die toen reeds een voor sprong had van 1.30. Met de sterke Boonman vooraan kon dit groepje het verschil vergroten tot ruim 2 minuten. In de sprint hield Verbart tenslotte de Zeeuwse kleuren hoog. De uitslag was: 1. J. Verbart, Goes, 2.10.13; 2. F. Boonman, 's-Heeren hoek; 3. K. Plieger, Lexmond; 4. A. Aarts, Halsteren, op 7 seconden; 5. R. Hoogerland, Kapelle; 6. J. Dage vos, Kattendijke; 7. W. Munter, Rot terdam, op 2 minuten 41 sec.; 8. J. van Geloof, Made; 9. J. Tolhoek, Yerseke; 10. D. Koster, Kapelle. Bij de adspiranten ging C. Mer- tens uit Lepelstraat als eerste over de streep, in gezelschap van G. Minnneboo uit Heenvliet. Zij reden de 22 kilometer in 38 mi nuten en 12 seconden. De uitslag was: 1. C. Mertens. Le pelstraat. 38.12; 2. Minneboo, Heen- vliet; 3. D. van Alfen, Made, op 45 sec.; 4. M. C. Brand. 's-Heerenhoek; 5. L. Lannooy, Lepelstraat; 6. W. de Witte. Oudelande; 7. M. Rijk, 's-Hee renhoek; 8. L. Rottier, Schore. Six-aside-voetbal van v.c. Vlissingen Op het veld aan de Baskenburgse- weg te Vlissingen werd zaterdag een „six-aside-footballtoemooi gehou den, georganiseerd door de v.c. „Vlissingen". Vier zestallen van Vlissingen, één van R.C.S., twee van Walcheren en één van Zeeland Sport waren van de partij. Vier elf tallen van Vlissingen betwistten elk aar de ereplaats in de finale, waar Vlissingen A zich de sterkste toon de. De uitslagen zijn Poule A: R.C.S.Walcheren A 21; Vlissingen AVlissingen B 40; R. C.S.Vlissingen A 0—2; Walche ren AVlissingen B 12; Vlissin gen AWalcheren A 41; R.C.S. Vlissingen B 25. Poule B: Zeeland SportWalcheren B 01; Vlissingen CVlissingen D 02; Walcheren B—Vlissingen C 0—2; Zeeland SportVlissingen 01; Vlissingen CZeeland Sport 53; Walcheren BVlissingen D 0—3. In de finale waren de uitslagen Vlissingen A—Vlissingen D 20; Vlissingen BVlissingen G 52; Vlissingen BVlissingen A 05; Vlissingen CVlissingen D 23; Vlissingen AVlissingen C 51; Vlissingen DVlissingen B 50. De eindstand werd 1. Vlissingen A 6 punten; 2. Vlissin gen D 4 punten; 3. Vlissingen B 2 punten; 4. Vlissingen C 0 punten. Vlissingen A kwam in het bezit van de uitgeloofde beker. Oefenend Zeelandia verloor van Rood-Wit 4-5 Een door het gemis van Van Bruggen gehandicapt Zeelandia heeft in de laatste fase van de oefenwedstrijd te- fen Rood Wit de winst laten glippen, eeds na 10 minuten slaagde Dick Mondeel erin Zeelandia de leiding te bezorgen (10) en in de 33e mi nuut kogelde Van Iren een voorzet van J. Net keihard en onhoudbaar voor doelman De Bruin in het net (2 0). Rood Wit verhoogde na dit doel punt het tempo aanmerkelijk en de Zeelandia-achterhoede moest na 37 minuten toelaten dat Suykerbuik de achterstand tot 21 verkleinde. Nog voor de rust werd het zelfs gelijk toen Buurstede de bal handig over de uitgelopen Jan Mondeel lepelde (2 0). Na de rust had Zeelandia na 4 minuten weer het eerste succes door een doelpunt van Hendrikse (32). Ko van iren maakte er na een solo actie 4r2 van maar direct daarop liet Mondeel in een kluwen van spe lers de bal vallen die daarop in het net vrdween (43). Nog leek een Zeelandia-2ege voor het grijpen, maar toen Steyn op doelman Mondeel te rugspeelde bleek deze zijn doel te hebben verlaten zodat Rood Wit ge makkelijk aan de gelijkmaker kwam (44). Kort voor het einde sleepte Buikmans de Rood.Wit-zége uit het vuur door Mondeel nogmaals te pas seren (45). De 2'J-jarige Amerikaanse Geraldyn I met succes heeft ondergaan. Zij werd M. Cobb, „Jerrie" voor haar vrien- aan deselfde proeven onderworpen den, is de eerste Amerikaanse vrouw, als haar zeven mannelijke collega's die de voorbereidende proeven voor en zal nu verdere stappen doen op een plaats in het „project Mercury" weg naar het heelal. OOSTBURG MET 3-0 GEKLOPT Biervliet, vorig jaar winnaar, nu laatste Breskens is zondagmiddag overwin naar geworden van liet door de sportvereniging „Oostburg" georga niseerde „Eenhoorntoernooi", door in de finale bet eerste elftal van Oost burg met 3—0 te verslaan. Al stond het sPe' van Breskens in de win naarsronde tegen Oostburg niet op zo'n hoog peil als vorige zondag te gen Biervliet, toch waren zij de meerdere van de andere deelnemen de elftallen. Al direct na het beginsignaal trok ken de Bressiaandcrs met open en beweeglijk spel van man tot man ten aanval, waartegenover Oostburg in eerste instantie wel een goede verdediging wist te stellen, zodat doelpunten nog uitbleven. Toch wisten de bezoekers nog voor de rust deze meerderheid in een doelpunt van midvoor S. v. d. Lijke uit te drukken waartegenover ook wel enkele aardig opgebouwde aanvallen van Oostburg stonden, die echter allemaal door het ontbreken van een schutter in de voorhoede op niets uitliepen. Aan de andere kant liet de voor hoede van Breskens ook wel geen hoogstaand aanvalsspel zien, maar in elke aanval school er toch ge vaar. Vooral linksbuiten J. Eras mus stichtte nogal eens verwarring in de achterhoede van Oostburg door zijn dribbels, terwijl deze spe ler ook met zijn schieten de richting van het Oostburgse doel goed wist. Uit een van de keiharde schoten van deze speler, ontstond het twee de doelpunt, toen doelman W. de Rijcke, die overigens in vervolging van vorige week ook in deze wed strijd zijn goede keeperstalenten toonde, een schot niet onder contro le kon krijgen, waaruit rechtsbuiten J. du Bois doelpuntte (0—2). Wist de thuisclub dan ook al eens in de aanval te gaan, het beslissende schot ontbrak steeds. Even voor tijd werd de eindstand 0—3 bereikt toen uit een vrije schop voor Breskens not even buiten het 40. „Ik blijf maar doodstil in die vlag zitten" denkt Bruunke. „Ik zal alleen heel voorzichtig een broodje opeten, dat merkt toch niemand I" Stikkeltje haalt diep adem „Als het maar goed afloopt" twijfelt hij! De minister ziet ineens, dat de vlag aan zijn vorten beweegt en golft. „Een vreemde plechtigheid" denkt hij. „Een merkwaardige organisatie!" Daar nadert in grote vaart de vracht auto van Van Lent en Goos; hij stopt vlak voor de minister. „Even opzij, Excellentie, we komen uw beeld brengen" zegt Van Lent doelgebeid rechtsback R. v. Pame- len van Oostburg de bal van rich ting deed veranderen, waardoor deze onbereikbaar voor de doelman tegen de netten sloeg. BiervlietR.C.S, In de eerste wedstrijd van die middag, die in de veriiezersrondë tussen Biervliet en RCS, toonde laatstgenoemde zich overduidelijk de sterkste. Ondanks het feit dat Biervliet reeds in de 2e minuut via hun linksbuiten De Meijer 'n 10 voorsprong kon nemen, nam RCS het initiatief geleidelijk aan in handen, dat tegen het einde van de wedstrijd tot een over macht uitgroeide. De linksbuiten van RCS maakte na een kwartier de gelijkmaker, waar na de midvoor er in de 23e minuut 12 van maakte door een laag schot in de rechterhoek, waar doelman v. d. Sande overheen dook Nog voor de rust wist dezelfde speler er 13 van te maliën met een onhoudbaar schot. Vlak voor de thee verrichtte deze speler de hattrick door het te zelf verzekerd spelen van back C Kra mer af te straffen en daardoor de stand op 14 te brengen. Bij één van de sporadisch voorko mende Bïervliet-aanvallen wist rechtsbinnen Lijbaart de achterstand te verkleinen tot 24 en toen zag het er naar uit dat Biervliet nog alles zou proberen om de achterstand in te halen. Ze gingen feller aanval len en ook het plaatsen van de bal werd beter afgewerkt. Toen het in de 38e minuut weer de midvoor van RCS was, die met een fraaie kopbal de stand op 25 bracht, was de weerstand van Bier vliet weer gebroken. Met deze stand kwam ook het einde van deze wed strijd, waardoor Biervliet, de over winnaar van het toernooi 1959 nn op de laatste plaats kwam met RCS als derde. Uitslagen seriewedstrijden „Volharding" te Yerseke De uitslagen van de seriewodstrljden dié tijdens de jubileumviering van de korfbalvereniging „Volharding" uit Yerseke werden gespeeld, zijn als volgt: Senioren: Volharding—WKV 03, ZeelandiaElto 10. Blauw Wit Volharding 2—2, WKV—Elto 0—3, VolhardingZeelandia 10. Elto Blauw Wit 21. WKVZeelandia 02, ZeelandiaBlauw Wit 21, EltoVolharding 11. De eindstand werd hierdoor: 1. Zeelandia 6; 2. El to 5; 3. Volharding 4; 4. Blauw Wit 3; 5. WKV 2. Aspiranten: VolhardingWKV 20, EltoZeelandia 01, Volharding Blauw Wit 2—0, EltoWKV 2—0. Blauw WitZeelandia 2—2, Volhar ding—Elto 0—0, Zeelandia—WKV 1-0, ZeelandiaVolharding 22, Blauw Wit—Elto 1—2, WKV Blauw Wit 0—2. Eindstand: 1. Vol harding 6; 2. Zeelandia 6; 3. Elto 5; 4. Blauw Wit 3; 5. WKV 0.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9