Waterpoloteam drong door in halve finales QS& LICHTBRON" Betaling prettig LEWEDORPSE BOYS WON IN GOES HET ROBURTOERNOOI OLYMPISCH ALLERLEI PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 Benauwd gelijkspel tegen Zuid-Afrika Het Nederlandse waterpolo- zevental liecft zich voor de vol gende ronde geplaatst, maar het heeft heel wat zweetdruppels gekost en de Nederlandse kolo nie heeft in angst en beven de strijd tegen Zuid-Afrika ge volgd, welke tenslotte eindigde in een gelijk spel (33), nadat bij de rust de Zuidafrïkanen met 10 de leiding hadden. Nu mag enigszins als excuus gelden dat de slecht leidende Italiaan Par- Tinï bepaald niet op de hand van onze landgenoten was. Het is buiten kijf, dat Nederland vooral in de eerste helft stellig niet op zijn best voor de dag kwam. Het mankeerde in de eer ste helft in de Oranjeploeg dermate aan tempo, dat de Zuidafrikanen voortdurend de gelegenheid kregen het spel over te nemen. Voor Nederland was het natuurlijk een grote teleurstelling dat Butler In combinatie met Schwarz er in slaagde de score te openen (01), maar onverdiend was dat doelpunt stellig niet. Door een ontstellend gebrek aan pro- duktiviteit en goed werk van de Zuid- afrikaanse doelman bleef Nederland in de eerste helft tegen die 10 ach terstand aankijken, zelfs ondanks het feit, dat de Zuidafrikanen de laatste minuut met zes man speelden. Meerderheid Een numerieke meerderheid leidde er "in de tweede helft echter spoedig toe, dat Nederland door Van Dorp op 11 kwam. Veelvuldig trokken zij nu ten aanval. Er kwamen ook goede scoringskansen, doch de afwerking bleef zwak. Sombere wolken stapelden zich bo ven het Nederlandse zevental op, teen Hans Mulder uit het water werd ge» stuurd. De zon zou echter toch door breken. Een doorbraak, waarbij Van Dorp te dicht voor het vijandelijke doèl kwam, leidde een Nederlands doelpunt in. Om Van Dorp het scoren te beletten, greep Butler te hardhan dig in en dit kostte de Zuidafrikanen een 4 meter-worp, die Van Dorp feil loos inschoot: 21. De „Springbokken" gaven zich ech ter nog geenszins gewonnen en toen Schwartz doel tiof: 2-2 werd de strijd weer geheel open. Ende- lijk wist Fred van der Zwan aan alle onzekerheid een einde te ma ken, toen Mulder hem een kans bood en hij zich deze niet liet ont vallen: 32. Met Leenards en Schwartz op de kant slaagde Zuid- Afrika er niettemin in weer op ge lijke voet met de Nederlanders te komen: 33. Het zou zo blijven, maar het heeft er maandagavond in het Piscina Delia Rose wel om gespannen. En wil Ne derland in dit Olympische waterpolo- toernooi een rol blijven spelen, dan zal er met meer overleg en meer overtuiging moeten worden gespeeld. Halve finales Met Nederland hebben ook Italië, Roemenië, Rusland, Duitsland, Zuid- slavië, Hongarije en de Ver. Staten de halve finales van hot Olympische waterpolotoornooi bereikt. Publiek was unfair bij Italië-Engeland In een meer spannende dan mooie wedstrijd hebben de voetbalploegen van Italië en Groot-Brittannië voor ongeveer 30.000 toeschouwers met 22 gelijk gespeeld. Opvallend was in deze ontmoeting de unfaire hou ding van het Italiaanse publiek. Hoe wel er perioden waren, waarin de Engelsen erg stug en hard speelden, volhardden de Italiaanse toeschou wers ook in-hun onsportieve houding, toen hun team in de meerderheid was. Een T.V.-commentator noemde de houding van het publiek een be dreiging van de Olympische geest. De wedstrijdenreeks voor do halve finale-poules begint met de volgende standen (de reeds eerder tussen twee landen gespeelde wedstrijden tellen namelijk mee) Poule A: Italië 1 1 0 0 2 4—3 Rusland 1 1 0 0 2 54 Duitsland 1 0 0 1 0 4—5 Roemenië 1 0 0 1 0 34 Poule B: o Hongarije 1 1 0 0 2 72 Zuidslavië 1 1 0 0 2 21 Nederland 10 0 10 1—2 Ver. Staten 1 0 0 1 0 2—7 Het programma voor de lialve-finale poules is: Dinsdag 30 augustus: RuslandHongarije (a); Italië Duitsland (a); HongarijeNederland (b). Woensdag 31 augustus: ZuidslaviëVer. Staten (b); Roeme niëDuitsland (a); RuslandItalië (a). Donderdag 1 september: Nederland—Ver. Staten (b); Honga rijeZuidslavië (b). De Nederlandersdie op het Albano- meer hun krachten met andere sport lui moeten metenhebben zich niet door de zon laten vangen. De oefen- meesters hadden wel degelijk inge prent „denk om de zon". Tijdens een verfrissend bad, hield Holland de hoed erbij op. (Advertentie) de Olympische Spelen op PHILIPS JE te regelen. Lange Noordstraat 14 - Middelburg - Tel, 337? Dorpsstraat 21 - Zuidzande - Tel. 555 Nederlands hockeyteam voor strijd tegen Kenia Het Nederlands hockeyteam, dat vandaag, dinsdag, tegen Kenia speelt is als volgt samengesteld: Doel: De Ruiter. Achter: Terlingen en Leemhuis. Midden: Wagener, Van Gooswilligen en Van Dijck. Voor: Van Erven Dorens, O verdijek ink, De Beer; Violet en Van Vroon hoven. In het elftal dat zaterdag met 11 gelijkspeelde tegen Nieuw Zeeland is dus een wijziging aangebracht. Zwier is vervangen door Violet. Nederlandse worstelaars werden uitgeschakeld De Nederlandse bantamgewïcht worstelaar Loek van Alflen verloor maandagavond zijn derde partij, die tegen de Roemeen Cernea op punten en is nu met 7 strafpunten uitge schakeld voor het olympisch wor- steltoernooi. Het was jammer voor de man uit Utrecht, die maandag zijn 27e ver jaardag vierde en van plan was, zichzelf een cadeautje te bezorgen. Cernea heeft van het begin af aan het initiatief tot zich getrokken en scoorde regelmatig punten. Van Al flen, die wist dat hij op touché moest winnen, probeerde verschillen de malen zijn befaamde hoofd-heup- zwaai aan te leggen, maar deze mis lukte telkens weer en hij verloor dan ook verdiend. Ook de in Duitsland woonachtige Leo Piek heeft het in de lichtge wichtklasse niet verder gebracht dan de derde ronde. Tegen de Zuidslaviër Martinovix verloor hij door touché na lVs minuut. De Zuidslaviër, die vanaf het begin superieur aan de Ne derlander was, bracht door een mid- delgreep onze landgenoot naar het canvas. Piek ging in de brug, maar Martinoviz drukte deze door en ook de laatste Nederlandse worstelaar was uitgeschakeld van verdere deel neming aan het olympisch worstel- toernooi. Koningin Juliana ontvangt Nederlandse deelnemers H Op vrijdag 2 september a.s. zal H.M. de Koningin in de Ne- derlandse ambassade te Rome H onze nationale Olympische ploeg ontvangen. De receptie j|l is vastgesteld op 18 uur. Uiteraard zullen lang niet alle =f Nederlandse atleten aanwezig kunnen zijn. In de eerste plaats zal er vrijdag reeds een aantal naar Nederland zijn te- ruggekeerd en ten tweede is s het mogelijk, dat sommigen vrijdagavond in westrijden f§ zullen moeten uitkomen en dus s H verhinderd zijn. Welke sportevenementen Ko- f| ningin, prins Bernhaid (en eventueel de prinsessen) in Rome zullen bijwonen, is thans n nog niet bekend, evenmin M waar onze koninklijke familie ff haar intrek zal nemen. n illlllllllll!lll!lllllllllllllllllllilllllllllllll!lllllllllll!lllllllllllll|!IIHIIilllir hoger Inleg nieuwe voetbalpool dan vorig jaar (Van onze parlementaire redacteur). In parlementaire kringen, met name in die van de leden der Eerste Ka mer, gelooft men In het algemeen niet, dat de verrassende opbrengst van de eerste totodag, een inleg van 840.270,gulden bijeengebracht door 270.506 deelnemers, de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de loterijwet, dat de sporttoto een wettelijke grondslag bedoelt te Seven, noemenswaard al beïnvloe- en. De opbrengst bedroeg zelfs ƒ5000,- meer dan de opbrengst van de eerste totodag in 1959. Het publiek is dus met evenveel anim# blijven spelen als toen de hoofdprijs in de voetbalpool nog onbeperkt was en doorgaans ver boven de 100.000 gulden uitkwam. Men zou zich dus kunnen afvragen, of de politieke partijen, die zich om welke reden dan ook tegen het in de Tweede Kamer aangenomen wetsont werp maximale inzet twee gulden en maximale prijs van 50.000 gulden - hebben verzet, in de Eerste Kamer minder scherp zullen ageren, in het bewustzijn, dat de nieuwe regeling blijkbaar algemeen aanvaard wordt en de opbrengst die ten goede komt aan de sport en de maatschappelijke organisaties evenals verleden jaar een bevredigende hoogte heeft be reikt. Rentmeester en Huissoon in Ronde van het Noorden Aan de Ronde van het Noorden, dte van 2 t.m. 5 september zal worden gehouden met start te Rijssel en finish te Roubaix, zal een Nederland se ploeg deelnemen, bestaande uit Martin van den Borgh. Plet Daamen, Jaap Kersten, Piet Rentmeester, A. van der Steen. Huub Zilverberg, Jaap Huissoon, en Schalk Verhoef, P. van Steenvoorde is reserve. Ploegleider Is Jefke Janssen. Hontenisse II werd bij reserves eerste Lewedorpse Boys is zondag winnaar geworden van het „Robur"-toernooi, dat in Goes werd gespeeld. De deel nemers wareu de eerste en tweede elftallen van „Robur", Lewedorpse Marianne Heemskerk vierde zondag haar zestiende verjaardag in Rome. Uiteraard vjas er een feesttaartdie zij, staande op een stoel, onder haar medezwemsters verdeelde. Boys, Patrijzen en Hontenisse, <lie in twee poules tegen elkaar uitkwa men. De resultaten van dc twaalf gespeel de wedstrijden waren: Robur.Lebo 0—2 (01). Lebo was onbetwist de stérkste door betere techniek en tactiek. Patrijzen IILebo II 20 (20). Patrijzen toonde zich over wegend sterker, maar was zwak in het benutten der kansen. Hontenisse Patrijzen 10 (00). Niettegen staande het goede spel, dat Patrijzen op de grasmat legde, moest het team toch het hoofd buigen voor de derde klasser. Robur IIHontenisse II 1 1 (10). Van klasseverschil was wei nig sprake, omdat Robur prima par tij gaf en de rust zelfs inging met een voorsprong voor de Goesenaren. LeboPatrijzen 21 (01). Het goed spelende Patrijzen nam aan vankelijk de leiding, maar moest tenslotte toch capituleren. Robur II Lebo II 11 (10). Deze ontmoe ting kenmerkte zich door een span nende strijd, waarin Lebo opvallend veel kansen miste. HontenisseRo bur 10. De Zeeuws-Vlamingen kregen de overwinning niet cadeau, omdat de Roburaanvallen uiterst fel en gevaar lijk waren. Hontenisse li-Patrijzen n 31. Hontenisse. dat veruit de sterk ste was, won verdiend. Patrijzen Robur 30 (10). In een gelijk op gaande strijd wist Patrijzen de kan sen beter te benutten en werd Ro bur enkele keren gehandicapt door vreemde scheidsrechterlijke beslissin gen. Hontenisse IIRobur TI 00. De schutters ontbraken in deze ove rigens zeer spannende ontmoeting. HontenisseLebo 14. (12). Beide teams speelden een voortreffe lijke wedstrijd, met sterke aanvallen van Lebo, dat de zege dan ook vol komen verdiende. Robur IIPatrij zen II 02 (01). Door het betere spel was de Patrijzen-overwinning zeer goed op zijn plaats. De eindstand werd in de heide pou les: A: 1 Lebo 6 i>.; 2 Hontenisse 4 p.; 8 Patrijzen 2 p.; 4 Robur 0 p.; Poule B: Hontenisse n 4 p.; Patrijzen U 4 p.; Lebo II 2 p.; Ro bur nip. Italiaanse renners kwamen tot Olympische records De Italiaanse amateur achtervol- gingsploeg vestigde maandagavond in de halve finale een nieuw olym pisch record over de 4000 meter. De Italianen kwamen tot een tijd van 4.28.S8. Het oude record stond se dert zaterdag j.l. op naam van Duits land met 4.29.32. Op de laatste avond van de olympi sche wielerwedstrijden op de baan vestigde de Italiaanse amateur sprinter Valentino Gasparen a een nieuw olympisch record aoor.de laat ste 200 meter van d,e eerste halve finale rit tegen de Belg Sterekx te rijden in 11.1 sec. Het oude record stond met 11.2 sec. op naam van de Australiër Ploog. Turnsters en schermsters arriveerden in Rome Met ecu vertraging van drie kwar tier zijn maandag op liet vliegveld bij Rome de voltallige Nederlandse scherm- en gymnastieltequipes aan gekomen. Zij waren 's ochtends In echt Hollands regenweer van Schip hol vertrokken en Btonden op het bijna 40 graden warme Romeinse vliegveld in hun olympische jasjes meteen te paffen van de hitte. En kelen hebben last van luchtziekte gehad. De uit vijf dames bestaande scherm- ploeg werd begeleid door de chef d'equipe J. J. Hessink en trainer J. van der Voordt uit Rotterdam. Ook de enige mannelijke sdhermer die voor Nederland aan de spelen zal deelnemen, dc 16-jarige nationale degenltampioen Max Dwinger, maak te de reis mee. De gymnastiekploeg bestaat uit 6 dames met als chef d'equipe mej. A. Fieseler, de coach J. Wickel en de Eianist C. Ouwehand. Zij werden op et vliegveld begroet door assistent chef de mission mr. J. P. H. E. van Lier. „In onze vrije tijd gaan we lekker zwemmen", opperde één van de meisjes, maar toen bleek dat ver schillende onder hen ondanks de maandenlange voorbereiding voor deze reis, toch nog iets vergeten hadden: hun zwempak. De teleur stelling om dit gemis werd echter al gauw opgeheven, toen één van de turnsters opmerkte: „Dan lenen we toch een badpak van Rla van Velzen of van Ada den Haan". Zeeuwen in de Leidse jeugdkampioenschappen Maandagmorgen Is een groep jeug dige tennissers(sters) uit Vüssïngen, Middelburg en Goes, naar Leiden vertrokken om daar mee te spelen aan dc Open Leidse Jeugdkampioen schappen. De jongelui zijn naar Holland ver trokken op uitnodiging van een aan tal Leidse middelbare scholieren, die in Vlissingen deelgenomen hebben. aan het School Tennis Toernooi 1960. Op uitzondering van de belde Zeeuw se jeugdkampioenen Thea Sandberg en Paul Hermsen is de Zeeuwse af- kansen van deze twee staan hoog vaardiging niet zo sterk. Maar de genoteerd. Behalve zelf tennissen staat er ook nog een bezoek aan de tennis-inter- land Nedcrland-België, die a.s. za terdag en zondag eveneens te Leiden wordt gehouden op het programma. Pakistaan Das zwom in 14 uur Kanaal over Strandgaste» tc Dover zagen zondag middag de 29-jarige Pakistaan Bro- jen Das de haven van Dover binnen zwemmen. Das, die zaterdagavond uit Frankrijk was vertrokken, had er 14 uur over gedaan om ln het zicht van Dover te komen. Slechts enkele zwemmers zijn er ingeslaagd de ha ven binnen te zwemmen, daar er ter plaatse een sterke stroom sfeaat. Ontslagen Kon. Marine Bij K.B. is met ingang van 16 sep tember 1960 aan vice-admiraal W. J. Kruys en aan generaal-majoor der mariniers H. Lieftinck, op hun daar toe gedaan verzoek eervol ontslag uit ae zeedienst verleend ter zake van langdurige dienst, onder dank betuiging voor de langdurige en ge wichtige diensten, door hen aan den lande bewezen. In totaal 6140 deelnemers en deel neemsters zijn op het ogenblik in het Olympisch dorp ingeschreven. De grootste ploegen zijn die van Rus land (480) en de Verenigde Staten (390). De kleinste is die van Haiti (2). De kwestie wanneer de Britse ploeg in Rome moest arriveren, draaide minder om acclimatisering dan om verveling. Dit is uitgelegd door de Britse official Leslie Truelove, die zaterdagavond met een deel van de atletiekploeg arriveerde. „Een week a tien dagen arriveren voor de wed strijden beginnen is niet goed voor man of paard. De jongens moeten maai* langer rondhangen. Dat was de moeilijkheid in Melbourne. Als we daar later waren gearriveerd, hadden we het misschien beter ge- Lopen in de zon in het Olympische dorp was zulk een pijnlijke affaire, dat veel deelnemers van hun kamers naar het restaurant liftten een af stand van 300 meter. daan", aldus Truelove. Kol. A. Fabbre, leider van het Olym pisch dorp, stelt een onderzoek in naar het mysterie van de duizènd extra-maaltijden die dagelijks in de restaurants van het dorp worden ge noteerd. „Kennelijk eten de deelnemers veel meer dan wc dachten, maar we stellen toch maar een onderzoek in", aldus de kolonel. „Het sportblad Tuttosport meldt, dat alle vlaggen van alle Olympische arena's al door de Italiaanse orga nisatoren verkocht zijn aan hun Ja panse collega's, met het oog op de volgende Olympische spelen. Uiter aard zal nog niet worden afgele verd. Het leek op een filmpje van Al fred Hitchcok. Door kortsluiting werd het Olympisch dorp zondag avond een paar minuten in duis ternis gedompeld. Toen het licht weer aanging, waren twee bief stukken verdwenen van een ta feltje in het restaurant. 0— Vier Italianen hebben zondagmiddag opschudding teweeg gebracht in de vrouwelijke sectie van het Olym pisch dorp. Zij installeerden zich op een hoog punt van de weg die langs het dorp loopt, en gingen toen een druk gebruik maken van de bi nocles en de verrekijkers die ze spe ciaal voor dat doel hadden meege bracht. Ze hebben niet lang nut ge had van hun afkijkpost want al spoedig deed de mare van hun be drijf de ronde door het dorp en toen rende op de dameskamers alles naar de ramen om de jalouzieën neer te laten. De officials waarschuwden intussen de politie die de gluurders ver dreef en op de weg ging patrouil leren. De Olympisch worstelaars die kam pen in de twee millenia oude Max- entius Basilica hebben extra reden om te trachten te verhinderen dat zij op de mat worden gelegd het is namelijk geen pretje levend feroosterd te worden. De tempera uur op de Olympische mat steeg maandag tot ruim 50 graden onder de laaiende zon. Een dér worste laars die op touché verloor, ver telde dat hij hot gevoel had dat hij op een brandende kachel werd ge legd. 0— De staatssecretaris van K. en W., mr. Y. Scholten, is vanavond in gezelschap van zijn echtgenote per K.LM. naar Rome vertrok ken. Hij zal daar de Nederlandse regering vertegenwoordigen bij een gedeelte van de Olympische Spelen. Het Nederlands Olym pisch Comité heeft zorg gedragen voor enige toegangsbewijzen voor een aantal evenementen waaraan Nederlandse vertegenwoordigers zullen deelnemen. De staatssecretaris en zijn echt genote zullen twee dagen in Rome blijven. 0— De Italiaanse politie heeft er een zorg bij. De Amerikaanse filmster Liz Raylor, die met haar echtgenoot Eddy Fisher momenteel in Rome ver- blijft, trekt n.l. overal door haar op vallende schoonheid zoveel aandacht, dat er zelfs al verkeersopstoppingen door zijn ontstaan. —0— Ook de boksofficials hebben nu aan merkingen op de organisatie van de spelen. De zaak is dat toen de bok sers maandagmorgen voor de weging de miniatuur schaal al gauw onnauw keurig werd bevonden. De Italianen vonden er meteen wat op en kwamen met een weegautomaat aanzetten, van het soort dat men in de winkel galerijen kan gebruiken als men er 10 lire in doet. Grootmoedig werd bepaald dat de boksers niet 10 lire de man behoef den te betalen: een official posteerde zich aan dc achterkant van dc auto maat en haalde een hefboompje over telkens wanneer er een aan de beurt was. Een van de heetste plaatsen van Rome was maandag het olympische dorp waar meer dan 6000 atleten huizen. Buiten wees de thermometer 38 graden Celcius (100 graden Fah renheit) aan. Binnen de gebouwen steeg het kwik tot 42 graden (107.6 graden)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8