Nederlandse zwemsters stelden teleur in finale 100m. vrije slag ERNSTIG CONFLICT OVER HET INCIDENT-100 M VRIJE SLAG GEEN GOVD VOOR OLYMPISCHE HOSTESSES ROMANCE TUSSEN EEF KAMERBEEK EN MARY SIGNAL DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 PROVINCIALE ZB BU W SB COURANT Zyna Belovezkaia (Rusland)Klrsten Larsson (Zweden) 1.13.0. Mensonides goed in vorm In de tweede halve finale van de 200 meter schoolslag- zwom onze landge noot Wieger Mensonides tussen de geweldenaars 'Hait (Ver. Staten) en de Pool Klopotowski. Voor de start plukte Wieger nerveus aan de cein tuur van zijn badpak. Hij zag zo wit als een doek. Het duurde allemaal te lang voor de zwemmers, die moesten wachten op de uitslag van de eerste race. Maar onmiddellijk na de start was de plankenkoorts verdwenen. De Amerikaan Hait nam de leiding, maar de Hagenaar bleef prachtig glijden, vrijwel naast hem. Na 50 meter keerde hij gelijk met de Au stralische wereldrecordhouder Ga- thercole als tweede achter Hait. De 100 meter gingen in 1.16.9, nog steeds met Hait aan kop. Op de derde baan volgde een aanval van de Pool Klopotowski. Bij het laatste keerpunt was de volgorde Hait, Klopotowski en op handslag daar achter Gathercole en Mensoni des. De Australiër begon aan zijn eindspurt en de Nederlandse zwem mer volgde hem prachtig. Terwijl Gathercole de leiding over nam ging Mensonides op Hait af en bij de finish tikte hij als tweede aan. Voor de finale 200 m schoolslag he ren plaatsten zich: Mul liken (V.S.) 2.37.2 (ol. record); Osaki (Japan) 2.38.2; Henninger (Did.) 2.38.5; Gathercole (Austr.) 2.39.1; Wieger Mensonides (Ned.) 2.39.3; Hait (V.S.) 2.39.6; Lazzari (It.) 2.40.3, Klopotowski (Polen) 2.40.8. DAWN FRASER OLYMPISCH KAMPIOENE Marian Heemskerk en Atie Voorbij in finale vlinderslag Li het Olympisch zwemstadion Is maandag avond de beslissing op de 100 meter vrije slag gevallen. De Amerikaanse Dawn Fraser die zich 's middags uit de serie vlinderslag had teruggetrokken om zich te sparen, won op gemakkelijke wijze met ruim verschil van haar grote Amerikaanse concurrente Chris von Saltza. Met een tijd van 1.01.2 verbeterde zij tevens met 0.7 sec. het enkele dagen door Chris von Saltza in haar serie gevestigde Olympisch record. Onze zwemsters Erica Terpstra en Cockie Gastelaars speelden in deze finale geen rol van betekenis. Zij bezetten de zesde en ze vende plaats met resp. 1.04.3 en 1.04.7, matige tijden voor deze beide zwemsters, die met veel groter plannen naar Rome waren gegaan. Misschien dat onze vlinderslagzwemsters Marian Heemskerk en Atie Voorbij vandaag in de finale 100 meter voor een verrassing zorgen. Gisteren heeft vooral Marian Heemskerk zich prachtig geweerd in de series van dit nummer. Zij werd eerste en wat nog meer belooft zij heeft zich lang niet geheel behoeven te geven om als derde uit de series met een tijd van 1.11.0 te voor schijn te bomen. Atie Voorbij, die in haar serie als tweede ein digde ging wat zwaar over de baan. Zij plaatste zich voor de finale als zesde met 1.12.4. Voor een andere prettige verrassing zorgde de Nederlandse schoolslagzwemmer Wieger Mensonides, die in de halve finale 200 m schoolslag heren gisteravond in zijn serie de tweede plaats veroverde met een tijd van 2.39.3. Voor de finale die van avond wordt verzwommen plaatste hij zich vijfde. Vlinderslag dames Wieger Mensonides naar eindstrijd 200 m schoolslag In de finale 100 m vrije slag dames namen Dawn Fraser en Chris von Saltza samen de leiding op de rest van het veld, waarin de Nederlandse meisjes al op 20 meter na de start bijna een halve lengte achterstand hadden. Dawn Fraser, die weer een verrukkelijke glijdende stijl demon streerde keerde zoveel sneller dan de blonde atletische Amerikaanse, dat zij op het moment dat de meisjes weer boven water kwamen zeker een meter had gewonnen. Terwijl zij zienderogen op de Ameri kaanse uitliep zette Natalie Steward, het voor Groot-Brittailnië uitkomende zwemstertje uit Rhod'esië, een felle aanval in op de tweede positie. Bij al dit geweld in de voorhoede vielen Erica Terpstra en Cockie Gastelaars terug tot de laatste plaatsen. In enorm tempo, waarbij de slanke 28- Jarige secretaresse uit Adelaide, Australië, meer over dan door het water leek te gaan, legde zij de Iaat. ste 20 meter af. Gespannen volgde men de loop van de chronometers, omdat een nieuw wereldrecord niet tot de onmogelijkheden behoorde. Voor een dergelijke prestatie was de prikkel echter kennelijk niet sterk genoeg, nu zij in de laatste tientallen meters zo'n grote voorsprong had. Het zilver was voor de Amerikaanse Chris von Saltza en het brons voor de Engelse Natalie Steward. Tijdens de finale 200 meter school slag dames werd het Duitse zwem stertje Wiltrud Urselmann verras send verslagen door de Engelse Ani ta Lonsborough. Zoals uit de foto blijkt, is Wiltrud niet minder gelukkig met haar zil veren medaille. De Nederlandse vlinderslagzwenistrs Marian Heemskerk zwom in de laat ste minst snelle serie 100 m vlinder slag dames met als zwaarste concur rente de Duitse Baerbel Fuhrmann. Maar de kleine Naardense had de sti mulans van hevigere tegenstand niet nodig voor een tijd van wereldklasse. Zij kwam uiteindelijk als derde uit de series met een tijd van 1.11.0 te voorschijn. Atie Voorbij die in haar serie als tweede eindigde, zei na afloop: „Ik weet niet wat ik had, maar ik gleed niet zoals anders. Eén minuut en 12.4 seconden, het valt me echt een beetje tegen. Maar in de finale zal het wel beter gaan. Die is gelukkig 's avonds en dan voel ik me veel beter dan overdag met die verschrikkelijke zon". Het zelfvertrouwen van Atie is gegrond. Nederland zal zeker geen kans op de Olympische titel maken en die op een zilveren medaille is ook nog zeer klein, maar de wijze waarop Atie Voorbij haar tweede baan in het „vuile water" van de jonge Carolyn Wood zwom, schonk het Nederlandse zwemkamp de overtuiging dat de Hil- versumse vanavond met een veel be tere tijd voor de dag zal komen. De Amerikaanse meisjes Wood en Schuier demonstreerden maandag middag met de Australische Jan An drew overigens een bijzondere klasse, met niet alleen een voortreffelijk zui ver zwemtechniek, maar ook een op vallende sterke start en feilloos uit gevoerde keerpunten. Alleen al door deze pluspunten zijn zij tenminste een halve tot driekwart seconde snel ler dan de Europese zwemsters. Voor de finale plaatsten zich: Carolyn Schuier (V.S.) 1.09.8 (nieuw Olympisch record); Jan Andrew (V.S.) 1.10.3; Marianne Heemskerk (Nederland) 1.11.0; Carolyn Wood (V.S.) 1.11.1; S. Watt (G.B.) 1.12.3; Atie Voorbij (Nederland) 1.12.4; De medaiileverdeling op de Olympische Spelen Na 17 onderdelen van de Olym pische Spelen is de verdeling van de medailles als volgt: goud zilver brons 1. Italië 5 11 2. Rusland 3 14 3. Duitsland 2 7 1 4. Australië 2 5. Hongarije 13 2 6. Amerika 1 4 7. Denemarken 1 1 8. Zweden 1 1 9. Engeland 1 2 10. Polen 2 11. België 1 12. Brazilië 1 13. Roemenië 1 14. Mexico l Ben Verhagen vierde op eerste zeildag Met de bergachtige streek rondom de Vesuvius als prachtig decor en onder uitzonderlijk goede omstandigheden de windsnelheid was 5 a 6 meter per seconde zijn maandag in do baai van Napels de olympische zeil wedstrijden begonnen. Het werd voor de zeillicfhebbers een bijzonder boei ende dag, met goede races en eerlijke gevechten. Van de Nederlanders zorg de vooral Ben Verhagen, met Lau- tenschutz als bemanningslid, voor een goed resultaat. Hij finishte in de Flying Dutchman-klasse na een prachtig gezeild laatste kruisrak als vierde, met slechts een kleine achter stand op de winnaar Bntler uit Rho desia, ae Noor Lunde en de Duitser Rolf Mulka, de wereldkampioen 1958. Wim van Duyl werd achtste In de drakenklasse, de derde Nederlandse vertegenwoordiger, Hans Sleeswijk, eindigde als dertiende bij de finnjol- len. Ben Verhagen heeft een technisch en tactisch zeer goede race gezeild. RITTER VERRAADT EIGEN BESTUUR Zes bestuursleden dreigen met aftreden Het incident rond de Olympische vrije-slagtitel van de Australiër Jon Devitt is maandag door verraad van een der F.I.N.A.-bestuursleden, de Amerikaan Max Ritter, uitgebreid tot een Olympisch conflict van de bo venste plank. Nadat de jury d'appel gevormd door het FJJN.A.-bestuur, met meerder heid van stemmen de beslissing van de kamprechters om Devitt de eerste plaats voor Larson toe te wijzen, had bekrachtigd, heeft Max Ritter als lid van deze jury bij de president van het Internationaal Olympisch Comité, zijn landgenoot Avery Brundage, een officieel protest tegen de handelwij ze van het F.I.N.A.-bestuur inge diend. Naar zijn mening had de voor zitter-kamprechter, de Zweed Run- stromer, niet het recht mee te stem men toen de stemmen der kamprech ters staakten omtrent de volgorde van aankomst. In het FJ.N.A.-bestuur, maar ook bij de overige Amerikaanse F.I.N.A.- officials, is de verontwaardiging over deze partijdigheid van een man, die op de nominatie staat Jan de Vries als voorzitter van de internationale federatie op te volgen, bijzonder groot. Jan de Vries, die ln een stortvloed van scheldwoorden door de Ameri kaan is beschuldigd van het opzette lijk benadelen van alles wat Ameri kaans is, toonde zich maandagavond zeer verbitterd over de praktijken van een oude vriend, die op zijn voor spraak destijds als bestuurslid is teruggekomen. „Het is natuurlijk on mogelijk voor het I.O.C. om een bc- Schoonspringen was voor Amerikaan Tobian Het Olympische schoonspringen he ren Is maandagavond geëindigd in een overwinning voor de Amerikaan se zwemmer Tobian. Zijn landgenoot Hall kwam op de tweede plaats, ter wijl de Mexicaan Botella de bronzen medaille voor zich opeiste. Bij de fi nale van dit onderdeel waren de Ne derlanders niet vertegenwoordigd. sluit, dat wij op reglementaire gron den hebben genomen, te vernietigen. Zou het toch gebeuren, dan zal ik met tenminste vijf andere bestuurs leden aftreden. Bovendien zou het hek va.il de dam zijn en zou men de Olympische Spelen maar beter kun nen opdoeken. Maar goed, we zullen zien tot hoever de vriendschap van Ritter en Brundage gaat", aldus de F.I.N.A.-voorz!tter. Italië werd Olympisch kampioen achtervolging Gairdoni won met de sprint zi|n tweede gouden plak Italië is ook Olympisch kampioen in de ploegachtervolging. De Italianen versloegen in de finajle Duitsland Met 170 punten heeft de Amerikaan Gary Tobian maandag in Rome de gouden medaille op het nummer schoonspringen heren veroverd. Het. zilver ging naar zijn landgenoot Sam Hall, die 167,08 punten behaalde, het brons was voor de Mexicaan Juan Botella (162,30). De foto toont de nieuwe olympisch kampioen Tobian in volle actie. de tijd van 4.30.90. De tijd van de Dultsere3 was 4.35.78. De bronzen medailles waren voor Rusland, dat in de strijd om de derde plaats Frankrijk versloeg in de tijd van 4.34.05. De tijd van de Franse ploeg was 4.35.72. De Italiaan Santé Gairdoni behaalde maandagavond zijn tweede gouden medaille door een overwinning op de sprint. Hij won ook reeds de tijd rit over een km. Tweede op de sprint was de Belg Sterckx. WENSEN WORDEN GENEGEERD Teleurgesteld na mooie voorspiegelingen Het is allemaal geen goud wat er blinkt. Aan de bui tenkant ziet alles er even prachtig om het woord ideaal te gebruiken uit, maar achter de schermen is het een chaos". Het was deze ontboeze ming. die wij optekenden uit de mond van een van de vele charmante hostes ses, die in hun grijze ja ponnetjes reeds een ver trouwd beeld vormen in de Olympische gemeenschap. De hostesses, die zijn inge schakeld om de vele buiten landers wegwijs te maken, zijn bijna allen „via, via..." (de weg van relaties) bij de organisatie gekomen. Zij, die in de stadions werk zaam zijn, verrichten deze taak a ï'aison van dui zend lires (zes gulden) per dag. Een taak, die soms ve le uren omvat. Zij, die op de bureaus werken en nog aanzienlijk langere dagen maken, krijgen meer, tot 3600 lires (ruim 21 gulden) ger dag. p 15 augustus traden zij in dienst tot 15 september. Het enige, waarin zij weg wijs werden gemaakt, was de ligging, de capaciteit en verdere bijzonderheden over de stadions. Over het perswezen op zich, haar taak ten opzichte van de voorlichting van de pers, e.d. geen woord Een proeve van bekwaamheid in de talen, waarvoor zij zich hadden opgegeven, be hoefden zij nauwelijks af te leggen. Al dient ten op zichte van de hostesses eer lijkheidshalve te worden gezegd, dat deze kennis al leszins meevalt. Toen de meisjes van de persdienst eloh op 15 augus tus meldden, werden zij on- verrichterzake terugge stuurd, hetgeen zich zes da gen later herhaalde. En toen dan ook op de ope ningsdag het apparaat moest gaan draaien, was het een complete wanorde. Zo bijv. staan er op de spe ciale kaarten voor het Olympisch stadion twee nummers, maar welke nu correspondeerde met de 6laats wisten ze niet 'aar er bovendien verschil lende speciale kaarten in omloop zijn (met en zonder een dwarsstreep), maakte dit de zaak nog gecompli ceerder. Het blijkt dat de pers dienst nog lang niet de slechtste dienst ia. Hier wordt nog rekening gehou den met bepaalde wensen, die bij andere diensten vol komen worden genegeerd. Order is order Want wat te zeggen, wan-, neer een hostess met een grote belangstelling voor schermen haar taak moet vervullen bij worstelen of schieten, en dan nog een reprimande krijgt, wanneer zij in de brandende zon op het officiële gedeelte, waar zij is om officiële personen te ontvangen en naar hun plaats te begeleiden, een uur na het begin gaat zit ten. „Order is order" geldt hier en hiermee is ver klaard de starheid, waar mee het apparaat werkt. Het vervoer, waarvoor be paalde toezeggingen waren gedaan, is voor de hostes ses al even slecht geregeld als voor de journalisten. Zo gist het ln de hulptroe pen, die voor een generale star evenwel onontbeerlijk zijn. „Schijn bedriegt". Achter de prachtige sta dions, de nieuw aangelegde wegen en de mooie unifor men heerst onrust. „Sta ken" is een groot woord, maar het feit alleen al, dat erover wordt gedacht en dat bet wordt uitgesproken, typeert de atmosfeer. Maandagmorgen is de Nederlandse olympische turnploeg. waaronder de Vlissingse V.T.V.-turnster Nel Fritz, op Schiphol in het vliegtuig voor Ro me gestapt. De foto toont de Zeeuw se olympische deelneemster voor de trap van het vliegtuig. Wat. de atletiekinsiders in Nederland reeds lang wisten, is nu kennelijk ook in Rome uitgelekt: uit de roman ce tussen onze nationale tienkamp- kampioen Eef Kamerbeek en de 20- jarige Engels vijfkampster Mary Bignal beginnen zich geleidelijk hu welijksplannen te kristalliseren. Maandagmiddag werd het jonge paar in de schaduxo van een der flats van het olympisch dorp door een Britse journalist verrast met allerlei vra gen, waarop Eef en Mary tevergeefs ontwijkende antwoorden probeerden te geven. De atleten gaven tenslotte maar toe, dat er tussen hen een meer dan gewone vriendschap bestond en daar had de journalist méér dan voldoende aan. Het in Nederland zo zorgvuldig be waarde geheim is vu dusibekendDe 26-jarige Kamerbeek ontmoette Ma ry Bignal in 1959 na de drie-landen- wedstrijd vijf- en tienkamp ia Lon den op de dansvloer, als partners in „de dans der winnaars". Enkele maanden geleden verbrak Mary haar verloving met een zoon van de pre mier van Siam. En nu vormt zij met Eef een atletiekpaar, dat weliswaar nog geen vaste trouwplannen heeft, maar dat die toch ook niet wil otit- kennen. Aangezien de Olympische Spelen geen vijfkamp kennen, neemt Mary deel aan de nummers 80 meter hor den, het verspringen en de ixlOO me ter estafette. Zij is de dochter van een bakker in de provincie Somer set. Nü komt zij nog voor Groof- Brittannië uit, in 196-'f misschien voor Nederland Onderzoek naar dood van Deense renner De president van de Deense Unie van wegrenners Thorkild Madsen heeft verklaard dat hij aan Svend Gred- sted, de president van de Deense wie lerfederatie die momenteel in Rome vertoeft, heeft verzocht een onder, zoek te vragen naar dc dood van Knut Enemark Jensen. Dc heer Mad sen verklaarde voorts: „We zlin op zijn zachtst gezegd onthutst te horen dat het ziekenhuis het overlijdenscer- tificaat heeft teruggenomen waarin een zonnesteek als oorzaak van de dood werd.genoemd. Men zegt dat het wel tot half september kan duren voordat een nieuw certificaat wordt verstrekt, maar wij zouden gaarne zien dat deze zaak zo spoedig moge lijk werd opgehelderd". De trainer Oluf Jorgensen van de Deense ploeg heeft aan een dagblad meegedeeld dat aan de Deense wiel renners vóór de race een medicament was gegeven om de bloedsomloop te stimuleren. Jan de Rooy drong door in achtste finale De 28-jarige Amsterdammer Jan de Rooy is op een wel heel bijzondere wijze in de achtste finales 'van het olympisch bokstoernooi in het ban- tamgewicht gekomen. De Nederlan der kwam maandagmiddag alleen in de ring en werd, omdat zijn Chinese tegenstander Yuan S/.e niet ver scheen, tot winnaar verklaard. IIij komt nu in de achtste finale uit te gen de Pool Bending.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7