fmimm) Franse Superconstellation voor Dakar neergestort: 63 doden Nog steeds geen oplossing voor Goese zaak CUBA VERLAAT CONFERENTIE VAN AMERIKAANSE STATEN EIS VAN DRUKKERIJ TEGEN P.T.T. WERD AFGEWEZEN DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Tijdens tropische onweersbui Acht kinderen onder slachtoffers Reddingsploegen van de Franse marine hebben gisteravond de hoop opgegeven nog overleven den te linden van de 63 inzitten den van een superconstellation van Air France, die tijdens een tropische onweersbui in zee is neergestort bij een poging op het vliegveld van Dakar (Sene gal) te landen. Onder de 55 passagiers en acht bemanningsleden bevonden zich een Canadese directeur van de Singer naainiacliinefabrïeken, minstens een Engelsman, twee Italianen, een Nederlander en een Grieks echtpaar met een kind, aldus employe's van Air France. De overigen waren Fransen of inwoners van West- afrikaanse steden, waar het vliegtuig zou landen. Onder de slachtoffers waren I acht kinderen, onder wie een i zuigeling. De eerste 30 overledenen die uit de Atlantische Oceaan werden geborgen bij de plaats van de ramp waren deerlijk verminkt en van de meesten waren de kledingstukken afgerukt. Het wrak van het toestel ligt 20 me. ter onder water in de modder. Geëxplodeerd? Volgens leden van reddingsploegen lijkt het erop of het vliegtuig geëx plodeerd is toen het het water raakte en werden alle inzittenden op slag gedood. De gezagvoerder van het vliegtuig, Lueien Boirre, een 50-jarige piloot met 20.000 vlieguren, keerde over de oceaan terug voor een derde landingspoging toen het toestel om ongeveer 6.50 uur het water raakte. Het vliegtuig was zondagavond om half tien van het Parijse vlieg veld Orly opgestegen. Lage bewolking en een tropische regenbui hadden het zicht prak. tisch tot nul gereduceerd waardoor het <3e piloot niet gelukte op het vliegveld te landen. Het vliegtuig was in contact met de verkeerstoren van het vliegveld van Dakar tot vlak voor het neerstorten, maar had niet de tijd meer een nood signaal uit te zenden. Vliegtuigen van de marine ontdekten het wrak het eerst en een marine vaartuigen enkele vrachtschepen wa ren spoedig ter plaatse. Rubberboten Rubberboten van het vliegtuig dob berden op zee, maar volgens deskun digen waren de boten automatisch vrijgelaten toen het vliegtuig in zee stortte. Employé's van Air Franc© zeiden dat dit het eerste ongeluk van Air France sinds Kerstmis 1958 was, toen een vliegtuig uit Parijs op het vlieg veld van Wenen neerstortte, zonder, dat er slachtoffers vielen. Maar het was het derde ongeluk in vier jaar op de route Parijs-Abidjan. Op 25 september 1959 kwamen 53 personen om het leven en werden 12 anderen gered toen een DC-7 kort na het opstijgen van Bordeaux neer stortte en in 1957 stortte een vlieg tuig op de zelfde route in zee neer, zonder slachtoffers. Man verdronken na voetbalwedstrijd Gistermorgen omstreeks half twaalf is uit het nieuwe bassin buiten de Boschpoort nabij „Staalwerken De Maas'r te Maastricht het stoffelijk overschot opgehaald van de 47-jarige gehuwde arbeider H. Koch, wonen de Maastrichtergrachtstraat 44. De man werd sedert zondagmiddag ver mist, nadat hij de voetbalwedstrijd MWFortuna liad bijgewoond. De Maastrichtse recherche stelt een on derzoek in naar de omstandigheden waaronder de man te water is ge raakt. „VERKLARING VAN SAN JOSÉ" GOEDGEKEURD Conferentie veroordeelt communistische interventie (Slot van pag. 1 misschien ook: steeds vrijmoediger omspringt. Dat wordt een moei lijke taak voor allerlei instituten, die zich daarmee belasten. Het is bekend, dat de Kon. Ned. Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst zich daar over ook al heeft beraden en dat zij naar een weg heeft gezocht om in elk geval de bestrijding van vergif tigingsverschijnselen zoveel mogelijk te vergemakkelijken. Die bestrijding neemt weliswaar de oorzaken niet weg, maar wel vaak de gevolgen. De maatschappij wenst de oprichting van een centrum, dat gegevens zal verzamelen over de chemische mid delen, die gebruikt worden in de landbouw, in de industrie en in het bijzonder de levensmiddelenindustrie. Het centrum moet door een goede beschrijving de vergiftigingsver schijnselen herkenbaar maken en daarnaast de bestrijdingsmiddelen aangeven, die zo ruim en zo snel mogelijk verkrijgbaar moeten zijn. Mogen wij aannemen, dat de marga rine-affaire een stimulans zal zijn om zo snel mogelijk tot oprichting van dit centrum over te gaan? SAMENLEVING. Als de Londenaar Wilfred Burditt 's avonds na gedane arbeid zit uit te rusten in zijn woon kamer en dan de geur opsnuift van het eten dat in de keuken wordt klaargemaakt, is de verleiding groot al even te gaan proeven. Maar Bur ditt heeft zijn trots. Hij wacht tot het, eten in de achterkamer is ge bracht en gaat dan op eigen gelegen heid in de keukeu kokkerellen met eten uit blik, dat hij dan in alle een zaamheid verorbert in de voorkamer. De situatie in huize Burditt is name lijk zo, dat de man al sinds vijf maanden gescheiden is van zijn vrouw (en de twee kinderen), maar .het huis niet wil verlaten, omdat liij bang is daarmee alle rechten op de meubels te verliezen. Mevrouw ver trekt niet, voordat de gemeente ge zorgd heeft voor een nieuw huis. En zo leven zi;j gescheiden bij elkaar door. zeggen hoogstens ja en neen op absoluut niet te vermijden vragen en vinden het allemaal vreselijk. Maar geen van beide partijen wil toegeven. WIEGEN. Mevrouw Patricia Harms- worth uit Wallington in Engeland werd veroordeeld tot een boete van 100 gulden wegens het rijden in een auto met een snelheid van 120 kilo- mëter per uur. „Hebt U nog wat te zeggen vroeg de politierechter. „Ik had mijn drie jaar oude dochter bij me en wilde haar door wat sneller te rijden in slaap wiegen", antwoordde mevrouw. De Cubaanse minister van buiten landse zaken, Raul Koa, heeft zon dag de conferentie van de Organi satie van Amerikaanse Staten te San José in Costa Rica verlaten om dat zijn land niet de minste bescher ming en steun tegenover de Ver. Staten zou hebben gekregen waarop het krachtens het handvest van de organisatie recht lieeft. „Ik ga met? mijn volk en mijn land met de bevol kingen van Latijns-Amerilca", aldus Roa. Ongeveer vijftig aanhangers riepen „Cuba ja, Yankees neen" en „Weg met het imperialisme". In hun hotel aangekomen zongen de Cuba nen hun volkslied. De politie moest een menigte toeschouwers en journa listen op een afstand houden. De minister vertrok toen duidelijk werd dat de conferentie met algeme ne stemmen op één na die van Cuba een verklaring zou goedkeu ren welke volgens Roa direct tegen Cuba was gericht. Hij zei tot zijn ambtgenoten dat Cuba ervan over tuigd is onder de bedreiging van een op handen zijnde militaire aanval van de Ver. Staten te leven. Cuba was een land zonder vrienden totdat premier Kroesjtsjew de V.S. met een rakettenaanvai dreigde ingeval van agressie tegen Cuba, aldus Roa. Roa verliet de vergadering nadat de ministers van buitenlandse zaken Het gebeurde in Den Haagdat een bruidegom zijn bruid ioei een heel 'exclusieve verrassing bezorgde. Om zijn jonge echtgenote te laten zien wat l huwelijkscadeau wel was, liet hij een wagen optakelen tot aan de vijfde etage van de flat, waar de receptie werd gehouden. Het origine le gebeuren trok uiteraard veel be kijks. met grote meerderheid de eerste twee artikelen van een „verklaring van San José" hadden goedgekeurd waarin interventie of bedreiging met interventie door een mogendheid buiten het Amerikaanse continent werd veroordeeld en waarin met na me elke poging van de Chinezen en Russen om van de politieke, econo mische en sociale toestand in een Amerikaanse staat gebruik te maken, van de hand werd gewezen. De ministers stemden in met de vor ming van een commissie van goede diensten, die belast is met het on der-zoeken van conflicten tussen Amerikaanse staten. Deze commissie van „zo hoog mogelijke" functio narissen van Mexico. Costa Rica, Ve nezuela, Colombia. Brazilië en Chili zal in dringende gevallen uit do presidenten der genoemde landen be staan. Vertrek van Indonesische zaakgelastigde vandaag Mr. Soesanto Djojosoegito, de Indo nesische zaakgelastigde in Neder land zal vandaag Nederland verlaten. Hij zal zich naar Djakarta begeven. De reis wordt per auto naar Diissel- dorf gemaakt, vanwaar mr. Soesanto verder reist per vliegtuig. Behalve drie functionarissen zullen de overige leden van de staf der In donesische vertegenwoordiging op 31 augustus via Bonn en Brussel naar hun nieuwe bestemmingen vertrek ken. De heer Mardjoenï, de plaats vervangende zaakgelastigde in Ne derland, wordt zaakgelastigde van Indonesië in Polen. Do pers-chef, de heer Martono Kadrl, is in zijn huidige functie geplaatst bij de Indonesische ambassade in Cairo. In „Baekershagen". de residentie van de vertrekkende Indonesische verte genwoordiger, zullen drie leden van de staf hun intrek nemen, die onder auspiciën van de ambassade der Ver enigde Arabische Republiek, zonder diplomatieke status, de administra tieve zaken van de vertegenwoordi ging zullen afwikkelen. Deze drie functionarissen zullen hun werk ver richten in de bureaus der Indonesi sche vertegenwoordiging aan de Prin- sessegracht in Den Haag. De Nederlandse zaakgelastigde in Indonesië, dr. J. Vixseboxse, die dins dag Indonesië zal verlaten, heeft maandag officieel zijn ambtszaken aan de Britse gezant in Indonesië, Sir Leslie Fry, overgedragen, zo meldt „Antara". Piloot Eelco Schutter heeft zaterdag met zijn helikopter aan liet noorde lijke Zandvoortse strand de 22-jarige koopman F. Miiller uit Dortmund, die door de vloedstroom was verrast, uit zee gered. Een amateurfotograaf maakte deze foto van de geslaagde operatie. „CONCURRENTIE VIA DIENST ENVELOPPE" Vanzelfsprekend Iaat PTT haar voorkeur blijken Do vice-president van (le rechtbank in Den Haag, mr. H. Stoffels, lieeft gistermorgen uitspraak gedaan in 'n kort geding, dat de Haagse drukkerij. „Eurodruk" aanhangig had gemaakt tegen de P.T.T. De P.T.T. liad in mei 1960 aan de telefoonabonnees in Rot terdam per dienstenveloppe een cir culaire gezonden, waarin stond dat de P.T.T. in samenwerking met de drukkerij Wyt en Zonen N.V. te Rot terdam een zaken- en beroepengids zou uitgeven. In deze dienstenveloppe was ook een rondschrijven van de firma Wyt eu Zonen ingesloten, waar in stond dat de gids in 1961 zou uit komen en dat de P.T.T. alle gewens te inlichtingen zou verstrekken, zo dat de gids betrouwbaar zou zijn. In zijn eis had „Eurodruk" gesteld, dat hij veel schade van deze circulai res ondervonden had. „Eurodruk" was namelijk ook bezig met de sa menstelling van een zaken- en be roepengids voor Rotterdam, maar vele reeds gesloten contracten wer den geannuleerd, omdat volgens eiser het publiek van de veronderstelling uitging, dat de gids, die Wyt en Zo nen zou uitgeven en die door de PTT was aangekondigd, de enige juiste was. Geert onrechtmatige daad Bij de uitspraak werd bepaald, dat gedaagde, de P.T.T., niet in strijd met artikel 11 van de postwet en ar tikel 29 van het postbesluit had ge handeld. In de overwegingen van liet. vonnis stond dat de P.T.T. gerechtigd is circulaires van een particuliere firma per dienstenveloppe te verzen den. Eiser kan geen enkel recht je gens gedaagde ontlenen, omdat hij hierdoor schade geleden zou hebben. De P.T.T. lieeft er zakelijk belang bij dat een goede en betrouwbare beroe pengids wordt uitgegeven. De P.T.T. verstrekt de drukkerij iu Rotterdam de laatste gegevens over de telefoonabonnees, teneinde een zo betrouwbaar mogelijke gids te laten samenstellen. Vanzelfsprekend, aldus het vonnis, laat de P.T.T. openlijk haar voorkeur voor deze gids blijken. Ook liet verzenden van de twee cir culaires per dienstenveloppe was vol gens de overwegingen van het von nis geen onrechtmatige daad, aange zien deze methode van verzenden voor de P.T.T. de meest voor de hand liggende is. Naar nog van de zijde van „Euro druk" wordt vernomen, ligt het in de bedoeling van eiser van dit vonnis van de rechtbank in hoger beroep te Vierjarige voorkwam grote j heeft, brand in papierfabriek Het vierjarig zoontje van de Bornse kartonnagefabrikaut A. Boom waar schuwde zondagmiddag zijn vader: „Ze gooien brandende lucifers in de fabriek". De heer Boom héchtte gelukkig ge loof aan de „kinderpraat" en zag tot zijn schrik dat het magazijn waarin voor duizenden aan brieforders en andere klaargekomen produkten wa ren opgeslagen, in brand stond. Dank zij snel ingrijpen kon voorkomen worden dat de fabriek werd aange tast. Het magazijn brandde uit. Vliegtuigbouwer Gerlach krijgt levenslang Een rechtbank in Dresden lieeft de Oostduïtse vliegtuigbouwer Manfred Gerlach wegens spionage voor West- Duïtsland tot levenslange tuchthuis straf veroordeeld. Gerlach was technisch directeur van „Entwicklungsbau" in Pima en gold als een der meest vooraanstaande vliegtuigconstructeurs van Oost- Duitsland. Gedurende de oorlog was hij werkzaam hij de Junkers-vlieg- tuigfabrieken, tot 1954 bleef hij in de Sowjet-Unie. De rechtbank bevond Gerlach schuldig aan het uitleveren van geheime produktieeïjfers en blauwdrukken aan de Westduitse in lichtingendienst en het saboteren van de produktie in zijn bedrijf. Door vriend geslagen meisje overleed aan hersenbloeding Geen gewelddadige dood De conclusie uit de sectie door dr. Zeldenrusl op het lijk van het twin tigjarige Rotterdamse meisje Johan na M. Heezen, dat zaterdag, na een ruzie in haar kosthuis te Zwolle, dood op bed liggend werd aangetroffen luidt dat het meisje waarschijnlijk tengevolge van een hersenbloeding is overleden. Gebleken is namelijk dat het meisje een zo ernstige hersenaf wijking had (een afwijking in de bloedvaten) dat zij alleen al door heftige emotie had kunnen overlijden. Er is geen enkele aanwijzing gevon den die het vermoeden van zware mishandeling wettigt. Op het gezicht van het meisje kon nauwelijks een spoor van een klap worden gevonden. Het meisje had vrijdagavond ruzie gekregen met haar 26-jarige vriend J. C. van de P.. die in hetzelfde kost huis woont en die ook uit Rotterdam kwam. Zij wilde terugkeren naar Rotterdam en van de P. wilde haar dit beletten. Tijdens de ruzie heeft de man zijn vriendin een klap gegeven. Van de P. is na voor de officier van justitie te Zwolle te zijn geleid op vrije voeten gesteld. Hem kan alleen mishandeling ten laste worden ge legd. Jarenlang onrechtmatig elektriciteit betrokken Veertien jaar lang, van 1946 af. heeft de Amsterdammer H. uit de Van Wou straat op onrechtmatige i wijze via do meter van zijn buur man elektriciteit betrokken. Do schade die de buurman daardoor heeft geleden, wordt op minstens 2000,geschat. De gedupeerde heeft bij de politie aangifte gedaan. H. heeft de verleiding niet kunnen weerstaan te profiteren van een fout van een monteur. Deze had in 1946 voor H. een elktriciteitsmetei* bijge plaatst doch het lichtpunt in diens huiskamer op buurmans meter aan gesloten gelaten. Eerst thans heeft de buurman opgemerkt dat bij het losdraaien van zekeringen in zijn meter ook het licht in de huiskamer van H. uitging. j Het Wereldgebeuren Kwaad weg R' aul Roa is zondag kwaad wegge lopen van de conferentie met I collega's-ministers van buitcn- landse zaken in San José. Na dc fa milie Trujillo en haar Dominicaanse Republiek, moesten namelijk de nieuwe dictator Fidel Castro cn diens Cuba het ontgelden. De resolutie die de ministers van buitenlandse zaken van de Organisatie van Amerikaanse Staten od Cuba afschoten, kwam lang niet zo direct en zo vernietigend aan als die voor de Dominicaanse Repu bliek. Tegen Trujillo cn diens fami lieleden, die zich verrijken ten koste van het Dominicaanse volk. was het gekomen tot een verbreking van de diplomatieke betrekkingen en tot ze kere economische sancties. Op de pijl die op Cuba was gericht, werd niet eens de naam van zijn doel genoemd. Maar aangezien een goed verstaan der maar een half oor nodig heeft, i nam Roa toch kloek zijn besluit om te verdwijnen. Zijn andersdenkende j collega's hadden de eerste twee arti kelen goedgekeurd van een „verkla ring van José" waarin interventie of bereiging met interventie door een mogendheid buiten het Amerikaanse continent werd veroordeeld. Zij had den eensgezind verklaard, zich te ke ren tegen elke poging van met name de Chinezen en Russen om van de politieke, economische cn sociale toe stand in een Amerikaanse staat ge bruik te maken om „de eenheid der Amerikaanse staten" te bedreigen. Twee uitersten ontmoeten elkaar dus, na deze conferentie, in „de woestijn". De redenen, waarom zij de woestijn in zijn gestuurd, lopen wel heel bijzonder uiteen. De stok om Trujillo te slaan vond men in de be weerde deelneming van Dominicanen aan de onlangs tegen de sociaal-de mocratische president van Venezuela. Romulo Betanc-ourt, ondernomen doch mislukte moordaanslag. Dat men zich eenstemmig achter de ze resolutie schaarde, was overigens vooral te verklaren uit het algemena besef, dat zulke dictaturen van voor namelijk aan eigen voordeel denken de rijkaards uit de tijd zijn. Omdat zij wel weten hoe de vork in de steel der publieke opinie zit, stemden zelfs de vertegenwoordigers van Trujillo's collega's Alfredo Stroessner (Para guay) en Luis Somoze (Nicaragua) vóór. Raul Roa behoorde daarbij van zelfsprekend ook tot de voor stemmers: Fidel Castro's revolu tie wordt immers overal voornamelijk om sociale redenen aangeprezen en Castro meent dat zijn tijdens de heerschappij van president Batista in dit opzicht achtergebleven eiland nu plotseling een voortrekkers rol kan spelen in de sociale en politieke vaart der volken. Dat Cuba een ach terblijvertje was, is duidelijk wan neer men zich realiseert, dat de so ciale revolutie in Latijns Amerika is begonnen in Mexico, toen daar de overheersing van Spaanse kolonisten omvergeworpen werd: dat was In 1910. De Russische revolutie, die Fi del Castro zo bewondert, brak pas zeven jaar later uit. En het gevaar waartegen de conferentie, van San José zich keerde, was voornamelijk de buitenlandse, niet-Amerikaanse invloed, die wordt binnengehaald door Castro's economische en politie ke oriëntatie op het communistische blok. Roa's Amerikaanse collega Chris tian Herter heeft dit risico dui delijk omschreven, toen hij vo rige week in San José zei: „Ik ben van mening dat de geschiedenis van de Oosteuropese landen en speciaal de geschiedenis van de afgelopen 43 jaar duidelijk aantoont, dat een com munistische regering in feite de ma rionet is van 'n buitenlandse mogend heid". In allerlei commentaren wordt nu opnieuw erop gewezen, dat de Verenigde Staten, willen ze de eigen invloed op de Latijns-Ameri kaanse landen niet verliezen groot scheepser economische steun dienen te verlenen. De resoluties van San José vormen op zichzelf geen enkele garantie, al biedt dan het „prece- I dent." van de sancties tegen de Do minicaanse Republiek de gelegenheid om het ook Castro lastig te maken indien bewijsmateriaal voor een even tueel door hem ondernomen onder- mijningspoging in een andere staat staat op tafel wordt gelegd. Nu het mes wordt gezet in de econo mische betrekkingen der Amerikaan se landen met de Domonicaansc Repu bliek, bestaat overigens de onwelko me kans. dat Trujillo's regime zich net als dat van Castro op Moskou en Peking richt. Misschien zal van die oostkant weinig bezwaar tegen een tweede bruggehoofd worden ge maakt, al is het dan wat het regi me betreft tegengesteld aan het eerste. De grote tragedie zowel in het Domi nicaanse als in het Cubaanse geval is, dat een dictatoriale periode van enkele tientallen jaren de ontwikke ling van een democratische „onder bouw" heeft verhinderd, zodat extre misten er in de schijnwerpers blijven staan. Gedeputeerde Staten zijn gis teravond in het raadhuis van Goes met een memorandum voor de dag gekomen, dat toch wel een heel schril licht werpt op bepaalde Goese praktijkenEr is daar namelijk niet alleen spra ke van „verschrijvingen", het boeken van bepaalde bedragen op andere rekeningen dan waar zij thuishoren, maar ook van gefin geerde rekeningen. En dat nu is toch wel een kwalijke zaak. Maar Gedeputeerden hebben in hun memorandum alleen déze za ken aan de orde gesteld. Het is goed hier nadrukkelijk de aan dacht op te vestigen, want het zou kunnen dat door deze nieuwe ont wikkeling de primaire zaak van de Goese crisis nu op de achter grond komt. Men moet namelijk twee dingen uit elkaar houden: er bestaat in Goes een vertrou wenscrisis tussen B. en W. of een deel ervan en de raad op grond van een rapport, uitge bracht door een commissie ad hoe. En daarnaast is uit een on derzoek van Gedeputeerde Staten gebleken, dat er in Goes admini stratieve praktijken sinds jaren aan de orde zijn. die volstrekt niet door de beugel Kunnen. Die primaire zaak, de gezagscri sis, wordt door dit memorandum niet opgelost. In deze crisis zijn twee verantwoordelijkheden en bevoegdheden in het geding: die van de raad en die van de hoog ste gezagsdrager in de provincie. Deze laatste bevoegdheid betreft de figuur van de burgemeester, waarover de commissaris der ko ningin aan de minister van bin nenlandse zaken zal rapporteren, zoals uit het slot van het memo randum blijkt. De bevoegdheid van de raad raakt de wethouders. Met andere woorden: het rapport van de raadscommissie zal nu vooral nadat Ged. Staten in hun jongste memorandum nadrukke lijk meedelen zich niet te willen bemoeien met beleidszaken van de raad behandeld moeten wor den in de raad zelf. De raad zal het befaamde rap port dus inderdaad moeten behandelen. Maar men stuit daarbij direct al weer op een moeilijkheid: kan de raadsvoor zitter, die zo directelijk bij deze zaak is betrokken, of een van de wethouders, voor wie hetzelfde geldt, éen dergelijke behandeling leiden? De vraag stellen is tevens het antwoord geven: neen. Maar wie dan? De commissaris der ko ningin? Die schijnt zo mag men althans uit het memorandum opmaken daartoe op staats rechtelijke gronden weinig voor te voelen. Hoe dan wel? De commissaris der koningin is blijk baar wel genegen om de raad te helpen uit deze impasse te ko men, want vrijdag aanstaande zal hij met name over deze zaak met de raad praten. Men kan niet zeggen, dat het beeld door dit alles rond de Goese kwestie er veel duidelijker op ge worden is. Wel gecompliceerder: laakbare administratieve prak tijken bij een gemeentelijke dienst spelen door een gezagscrisis tus sen B. en W. en de raad. Het is een droeve zaak. Ondertussen kan het beleid in Goes moeilijk nor maal worden genoemd: de begro ting van 1960 is thans augus tus nog steeds niet behandeld en persoonlijke wrijvingen en moeilijkheden blijven aan de orde van de dag. Deze toestand vraagt om snelle oesluiten! FIDEL CASTRO -r-Roa en 'de anderen verdwenen.*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5