PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Jordaanse premier Djamali gedood door bomaanslag in Amman Verschrijvingspolitiek uitgegroeid tot ernstig kwaad D£ BILT REEDS WEEMAAL WAS K0MPL0T ONTDEKT HUIDZIEKTE BRENGT ENKELE HONDERDEN IN ZIEKENHUIS HET WEER IN EUROPA 203e jaargang - no. 203 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van do Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 30 aug. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 68-60 tel.2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Terwijl men van „Arabischewapenstilstand" sprak De premier van Jordanië, Hazza el Djamali en elf anderen zijn maandag in Amman het slachtoffer geworden van bomaan slagen. Vierendertig mensen liepen verwondingen op. In Amman is een uitgaansverbod afgekondigd en troepen be waken de strategische punten en patrouilleren in de straten. De stad is rnstig Koning Hoessein heeft Bahjat Talhoeni, chef van het koninklijke kabinet, tot premier benoemd. De Jordaanse delegatie bij de conferentie van Arabische ministers in Sjtoera (Libanon) heeft meegedeeld dat Talhoeni niet een geheel nieuwe regering zal vormen. Gisterochtend omstreeks half elf kwam in Djamali's kantoor in het zwaar bewaakte ministe rie van buitenlandse zaken een zeer krachtige bom tot ontplof fing. Twintig minuten later volgde in het departement voor pers en publiciteit, dat in het zelfde blok is gevestigd een tweede explosie. Djamali, een onderminister van buitenlandse zaken en een aantal regerings functionarissen werden later do delijk gewond onder het puin gevonden. Djamali, die als zeer pro-westelijk bekend stond, was reeds tweemaal eerder premier. De eerste maal in 1956 voor een week toen de En gelse generaal (thans veldmaar schalk sir Gerald Templer Amman bezocht om de Jordaanse regering ertoe te bewegen toe te treden tot het Pact van Bagdad, de tweede maal in mei vorig jaar, toen Samir Rifai om gezondheidsredenen aftrad. Verbazing in Beiroet Het nieuws van de aanslag op EI Majali heeft in de Libanese hoofd stad Beiroet alom pijnlijke verba zing gewekt. Nog slechts enkele dagen geleden namen de ministers van buitenlandse zaken van de Margarine Enkele cijfers zijn bekend gewor den over de margarinezaak of zo men wil de margarinever giftigingszaak, die sedert een week nalf Nederland bezighoudt. Deze cij fers zijn nogal pijnlijk in die zin, dat het aantal patiënten heel wat groter is dan de aanvankelijk noga! gerust stellende verklaringen deden vermoe den. Dat is wel jammer, want bij het wijd verbreid optreden van een bepaalde aandoening is snelle waarschuwing van het publiek ook door het be kendmaken van waarschuwende cij fers!! een hoogst belangrijke zaak. Nu heeft het wel niet ontbroken aan een waarschuwing dank zij de medische afdeling van het sociale za ken-departement maar in diverse streken van Nederland had men die waarschuwing toch sneller met cij fers kunnen intensiveren. De omvang van deze margarine zaak dwingt nu wel duidelijk tot het maken van enkele op merkingen. De eerste is deze. dat men ondanks de droeve verschijnselen niet mag twijfelen aan de ernstige wil van de betrokken fabrikant om een weten schappelijk verantwoord en gezond heidbevorderend produkt in de han del te brengen. Zijn laboratorium- personeel heeft het nieuwe produkt grondig onderzocht en er bestond sa menwerking met het rijksinstituut voor de volksgezondheid. De experi menten verliepen gunstig, maar des ondanks blijkt plotseling bij het mas saal verbruik van het nieuwe pro dukt, dat er een onvoomene factor en nog wol een ziekteverwekkende factor optreedt. Hier heeft ergens iets gehaperd, maar w&ar weet men op dit ogenblik nog niet en niemand kan zeggen óf er sprake is van schuld of wellicht van een risico, dat men tot nog toe ver antwoord achtte, maar dat plotse ling naar de „verkeerde" zijde is doorgeslagen. Dat zal binnen enkele dagen wel bekend zijn en dan kan aan de reeks van waarschuwingen te gen vergiftigingsmogelijkheden een nieuwe worden toegevoegd. Die reeks van waarschuwingen is al heel lang en zij zal naarmate allerlei schei kundige produkten oen nog grotere rol gaan spelen bij de arbeid van de mens en bij de voeding van de mens, steeds langer worden. Er zal dus steeds intensievere con trole nodie zijn op al die grote en kleine vergiften, waarmee de West- europese mens steeds royaler en (Zie slot pag. 3 kol. 1 Ds Jordaanse premier Djamali. Arabische Liga een resolutie aan waarin allo activiteiten die de on. derlinge betrekkingen zouden kun nen verslechteren, als pers- en radiocampagnes, werden veroor deeld. Men sprak reeds van een wapenstilstand en hoopte op een betere verstandhouding tussen Am man enerzijds en Cairo en Bagdad anderzijds. Einde maart arresteerde de Jordaan. se politie twee uit Syrië afkomstige terroristen die tot taak hadden pre mier EI Majali te vermoorden. De autoriteiten in Amman maakten kort na deze arrestatie bekend dat ook in Syrië verblijvende Jordaanse vluch telingen deel uitmaakten van het komplot. Deze maand werd een nieuw komplot tegen de Jordaanse premier ontdekt en in verband hiermee werd een on bekend aantal mensen gearresteerd. V.A.R.-campagne Tot vlak voor de opening van de Arabische ministerconferentie voerde de pers van de Verenigde Arabische Republiek een felle campagne tegen El Majali. „Het Jordaanse volk is niet van plan een troon die het door de Engelsen met geweld is opgelegd voor onbeperkte tijd te blijven tor sen". Toen de aanvallen in de Egyptische en Syrische pers ophielden gaf El Majali de Jordaanse bladen opdracht hunnerzijds de campagne tegen de Verenigde Arabische Republiek te staken. De raad van de Arabische Liga heeft zondag ondermeer besloten het pro bleem van de vorming van een Pale stijnse staat en leger naar een spe ciale commissie te verwijzen en deze kwestie het volgend jaar weer op te nemen. Volgens waarnemers duidt dit erop, dat de afgevaardigden, die zes dagen ïn Sjtoera in Libanon bijeen zijn geweest, geen overeenstemming over de kwestie-Palestina hebben kunnen bereiken. De nationale aspi raties van de VAR, Jordanië en Irak staan hier tegenover elkaar. luiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii Geluk 77-jarige Een 77-jarige rentenier uit Eggenfelden, Beieren, heeft bijzonder geluk gehad. m Terugkerend van een feestje in een nabijgelegen dorp waar hij iets te veel had gedronken m legde de man zich tussen de rails van de spoorlijn Passau- Eggenfelden te slapen. De bestuurder van de trein uit Passau zag iemand tussen de rails liggen, maar kon niet tijdig stoppen. De gehele trein n rolde over de slapende rente- nier. Het ergste vrezend liepen de bestuurder en de conducteur terug naar de plaats waar de |f man moest liggen. Zij konden hun ogen nauwelijks geloven 1= toen het „lijk" met een ruk rechtop ging zitten en lichte- lijk verwijtend zei: „Ik ben op- J eens klaar wakker". Nu de f§ trein toch eenmaal had ge- jj| H stopt verzocht hij de conduc- teur hem mee te nemen naar Eggenfelden. lllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllillillllllll!lll!llll!lllllllllll!lillllll!llll Duikers die bij de kust van Caesarea in Noord-Israël op zoek waren naar kost baarheden, ontdekten daar een Colossus (reuzenbeeld) op de zeebodem. De vind plaats klopte volgens de leider van de oudheidkundige expeditie. Link, precies met opgaven van Flavius Josephus, de bekende geschiedschrijver uit de eerste eeuw. HALF PROCENT DER BEVOLKING GETROFFEN Hoewel exacte gegevens bij het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid nog ontbreken, mag aangenomen worden, dat op het ogenblik een half procent van de Nederlandse bevolking (ongeveer 55.000 mensen) lijdt aan de huidziekte, die het ge volg zou zijn van het gebruik van „Planta". Conclusies trek kend uit binnengekomen mededelingen veronderstelt men nu, dat de ziekte uitbreekt ongeveer een dag of tien na het gebruik van de margarine. Wanneer dus tegen het einde van deze week, tien dagen nadat de margarine uit d© verkoop is genomen, de ziekte gaat teruglopen, zal men zich een beeld kunnen vormen van de situatie, zo vernemen wij bij het departement van sociale zaken en volksgezondheid. Ziekte breekt 10 dagèn na gebruik „nieuwe Planta" uit Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid deelde gisteravond het volgende mede: „Als resultaat van het onderzoek van de geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid aan de artsen, om schriftelijk aangifte te doen van gevallen van huidaandoening, kan worden meegedeeld, dat over het af gelopen weekend opgave is ontvangen van ruim duizend gevallen, waaron- #In Washington geaccrediteerde diploma ten van vijftien landen gebruiken de Echo-satelliet voor het zenden van bood schappen naar hun hoofdsteden, aldus heeft de Amerikaanse voorlichtingsdienst meegedeeld. Tot op heden zijn boodschap pen gezonden naar Indonesië, India, Pa kistan, Japan, Nationalistisch China, Bra zilië, Argentinië, Marokko, Guinee, Gha na, Irak, Griekenland, Ceylon, Italië en Liberia. der een twintigtal ernstige. Daarbij moet in aanmerking worden geno men, dat de meldingen door het weekend vertraagd binnenkomen. Op het ogenblik verblijven enkele hon derden patiënten in ziekenhuizen. Er zijn geen nieuwe- sterfgevallen ge meld. Na het in het vorige commu niqué vermelde sterfgeval te Leeu warden is op last van de officier van justitie sectie verricht. Het wetenschappelijk onderzoek naar het bestanddeel van de mar garine dat voor het optreden van de ziekte verantwoordelijk is, wordt voortgezet. Het onderzoek is nog geenszins zover gevorderd, dat reeds een uitspraak kan worden ge daan, welke stof als de meest waarschijnlijke oorzaak moet wor den aangemerkt. Van Ameland wordt gemeld, dat van dit eiland nogal wat Duitse ^badgas ten ziek naar hun vaderland zijn te ruggekeerd. Een 70-jarige inwoonster van Ameland is opgenomen in een ziekenhuis op het vasteland, omdat bleek dat zij de huidziekte in ernstige mate had. r~ ^er^simode 1960 m beeld I éél moeite zal het de Nederlandse vrouw dit jaar niet kostenover te schakelen naar het najaarsmodeseizoen. De zomer immers heeft zo weinig gelegenheid tot liet dragen van uitgesproken-zomerse kleding gegeven, dat slechts weinig vrouwen de moed hebben gehad haar warmere kledij definitief op te bergen.... Zodat we vrijwel ongemerkt kunnen overgaan van zomer- op herfstgarderobe, daarbij gesteund door nieuwe ideeën uit de Europese modecentra. Nieuwe ideënzo héél nieuw' blijken ze bij nadere beschou wing ook ditmaal niet- te zijn. Het wordt weer zélf kiezen: tussen'de. „Ugne f-mr" van Dior, de ..jolie madame" van Balmain, de „goutte d'eatl" van Lanvin Castillo, de „gay twenties" van Guy Laroche, om er maar enkele te noemen. Op pagina 9 vindt U een aantal foto's, gekozen uit het met ingang van heden vrijgegeven illustratiemateriaal van beroemde Parijse en Italiaanse modehuizen. De plaat op de voorpagina is ditmaal voor een model van de Parijse ontwerpster Madeleine de Raueli, die dit tailleur Filouontwierp. Het is gemaakt uit een prince-de-galles ruit en heeft als garnering een grote zwarte met knoopjes bezette das. Het bijbehorende hoofddeksel is een hoed van zwart bont. Smokkelauto te Kieldrecht aangehouden Te Kieldrecht, juist over de Belgisch- Nederlandse grens, werd een perso nenwagen aangehouden door de Bel gische douane. Door de plotselinge overval van de douaniers, raakte de wagen aast de weg, via een tuin hek, beklemd tegen een muur. Na een kort handgemeen werd de bestuurder van de wagen- overmeesterd en gearresteerd door de Belgische rijkswacht. De auto; bleek ruim 500 kg gesmokkelde boter te bevatten. GED. STATEN MELDEN RAAD GOES: Er werden zelfs gefingeerde rekeningen ingediend IN DE GOESE GEZAGSCRISIS zijn nog geen maatregelen geno men. Gedeputeerde Staten heb ben de 'raad gisteravond een memorandum overhandigd, waarin enkele conclusies zijn vervat van hun voorlopig onder zoek. Deze conclusies betreffen de „ver schrijvingspolitiek" van de ge meente Goes: de gewoonte na melijk om voor bepaalde objecten een deel van de kosten op andere posten te boeken. Een voorbeeld: de aula op de begraafplaats kost te volgens de gemeenterekening bijna 35.000 gulden, maar de wer kelijke kosten bedroegen bijna 60.000 gulden. Het- verschil was niet alleen geboekt op andere pos ten, maar ook op gefingeerde le veranties en schilderwerk ge meentegebouwen. In sommige ge vallen werden zelfs aannemers en leveranciers bewerkt om gefin geerde declaraties in te dienen Gedeputeerde Staten stellen in hun memorandum vast, dat het hier gaat om uiterst laakbare handelingen. De praktijk van de „verschrijvingen" is evenwel niet van de laatste jaren. Met andere woorden: ook voor de benoeming van burgemeester Michaëlis was deze praktijk in Soes in de mode. Uitvoerig gaan Ged. Staten in op hun bevoegdheden in deze Goese zaak, alsmede op die van de raad. Zij onthouden zich van een uitspraak over het rapport van de raadscom missie inzake het beleid van B. en W. Dit is een zaak, die in de eerste plaats de raad aangaat. Pas als in dit rapport punten aan de orde ko men, die de toezichthoudende functie van Gedeputeerden raken, zullen Ged. Staten zich ermee bemoeien. Deze toezichthoudende functie wordt in het memorandum duidelijk om schreven: bepaalde beschikkingen of rechtshandelingen van de gemeente besturen zijn aan de goedkeuring van het college onderworpen, evenals de gemeentebegroting en de gemeen terekening. Ged. Staten hebben zich in het onderhavige geval te beperken tot deze zaken. Ged. Staten onthouden zich derhalve van een oordeel over zaken, die hel beleid raken en die tot de taak van het gemeentebestuur behoren. Daar naast heeft de commissaris der ko ningin nog een eigen functie: hij dient inzake de burgemeester rap port uit te brengen aan de minister van binnenlandse zaken. Na kennis genomen te hebben van diverse schriftelijke stukken en ver schillende verklaringen achtten Ge deputeerde Staten het van belang mededelingen te doen over hun „be vindingen tot dusverre". Dit mede omdat bij hun eerder gehouden be spreking de mogelijkheid van een tussentijds hernieuwd contact werd opengelaten en dit bij de raad weer de vraag aan de orde zou stellen wat de raad omtrent de behandeling van het rapport der commissie ad hoe thans zou willen besluiten. Als resultaat van het onderzoek, voor zover volbracht, stellen Ge deputeerde Staten voorop, dat zij zijn gestuit op een ernstig euvel van „overschrijvingen". „Wij hebben deze „verschrijvin gen" als blijkbaar toegepast sy steem gesignaleerd in verschillen de gradaties van laakbaarheid. Wij hebben tevens moeten vast stellen, dat gemakkelijk bepaalde, op daartoe aangewezen post thuisbehorende, uitgaven op an dere, daarvoor niet bestemde pos ten zijn ondergebracht. Kennelijk uit beleidsoverwegingen, omdat men bijvoorbeeld overschrijding van de aangewezen posten heeft willen camoufleren" aldus het me morandum. De wijze van verant woording van uitgaven voor de bouwplannen West en Oost zullen zeker nog bijzondere aandacht van het college vergen, r.o wordt vervolgd- Opzettelijk Het is volgens Gedeputeerde Sta ten blijkbaar ook voorgekomen, dat uitgaven, waarvoor in het geheel geen begrotingspost was uitgetrok ken, op andere posten zijn „ver schreven", blijkbaar opzettelijk, om dat deze uitgavenpost aan de op merkzaamheid zou ontsnappen, bij voorbeeld van het hoger gezag, dat (Zie slot pag. 2 kot. 1 Ged. Staten confereerden urenlang in Goes Het college van Ged. Staten j§ heeft gisteravond urenlang in s de Goese raadzaal met de raad n H van Goes geconfereerd. Gedu- rende drie kwartier ging het college naar de kamer van de f| burgemeester voor een tussen- m tijds intern beraad. Na afloop H van de besprekingen deelde de H commissaris der koningin, jhr. M mr. A. F. C. de Casembröot, fjjj mede, dat hij vrijdag opnieuw j= met de raad zal spreken. Met name zal dan aan de orde ko- men welke procedure de raad ff ff moet volgen bil de behande- ff ling van net bekende rapport, dat de raadscommissie ad hoc if heeft uitgebracht (de commis- ff sie-Visscher). iiritiiiniiiiïïiiiiiniiiiniiiiiiiniiiiiniiiiiitiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiimiiiiif Volgens de weerrapporten van gister- avond 7 uur: Den Helder, regen 49 gr. Ypenburg, regenbuL 19 gr. Vlisslngen, half bewolkt 19 gr. Eelde, regenbui 20 gr. De Bilt, zwaar bewolkt 18 gr. Twente, motregen 19 gr. Eindhoven, regen 20 gr. Zuid-Limburg, geheel bewolkt 19 gr. Helsinki, zwaar bewolkt 16 gr. Stockholm, geheel bewolkt 16 gr. Oslo, regen 17 gr. Kopenhagen, licht bewolkt 20 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 19 gr. Londen, onbewolkt 21 gr. Amsterdam, regen 19 gr. Brussel, regen 18 gr. Luxemburg, regen 18 gr. Parijs, half bewolkt 20 gr. Bordeaux, motregen 23 gr. Grenoble, half bewolkt 24 gr. Nice, licht bewolkt 24 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 23 gr. Frankfort, regen 22 gr. München, zwaar bewolkt 22 gr. Zürich, zwaar bewolkt 22 gr. Genève, zwaar bewolkt 24 gr. Locamo, zwaar bewolkt 25 gr. Wenen, onbewolkt 24 gr. Innsbruck, half bewolkt 24 gr. Belgrado, zwaar bewolkt 31 gr. Athene, onbewolkt Rome, licht bewolkt 35 gr. AJaccio, zwaar bewolkt 29 gr. Madrid, onbewolkt 35 gr. Mallorca, onbewolkt 35 gr. VERWACHT. STRANDVERWACHHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag enkele opklaringen en een kleine kans op een bui. Vrij krach tige westelijke wind, waardoor on gunstig strandweer. Temperatuur ruim 18 graden. Zeewater 18 graden. VOORUITZICHTEN: depressies tij delijk weer actief, waardoor sterk wisselvallig en koel strandweer. WISSELVALLIG Opklaringen maar hier cn daar ook een regenbui. Matige tot krachtige en langs de kust van Holland en Zee land tijdelijk harde zuidwestelijke, tot westelijke wind. Ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1