c DE HERFSTMQDE 1960 IN BEELD - Van en voor de boekenplank -J KINDERBOEKEN OVER AAPJES, VOGELS EN EEN DIERENTUIN Onder ons gezegd: toch maar liever DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 PROVINCIALE ZEBÜWSE COURANT 9 GRAPPIGE EN VERTEDERENDE LECTUUR Merendeels goede illustraties „Raffie en de negen aapjes" is de titel van een alleraardigst kinderboek, dat verscheen bij de uitgeverij Kra mers in Den Maag. De schrijver II. A. Key volgt de avonturen van een jonge giraffe en negen speelse aapjes 'op de voet. Het boek, dat verscheen in de kris-kras-keuze-serie, is ruim schoots geïllustreerd met gekleurde tekeningen. Schrijver en tekenaar stemden „Raffie en dc negen aapjes" af op de kleuters en het is dan ook voornamelijk een voorlees- en plaat jesboek. Een grappig boek voor kinderen, die reeds op de lagere school gaan, is „Alle vogels vliegen" (en andere ver halen) geschreven door Mirjam Noor denbos en verschenen bij de uitge versmaatschappij Reinalda in Doorn. De negentien verhalen, die in dit boek zijn samengebracht, vormen een af wisselende leesstof voor de jeugdige lezers. Er is spanning, humoi\ verte dering te vinden in deze verhalen over de avonturen van jongens, meisjes en verschillende dieren. Een uitstekend voorleesboekje, dat bovendien gelezen kan worden door de jongens en meisjes, die de leeskunst nog maar nauwelijks machtig zijn, is „Het hondje, dat een vriendje zocht". Jos Reder schreef het, Rie Kooyman vervaar digde vele ontroerende tekeningen en uitgeverij Kramers uit Den Haag publiceerde het. Bij verschillende dieren (een kraai, een nest konijnen, een eekhoorn, een geit, een koe) probeert het jonge hondje vrledschap te vinden. Het loopt allemaal op een ontgoocheling uit, maar tenslotte vindt hij genegen heid bij een jongetje. In een serie leesboekjes voor de la gere school (de serie .Tan en Toos) verschenen bij Kok in Kampen twee boekjes van Johan Hidding: „De won derlijke winter" en „Een eigen dieren tuin". Door de beschrijving van vele dieren zal vooral het laatste boekje tot dc verbeelding der kinderen spre ken. Pappa's dochter In een vertaling van Margot Bakker verscheen bij Hollandia N.V., Baarn, „Pappa's dochter" van Thyra Ferré Björn. „Pappa's dochter" verplaatst de lezer in de Laplandse dominees familie Franzon, die ook reeds in het middelpunt stond van de vorige ro man uit'de pen van dezelfde schrijf ster: „Pappa's vrouw", een boek dat eveneens uit het Engels vertaald hier reeds zijn derde druk beleef de. In dit nieuwe boek draait alles om Charlotte Maria, de tweede doch ter van dominee Franzon, een zor genkind dat na vergeefs te hebben getracht romancière te worden, van een arts de raad krijgt, haar eigen wederwaardigheden, tegenslagen en vreugden neer te schrijven. Wat men hier te lezen krijgt, heet het gevolg te zijn van dat doktersadvies. Een meeslepende intrige zal men in „Pappa's dochter" vergeefs zoeken, maar het werd een onderhoudende beschrijving van een vrouwenleven van 1905 tot nu toe. Behalve voor volwassenen die van lectuur zonder al te diepe problematiek houden, is het zeker ook geschikt voor „oudere meisjes". Luther en de wereld De Nederlandse- Bond „Maarten Lu ther", die zich teil doel stelt de ken nis van en de liefde voor de lutherse belijdenis te bevorderen en de begin selen dezer confessie voor het ge meenschapsleven der mensen te doen kennen en belijden, heeft de uitgave onder-nomen van een aantal belang wekkende geschriften over „Luther en de wereld". Deskundigen geven verhelderende uiteenzettingen over de visie van de kerkhervormer op verscheidene sectoren van de samen leving. In deze reeks zijn tot dusver versche nen de alleszins aanbevelenswaardige werkjes „Luther en het huwelijk" door dr. C. Riemers; „Luther en 'het recht", door mr. J. Remmelink; „Lu ther en het beroep", door ds. C. Ch. G. Visser en „Luthers getuigenis in de oorlog tegen de Turken", een hoofdstuk uit zijn leer der twee Rij ken, door dr. W. J. Kooiman. De boekjes zijn niet in de handel. Men kan ze rechtstreeks betrekken bij het secretariaat van de bond, Geuzen- straat 43, Amsterdam. Najaarsmode 1960 wit Parijse en Italiaanse modehuizen: boven van Jinks naar rechts een mantel en japon van Nina Ricci in prinsessenlijnge maakt uit beige en witte wollen tweed: de mantel sluit met één knoop; winters ensemble van Maggy Rouff, bestaande uit donkergroene zeven achtste wollen mantel met wijde rug en twee-knoop-sluiting, gedragen over een strakke rok van dezelfde stof; strakke rechte mantel gesloten met één knoopgedragen over een rok uit hetzelfde materiaalen ontworpen door Bernard Sagardoy; zwarte wollen crêpe gebruikte Jacques Esterel voor een deux-pièces zon der mouwenwaarvan de heuplijn gemarkeerd wordt door een brede effen bies; Hiernaast van links naar rechts: een purper zijden japon met korte mouwtjes en een uiterst eenvoudige halslijn, gecompleteerd door een blaw.ee wollen mantel, beide ontworpen door Veneziani; een kraagloze mantel van beige-bruine ticeed van Mingolini Gugenheim, die deze creatie garneerde met een schijn-ceintuurtje dat door twee kno pen wordt vastgehouden; een mantel van xwart-groen gemêleerde stof met grote bontkraag, waar van Carosa de ontwerper is. Advertentie EEN LAURENS PRODUCT 20 STUKS 95 CENT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 11