Goud en nieuw wereldrecord op de 200m, voor Anita Lonsbrough Kanoduo Geurts en Knuppe kwam in finale Matig Olympisch debuut van de Nederlandse hockeyploeg PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S SENSATIES IN OLYMPISCH ZWEMSTADION Gelijk spel (1-1) tegen Nieuw- Zeeland Het Nederlandse hockey-elf tal - heeft, de blikken van het hoge Nederlandse olympische college en de aanmoedigingen van de gehele Nederlandse .zwem- en waterpoloploeg ten spijt, zater dagmiddag in het marmeren stadion een zeer matig debuut gemaakt in het olympische hockey toernooi. Weliswaar werd deze eerste wedstrijd tegen Niemv Zeeland voor de poule geen nederlaag, maar het spel van onze landgenoten sudderde op een dergelijk laag pitje, dat het geheel vervaagde bij het vuurwerk, dat in de wed strijd tevoren de olympische kampioen India had ontstoken. Het was een schril contrast: een In een hoog tempo en met veel brille spelend India, dat Denemarken met 100 verpletterde, tegenover een ver- geefs naar zijn vorm zoekend Neder. lands elftal, dat te pletter liep op de sterke Nieuw-zeelandse verdediging en daardoor dermate uit zijn even wicht geraakte, dat het maar nau welijks op de been bleef. De schade bleef beperkt tot een verlïespunt, hetgeen voor het verdere beloop van de strijd niet direct verontrustend is, maar wat wel tot denken stemt is 't slechte spel, waarin zelfs geen licht punten vielen te ontdekken. Het was geheel ingesteld op een overrompe ling van de vijandelijke verdediging, maar deze kweet zich zo voortreffe lijk van haar taak, dat de Neder landse aanvalslinie, waarin slechts Overdijkink zo nu en dan een door braak wist te forceren, geen voet aan de grond kreeg. Met rechtshalf Turner als uitblinker zowel aanvallend als verdedigend - bleek de Nieuwzeelandse ploeg te bestaan uit elf voortreffelijke atle ten, die behalve over de nodige pus- hing power ook over een groot in casseringsvermogen beschikten. Want toen Nederland in de 23e minuut uit 'n straf corner, genomen door Overdij kink, gestopt door Zwier en inge schoten door Van Erven Dorens, een voorsprong (10) nam, dienden de Nieuwzeelanders dadelijk van re pliek en twee minuten later reeds schoot linksbinnen Hobson de bal uit een lange corner achter doelman De Ruiter: 11. De Nederlandse kansen bleven zeer beperkt en waren zeker niet van een dergelijk gehalte, dat zij onder de „18 karaats" konden worden gerangschikt. Het legioen werd stiller naarmate de strijd vorderde en de Neder landse kansen op een goed resul taat slonken. De Nieuwzeelandse verdedigers hielden het hoofd koel en onze aanval volledig in be dwang. Daarbij bleven onze land genoten volharden in hun spelle tje van „kick and rush", dat bij voorbaat tegen deze tegenstander al tot mislukken was gedoemd. En daardoor bleef de Nieuwzeeland se vesting in de tweede helft onge schonden, mede doordat de Neder landse scherpschutter De Beer zich zelf meestal al uitschakelde door veelvuldig in de buitenspelval" be kneld te geraken. Zonder Zwier, die een diepe vlees wond in zijn onderarm had, nadat enkele minuten tevoren Overdijkink een tand had verspeeld, speelde Ne derland de laatste acht minuten van de wedstrijd uit. Zij het soms niet kunst- en vliegwerk hield Nederland het gelijke spel krampachtig vast, maar dat het eindsignaal als een ver ademing kwam, was zeker. Met dit ene winstpunt was Nederland tenslot te nog dik tevreden. In groep D won België met 42-van Zwitserland. Lijkschouwing op Deense wielrenner Enemark In Rome is de lijkschouwing verricht op het lichaam van de Deense wiel renner Enemark Jensen. De bevin dingen zullen echter pas over een maand worden bekendgemaakt. Itali aanse gerechtelijke autoriteiten had den het houden van deze autopsy be volen, nadat er geruchten de ronde deden, dat de wielrenner teveel op wekkende middelen zou hebben ge bruikt. en ten gevolge hiervan zou zijn overleden. In Deense wielerkrin- gen wordt dit ontkend. Tijdens de bokswedstrijden ln het grote sportpaleis, worden op de pers tribune veldkijkers gebruikt, daar de plaatsen voor de pers zich op ten minste 30 me'.er van de ring be vinden. „In het oude Griekenland hadden de dichters die de Olympi sche prestaties bezongen, recht op een plaats op de voorste rij", zo werd op de perstribune gemompeld. De bruto-recette van de openings plechtigheid der Olympische Spelen, was voor Italië een record: 170.014.000 lire (ruim een miljoen gulden). verbreking van het sedert 1956 op naam van de Australiër Jon Henricks staande Olympische record met 0.2 scc. Protest De Amerikanen protesteerden tegen de uitslag, omdat van de drie kamp rechters voor de eerste plaats twee Ada den Haan kwam niet verder dan 4e plaats; Devitt won de 100 meter De duizenden in liet bijna uitverkochte Olym pische zwemstadion beleefden zaterdagavond de ene sensatie na de andere. De grootste was die in de schoolslagfinale der dames, waarin de Britse Anita Lonsbrough, de vroe gere wereldrecordhoudster, de huidige, Wil trud Urselmann uit Duisburg, vanuit de ach terhoede versloeg om tegelijkertijd haar re cord te heroveren door met 2.49.5 als eerste dame onder de 2 minuten 50.- seconde te blijven. In deze finale moesten de Nederland se meisjes, Ada den Haan en Gretta Kok, zich tevreden stellen met respectievelijk de vierde en vijfde plaats achter de Oostduit- se Barbara Goebel. Voor Ada, die 2.54,4 nodig liad, teleurstel lend, maar voor de lange, pas 15 jaar oude Amsterdamse (2.54,5) een prachtige prestatie. Dadelijk na de start nam Wiltrud Urselmann resoluut de leiding. Met haar krachtige slag voerde zij het veld aan voor Ada de Haan, Anita Lonsbrough, Barbara Goebel en Gret ta Kok, Ada keerde na 50 meter nog als tweede; Gretta lag op een halve lengte achter Ada in baan twee- Het waren de voorgevechten van een schitterende en dramatische race. Op de tweede 50 meter leek deze strijd overigens al gestreden. Ursel mann keerde na Ï00 meter (1.20.2) met een lengte voorsprong op Lons brough en onze Eindhovense favorie te. Europees kampioene Ada de Haan. „Bravo Wiltrud, bravo Wiltrud" klonk het spreekkoor uit de Duitse hoek op de tribune. Het leek de prik kel voor de aanval te zijn. Met haar verre van fraaie, maaT zeer effectieve «lag kwam Anita Lonsbrough naar voren. Ada den Haan probeerde mee te gaan, maar zij vond niet de vloeien de stijl van de series en de 19-jarige typiste uit Huddersfield moest liet dus alleen doen. Gangmaakster Nog had de Duitse bij het laatste keerpunt een voorsprong, maar zij bleek te snel te zijn begonnen, waar door de Britse "zwemster haar als gangmaakster had gebruikt. Terwijl Ada den Haan en Barbara Goebel aan een fel duel om de bronzen medaille begonnen, kwam Anita naast en langs Wiltrud. Het Olympische zwembad stond op zijn kop. De kreet „Bravo Wiltrud" klonk nu meer als een waar schuwing dan als een aanmoediging. Het hielp niet. De Britse zwemster beschikte over zoveel reserves, dat zij de Duitse op 30 meter voor de finish voorbij ging om in 2.49.5 aan te tikken. Een Olym pische titel, een wereldrecord. Euro pees record en olympisch record in één klap. Ada den Haan verloor in tussen het gevecht met Barbara Goe bel voor de derde plaats. De finale 100 meter vrije slag heren, is een spannende strijd geworden tussen de Australiër John Devitt en de Amerikaan Lance Larson. De an dere zes finalisten speelden geen rol van betekenis. Voor Devitt en Larson werd een tijd van 55.2 genoteerd, een de overwinning aan Devitt hadden toegekend en één Larson als winnaar zag, terwijl van de drie kamprechters voor de tweede plaats, eveneens twee het op Devitt hielden en één Larson als no 2 aanwees. De jury verwierp het protest. Erica Terpstra en G'ockie Gastelaars hebben zich zonder veel moeite voor de finale van de dames sprint ge plaatst. Beiden zwommen in de twee de halve finale met Dawn Praser, die met een nieuw olympisch record in 1.01.4 revanche nam op Chris von Saltza,. vrijdag de snelste ih de series. Erica werd in de tweede halve finale tweede in 1.03.7 en Cockie derde in 1.03.9 vóór de jeugdige Amerikaanse Carilyn Wood. Chris von Saltza had in de eerste serie moeite met Natalie Steward, die blijkbaar elke dag snel ler wordt. Nu finishte zij slechts 0.4 sec. na de Amerikaanse, die 1.02.5 maakte. Behalve de Britse zwemster zorgde ook de Hongaarse Csiila Madarasz voor een bijzonder fraaie tijd (1.03.0). Met deze halve finale-resultaten is de spanning, waarmee de eindstrijd van de dames wordt afgewacht, nog gro ter geworden. Wellicht zal Chris von Saltza er toch in kunnen slagen re vanche te nemen voor de zo dramati sche nederlaag van haar landgenoot Lance Larson. MET ZWEDEN EN HONGARIJE In de halve finale van hel tandem- nummer op de Olympische Spelen in Rome razen de Italiaanse com binatie Bianchetto-Beghetto (voor grond) en het Nederlandse paar Gerrtisen-Paul door de laatste bocht, enkele seconden later zouden de Ne derlanders een lelijlce val maken bij een poging van Gerritsen binnendoor te sturen. Zij toerden hierdoor uiige- - schakeld. Het Nederlandse meisje Theo. Dupon. die zaterdagmiddag in Rome als achtste is geëindigd in de f inale van het nummer schoonspringen dames. Weyzen en estafetteploeg werden uitgeschakeld Do Nederlandse K 2 Geurts-Knuppe heeft zicli in de finale van het kano- varen geplaatst, die maandagmiddag zal worden gehouden. Tot circa 100 meter voor de finish had de Neder landse equipe zelfs de leiding, doch in de eindsprint passeerden - Honga rije en Zweden nog juist do Neder landers. De uitslag" van de eerste halve finale, waarvan de nummers 1, 2 en 3 over gaan naai- de eindstrijd, luidt: K 2 (1000 meter) heren: 1. Hongarije 3.46.75. 2. Zweden 3.47.64. 3. Nederland (A. Geurts en R. Knup pe) 3.48.38. 4. België 3.48.71. 5. Roemenië 3.53.80. 6. Finland 3.54.44. Van de beide andere series kwamen in de finale Polen, Tsjecho-Slowakije, Denemarken en Rusland, Duitsland, Italië. Chick Weyzen is er niet in ge slaagd door te dringen tot de fiua- le van de 1000 meter in do K 1- ldasse. Op 2 meter na heeft de man uit Maastricht de eindstrijd gemist. Direct na de start nam de Hongaar Szollossi de leiding. Fel sprintten de 5 overige semifinalis- ten achter hem aan. De Spaanse vertegenwoordiger Larroya moest de koploper onmiddellijk al een 20- tal meters toestaan. Even zag het er naar uit, dat Wey zen, die in vijfde positie lag, zijn hu zarenstukje van vrijdag zóu herhalen. Wel passeerde hij in een .snelle eind sprint nóg de Pool Skwarsci,. doch de Noor Rolf Olsën - en dus de der de plaats bleek juist onbereikbaar. Op dit onderdeel bereikten de finale: Engeland, Rusland, Italië, Hongarije, Duitsland, Noorwegen, Denemarken, Zweden en Finland. De Nederlandse kano-estafette ploeg is zaterdagmiddag in de eer ste halve finale van de 4 x 500 K- klasse uitgeschakeld. Het is een strijd geworden, die door de Rus sische ploeg werd beheerst en waarin de andere drie landen Italië, Nederland en Polen steeds van positie wisselden. Weliswaar startte Chick Weyzen als vierde Nederlandse man in" tweede positie voor de laatste 500 meter, doch hij kon zich niet handhaven en werd 200 m voor de finish gepasseerd door de Pool Marchlik. pe derde plaats van Nederland is juist niet voldoende voor indeling in de finale. In deze finale komen uit: Rusland, Polen. Duitsland. Hongarije, Denemarken en Roemenië. Olympische uitslagen ZWEMMEN". De uitslagen van de verschillende zwern- nummèrs zijn: 200 m. schoolslag dames: 1. Anita Lonsborough, G.-B., 2.49.5 (nieuw wereld-. Europees- en Olympisch record). 2. Wiltrud Urselmann, Did., 2.5Ó.0. 3. Barbara Goebel. Did., 2.53.6. 4. Ada den Haan, Ned. 2.544. 5. Gretta Kok, Nederland, 2.54.6. 6. Alm Warner, V.S. 2.55.4. 7. Pat Kempner, V.S. 2.55.3. 8 Dorrit Kristensen, Denemarken 2.55.7. 100 m. vrije 6lag heren: 1. Jon Devitt, Australië, 55.2 (nieuw Olympisch record). 2. Larsen, V.S., z.t. 3. Dos Santos. Bra zilië, 55.4. Hunter. V.S., 55.6. 5. Dobay, Hongarije 56.3. 6. Pound. Canada z.t. 7. Bürer, Zuid-AlTika z.t. 8. Lindberg, Zweden 57.1. Eerste halve finale 100 m vrije slag dames: 1. Chris von Saltza, V.S.,-' 1.02.5. 2. Nata lie Steward, G.B., 1.02.9. 3. Csiila Mada rasz, Hongarije 1.03.0. 4. Ilse Konrads, Australië. 1.04.7. 5. Heda Proest. Frank rijk» 1.05.4. 6. Paula Saini, Italië, z.t. 7. -lnger. IChoi-ngren, Zweden. z.t.. Heidi Pechslbin. Did, 1.05.6. Tweede halve finale: 1. Dawn Eraser, Australië, 1.01.4. 2. Erica Terpstra, Ned., 1,03.7. 3. Cockie Gastelaars, Ned. 1.03.9. 4. Carolyn Wood, V.S. .1.04.2. 5. Steward, Canada, z.t, 6. Ursel Brunner. Did., 1.04.8. ,7. Katy Boros. Hongarije. 1.06.2. S. Kar ri» L'arsson, Zweden, 1.06.5. BASKETBALL. De uitslagen van de gespeelde basket ballwedstrijden zijn: PhilippïjnenSpan je 8482. UruguayPolen 7673. Rus land—Brazilië 54—58. ItaliëHongarije WATERPOLO. De uilslagen van de waterpolowedstrjjden luiden als volgt: Verenigde Staten Frankrijk 104. ItaliëVer. Arab. Rep. 9 i. RoemeniëJapan 41. Hongarije België 91. Jo'ego-SIavlëZuid-Afrika 7 1. RuslandArgentinië 74. De stand in de derde groep, waarin Ne- derlaud speelt is nu als volgt: l. Joego slavië 22. Nederland 2—2. £uid-Af ri ka 2—2. 4. Australië 2—0. Na de valpartij van het Nederlandse paar op de olympische Wielerbaan in Rome bij de halve finale van het tandennummer van zaterdagavond. Official Piet Aandewiel maakt een toe-clip ran Mees Gerritsen los. op de voorgrond ligt Marinus Paul van de pijn te krimpen. WEINIG DOORTASTENDE VOORHOEDE Nel Fritz begon de reis naar Rome Vergezeld van de beste wensen 1 van een grote schare turnleden van V.T.V. is de Vlissingse j ..Olympische" turnster Nel i M Fritz gisteravond naar Am. i sterdam vertrokken, vanwaar i - zij vandaag (maandag) naar j Rome zal vliegen. Reeds bij de I j p turnster thuis waren talrijke V.T.V.-bestuursleden en Nels trainer aanwezig om. haar j H moed in te spreken en bij het l 'i station hadden zich velen ver- i j zameld om de Olympische I turnster uitgeleide te doen. I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5