ZELANVICA De avonturen van Stikkeltje en Bruunke Maar liefde won Uit de wondere wereld van de techniek Van en voor de boekenplank i J „Prisma"-boeken over bijen, vogels en dierenpsychologie ,Verkeerst[p/|> PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 29 AUGUSTUS 1960 verlichting noodkompas stuurkompac Op de roos zijn de ver schillende windrichtingen, de tussenstanden en de gradenverdeling aange geven. dekglas nachthuis ij noord ~~j Het scheepskompas bestaat uit de electrisch verlichte kompasroos die draait in de met vloeistof gevulde kompasketel. De kompasketel bevindt zich bovenop het nachthuis en is af geschermd dooreen kap. De vloeistof dempt het schommelen en draaien Van ae roos door de beweging van het schip. De ketel is scharnierend opgehangen, zodat hij altijd recht hangt. Het grote standaard kompas bevindt zich op de-brug en is voorzien van een peilinrichting waarin andere schepen of vaste punten (vuurtorens) worden gezien. In het stuurhuis of er bovenop bevindt zich het stuurkom- pas voor de roerganger. Op het achter dek staat nog een noodkompas. schuivend rails. MAGNETISCH' KOMPAS VÓÓR SCHEPEN j2 Het magnetisch kompas aan boord van schepen wijst de kompas noord-zuid richting aan onder invloed van het aardmagnetisme en het scheepsmagnetisme. kcerslijn] m miswijzing /n 1936 schreef dr. Henri Polak: ,fiaar was een halve eeuw geleden te Middelburg een klein, doch uitgelezen gezelschap van dragers en verkondigers van voor die dagen en voor ons land nieuwe en frissche denkbeelden: Mr. Jacques de Witt Hamer, een van de toenmalige katheder socialisten; Mr. Eduard Fokker, heraut van het burgerlijke radicalisme, Henriëtte van der Meij, redactrice van de Middelburgsche Courant, en nu en dan oolc P. L. Tak, die xvéliswaar in Holland woonde, doch herhaaldelijk zijn geboorteplaats bezocht". Ditmaal gaat het ora Talc over wie.Wiessing, in onze vorige Ze- landica genoemd, schrijft dat deze uit Zeeland overgekomen stevige Zeeuw met het oprichten van het weekblad „De Kro niek", dat 1 januari 1895 officieel het levenslicht zag, niets minder deed dan „het neerzetten en bedienen van een kleine maar belang rijke maatschappelijke smeltkroes". Pieter Lodewijk Tak, de „heel langzaam naar het socialisme evoluerende liberaal", werd in het revolutiejaar 1848 te Middelburg geboren uit een gezeten familie. Hij werd gerekend onder de begaafdste der gymnasiasten in zijn geboortestad. Aan de Leidse universiteit rechten studerend, is hij met deze studie niet klaar gekomen, al schrijft Wibaut van hem, dat hij een paar maal een proefschrift voor anderen heeft geschre ven. In 1877 verscheen hij weer in Middelburg en was onder Pisuisse aan de Middelburgsche Courant verbonden om er de rubriek buiten land te verzorgen. „Uit deze jaren dagtekenen de eerste ontmoetin gen met Wibaut. Zij maakten beiden te Middelburg deel uit van een groepje dat zich om Multatuli schaarde. Ze lazen Multatuli's ge schriften en bekommerden zich ook om diens persoonlijk leven door bijdragen te zenden aan het „Genootschap Tandem" dat geld bij eenbracht om Douwes Dekker in zijn moeilijkheden te steunen", aldus Thys in zijn boek over „De Kroniek". Zijn werk aan de krant vond zoveel waardering dat hem bij het vertrek van Pisuisse in 1882 het hoofdredacteurschap werd aangeboden. Hij verkoos echter Amsterdam, al keerde hij steeds met vakanties naar Walcheren te rug en bleef, aldus de getuigenis van Polak, daar aan het geestelijk leven deelnemen. Het zou te ver voeren zijn journalistieke bedrij vigheid te Amsterdam op de voet te-volgen. Wanneer eenmaal door hem „De Kroniek" wordt opgericht, groeit het weekblad uit, naai de ondertitel van het boek van Thys vermeldt, tot het brandpunt van Nederlandse cultuur in de jaren negentig van de vorige eeuw. De namen van de medewerkers zijn veelzeggend: Jan Veth, Alphons Diepenbrock, Jan Kalf, André Jolles, H. P. Berlage, Frans Coenen Jr., Frank van der Goes, Johan de Meester, J. F. Ankersmit, J. D. Bierens de Haan, R. N. Roland Holst, Marius Bauer, Willem van Konijnenburg, Antoon Molkenboer. In mei 1899 sloot Tak zich aan bij de S.D.A.P. Deze stap betekende tevens dat „De Kroniek" zich in socialistische geest ontwikkelde. In 1904 werd hij lid van de gemeenteraad van Amsterdam en tevens verkozen voor de Provinciale Staten, het jaar daarop Kamerlid. Al deze werkzaamheden hij werd in 1903 nog hoofdredacteur van Het Volk en deed veel werk voor de partij, betekenden voor deze lichamelijk krachtige figuur, die het liefst 's nachts werkte, een overbelasting. Op 24 augustus 1907 overleed hij aan een hartver lamming op „Duinvliet", het buitenverblijf van de familie Tak te Domburg. Zijn dood betekende het einde van „De Kroniek". Het is ■te betreuren dat Henriëtte Roland Holst haar boek over deze boei ende persoonlijkheid niet heeft kunnen voltooien. Onder invloed van de.iizermassa van het schip, vertoont het kompas behalve de variatie nog andere af wijkingen die tezamen de deviatié vormen. De som van variatie en deviatie heet „miswijzing" Flindersstaaf kompasroos correctiestaafjes Nw ware noordrichting Nm magnetische Nk kompas Kw ware koers n magnetische koers. Kk kompaskoers deviatie variatie De„harde ijzermassa's zijn tijdens de bouw van het schip blijvend (permanent) magnetisch ge worden. In de weekijzermassa wordt tijdens de vaart door het aardmagnetisme veranderlijk (vluchtig of transiënt) magnetisme geinundeerd. Dat verandert dus met de vaarrichting. Men tracht de afwijking op te heffen door het aan brengen van compensatiemiddelen, n.l. een week- ijzeren (Flinders)staaf, twee weekijzeren bollen en ten derde permanent magnetische correctie- staafjes verticaal, in langs-en in dwarsrichting. Caféhouder mishandelde vrouw en kinderen De 42-jarige caféhouder uit Zwarte- haan (bij St.-Annaparochïe)R. D. K. is donderdag gearresteerd, nadat zijn echtgenote bij de politie een aan klacht wegens mishandeling tegen hem had ingediend. De ma»i schijnt zich gedurende een lange reeks van jaren tegenover zijn vrouw en drie dochters (nu 15, 16 en 17 jaar oud) zeer misdragen te heb ben. Hij zou hen op ergerlijke wijze hebben mishandeld, vooral als hij te veel gedronken had, hetgeen nog al eens schijnt te zijn voorgekomen. In Zwartehaan was vrijwel iedereen er van op de hoogte dat de caféhou der zeer driftig is, veel dronk en zijn echtgenote en kinderen mishandelde. De postcommandant van de politie post St. Anuaparochie schijnt ook van de toestand op de hoogte geweest te zijn, maar niet te hebben kunnen in grijpen. omdat noch de vrouw noch de kinderen van de man ooit een aan klacht indienden. Toen de vrouw donderdag huilend haar huis ontvluchtte en zich tot de politie wendde, is de caféhouder op last van de officier van justitie on middellijk gearresteerd. K. is in 1942 met zijn huidige echtge note gehuwd na van zijn eerste vrouw te zijn gescheiden. In San Diego, Californië, Is het tot relletjes gekomen uit protest tegen de weigering van het' gemeentebestuur een hgot-rod-car-recebaan te laten aanleg gen. De .politie arresteerde 116 personen toeen jongelui op een boulevard een race wilden organiseren. Een politieman werd door een traangasgranaat aan het been gewond en verscheidene anderen werden door de menigte mishandeld. f In de serie Prisma-boeken van de uit geverij „Het Spectrum" te Utrecht en Antwerpen, verschonen enkele werkjes over dieren. No. 514, Gilbert Nixon, „Het leven der bijen". Ditmaal nu eens niet een boek over honingbijen alléén. De schrijver legt de nadruk op de boeiende leef wijzen van een groot aantal aan de honingbijeen verwante soorten. Hierbij komt in fraaie schetsen tot zijn recht, hoe sterk de vorm van de soort verband houdt met de leef wijze. Wij juichen de verschijning van dit boekje toe, omdat het ont? breken van voldoende kennis van de in wilde staat levende vlies- vleugeligen een handicap betekent voor beter begrip van het gedrag van de honingbij. We bevelen het aan in de aandacht van alle bijen houders. maar ook van de natuur vrienden in het algemeen. No. 524, A. Rutgers. „Vogels in Iiuis en hun verzorging. Een boekje, dat voor weinig geld veel meer geeft dan de doorsnee vogelliefhebber ooit nodig zal heb ben. Het boekje zelf zal hij echter niet kunnen missen; ook de enkele vogel vraagt grote zorg, en tevens kennis van zijn eigenaardige ge woonten. Het zal de vogels ten goe de komen als men dit werkje niet alleen aanschaft, maar het ook terdege bestudeert. No. 532, H. Munro Fox. „Psychologie der dieren. Een belangrijk boekje, daar het op populaire wijze vertelt over de, ge heimen. die achter het gedrag der dieren schuilgaat. Daar het bezoek aan dierentuinen steeds toeneemt en het grote publiek daar van nabij kennismaakt met de vruchten, die de dierpsychologie (en de gedrags leer, de ethologie) in onze tijd op levert, kan een populair werkje over dit onderwerp niet gemist worden. Dat wilde bijen korven bouwen(I), blz. 139, lijkt echter een fout in de vertaling. Vertaling van werken als deze vereisen een grondige kennis van het onderwerp naast volkomen beheersing van de taal; was de vertaalster geheel voor haar taak berekend? Het lijkt ons vreemd, dat het bekende boek van Porticlje niet onder de aanbevolen werken voorkomt. Fysica voor iedereen Bij de uitgeverij Het Spectrum N.V. te Utrecht verscheen m de Prisma boekenreeks het populair-wetenschap- pelijk werkje van prof. dr. Werner Braunbek: „Fysica voor iedereen". Degenen, die bij het voortgezet onder wijs al het een en ander van de na tuurkunde en de mechanica hebben opgestoken, kunnen door het lezen van dit boekje hun kennis opfrissen. Veel wetenswaardigs over het licht, de warmte, de elektriciteit, het mag netisme, de kernfysica enz. is in dit boekje terug te vinden. 39. Bruunke had zich töch gebukt om een broodje uit het mandje te pakken en nu rukt de vlag hem van t voet stuk. Alléén het mandje met brood jes staat er nog op! „Een zeer merk waardig beeld, meen ik!" zegt de mi nister teleurgesteld. „Ik bedoel, van enige gelijkenis is geen sprake!" De burgemeester wil de toestand nog redden. „Maar ziet U, Excellentie, broodjes zijn toch Eetbare Zaken, dus uw département. Het brood stelt de Af cl. Landbouw voor en wat de Vee teelt betreft: die draait toch groten deels op worst uit!" De toeschouwers raken in een opge wonden gesprek: de één vindt het een roerend monument, de ander had lie ver een gelijkend beeld van Jori3 Al bedil zelf gezien, dat staat veel def tiger in een park. BROMFIETSERS OPGELET Buiten de bebouwde kom mag niet sneller dan JjO lcm/uur worden gere den. Binnen de bebouwde kom is deze grens vastgesteld op 30 lcm/uur. Waaraan is te zien, dat U binnen de bebouwde kom bent? De grens van de bebouxvde kom xvordt aangeduid door een rechthoekig blauw bord met daarop in xvitte let ters de plaatsnaam. Onder dit bord is nog een bord bevestigd en xuel een rond xvit met rode band en het zwar te opschrift „50 km" of een recht hoekig blauxo met rode rand en het xvitte opschrift „max. 70 lcm/uur toe gestaan". Voor de bromfietser maakt het geen verschil of hij op een weg rijdt, xvaarop het snelverkeer met 70 km/ ■uur mag rijden, zegt de A.N.W.B. Voor hem geldt slechts één beperking t.xv. 30 km/uur binnen de bebouwde kom. Wat niet wegnam, dat ze haar rol goed speelde. Ze beantwoordde glim lachend de begroeting door het echt paar en liet naar buiten niets hoege naamd bemerken van de hartklop pingen, waarmee ze haar eerste gast vrouwelijke plicht vervulde; de tevre den blik, die Christopher haar toe zond, was voor haar meer dan vol doende beloning. Hij trok haar andermaal naast zich en zei ietwat opgewonden: „We moe ten iets drinken om dit samenzijn te vieren! Hoor eens, Karen..." „Ik heb Bannister al gezegd, het een en ander hier te brengen", verzeker de Karen, blij, dat ze zich de woor den van mevrouw Paynton over de gewoonten van het huis bij aankomst van gasten had herinnerd. „En ook wat sandwiches." „Maar kindlief, sandwiches op dit uur van de morgen!" lachte Stella. „Wc hebben pas een uur geleden ont beten! Ik zou niets door mijn keel kunnen krijgen." Margaret Malcolm „Nu, ik wél", bromde Fred. „Ze noem den het een ontbijt, maar 't was heel wat anders dan ik met ontbijt bedoel Dat is altijd zo in hotels! Ik zal dus graag van de sandwiches gebruik maken!" Karen, zich niet bewust van de dank bare uitdrukking in haar blik, glim lachte hem vriendelijk toe en Fred Thirlby was nog minder op zijn ge mak dan hij ooit sinds het bericht over 't huwelijk van zijn neef was geweest. Welke voorstelling hij zich ook van het meisje, dat met die ramp zalige Kit was getrouwd, had kunnen vormen, zeker had hij nooit gedacht aan een lief onbedorven kind als dit. Misschien had Kit dat begrepen en hun daarom gevraagd, wat vroeger dan de anderen te komen, opdat dit arme vrouwtje wat meer zelfvertrou wen zou krijgen! Nu, wat hem be treft, op zijn steun zou ze mogen re kenen en de lieve Stella zou met haar ervaring wel zorgen, dat Kits logeer partij glad van stapel liep. „Wie komen er zoal?" vroeg hij Christopher, terwijl ze dronken. „Het gewone stelletje?" „Ja, de Cadews, Phil Lakin, de Den- by's kortom het hele zoodje". ant woordde Christopher en Karen's op dit punt zeer gevoelige oren hoorde al een vermoeide klank in zijn stem. „Karen zal je de lijst laten zien en ook waar ze allemaal geparkeerd zijn." „Welke kamer heb je ons toebe deeld?" vroeg Stella als terloops vanaf de vensterbank. „Ik hoop niet die afschuwelijke blauwe". „Neen, ik geloof dat Karen jullie mijn oude kamer heeft gegeven. Is het niet zo. schat?" zei Christopher, opnieuw haar hand in de zijne ne mend. „Ik denk dat Stella naar bo ven wil „O, ja, natuurlijk", zei Karen haas tig opstaande. „O, tijd in overvloed!", verzekerde Stella "op oen toon, die Karen het ge voel gaf. of ze geprobeerd had, baai- gast weg te werken. „Mag ik er nog een, Kit? Je bent altijd prachtig ge sorteerd in lekkere drankjes". „Bedien jezelf!" nodig de hij uit. „Vrijheid blijheid, nietwaar? 't Zou al heel vreemd zijn alsals Fred's vrouw zich hier niet helemaal thuis voelde!" Er ontstond even stilte, waarin Karen zich eensklaps bewust werd van iets ongrijn- en ontastbaars, iets, dat niet met de haat-sfeer in juffrouw Cot ton's huis kon worden vergeleken, maar dat juist door zijn ontastbaar heid nog erger leek. Ze rilde evem en hoorde op hetzelfde ogenblik het schrille geluid van splinterend glas. terwijl Stella met een lichte kreet opsprong. „O, wat onvoorzichtig van me!" riep ze beroüwvol. „Kit, ik heb de steel van mijn- glas gebrokenHoe onver geeflijk! En vooral na je lieve woor den. Ik hoop maar, (lat het er niet van een heel stel is." Dat was, wist Karen, wél het geval, maar ze zag Christopher glimlachen en volgde zijn voorbeeld. „Och, 't komt er helemaal niet op aan!" verklaarde ze. de twee stuk ken gls3 van Stella wegnemend. „Ik hoop. dat je je niet gesneden hebt of op je japon gemorst." „Neen", teemde Stella. „Gelukkig niet. Doet dat je plezier, Kit?" „Ik vind het heerlijk", antwoordde hij, nog altijd glimlachend. „Wil je nog niet wat drinken, om je zenuwen tot rust te brengen?" „Beste jongen, zenuwen houd ik er niet op na", protesteerde zc lachend. „Neen, dank je wel. Ik geloof, dat ik maar eens naar boven ga. Ik weet de weg, hoor Karen, maar ga toch met me mee, als je wilt. Jij en ik moeten elkaar goed leren kennen!" Karen volgde haar zwijgend. Ze had het gevoel, dat 'hoe dan ook de rollen waren omgekeerd en Stella nu de gastvrouw, zij, Karen, dc gast was. Geen van beiden sprak voor ze in de mooie, vroeger cloor Christopher be woonde, kamer stonden. Toen echter - vroeg Stella, haar keurige hoedje en rijhandschoenen op het bed werpend, plotseling: „Van wie is het aardige idee afkomstig om ons in deze kamer te huisvesten? Van jou of van Kit?" „Van Christopher", antwoordde Ka ren. „Ikik geloof, dat hij jou en je man, de mooiste kamer in dit huis wilde geven en dat is ze zeker". „Ongetwijfeld", beaamde Stella droogjes. „Deze kamer werd altijd door de eigenaar van Claverings zelf gebruikt geslachten achtereen en waarschijnlijk is dit de eerste keer, dat ze aan een gast wordt af gestaan. Ik zei het al: Een aardig idee!" Karen antwoordde niet. Ze voelde dat hier „onderstromingen" aan het werk waren, die haar begrip te bo ven gingen, maar haar ten zeerste vermoeiden. „Je belt wel als je iets nodig hebt, nietwaar?" zei zë werktuigelijk en ging de trap af in het onaangename besef, zich een vijandin te hebben gemaakt, al begreep ze niet hele maal hoe en waarom. Karen vernam weldra, dat Stella al tijd in de buurt van Claverings had gewoond, zodat ze na de lunch het voornemen te kennen gaf, oude vrienden eens op te zoeken. „Natuurlijk tenzij je graag zou wil len, dat ik je ergens mee help", zei ze tot Karen op een toon alsof ze het denkbeeld nogal amusant vond. „Lieve help, ze houdt al evenmin van mij als ik van haar!" dacht Karen verdrietig. „En Christopher is zo dol op hen allebei". Hardop zei ze echter slechts: „Neen, ik geloof dat alles in orde is. Mevrouw Paynton verzet bergen werk!" „Hm!" hernam Stella. terwijl ze peinzend haar sigaret uitdoofde. „Nu, als je van mij een raad wilt opvol gen, laat clan niet te veel aan haar over. Dat heb ik Kit ook altijd ge zegd. In een vrijgezellenhuishouding komt bet er niet zo precies op aan, maar een vrouw moet werkelijk meesteres zijn in het huis van haai man, weet je". De in deze woorden besloten, hoewel enigszins omhulde kritiek joeg Ka ren een blos naar de wangen. Inder daad liet ze veel aan mevrouw Payn ton over, maar hoe zou het anders ook kunnen? per slot. van rekening was zij de huishoudster en boven dien...... „Ja, ik verlaat me in een heleboel dingen op haar", gaf Karen eerlijk toe; „maar ik voor mij ben blij dat dit kan, want zo heb ik meer tijd om me met Christopher bezig te houden". Stella schoof met een ongeduldig gebaar haar stoel achteruit. „Nu ja, jij moet het tenslotte maar weten", zei ze schouderophalend. „Ga je mee naar de Robsons, Fred?" (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 12