ZET ER MET V. V. V EN P.Z.C DE PAS IN Bevelandse fruitbongerds tonen rijpende oogst aan wandelleger ?IH Jan van de Parel is in hart en nieren wandelsportpropagandist m WANDELEVENEMENTEN-SCALA VOLGT HIËRARCHIEKE LIJN KNIP UITSTUUR OP! MAAR DE NACHT IS VOOR DE WILDE BEESTEN *Wvw,'*^*'v*w,'VVVVVWVVWV\**<VVV>*/VW*VVVV\\*W>A*V<A/*VVWVWVVVVVWV»^WVWVW»VvVW»\WvVvVNAVV\^/S^WV^ UITSTAPJE MET DE „BENENWAGEN".. m Drie parkoersen voeren deelnemers langs rijkdom van de natuur Enkele honderden wandelaars worden volgende week zaterdag door het comité „De Bevelanden" van V.V.V. te Goes en do Provinciale Zeeuwse Courant meegenomen voor een uitstapje „onder Zeelands hoge luchten en langs Zeelands rijke vruch ten." Om het wat nader af te bakenen: langs en tussen de Be velandse bongerds, waar steeds feller kleurende appels en pe ren aan rijk beladen bomen langzaam rijpend hangen te wach ten op de oogst. De organisatoren van de trip verwachten dat ieder voor zijn eigen vervoer zorgt. Dat zal op 3 september heel eenvoudig zijn: de „benenwagen". En juist omdat het hier gaat om een vorm van „transport", die niet direct is ingesteld op liet afleg gen van ettelijke kilometers, vraagt de toclit een zekere zij het bescheiden ervaring van de deelnemers. „Ieder, die weet wat wandelen is, wordt uitgenodigd mee te doen aan de tocht door Zeeland-fruitland". Zo heeft het organiserend comité enke le maanden geleden de eerste" Zeeuw se fruitwandeltocht aangekondigd in folders, die aan liefhebbers van deze eenvoudige sport zijn verzonden. En de enthousiaste voorstanders hebben niet lang op zich laten wachten...... Drie „detachementen" zullen zich om half drie 's middags op de Grote Markt in Goes opstellen voor etappes, die 10, 15 en 25 kilometer lang zijn. Jongens en meisjes beneden de twaalf jaar kunnen starten voor het kortste parkoers. Dit zal hen vanuit Excelsiorhelpt de wandelspieren losmaken Op de maat van pittige mars muziek gullen de deelnemers aan de eerste Zeeuwse fruit' tocht volgende week zaterdag' middag de wandelspieren een beetje kunnen losmaken. Het tamboer- en pijperkorps ,JExcelsior" zal de tippelaars daar een beentjebij helpen. Rond half drie schaart het ge hele „leger" zich achter de in kleurige uniformen gestoken muzikanten op de Grote Markt. Excelsiorbrengt de wande laars zo in haar kielzogbul ten de stad. In de buurt van Kloetinge etopt de muzikale begeleiding en worden de wan delaars overgeheveld aan de rust van de fruitnatuur. Goes in een wijde boog om de aan trekkelijke fruitomgeving van Kloe tinge brengen. Tot de leeftijd van 14 jaar staat deelname aan de V.V.V.- P.Z.C.-fruittocht open voor de af stand over 15 kilometer, die iets ver der van huis gaat. Het grootste wandelleger zal de schoenveters aantrekken voor een trip over 25 kilometers. Even bui ten Goes duiken de deelnemers aan dit langste parkoers het Be velandse fruitgebied binnen in de richting van Kapelle. Meetippe- lend in een kleurig lint zullen de in beweging zijnde clubs, vereni gingen, scholen, groepen en indi viduele wandelaars langs de slin gerende binnenwegen daar met volle teugen kunnen genieten van de appels, peren en bramen, die enkele maanden voor de oogst aan de groene bomen een kleurig cachet geven. Globaal beeld In enkele oogopslagen krijgen zij daar tussen Kapelle, Kloetinge en Wemeldinge een globaal beeld van het wïnterfruit, dat in de komende herfst via de veilingen in dit gebied zijn weg vindt naar de consument en de conservenfabrieken. En behal ve dit „smakelijke" vooruitzicht toont liet Bevelandse fruitgebied zijn wandelende passanten bovendien nog tal van idyllische plekjes, waar de landelijke rust gepaard gaat met de froene frisheid van de natuur, n Wemeldinge stopt de wandelka ravaan voor een verplichte rustpauze, waarin men even op adem kan ko men. Terug wacht de wandelaars een geheel ander beeld. Langs de Kat- tendijksedijk voert het parkoers naar de Oosterscheldedijk, nadat zich eerst nog het bedrijvige leven op en om de Wemeldingse sluizen voor het oog van de tippelaars heeft ontplooid. Over Kattendijke gaat liet weer naar Goes. Op de Grote Markt kunnen de deelnemers daar een punt achter dit wanöelgebeuren zetten. Tenminste voor zover het het wandelen zelf be treft. Dan komen de wandelboekjes tevoor schijn. Alle deelnemers, die hun con- trolekaart laten zien, krijgen dit schriftelijk bewijs van hun wandel capaciteiten terug, terwijl het totaal aantal kilometers erin weer met 25 stuks is vermeerderd. Er zijn nog meer prestatiebelonin gen. Iedere V.V.V.-P.Z.C.-wandelaar kan met een speciaal ontworpen me daille op de borst gespeld, de thuis reis aanvaarden. Voor de groepen zi jn een zestal bekers en drie lauwertak ken beschikbaar gesteld. VAN AMATEUR TOT „CRACK". Net als dat bij andere takken van sport het geval is, kent men ook in de kringen van de wandelaars krani ge uitblinkers en doodgewone ama~ ieurtjes. De eenvoudige individuele tippelaar, die een dag per jaar uit trekt om deel te nemen aan een wan delmars zonder pretenties in de om geving van zijn woonplaats, zal vol daan met een in het zonnetje blikke rende medaille op de borst naar huis terugkeren. Maar misschien woont naast hem een „crack" in het wan delen, die niet eerder tevreden is dan wanneer hij de grote spektakels op dit terrein vele malen en bij herha ling tot een goed einde heeft ge bracht. Om beide liefhebbers zoveel mo gelijk tegemoet te komen is er tussen deze twee uitersten een ware scala van wandelevenemen ten opgedoken, die op de keper beschouwd een zekere hiërarchie in zich bergt. De lijst van wan deltochten, die Nederland te bie den heeft is rijk gevarieerd en loopt uiteen van gezellige tripjes door een vriendelijke natuur tot slopende marsen in het holst van de nacht. Het amateurisme in de wandelsport begint meestal met een tocht over een afstand van 10, 15 of 20 kilome ter in de omgeving van de woon plaats. Na afloop van een dergelijke tocht mag een wandelvereniging in de buurt soms het voorrecht smaken haar ledental uitgebreid te zien. Als lid van deze club gaat de amateur wandelaar dan op reis en zet hij ook in andere plaatsen de pas erin. En telkens keert hij na een goed vol brachte mars met een nieuwe me daille erbij naar huis terug. Avond Is er geen vereniging „voorhanden" dan kan de individuele wandelaar zijn krachten ieder jaar beproeven in Avondvierdaagse, die in tal van pla&*sen worden georganiseerd. In 1960 Webben ongeveer 70.000 tippe laars \uer avonden lang de benen da nig gestrekt Jets hogerop vinden we dan de Tweedaagse in Amersfoort, de Driedaagse ln Limburg en de Elf stedentocht. De Vierdaagse in Nijmegen en Apeldoorn zijn ten slotte het summum, dat de Neder landse wandelsportliefhebber zich in eigen land voorgeschoteld mag zien. De Airborne Wandeltocht te Ooster beek, die volgende week zaterdag voor de veertiende maal door de po- lifciesportvereniging „Kenkum" wordt georganiseerd, boekt ieder jaar de grootste deelname. 19.000 wande laars trokken vorig jaar naar buiten. Het batig saldo van deze tocht is voor het Oorlogsgravencomitê Ne derland. Dag en nacht Dan zijn er nog de lange afstands dagtochten en de nachttochten, zoals VlissingenBergen op Zoom, Breda Rotterdam en AmsterdamLeeu warden. Een nieuwe eend ln de wandelsport- bijt is de jeugdvierdaagse, waaraan men dit jaar in Rotterdam een inter nationaal karakter heeft gegeven. Deze wandeltocht is bovendien „door spekt" met een aantal aardige va kantieattracties. Al wandelend bren gen de jongelui een bezoek aan een speeltuin, een jeugdcabaret, een dier gaarde en ditmaal ook aan de „Flo- riade". Wandelen is echt prettiger dan menigeen denkt FRUITMEDAILLE gt Het vriendelijke „appelge- ziclit", dat al enkele maan den langs de straten van Goes neerkijkt op het voor bijsnellende verkeer, is ook te zien op de medaille, die de deelnemers aan de V.V.V. P.Z.C.-wandeltocht op 3 sep tember mee naar, buis krij gen. Zeeland is ook fruitland Zeeland is niet alleen vakantie land, Het is ook fruitland. In het voorjaar toont het zijn rijke bloe sempracht, het tere groen afge wisseld met de onstuimige bloei van de vruchtbomen. En als de romer teneinde loopt dan dragen de bomen hun vruchten en vindt het Zeeuwse fruit zijn weg in binnen- en buitenland. Het is een uitstekende gedachte om door dit Zeeland-fruitland een wandeltocht te houden. Een tocht inderdaad zoals de or ganisatoren het hebben gefor muleerd „onder Zeelands hoge luchten, langs Zeelands rijke vruchten". Ik ben ervan overtuigd, dat deze tocht slagen zal. Niet alleen omdat de organisatie ervan in goede handen is, maar ook en vooral omdat een wandeltocht als deze eenvoudig moet sla gen, want alle omstandigheden werken mee: goede wandelwe gen, een prachtige omgeving en laten we hopen goed weer! Veel succes en een prettige wan deling. G. W. OSKAMP, Directeur Provinciale V.V.V. W^»WV\AVvVVS*iVV\VAVWA*/S/VWV\AA/VVVV1WVVS/VVNiV INSCHRIJFFORMULIER wenst deel te nemen met personen aan de tocht overkm. Waarde van deze door de P.Z.C. beschikbaar gestelde bon 0,50 per persoon; geldig t 'm 2 september 1960. Afstanden 10 km i i minimum leeftijd 10 jaar 15 km minimum leeftijd 12 jaar 25 km minimum leeftijd 14 jaar Inschrijfgeld: Inschrijfgeld tot en met 15 jaar bedraagt 1, Inschrijfgeld vanaf 16 jaar bedraagt 1,25. Hierop Is tegen inlevering van bovenstaande reductiebon slechts éénmaal 0,50 verlaging van toepassing per per soon (zie geldigheidsduur). Iuschrijfadres: J. van de Parel, Schoolstraat 51, Kruiningen. In schrijving uitsluitend schriftelijk, terwijl wordt verzocht het verschuldigde bedrag in losse post zegels bij te sluiten of per postwissel te voldoen. ENTHOUSIASME EN 2398 KILOMETERS EEN KEER heeft Jan van de Parel (32) meegedaan aan een nachtwandeltocht over zestig kilometer. Dat was met de vereniging „Sust" uit Oudenbosch. Maar als hij, bladerend in de vele folders en de wandelboekjes van „zijn" Kruiningse vrienden, nog eens daaraan terugdenkt is zijn enige spontane reactie: „De nacht is voor de wilde bees ten..." Deze krasse opmerking plaatst Jan van de Parel echt niet als een stuurman aan de wal, als een wrange criticus ach ter de ruiten, die tegen beter weten in ongezouten, scham pere uitlatingen uitstrooit over een voorbijtrekkend, kleu rig lint van wandelaars. Nee, deze actieve Zeeuwse organi sator kan echt wel een woordje meepraten over wandelen. Wandelen in de goede zin van het woord dan. Het sportieve element ramvkeurig gecombineerd met een behoorlijke dosis ontspanning in de vorm van een boeiend landschap langs de wegen, die de deelnemers aan een tocht wegtippelen. Hoewel hij dus nachtwandelmar sen want daarop komt het meestal neer als een missteek in het patroon van zijn sport be schouwt, heeft hij over de andere facetten ervan niets dan lof. Hij is er zelfs Zeelands grootste pro pagandist van. En dit wandelentliousiasme van Jan van de Parel is gebaseerd op een meer dan twaalf jaren erva ring en een aantal van 2398 gere gistreerde wandelkilometers. Eén wandelboekje was voor hem al spoedig te weinig. Na de eerste Nijmeegse Vierdaagse in militair verband kreeg hij de smaak te pakken. Twaalfhonderd kilometer had deze marineman in 1948 in de omgeving van Den Helder ge traind voor hij met een detache ment naar liet jaarlijkse spekta kel in Gelderland vertrok. De wandelschoenen, die Van de Pa rel toen eigenlijk voor het eerst aantrok, pasten hem uitstekend. Daarom wilde hij, toen de vier tippeldagen er eenmaal opzaten, wel eens weten wat er in deze tak van sport zoal te koop is. De marineman werd individueel wan delaar en sloot zich in Den Helder aan bij de wandelsportvereniging „De Zilvermeeuw". Roest dreigde Toen kwam het moment van demobilisatie. Van de Parel ging naar zijn geboorte plaats Kruiningen terug, waar de „oude liefde" dreigde te roes ten. En dat wilde deze elektro- monteur van beroep toch met alle macht voorkomen. De oplossing? Wel, meer dorpe lingen warm maken voor het wandelen. Dat kon natuurlijk niet één, twee, drie en ook niet on voorbereid gebeuren. Van de Pa rel wilde eerst wel eens zien of een wandelsportvereniging in Kruiningen levensvatbaarheid had. En deze twijfel bleef niet lang bestaan. De eerste tocht werd een succesOnderweg „het was tussen de Vlakebrug en Hans- weert, ik weet het nog precies" viel het besluit: de W.S.V. „Krui- JAN VAN DE PAREL adressen, adressen ningen" kreeg in 1952 een oprich tingsdatum. Daarna is het hard gegaan. „Krui ningen" heeft ieder jaar op He melvaartsdag een evenement, dat secretaris-propagandist Van de Parel beschouwt als een mooi stuk propaganda x'oor de wandel sport. En voor de leden heeft deze telkens terugkerende hoog tijdag het plezierigste staartje ge kregen, dat zij per jaar ongeveer 15 reizen naar elders maken om daar deel te nemen aan wandel tochten van de gastenverenigin- Propaganda Van „zijn" plaatselijke vereniging kwam Van de Parel in het kring- bestuur Zeeland van de Neder landse Wandelsportbond terecht. En ook daar wist hij van wanten. Zes jaar lang heeft deze actieve organisator het secretariaat ver zorgd en sinds 1958 beeft liïj zich niet name op de propaganda ge worpen. Steeds nieuwe ideeën ontspruiten aan zijn brein om de Zeeuwse bevolking wakker te ma ken voor een sport, die met toch wel heel eenvoudige spelregels werkt. Als nieuwjaarsgroet stuurt „Kruiningen" naar al haar vrienden en vriendinnen een groet, waarin tevens een opwek king tot deelname aan de komen de hemelvaartsdagtocht is ver werkt. Op alle mogelijke manie ren probeert Van de Parel telkens weer nieuw adressenmateriaal te pakken te krijgen. Voor ieder die daartoe de wens te kennen geeft heeft de vereniging een smalfilm beschikbaar, die alle wandelsport- genoegëns in een notedop heeft vastgelegd. En dan de wandeltochten zelf! Die zijn in de ogen van de heer Van de Parel altijd nog de grootste re clame voor de sport. Als propa gandist in hart en nieren gaat hij dan de rijen langs, maakt een praatje met de deelnemers, peilt hun belangstelling en... hun wen sen. Dat zal bij de V.V.V.-P.Z.C.- fruittocht op zaterdagmiddag 3 september zeker niet anders zijn. Wie daarvoor al heeft ingeschreven, kent het adres van de heer Van de Parel al. Wie nog met de blauwe folder in zijn zak loopt, zal zijn naam in het reglement onder „inschrijfadres" zeker tegen komen. En om alle vergissin gen te voorkomen is het hier ook nog eens: Schoolstraat 51.4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7