Waterpoloërs met 2-1 door Z.-SIavië geklopt OLYMPISCHE SPELEN '60 BEGONNEN f |g" Olympische Spelen g op PHILIPS JE LICHTBRON" PLECHTIGE OPENING IN HET OVERVOLLE STADION VAN DE ITALIAANSE HOOFDSTAD VRIJDAG 26 AUGUSTUS I960 P ROV l N l ALB ZB EU W SB COURANT 9 tï'v- „WIJ ZWEREN, dat wij fop eerlijke wijze bij de spelen zullen meedingen met inachtneming van de bestaande voorschriften en in de geest van ware spor tiviteit tot eer van ons land en tot roem van de Langzaam en duidelijk sprak Adolpho Consolini, oud-Olympisch kampioen en oud-wereldre cordhouder discuswerpen, donderdagmiddag de woorden van de eedsformule uit. De stilte in het overvolle Olympische stadion te Rome was bijna tastbaar geworden Niet alleen Consolini, die de eer te beurt was geval len in naam van de ongeveer 6000 atleten de Olympische eed te mogen afleggen, was zich bewust van de plechtigheid van het moment. Al die tienduizenden meestal toch o zo luid ruchtige Italianen waren stil, heel stil. En ook alle andere toeschouwers, die uit de gehele wereld naar Rome waren getrokken om deze spelen van de jeugd bij te wonen, za gen bijna ontroerd hoe de 43-jarige forse, donkere Italiaan met een slip van de Italiaan se vlag in de linkerhand en de rechterarm geheven, roerloos als een standbeeld de woor den van de traditionele eedsformule uitsprak. Het was een moment waarop de vreugde plaats moest maken voor de ernst. Een mo ment ook waarin de diepere betekenis van de Olympische gedachte zo duidelijk merkbaar was. Het was het hoogtepunt, maar ook het einde van een ceremonie, die even sfeervol als plechtig was, die precies twee uren lang toe schouwers en deelnemers in zijn ban gevan gen had gehouden. President Giovanni Gronchi, het Italiaanse staatshoofd, verliet daarna het stadion. De ruim 4500 atleten marcheerden af. En toen toonden de vurige Italianen weer wat het nil zeggen Italiaan te zijn. Het applaus ging over in een ovatie. En die ovaties kenden bijna geen einde. De geest drift bereikte tenslotte een climax toen het Italiaanse team, dat der traditie getrouw als organiserend land het delilé der atleten be sloot, zich opmaakte om de moderne arena te verlaten. Opeen flitsten tijdens de invallende schemer op de tribunes honderden vuurtjes aan, fakkels van in elkaar gedraaide kranten en programma's. Het was een fantastisch ge zicht, een decor om nooit te vergeten. De Olympische spelen ter viering van de 17e olympiade van liet moderne tijdvak waren begonnen. Het moment waarop heel Italië, ja heel de sportieve wereld, zo lang en zo vol hunkering had gewacht, was aangebroken. Groots défilé Enkele minuten na half vijf werd president Gronchi door Avery Brun- dage, de president van het interna tionaal Olympisch comité, en Giulio Andreotti, voorzitter van het orga nisatie-comité. naar de ere-tribune geleid. De leden van het I.O.C., bij wie wij ook de Nederlander luitenant -generaal C. F. Pahud de Mortanges opmerkten werden aan het Italiaan se staatshoofd voorgesteld. En daar na begon het défilé van de deelne mende landenteams. Tiet" was een feestelijk gezicht. De vlaggen op rlo tribunes van het sta dion wapperden juist nog ïn de zwak ke wind en de laagstaande zon zorg de voor lange schaduwen. Terwijl de muziek inzette kwam als eerste de Griekse equipe binnen, de ereplaats dankend aan de omstandigheid dat Griekenland de bakermat is van de Olympische Spelen. Na de Italiaan die het bordje met de naam Griekenland droeg en na de vlaggedrager volgde een voor de Ne derlanders bekend gezicht. In het voorste gelid marcheerde prins Constanlijn, die tevens als drakcnzeiler uitkomt op de Olym pische zeilwedstrijden te Napels. Nog geen maand geleden was de sportieve Griekse prins gast in Nederland, waar hij deelnam aan de wedstrijden om de „Dragon gold Cup" op liet IJselmeer. Na Griekenland kwamen de andere equipes, in de (Italiaanse) alfabeti sche volgorde. Afghanistan en als derde groepje ai de Ned. Antillen met gewichtheffer Eduardo Beto Adriana als vlaggedrager voorop. Zij brachten lot veler verbazing de traditionele Olympische groet de rechterarm geheven, zoals het vroe gere fascistische saluut naar de presidentiële loge. Het leger mar cheerde voort. „Onder protest Achter de stijlvol marcherende Fin nen kwam Formosa het stadion bin nen. met achter de vlaggedrager een official met een wit doek waarop in grote zwarte letters „onder pro test" stond. Het was een politiek ele ment in de opmars der landen. Na dat de man met het doek de hoofd tribune was gepasseerd rolde hij het op en stak het in zijn zak. De regelmaat van de bescheiden ver tegenwoordigingen werd gebroken door de machtige afvaardiging van Frankrijk, de eerste groep die met rijen van vier marcheerde. Er scheen geen einde aan te komen. De Indiërs met witte broeken, don kerblauwe jasjes en daarboven hel gele tulbanden op het hoofd. De somber geklede Indonesiërs, Monaco, Nigeria, Noorwegen, Nieuw-Zeeland. Nederland Toen brak het moment aan waarop Nederland vertegen woordigd door 82 atleten en 3 officials het stadion binnen kwam. Achter het bord „Paesi Bassi" marcheerden zij op. Hockey aan voerder Jan Willem van Erven Dorens droeg de vlag en daarachter in de eerste rij volgde chef de mission Cees Kerdel, oud-skikampioen, met naast zich Fanny Blankers- Koen, thans leidster van de da- mes-atletiekploeg, maar eens - in Londen 1948 winnares van vier gouden medailles, en Arie van Vliet, de oud-wereld- oooo shrdlu shrdlu emfwijp emfwijp kampioen op de sprint, maar ook eens Olympisch kampioen tijdrit, in 1936 te Berlijn. Wij zagen de zwemsters, enkele da mes-atleten, enkele vertegen woordigers van elke Nederland se sportgroep en tenslotte de speciaal uit Napels overgeko men zeilers. Overal klonk ge juich op tijdens de rondgang van dit kranig marcherende groepje Nederlanders in de blauwe blazers, de lichtgrijze rokken en pantalons en de zwie rige strooien hoeden der man nen, die op commando van de chef de mission voor de eretri bune als in één beweging wer den afgenomen. En steeds opnieuw stroomden deel nemers in dichte gelederen achter hun vlaggen de poort, schuin aan de overzijde van de eretribune binnen. Fier wapperde de stars and stripes aan liet hoofd van de 245 in wit en donkerblauw geklede Amerikanen, waarbij do dames-equipe extra fleur bracht met haar rode schoudertassen. Het gejuich waarmee de ploeg van de V.S. werd ontvangen, was zonder twijfel qua kracht en duur tot op dat moment het record. Einde défilé Bijna was het hele middenterrein gevuld toen, als een der laatste delegaties, de machtige .Russische ploeg, even groot als de Ameri- kaanse de sintelbaan opkwam. De dames in witte jurken met rode Het moment, waarop in het Olym pisch stadion te Rome het Olympisch vuur wordt ontstoken. schoenen en ceintuurs van dezelf de kleur, de stram marcherende heren in lichtblauwe kostuums. Ondanks het flinke tempo waarin de opmars werd uitgevoerd, was de staart van het défilé een twin tig minuten over het tijdschema heen. Maar daar waren dan tot slot de vertegenwoordigers van het gastland Italië, 197 man sterk. De groen-wit-rode vlag werd al met een stormachtig applaus begroet, maar toen de eerste rijen van de Italiaanse equipe liet stadion binnen marcheerden groeide dat applaus aan tot een ovatie. De muziek was nau welijks meer hoorbaar. Het enthou siasme van de toeschouwers scheen geen grenzen te kennen. Het deflié was afgelopen. De klok wees drie minuten over half zes. Op dat moment verschenen op de heide grote scoringsborden in ver lichte letters de woorden, die voor de stichter van de moderne Olympi sche Spelen, Pierre de Coubertïn, de basis waven voor de Olympische" sport: „l'Importante dei Giochi Olim- pici non e'vincere bensi prenderyl parte, perche vita l'importante non e tanto conquistare quanto lottare bene" (het belangrijkste van de Olympische Spelen is niet tc win nen, maar het deelnemen. Zoals de essentie in het leven niet is te heb ben gewonnen maar goed te hebben gestreden). Na een korte begroetingsrede van Giulio Andreotti, de voorzitter van het organisatie-comité van de spelen, brak het moment aan waarop I.O.C.- president Avery Brundage het Ita liaanse staatshoofd verzocht de spe len te openen. President Giovanni Gronchi trad naar voren en in een ademloze stilte sprak liij de korte klassieke openingsformule uit: „Ik verklaar do Olympische Spelen van Rome ter viering van de 17e olympiade van de moderne tijd, voor ge opend". Het was precies 17.44 uur. Er klonk een fanfare en onder het zingen van de Olympische hymne door het beroemde koor van St.- Cecilia, begeleid door het korps van de Carabinieri, werd de Olym pische vlag het stadion binnen ge bracht en door matrozen aan de grote mast in het stadion gehesen. De officiële zijden vlag met de vijf ringen werd daarna op het spreekge stoelte voor de eretribune door de burgemeester van Melbourne over handigd aan de I.O.C.-president Ave ry Brundage, die het dundoek ver volgens ter hand stelde aan de bur gemeester van Rome, met het ver zoek de vlag vier jaar in het ste delijk museum van Rome te bewa ren. Terwijl drie artillerie-salvo's tot ver in de omtrek van Rome het bericht verspreidden dat dé Olympische Spe len van 1960 waren geopend, begon nen de honderden kerkklokken in de eeuwige stad feestelijk te beieren. Het was het teken dat de laatste lo per. die het Olympisch vuur in het stadion zou ontsteken, in zicht was. Golf van ontroering De 19-jarige Gianearlo Petis uit Civitaveceliia nog geen maand geleden cum laude ge slaagd voor het gymnasium eindexamen liep de laatste ronde. Een golf van ontroering ging door het stadion. De op het middenveld opgestel de groepen verbraken hun for matie en drongen op naar de sintelbaan, bij de trap die naar de schaal, waar het vuur zal worden ontstoken, leidde. De fakkeldrager had zelfs moeite zich een weg door de atleten te banen en hij had daarbij de hulp van enkele suppoosten no dig. Met een veerkrachtige tred beklom de Italiaanse recordhou der op de 1000 meter de lange houten trap. Even stond hij stil, De tienduizenden op de tribu nes keken geboeid en ontroerd toe. De toorts ging omhoog en even later was het Olympische vuur in het stadion ontstoken. Eedsaflegging Toen kwam dan voor Adolpho Con solini, de Italiaan die een tiental ja ren geleden zulke triomfen heeft ge vierd, het grote moment van deze Olympische Spelen van Rome. De vlaggedragers van de 87 deelnemende naties schaarden zich in een halve cirkel om het erepodium. De drager van de Italiaanse driekleur trad naar voren. Consolini stond naast hem. Met een krachtige stem sprak de oud kampioen de klassieke eedsformule uit. Het was angstwekkend stil in het stadion. Maar nauwelijks waren de laatste woorden van Solini verklon ken of een muziekkorps van de Ita liaanse Carbinieri zette het wolkslied in. dat werd meegezongen door het koor. De plechtigheid was ten einde. De vlaggedragers traden terug en de afmars van de ploegen begon. Een uur later was het weer stil VIJFTIG SECONDEN VOOR TIJD: Het is een nederlaag geworden, dc eerste wedstrijd, die het Ne derlands waterpolozevental don derdagavond speelde. Zuidsla- vië, de enige rivaal van onze jongens, won met 21. Maar dat resultaat is tot stand geko men in een door Nederland voortreffelijk gespeelde wed strijd, waarin de krachten elk aar nauwelijks ontliepen. Het verschil, dat uiteindelijk de doorslag tot een verdiende Zuid- slavische overwinning heeft ge geven, school in liet grotere raf- ïn het stadion. Een enkele „groundsman" werkte nog wat beschadigingen van de grasmat weg. Slechts de Olympische vlam, die dag en nacht zal blij ven branden, gaf nog aan dat de spelen ter viering van de 17e Olympiade officieel zijn begon- f Advertentie) Lange Noordstraat 14 - Dorpsstra Middelburg - Tel. 3373 Vanaf 695. Betaling prettig le regelen. Kleur en fleur vóór de opening van de Olympische Spelen 1960 He glorieuze dog was aangebroken. De Jle Olympische Spelen werden geopend en ve le tienduizenden spoed den zich al ïn de vroe ge middag naar het ■prachtige Olympische Stadion, dat in het noordelijk centrum aan de boorden van de Ti ber zinderend in de zon op de sport jeugd der wereld lag te wachten. Lang voor half vijf waren al vele rijen van dit immense uit mar mer opgetrokken sta dion bezetterwijl bui ten nog lange rijen auto's langzaam maar voortreffelijk geleid door de Romeinse poli tie naar de talloze par keerterreinen ieerden gedirigeerd. Het was een prachtig gezicht toen deze niet zeer hogemaar weids gebouwd en daardoor architectonisch bijson der fraaie arena zich vulde met de mensen massa. Een schouwspel van vreugde en van kleurmet vrolijke zo merse tinten van de kleding der toeschou wers, van duizenden bontgekleurde- hoofd deksels boven al die vrolijke gezichten, waarop het verlangen naar het grootse schouwspel van de openingsceremonie te lezen lag. Op de ran den van de tribunes wapperden de vlaggen van de 85 deelnemende naties naast die van de stad Rome en de vele Olympische dundoeken met de vijf ringen. Het stadionterrein zelf met de prachtig groe ne gazons, omringd door de rood-bruine sintelbaan, lag nog verlaten, al waagde een der toeschouwers het. huzarenstukje slechts gekleed in kor te kal je t SM* n I wach ■we! slaagde baan finement van de ploeg van Jezic, waardoor twee Nederlandse fou ten met doelpunten konden wor den afgestraft. Toen Nederland kort voor de tijd was verstreken, een numeriek over wicht had van 7 tegen 6 spelers, veerde de Nederlandse kolonie op. Met alle 6 veldspelers kwam de ploeg naar voren, de gelijkmaker zat in de lucht. Maar het schot van Van Dorp was slecht gericht. Het ging over het doel van Muskatirovic. Nog voor Nederland een nieuwe kans was het tijd. Het Nederlandse zevental had na dat Harro Ran de strijd om de bal had gewonnen een goede start, waarbij voortreffelijk werd geplaatst. Het duurde enkele mi nuten voor een Zuïdslaviër aan de bal kon komen. De aanvallen draaiden met goed samenspel in de breedte opgebouwd en lang zamerhand ontstonden er kansen. De Zuidslaviërs namen echter goed af en voorlopig bleef de poort gesleten. Een fout van Hans Muller, die niet oplette toen op hem werd geplaatst, bracht onmiddellijk gevaar voor het doel van Kniest. Maar Nardeli schoot onzuiver en meteen was Nederland weg. Bijna viel het gat. dat Harro Ran in een prachtige rush maakte, weer weg toen Harry Lamme aarzel de mee te gaan. Maar de Nederland se aanvoerder zag de kans op tijd en toen hij 10 meter verder de bal kreeg toegespeeld was Muskatirovic kansloos. Nederland bleef uitstekend com bineren doch na ruim 8 minuten kreeg de gevaarlijke voorwaarts Stanicic van scheidsrechter Zuc- kerman een strafworp wegens herhaalde fout van Lamme: 1—1. Het pleitte voor de conditie van de Nederlanders dat zij het tempo ook na rust met vlot samenspel bleven volgen. Kansen voor Ran. Vriend en Van Dorp gingen ver loren, maar steeds opnieuw werd weer naar openingen gezocht. Aan de andere kant deed Kniest goed werk bij Zuidslavische doorbra ken. Het publiek, ongeveer 5000 man sterk, genoot met volle teugen van deze aantrekkelijke p&rtij, waarin de Nederlandse ploeg beter waterpolo speelde dan wij de laatste jaren heb ben gezien. Maar bet begreep niets van de beslissing van de scheidsrech ter toen deze Nederland wegens tijd- rekken met een vrije worp 'bestrafte. Helaas begreep Harry Lamme het ook niet. De Robben-man dacht dat een van zijn spelers de vrije worp kreeg toegewezen. Hij zwom zich vrij en kwam te laat tot de ontdek king, dat hij een fatale fout had ge maakt. Twee spelers gingen vrijwel onbedreigd op Kniest af. die natuur lijk geen schijn van kans had: 2 l. Korte tijd later moest Kacic wegens - - - Dorp het de gelijk- eschreven, usrsrc* De Nederlandse ploeg marcheert het overvolle Olympisch stadion te Rome binnen voor de openingsplechtigheid- „Tot roem van de sport"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5