LEZERS SCH BOSCH DE KERKEN GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN De avonturen van Stikkeltje en Bruunke maatschappij PLEIDOOI VOOR OPENBAARHEID VAN SYNODE-ZITTINGEN F 102 DELTA DAGGER: NIEUWE JAGER BOVEN NEDERLAND Van en voor de boekenplank t gehele jaar door PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1960 en de „Is de stilte wenselijk en nodig voor de Kerk la een stuk getiteld „ls grote mate van vertrouwelijkheid voor synodevergaderingen wel nodig?" signaleert do kerkredacteur van het dagblad „Friese Koerier" het feit dat de zittingen van de Her vormde Synode in Nederland niet openbaar zijn zij liet ook dat ze toch niet geheel geheim zijn. Het persbureau der Nederlands Hervormde Kerk verzorgt versla gen voor het A.N.P. en voor het voor dag- en weekbladpers be stemde eigen weekbulletinook is het do leden van de Generale Sy node in liet geheel niet verboden zelf één of meer bladen van be richten over de beraadslagingen en de besluiten te voorzjen. Zou de l ei k niet veel meer te voorschijn komen in het openbare leven, als er verslaggevers toege laten werden? Er zouden dan journalisten moeten komen, die zich het „kerk-chinees" van die ambtelijke vergaderingen eigen maakten, „zoals er nu zijn, die een aandeelhoudersvergadering kunnen volgen of verslag maken van een veekeuring, wat ook een kunst apart is". En de afgevaar digden zouden zich terwille van de tribune op gewoon Nederlands kunnen toeleggen. Een dubbel voordeel. Als wij denken aan de enorme geestelijke problemen, waarmee op zulke bijeenkomsten geworsteld wordt zonder ophef, en denken aan de omvangrijke hulpverleningen, waarvan de dia conale raad of ook de raad voor de zending verslag doet, dan me nen wij, dat de oprechte bewon dering in de kranten voor het kerkewerlc alleen maar toenemen zou, wanneer eigen verslaggevers ooggetuigen konden zijn van deze onbezoldigde geestelijke inspan ning van de synodeleden. Zeker, er zou over allerlei za ken ook meer deining verwekt worden, in de kerk en buiten de kerk. Alleen al omdat het grote gewicht van splinterfijne kwesties de koelbeschouwen- de waarnemer soms ontgaat. Maar zou die deining alleen maar schadelijk zijn? Een Schotse minister, wiens benoeming met veel spraak, opspraak cn tegenspraak ge paard ging, merkte eens iro nisch op „dat dat allemaal kosteloze propaganda voor hem was". Men zou misschien ook in de ambtelijke vergadering door de altijd aanwezige ogen van Sowjet-boeren laten hun kinderen weer dopen Van eon regelrechte wederople ving van liet doopsacrament in de Sowjet-Unio is sprake in „Kom- munist", orgaan van de commu nistische partij van de USSR. Een groep experts, die moest onder zoeken in hoever de plattelands bevolking in de omgeving van Moskou tegenwoordig beant woordt aan het beeld dat de Sow- jet-propaganda van haar „pro gressiviteit" pleegt op te hangen, heeft volgens het bericht in „Kommunïst" moeten, vaststellen, dat het merendeel van de in en na de Tweede Wereldoorlog gebo ren kinderen weer gedoopt wer den, vaak ook dan wanneer de ouders van deze kinderen zelf de doop nooit hadden ontvangen. Vooral de grootmoeder oefent vol gens het communistische blad in het boerengezin een „schadelijke invloed" uit. Vaak weigert zij on gedoopte kinderen te verzorgen. Het blad „Kommunist" komt tot de slotsom, dat de doop, die der tig jaar geleden bijna volledig uit het Russische leven verdwenen was, een „bijzonder taai overblijf sel" uit de tijd vóór de revolutie blijkt te zijn, waarvan men de uitwerking niet mag onderschat ten. de journalistieke buitenstaan der zelf een kritischer blik le ren werpen op de gehele ren stal van eigen stokpaardjes? In elk geval blijft de vraag gewettigd, of het passend is in de 20ste eeuw, dat het lande lijk bestuur van een kerk, die - de naam „Christus' belijdende volkskerk" niet schuwt, zich van de deining der, publieke opmerkzaamheid afmaakt, door alleen die vertegenwoor diger van de pers toe te laten, die als redacteur van haat- eigen persbureau mee „van de familie is". Bij dat al blijven de vertrouwe lijke zaken over personen als een paal van vertrouwelijkheid boven het water der wenselijke publici teit uitsteken. Maar hoe vaak komen die voor? Zelden. Het is zelfs de vraag, of de zaak van prof. Smits, die ons aanleiding gaf tot deze beschouwing, tot die vertrouwelijke zaken gere kend moet worden. Aanleiding tot defee synodale besprekingen zijn de intiemste zieleroerselen van deze oud-predikant alléén voorzo- daan heeft. Hij zal voor zich de ver hij erpublikaties over ge- voorzichtigheid van liet stilzwij gen dus niet wensen. Weer rijst de principiële vraag: Is die voorzichtigheid der stilte dan wenselijk en nodig voor de kerk? Wezenlijk? Of alleen in schijn en voor het moment, het inderdaad pijnlijke moment der ontbrekende interne eensgezind heid? Identiteitskaarten voor protestanten in New-York DeProtestantse Raad vau New- York heeft vorige maand 80.000 Identiteitskaarten verstuurd, die door protestanten gedragen kun nen worden en zij heeft er nog 20.000 klaar liggen, die op ver zoek toegezonden kunnen worden. Op de kaart is plaats voor de naam van de predikant en de kerk van de drager van de kaart en voor zijn eigen naam en adres. Op de kaarten staat verder in grote letters: „Ik ben protestant". De voorzitter van de Protestantse Raad in New York, Rev. Dan M. Potter, verklaarde naar aanlei ding van de uitgifte van deze kaarten: „Rooms-katholieken en joden dragen vaak iets bij zich, waaraan men kan zien, tot wcllc geloof zij behoren, zodat de juiste geestelijke kan worden geroepen in geval van nood. Be zie geen reden, waarom protestanten niet zoiets zouden mogen hebben". Ongeveer 25 procent van de kerk gaande bevolking van New-York is rooms-katholiek, 12.5 procent protestant en 12.5 procent joods. Dr. Visser 't Hooft naar Zuid-Afrika Een delegatie van de Wereldraad van Kerken, waartoe ook de Ne derlandse secretaris-generaal dr. W. A. Visser 't Hooft behoort, zal van 7 tot 14 dee. in Johannesburg besprekingen voeren met verte genwoordigers van de Zuidafri- kaanse kerken. Dit heeft de voorzitter van het centraal comité van de Wereld raad, dr. Franklin Clark Fry uit New York woensdag in St. An drews meegedeeld. Het centraal comité heeft de af gelopen tien dagen in St. An drews vergaderd. Circa 2000 af gevaardigden, van wie 200 uit Azië, Afrika, het Nabije en het Verre Oosten en Amerika namen aan de besprekingen deel. Dr. Visser 't Hooft verklaarde op een persconferentie na de slotzitting, dat de bijeenkomst ..een van de meest productie ve" uit de geschiedenis van de Wereldraad van Kerken is ge weest. Thans heeft men een beter overzicht van de situa tie, en kan vol vertrouwen worden begonnen aan de voor bereiding van de algemene vergadering die volgend jaar in New Delhi wordt gehouden. Wat dc deelneming van rooms- katholieke waarnemers op de bij eenkomsten van St. Andrews be treft, zei dr. Visser 't Hooft dat zeer langdurige discussies met hen waren gevoerd en dat de verhouding „uiterst stroef" was geweest. Het centraal comité heeft zich, naar U.P.I. meldt, op de verga dering in St. Andrews ook uitge breid bezig gehouden met de ont wikkeling naar onafhankelijkheid van de Afrikaanse landen. Het sprak opnieuw als zijn overtui ging uit, dat de landen „die nog onderworpen zijn aan een buiten lands of minderheidsbewind" in staat moeten worden gesteld tot ..verantwoorde onafhankelijk heid" te komen, maar „nadat zij voldoende voorbereid zijn voor een regeringsvorm, waarin alle burgers een rechtvaardig aandeel hebben, ongeacht hun ras". Bijbelhenniswedstrijd in 1961 te Jeruzalem De tweede internationale wed strijd in Bijbelkennis zal weer in Israël worden gehouden, en wel op de Onafhankelijkheidsdag in mei 1961 te Jeruzalem. Dit heeft de voorzitter van de Israëlische Bijbclassociatic bekendgemaakt. Vele landerr zullen weer worden uitgenodigd na voorselectie een deelnemer naar Jeruzalem te zen den. De eerste internationale Bij belwedstrijd in Israël werd ge houden in 1958 ter gelegenheid van het tienjarige bestaan van de voorzitter van de Israëlische toen deelgenomen door middel van de N.C.R.V. Theologie-colleges per televisie De Amerikaanse universiteit te Washington D. C., heeft van de Lilly Endowment Inc. van India napolis, Indiana, een gift van 174.700 dollar ontvangen, bestemd voor het stichten van een pio niersproject, waarmee men voor het eerst in het gehele land pro gramma's van godsdienstig hoger onderwijs per televisie zal verzor gen. De gift zal worden gebruikt om, door de distributie van televisie films over de verschillende TV- stations en door rechtstreekse uit zending van theologische colleges, 'n publiek van miljoenen Engels sprekenden in de wereld te berei ken. Het project strekt zich voor lopig over twee jaar uit en wordt In samenwerking met de plaatse lijke raad van kerken te Washing ton uitgevoerd. Het is de bedoeling dat de Bijbel cursussen die al sedert twee jaar elke herfst en winter door de Amerikaanse universiteit via een televisiezender in Washington worden uitgezonden, niet worden voortgzet, maar dat deze in de vorm van TV-films toegankelijk worden gemaakt voor studenten en andere belangstellenden in alle delen van de Ver. Staten en in het buitenland. Een eerste Bij belleergang behandelt „Het leven en de leer van Jezus", een tweede heeft men gedacht als „Inleiding in het Oude Testament". Beide cursussen worden gegeven door dr. Edward W. Baumann. De Amerikaanse universiteit reikt aan eventueel geslaagde gegadig den een certificaat uit voor hun deelname aan de televisie-uitzen dingen, die elke week één uur duren. De distributie van de televisie films geschiedt door de plaatse lijke kerkeraden en de universi teiten. De leiding van het project berust bij miss Ella Harllee, die vroeger al een leidende functie had bij de radio- en televisie-acti viteiten van-de Raad van Kerken te Washington. Een zeventienjarige jongen uit New York, Richard Phelps, is wegens pogin gen om een terroristische nazi-beweging te organiseren veroordeeld tot het schrij ven van een opstel over een vooraan staande Amerikaanse jood subsidiair plaatsing in een opvoedingsgesticht. Voor 23 november moet Phelps een opstel schrijven over een van de volgende drie figuren: Robert Móses, de man die er voor zorgde dat New York parken kreeg, John Peter Zenger, een der eerste strij ders voor de persvrijheid en Mordecal A dvertentte) Nu! Haast u! Olympiade bij Knorr soep bouillon. Pakket van ft?30 nu slechts f 1,03 Alléén bij TZtlOVl A dvertentte j sinaasappel citroen vruchtenlimonade (Advertentie i Rolterdam-sliog met de pure Kentucky Rioolbelasting te Middelburg Ten einde de billijkheid of liever ge zegd de onbillijkheid van de rioolbe lasting aan te tonen, is het nodig de geschiedkundige ontwikkeling van de rioolafvoer in ogenschouw te ne men. Middelburg was eerder een open ha ven. Men bezie slechts, de peilschaal aan de Stadsschuur. Afvoer vond plaats eerder door de Arne later door Welzinge en nog later naar de Oosterschelde. Deze laatste afwatering werd onmo gelijk door de sluizen bij Veere. Des tijds geschiedde de afwatering door een open riool. Dit laatste wordt nu niet langer mo gelijk door de Deltawerken, maar dan zou het ook volkomen logisch zijn, dat de Staat der Nederlanden ten laste van diezelfde Deltawerken een andere afwatering verschafte. Maar niet alzo, De centrale overheid VERVANGING VAN SUPER SABRES is daartoe alleen bereid mist er 'n bij drage komt van de lagére organen, en deze kunnen dat alleen wanneer de kosten door middelen worden gedekt. De centrale overheid ziet volkomen voorbij, dat allerlei uitgaven tenslot te slechts uit de nationale economie moeten worden gedekt, en dat het volkomen onbelangrijk is, of de in komsten uit de linker of de rechter broekzak worden gedekt. De heren in Den Haag achten het een grote wijsheid, wanneer hun uitgaven wor den gedrukt. Hoe, is voor hen niet ter zake dienende. Sléchts de ver schuiving is belangrijk. Middelburg persistere derhalve tot een oplossing ten laste van 's rijks schatkist, vfcn de in gemeen overleg tot stand gekomen regeling bij de graving van het Kanaal door Wal cheren. Breda. Albt Jeronlmus. Moïse en Mozes De Prov. Zeeuwse Courant van za terdag 20 augustus bevat op pag. 13 een artikel van uw speciale verslag gever te Elizabethstad. De volgende zinsnede heeft me erg verbaasd: Katanga en zijn op een jongere L. Armstrong lijkende.... premier Moise Tsjombe (Moise is waarschijnlijk een verarabischte vorm van Mo- Bewapening bestaat uit geleide projectielen Voor het 32e Amerikaanse Day figh ter Squadron, dat gestationeerd is op de vliegbasis Soesterberg en onder Nederlands commando opereert, heb ben de North American F-100 „Super Sabre" straaljagers binnenkort afge-, daan. Deze maand worden namelijk de nu vijf jaar oude F-100's, die eens de eerste supersonische vliegtuigen in horizontale vlucht van de Ameri kaanse luchtmacht waren, terugge zonden naar de V.S., waar ze in plas tic gegoten in de vliegtuigreserves zullen worden opgenomen. De F-100's worden vervangen door moderne Convair F-102 „Delta Dag reis" met deltavleugel, zodat het Ne- lerlandse publiek voor het eerst kan kennismaken met het nieuwe aam- zicht van een driehoeksvleugel. Deze nieuwe straaljager, waarmee het Amerikaanse squadron in Neder land straks gaat vliegen, kan een snelheid van meer dan 1500 km per functie van on- uur bereiken tijdens horizontale vlucht, en heeft de derschepper. De geduchte bewapening omvat „slechts" geleide projectielen dit in tegenstelling tot de bewapening van de F-100, die 4 x 20 mm-kanonnen bezit. Zes Hughes GAR-1 D, door ra dar geleide wapens of infra-rood doelzoekende „Falcon" raketten kun nen worden meegevoerd. Tevens is het mogelijk deze gehele bewapening, die uit een zogenaamde „gun pack' gelanceerd wordt, uit te wisselen voor 24 ongeleide projectielen. Mede door de grote bewapening e: de snelle klim is dit vliegtuig éen van de belangrijkste Amerikaanse interceptors, en vormt momenteel als zodanig de ruggegraat van de Ameri kaanse luchtverdediging in de V.S., op Hawaii, in Duitsland, Alaska. Ja pan en nu binnenkort ook Nederland. Het spitse toestel kan onder alle weersomstandigheden opereren. De actieradius zonder vleugeltanks is 600 mijl. Een nog moderner uitvoering van de F-102 is dc Convair F-106 „Delta Dart", een geheel automatisch vlieg tuig, dat zonder menselijke bestu ring geheel alleen door middel van elektronische hulpmiddelen doelen pitzoekt en aanvalt. Wellicht zal dit geavanceerde straalvliegtuig met- Ongeveer 12 F-102 Delta Dag ger" straaljagers zullen een de zer dagen op de vliegbasis Soesterberg gestationeerd wor den ter vervanging van de ver ouderde Amerikaanse F-100 Super Sabres". Het met zeer uitgebreide elektronische ap paratuur uitgeruste vliegtuig voert onderscheppingen lialf- automatisch uit, cn bereikt een snelheid van 1500 km per uur in horizontale vlucht. Illllllllllllllllllll iertijd weer de F-102's op Soester berg, en overal elders in de wereld, waar Amerikaanse bases 'van de luchtverdediging zijn, gaan vervan gen. Momenteel zijn de Amerikaanse jetvliegers op Soesterberg nog tevre den met de toch ook wel snelle F-102 „Delta Dagger" Deze uitleg van de naam Moise lijkt me zeer onwaarschijnlijk. Premier Tsjombe heet Moïse (dus met een trema op de i) want dat is de Fran se naam voor Mozes. Het zal U op gevallen zijn dat de Kongolese lei ders meestal voornamen hebben die ontleend zijn aan de Katholieke li turgische kalender of aan het Oude Testament. Degenen die leerling van de Protestantse zending zijn ge weest, dragen bijbelse namen. Dit is ook het geval met de heer Tsjombe. In alle Franstalige dagbladen wordt over de heer Moïse Tsjombe ge sproken. M. L. DEFESCHE, zomergast te Klein-Valkenissc, Biggekerke. Noot van de redactie. De inzender heeft gelijk! f A dvertentte) RoHerriom-shag mei de pure Kentucky rn v.J Roman over tsarentijd Over de keizerlijke periode van Rus land, de tsarentijd, zijn van de hand van Russische schrijvers vele beken de boeken verschenen. Een boek, dat geheel in deze sfeer afspeelt is: „Uit liefde alleen", van Daria Olivier, in de Prisma-reeks en verschenen bij Het spectrum N.V. te Utrecht. Dit boek verhaalt de opstand tegen de tsaar aller Russen in de twintiger ja ren van de vorige eeuw. De revolutie wordt geleid door jonge officieren, die het beste met het Russische volk voor hebben. De opstand mislukt en de voornaamste aanstichters worden of ter dood veroordeeld of naar Si berië verbannen. Twee jonge vrou wen, echtgenoten van verbannen of ficieren. volgen haar man naar het verschrikkelijke oord waar zij gevah- gen worden gehouden. Het boek ver enigt romantiek, tragiek en geschie denis in zich, een combinatie, die het in „Uit Jiefde alleen" wel doet. Over raketten en de maan „De greep naar de maan" van C. Chr. Troebst, een uitgave van In den To- 37. „Nog niet terug: wat moeten we doen?" ..„„Wacht 'ft, ik heb een idee!" zegt de burgemeester. „De minister is erg bijziend.... Wie van jullie kan er GOED stilstaan? Stikkeltje wijst op Bruunke „Hij meneer!" „Ga jij dan maar netjes op het voet- stuk staan dan b JIJ zolang het beeld; net zal maar kort duren .want ieder een verlangt naar het. lekkers, dat na onthulling wordt aangeboden poedert, Bruunke wit met daar!" Hij wijst op een klaargezet buffet met br idjes allerlei lekkers. „We zullen je even wit poederen, dat lijkt echter!" zegt de aannemer. Hij gtjisjioedf uit e zak, die er nog slaat, vlag ove* je heen; die wordt straks weggetrokken bij de. onthulling. ren te Baarn, geeft de stand van za ken in Amerika en in Rusland met be trekking tot de vorderingen op het ge bied van raketten en ruimteschepen weer. De schrijver verhaalt op bijzon der interessante wijze de betekenis, die de maan in vele landen ter wereld op het volksgeloof heeft gehad. Van het verleden voert hij de lezer naar het heden. De lezer krijgt voorts een indruk van de omvang van de raket proeven en hij ziet als het ware deze gehele ontwikkelingvals een filmstrip zijn oog voorbij trekken. kom pressor KOELKAST zorgt voor Uw 'gezondheid Prijzen vanaf ƒ532.- •erkrijgbaar bij de bonafide handel Alleeiwcrlegenwoordiging N.V. Willem van Rijn Amsterdam. Haarlemmerweg '475. iel 185222 (10 lijnen)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 4