Politie zoekt naar blondine in zaak van schilderijendiefstal Geheim Russisch rondschrijven met kritiek op Peking-China KLANKBORD GROTE VERSLAGENHEID BIJ HEENGAAN VAN DELLAERT VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Niet vier maar vijf schilderijen? Mr. Cook zou nog 25 mille aan invoerrechten moeten betalen (Van éen speciale verslaggever) De waarnemend "officier van justitie te Amsterdam, mr. Ton- ckens heeft geen bezwaar dat Scotland Yard naar Amsterdam zou komen om de Amsterdamse recherche te assisteren in de mysterieuse schilderijenzaak. Scotland Yard had te kennen ge geven bereid te zijn naar Nederland te komen, wanneer de Nederlandse autoriteiten het zouden vragen. „Een dergelijk verzoek zullen we onze Britse collega's niet doen, maar wan neer ze willen komen zijn ze van harte welkom", zei hoofd inspecteur Postma van het bureau Pieter Aertszstraat donder dagavond tegenover de pers, nadat hij een gesprek van vele uren had gehad met mr. Tonckens. De hoofdstedelijke recherche is nog geen stap verder gekomen met de oplossing van deze meest opzienba rende schilderijendiefstal van na de oorlog. Zij kan niet veel meer doen dan wachten op de gegevens die haar uit Londen moeten bereiken en het verzamelen van deze exacte gegevens kost naar het schijnt vrij veel tijd. Intussen hebben de heren Postma en Couzy van het bureau Pieter Aertsz straat en commissaris Moll van de centrale recherche donderdagmorgen de Engelse makelaar Robert W. A. Cook in diens tijdelijke woning in de Sloestraat, waar de inbraak werd gepleegd nog weer eéns opnieuw alle details over zijn transactie met de vier oude meesters en zijn reis naai' Nederland laten vertellen. Deze zoon van een befaamd Londens textiel firmant en assuradeur heeft echter in het geheel geen nieuwe perspectieven kunnen openen. Grenspost 's Middags is de politie hem ge zelschap blijven houden. Met een paar mensen van de douanerecherche is hij naar het zuiden getrokken om de grenspost op te sporen, waarlangs liij op 19 augustus ons land binnen gekomen zou zijn. De plaatsnaam herinnert mr. Cook zich niet, maar hij was ervan overtuigd dat hij de plek zou herkennen. Vandaar dat er gezocht moet worden. De reden voor deze speurtocht? Er zou bij invoer van de schilderijen 'n cautie van vijf procent van de waar de gestort moeten zijn. Bij uitvoer zal dit bedrag terugbetaald worden. Bij verkoop hier te lande is het ech ter 'n douceurtje voor de Nederland se schatkist. De kans lijkt groot, dat de heer Cook deze rekening van plus minus 25 mille gepresenteerd zal krijgen. Beloning Niet alleen ln de kringen van de kunsthandel over de gehele wereld heeft deze geraffineerde schilderijen roof in Amsterdam veel opzieii ge baard, maar ook in kringen van as suradeurs. De verzekeringsmaat schappij „Fine Art and General As surance" heeft de Londense schade regelaars Topling and Harding opge dragen alles in het werk te stellen om de voor 50.600 pond sterling bij hen verzekerde verdwenen oude meesters op te sporen. Topling and Harding hebben iii aansluiting hier op hun Nederlandse agenten, de fir ma Kievit te Amsterdam gemach tigd een beloning van tien procent van de waarde in het vooruitzicht te stellen voor de lieden, die aanwij zingen geven wélke leiden tot de te- rechtbrenging. Het merkwaardige hierbij is. dat de assuradeurs opnieuw gewagen van vijf verdwenen schilderijen, terwijl mr. Cook stijf en strak volhoudt dat het er maar vier zijn geweest. Behalve voor mr. Cook en zijn vrienden, de 23-jarige Mark Sykes en 27-jarige Peter J. Scaraman- ger, heeft de recherche op dit ogenblik bijzondere belangstel ling voor de 24-jarige Kathreen Dent Brocklehurst uit Londen, die volgens de heer Cook een bekende restauratrice van schilderijen zou zijn en voor een befaamde Lon dense kunsthandel zou werken. Deze blanke schoonheid is de heer Cook vooruitgereisd naar Neder land en heeft hem geïntrodu ceerd bij een paar middelgrote in „BITTE SCIINELL". „Bitte schnell nach Walhafen" zei een 21-jarige Duitse zeeman dinsdagavond tegen een Rotterdamse taxichauffeur, ter wijl hij instapte en een alarmpistool op hem richtte. De chauffeur was echter niet bang, pakte het vuurwa pen af en reed de jongeman „schnell" naar het politiebureau Mareoniplein. ESCORTE. De Londense judoleraar Kenneth Daglass heeft gezegd dat hij kwitantielopers die dat wensen escor te zal geven van knappe meisjes die hij hem de knepen van de zelfverde diging' geleerd hebben. NAALDHAKJE. Tijdens een ver hoor in een zaak welke diende voor het kantongerecht van Wimbledon in Engeland, klonk plots een luid ge kraak uit de richting van de getui genbank. Het ging gepaard met een luide gil. De naaldhakken van de ge tuige hadden de vermolmde vloer van de getuigenbox eindelijk doen be zwijken. Dc zittende magistratuur verontschuldigde zich tegenover de geschrokken getuige en waarschuwde haar opvolgers in de bank „op het gat te letten". Amsterdam te goeder naam en faam bekend staande kunstzaken. Woensdag zou de heer Cook daar de oude meesters vertonen, hoe wel de betrokken kunsthandelaars wat verbaasd waren geweest over de manier waarop deze kunstwer ken waren aangeboden. Telefo nisch had de jongedame hen ge zegd: „Heeft TJ misschien belang stelling voor een Rubens? 11c heb er een voor UMiss Dent Brocklehurst is zondag 20 augus tus uit Amsterdam vertrokken, nadat mr. Cook er op 19 augus tus was aangekomen. Waar de jongedame naar toe is gereisd de heer Cook zegt terug naar Engeland is de politie niet be kend. Ook hierover zijn informa ties bij Scotland Yard ingewonnen. Operazanger Daar geen enkel detail in deze zaak verwaarsloosd wordt, heeft de politie ook belangstelling voor een man met een klein ringbaardje, die verschillen de malen in gezelschap van mr. Coolc en zijn vrienden is gezien. Volgens de informaties van de politie is het een Italiaanse operazanger, die de heren toevallig ontmoet hebben. Hij zou nu in Oslo verblijven. In afwachting van het verdere on derzoek heeft de heer Coolc weer zijn intrelc genomen in de flat van de heer IJsselsteijn in de Sloestraat, die hij bij vooruitbetaling voor twee maanden gehuurd heeft voor de prijs van 1400. Zijn beide vrienden lo geren in het Apollohotel aan de Apol- lolaan in de hoofdstad welks directie de overweldigende belangstelling van de binnen- en buitenlandse pers maar matig kan waarderen. Intussen lig gen de paspoorten van de Engelse jongelui nog steeds bij de politie ter beschikking. „Ze hebben ze vrijwil lig ter beschikking gesteld", vertelde ons hoofdinspecteur Postma, „we hebben ze niet gedwongen ze af te staan". „Kunnen ze de papieren ieder ogenblik terugkrijgen als ze dat wen sen", hebben we gevraagd. „Ja", zei de heer Postma peinzend, „het onderzoek is natuurlijk nog niet af gesloten..." Hoe het ook zij, terugvordering schijnt nog niet in het hoofd van de betrokkenen te zijn opgekomen en evenmin hebben ze tot nog toe stap pen ondernomen om de Britse con sul in Amsterdam of de ambassa deur in Den Haag om bijstand te vragen. SCH1PHOL-VLAG HALFSTOK „Veel te danken aan deze stoere Zeeuw Iu de gisterochtend in het hoofdkan toor van de K.L.M. te 's-Gravenhage gehouden vergadering van het colle ge van gedelegeerden van deze lucht vaartmaatschappij heeft do voorzit ter van het college, dr. ir. F. G. den Hollander, een korte herdenkingsre de uitgesproken naar aanleiding van het heengaan van do heer U. F. M. Dellaert. Do president-directeur van de K.L. 3VL, de heer I. A. Aler, heeft ons des gevraagd het volgende medegedeeld: het heengaan van Dellaert heeft ons diep getroffen. De Nederlandse bur gerluchtvaart, docli oolc de interna tionale burgerluchtvaart, hebben veel te danken aan het werk van deze stoere Zeeuw. Zijn onstuimige energie eu zijn hel dere kijk op vaak zeer complexe problemen hebben een belangrijke invloed gehad op de groei van Schip hol, van een stukje polderland tot 'n belangrijke wereld-luchthaven. Wij zullen Dellaert missen, niet al leen omdat zijn naam en daden Circus van Bever niet verkocht, maar verhuurd De eigenaar van Circus van Bever, do in Ter Heyden verblijvende heer H. van Bever heeft gisteren tegen gesproken, dat hij zijn circus heeft verkocht. Op een persconferentie had de perschef van een ander circus, Boltini, meegedeeld dat het Circus van Bever naar Martinique was ver kocht. Volgens de heer Van Bever is deze mededeling volkomen onjuist. Hij heeft zijn circus met de tentmeester verhuurd aan de groothandelaar Corsani op Martinique en zal in no vember 1961 weer zelf met zijn cir- cu§ gaan reizen. Omdat de fiscale lasten de laatste tijd zwaar op het bedrijf drukten en de kinderen Van Bever goed werk bij circus Boswelli in Zuid-Afrika konden krijgen, heeft de heer Van Bever zijn circus tijde lijk verhuurd. Op Martinique zal het voor televisiedoeleinden worden ge bruikt, aldus de heer Van Bever. Vijftig doden bij ongeluk met bus in Brazilië In do Braziliaanse staat Sao l'aulo is een bus met leerlingen van een school in Sao José do Kio Preto in een rivier gestort. Vijftig inzittenden kwamen om liet leven.' Stoffelijk overschot op spoorrails gevonden Gistermorgen is even buiten het' sta tion te Zevenbergen het zwaarver- minkte lichaam gevonden van de 27- jarige ongehuwde fabrieksarbeider C. J. Traats uit Oudenbosch. De man is, waarschijnlijk door de duis ternis misleid, woensdagnacht hui ten het stationsemplacement tussen de rails terechtgekomen en is daar door een -passerende trein gegrepen. Het lichaam werd ontdekt door de bestuurder van een trein, die gister morgen omstreeks zes uur het sta tion Zevenbergen passeerde. De po litie acht misdrijf uitgesloten. nauw verbonden waren met 'u groot stuk luchtvaartgeschiedenis, maar bovenal ook om zijn grote kwalitei ten als mens". Nadat gisterochtend op Schiphol het overlijden bekend geworden was van dè oud-luclithavendirecteur U. F. M, Dellaert, zijn alle vlaggen gestreken. Alleen aan de hoofdingang" wappert d© officiële Scliiphol-vlag halfstok. Onder hét personeel van de luclitha-. ven vooral onder de ouderen die jarenlang met de heer Dellaert heb ben samengewerkt heerste giste ren grote verslagenheid. Een van de beid© opvolgers van de lieer Del laert, mr. J. C. H. A. van Stapele, verklaarde: „al wisten wij, dat de heer Dellaert ernstig ziek was, het bericht van zijn overlijden kwam voor ons toch als een zware slag. Zelfs op zijn ziekbed toonde liij een onverminderde belangstelling voor de gang van zaken op Schiphol. Wij kunnen zijn nagedachtenis' niet beter eren, dan door ziin levenswerk te voltooien op een wijze, zoals hij dat gewild zou hebben". De teraardebestelling van het stof felijk overschot van de heer Dellaert zal zaterdag 27 augustus plaats vin den te Amsterdam. Om 10 uur zal ter nagedachtenis van de overledene een plechtige requiem mis worden opgedragen in de kerk van St. Augustinus te Amstelveen, waarna de uitvaart om 11.15 uur zal geschieden. De begrafenis zal plaats vinden om 12.00 uur op de r.-k. begraafplaats „Zorgvlied" aan de Amsteldijk te Amsterdam. Ongeregeldheden in Leopoldstad (Slot van pag. 1 pen. als zij de Mijnstaat onder de voet hebben gelopen. Incidenten Tijdens de antl-Loemoemba-demon- straties in Leopoldstad schalde uit de luidsprekers de stem van premier Loemoemba, die sprak over de Afri kaanse solidariteit. De order tot vu ren werd gegeven, nadat demonstran ten stenen hadden gegooid naar een cordon van ongeveer honderd politie agenten. Ongeveer twintig demonstranten werden gearresteerd en met stok slagen en schoppen in een gepant serde gevechtswagen gedreven. Twee Europese verslaggevers werden mishandeld, van één hun ner.' werd een camera gestolen. De demonstranten bestonden voorna melijk uit aanhangers van de anti- Loemoemba gezinde Abako_ en Poena-partijen, en van de afge scheiden „Kalonji-groep" van Loe- mocmba's eigen Kongolese Natio nale Beweging. Bij het incident in de textielfabriek waar 1500 arbeiders staakten omdat zij voor het gehele personeel van 2700 man dezelfde loonregeling eis ten als aan het nieuwe Afrikaanse stafpersoneel was toegekend na de „Afrikanisalic" van het bedrijf, schoot de Kongolese politie op de stakers. Twee hunner werden aan de benen gewond. Nadat de schoten hadden weerklonken, verscheen eerst een jeep met Ghanese soldaten, die werd gevolgd door nog meer jeeps met Ghanese V.N.-politie, die onmid dellijk in stelling ging. De ontruiming van de binnenplaats door de Ghanezen voltrok zich onder het applaus van de toegestroomde menigte, die de Kongolese politie uit jouwde en de V.N.-soldaten toejuich te. Woensdagavond is iu de Boerhaave- klinielc te Amsterdam overleden de heer U. F. M. Dellaert. oud-directeur van Schiphol, die eind juni van dit jaar met pensioen ging. Foto: dinsdagochtend hing de vlag van de luchthaven halfstok. ""1 Het Wereldgebeuren „Pin-up-boy" Willy Brandts woensdag afgeko men benoeming tot kandi daat voor het Westdultse bondskanselierschap betekent, dal de „modernisering" van de Duitse j socialistische partij voortgang vindt. Brandt is van de ..moderne", niet-dogmatische richting een der j voormannen en propagandisten, in de nazi-tijd heeft hij als journalis- 1 tiek balling in Scandinavië gretig I kennis genomen van de opvattingen j die daar in socialistische kring heersten. Mede aan de invloed van Westberlijns ..regerende burgemees- 1 ter" moet het dan ook worden toe geschreven, dat de S.P.D. vorig jaar een ander programmajasjo aantrok. De wat ouderwetse slippen die aan de erfenis van Marx en Engels vast zaten werden afgeknipt. De nadruk werd gelegd op dc democratische ge zindheid van de dragers, die hen. fundamenteel van de communisten onderscheidt. Van klasscstrijd werd niet meer gerept; nationalisatie werd aangeduid ais „een doeltref fend en noodzakelijk middel doch slechts daar waar met andere met hoden een gezonde economische orde niet te bereiken is". Het nieuwe programma bood even eens het perspectief van een posi- Lieve verhouding tot de kerken. Niet slechts de principiële strijd van de oude garde en de nieu we richting is van invloed ge weest het aantrekken van een nieuw-aangemeten jasje en op de be noeming van de „moderne" socialist Willy Brandt als lijsttrekker. Zeer praktische, opportunistische overwe gingen hebben daarbij ook een rol gespeeld. Zou de S.P.D. met het vo- rige-eeuwse pak in het gedruis van de verkiezingscampagne-1961 ver zeild zijn geraakt, dan was deze partij van niets zo zeker ge weest als van onderspit-gedelf. Wel had men dan op een trouwe aan hang van doctrinairen kunnen reke nen. maar het percentage van die groepering in de Westduitse bevol king neemt steeds af. Een modern kostuum aangepast aan de omstan digheden in een welvaartsstaat niet een Wirtschaftswunder. kan goede diensten bewijzen bij de representa tie. De S.P.D. wil van „arbeidspar- tij" een „volkspartij" worden. Margarine veroorzaakte enige tienduizenden ziektegevallen De directeur-generaal van de volks gezondheid vérstrekt nog de volgen de nadere mededelingen over het op treden van ziektegevallen na gebruik van een bepaald merk margarine: Naar schatting hebben zich tot nu toe enige tienduizenden gevallen van deze ziekte, gepaard gaande met huidaandoening, over liet gehele land verspreid voorgedaan. Bij het overgrote doel van de patiënten heb ben zich de ziekteverschijnselen na hel gebruik van „Planta"-margarine in de nieuwe samenstelling voorge daan. Intussen is deze „Planta" met rode opdruk reeds door de fabrikant uit de, handel teruggenomen. Ook de ziektegevallen van de laatste dagen hebben over het algemeen een goedaardig karakter, hoewel in een ioeperkt aantal gevallen de ziekte een ernstig verloop heeft genomen. Het wetenschappelijk onderzoek naar de aard van de ziekte en naar het mo gelijke verband tussen het optreden der ziekte en het nuttigen van „Plan ta" met rode opdruk wordt door alle betrokken instanties onder leiding van de directeur-generaal met kracht voortgezet. Ook bij de ernstige gevallen hebben zich, zo werd nog medegedeeld, geen levensgevaarlijke complicaties voorgedaan. Men rekent onder ern stige gevallen alle patiënten, die in een ziekenhuis moesten worden op genomen. Bij het voortgezet onder zoek is ook de fabrikant betrokken. Het is, naar nader wordt vernomen, niet komen vast te staan, dat de ziekte besmettelijk is. Er is niets dat op besmettingsgevaar wijst. Brandt zal bij het streven naar grotere populariteit als leider i van de partij zeker belangrijk {werk kunnen doen. Hij heeft allerlei I factoren mee: zijn houding in de na- I zi-tijd, zijn beleid als .regerend I burgemeester" van Berlijn met een niet-eenzijdig samengesteld stads bestuur en zijn onvervaardheid te genover Russische dreigementen met betrekking tot zijn stad. Zijn tegenwoordige functie heeft belang rijke buitenlands-politieke aspecten. Brandt heeft vorig jaar zelfs een wereldreis voor de belangen van zijn stad gemaakt in verband met de toen door Kroesjtsjew opgewekte crisis. Daar komt nog bij, dat de 46-jai'ige Brandt wel wordt aangeduid als ..de pin-up-boy van de Duitse politiek". De tot de christendemocratische partij behorende 85-jarige bonds kanselier dr. Konrad Adenauer, die het vaste voornemen heeft om vol gend jaar wederom in het verkïe- zingsstrijdperk zijn vitaliteit te to nen, kan bij al zijn bekwaamheden niet op pin-up-kwaliteiten bogen. De presidentschapskandidaat van de Duitse socialisten heeft er direct bij zijn benoeming de nadruk op gelegd, dat de bondsrepu bliek ook onder een door hem sa mengestelde regering zou vasthou den aan haar bondgenootschappen en haar defensieverdragen met het Westen. Door deze verzekering te geven heeft hij een breuk willen aanduiden met het nabije verleden, toen sprekers van de Duitse socia listische pai'tij ook bij buitenlandse geestverwanten kritiek wekten door vlees-noeh-visserigheid. In de ko mende maanden zal veel afhangen van net antwoord op de vraag, of Brandts nieuwe toon inderdaad de boventoon is in de S.P.D. Wordt het tegendeel niet bewezen, dan kan het volgend jaar een nek-aan-nek-race worden. Opinievorsers heben uitgemaakt, dat in juli onder de Westduitse kiezers het aanhangpercentage van de C.D. TJ. 43 was, dat van de S.P.D. 39. Zal het tot een openlijke breuk komen? Kroesjtsjew zou de ernst van het geschil hebben toegegeven Agenten van de Amerikaanse en andere westelijke inlichtingen diensten speuren naarstig naar de tekst van een brief, waarin de Russische communistische partij tegenover de communisti sche partijen in het buitenland haar lezing geeft van het ideo logische geschil met China. Kringen van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken verklaarden donderdag, dat een afschrift van deze brief nog niet in westerse handen is geval len, doch dat bekend is dat in de brief een bijzonder scherpe aanval wordt gedaan op het streven van Peking om de politiek van „vreedzame coëxistentie" van Moskou in een tegenover gestelde politiek om te zetten. Volgens deze kringen bestaat er aan leiding om aan te nemen, dat er twee documenten in circulatie zijn; een voor de communistische groepen in de Sowjet-Unie zelf, en het an dere voor de communistische par tijen in het buitenland, die in het verleden voor bezieling eu leiding naar Moskou opkeken. Meu meent, dat een dezer documenten een ge censureerde lezing' en uiteenzetting bevat van een rede die premier Kroesjtsjew iu juni in Boekarest voor een geheime vergadering van regerende communistische partijen heeft gehouden. Uit het tweede docu ment zou volgens welingelichte lerin gen in Wasliington blijken, dat Kroesjtsjew de ernst van het geschil tussen de Sowjet-Unie en China heeft toegegeven en Peking zou hebben gewaarschuwd voor de consequenties van zijn stalinistische politiek. Volgens officiële kringen in Wash ington zouden de moeilijkheden tussen China en de Sowjet-Unie verder gaan dan een geschil over de vraag of de communistische landen moeten trachten hun doel stellingen te bereiken door een po litiek van vreedzame coëxistentie of door een politiek van militaire dreigementen. Het werkelijke ge schil, zo zegt men, betreft de strijd om het leiderschap in de communistische wereld en de ken nelijke vastberadenheid van Pe king om te fungeren als de enige authentieke stem van het interna tionale communisme. Tn Britse officiële kringen slaat men do ontwikkeling aandachtig gade, om te zien of het tot een openlijke breuk tussen do Sowjet-Unie en China komt. Men meent, dal' beide landen te zeer op elkaar zijn aangewezen om zicli een openlijke twist over ideologische meningsverschillen te kunnen veroorloven. In officiële kringen is men echter geneigd aan te nemen, dat het centraal comité van de Russische communistische partij een brief over dit geschil onder de partij-organisatie heeft laten circu leren. Communistische diplomatieke kringen in Londen ontkennen het be staan van deze brief niet. WILLY BRANDT ..kanseliersehapskandidaat Ir. Bilderbeek directeur van het spoorwegbouw bedrijf Op 31 augustus aanstaande zal prof. ir. J. L. A. Cuperus wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie van directeur van de N.V. spoorwegbouwbedrijf neerleggen. Hij wordt per 1 septem ber aanstaande opgevolgd door ir. E. van Bilderbeek, voorheen chef van de dienst van de exploitatie van de N.V. Nederlandse Spoorwegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3