Leen Minderhoud veroverde weer ringrijbeker van de koningin RYNBENDE'S NIEUW ROOD Zeeuwse Almanak &2fvin SeMtapé OFFICIER VAN JUSTITIE OP DE BRES VOOR NAAMGEVING COMMISSARIS SPRAK MET GOESE EN KL0ETINGSE RAAD Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 26 AUGUSTUS I960 UNIEKE PRESTATIE OP MIDDELBURGS In 45 beurten miste Westkappelse rijder slechts tweemaal.... (Advertentie) WEER GING DE NAAM Minderhoud, die van de sterke ringrijdersfamilie uit Westkapelle, gisteren van mond tot mond Nu tijdens de koninklij ke ringrijderskamp op de Molenwaterbanen te Middelburg, waar Leen Min derhoud op grootse wijze demonstreerde, dat hij ongetwijfeld de beste lansier is, die ooit op de Zeeuwse ringrijbanen verscheen. Want van de 45 maal, dat hij tijdens de finales en do kampen op zijn sterk paard onder de ringpoort doorsnelde, sloeg hij 43 maal de ring met een felle tik aan zijn lans! Slechts de eerste en de laatste ring miste hij En tussen deze unieke krachtsinspanning in veroverde hij voor de tweede achtereen volgende maal de beker van koningin Juliana en stak bovendien de meeste volringen, namelijk 31. Wanneer Leen Minderhoud er volgend jaar in slaagt deze kamp weer te winnen, wordt hij mét Z.R.V.-voorzitter P. Brasser en de Zoutelandse rijder Piet Dingemanse definitief winnaar van deze fraaie beker. Voorzitter Brasser won de beker namelijk in 1921 en Dingemanse kreeg in 1933 de beker definitief in eigendom. De strijd is weer bijzonder spannend geweest, van de vroege morgen, toen de voorronde van 22 beurten begon, tot de late avond. De ringrijders kampten fel voor een plaats in de grote finale. Hoe fel blijkt wel uit het feit, dat sterke rijders als Wim Maljers (winnaar in Vlissingen), Piet Rooze (winnaar van de jubi leumkamp), Cor Abrahamse en an deren er niet in slaagden zich bij de beste 30 te klasseren. Deze uitver korenen begonnen, nadat alle 108 deelnemers onder aanvoering van een tamboersgroep van het Seroos- kerkse E.M.M. met de diverse ver- enigingsvlaggen in een bonte lange stoet door de stad getrokken waren, 's middags aan een enerverende kamp. Nadat de laatste beurt voor de 10 finaleringen verreden was, hadden Leen Minderhoud en de verrassend goed rijdende Lein de Pagter uit Koudekerke 10 maal de ring haar scherp getroffen. Vijf rijders hadden er 9, namelijk Lein Brasser jr. uit Veere, Bram Roelse uit Koudekerke, Lou Vos en Jaap Koppejan uit Zou- telande en de jonge Jan de Pagter uit Ritthem. Verder waren er nog tien lanciers, die 8 maal raak ge stoken hadden Beslissing Twee „omrackeers" gaven Minder houd en Do Pagter elkaar niets toe in de strijd om de beker van konin gin Juliana. Maar in de derde „om mekeer" miste de Koudekerkse rij der. Toen, enkele seconden later ver kondigde een juichkreet uit de vol spanning meekijkende toeschouwers- rijen de triomf van de Westkappe- laar. Uit handen van de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, ontving Leen Minder houd de eerste beker, terwijl de beker van prinses Wilhelraina aan Lein do Pagter overhandigd werd. In de strijd om de beker van de ge meente Middelburg gaven Bram Roel se en Jaap Koppejan zelfs na 2 „om- mekeers" op de grote ring elkaar niets toe op de kleine ring. Eerst de vierde „ommekeer" bracht de be slissing, ten gunste van Roelse. De vierde beker die van wijlen Jan Franck werd eigendom van Jaap Koppejan, Jan de Pagter veroverde de P.Z.C.-beker, Lou Vos die van de Algemene Zeeuwse, Lein Brasser jr. de plaquette van de firma Jobse en Jaap van Wallenburg de Caltex-be- ker, waarvoor hij 9 tegenstanders moest overtroeven. 2 maal 10 Ook in de „kleine" finales werden uitstekende pi-estaties op het score bord gebracht. In de baan bij de mu ziektent staken Wim Maljers uit Veere en Bram Poppe uit Grijps- kerke alle 10 ringen aan him lans en in de tweede baan deden Bram Peper uit Aagtekerke en P. de Vis ser uit Vrouwenpolder dat negen maal! De pollepel werd na een op merkelijk snelle strijd gewonnen door de Veerse rijder Lein Brasser jr. Onmiddellijk na de wedstrijd werden de acht bekers uitgereikt. De com missaris der koningin sprak zijn waardering uit voor het feit, dat er ondauks de verlate oogst, toch ruim over de 100 rijders opgekomen waren. Wethouder drs. Th. J. Westerhout van Middelburg roemde de kwalitei ten van Bram Roelse, die nog slechts voor de 3e maal in een grote kamp verscheen, maar toch reeds de beker van de gemeente veroverde. De heer P. Blaauw, de V.V.V.-voorzitter, overhandigde de beker van Jac. Franck, die nu reeds voor de 22e maal verreden, maar nog nooit in eigendom gewonnen werd, en de heer F. B. den Boer de P.Z.C.-beker. De 6e, 7e en 8e beker werd vervol gens overhandigd door de heren J. J. Meijboom, A. Jobse en J. Coone. De heer Blaauw sprak een welkomst en slotwoord. Spontaan 's Avonds werd de prijsuitreiking voortgezet. Aan het begin daarvan sprak de heer Blaauw zijn dank uit tot de rijders, de folkloristische com missie onder de bezielende leiding van de heren P. Brasser en J. Dron- kers, tot de dames van de versie ringsjury en tot de politie. Z.R.V.- voorzitter Brasser dankte hierop na mens zijn leden de besturen van Handelsbelang, V.V.V. en de stich ting Nieuw Walcheren. „Wij hebben gezamenlijk getoond hetgeen we op het gebied van folklore tot stand kunnen bren gen. Dat Is mede te danken aan de spontane medewerking van de be volking", aldus de heer Brasser, die tot slot aan de 71-Jarige P. Maljers uit Veere een aandenken overhandigde, daar deze reeds rond de 50 jaar op elke wedstrijd acte de présence geeft. Als speciale gasten zou deze dag een deputatie uit de Belgische gemeente Damme de wedstrijden bijwonen. Damme viert dit jaar namelijk zijn Op het Middelburgse Molenwater werd gisteren een spannende strijd tussen de Zeeuwse ringrijders ge streden. Op de foto een der deelne mers in actie. (Foto P.Z.C.). VAN TOT J GEMENGD TOERNOOI Vólgende week zaterdag zal het op het voetbalveld van Westdorpe zeer gemengd toegaan. Tijdens een voet baltoernooi zullen namelijk tegen elkaar in het veld treden: de leden van de brandweer, het feestcomité, de boerenbond, de luchtwachtafde- ling en het gemeentepersoneel. En om het geheet een nog wat gemeng- der karakter te geven dan het al heeft, zal de muziekvereniging „Ei kels worden Bomen" haar vrolijke klanken over het gemêleerde gezel schap laten klinken. Het is te hopen dat het'een en ander veel bezoek zal trekken want de opbrengst zal ten goede komen aan het Koningin Wil- helminafonds voor de kankerbestrij ding. GESCHENK Het Amerikaanse echtpaardat naar Zuid-Beveland was getogen om zich enig inzicht te verschaffen in de om standigheden, waarin hun voorou ders, afkomstig van een der dorpen, hadden geleefd, pakte de zaken gron dig aan. Het voorvaderlijk dorp werd aan alle kanten bekeken en natuur!ijk gefotografeerd. De activiteiten van het echtpaar bleven niet onopgemerkt bij een deel van de dorpsjeugd en een vijftal kna pen, in leeftijd variërend van tien tot twaalf jaar, volgde de Amerikanen bijna letterlijk op de voet. Aan het einde van het bezoek, toen de gasten postvatten bij de bushalte naar Goes ontwikkelde zich een boeiende con versatie. De jongens moesten hun namen noemen en de Amerikanen probeerden die namen dan zo goed mogelijk uit te spreken; een spelletje, dat een bron van onschuldige pret werd. Die pret steeg bij de knüpen tot enthousiasme, tóen de oom uit Amerika" deed wat men redelijker- ■tcijs van zo'n oom mag verwachten hij haalde zijn beurs tevoorschijn. De knapen keken gespannen toe. .,Oom" rommelde wat in de munt stukken. Vijf groezelige handjes werden geopend naar hem uitge strekt. Toen gebeurde het: in ieder handje deponeerde de Amerikaan plechtig één koperen cent en stra lend, als was hij Marshall zelf, ver dween hij even later met zijn vrouw in de bus DUIDELIJK Mag de toestand in Westdorpe op vermelde zaterdag enige on duidelijkheden geven, in Brou wershaven zijn vele onduidelijk heden uit de weg geruimd. Daar voor heeft de A.N.W.B. gezorgd door nieuwe wegwijzers met dui- i delijke verwijzing naar de buur gemeenten in de kom te plaatsen. En vooral op de markt doen de borden het reuze aardig. VER De wegwijzers van de A.N.W.B. ver melden vele plaatsnamen, maar toch zeker niet die waar de ballonnetjes van de kinderen uit Haamstede zijn terechtgekomen. De ballonnetjes zijn namelijk zwevend velo kilometers gegaan. Van de 900 in de lucht ge stuurde kaartjes kwamen er 108 terug. Burgemeester Van Citters heeft lange tijd gepuzzeld, en als on bedreigd winnaar kwam uit de bus Leo Prince uit Haamstede. Zijn bal lonnetje legde niet minder dan 700 kilometer af. In de buurt van het ei land Rügen, ver achter het ijzeren gordijn werd het kaartje gevonden. De tweede en derde prijs gingen naar Marina Zweedijk en Lieneke Fierens wier ballonnetjes broederlijk naast elkaar bij Lüneburg in West- Duitsland daalden. BEZOEK In omgekeerde richting zijn 27 jongelui van de „Evangelische Gemeinde" uit Refrath bij Keulen getrokken. Zij bevinden 'zich na melijk sinds maandag in Veere, als gast van de Nederlands Hervormde gemeente. Vorig jaar bracht ds. Wieringa met 9 jon gelui uit Veere een bezoek aan Refrath en daar kwam onvermij delijk een tegenbezoek uit voort. Enthousiast trekken ze cr dage lijks met de fiets op uit, hetzij naar het strand of op excursie. De jongens zijn ondergebracht in bet jeugdgebóuw, de meisjes bij Veerse gezinnen. Op het pro gramma staan onder meer een bijbelbespreking en een orgelcon cert. GOUD Tot besluit nog een vermelding van een heugelijk feit. Het betreft het echtpaar Van der Peyl-Fagg uit de Nieuwstraat te Vlissingen dat woensdag zijn gouden bruiloft zal vieren. -y 'houd dit merk IN 'T oog Verwacht u 100% profijt van transparant kleefband? Let er dan op, dat u het merk Sellotape, Jiet échte Sellotape krijgt. KLEEFBAND Haal 'f bij uw kantoorboekhandel 700-jarig bestaan, tijdens welk feest men de Walcherse ringrijders wel eens aan het werk wilde zien. De gemeentebestuurders uit Damme wa ren echter niet komen opdagen, om dat men onderling niet geheel tot overeenstemming kon komen over liet wel of niet uitnodigen van de Z. R.V.'ers. De volledige uitslagen van de ko ninklijke ringrijderij publiceren wij in een volgend nummer. AAN JONGENS GEEN MEISJESNAAM.. Mr. v. d. Dussen schrijft Z.-Vlaamse gemeenten Do officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg, mr. G. J. B. van der Dussen, heeft een schrijven over het gebruik van jongens- en meisjesnamen toege zonden aan diverse ambtenaren van de burgerlijke stand van ge meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij dringt er bij hen op aan de ouders van pasgeboren baby's in overweging te geven hun kinderen zodanige voornamen te geven, dat daaruit te allen tijde het geslacht kan worden opgemaakt. De bedoeling van mr. Van der Dussen is weer enige orde te scheppen in de chaos van de voor- naamgeving. De laatste 150 jaar, zo verklaarde hij ons, is de voornaam- geving in een soort moeras terecht gekomen. Hoewel het gebruik van namen van een ander geslacht niet strafbaar is, is de omvang waarin dit geschiedt, verre van wenselijk. De heer Van der Dussen kan het alleszins billijken, dat om reden van religieuze aard een jongen als tweede voornaam een meisjesnaam krijgt (of omgekeerd), maar in vele gevallen is het alleen een kwestie van: „het is gebruik in onze familie". Vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen en met name in rooms-katholieke ge zinnen komt het nogal eens voor dat de jongens bij hun geboorte als tweede en of derde naam een meisjesnaam krijgen. Ook omge-, keerd is dat veelvuldig het geval. j Meisjesnamen als Germaine, Fran- i cina, Hendrika, Bernadine enz. i worden vaak als tweede of derde jongensnaam gebruikt. Hoewel het j gebruik van namen van een ander j geslacht niet strafbaar is, dringt de j officier van justitie bij de recht- j bank te Middelburg er bij de amb- j tenaren van de burgerlijke stand i op aan hun invloed aan te wen- I den bij de ouders van jonggebore- j nen om jongens alleen jongensna- men te geven. Voor de meisjes j geldt uiteraard dezelfde regel. Bij informatie op verschillende ge- meentesecretarieën in Zeeuwsch* i Vlaanderen bleek ons, dat tal van j jongens en meisjes'bij hun geboor- te respectievelijk als tweede en of I als derde naam een meisjes- of I jongensnaam krijgen In tal van fa- j milies is het namelijk gebruik een I jongen met zijn tweede naam naar j een grootmoeder te noemen. In een enkel geval komt het zelfs voor, i dat de eerste naam van een jongen een meisjesnaam is Dat dit bij officiële instanties vaak verwar- - j rend wérkt, spreekt haast venzelf. Desgevraagd verklaarde mr. Van der'Dussen ons, dat de toevoeging i „Maria" aan een jongensnaam geen bezwaren ontmoet. Deze i naam is zo algemeen ingeburgerd, j dat men „Maria" ook als een jou- j gensnaam kan beschouwen. Voorts j stelde de officier nog, dat de naam- i geving uiteindelijk alleen een zaak i is van de ouders. Wettelijk kunnen j geen maatregelen worden geno- i men tegen ouders, die hun pasge- i boren zoon een meisjesnaam geven als tweede naam. IiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniinininiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH OVER GRENSWIJZIGING Kloetinge moet houding nog bepalen De commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en liet lid van Gedeputeerde Staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes hebben donderdag in Goes en Kloetinge besprekingen gevoerd met de resp. gemeentebesturen over de partiële grenswijziging tussen beide gemeenten. De raden van deze gemeenten hebben hun standpunt inzake de voorgeno men grenswijziging kenbaar ge maakt. De commissaris en mr. Mes woon den 's morgens een bespreking bij met de raad van Goes in het stadhuis Uitgangspunt vormde het voorstel van Goes om het grondgebied van die stad met 140 ha van de gemeen te Kloetinge uit te breiden. Zoals bekend was dit voorstel van Goes een antwoord op het grenswijzigings- voorstel van Gedeputeerde Staten, dat niet verder ging dan 100 ha. Uiteen gezet werd, dat Goes de 40 ha ex tra nodig heeft, teneinde een nieu we weg naar de haven op eigen ge bied té kunnen aanleggen. Tevens zou daardoor de mogelijkheid worden geschapen te zijner tijd tot aanleg van een aftakking van de spoorlijn over te gaan, die eveneens over grondgebied van Goes naar het in dustrieterrein zou kunnen lopen. De wensen van Goes werden als reëel beschouwd. In Kloetinge waar de burgemees ter afwezig was werd in de mid daguren een bespreking gevoerd met dc gemeenteraad. Over het algemeen waren de raadsleden niet enthousiast over het feit, dat Goes 40 ha méér grondgebied wil krijgen bij de grens wijziging. Overigens hebben de KJoetingse raadsleden nog geen deskundige toe lichting gekregen over deze kwestie, zodat het moeilijk was een oordeel te geven. In een in begin september a.s. te houden vergadering zal de Kloetingse raad na deskundige toe lichting zijn standpunt ten aanzien van de grenswijziging bepalen. Rillander viel in betonnen kelder Donderdagmorgen is op de boerderij „Westhof" van de maatschappij „De Bathpolders" te Rilland-Bath de 86- jarige J. van R. bij een bedrijfsonge val levensgevaarlijk gewond. De heer Van R. die timmerman-metse laar in dienst ran de maatschappij is, had samen met een collega op de zolder van de boerderij een techni sche bespreking. Hierbij deed de heer Van R. een stap achteruit, en viel door een gat van 50 bij 60 centime ter in een 3 h 4 meter lager gelegen betonnen kelder met een diepte van 2.60 meter. De man werd zeer ernstig aan het hoofd gewond. Zijn Collega waar schuwde daarop in allerijl' dokter G. J. Noome uit Krabbendijke. Déze constateerde levensgevaarlijke ver wondingen aan het hoofd, en liet het slachtoffer met de Krabbendijkse zie kenauto naar het St.-Elizahethzie- kenhuis te Tilburg overbrengen. Daar voor het leven van Het slacht offer wordt gevreesd, werden hem de sacramenten der Stervenden toe gediend. Onprettige vakantie ervaring in Duitsland Do heer en mevrouw S. uit Sas van Gent die per auto een vakantiereis door Duitsland maakten, hebben daar een wel zeer onprettige erva ring opgedaan. ïn Könlgswinter kwamen ze tot de onaangename onfc- dekking dat hun nieuwe auto was verdwenen. De heer S. trof reeds voorbereidin gen om de terugtocht zonder auto te aanvaarden toen enige tijd na de vermissing bleek dat de auto gestó len was maar door de politie op een afstand van ongeveer 40 kilometer van Königswlnter werd teruggevon den. De kofferruimte was echter opengebroken en een. draagbare ra dio, fototoestel en het reservewiel bleken te zijn verdwenen. Een maand gevangenis voor mosseldiefstal De rechtbank te Middelburg heeft twee mosselvissers uit Philippine, de gebroeders J. P. R. en F. B., die op 12 augustus terecht hadden gestaan wegens diefstal van mosselen, elk veroordeeld tot een onvoorwaardelij ke gevangenisstraf van een maand. Tevens werden de korren, waarmee de vissers gevist hadden, verbeurd verklaard. De gestolen mosselen, 2500 kg, zullen aan de perceeleige naar worden teruggeven. De chauffeur A. v. d. M. uit Sint- Annaland werd veroordeeld tot een onvoorwaardelijke geldboete van 150 of 30 dagen wegens het ver oorzaken van een aanrijding op de kruising Oostdijk-Rijkswege te Sint- Philipsland. Het vonnis van de Zierikzeese kan tonrechter, 25 of 5 dagen, dat deze tractorchauffeur J. D. en de land bouwer A. F. uit Zonnemaire had opgelegd wegens het ongeoorloofd zoeken van eieren waartegen zij in appèl waren gekomen vernie tigde de rechtbank. Op andere gron den werden zij echter veroordeeld tot eenzelfde boete: 25 of 5 dagen. A. P. E. Rammeloo benoemd in Visseriibestuur Bij besluit van de minister van fi nanciën is in de vacature van de heer Ph. M. Wijne tot lid van het Bestuur der Visserijen op de Zeeuw se Stromen de heer A. P. E. Ramme loo benoemd. De heer Rammeloo woont te Philippine en is voorzit ter van de vissersvereniging „Philip pine". Kapelaan D. Kempers in parochie Goes benoemd Vijf jaar in Middelburg Kapelaan 1). Kempers, die sinds sep tember 1955 in Middelburg werk zaam is, gaat de stad verlaten. De bisschop van Breda heeft hem tot kapelaan benoemd in Goes, om daar deken Holtkamp te assisteren bij de zielzorg van- de parochie Goes. In de 5 jaren, dat kapelaan Kempers in Middelburg is geweest, heeft hij zijn sporen daar wel verdiend. Hij was een harde werker die men op alle terreinen van de zielzorg en het maatschappelijk leven aantrof. Veel heeft hij gedaan voor de jeugdbewe ging en de andere organisaties in de parochie. Voor de rooms-katholieke gemeenschap heeft hij veel gedaan en ook heeft hij verschillende malen samengewerkt met zijn collega do minees in de stad. Naast Middelburg had de kapelaan ook de zorg over Domburg. Op een nog nader te bepalen tijd zal de parochie Middelburg officieel af scheid nemen van kapelaan Kem pers. Haamstede boekte in 1959,124.500 overnachtingen In 1959 zijn itn Haamstede 124.500 over nachtingen geboekt, zó" blijkt uit de gastenstatlstiek over dit jaar. Deze ovemachtigen waren verdeeld over 10.304 personen. Hiervan logeerde 8 pet. in hotels en pensions, 26 procent logeerde gemeubileerd en tweederde van het totaal kampeerde in Haam stede. Twaalf procent van het aantal overnachtingen was door buitenlandse toeristen, voor het overgrote deel Duitsers. De Nederlandse vakantiegan gers vormden in 1959 dus de grootste groep ia Haamstede. Jaarvergadering Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond De datum van de algemene ver gadering van de Zeeuwsche Polder en Waterschapsbond, die op 10 sep tember zou worden gehouden, is na der bepaald op zaterdag 15 oktober. (Advertentie) HET WF.ER? Luister naar de BigBen-tipa elke dag over Radio Luxem- burg(208 en49 meterj.Direct na de weerberichten. PLAS TIC REGENJASSEN zo klein, zo licht zo waterdicht VANDAAG. Middelburg City: Du bist wunderbar, 20 uur. a.l.; Electro: The captain's table, 19 en 21 uur. 13 jaar; Miniatuur Walcheren, Molenwater, geopend 9 22 uur: Abdij: klank- en lichtspel, rondgangen om 19.45, 20.45 en 21.45 uur; Vakantiespelweek: optocht ver sierde fietsen, start Graanbeurs, 10 uur: fietsenrally met verkeerswed- strijd, start Schouwburg, 14 uur; Mu ziektent Molenwater: concert door O.N.D.A, 20 uur. Vlissingen Luxor: Het meisje met de groene ogen, 20 uur, 14 jaar; Alham- bra: Fotomodellen en chantage, 20 uur, 18 jaar. Goes Grand: De laatste over, 20 uur, 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2