PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT r Ghanezen riepen Kongolese politie tot de orde in roerig Leopoldstad Soedan vraagt om V.N.-strijdmacht Waterrijk Zeeland heeft gebrekkige zwembad-accommodatie BILT MENIGTE EISTE HEENGAAN VAN FASCISTISCHE LOEMOEMBA" Olympische Spelen begonnen Dubbel werk.... HET WEER IN EUROPA DE DILI VERWACHT. 203e jaargang - no. 200 Dagblad, uitgave van de lirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. "an de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteurw. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, f 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 26 aug. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels; 25 cent per regel met een minimum van 125. „Brieven oureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 350300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60 tel.2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Z:erikzee. red. tei. 2425. adm. tel. 2004. Onder gejuich van beschoten stakers I I -J Volgens in Elizabethstad ontvangen berichten rukken troepen van de Kongolese premier Loemoemba reeds snel op door het gedeelte van Kasai, dat zich tot. een onafhankelijke Mijnstaat had uitgeroepen onder leiding van de Baloeba-leider Albert Kalonji. Intussen worden nieuwe wanordelijkheden tussen Kongolezen onder ling gemeld uit Leopoldstad. Tijdens de openïngszitting van het pan- Afrlkaanse congres heeft de Kongolese politie gepoogd een menigte van een duizendtal demonstranten uiteen te jagen door over hun hoof den en in enkele gevallen raak te schieten. De demonstranten zwaai den met spandoeken waarop het heengaan van de „fascistische Loe moemba" werd geëist. Twee betogers zijn gewond geraakt, vermoe delijk door ketsende kogels. Een politieman raakte gewond toen hij door enkele opgewonden betogers afgeranseld werd. De Kongolese politie schoot op de binnenplaats van een textielfa briek op een groep Kongolese stakers. Twee stakers wei-den gewond, alvorens Ghanese politietroepen verschenen die de Kongoles politie gelastten, de wapens te ontladen. De Ghanese militairen ontruimden met voorbeeldige discipline de binnenplaats van iedereen die zich daar bevond, dat wil zeggen van zowel de stakers als de Kongolese politie. Secretaris-generaal Hammarskjöld van de Verenigde Naties heeft woens dagavond voor de eerste maal bespre kingen gevoerd met de dinsdag ge vormde adviescommissie voor het op treden van de Verenigde Naties in Kongo. In de commissie zijn de lan den vertegenwoordigd die troepen, in Kongo hebben: Canada, Ethiopië, Ghana, Guinee, India, Indonesië, Ier land, Liberia, de Mali-federatie, Ma- Spelen In de komende veertien dagen zal een belangrijk deel van de mens heid wat minder aandacht heb ben voor het tumult van de vele twisten in deze wereld en wat meer aandacht voor een der saambinden- de factoren. Die saambindende fac tor is de sport. Gisteren zijn in Rome de Olympi sche Spelen begonnen, ondanks de koude oorlog, de atoombewapening, de kleine revoluties en opstanden, de economische controversen en de po litieke jaloersigheden, Zij zullen grootser e'n' "indrukwekkender zijn dan ooit tevoren. Het aantal deelne mers zal talrijker zijn, er zal meer publiek komen en vele oude records zullen sneuvelen. Na de spelen zul len tienduizenden mensen zich afvra gen of er dan nimmer een einde zal komen aan het opvoeren van de men selijke sportprestaties. Dat zijn dan de échte sportmensen, die in de Olympische Spelen slechts een machtig sportfestijn zien. och reikt de betekenis van de Olympische Spelen heel wat verder dan de sportwereld al- T leen. Die spelen zijn een van de schaarse „contact"-feesten der mensheid. Zij overbruggen politeieke, gods dienstige. raciale en staatcsgrenzen. Op de sportvelden van Rome zullen mensen van elke huidskleur, van elk geloof, van elke nationaliteit en van elke politieke partij gelijke kansen krijgen. Als aan iemand het eremetaal ont gaat, dan zal hij geen verontschuldi ging kunnen vinden in achterstelling, onderdrukking of welke onsportieve uitvlucht ook, hij zal zijn tekort schieten op „sportieve wijze" aan zichzelf moeten toeschrijven. Dat werkt karaktervormend en tege lijk verbroederend op internationaal niveau. Het betekenisvolle van de Olym pische Spelen is, dat zij op dat internationale niveau aandacht vraagt voor de deugden, welke dooi de sportbeoefening worden versterkt. Die deugden zijn vele jai-en geleden reeds omschreven als: gevoel voor de gemeenschap, gevoel voor samenspel, gevoel voor rangorde en gevoel voor tucht, vooral zelftucht. Deze deugden zijn van grote beteke nis voor de gehele maatschappij en daarom zullen behalve de sportmen sen ook vele niet-sportbeoefenaren met warme belangstelling de Olym pische Spelen volgen en bovendien zullen zij in hun egien land de sportbeoefening- helpen bevorderen. Het ziet er naar uit, dat in de toe komst de Olympische Spelen nog in omvang zullen groeien, want over de gehele wereld neemt de sportëbeoe- fening toe. Ook wordt het wereld-.; v.erkeer en dus het bezoek aan inter- nationale manifestaties voortdurend gemakkelijker. Over vijftig jaar zal men wellicht glimlachen om de bescheiden opzet van het Olympisch festijn te Rome. Men zal dan veel indrukwekkender manifestaties organiseren en er zul len ook nieuwe verbazingwekkende records gevestigd worden, waarbij Rome 1960 nauwelijks meer zal mee tellen. Toch zal er iets gelijk ge bleven zijn en zelfs gelijk moeten blijven. Dat zullen de deugden zijn van de sportieve mens. omdat bet streven naar die deugden van alle t.ijden is! Spreken wij hier tenslotte de hoop uit. dat de Nederlandse sportmensen te Rome tot goede prestaties zullen komen en dat deze Nederlandse mannen en wouwen er toe zullen medewerken om deze Olympische Spelen tot een succes tc makenook zal het voor hen niet allemaal goud zijn, dat in Ro me blinkt! roleko, Pakistan, tic Soedan, Zweden, Tunesië en de Verenigde Arabische Republiek. Conferentie Tot nu toe zijn slechts vertegen woordigers van 9 Afrikaanse lan den in Leopoldstad aangekomen om de conferentie van Afrikaanse sta ten bij te wonen, die Loemoemba heeft georganiseerd. Twintig Afri kaanse landen waren uitgenodigd. Volgens de plannen had het een conferentie moeten worden van mi nisters van buitenlandse zaken. Er zijn momenteel echter maar een paar ministers van buitenlandse zaken in Leopoldstad. onder wie minister Ru dolph Grime van Liberia. Geen verzet? Omtrent de toestand in Kasai wordt bericht, dat de duizend soldaten die Loemoemba naar Loeloeaburg heeft gestuurd, waarschijnlijk op de trein zijn gestapt in de richting van de steden Gandajika en Locpoeta, gele gen in KalonjPs Mijnstaat op on- geveer 50 kilometer van de grens j van Katanga. Er is geen melding gemaakt van enig verzet van het legertje van 250 Baloebasoldaten en 200 politieman nen, dat Kalonji inderhaast op de been heeft gebracht. Kalonji heeft een beroep op pre mier Tsjombe van Katanga ge daan om militaire hulp. Tsjombe heeft geantwoord, dat hij wapens wil leveren, maar dat de Katan- gese militairen in eigen land moeten blijven in afwachting van de aanval van Loemoemba's troe- Zie slot pag. 3 kol. 4) NAAR DE GAULLE ALS RUST TERUGKEERT Premier Modibo Iveita van Soedan heelt donderdag op een pers conferentie te Bamako, de hoofdstad van de republiek, meege deeld dat zijn regering een boodschap aan de secretaris-gene raal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld heeft gezonden, met het verzoek de Veiligheidsraad bijeen te roepen en Soedan te helpen, „nu Frankrijk geweigerd heeft zijn militaire akkoor den met de Mali-federatie te eerbiedigen". „Wij hebben de V.N. verzocht een strijdmacht te sturen", aldus de eerste-minister. Hij zei niet van oordcel te zijn, dat alle overeenkomsten met Frankrijk in het geding zijn. Bezoek van „Karei Doorman" aan Japan gaat door Van welingelichte zijde te Tokio is donderdag vernomen dat de Japanse regering heeft besloten de Indonesi sche nota waarin Japan werd ver zocht de toestemming voor het be zoek van het vliegkampschip „Karei Doorman" aan Jokohama van 8 tot 12 september in te trekken, van de hand te wijzen. President Soekarno had in zijn nota de Japanse regering ervoor gewaar schuwd dat het bezoek van de „Ka vel Doorman" aan Japan ernstige ge volgen zou kunnen hebben voor de Indonesisch-Japanse betrekkingen. Malibataljon mag geen werktuig van Tsjombe zijn Naar aanleiding van de uitnodi ging van De Gaulle om naar Parijs te komen, verklaarde Keita dit te zullen doen, zodra de gemoederen in Soedan tot rust zijn gekomen. Hij over woog niet een Afrikaanse top- conferente te beleggen om in de kwestie van het uiteenvallen van de Mali-federatie Soedan en Senegal te bemiddelen. Elk initiatief in die richting zou echter zijn instemming hebben. De Soedanese premier verklaarde, dat Bamako thans de hoofdstad van de Mali-federatie is geworden en dat de regering en de grondwet van de federatie in haar huidige vorm zul len worden gehandhaafd. Met elke staat die na de splitsing in de federatie een onafhankelijke staat Senegal erkent, zullen dc betrekkin gen worden verbroken. Armoede een fabel Op economisch gebied zal Soedan, volgens Keita, afzetgebieden en dooi - voermogelijkheden buiten Senegal zoeken. „Wij zullen bewijzen, dat de armoede van Soedan een fabel is". De premier deelde in dit verband mee, dat Senegal enige uren tevoren had voorgesteld, het handelsverkeer met Soedan te hervatten. Voorts was woensdag de ónderdirecteur van de spoorweg van Dakar, de hoofd stad van Senegal naar Niger in Ba mako aangekomen met het oog om een hervatting van het spoorwegver keer tussen Senegal en Soedan te be spreken. Het was geenszins Soedans bedoe ling om een monetaire zone in te stellen, tenzij de omstandigheden daartoe zouden nopen. Keita deed tenslotte een beroep op het Maljleger in Senegal en Soedan om waakzaam te blijven. Ook bond liij het Malibataljon in Kongo op het hart om niet een „blind werktuig" in handen van premier Tsjombe van Katanga te worden. Ilij kondigde aan dat de Mali-federatie een afge vaardigde bij de Ver. Naties zal aan wijzen, als de toelating van dit ge bied op de zitting van de algemene vergadering aan de orde komt. [Het departement van politie van dc stad New York heeft bëgTip voor de spanningen en gevaren waaraan de politie in een stad met bijna 8 miljoen inwoners da gelijks blootstaat en is geneigd wel het een en ander door de vin gers te zien. Toen agent Salvatore Messina 33 dagen ziek was in 1957 werd er niets van gezegd. Men praatte er niet over toen hij 53 dagen op ziekenrapport stond in 1958. Het departement vroeg niets toen Messina 113 dagen absent was in 1959, maar men begon een tikje achterdochtig te worden, toen hij zich dit jaar al 167 dagen ziek had gemeld en liet jaar nog lang niet om was. Enig speuren bracht aan het licht dat Messina een tweede be trekking had als deskundige in het lassen en in metaalbewerking bij een vliegtuigfabriek, waar hij ongeveer 38.000 gulden per. jaar verdiende boven zijn salaris van 23.000 gulden per jaar als politie agent. v Messina, veteraan uit de Tweede Wereldoorlog, kwam in 19o0 bij de politie. Hij is ontslagen van zijn post, die hij slechts zelden bezette en kan een vervolging te gemoet zien wegens overtreding van de politïevoorschriften. Donderdag zijn in Rome voor de zeventiende maal de moderne Olympische Spelen geopend met een kleur rijk défilé van vertegenwoordigers der vijfentachtig deelnemende naties. Dit is liet moment, waarop de Italiaanse atleet Consolini oud Olympisch kam pioen en oud-wereldrecordhouder discuswerpen namens alle deelnemende atleten ongeveer zesdui zend in het overvolle Olympisch Stadion de Olym pische eed uitspreekt. (Voor verder nieuws over de Olympische Spelen verwijzen wij naar pagina 9). Onrust onder arbeiders in metaalindustrie Bij de Nederlandse Dok- en Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam is gisterochtend een deel van de ar beiders niefc aan bet werk gegaan. De directie schatte gistermiddag dat een derde van het totale aantal arbeiders (4000) aan do wilde sta king deelnam. Een delegatie van arbeiders <vilde woensdag met de directie een aantal eisen tot loonsverhogingen, o.a. ver hoging der tarieven en invoering van de 45-urige werkweek, bespreken. De directie was echter niet bereid de delegatie te ontvangen omdat zij zich op het standpunt stelt dat als er onderhandeld wordt dit met de ondernemingsraad of de erkende vakorganisaties geschiedt. Zodra men weer aan het werk is, zal de on dernemingsraad bijeen worden ge roepen. Ook op de werf van de Rotter damse Droogdok Maatschappij te Rotterdam was enige onrust merkbaar. Woensdagavond is, eveneens over de tariefkwestie, door arbeiders van de R.D.M. ver gaderd met de gezamenlijke bon den. Van werknemerszijde wordt geëist dat de tarieftoeslag, die tot nu toe 30 pet. bedraagt, met vijf procent zal worden verhoogd. Na onderhandelingen had de di rectie zich bereid verklaard tot 33 pet. te gaan, maar de arbei ders houden aan hun eenmaal ge stelde eis vast. Tot staking is het hier echter niet gekomen. STIEFMOEDERLIJK BEDEELD Utrechtse jongeman ernstig gewond bij val in bergen De 24-jarige A. P. uit Utrecht Is woensdag in de omgeving van Inns bruck zwaar gewond toen hij langs een rotswand naar beneden stortte. Hij is opgenomen in het ziekenhuis to Innsbruck. P. en een vriend waren op weg van een berghut bij Neüstift in het Su- baital naar de Regensburger Hütte. Onderweg wilden zij Edelweiss pluk ken, waarbij P. langs de rotswand is afgegleden en naar beneden is ge stort. Volgens de weerrapporten van gister- avond 7 uur: Den Helder, zwaar bewolkt 20 gr. Ypenburg, zwaar bewolkt 21 gr. Vlissingen, licht bewolkt 20 gr. Eelde, regen 22 gr. De Bilt, regen 22 gr. Twente, geheel bewolkt 23 gr. Eindhoven, regen 23 gr. Zuid-Limburg, onweer 24 gr. Helsinki, licht bewolkt 18 gr. Stockholm, licht bewolkt 20 gr. Oslo, geheel bewolkt 17 gr. Kopenhagen, regen 21 gr. Aberdeen, mist 14 gr. Londen, licht bewolkt 21 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 22 gr. Brussel, zwaar bewolkt 21 gr. Luxemburg, regen 25 gr. Parijs, zwaar bewolkt 20 gr. Bordeaux, onweer 28 gr. Grenoble, half bewolkt 32 gr. Nice, onbewolkt 25 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 28 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 28 gr. München, onbewolkt 28 gr. Zürich, zwaar bewolkt 30 gr. Genève, half bewolkt 28 gr. Locarno, licht bewolkt 27 gr. Venen, onbewolkt 29 gr. Innsbruck, onbewolkt 32 gr. Rome, onbewolkt 32 gr. Ajaccio, onbewolkt 30 gr. Madrid, half bewolkt 30 gr. Lissabon, licht bewolkt 25 gr. Belgrado, onbewolkt 31 gr. Probleem in Goes en Terneuzen bepaald nijpend Het is in Zeeland Nederlands waterrijkste provincie bar slecht gesteld met de zwembad- accommodatïe! Het zwemonder- rieht en de zvvemsport zijn be paald stiefmoederlijk bedeeld. Wel komt men in Zeeland nog tot een totaal van twaalf zwem baden en zweminrichtingen, maar in vele gevallen beeft men slechts de beschikking over een j gebrekkige accommodatie. In de j herfst, de winter en het vroege j voorjaar is zwemmen helemaal j taboe, want een overdekt zwem bad is in de gehele provincie! niet te vinden. Het zwembadprobleem in Zeeland wordt ook van overheidswege onder kend. Begin 1954 is daarover nog een rapport verschenen van de Provincia le Planologische Dienst voor Zeeland. Hoewel zes jaar geleden geschreven, zijn de conclusies en suggesties uit dit rapport ook van toepassing op j de huidige situatie. Door de aanwij- zing van Zeeland als probleemgebied met ontwikkelingskernen heeft het rapport zelfs een actueel tintje ge kregen. Want in het kader van de infrastructuur zijn bijvoorbeeld voor de steden Goes en Terneuzen de kan sen op de aanleg van een zwembad aanmerkelijk gestegen. In beide ge meenten heeft men aantrekkelijke plannen opgesteld met de uitvoering waarvan men bij wijze van spreken a la minute kan beginnen. Het wach ten is slechts op subsidie. Het zwembadprobleem is in Goes en Terneuzen bepaald nijpend. De Zuidbevelandse centrumgemeente heeft de zwementhousi asten totaal niets te bieden, terwijl Terneuzen de beschikking heeft over een veel te klein zwembad, dat binnen af zienbare tijd ten offer zal vallen aan de kanaalverbreding. Wan neer dat tijdstip is aangebroken xal ook Terneuzen niets meer kun nen bieden. Hoezeer ook het ge meentebestuur van Terneuzen ijvert voor de aanleg van een hieuw zwembad, moge blijken uit het feit, dat een van de eerste tochten van de nieuwe burgemees ter naar Den Haag verband hield met het zwcmbadprobleem. Niet rooskleurig In Zeelands grootste gemeenten, Vlis. singen en Middelburg, kan evenmin van een rooskleurige toestand wor den gesproken, hoewel men daar toch wel „iets" te bieden heeft. In de Zeeuwse hoofdstad is dat een vrij nieuw zwembad, dat inmiddels al te klein is. Vooral op drukke dagen komt men kleedaccommodatie tekort. Ook het water is bepaald niet altijd fris, maar men venvacht dit pro bleem in 1961 te kunnen oplossen door de bouw van een zuiveringsin stallatie. Por jaar kunnen voorts slechts 250 k 300 kinderen voor zwemles worden ingeschreven. Het betekent, dat vele jongens en meis jes teleurgesteld moeten worden. Zij maken dan het volgend jaar weer 'n kansje! De zweminrichting in het kanaal Zie slot pag. 5 kol. 2) OPKLARINGEN. Vrijwel nergens buien meer en voor al aan de kust flinke opklaringen. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen zuid en west. Middag- temperaturen van ongeveer 20 gra den aan de kust tot 24 graden in het binnenland. STRAND VERWACHTING. (Van onze weerkundige medewerker). Vandaag wisselvallig met kans op een bui, maar opklaringen. Matige zuidwestenwind met iets koelere lucM. Middagtemperatuur 19 20 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Nog onbestendig standweer met opklaringen en nog enkele buien. ZON EN MAAN 26 augustus Zon op 5.41 onder 19.41 Maan op 10.07 onder 21.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1