Waterstaat bouwt te Zierikzee twee tunnels onder rondweg Teveel belangstelling voor Zandkreekdam De avonturen van Stikkeltje en Bruunke DEPUTATIE UIT HATFIELD BEZICHTIGT DELTAWERKEN Waar zijn onze schepen? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1960 MEI 1961 GEREED Verkeersplein met middellijn van 50 meter in hoek Blokweg-Grachtweg NOG VOOR de zomer van 1961 zullen bij Zierikzee twee vijfen twintig meter lange verkeerstunnels wat doelloos in de lande rijen ten noorden van de stad staan. Dit „wat doelloos" is uiter aard slechts schijn, want de bewegingen van rijkswaterstaat die deze projecten thans laat uitvoeren, gaan niet zover, dat men dergelijke kostbare kunstwerken bouwt om liet landschap te stofferen.... Over de beide tunnels, een zes meter brede verkeerstunnel en een voet gangers- en rijwieltunuel met een breedte van 4.30 meter, wordt de nieuwe rondweg aangelegd, een bijna twee kilometer lange kaarsrechte verkeersader, die de rijksweg tussen de veerhaven „De Val" te Zierik zee en de veerhaven te Zijpe zal verbinden met een groot verkeersplein dat in de hoek van Blokweg en Grachtweg te Zierikzee is geprojec teerd. Het aansluitpunt op de rijksweg komt precies in de bocht, waar de rijksweg, - gerekend vanuit de rich- ting De Val, in oostelijke richting naar Zijpe afbuigt. Met de aanleg van deze randweg laat rijkswaterstaat vermoedelijk nog voor het gereedkomen van de tunnels een begin maken. Dit zou dus betekenen, dat wellicht nog voor liet einde van 1961 het gehele pro ject, waarvoor thans de kunstwer ken in aanleg zijn, gereed komt. Het verkeer uit de richting De Val en Zijpe naar de Westhoek en het „platte" van Schouwen en omge keerd zal hierdoor niet meer ge bruik behoeven te maken van de bqebtige route over de smalle Scheepstimmerdijk-Grachtweg of de route door het centrum van Zierik zee. Het doorgaand verkeer zal zich dan in snel tempo ten noorden van Zie rikzee verplaatsen. Een weg derhalve, waarin geen kruisingen of oversteekplaatsen worden geduld. Vandaar de tun nelbouw, waaraan de verwachte ontwikkeling op Schouwen-Dui veland uiteraard niet vreemd is. Gisteren, woensdag, is men juist ge reedgekomen met het ter plaatse storten van de betonpalen voor de fundering van de verkeerstunnel, die naast de in de volksmond geheten „Leverdijk" komt, ter hoogte van 't noordelijkste punt van de algemene begraafplaats. De weg, die hier onder de nieuwe rondweg door zal lopen, moet nog worden aangelegd. Deze komt ten dienste van het verkeer, dat uit de omgeving van Zierikzee naar de richting Noordgouwe-Dreisehor wil afbuigen. Heien Afgedekt door zeilen liggen hier nu vierenveertig elf meter lange be tonpalen te „verharden". De zes me ter brede, vijfentwintig meter lan ge tunnel krijgt een doorrijhoogte van 4.20 meter. De voetgangers- en rijwieltunnel komt meer in westelijke richting te liggen en zal vooral de bezoekers van het Zweedse Rode Kruis zieken huis ten dienste staan. De nieuwe rondweg zou hier name lijk de Koning Gustaf Adolf weg en de Burgemeester Schuurbeque Boeye- straat van elkaar „scheiden", het geen zou betekenen, dat het langza me verkeer om de omgeving van liet ziekenhuis te bereiken een aan zienlijke omweg zou moeten maken. Aan de ^Leverdijk" te Zierikzee .wordt een vijfentwintig meter lange en zes meter brede verkeerstunnel gebouwd. Over de tunnel komt de nieuwe noordelijk van de stad lopen de rondweg. Op de plaats, waar de tunnel wordt gebouwd, zijn vieren veertig betonpalen gestort, die hier over drie weken als fundering voor het kunstwerk de grond ingaanGis teren (woensdag) kwam men met het storten van de betonpalen gereed. In (le verte de Nobelpoart, in welke richting de nieuwe weg zal lopen Daarom wordt op dit punt ook een tunnel gebouwd, 4.30 meter breed, met een midden-rijbaan voor fietsen en aan weerszijden een 1.15 meter breed trottoir. De doorrijhoogte is op 2.45 meter ge houden en deze, eveneens vijfen twintig meter lange tunnel is dus wel berekend op lange mensen.... Voor dit kunstwerk worden 32 stuks acht meter lange betonpalen de grond ingedreven. Duiker De beide tunnels zijn niet de enige kunstwerken, die voor de aanleg van de rondweg moeten worden uitge voerd. In de omgeving van het aansluitpunt op de rijksweg is men reeds bezig met het heiwerk voor bet in omvang van alle kunstwer ken belangrijkste object: de aanleg van een veertig meter lange en acht meter brede duiker. De nieuwe rondweg kruist namelijk ook een afwateringskanaal van het waterschap Schouwen-Duiveland. Voorts is het noodzakelijk, dat in de onmiddellijke omgeving, in de Bet- tewaardsedijk, nog een duiker van iets geringere afmetingen wordt aangebracht. Over drie van de genoemde kunst werken de grote duiker en de bei de tunnels komt dus de rondweg. Deze krijgt over bet grootste ge deelte een 6% meter brede rijbaan. Bij de aansluiting op de rijksweg zijn echter vier rijstoken geprojec teerd. De plannen voor de aanleg van een parallelweg zijn nog in voor bereiding. Ook is nog geen be slissing genomen over een even tuele aanleg van rijwiel- en voet paden. Heeft men bij het aansluitpunt rijks weg dus een veilige oplossing geko zen door het projecteren van vier rijbanen, ook voor het andere aan sluitpunt, bij het begin van de Blok weg zijn bijzondere voorzieningen getroffen. Hier legt men een ver keersplein aan, een rotonde, waar van de doorsnede minstens vijftig meter zal bedragen. Deze rotonde dient om het scheiden van het. verkeer in de richtingen Westhoek, Brouwershaven en Zijpe- De Val zonder strubbelingen te laten verlopen. Aanleg van rondweg en verkeersplein vergen een belangrijk deej van het sportpark „Bannink", maar zoals bekend zijn meer noor delijk nieuwe sportterreinen in aan leg. De aannemingssom voor de aan leg van de kunstwerken het werk wordt uitgevoerd door de firma M. de Oude uit Zierikzee bedraagt f 333.000.—. ZESDAAGS BEZOEK Gasten van Zierikzees gemeentebestuur Aanstaande maandag krijgt het ge meentebestuur van Zierikzee bezoek van een deputatie uit het Engelse Hatfield, een deputatie, die geheel uit gemeentebestuurders en oud-ge meentebestuurders zal bestaan. Zo zullen naast de burgemeester van Hatfield mr. V. C. Fitzpatrick, diens voorgangers dr. L. Bruville-Holms en A. E. Wenn, deel uitmaken van het gezelschap. Voorts komen mr. A. J, Mc. Hen zie, een raadslid en mr. S. F. Jago, de gemeentesecretaris. Maandagmiddag bereidt het Zierik- zeese gemeentebestuur het gezel schap een officiële ontvangst ten stadhuize. waarbij de leden van de raad, leden van internationaal ge oriënteerde organisaties als Rotary en Ronde Tafel, tegenwoordig zullen zijn, alsmede het bestuur van „Zie rikzee ontvangt vreemdelingen". Zie- rikzeese kinderen, die door de uitwis seling met Hatfield relaties onder houden, zijn bij deze ontvangst even eens welkom. Voor het bezoek dat de gehele week zal duren is een aantrekkelijk pro gramma samengesteld. Dinsdag worden excursies over Schouwen-Duiveland gemaakt. Woensdag brengt het gezelschap een bezoek aan Veere, waar de Deltawer ken in ogenschouw worden genomen. Diezelfde dag wordt de deputatie uit Hatfield te Middelburg door Zeelands commissaris, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot ontvangen. ■g zul lopen. (Foto P.Z.C.). I Overplaatsing bij politie De wachtmeester eerste klas C. Kos ter te Stavenisse wordt postcom- mandant te Hoedekenskerke. Donderdag vertoeft het gezelschap in Zierikzee en vrijdag wördt met het. rijkspolitievaartuig R,P. 2 een bezoek gébracht aan dé Deltawerken in het Haringvliet bij Hellevoetsluis. Diezelfde avond maken de Engelse gasten de taptoe in Delft mee. Za terdag vertrekt de deputatie weer naai* Engeland. Een plattegrond van Zierikzee en omgeving, waarop de ten noorden van de stad geprojecteerde nieuwe rondweg met een dikke zwarte lijn is aangegeven. Onder deze nieuwe verkeersader, die van de Rijksweg tussen Zijpe en de veerhaven „De Val" bij Zierikzee naar een in de hoek van Blokweg en Grachtweg te bouiven verkeersplein wordt aange legd, komen twee tunnels: een ver keerstunnel en een tunnel voor voet gangers en wielrijders. Eet verkeers plein is op de kaart duidelijk zicht baar. Zwervende Spanjaard bij politie te Goes Bij de gemeentepolitie te Goes heeft zich dinsdagavond een Spanjaard uit Almeria gemeld, die zonder indentj- teitspapieren en zonder middelen van bestaan na een zwerftocht- in Neder land was aangekomen. Na een stevi ge maaltijd, die hij alle eer aandeed, heeft de Spanjaard de nacht in een cel doorgebracht. Woensdagmiddag is hij naar Roosendaal overgebracht waar hij door de Koninklijke Mare chaussee over de Nederlands-Belgi sche grens is gezet. Concours hippique te Heinkenszand uitgesteld In verband met drukke werkzaamhe den in de oogst is het provinciaal concours hippique te Heinkenszand uitgesteld. Oorspronkelijk zou het concours aanstaande zaterdag wor den gehouden. De wedstrijden zullen thans doorgaan op zaterdag 10 sep tember a.s. LANDBOUWER LIEP TE VER Kantonrechter Middelburg „Straks allemaal kijken" Zijn belangstelling voor do nieuwe dam en het sluizencomplex in de Zaudkreek hij Kats heeft de landbou wer N. M. uit Vrouwenpolder met een boete van 10 moeten bekopen. Want, om alles van dichtbij te kun nen opnemen had hij zich niet ge stoord aan dg borden met verboden toegang en een prikkeldraadafraste ring. Feiten, waarvoor N. M, woens dagochtend voor de Middelburgse kantonrechter, mr. J, Moolenburgh, verantwoording moest afleggen. Veel had de landbouwer tegen de tenlaste legging van de officier van justitie niet aan te voeren. Eigenlijk alleen, dat hij zo graag eens de nieuwe sluis wilde bekijken en in de mening ver keerde, dat dit wel niet zo ernstig ge nomen zou worden. De officier van justitie, mr. T. Lebret, zei in'zijn requisitoir, dat de borden met verboden toegang en de afraste ring er niet zo maar zijn geplaatst! ..Voor het publiek is het gevaarlijk om op het opgespoten zand to lopen, terwijl men bovendien overlast door belangstellenden wilv oorkomen". Te- F en M. eiste mr. Lebret 'n boete van 10, waarbij de kantonrechter zich in zijn vonnis aansloot. Voor ver dachte een bittere pil, maar de kan tonrechter voegde er een beetje ver goelijkend aan toe: „Als het werk kloar is, kunnen wij allemaal gaan kijken". De metaalwerker J. W. uit Souburg was ten laste gelegd, dat hij op de Oost-Souburgseweg een aanrijding had veroorzaakt, toen hij met zijn bromfiets naar links was uitgeweken, terwijl een bestelauto wilde passé, ren. Hieruit was toen een aanrijding met de bestelauto voortgekomen. „Nee" zei de verdachte tegen de kan tonrechter, „ik ben niet naar linies uitgeweken, maar de bestelauto is te dicht langs gepasseerd". Hierdoor zou de wagen hem geraakt hebben. Toen deze zaak niet helemaal uit de doeken kwam, werd besloten tot aan houding tot de zitting van 5 oktober. Runderen Eenzelfde besluit werd genomen in de zaak tegen de tuinder J. A. de P. uit Kwad'endamme. Deze stond terecht, omdat enkele van zijn runderen op een perceel gladiolen en een perceel erwten van buren hadden gelopen. Feiten, die verdachte toegaf en waar voor de officier twee boetes van f 7.59 vorderde. Hierop voerde de tuinder echter nog aan, dat kinderen uit de omgeving al een paar maal zijn runderen uit de wei hadden ge jaagd. Toen hij bovendien meedeelde, dat kennissen van hem dit hadden ge zien, besloot mr. Moolenburgh de zaak aan te houden om deze getuigen te horen. De 30-jarige opperman P. M. uit Le- wedorp had met zijn bestelauto de voorrangsregels niet nageleefd met een botsing tot gevolg. Conform kwam hem dit op 25 of 5 dagen te staan. Voor het fietsen zonder voor- en ach terlicht in Domburg eiste mr. Lebret tegen de student J. W. uit Velp 10 en 5 en tegen de kok J, A. M. van S. uit Breda twee boetes van 5, die dc kantonrechter respectievelijk wijzigden in tweemaal 5 en twee maal 3. Voor het overtreden van de parkeer regels op het Hofplein te Middelburg hoorde de landbouwer G. L. van D. Uit de Zeeuwse hoofdstad een boete van 5 en 10 tegen zich eisen. Het vonnis was conform. Stoppen De heer W. P. uit Vlissingen had geen acht geslagen op het stop bord bij de kruising Volderlj- laagte-Herengracht te Middelburg en was langzaam doorgereden; 'n zogenaamde rolling stop. Maar stoppen is stoppen en de eis was 15, hoewel P. betoogde dat het geen onwil ws geweest, maar dat hij het bord niet gezien had. Het vonnis was 10. Voor het niet nakomen van de rundcrhorzelwet eiste mr. Lebret te gen de landbouwer K. de K. uit 's- Gravenpolder 15, het vonnis was 10. De landbouwer A. L. uit Kle- verskerke had niet voldaan aan de eis om een perceel grond van distels te zuiveren. „Slechts 100 distels ston den er op 80 are" zei L. ter verdedi ging, maar de officier vond het tot verwondering van verdachte genoeg om 15 te vorderen. Het vonnis was conform. De arbeider A. van Z. uit Goes had geen voorrang verleend aan een Duitse personenauto, toen hij door Goes fietste. Tien gulden was de eis; het vonnis 7.50. Op 24 juni had de Middelburgse po litie de grondwerker M, H, de L., die waggelende over straat liep, nog net kunnen oppakken, voordat hij weer een café in wilde gaan. „Ik was niet dronken", zei de grondwerker woensdagochtend tegen mr. Moolen burgh. „ik had slechts drie biertjes op". Bovendien liep hij altijd al moeilijk, zodat do politie zich ver gist had, „En op het politiebureau had hij nog om een arts gevraagd om dronken schap te constateren, maar dit werd geweigerd", aldus de grondwerker. Bij de beslissing van een arts had ik mij ook neergelegd", voegde ver dachte er nog aan toe, „maar niet bij wat de politie zegt". Besloten werd deze zaak aan to houden tot 5 oktober om de verbalisanten als ge tuige op te roepen. Oefenwedstrijd „Zeelandia" ndagmiddag om half drie speelt de Middelburgse derde klasser Zeelandia 3 het Nadorstterrein een oefenwed- :rijd tegen de tweede klasser Rood Wit uit St. Willebrord. De busjescollecte ten bate van „Kin- derzorg" te Middelburg heeft te Oos- terland opgebracht f 74.15. 36. „Stop" zegt een man. „Hier staat het voetstuk; nu vlug het beeld erop' zetten...." ,,'t Is een pak van ons hart, dat het toch nog op tijd is!" De kist wordt op de grond gezet, ergens midden in een park... „Vlug uitpakken" zegt een zenuw achtige stem „Jawel burgemeester" zegt een andere.... Dan grijpt iemand in de kist en haalt de houtwol weg en „Wat zullen we nu beleven?" roept de burgemeester ontzet! De vriendjes vertellen; de burge meester is radeloos. „De minister kan ieder ogenblik bier zijn" roept hij. „Rijdt als de wind terug chauf feur en zoek naar de wagon met dat beeld! Gauw! Gauw!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8