Tsjombe vraagt Afrikaanse landen meer aandacht voor Katanga „CONFEDERATIE ONS DOEL" VERKLAART HU IN INTERVIEW ZUSJE WAS „UITKIJK" VAN INBREKERS IN ROTTERDAM ERNSTIGE GASONTPLOFFING IN AMSTERDAMSE W00NETAGE JONG DUIVINNETJEBRACHT PRIJZENREGEN IN DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Werving van Belgische specialisten (Van onze spéciale verslaggever E. Evenliuis). Elizabethstad. Het Katangese leger verkeert in staat van op bouw. Dat geldt ook voor onze activiteit op ander gebied. Wij hebben specialisten nodig. De eersten van een twintigtal Bel gische gendarmen, die wij in Brussel hebben aangeworven, zijn al gearriveerd. Dit zegt president Tsjombe zelfverzekerd, na dat hij ons heeft ontvangen in de ontvangzaal van zijn grote woning, die sedert een week of twee paleis wordt genoemd. Wat hij er niet bij vertelt is, dat deze gendarmen op contracten ko men, die een wederzijdse opzegtermijn van slechts drie maan den hebben, omdat men ze anders niet kon krijgen. Op militair gebied gebeurt iets dergelijksvolgens betrouwbare informaties worden er momenteel instructeurs voor het Katan gese leger aangeworven op de grote basis Kamina, het verzamel- centrum vanwaar de Belgische troepen in Katanga naar Brus sel worden afgevoerd. Maar ook daarover zwijgt de president, die zich kennelijk bewust is van de voetangels en klemmen, die op dit terrein zijn gelegen sinds de Verenigde Naties een Zwit serse kolonel hebben verzocht zich met de training van het Kon golese leger te belasten. Een vraag naar de ,,Afrikanïsatie" van het bestuursapparaat roept bij Tsjombe geen aarzeling op. Daar wo.rdt aan gewerkt, zegt hij. Er is een commissie opgericht van drie mi nisters, die met de hulp van een Bel gische hoogleraar een schema ont werpt voor een verantwoorde ver snelling. Onze volgende vraag leidt weer tot een nadenkende blik in de richting van een prachtig stuk groen malachiet een kopererts dat op de schoorsteenmantel ligt. De vraag luidt: ..Bént U niet bang een punt te bereiken waarop U voort moet gaan met het verzekeren van de on afhankelijkheid van Katanga en waarop het U niet meer mogelijk zal zijn af te. zwenken naar een fe derale opzet van de gehele Kongo?" Het antwoord is keurig geformuleerd, maar weinig verhelderend. „De uit roeping van Katanga moet U zien als een natuurlijke reactie temidden van chaos en ontbinding. De wens was niet nieuw. Zij leefde al voor de 1ste juli en de Belgische gouverneur Schoeller, die mij tegenwerkte, heb ik zelf het land uitgezet. Het unitarische systeem werd ons door de Belgen opgelegd. Het is niet in overeenstemming met onze behoef ten. Wat wij willen is een stelsel, waarbimien wij onze onafhankelijk heid kunnen bewaren. ,.U vraagt" zeg't hij, „hoe het dan moet met Air Katanga, een eigen munt (die in de maak is) en eigen postzegels (die gedrukt worden) Eh bien, dat zijn problemen die bij de vorming van een confederatie ge makkelijk kunnen worden opgelpst. Zo'n confederatie blijft ons doel. Neen, niet ons uiteindelijke doel. Samenwerking Wij wensen tenslotte met alle Afri kaanse landen samen te werken in een geest van Afrikaanse eenheid. „Op de vraag of hiermee een be paalde regionale eenheid wordt be doeld geruchten over pogingen tot samenwerking tussen Roeanda- Oerandi, Tanganjika en Rhodesia doen al langer de ronde luidt het voorzichtige antwoord. „Ik zou daar niet graag een geografische begren zing aan willen geven". De verlei ding is groot hierbij te denken aan het open op de tafel liggende, vrien delijk gestelde telegram a'an keizer Produktschap heeft bezwaren tegen Europees zuivelbeleid (Van onze Haagse redactie) Het produktschap A-oor zui\*el heeft in zijn A\-oensdag gehouden open bare vergadering besloten in een brief aan de minister van landbouw en visserij zijn bezorgdheid uit te spreken o\er de Aoorstellen voor een gemeenschappelijk zuivelbeleid zo als deze thans in definitieve vorm door de conunissïc van de Europese Economische Gemeenschap aan de raad van ministers zijn voorgelegd. Deze bezorgdheid van het produkt schap is toe te schrijven aan het feit, dat. de ontwerpvoorstellen ten aan zien van het eindstadium van de ge meenschappelijke markt op de pun ten. die voor de Nederlandse melk veehouderij, zuivelindustrie en -han del van wezenlijk belang zijn. niet zodanig zijn geformuleerd dat een werkschema is ontstaan, waarop de Nederlandse zuivel zich voor de toe komst met vol vertrouwen kan oriënteren. De voorstellen van de commissie' betreffende de overgangs periode acht het produktschap op enkele punten voor liet Nederlandse zuivelbedrijfsleven niet acceptabel. Brit schrijft draaiboek voor Eichmannfilm De Rrilse auteur Lewis Coppley is aangezocht om het. draaiboek te schrijven van een film over Adolf Elchmann, die „De Opperbeul" zal heten. Coppley is tot in bijzonderheden op de hoogte van liet leven \>an Eich- mann, de voormalige SS-leider. die in opdracht van Hitier massamoord op de joden bedreef. Haile Selassie, die eerst niets van Katanga moest Aveten en nu over de mogelijkheid Aan een missie spreekt. Er Avorden hier trouwens de laatste dagen meer A-an dergelijke Afrikaan se reacties geregistreerd. Naar mate men elders in Afrika minder A*oor Loemoemba's praktijken gaat voe len, begint men er kennelijk meer aandacht te besteden aan Katanga. Katangese missies reizen de wereld rond en daarbij wordt aan Afrika veel aandacht besteed, zegt ons de president. Dit werk wordt vooral gedaan door Tjombe's jongere broer Thomas. De namen Moïse, David en Thomas van de drie gebroeders Tsjombe wijzen erop, dat zij pro testants zijn opgevoed. Elizabethstad blijft rustig. Af en toe wordt in. een samenscholing een traangasbom geworpen door Tsjom- be's politiemannen, die onder com mando van Belgische inspecteurs aanhoudend de stad doorkruisen. Op de morgen dat Tsjombe ons ontving barstte er zo'n projectiel uiteen in een groep mannen, die in de buurt van het station de politiemannnen iets onvriendelijks nariepen. Er werd meer gelachen dan gehuild. Hoe rustig het in Elizabethstad is, blijkt ook uit het feit, dat zich hier enkele tientallen Belgen uit de pro vincie Kasai hebben neergelaten, die leegstaande winkelpanden bezetten en met deels per trein meegebrach te, deels hier ingeslagen vooi-raden nieuwe zaken beginnen. Beste wapens beslissen Zij vertellen, hoe zich in het grens gebied \an Katanga bij de grote veeteeltbedrij\-en, die daar gelegen zijn, wild-west-toestanden ontwikke len. Een groep Belgen weigert hun kudden te a'erlaten, hebben hun baarden laten staan en bestrijden in samengeflanste cowboykostuums de Baloeba, die hun a'ee trachten te ro- a-en of zich in hun concessiegebied proberen te a-estigen. Er bestaat daar geen recht en geen orde meer, wie de beste wapens heeft is de baas in dat stukje Kongo. De basis Ka mina is nabij en de Belgische mili tairen hebben de kolonisten uitste kend uitgerust. Niemand weet hoe dit eenzaam avontuur zal eindigen. De Rotterdamse recherche heeft ze- a'en stadgenoten, onder avïc een 24- jarige jongedame, aangehouden, die zich aan inbraken en diefstallen dan wel aan heling zouden hebben- schul dig gemaakt. De zaak kwam aan het rollen, toen de 20-jarige J. H. I. W. en de 21- jarige koopman R. D. werden gear resteerd. Deze Averden ervan ver dacht een fototoestel en een helich- tingsmeter te hebben geheeld, die uit. een auto waren gestolen. De knapen Averden grondig aan de tand gevoeld en toen bekenden zij geregeld gesto len goederen te hebben gekocht van de 19-jarige bijrijder T. J. S. en de 21-jarige koopman J. H. A. W., een broer a'an de eerstgenoemde. Dit tweetal werd toen in de kraag ge pakt. Daarna a'olgde de aanhouding a-an de 41-jarïge caféhouder H. D. W., diè eveneens gestolen spullen zou hebben geheeld. Voordat J. H. A. \V. connectie met T. J. S.' had, had hij enige inbraken gepleegd met de 22-jarige a-ertegemvoordiger H. J. Wanneer J. H. A. W. met zijn zuster op stap ging, nam zij achterop de brommer plaats en als broerlief dan ergens binnen hun buit zocht, fun geerde zus als „uitkijk". Als gereed schap fungeerden au'tocricks en der gelijke, die eerst uit geparkeerde wagens werden ontvreemd. Er is on der meer ingebroken in cafés, een bouwkeet. een textielzaak, een groentewinkel, een showroom, een eléktriciteitszaak en drie kantoorge bouwen, waarbij zij het niet alleen op geld hadden gemunt. Zo verdwe nen parfumerieën, een microscoop, een camera, een belichtingsmeter, sigaretten, kledingstukken, radio- lampen, radiotoestellen, fruit, lek kernijen, stropdassen en een stof zuiger. In de kantoren, waar zij niets van hun gading aantroffen, werd een geweldige ravage aange richt. Een deel van de gestolen goederen kon worden achterhaald. Het zeven tal is reeds voor de officier van jus titie geleid. Koninklijke familie op Capri aangekomen Koningin Juliana en prins Beruhard. de prinsessen Beatrix en Irene, met vakantie in Italië, zijn woensdag op Capri aangekomen. Het gezelschap was des ochtends met de „Piet Hein" en de „Groene Draeck" uit het ha- a-enpJaatsje Minori vertrokken. De twee jachten werden door de mij nenveger H.M.S. „Gemert" vergezeld. Ouders van Powers hebben Sowjet-Unie verlaten De ouders van de Amerikaanse vlie ger in Russische gevangenschap Francis Powers zijn woensdag per vliegtuig uit Moskou naar Kopenha gen vertrokken. Zij zijn elf dagen in de Sowjet-Unie geweest waar zij de openbare behan deling van de rechtszaak tegen hun zoon hebben bijgewoond. In Kilobelobe in Katanga heeft pre mier Moise Tsjombe (links) een nieuw radiostation geopend, dat is gebouwd door Amerikaanse en Bel gische technici. De foto toont Tsjombe tijdens zijn openingsrede. Herbert von Karajan breekt met Salzburger Festspiele Het bestuur Aan de Salzburger Fest spiele heeft meegedeeld dat op zijn A'erzoek eerA'ol ontslag is verleend aan de dirigent Herbert A'on Karajan als artistiek directeur A'an het festi val. Na verscheidene jaren het artistiek leiderschap van de Salzburger Fest spiele te hebben gevoerd, beschouwt Von Karajan zijn taak als beëindigd met de opening van het nieuwe fes tivalgebouw, aldus de verklaring van het bestuur. Aan Von Karajan werd dank gebracht voor het baanbrekende werk dat hij als artistiek directeur van de Salzburger Festspiele heeft verricht. Het Oostenrijkse ministerie van on derwijs heeft meegedeeld dat de ac tiviteiten van Von Karajan als di recteur van de Weense Staatsopera; onaangetast blijven. Volgens welingelichte kringen be stond ernstig verschil van mening tussen de eigenzinnige Von Karajan en de nieuwe intendant van de Salz burger Festspiel e. de eminen te Mozartkenner prof. Bernhardt Baumgartner. over het programma voor 1961. Von Karajan heeft zich voorts nogal hoos gemaakt over de aanvallen op zijn persoon in de Oos tenrijkse pers nadat hij had gewei gerd uitzending per televisie toe te staan A'an de openingsvoorstelling van de Festspiele van dit jaar. Von Karajan zal door zijn ontslag in Salzburg meer tijd overhouden voor zijn functies van directeur van de Weense Staatsopera en vaste diri gent van het Berlijns Filharmonisch. Orkest, en voor gastconcerten in het buitenland. Mr. dr. Van Rhijn wellicht lid van Raad van State (Vaii onze Haagse redactie) Mr. dr.. A. A. a'an Rhijn, oud-minis- ter a'an landbouw en a'isserij en oud- staatsseeretaris van economische za ken zal zo neemt men algemeen in Haagse leringen aan Avorden voorgedragen voor de Raad van State in de vacature Joekes. De heer Van Rhijn is lid van de Partij van de Arbeid. VIER MENSEN GEWOND Gewonde vrouw sprong van waranda in tuin Vier mensen Averden min of meer ernstig gewond en een Avoonetage werd veranderd in een ruïne toen zich gisterochtend tegen tien uur met een heA'ige knal, die tot ver in de omtrek a\-as te horen, een gas ontploffing a-oordeed op de eerste verdieping van een pand aan het Ceramplein in Amsterdam-Oost. De bewoonster mevromv W. A.-B., die in de keuken aan het Averk Avas, liep ernstige brandwonden op, haar echt genoot, de 53-jarige Aerzekerings- inspecteur P. M., Averd gewond aan het hoofd en de armen, evenals de 17-jarige zoon P.A. Een Duits lo geetje, L. V., oud 16 jaar en af komstig uit Zweibrücken kwam er iets beter af: zij kreeg enkele lichte a-erwondingen. Alle slachtoffers zijn overgebracht naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis. Een begin van brand kon door de snel gealarmeerde brandweer ter stond worden gesmoord met behulp van schuimblussers. De politie vermoedt, gezien de gro te kracht van de exploisie, dat in een zich in de keuken van de wo- Terugkeer van Nederlandse militairen uit La Courtine De eerste van de twee gevechtsgroe pen van de vierde Nederlandse divi sie infanterie is Avoensdag in twee colonnes, ter sterkte A'an respectie- A'elijlc duizend en drieduizend man, do terugreis naar Nederland begon- De Nederlandse militairen verklaar den voor hun vertrek hun verblijf zeer aangenaam te hebben gevonden. Zij verwierven zich de vriendschap van de bevolking van La Courtine en omgeving. Een afdeling van vijfhonderd man is in La Courtine achtergebleven ter voorbereiding van de aankomst van de tweede gevechtsgroep van de vierde divisie infanterie, die acht september haar oefeningen in de streek van La Courtine gaat aanvan gen. ning be\rindende kleine butaangas cilinder een lek is ontstaan, waaruit gas kon ontsnappen. Waarschijnlijk is men toen met vuur in de nabij heid gekomen. De ontploffing ontstond vlak na het moment waarop de heer A. in zijn Avoning was teruggekeerd na het doen van enkele boodschap pen. Na de hevige explosie riep de man zijn vrouw toe uit het raam te springen. De ernstig ge wonde A-rouw gaf hieraan direct gevolg en sprong over de gedeel telijk weggeslagen waranda naar de circa vier meter lager gelegen tuin aan de achterzijde van het pand. Haar man, de zoon en het logeetje konden de geheel ver woeste kamers via de trap ont vluchten. Door de sterke druk bezweken alle binnenmuren rond de keuken. Er sloegen grote gaten zowel in 't pla fond als in de vloer, waardoor de boven- en de benedenbewoners de schrik van hun leven kregen. Vele ruiten van omliggende woningen werden vernield. In de woning zelf ontstond een onvoorstelbare ravage van huisraad, kalk en muurstenen. De brandweer had geruime tijd werk de eerste wrakstukken op te ruimen. De familie was juist terug gekeerd van vakantie. OP MONSTERCONCOURS VAN ORLEANS Vijftigduizend vogels te vlug af Met een aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid mag worden aangenomen dat de winnaar van liet jaarlijkse nationaal concours voor jon ge duiven op Orleans, in Ter- neuzen woont. Boven deze Scheldestad verscheen maan dagmorgen tegen half elf een eenzame vogel uit zuidooste lijke richting. Als een bak steen dook de jonge duif naar beneden, selirok even van het wapperende maandagmor gen-wasgoed in de buurt van haar basis, maakte enkele korte rondvluchten en streek toen neer op de til van haar baas, de 58-jarige metselaar aannemer J. F. („Frans") van der Veen, Bernhard- straat nr. X te Ter neuzen. De constateur, waarmee het licht geschulpte duivinnetje werd „geklokt", wees 10.26 uur aan. Later zou blijken, dat deze tijd ruim voldoende was om de eerste prijs te be halen in een monstercon cours, waaraan door een klei ne 50.000 Nederlandse jonge duiven werd deelgenomen. Een eerste prijs, die de heer Van der Veen een vaste prijs garandeert van 2500 gulden, een nog ongekend bedrag aan poulegéld, een gouden horlo ge, een serie-prijs (vermoede lijk een bromfiets) en nog tal van andere prijzen in natura. „Eigenlijk haelden we de eerste duiven pas na 11 uur verwacht", zei ons de uiteraard zeer ge lukkige heer v„ d- Veen, lid van de Terneuzense duivensociëteït, „Dq Eendracht". „Dat ik samen met mijn soigneur, de 74-jax-ige Kees Scheele, om 10 uur 's mor gens toch reeds de heldere lucht aftuurde, was te wijten aan een minder goed georganiseerde vlucht, twee dagen tevoren. Bij die wedvlucht had men ons ge zegd dat we om 13.10 uur via de radio de lostijd zouden krijgen. Maar toen ik om half elf toevallig in het hok keek. zat er al één binnen. Het lossen liad veel \'roe- ger plaats dan aanvankelijk in de bedoeling lag De nationale wedvlucht \ranuit Orleans, verdeeld in de drie sec toren noord-, midden- en zuid- Nederland (Limburg, Brabant en Zeeland), had eigenlijk zondag moeten geschieden. Maar toen zal De trotse eigenaar met de jon ge duif. liet boven Orleans potdicht van de mist. Maandagmorgen waren de weerberichten prima, zodat precies om 6.10 uur de \Tele hon derden manden open gingen en de lucht boven Orleans bijna geheel verduisterd werd door de tiendui zenden jonge duiven. De wind kwam uit het zuidoosten, zodat de vogels met de wind-ïn-de-staart huistoe vlogen. Prima omstandig heden dus voor de Zeeuwen De 6 maanden oude duivin a-an de heer a'. d. Veen moet'wel on middellijk na de lossing een voor- sprong hebben genomen, die ze gedurende de a-lucht steeds heeft a'ergroot, Avant \~oor zover thans reeds bekend, werd de tweede Zeeuws-VIaamse duif eerst een half uur later „geklokt". Blijkens berekeningen moet de „geschulp te" Van de Veen de afstand van ruim 400 km hebben afgelegd in de tijd A'an 4 uur en 16 minuten, dat is ruim 94 kin per uur of zo als in Aaktermen Avordt gezegd 1580,8 meter per minuut. „Frans" A'an der Veen zit al 40 jaar in de duivensport, maar zo'n sprekend succes als dit'heeft hij nog nimmer geboekt. „Ofschoon ik toch ook wel eens een eitje van een kampioen heb gekocht %'oor 100 gulden", verzucht hij. De„Orleans-kampioen" is er ech ter één van eigen kweek. Bijzon der verheugd was ook de 74-jari- ge soigneur Kees Scheele, A'roeger een „gevreesd" Zeeuws-VIaamse duivenmelker en bekend tot ver over de Belgische en Franse grens. Hij verzorgt de duiven van de heer Van der Veen, houdt de hokken schoon, zorgt voor de voc- ding en verder voor alles wat er bij zo'n duivenorganisatie te pas komt. „Hij was maandagochtend zo zenuwachtig dat hij in plaats van zijn normale pruim, een half pakje tabak in zijn mond wilde steken", vertelt de heer Van der Veen. Van het hoofdkwartier der „Or- leans-organisatie", de postduï\en- houdersverenigïng „Tilburg Voor uit", vernamen wc nog dat het praktisch onmogelijk is, dat er nog een a'rocgere melding dan die van de heer Van der Veen bin nenkomt. Als vermoedelijke prijs- Avinnaars in zuid-Nederland noem den zij nog de heren Bos, Rade maker. Bakker en Klaassen uit Sas van Gent (kloktijden tussen 10.54 en 11.03 uur), Dtisarduijn, Grocde (10.53 uur) en Magnus, Biervliet (11.19 uur). „De grote brokken vallen dit jaar ongetAvij- feld in Zeeland", aldus de Til- burgse hoofdcontroleur. Maar wilt U er ook eens bijzetten, dat ze in Zeeland niet zo moeten mop peren als de wind eens uit een andere richting waait en de prij zen in Limburg of Brabant val len Waarvan dan akte Mogelijke werktijdverkorting bij zelfbedieningsbedrijven „Winkelsluitingswet moet verdwijnen" I)e vereniging van zelfbedieningsbe- drijven, zetelend te Arnhe.m, heeft zich beraden OA'er'de verkorting van de arbeidstijd. Zij is, naar men ons van die zijde mededeelt, onder meer tot de conclusie gekomen dat de ar beidstijdverkorting: ook in de detail handel zal worden ingeA'oerd. De Aer- enigïng acht dit redelijk tegenoAer het personeel dat haars inziens de zelfde rechten dient te hebben als zij die in de industrie werkzaam zijn. De verenging van zelfbedieningsbe drijven acht de invoering Aan een a'erkortin«j A'an de arbeidstijd en de detailhandel tevens noodzakelijk a'oor de ondernemer opdat die zijn positie op de arbeidsmarkt zal kunnen haml- haA'en. Hoewel deze verkorting van de ar beidstijd A'eelal in de vorm \'an een A'ijfdaagse werkweek zal worden in gevoerd, mag dit, naar het oordeel van de vereniging van zelfbedie ningsbedrijven, niet inhouden dat be perkingen worden opgelegd aan de tijdsduur waarop de winkels open zijn. De vereniging is van oordeel dat ver korting van de arbeidstijd in de de tailhandel gerealiseerd kan worden door toepassing van een roulatie systeem. Dit zal in de praktijk haars inziens slechts mogelijk zijn als de ondernemer vrij is te bepalen wan neer en door wie gewerkt wordt. Wat dit betreft is de ondernemer thans gebonden aan bepalingen in de win kelsluitingswet en dergelijke. De vereniging van zelfbedieningsbedrij- ven concludeert tenslotte dat de win kelsluitingswet zal dienen te ver dwijnen. of grondig moei worden herzien. Veronica-kok verdronken in Scheveningse haven (Van onze Haagse redactie) De Haagse politie heeft woensdag morgen in de Scheveningse haven het lijk opgehaald van de 50-jarige kok C. H. van Oord van het radio- schip Veronica. Sinds vrijdagavond was de inan, die in Aalsmeer"woon achtig was, vermist. Met enkele an dere bemanningsleden van dc Vero nica bezocht hij enkele cafés. Laat in de avond verloor men hem uit liet oog. Aanvankelijk dacht men dat hij reeds aan boord van de garnalenkotter „Noordzee" was gegaan, omdat men met dit scheepje zou terugkeren naar het radioschip. Waarschijnlijk is de kok in het duister te water geraakt, toen hij naar het garnalenbootje ging. Onbekende duikboot voor Amerikaanse kust Voor de kust van Virginia, ter hoogte Aan Norfolk, is een onbekende duik boot Avaargenomenaldus heeft het 'ministerie Aan marine in Washington dinsdagavond meegedeeld. De Amerikaanse marine tracht de nationaliteit A'an de duikboot A'ast te stellen*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7