PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Krachtige veroordeling van communistische interventie op Cuba gevraagd Kongolese strijdmacht (1000 man) naar Kasai Binnenkort: een jachthaven voor Zierikzee B HET WEER IN EUROPA VERWACHT. 203e jaargang - no. 199 Dagblad, uitgave van de Ilrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. "an de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteurw. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 25 aug. '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 Ing. mededelingen drier Kleine advertenties (ma 25 cent per regel met ee van 1.25. „Bncvi van dit blad" 25 Giro no. 359300 P.Z.C., Bureaus: Vlissingen Walstr.58-60 tel.2355 4lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 8. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2: Zierikzee. red. Herter sprak op bijeenkomst Amerikaanse staten Eisenhower: Met de betrekkingen nog niets onherroepelijks gebeurd De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter, heeft woensdag de ministers Aan buitenlandse zaken Aan de landen van de O.A.S. (Organisatie van Amerikaanse Staten) die te San José in Costa Rica bijeen zijn, met nadruk verzocht de interven tie van de Sowjet-Unie en andere communistische landen in de aangelegenheden van het westelijk halfrond krachtig te veroor delen. Wij moeten liier ook onze ernstige bezorgdheid te kennen geven over het feit, dat de Cubaanse regering dit optreden van de com munistische landen aanmoedigt, zei hij. De ministers bestuderen op het ogenblik de beschuldiging, dat de communistische invloed op Cuba zo groot is geworden dat er sprake is van inmenging in de zaken van het westelijk halfrond. Tijdens de woensdag gehouden pers conferentie in het Witte Huis beves tigde president Eisenhower dat de Monroe-leer nog steeds van kracht is en dat hieraan door de verdragen van Rio de Janeiro en Caracas slechts uit breiding is gegeven. „Er is echter met de Amerikaans-Cubaanse betrek kingen nog niets onherroepelijks ge schied. Er moet, ook in het belang van het Cubaanse volk zelf, een op lossing voor de huidige moeilijkheden worden gevonden", aldus Elsenhower. Wie betaalt? De gebeurtenissen in Kongo zijn nu al wekenlang het vakantie- gesprek van de halve wereld. In dat gesprek spelen verontwaardi ging over de misdaden in Kongo, verbazing over de slappe activiteit van de Verenigde Naties en veroor deling van premier Loemoemba's dwaasheden, een rol. Nagenoeg geen rol speelt daarbij de v raag wie voor het ingrijpen van de Verenigde Naties in Kongo moet be ialen. Het past nu eenmaal in de vakanticst'eer. dat over betalen niet al te diep wordt nagedacht. Oppervlakkig bezien zou de Kon golese regering de kosten voor het ingrijpen van de Verenigde Naties moeten opbrengen. Die rege ring heeft daarom gevraagd en al is ze dan niet in staat de verantwoor delijkheid te dragen voor haar eigen daden, het zou toch goed zijn, wan neer de heer Loemoemba en zijn col lega's direct met de neus op de harde financiële feiten werden gedrukt. Deskundigen zijn het er echter over eens. dal de regering van Kongo voorlopig niet kan betalen. Zij zijn zelfs van mening, dat het geen zin heeft ook maar een deel van de kos ten in rekening te brengen. Als over enige jaren de orde in Kongo is hersteld, zal het welvaartspeil van Kongo veel lager liggen dan onder het Belgische bewind én alle beschik bare geldmiddelen zullen nodig zijn om dat gezonken welvaartspeil ge leidelijk weer omhoog te brengen. Kongo en Loemoemba evenmin zijn opvolgers zullen dus betalen voor de hulp van de Verenigde Na ties. Daaruit volgt, dat de leden van de Verenigde Naties de enorme kosten van de Kongo-affaire op hun eigen rekening bijgeboekt krijgen. Ook Nederland zal een aan slag thuiskrijgen en uit de beurs van dc Nederlandse belastingbetaler zal I geld voor Kongo beschikbaar moeten komen. De optimisten van de Verenigde Na- i lies onder aanvoering van de heer I Hammarskjöld, weiken nu al met bedragen van meer dan 600 miljoen gulden per jaar voor de Kongo-af-1 faire. Het leeuwedeel daarvan moet i opgebracht worden door de grote na-1 lies, zoals de Verenigde Staten, maar van de keinere - - zoals Nederland j zullen ook stevige bedragen worden i gevraagd. Bij alles wat Nederland thans reeds voor de Verenigde Naties opbrengt, zou het Nederlandse Kongo-aandeel wel op een kleine zeven miljoen gul den. per jaar neerkomen en dat is clan alleen nog maar voor het mili taire optreden in Kongo. Straks zal er nog wel economische hulp ook nodig zijn. Ïj\ rg opgewekt klinkt dat niet. Geen enkel volk betaalt graag voor de onbesuisdheden en wandaden, die in een ander wereld deel worden begaan en waarvoor het in geen enkel opzicht verantwoorde lijk kan worden gesteld. Én als er dan toch betaald moet worden, vraagt men zich af of de bevolking en de regering van het land, dat geholpen wordt., niet eerst enig blijk van gezond verstand moe ten geven. Gezond verstand in die zin, dat men bijvoorbeeld beseft waar het geld voor de hulp vandaan komt, name; lijk voor het grootste deel uit Wes terse landen en uit de zakken van miljoenen belastingbetalers Blijft dat blijk van gezond verstand uit, dan heeft de Nederlandse rege ring en het Nederlandse parle ment ongetwijfeld 't recht om te weigeren extra-bijdragen aan de Verenigde Naties te betalen voor het Kongo-a vontuur. De Amerikaanse senaat, die op het ogenblik het wetsontwerp voor het programma van hulp aan het buitenland behandelt, heeft een amendement goedgekeurd krach tens hetwelk elk land dat deze hulp geniet automatisch geschrapt zal worden van de lijst van hulp- ontvangende landen indien het wapens zou leveren' of economi sche steun van welke aard ook zou bieden aan de Cubaanse rege ring van Fidel Castro. Het amendement was voorgesteld door de republikeinse senator Sty les Bridges. De Cubaanse premier Fidel Castro heeft woensdag in een toespraak van bijna, twee uur tot een bijeenkomst in Havanna van de Cubaanse federa- U. F. M. Dellaert overleden Oud-directeur van Schiphol Dc oud-directeur van liet lucht havenbedrijf Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert is omstreeks 9 uur in de Amsterdamse Boer- haave kliniek overleden, aldus heeft de persdienst van Schip hol meegedeeld. De heer Dellaert, die 67 jaar is geworden, werd écn dag na zijn aftreden als directeur, op 1 juli, met een borstaandoening in de kliniek opgenomen. Het is nog niet bekend wanneer het stoffelijk overschot ter aarde zal wor den besteld. (Voor een levensbeschrijving zie pag. 3). tie van vrouwenverenigingen uiting gegeven aan zijn vriendschap voor de'. Sowjet-Unie en communistisch China. Hij lanceerde opk weer zijn gebruike lijke aanval op het „Noordameri. kaanse imperialisme", dat hij be schuldigde van „uitbuiting, onder drukking en overheersing" van La. tijns-Amerikaanse landen. Volgens Castro was zijn eigen rege ring „de beste en flinkste op het ge hele Amerikaanse vasteland". W aar schuwingen Herter sprak voor de O.A.S.-minis- ters over de acute uitdaging van het Chinees-Russische imperialisme. „Ik ben van mening dat de geschiedenis van de Oosteuropese landen en speci aal de geschiedenis van de afgelopen 43 jaar, duidelijk aantoont dat een communistische regering in feite de marionet is van een buitenlandse mo gendheid". zo zei hij. En de leiders van Rusland en communistisch China hebben het nu zeer duidelijk gemaakt dat zij vastbesloten zijn om de toe stand op Cuba uit te buiten en wel met het doel om zich te mengen in de aangelegenheden van het Amerikaan se halfrond. De Russen en Chinezen willen wantrouwen en angst zaaien onder de Amerikaanse volkeren en zo de oorlog voorbereiden om de po litieke macht over de nieuwe wereld te kunnen uitoefenen, zo zei Herter. De Amerikaanse minister merkte op, dat de communistische partij van Cu ba. hoewel zij onder een andere naam optreedt, de enige politieke partij op Cuba is die actief mag zijn. Herter waarschuwde ervoor dat een eventueel communistisch regime in een van de landen van het Ameri- Francis Powers staat bij de wrak stukken van zijn U-S, die in het Gor kipark te Moskou tentoongesteld-lig- gen. (A.N.P,-telefoto). kaanse halfrond automatisch tenge volge zal hebben dat dit land zijn on afhankelijkheid op het gebied van d€ buitenlandse betrekkingen en een groot brok van zijn onafhankelijkheid op binnenlands gebied zal verliezen. De Mexicaanse minister van buiten landse zaken Manuel Tello verklaarde dat zijn regering „geen enkel ge. meensehappelijk optreden van welke aard dan ook tegen Cuba" zal accep teren. Mexico is zeer goed in staat zich zelf te verdedigen tegen elke on. dermijningspoging van agenten van de Cubaanse revolutie, aldus Tello. Miljoen dollar van twee hereboeren voor weeskinderen in Italië Twee schatrijke hereboeren in de Amerikaanse staat Nevada heb ben een fonds gevormd met een inleg van een miljoen dollar „om een straaltje zonneschijn te brengen in de harten van weeskinderen in Italië". De twee hereboeren zijn zelf van Italiaanse Afkomst. Het zijn de 72-jarige Joseph Saturno en zijn 64-jarige broer Victor. Verleden jaar gaven zij aan iedere bewoner van het Italiaanse bergdorpje. San Mareo d'Urri vijfentwintig Amerikaanse bankaandelen. Dat heeft de arme dorpelingen in een klap tot betrekkelijke welstand gebraeht en de gebroeders Saturno telden er 350.000 dollar voor neer. Joseph en Victor Saturno zijn zoons van ouders, die zelf uit dat bewuste bergdorpje naar Amerika emigreerden. Zij ves tigden zich in de buurt van Reno, in Nevada, en werden schat rijk met landspeculaties. De twee broers hebben met het wezenfonds, dat zij zo pas hebben gevormd, tien Italiaanse weeshuizen in Italië op het oog gehad en het Italiaanse Rode Kruis. Zij „sluiten nu de boeken", zoals zij het zelf uitdruk ken en gaan de rest van hun leven besteden aan reizen, jagen en vissen. Zij hebben van hun fortuin niet meer over dan nodig is om nog enige jaren comfortabel te leven. „Maar", zegt Joseph, als alle wensen voor een lang leven, die de bewoners van San Mareo d'Urri ons gezonden hebben, uitkomen, dan gaan wij nooit dood". In gevorderde vliegtuigen Legertje van de Mijnstaat paraat De stammenoorlog tussen Loe- loea en Baloeba in de Kongolese provincie Kasai heeft in de af gelopen twee dagen driehonderd doden geëist, zo wordt uit offi ciële Kongolese bron vernomen. Een duizend soldaten van het nationale Kongolese leger is op weg naar Loeloeaburg, de hoofdstad van de provincie, om tussenbeide te komen, aldus de ze mededeling. Voor het vervoer zorgen DC 4's en Convairs van de Sabena, die de centrale regering voor dit doel gevorderd heeft. De Ealoebaleider Kalonji, die in Ka sai de zogenaamde „mijnstaat" heeft gesticht als een toevluchtsoord voor zijn stamgenoten die volgens hem op het ogenblik in groten getale door hun oude vijanden van de Loeloea- stam in de 'omgeving van Loeloea burg over de kling worden gejaagd, vertoeft nu in Elizabethstad in Ka- tanga. Hij deelde daar woensdag mee dat sinds de onafhankelijksdag op 30 juni reeds duizenden Baloeba's zijn Prov. waterstaat maakte schetsplan INNEN AFZIENBARE tijd zal er in Zierikzee een jacht haven worden aangelegd. Nu binnen enkele jaren de in de randstad Holland wonende zeilenthousiasten Schouwen- Duiveland over Haringvliet brug en Grevelingen in zeer korte tijd kunnen bereiken en in zeilerskringen thans reeds grote belangstelling bestaat voor Zicrikz.ee als punt van uitgang voor vele fraaie toch ten over de Zeeuwse wateren, ligt de aanleg van een jacht haven geheel in de lijn der ontwikkeling. Het gemeentebestuur van Zierikzee heeft zich derhalve gerealiseerd, dat men met de aanleg van een goed geoutilleerde jachthaven te gemoet zou komen aan zeer reële verlangens. Als de verbin dingen niet de randstad Holland eenmaal tot stand zullen zijn ge komen. is 't voor de in dit gebied wonende zeilers bijzonder attrac tief om Zierikzee als vaste lig plaats te kiezen. Wil men vanuit de randstad met een jacht de Zeeuwse wateren op. dan moet men eerst een halve dag varen om de althans bij de „bevaren" zeilers in t,rek zijnde Ooster- selielde te bereiken. Vanzelfspre kend voelen deze zeilers er meer voor, de afstand tot Zierikzee per gesneuveld. Hij deelde ook mee, dat in de onafhankelijke mijnstaat nu een leger gevormd is van 250 politic mannen en 200 soldaten van het Kon golese leger die behoren tot de Ba- loeba-stam. Kalonji's vrouw en vijf kinderen zijn een tijdlang door het Kongo lese leger vastgehouden als gijze laar. Zij verblijven nu in een school in Loeloeaburg, onder de bescherming van troepen der Ver enigde Naties. Volgens Kalonji zijn twee Baloeba's vertrokken voor een bezoek aan En geland en Amerika om vrijwilligers te werven voor een „vreemdelingenle gioen om Loemoemba in Kasai te be strijden". Kalonji heeft zijn legertje gestatio- neerd langs de grens van de Mijn staat en rondom de hoofdstad lïa- kwanga, met 40.000 inwoners de tweede grootste stad van Ivasai, gele gen op een afstand van 200 kilometer ten zuidoosten van Loeloeaburg. Het vliegveld van Bakwanga is onbruik baar gemaakt met behulp van vracht wagens en olievaten die op de lan dingsbaan geplaatst zijn. Mocht Loemoemba aanvallen, aldus Kalonji, dan kunnen wij rekenen op de steun van het Katangese leger. auto af te leggen en hun boot in de nabijheid van deze stad een permanente ligplaats te geven. Mits men hier een goede ligplaats kan vinden, bij voorkeur mét ber ging. Nu bovendien de leden van de konink lijke roei- en zeilvereniging „De Maas" uit Rotterdam Zierikzee i als uitgangspunt hebben geko- i zen voor hun jaarlijkse Zeeland- wedstrijden, is de wenselijkheid van een goede jachthaven nog sterker naar voren gekomen. Niet alleen bij het Zierikzeese gemeen tebestuur leefde de gedachte, een dergelijk project te verwezenlij ken. Het bureau watertoerisme (Zie slot pag. 2 kol. 6) De westelijk van- het Zierikzeese Ha ven kanaal gelegen strook grond, die aan het Luitjegrenst en waar ook de stadsgracht begint, is met haar schilderachtig decor kandidaat voor de aanleg van een jachthaven. Vast staat echter slechts, dat Zierik zee een jachthaven zal krijgen. Voor de plaats zijn nog legio mogelijkhe den. (Foto P.Z.CJ* Volgens tie weerrapportcn van giste avond 7 uur: Den Heider, zwaar bewolkt 2') i Ypenburg, zwaar bewolkt Zt Vlissingen, geheel bewolkt 23 j Eelde. geheel bewolkt 20 j De Bilt, zwaar bewolkt 23 i Twente, geheel bewolkt 23 i Eindhoven, zwaar bewolkt 2'. i Zuid-Limburg, zwaar bewolkt 25 f Helsinki, zwaar bewolkt 33 i Stockholm, licht bewolkt 20 Oslo, onweer 23 j Kopenhagen, half bewolkt 21 j Aberdeen, zwaar bewolkt 20 i Londen, zwaar bewolkt 21 i Amsterdam, zwaar bewolkt és i Brussel, zwaar bewolkt 25 j Luxemburg, zwaar bewolkt 25 j Parijs, zwaar bewolkt na onweer 23 Bordeaux, onbewolkt 27 j Grenoble, onbewolkt 27 f Nice, onbewolkt 2( j Berlijn, zwaar bewolkt 23 j Frankfort, zwaar bewolkt 26 j KOELEK Aanvankelijk veel bewolking met tij delijk enige regen en een kans op on weer. Later vanuit liet westen enkele opklaringen. Matige, later af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Lagere middagtemperatu- ren, vooral in het midden en zuiden van het land. STRANDYEKW.U HTINC; (Van onze weerkundige medewerker) Koudefront passeert met enkele bui en en matige zuidwesten wind. In de middag opklaringen. Temperatuur: 19 tot 20 graden. Zeewater 18 gra den. Vooruitzichten: Aanvoer van iets koudere lucht met zonnige perioden en matig strandweer. ZON* EN MAAN* 25 augustus Zon Maan op onder 19.44 onder 21.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1