Atleten uit 85 landen bij opening O.S. 1960 (£5b Sporti 4 ILF0RD camera PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Maar liefde won OLYMPISCH ALLERLEI GROOT NIEUWS VOOR DE JEUGD zo juist gearriveerd een echte voor en natuurlijk in elke camera ILFORD's werelds beste film Jtforen, Tfiew en.... sc/mjven VANDAAG Natu-raLax UT DE ETHER 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1960 Hoge temperaturen wekken bezorgdheid Sportsterren uit 85 landen zul len vandaag in liet magnifieke nieuwe Olympische Stadion de fileren bij de opening van de 12e Olympische Spelen, de omvang rijkste sinds de stichting van de moderne spelen in 1896. Meer dan 6000 atleten en atletes zul len er aan deelnemen. De loop der gebeurtenissen in de afgelopen vier jaar, toen de atleten zich richtten naar het grote evenement, wijst erop, dat vele Olympische en wereldre cords naar de geschiedenis zul len worden verwezen als de atle ten strijden om de individuele eer. Maar de zon, die in de afge lopen dagen van de vroege mor gen tot in het begin van de avond heeft geschenen vanuit een wolkenloze hemel, met mid- dagtemperaturen van over de dertig graden Celcïus, kan het aantal recordverbeteringen bin nen de perken houden. momenteel vormt de warmte nog: geen reden voor ernstige bezorgd heid. Maar de toestand zal een dramatische wending kunnen ne men indien de temperatuur verder stijgt. In dat geval zullen de deel nemers aan de lange afstandnum mers volgens de waarnemers de tol moeten betalen, evenals in 1924 tijdens de spelen te Parijs. Officials van verscheidene ploegen spraken woensdag hun bezorgdheid uit over het schema van de openings plechtigheid, volgens welk de atleten drie mijl (bijna 5 kilometer) van en naar het Olympisch dorp zullen moe ten lopen en bovendien in het stadion onder de brandende zon op de been zullen moeten blijven gedurende een tijd van naar schatting vier uur. Italiaanse president Om ongeveer half vijf zal vandaag de president van de Italiaanse republiek, Giovanni Gronchi, zijn plaats op de eretribune innemen; waarna het enor me defile van 4200 sportleden voor de eerste maal in de lüstorie van de spelen is het aantal deelnemers aan dit d'èfile beperkt zal begin_ nen. vjg KEUZE UIT 5 SMAKEN AARDBEIEN, SINAASAPPEL. ANANAS. CASSIS. CITROEN De Grieken zullen de stoet leiden een eer die hen wordt verleend als de stichters van de antieke spelen en de Italianen zullen als gastheren de rij sluiten. De Olympische vlag zal de arena worden binnengebracht door acht Italiaanse zeelieden en aan de hoog ste mast worden gehesen, terwijl mu ziekkorpsen van de Italiaanse lucht macht en het koor van Sint Cecilia de Olympische hymne respectievelijk spelen en zingen. Kanonschoten zullen worden gelost en honderden duiven zullen als sym bool van de vrede worden losgelaten. Vervolgens zal de 18 jaar oude stu dent Gian Carlo Peris als laatste es- tafetteloper de Olympische fakkel het stadion binnenbrengen en het Olym pisch vuur ontsteken dat tot het eind van de spelen, op 11 september, dag en nacht in het stadion zal blijven branden. Dan komt het plechtgie moment, waarop de grote Italiaanse discus werper en ex-wereldrecordhouder Adolfo Consolini, namens alle deelnemers de Olympische eed zal afleggen. Daarna zullen de ploegen het sta dion uitmareheren, waarmee do spelen officieel begonnen zijn. Boodschap van paus... Paus Johannes XXIII is woensdag van zijn buitenverblijf in Castel Gan- dolfo naar het hete Rome terugge keerd om duizenden Olympische at leten, die zich op liet St.-Pietersplein verzameld hadden, toe te spreken. De pauselijke boodschap, die onge veer 600 woorden telde, werd in het Latijn voorgelezen en daarna in vijf tien talen vertaald. „Mogen de bés ten onder U met de lauwerkrans gaan strijkenzo zei hun de paus, die er verder de nadruk op legde, dat sportiviteit belangrijker is dan de zucht naar de overwinning. ...en Kroesjtsjew Koesjtsjew heeft de sport vandaag „een bron van vreugde en lang le ven" genoemd, en bekend gemaakt dat hij zal proberen do Spelen van 1968 in Moskou te doen houden. De heilwens voor de atleten was ver vat in een boodschap uit Moskou. De chef d'equipe van de Russische delegatie op de Olympische Spelen die boodschap en bekendmaking voorlas, zei dat zijn regering de at leten van de wereld de modernste accommodatie zou bieden en twee maal zoveel journalisten zou kunnen ontvangen dan Rome. Vlam in Rome De Olympische vlam heeft woensdag avond zijn 3425 km lange reis van de Olympus in Griekenland naar Ro me volbracht en heeft als laatste halteplaats gekozen het Capitool aan de Piazzo del Campidogllo. De plech tige aankomst werd ontsierd door wanordelijkheden, die het gevolg wa ren van ontoereikende organisatie. Een massale stroom toeschouwers liep namelijk halverwege het plein voor het Capitool vast op een af zetting van houten hekken. Hierdoor kwamen vele mensen in de verdruk king. De Italianen reageerden echter geestdriftig op de binnenkomst van de vlam. Na een vlaggenparade hield de burgemeester van Roipe een toe spraak. Vandaag zal het Griekse vuur met een fakkel naar het Olym pisch Stadion worden gedragen. De zwaarweltergewïcht Bas van Dui- venbode zal donderdagavond als eer ste Nederlandse bokser in de Olym pische ring komen. Hij heeft het met de loting tamelijk gunstig getroffen. Zijn tegenstander is namelijk dc Spanjaard Cesareo Barreïra Moya en liet gevecht heeft mogelijk pers pectieven voor de Amsterdamse met selaar. Voor de zwaarweltergewiclit- klasse werden 23 boksers ingeschre- Minder gelukkig was de lichtgewicht Wim Gerlach, die het in zijn eerste partij moet opnemen tegen één der favorieten, de sterke Rus Velling- ton Barannikow. Er zijn in deze klasse 33 deelnemers. Jan de Rooy krijgt in het bantam- gewicht een volkomen onbekende te genstander Yuan Sze uit commu nistisch China. De winnaar van dit gevecht ontmoet in de volgende ron de de winnaar van de partij tussen de Pool Brunon Bendik en John Sen- tonga uit Oeganda. Ook voor het bantamgewïcht werden 33 boksers ingeschreven. De loting voor de wielertijdrit op de baan, woensdagmorgen verricht, heeft een bijzonder onfortuinlijk re sultaat opgeleverd voor de 19-jarige Haagse amateur Piet van der Touw. die ons land op dit onderdeel verte genwoordigt. Van der Touw start namelijk vrij dag in het hypermoderne Olympi sche wielerstadion als eerste van de 2t deelnemers voor de rit, over 1000 meter. Zijn concurrenten kunnen zich dus allen naar zijn tijd „rich ten", uiteraard voorzover hun capa citeiten hun dat toestaan. Gunstig was de lottrekking vooral voor de Franse en Italiaanse vertegenwoor digers, zij rijden namelijk resp. als nummer voorlaatst en laatst. De Nederlandse wegploeg heeft het beter getroffen. In de ploegen tijdrit over 100 km starten onze landgenoten namelijk in 12é po sitie (om 09.11 uur) en dat be tekent dat zij onder relatief guns tige omstandigheden rijden. Bo vendien vertrekken enkele be langrijke concurrenten Frank rijk, Spanje en Duitsland slechts 2 tot 4 minuten vóór hen, terwijl van de andere favoriete ploegen alleen Italië na Neder land aan de slopende rit begint (4 minuten later). Trainer Arie van Vliet, heeft woens dagmorgen een beslissing genomen ten aanzien van de samenstelling der Nederlandse Olympische wegploegen. Voor de ploegentijdrit over 100 km starten vrijdagJan Hugens, Ab Sluis, Lex van Krenningen en René Lot/.. Aan de individuele wegwed strijd over 175 km nemen op dinsdag 30 augustus a.s. deel Jan Hugens, Jan Janssen, Lex Aan Kreuningen en René Lol/.. Verrassend scherp subitar objectief, ne gatief formaat 4x4 voor 12 haarscherpe 9x9 prints. Twee diafragma instellingen (voor goed en slecht licht). Kristalheldere doorzichtzoeker, gesyncnroniseerdeflits- aansluiting RADIO- EN T.V.-RUBRIEK «VWWVWWWVIMWWVW T elevisie Donderdag om kwart over vier be ginnen de eerste minuten van 3600, die de N.T.S. aan de Olympische Spe len mag besteden. Er volgt dan een rechtstreekse reportage die tot zes uur zal duren van de openingsplech tigheid in het stadion te Rome. *s Avonds geeft de N.C.R.V. een her haling van „De gilde viert", dat al eerder (op 2 juli van het vorig jaar) op het scherm werd gebracht. Het wordt gespeeld door de toneelgroep „Theater" uit Arnhem en liet gaat over de carrière van een schoenma ker, die bet tot burgemeester van Londen brengt. „De gilde viert" is door Thomas Dekker, een tijdgenoot van William Shakespeare, gesclire- ven. Er spelen enkele tientallen acteurs aan mee en één van hen is John de Freese, die enige tijd geleden tijdens buitenopnamen voor een televisieuit zending door een auto werd aangcre- 0cégel*naat dag in dag uit de regelmaat van de klok den aan de gevolgen waarvan hij overleed. Hij heeft een dubbelrol en speelt zowel de hertog van Cornwall als meester Warner. De Nederlandse vertaling is van David Koning, dra-' niaturg bij de N.C.R.V. T elerecording De Vlaamse televisie brengt in haar avondprogramma om tien voor half negen eerst een bezoek aan de die rentuin van Antwerpen. Daarna om tien voor tien een tele- recording uit te zenden van Jan de Kocks „Acht paardjes van jade", dat onlangs door de N.C.R.V. op het scherm werd gebracht. Radio Om kwart over elf 's ochtends speelt; het Concertgebouworkest onder lei ding van Eduard van Beinum de vierde symfonie van Mendelssohn Bartholdy (de zogenaamde Italiaanse symfonie). Het is een grammofoon- platenconcert van de A.V.R.O. Via dezelfde zender kunt U om tien voor negen luisteren naar lichte muziek uit landen, die aan de Olympische Spelen deelnemen, zoals Duitsland. België, Italië, Engeland, Rusland,' Frankrijk (Milord is er ook bij), Zuid-Afrika en Amerika. Olympiade in de ether Televisie: 16.15 tot 18.00 uur: ope ningsplechtigheid. Radio: 16.30 tot 18.30 uur: openings plechtigheid. Hilversum II: 22.00 tot 23.30 uur: gedeeltelijke herhaling van de ope ningsplechtigheid en verder Olym pisch nieuws. 23.45 tot 23.55 uur Olympisch nieuws uit Rome. 1565. -. Na de aanvaarding van het Interplanetair Handvest door de Verenig de Naties, volgde er een drukke tijd voor piloot Storm. De Valeron-plannen moesten nauwkeurig ver taald en in alle onderdelen aangepast worden aan aardse mogelijkheden en toestanden. Met de hulp van Buck Ryan, de beroem de vliegtüigontwerper en boezemvriend Charley, de man met de mechanische knobbel, slaagde hij erin de hele zaak binnen enkele maanden te voltooien. Het is niet meer na te gaan hoeveel kopjes koffie en sandwiches de trouwe Sandra haar ver loofde en diens assistenten in die tijd bereid heeft, maar zeker is, dat het drietal zonder die hartversterkingen het inspannende werk stellig niet zo goed had kunnen volhouden. Nog enkele maanden later naderde het eerste, volgens de nieuwe plannen geconstrueerde ruimteschip zijn voltooiing. VRIJDAG 26 AUGUSTUS. HILVERSUM I. "102 111 746 lcc/S. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21-00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gvm. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.13 Gram. 8.30 Voor de jeugd. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Dit en bet andere, gesprek. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Dansmuz. 11.00 Voor de kleuters. 11.15.Pianorecital. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Muz. uit Hawaii. 12.20 Regeringsuitz. uitz. voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.45 Olympische Spelen. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Bc-ursber. 14.00 Fluit en piano. 14.30 Boek- bespr. 14.50 Gram. 15.00 Olympische Spe len. VARA: 16.00 Muzikale lezing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Versierde vakantietips. 17.45 Olympische Spelen. 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Instrumentaal trio. 13.40 Olympische Spe len. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Lichte muz. VPRO: 19.30 De stad nu, lezing. 19.45 Op bezoek bij anderen, vraaggespr. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Ra- dlophllliarm. sext. 20.35 Ontmoeting met het Oosten, klankb. 20.50 'Volksontwik keling in België, lezing. VARA: 21.00 Vrij dagavondretour. 21.45 Buitenl. weekoverz. 52.00 Olympische Spelen. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gespr. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Gram. 23.45 Olympische Spelen. 23.55— 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00— 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8,00 Nws. 8.15 Radiokrant. 3.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Progr. voor de oudere luisteraars. 12.00 Gram. 12.30 Land- cn tuinbouwmeded. 12.33 Liclite muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Lichte muz. 14.25 Ra dio filharm. ork. 15.05 Gram. 15.10 Voordr. 15.30 Krass. mtiz. 16.00 Gram. 16.-30 Piano recital. 17.00 Voordr. 17.20 Vokaal ens. 17.40 Beursber.-17.45 Gram. 18.00 Fanfare- muz. 18.20 Licht progr. 18.50 Regerings uitz.: Sociale actualiteiten, door mr. IJ. Dorpema van de afdeling voorlichting van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. 19.00 Nws.. on weerber. 19.10 Huismuz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 De Murillo, lioorsp. 21.05 Liederen. 21.15 Kunstrubr. 21.55 Omr, ork. en soliste. 22,30 Nws. en SOS-bcr. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdonking. 23.00 Kunstkron. 23.20 Ork. muz. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA. N NTS: 20.00 Journaal en wceroverzicht. 20,20 Olympische Spelen. VARA: 20.30 Kunstkron. NTS: Eurovisie: Olympische Spelen. VARA: 21.30 Act. 21.40 Film. 22.30 Pauze. NTS: Eurovisie: Olympische Spelen. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 12.00—13.30 Eurovisie: Oïymp. Spelen. 19.30 Nws. 20.00 Vedettengalerij. 20.25 Filmkron. 21.10 Eurovisie: Olymp. Spelen. 21.30 Film over jazz. 22.45 Nws. 23.00— 24.00 Eurovisie: Olymp. Spelen. 'Z O 19 Enigszins tot haar verrassing bleek het huis van juffrouw Thirlby een villa te zijn. Een heel mooie viila met rieten dak on met eikeliout betim merde muren, maar toch een villa. Vooral de tuin trok echter de aan dacht en wel door een kleurenweelde, waarbij zelfs de tuin van Christopher ofschoon groter, niet kon halen. En in die tuin was een klein, dik vrouw tje, in een versleten wollen japon, ber zig met haar blote handen de grond om te woelen. Zeker een dame van gezelschap, dacht Karen, maar toen ze verlegen vroeg of juffrouw Thirlby thuis was, stond de vrouw op en keek haar nieuwsgierig aan. „Ik ben juffrouw Thirlby", zei ze kortaf. „Wie is U? Ik koop niet aan de deur". ..Maar ik verkoop ook niets", hernam Karen, blozend van ergernis. „Chris topher verzocht mij, -U een bezoek te brengen. Ik ben zijn vrouw", voegde ze' er onhandig aan toe, Juffrouw Thirlby bekeek haar met Margaret Malcolm ongeveinsde nieuwsgierigheid van hoofd tot voeten. „Wel alleriep zo. „Dus die verhalen zijn per slot van rekening nog waar ook; ik meende dat het dorpspraatjes waren, maar blijkbaar is die soort berichtgeving betrouw baarder dan ik dacht. „Nu dan", ging ze na enige aarzeling voort, „vertel me de hele geschiedenis maar hier, want als we naar het huis gaan. zal mijn dienstbode een meisje uit het dorp zeker aan de deur luiste ren. En dat hebben we niet nodig!" Ze ging Karen voor naar een klein tuinhuisje en wees baar een stoel aan. „Sigaret?" vroeg ze, in haar volumi neuze zak frommelend. „Niet? Ik wil de dat ik er ook buiten kon, maar het is een gewoonte geworden en ik ben te oud, om er nog mee op te houden. Nu. vertel me alles!" Een ogenblik aarzelde Karen, wie het speet, dat de voorstelling van een ele gante oude dame, welke zij zich had gevormd, niet door de feiten werd bevestigd. Dit bijdehante vrouwtje 'met haar slimme ogen was niet be paald een argeloze toehoorster en iets voor haar te verbergen zou totaal onmogelijk zijn. „Er is niet veel te vertellen", sprak het jonge meisje kalm. „Christopher vroeg of ik hem trouwen wilde en ik stemde toe. 't Ging alles heel kalm in zijn weïk." „Natuurlijk", knikte juffrouw Thirl by. En vroeg toen bijna beledigend: „Maar waarom stemde je toe?" Karen drukte, innerlijk weerbarstig, haar zachte lippen vast op elkaar. Welk recht had dit onmogelijke vrouwspersoon om zulke vragen te stellen, al was ze honderdma'al Chris topher's oudtante. Zij. Karen zou er niet op antwoorden; heen! „Was hetom zijn geld?" vroeg juffrouw Thirlby zachtjes, de grote heldere ogen op Karen's bedrukt ge laat richtend. „Neen, daarom niet", klonk het ver ontwaardigd. „Niet?" hernam de oude dame op onverschillige toon. „Nu, dat zeggen ze anders in het dorp. En tenslotte is dat ook heel begrijpelijk. Mis schien stel je er prijs op, het hele relaas te horen, zoals ze mij het verteld hebben. Ze zeggen dat jij en Christopher elkaar eerst na het ongeluk hebben ontmoet en dat geen enkel jong meisje zich met een ho peloos invalide zal verbinden tenzij om er beter van te worden. O, ik zie, dat je Monica's parels draagt", be sloot ze onverwacht. Karen's hand vloog naar de parels, die Christopher haar verzocht had te dragen. Blijkbaar dacht dit ellen dige vrouwmens, dat zij, Karen, er haast achter had gezet om uit haar nieuwe positie munt te slaan. Het diende dus tot niets, haar te vertel len, dat als ze Christopher's zin had gedaan, ze veel meer juwelen zou hebben omgehangen! „Uw verhaal klopt grotendeels" zei ze kalm. „Ik leerde Christopher pre cies drie dagen voor ons huwelijk kennen en bezat vrijwel niets. Toch heb ik hem niet om zijn geld ge trouwd". Juffrouw Thirlby fronste het voor hoofd. Oppervlakkig bekeken scheen de verzekering niet aannemelijk, maar tocli hechtte zij er, tegen be ter weten in misschien, geloof aan. „Nu, als het niet om zijn geld was, waarom dan in vredesnaam?" vroeg ze plompweg: evenwel vriendelijker dan tot nu toe. Karen schudde koppig het hoofd en juffrouw Thirlby hernam alsof ze tot zichzelf sprak: „Als ik Clirito- pher was, zou ik wel weten wat me te doen stond, ik zou in mijn hol kruipen en me voor iedereen verber gen. Daarom kan ik niet begrijpen, dat hij een meisje van wie hij niets weet, het recht heeft gegeven, in zijn kamer te komen en hem aan te staren". „Dat doe ik niet!" riep Karen ver ontwaardigd. „Niemand zou zo on beschaamd kunnen zijn! O. kunt U het niet begrijpen?" „Medelijden?" vorste juffrouw Thirl by meedogenloos verder, „Als je daaraan hebt toegegeven, ben je een dom en mal kind. Die gekke dokters beweren, dat hij over zes maanden dood zal zijn. Hoe weten ze dat? Ik bijvoorbeeld had volgens de dok ters al twintig jaar geleden moeten sterven. Maar ik heb het niet ge daan en denk nog jaren te blijven leven. Welnu, was het inderdaad me delijden?" Tot zekere hoogte zou het dat wel geweest zijn, dacht Karen maar dan feen „gewoon" medelijden. Om juf rouw Cotton's dood had ze verdriet gehad, maar die aandoening had ab soluut niets uit te staan met ^at zij voor Christopher voelde. Immers dit was iets dat haar gedachten alle ogenblikken in beslag nam, iets waaraan alles wat ze besloot cn deed was onderworpen. Kortom, iets sterker clan zijzelf... tegelijk vreug de en kwelling! „Je deed beter, het me te vertellen", ging juffrouw Thirlby kalmpjes voort. „Ik weet, dat ik een lompe oude vrouw ben, maar niettemin zal ik waarschijnlijk je beste vriendin zijn. Nu, biecht op. Wat was' het?" Karen bleef zwijgen maar eensklaps bracht juffrouw Thirlby een met aarde bevlekte hand onder de kin van het jonge meisje en dwong haar als 't ware, haar gastvrouw aan te zien. Ze zag de zachte, bevende lip pen, het onzekere, nu eens opstij gende. dan weer verdwijnende blosje, de angstige, verdrietige blik. En op baar eigen hoekige gezicht verscheen een uitdrukking van vrees, van ont zetting. „Lieve kind, dat niet!" smeekte zij bijna. Karen knikte zwijgend en juf frouw Thirlby zuchtte diep. „Maar kindlief, hoe kwam je daar toe?" vroeg ze bezorgd. „Besef je dan niet „Ik besef alles", zei Karen op vaste toon, „maarmaar bet maakt voor mij geen verschil. Dat doet im mers niets, wanneer je iemand lief- hebt". Juffrouw Thirlby knikte even. „Als je gezegd had: „wanneer je verliefd bent", zou er nog wat hoop voor je zijn geweest", merkte ze op, „maar liefhebbendat is heel Iets anders". Ze glimlachte bitter toen ze zag, dat Karen zich over haar snel begrijpen verbaasde. „Ja", ging ze voort, „zelfs ik weet dat. Nu circa zestig jaar geleden was ikneen zoiets vergeet je niet. Dat is het lot van de vrouw. Maar kom, wat wil je er tegen doen?" „Niets, behalve zorgen, dat het Christopher niet hindert.", antwoord de Karen. „Ik wil hem niet verve len". „O, dat zul je toch", zei juffrouw Thirlby ronduit. „Er is niemand, die hem niet op een gegeven ogenblik heeft verveeld. Christopher heeft geen geduld met mensen, die niet precies handelen, zoals hij vindt, dat ze moeten handelen. Geduld heeft hij nooit gekend en ik betwijfel, of hij zich heeft gebeterd!" Bij die woor den keek ze Karen onderzoekend aan. Deze schudde glimlachend het hoofd. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 12