Klanken uit de ether RITA REYS IS EEN GELIEFDE STER IN ONS LAND VERANDERINGEN ORGANISATIE VAN K.R.O. OP TIL? HET MEISJE SAPPHIRE": BOEIENDE POLITIEFILM 20 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1960 Zangeres met de meeste internationale ervaring Een profeet wordt in eigen land maar zelden geëerd. Die waarlieid is jarenlang van toepassing ge weest op Rrta Reys. Geweest, want op het ogenblik Is zij een van de meest gevraagde Neder landse artiesten voor de televisie. Vaak krijgen we Rita niet op on ze vaderlandse beeldbuizen te zien, maar als er een topuïtzen- ding is, wil men haar toch meestal niet graag missen. Volkomen te recht, want zij is van topklasse. Zij is één van de weinige Neder landse kleinkunstenaars, die een internationale carrière hebben kunnen opbouwen, die klinkt als een klok. Iïita zong in Zweden en in Italië, in Duitsland en in Por tugal. En ze zong in Amerika, liet mekka van de jazz, haar gen re. Kortom, Rita is de Nederlandse vrouw met de meeste internatio nale ervaring, de vrouw waar schijnlijk ook, die voor de meeste buitenlandse radio- en televisie zenders werkte. Onlangs won ze de prijs van de beste vocaliste op het jazzfestival in Juan les Pins. Het verschafte haar en haar be geleiders een aantal nieuwe con tracten over heel Europa. Op 20 september zal Rita in het huwe lijk treden met Pim Jacobs, de man met wie zij de laatste tijd onafgebroken heeft samenge speeld. Muzikale familie Rita komt uit een muzikale fami lie. Haar vader was leider van een Rotterdams theater-orkest. Als piepjong zangeresje werkte ze al bij hem. Haar grote kans kwam echter pas in de jaren vlak na de oorlog, toen zij verbonden was aan het orkest van Piet van Dijk. Ze trok ermee naar Spanje en Noord-Afrika. Ze leerde in die tijd haar man kennen: Wessel Heken, de beste drummer, die Nederland ooit heeft gekend. Rita en hij trokken jaren lang samen op. Maar in Neder land werd ze niet bijzonder po pulair in de eerste jaren. Totdat de ommekeer kwam. Mi- chiel de Ruyter maakte plannen voor een grammofoonplaat met Nederlandse jazzmusici. De plaat kwam. „Jazz behind the dikes" was de titel. Rita dankte er voor een belangrijk deel haar verdere carrière aan. De Amerikaanse producer George Avakian ont moette haar tijdens een bezoek aan Nederland en nodigde haar direct uit voor con bezoek aan de States. En toennadat Ame rika Rita op waarde had weten te schatten, kwam ook hier de ommekeer. Rita en Wessel waren graag geziene gasten in Neder land. Wessel 'had behalve de muziek een tweede hobby. Hij was een enthousiast en uitstekend waterskiër. Op een zomerdag in 1957 stapte hij met een verschrik kelijke hoofdpijn van de lange latten. Twee dagen en twee nach ten waakte Rita bij zijn bed. De beste artsen konden hier evenwel niets meer doen. Wessel Ilcken overleed, een bijna ontroostbare Rita met haar dochtertje Laila achterlatend. Met Pim Jacobs Rita is een geliefde ster nu in ons land. Ze heeft persoonlijkheid, zo heeft oen prachtige stem. Ze kiest haar repertoire met zorg. Na het Creetje Kauffeld voor de VARA-televisie Gfeeljo Kauffeld zal op donder dag 1 september in het VARA- T.V.-progranuna zingen. Zij wordt begeleid door Rudolf Stalknecht, piano. Piet Kikkers, bas en Her man Timmer, slagwerk. Het wordt een klein „one-woman- showtje" van een kwartier. De re gie is van Ellen Blazer. overlijden van haar man is het, alsof ze rijper is geworden. Alsof zo haar songs met meer diepte zingt. Vijfendertig is ze nu en op de top van haar roem. Dit jaar nog als het woonschip klaar is, dat ze laten bouwen zal ze hertrouwen. Met Pim Jacobs, de 24-jarige pia nist, die de combo van Wessel voortzette. Hij was de grote steun en toeverlaat voor Rita, toen ze eenzaam achterbleef. Met hem sa men zal zij haar carrière'voortzet ten. De carrière vol muziek, die hen ook in de toekomst nog vaak voor de radio en voor de televisie zal brengen, in Nederland en ver daarbuiten. Pim Jacobs en Rita Reys; als het woonschip klaar is gaan ze trou wen. Nieuwe televisietoren in lJselstein Vrijdag is de vlag gehesen op de nieuwe T.V.-toren te lJselstein. Dit, ten teken dat het hoogste punt in de bouw van de 350 meter hoge toren is bereikt. De toren is de hoogste in zijn soort van Euro pa. Het enorme gebouw bestaat uit twee gedeelten. Een lift zorgt voor het vervoer van en naar de 22 verdiepingen. De toren kan de apparatuur bevatten voor televisie en F.M.-programïna's, namelijk drie zenders, één voor de klank- radio, één voor de beeldradio en één voor de telefonie. Van de toren zijn pas zeven verdiepingen in ge bruik. Ook is aandacht besteed aan de voorbereiding van de kleu rentelevisie. Een speciale antenne constructie geeft aan de zender een uitwerking, die zes a. zeven maal zo groot is als haar werke lijk vermogen zou doen verwach ten. Ontvangen van officieel orgaan nu enig recht van begustigers Opnieuw blijkt uit een (dit keer ongetekend) hoofdartikel in de Katholieke Radiogids van deze week, dat men de structuur van de Katholieke Radio Omroep op het ogenblik kritisch aan het bekijken is. In dit artikel wordt geconstateerd, dat de K.R.O. oen stichting is die statuair slechts begunstigers kent en die bestuurd wordt door een aantal mandata rissen van belangrijke katholieke organisaties en instellingen. Het enige recht van de begunstiger bestaat ïn het recht op het ont vangen van „het officieel orgaan". Volgens de schrijver is een en an der „geen strikte garantie voor een levend contact tussen omroep en katholiek Nederland". Er wordt op gewezen dat er van verschil lende kanten, ook in brieven, kri- RADIO- EN T.V.-RUBRIEK A/VWV/\A*A/VWWV\A/WWW VANDAAG T elevisie Om 5 uur klimmen camera-man nen onder leiding van Dik van Bonnnel ten behoeve van het N. C.R.V.-kinderprogramina de Eu romast op, opdat alle kinderen (en ouders) van het uitzicht kun nen genieten. Na het sportpano- raina zou vanavond oorspronke lijk „muzikanten van nabij" op het scherm komen, door Ageeth Scherphuis to presenteren. In verband met het droeve onge luk, dat baar zoontje is overko men heeft de A.V.R.O. dit pro gramma voor onbepaalde tijd uit gesteld. Nu wordt een zuidpool- film „Operatic Diepvries" gege ven. In decors van Fokk® Deutz en onder regie van Henk van dei- Molen worden weer enkele ama teurs aan de kijkers, voorgesteld in het programma „Nieuwe Oogst". Dan zullen onder anderen de zestienjarige Shelley Degener en haar twintigjarige broer Ger voor de camera's komen. De Vlaamse televisie draait als hoofdnummer vanavond een speelfilm „De geheime kamer" (The secret Beyond the door), een thriller van Fritz Lang met Joan Bennett qn Michael Red grave. oren, 31011 en.... scArijven Radio De VARA herhaalt om tien over half negen een parodie op een detectivestory „Desire Bisquet maakt een bootreis" van M. Ter- val in een vertaling van A. de Vlugt. Er werken een keur van vaderlandse hoorspelacteurs aan mee, zoals Louis de Bree, Wam Heskes, Constant van Kerckho- ven en Jan van Ees. Pianist Cor Lemaire als acieur voor de T.V. De Engelse auteur Ted Allan heeft speciaal voor televisie een stuk geschreven. „De Barpianist", dat door de B.B.C. is uitgezonden en dat do VARA op zaterdag 17 september voor de camera's zal brengen. De handeling van het stuk is geheel in een bar gesitu eerd en dc geschiedenis maakt duidelijk, hoe een ex-concertpia nist ertoe kon komen, in een bar voor achtergrondmuziekjes te gaan zorgen. De titelrol, waarin niet alleen geacteerd, maar ook heel veel werkelijk piano gespeeld moet worden, zal worden vertolkt door Cor Lemaire, de bekende ca- bareteomponist en -pianist, die nog niet eerder als acteur is op getreden. Cor Lemaire maakt voor dit stuk speciaal ook een aantal liedjes. Berend Boudcwijn voert de regie. tiek op deze gang van zaken wordt geleverd. „Terecht gaan de goedwillende critici ervan uit, dat de K.R.O. een instituut is, dat door de katholieke gemeenschap in dit land is opgebouwd, wordt gedragen en in stand gehouden. Dat dit een der machtigste en be langrijkste instrumenten is waar over katholiek Nederland beschikt om 2ijn levensstijl te behouden en te propageren". Rompslomp De schrijver stelt dan ook „dat een levend contact met het ka tholieke volksdeel noodzakelijk is, dat zo georganiseerd dient te wor den, dat het op de meest efficiën te wijze aan het programma ten goede komt". Nn is het niet van zelfsprekend dat hiervoor het tra ditioneel organisatiepatroon ge boden is van plaatselijke afdelin gen met leden, bestuursleden, ver gaderingen, sprekers enzovoorts. Het is integendeel waarschijnlijk dat een dergelijke organisatori sche kolos voor ongeveer 600.000 georganiseerde leden en straks 700.000 en meer, een even logge als steriele massa zou zijn. Blijft echter de vraag, of de huidige or ganisatiestructuur dan wel dit le vende contact garandeert", aldus de schrijver in het hoofdartikel van de KJt.O.-gids. Tenslotte wijst de schrijver van het artikel erop, ddt deze kwes tie sinds geruime tijd een on derwerp van ernstig beraad is, waarbij de hulp van een alge meen 'erkend wetenschappelijk instituut is ingeroepen. Binnen zeer afzienbare tijd zal de de finitieve vorm hiérvan realiteit worden. In navolging van BBC Het lijkt er dus'heel sterk op dat de K.R.O. overweegt over te gaan lot een geregeld luisteraars- en kijkersonder zoek in een vorm zo als die bij de B.B.C. gebruikelijk is, bij welke omroep men het als een van de belangrijkste taken beschouwt dagelijks opinieonder zoeken te houden door middel van kwantitatieve en kwalitatieve enquêtes. In het laatste geval schakelt ««en ..luisteraarsgroc- pen" in, die zo objectief mogelijk hun mening over de programma's geven. Dit begrip is in het hoofd artikel in de voorlaatste K.It.O;- gids gehanteerd. Als men deze luisteraarsgroepen inderdaad op wetenschappelijk gefundeerde grondslagen wil sa menstellen (zoals uit het slot van het hierboven geciteerde tweede hoofdartikel valt op te maken) dan zou de K.R.O. voor een no vum in de Nederlandse omroep- geschiedcnis zorgen. Tot nog toe zijn er wel incidentele onderzoe kingen naar de luistergewoonten in ons land ingesteld (door de V.P.R.O. en door het Centraal Bureau voor de Statistiek), maar tot een geregeld onderzoek, zon der welk een behoorlijk functio nerend omroep-apparaat het niet kan stellen, is het nog steeds niet gekomen. Tweede elektrotechnische beurs in Apollohal De tweede elektronische beurs (E.T. B.) wordt van 30 augustus tot en met 6 september gehouden in de Apollohal to Amsterdam^ Deze vak beurs voor elektrische huishoudelijke apparaten met 52 deelnemers, het maximum dat in de Apollohal on dergebracht kan worden, valt samen met do elfde „Firato", de internatio nale vakbeurs en tentoonstelling van elektronische produkten (radio's, t.v.'s enzovoort), die in het R.A.I.- gebouw wordt gehouden. Dit is gedaan omdat vele artikelen op beide beurzen te zien zullen zijn en de handelaren in elektronische en elektrotechnische artikelen met één bezoek aan Amsterdam beide beur zen kunnen „doen". Het aantal deelnemers aan de twee de E.T.B. is bijna het dubbele van dat aan de eerste beurs. Duitsland is vertegenwoordigd met drie, Zwit serland met twee uitzendingen en Denemarken, Engeland en België elk met één inzending. Op de beurs, die des middags na twee uur ook voor het publiek toegankelijk is, worden elektrische huishoudelijke apparaten in de meest uitgebreide zin getoond, waarbij ook een aantal noviteiten zijn, zoals thee-automa ten. Brabantse actie voor Belgisch gezin uit Kongo Do Bredasche Kamer van Koophan del, bet departement „West-Brabant" van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, en de Brabantse werk geversvereniging zijn gisteren een landelijke actie begonnen ten be hoeve van een uit Kongo terugge keerd, zwaar getroffen Belgisch ge zin. De Belgische minister van volksgezondheid heeft tot adoptie van dit gezin geadviseerd. De be trokken actie zal op 1 oktober be ëindigd worden en heeft, zo deelt men ons van de zijde van het actie comité mede, de instemming van de Belgische ambassadeur ïn Nederland. Het te adopteren gezin bestaat uit negen personen, van wie zeven kin deren. De vader, vroeger school hoofd van Loeloeaburg, werd volgens mededelingen van het Belgische mi nisterie van volksgezondheid, op 9 juli van dit jaar door muitende sol daten neergeschoten. [y^YerReersH^ ln een straat met éénrichtingsver keer mogen de voetgangers natuur lijk in beide richtingen lopen als zij op het t. ottoir blijven. Degene, die een fiets of een brom fiets aan de hand meevoert, wordt ook tot de voetgangers gerekend maar de motor- of scooterrij der, die zijn weg denkt te bekorten door van zijn voertuig af te stappen en duwend de verboden rijrichting van de straat met éénrichtingsver keer ingaat, is in overtreding, waar schuwt de A.N.W.B. De personen die een invalidewagen voortduwen mogen gebruik maken van beide richtingen, evenals de duwers van kinderwagens of krui wagens en dergelijke. In handige plastic tabakszak FILMS IN ZEELAND Wie en wat was het „Meisje Sapphire" is de portee van een knappe Engelse politiefilm, die men van dinsdag tot en met donderdag in Luxor (Vlissin- gen) kan gaan zien. Het meisje Sapphire wordt door spelende kinderen dood tussen de strui ken gevonden. Slechts haar kleding is voor de politie een aanduiding omtrent haar iden titeit. Haar kleding is die van een scholiere, hoewel haar vuur rode petticoat wijst op een ge heel ander milieu. Inderdaad, Sapphire leidde een dubbel le ven. Het verhaal is boeiend. Tot op het laatste moment laat het dé toeschou wer in het onzekere over de iden titeit van de moordenaar(s). Het onderzoek brengt nieuwe feiten aan het licht: Sapphire was een half bloed negermeisje dat door haar blanke huidskleur de scheidsmuur der rassen kon doorbreken. Ras senhaat zou het motief van de moord kunnen zijn. Uiterst lnng_ zaani komt de toeschouwer achter de waarheid. Het onderzoek speelt zich af in een Londense buurt die sfeerrijk en ka rakteristiek is weergegeven, waar aan het medium van de kleur niet vreemd is. Het ernstige probleem waarop deze film is gebaseerd lijdt niet onder de spanning die tot net einde toe goed is volgehouden. „Te jong voor liefde" is een veel zeggende titel, en inderdaad, het DONDERDAG 25 AUGUSTES. HILVERSUM I. '102 m 7öG kc/s. 7.00, AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Lichte muz. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: Nws. 8.15 Gram. 8.30" Voor de kinderen. 8.40 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 0.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor dc kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram, 11.45 Hoe voeden wij voor de ko mende maatschappij op?, lezing til). 12.00 Orgelspel. 12,30 Land- en tuiubouwmeded. 12.33 Gram, 12.45 Olympische Spelen. 13.00 Nws. 13.15 Meded. oi' gram. 13.20 Met.ro- polc Oi'k. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.30 Voordr. 15.00 Gram. 15.30 De vuurtoren, hoorspel. 15.50 Gram. 10.30 Olympische Spelen. 13.30 Nws. 18.45 Dans- muz. 19.15 Act. 19.30 Gram. 20.00 Nws. 20.05 In het dal van Olympia, klankb. 20.50 Gram. 22.00 Olympische Spelen. 22.30 Nws., beursber. van New York en S.O.S.- ber. 22.45 Gram. 23.10 Dagboek van een grootvader, hoorsp. 23.45 Olympische Spe len. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM IL 208 ni 1007 kc/S. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8,00 Nws. 8.18 Gr. 8.50 Voor de vrouw 9.40 Voor de kinde ren. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok nood klok. 12.03 Cram. 12.25 Wjj van het land. praatje. 12.55 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Promenade ork. en sol. NCRV: 14.00 Blaasork. 14.30 Kamer- ork. en soliste. 15.10 Gram. 15.35 Lichte muz. 16.00 Verkenningen in de bijbel. 16.20 Kamermuz. 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Jazzmuz. 18.15 Noordhollands filharm.ork. 18.30 Mannenkoor en sol. 18.50 Wereldwijd beraad, nabeschouwing bijeenkomst van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken. 19.00 Nws.- en weerber. 19.10 Volcaal ens. 19.30 Radio krant. 10.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar, pro- gr. 21.15 Gram. 21.30. Lichte muz 22.10 Operamuz. 22.30 Nws. en SOS-ber 22,40 Gram, 22.45 Avondovèvdonking, 23.00 Kerkorgelconc. 23.30 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 16.15—18.00 Eurovisie: Olympische Spelen. 20.00 Jour», en weeroverzicht. NCRV: 20.00 De gilde viert, blijspel 22.15 Dagsluiting. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 16.30—18.30 Eurovisie: Olymp. Spelen. 18.30 Voor de Jeugd. 19.30 Nws. 20.00 Filmgedicht. 20.20 Progr. over een die rentuin. 20.50 T.V.-spel. 22.20 Nws. en journaal. FRANS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 16.30—18.30 Eurovisie: Olymp. Spelen. 19.30 Voor de Jeugd. 20.00 Journ, 20.30 Voor de Jeugd. 20.40 Film. 22.35 Journaal. gaat om een zestienjarig meisje dat, hoewel van goede huize, bij zonder slecht blijkt te zijn opge voed. Ze wordt verliefd op eelt van de leraren van haar school, en als deze niet de nodige interesse toont, blijkt geen middel 't meis je te erg om haar plannen door te drijven. Uiteraard lukt het uiteindelijk niet de leraar in haar netter te vangen en ze krijgt er als zestienjarig meisje een gevoelige afstraffing voor. De historie is dinsdag en woensdag met Peter van Eyck, te volgen in Alhambra (Vlissïngen). In City (Middelburg) draait tot en met donderdag de film „Haaien en kleine vissen". In deze rolprent kan men de belevenissen van een held haftige duikbootbemahning vol gen, zowel op en onder de zeespie gel tijdens krijgsverrichtingen, als aan land waar uiteraard het vrou welijk schoon niet ontbreekt. Het opmerkelijke van deze film is, dat het hier gaat om een Duitse duik boot met Duitse bemanning in oor logstijd. Peter van Eyck is dezer dagen niet alleen in een jeugdprobleemfilm, maar ook ïn de sfeer van de mis daad te zien. In liet aanvankelijk wel zeer mysterieuze verhaal „Dr. Crippen leeft" dinsdag tot en met donderdag in Electro (Middel burg) vertolkt hij een van de hoofd rollen. De film „Dr. Crippen leeft" speelt in de Dnitse Ivriminal-sfeer. Felle zwart-wit contrasten, hol klinkende voetstappen, van angst vertrokken vrouwengezichten en bi zarre entourages helpen sterk mee de enigszins goedkope gespannen sfeer op te roepen die onvermijde lijk rond een onbekende moorde naar moet hangen. In Grand (Goes) is dinsdag en woensdag te zien het pikante min of meer historische verhaal „De liefdesnachten van Lucretia" met de welgevormde Belinda Lee in de hoofdrol. Aan deze film hebben wij vorige week reeds enkele woorden gewijd. De sneeuwkoningin is een kleu rige verfilming van het beken de sprookje van de grote Deen se verteller Hans Christian An dersen. Deze tekenfilm, in het Nederlands gesproken, bleek op het festival te Arnhem een groot succes te zijn. Do film draait dinsdagmiddag om drie uur in Grand (Goes) en woens dagmiddag om half drie in Al- bra Vlissïngen.) Do Franse filmindustrie schotelt de bezoeke: van Alhambra (Vlis- singen) donderdagavond een op windend verhaal voor uit de haven buurten van Marseille. Het gaat om een scheepslading gesmokkelde sigaretten op een gezonken schip, om een vermoorde vrouw, vecht partijen en liefde. Zoals gewoonlijk weet Jean Gabin dio een van de hoofdrollen vertolkt, er wel raad mee. De duistere ele menten in het verhaal worden ten slotte door de politie gegrepen en een. inmiddéls ontloken liefde tussen een duiker en een toevallig In Marseil le verblijvend meisje krijgt een voorspoedige draai. De verfilmde operette van Emmericht Kalman „Grafin Mariza" biedt, zoals wij vorige week reeds schreven, een vrolijk verhaal, doorspekt met tal rijke melodieën, gezongen door Ru- dolf Schock. Donderdagavond in Grand (Goes).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6