PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MALI-TROEPEN MUITEN IN KATANGA Honderd hectare Dijkwater als een belangrijk vogelreservaat BILT BELGEN HERSTELDEN DE ORDE IN ALBERTSTAD MARGARINE ZOU VREEMDE HUIDZIEKTE VEROORZAKEN HET WEER IN EUROPA 203e jaargang - no. 198 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. "an de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse1 nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 24 aug. '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per rum. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een mlnlmusn van 1.25. „Brieven oureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr.58-60 tel.23554lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234.); Oostourg, G. F. de Pair. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zïerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2074. Tsjombe vraagt om hun onmiddellijke vervanging In het gebied van Albertstad zijn maandag en dinsdag ernstige incidenten gebeurd. Manschappen van liet 600 man tellende V.N.-troepencontingeut der Mali-federatie zijn aan de controle >an hun Afrikaanse en Europese officieren ontsnapt, hebben in vrachtauto's gewapende burgers meegenomen en zijn, naar de regering van Katanga gisteravond meedeelde, tot willekeu rige arrestaties overgegaan. Bij de schermutselingen die toen ontstonden zijn twee doden gevallen, een politieagent en een bestuursambtenaar. Verscheidene mensen werden gewond. Het Belgische ministerie van defensie maakte dinsdag bekend, dat Belgische troepen de orde in Albertstad hebben hersteld. Leden van negerstammen hadden het spoorwegstation van Al bertstad aangevallen Een woordvoerder van het ministerie zei, dat de V.N.-troepen uit de Mali-federatie, die naar Albertstad waren gekomen om de Belgen af te lossen, gemene zaak met de stamleden hadden gemaakt. De Europese bevolking had een toevlucht gezocht in het militaire kampement in de stad. Naar aanleiding; van de aankomst van Kongolese troepen in Loeloea- burg-, de hoofdstad van het deel der provincie Kasai dat de centrale Kon golese regering trouw is gebleven, beeft Albert Kalondji, de president van de nieuwe Mijnstaat van Kasai, welke zich onafhankelijk heeft ver klaard, in een persconferentie - ge zegd rekening te houden met de mo gelijkheid van een oorlog in Kongo. Hij zei te verwachten, dat het Kon golese leger zal trachten Kasai bin nen te vallen. In dat geval zal de Mïjnstaat zonodig een beroep doen op de troepen van Katanga, aldus Kalondji. Uit zal dan mogelijk aan de Verenigde Naties gelegenheid bie den om in tc grijpen, wat wij dan ook wensen. In geval van een aanval is de Mijn- staat bereid naast de hulp van Ka- tanga ook buitenlandse hulp in te roepen, zo zei Kalondji verder. De president deelde voorts mede, dat twee jongelieden van Kasai uit Brus sel naar Londen en de Verenigde Staten zijn vertrokken voor het aan werven van buitenlandse vrijwilli gers. Een uur vóór deze perscoferentie had een Belgische commandant van de basis Kamina, kolonel Remy van Licrde verklaard, dat een inval in Kasai waarschijnlijk lijkt. In dat ge val, zo zei hij, zouden de Belgische troepen hun landgenoten moeten be schermen. Baloeba deden aanvallen Later is bekendgemaakt, dat de met lansen en bogen aanvallende Katan- gese negers Baloeba waren. De Ba loeba zijn, zoals bekend, vijanden van Tsjombe en de zijnen. De Belgische woordvoerder in Brussel zef, dat de Belgische troepen in Albertstad wa ren samengetrokken in afwachting van hun aflossing door de troepen van de Mali-federatie. In de afgelo pen dagen waren echter vele Baloeba de stad binnengekomen. Men had toen besloten dat de Belgen maar moesten blijven. Het Belgische ministerie van defen sie deelde mee, dat de Belgische troepen, die de orde in Albertstad hebben hersteld, geen verliezen heb ben geleden. Maandag was uit Albertstad ge méld, dat het Mali-contingent had gevraagd, uit Kongo te wor den teruggetrokken, na de breuk in de Mali-federatie door het uit treden van Senegal. In officiële kringen te Elizabethstad, de hoofdstad van Katanga, maakte men zich zeer ongerust over de mogelijke gevolgen van deze mui terij onder de Malinese troepen. Men vreest dafc zij weleens.de op positie een strijdgeest zou kun nen bijbrengen waaraan het haar tot dusver heeft ontbroken. De regering van Katanga ziet zich thans voor de ongerijmde situatie- geplaatst, dat dezelfde V.N.-troepen, die de orde in Katanga moeten hand haven, haar thans bedreigen. Het is dan ook met het oog daarop, dat zij bij de V.N.-conimandant in Eliza bethstad de Ierse kolonel Byrne op onmiddellijke vervanging van de mui tende militairen heeft aangedrongen. De Katangese regering heeft onmid dellijk polïtieversterkingen naar Al bertstad gezonden. Ook de minister van binnenlandse zaken van Katan ga, Moenongo, is naar de plaats van de ongeregeldheden vertrokken. Dat de Russen trots zijn op hun jongste ruimtevqartsucces blijkt wel uit deze foto. Zelfs de Amerikaanse pianist Van Cliburn verscheen met de hondjes Belka en Strellca voor de T.V.-cameru's in Moskou. Slim Rotterdams jongetje I Een slim Rotterdams jongetje i heeft een huisarts en daar- e e mee de Rotterdamse G.G.D. I op de gedachte gebracht, een i verband te zoeken tussen de e I plotselinge explosie van een e onbekende huidziekte en het 1 eten van Planta. In het gezin s e van het jongetje was namelijk 1 moeder ziek geworden, terwijl i I hijzelf en zijn vader geen ver- I schijnselen toonden. Hij dacht i na en zei toen: „Hé. pappie en i ik hebben roomboter gegeten e en moeder PlantaDeze opmerking- werd door de huis- arts aan de G.G.D. doorgege- ven. 1 illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Basis Kamina Kolonel Van Lierde, heeft verklaard, dat het naar zijn mening de V.N. „maanden" zal nemen om de basis, over te nemen en te gebruiken. De aanleg van de basis, die in het oer woud in Noordwest-Katanga ligt. heeft drie miljard Belgische franken (ongeveer 210 miljoen gulden) ge kost en zij verschaft werk aan 11.500 Kongolezen en hun gezin. De kolonel, die in de laatste wereld oorlog 37 vliegende bommen heeft neergeschoten, zei dat hij zich niet uit de basis zou laten „drukken". Een van de grootste vraagstukken was het te werk stellen van Afri kaans personeel. Onder de arbeiders bevonden zich leden van de Loeloea- en van de Baloebastam, die herhaal delijk met elkaar slaags zijn. De commandant verklaarde geen kans te zien om al ziin manschap pen met hun bezittingen in acht da gen tijd te evacueren. Hij zei niet van plan te zijn de militairen met al leen maar twee tassen weg te stu ren. Ook zou hij niet de ongeveer twintig Franse straallestoestellen (Zie slot pag. 3 kol. 3) België zendt Russische nota terug De Belgische ambassade in Moskou liceft dinsdag een nota van het Itus- siselie ministerie van buitenlandse zaken teruggezonden. Deze nota be stond uit een afschrift van de zondag door de Sow jet-regering over de si tuatie in Kongo afgelegde verklaring. Ambassadeur Cools zond de nota te rug met de mededeling „dat zij com mentaren op de internationale poli tiek en op de Belgische politiek be vat, die niet kunnen worden aan vaard". Twee weken geleden heeft de Russi sche regering een nota van de Bel gische l egering, waarin werd gepro testeerd tegen de Russische pers campagne over de houding van Bel gië in de Kongolese kwestie, als on aanvaardbaar en „niet in overeen stemming met de diplomatieke ge bruiken" teruggezonden. Het „American Ballet Theatre" gaat van 14 september tot 24 oktober op tour nee door de Sowjet-Unie. Het zal de eer ste maal zijn dat een Amerikaans ballet gezelschap in de Sowjet-Unie optreedt. In i Moskou. Leninggrad, Minsk. Kiev en Lvov zullen voorstellingen worden gegeven. VOORRADEN WORDEN TERUGGENOMEN Utrechts advocaat stelt fabrikant aansprakelijk In het westen van ons land open baart zich de laatste tijd een vreem de huidziekte. Deze ziekte, die soms met hoge koorts en steeds met lievi ge jeuk gepaard gaat, heeft in het merendeel van de gevallen een niet gevaarlijk karakter. Vele huisartsen gemeentelijke geneeskundige en ge- zondsheidsdiensten en staven van ziekenhuizen in Amsterdam, Botter dam, Den Haag en Utrecht, zijn met de ziekte geconfronteerd. Naar aanleiding van de berichten deelt de directeur-generaal van de volksgezondheid, prof. dr. P. Mun tendam, het volgende mede: Uit de dusverre verkregen informa ties is gebleken, dat er enige hon derden gevallen, voor'het merendeel, van goedaardig karakter, zich voor doen, veelal geconcentreerd in de grote steden in het westen van het land. Uit het onderzoek, dat aanstonds na de eerste meldingen uit Rotterdam met kracht is aangevat, is de oor- zaak van "de ziekte nog niet met ze kerheid vastgesteld, er zou enige aanwijzing bestaan, dat de oorzaak verband zou houden met een nieuw bestanddeel, dat bij de zeer recente wijziging in de samenstelling van het margarinemerk „Planta" is toe gevoegd. In verband hiermede heeft de fabrikant van dit produkt. Van den Berg en Jurgens N.V., in Rot terdam, in overleg met dc gezond heidsautoriteiten besloten, teneinde ieder mogelijk risico uit te sluiten, de voorraden „Planta" zowel bij de handel als bij de consument, op kor te termijn terug te nemen en te rui len tegen „Planta." van de oude sa menstelling. waarin dit bestanddeel niet voorkomt. Onderzoek Bij de N.V. Van den Berg en Jur gens te Rotterdam wordt momen teel een intensief onderzoek in gesteld naar de mogelijke scha delijkheid van het bestanddeel dat in „Planta" is verwerkt. Dit on derzoek vindt plaats in nauwe sa menwerking tussen het research- laboratorium van de Unilever Far maceutische dienst van het rijks instituut van de volksgezondheid en de geneeskundige hoofdinspec tie. Waarschijnlijk moet de oor zaak van de geconstateerde huid ziekte worden toegeschreven aan de twee weken geleden aan de margarine toegevoegde nieuwe eiriuïgator, een middel dat dient om in margarine de melk in fijn verdeelde toestand met de vetten te mengen. Inmiddels heeft een Utrechtse advo caat, wiens vrouw eveneens, naar zij aanneemt, een huidziekte heeft opge lopen ten gevolge van het nuttigen van Planta, de N.V. Van den Berg en Jurgens aansprakelijk gesteld voor de kosten en schade, wanneer mocht blijken dat het margarïnepro- dukt de oorzaak van de huidziekte is. Ook zeeliedenstaking in Southampton geëindigd Be ongeveer 3000 zeelieden die sinds enkele dagen in Southampton In sta king zijn hebben maandagavond be sloten gisteren het werk te hervat ten. Tot de schepen die door, de sta king waren getroffen behoorde de „Queen Mary". Zoals bekend hebben ook 5000 Lon- dense havenarbeiders vandaag hun staking beëindigd. Von Braun vuil zelf naar de maan De Amerikaanse raketdeskuudige van Duitse afkomst, dr. Wernher von Braun, heeft verklaard dat de Verenigde Staten volgend jaar een bemande raket zullen lanceren en hopen in 1963 er een om de maan te zenden. In een interview met het Westberlijnse blad „B.Z." zei dr. Von Braun: „Ik ben vastbesloten zelf met een van de eerste ruimtesche pen naar de maan te vliegen". Hij zei dat de Saturnus-raket twee tot drie personen voor een reis om de maan zou kunnen vervoeren. Hij zei dat de Amerikanen uiteindelijk zullen trachten een landing op de maan te maken. In 1961 zal het programma werkelijk op gang zijn, „aldus Von Braun, „in dat jaar voorziet ons programma in het lanceren van de eerste bemande raket". VWVWWWVWVVWWVWWWWN'VWWVVWVVWVVVWV BEPLANTING START VOORJAAR 1961 Gebied rond kreek bij zeetrekvogels geliefde pleister- en broedplaats TL K. H. PRINSES WILHELMINA DIE OP 31 AUGUSTUS A.S. TI AA R 80e VERJAARDAG HOOPT TE VIEREN. Cuba wijst Nederlandse nota van de hand J?en woordvoerder van liet ministe rie van buitenlandse zaken heeft in antwoord op eon vraag meegedeeld dat Cuba op 11 augustus een nota aan de Nederlandse regering heeft gezonden waarin de Nederlandse no ta van 12 juli over de maatregelen tegen de Compania Petrolera Shell de Cuba op alle punten van de hand wordt gewezen. De Nederlandse regering beraadt zich over de verder door haar te nemen stappen. TOEN IN 195i het zich tussen Dreischor en Sirjansland slingerende Dijk water, laatste overblijfsel van dc wateren, die eens tussen dé afzonderlijke eilanden Schouwen, Duivclnnd en Dreisclior stroomden werd ingedijkt, werd dc zee over een oppervlakte van ongeveer honderdnegentig hectare teruggedreven. De noordelijke kustlijn van Scliouwen-Duivelaud werd door deze afsluiting „rechtgetrokken" cn de oude inham viel grotendeels droog. In de eerste plaats betekende deze afsluiting een verbetering en verkorting van de zeewering. Wat is er intussen, nu zes jaar zijn verstreken, geworden van de droog- gevallen schorren, die een gebied van ondiepe kreken omringen? In cijfers ziet de balans er simpel uit: de beste gronden, bij elkaar negen tig hectare, kwamen vrij voor de landbouw; het overige deel, honderd hectare, zou een recreatieve bestemming krijgen. stemming, zoals de kreken bij Ouwer- kerk en dc Schelphoek op Schouwen- Duiveland die zullen krijgen, is daar mee geheel naar de achtergrond ge drongen. Langs de kreken zal we liswaar een wandelpad worden aan. gelegd, maar het staat nog tc bezien óf men hiervan zonder spéciale ver gunning gebruik zal mogen maken. De zcctrekvogels vinden langs de Ne derlandse kust hoe langer hoe min der rustige broedplaatsen. Rozenburg bijvoorbeeld, dat voor het behoud 'van de vogelstand een belangrijk ge bied was, wordt overspoeld door de zich daar vestigende industrieën. En de mensen van Staatsbosbe heer zouden niet gaarne zien, dat lieden met draagbare radiootjes in het Dijkwater voor een soort gelijk effect zouden zorgen... Volgens de weerrapportcn van gister- avond 7 uur. Den Helder, zwaar bewolkt 19 gr. Ypenburg, zwaar bewolkt 21 gr. Vlissingen, zwaar bewolkt 20 gr. Eelde, half bewolkt 21 gr. De Bilt, zwaar bewolkt 2! gr. Twente, half bewolkt 22 gr. Eindhoven, zwaar bewolkt 23 gr. Zuid-Limburg, licht bewolkt 23 gr. Helsinki, zwaar bewolkt 18 gr. Stockholm, geheel bewolkt 16 gr. Oslo. zwaar bewolkt 19 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 23 gr. Aberdeen, half bewolkt 21 gr. Londen, regen 19 "gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 21 gr. Brussel, half bewolkt 23 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 23 gr. Parijs, half bewolkt 25 gr. Bordeaux, onbewolkt 28 gr. Grenoble, onbewolkt '23 gr. Nice, onbewolkt 24 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 25 gr. Frankfurt, gelieel bewolkt 27 gr. Münehen, half bewolkt 28 gr. Wenen, zwaar bewolkt 29 gr. Innsbruck, half bewolkt 30.gr. Belgrado, onbewolkt 28 gr. Rome, onbewolkt 33 gr. Ajaccio, onbewolkt 27' gr. Madrid, onbewolkt 36 gr. Deze beslemming is intussen naar het tweede plan gedrongen. Het is namelijk gebleken, dat dit krekenge. bied in de kern van het trechtervor mige Dijkwater een geliefde broed en pleisterplaats voor zeetrekvogels is geworden. Als Staatsbosbeheer voorjaar 1961 begint met de beplan ting van dit gebied, zal het zwaarte- Èunt vallen 'op liet belang van toet j 'ijkwater als vogelreservaat. Het krekengebied van het Dijkwater wordt een broedplaats voor vrij zeld zame vogels. Daarnaast zal het in wintertijd fungeren als pleisterplaats voor trekvogels. De recreatieve be- Grasland Men hecht aan de nieuwe functie Ivan het Dijkwater wel zoveel waar- I de, dat hét beplantingsplan er ge- jlieel op is afgestemd het dc vogels (Zie slot pag2 kol2) VERWACHT... TIJDELIJK REGEN. Van het zuidwesten uit toenemende bewolking met tijdelijk regen. Mati ge wind tussen zuidwest en zuid. Drukkend weer met dezelfde middag- temperaturen of iets hogere. STRAND VERWACHTING. (Van onze weerkundige medewerker). Ook vandaag flinke perioden van zonnig strandweer en. zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Temperatuur des middags 2022 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Aangename tempe ratuur, maar iets minder stabiel met kans op een buu

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1