GOLDEN FICTION Raad Middelburg besloot tot aanleg nieuwe rioolwaterafvoer Goese student reeds twee dagen vermist Zeeuwse Almanak Onder ons gezegd: toch maar liever Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 23 AUGUSTUS I960 VOORLOPIG KREDIET VAN f 2.825.000 Gevolg van afsluiting van het Veerse Gat Maandagmiddag heeft de Middelburgse gemeenteraad een voor stel aangenomen, dat door loco-burgemeester J. W. Kögeler die wegens afwezigheid van burgemeester mr. Joh. de Widt de vergadering voorzat een zeer bijzonder project werd ge noemd: de aanleg hiervan was noodzakelijk geworden nu met de totstandkoming van het Drie-Eilandenplan het Middelburgse rioolwater in de toekomst niet meer in het Veerse Gat geloosd kan worden. Een project, waarmee een bedrag van rond 2.825.000 gemoeid is, „maar waardoor de outillage van Middel burg belangrijk verbeterd zal worden", aldus loco-burgemeester Kögeler. „Want de oude toestand was niet verdedigbaar". Behoudens enkele op- of aan merkingen kon de raad zich ge heel met het voorstel van B. en W. verenigen om hiervoor een voorlopig krediet van 2.825.000 beschikbaar te stel len. Wel werd op spoed aange drongen, zodat de nieuwe riool waterafvoer tijdig klaar komt Het C.H.U.-raadslid, mr. P. van Em- pel, die als eerste het woord voerde over dit ingrijpende voorstel, noemde het degelijk van opzet. Zelfs zo dege lijk, „dat er voor de raadsleden niet veel meer te zeggen viel", aldus mr. Van Empel. Deze had dan ook niet de indruk gekregen, dat B. en W. het voorstel op een regenachtige zomer middag in elkaar hadden gezet, maar dat alle mogelijkheden goed waren Het P.v.d.A.-raadslid P. H. Geers noemde het jammer, dat er mogelijk extra kosten gemaakt moeten worden voor een noodoplossing als het Veerse Gat is afgesloten en de nieuwe pers leiding nog niet in gebruik is. Daar om leek het noodzakelijk dat er zo veel mogelijk spoed betracht wordt bij de uitvoering. De heer M. Wattel (a.r.) maakte zich nog even bezorgd over een mogelijke vervuiling van de badstranden als op de Westershcelde wordt geloosd. Wet houder Kaland nam deze vrees weg: „Het lozingspunt is vrij dicht bij de vaargetd geprojecteerd, zodat het ri oolwater direct in zee stroomt". Verder deelde de heer Kaland nog mee, dat do mogelijkheid bestaat, dat het lozingspunt in do Westerscheide in verband met werkzaamheden ter plaatse later verlegd zal moeten wor den, waarmee zo'n 350.000 ge moeid zou zijn. Wie de kosten hiervan zal dragen, Is echter nog niet be kend. Nadat loco-burgemeester Kögeler had betoogd, dat het Drie-Eilan denplan de aanleg van een nieuwe rioolwaterafvoerinstallatie alleen maar had verhaast, „anders had men aan de oude installatie toch belangrijke verbeteringen moeten aanbrengen", ging de raad met het voorstel akkoord. Voorstel aangehouden Minder gelukkig toonde de raad zich met het voorstel een krediet van 15.000 te verlenen voor een wijzi ging in het verwarmingssysteem van twee semi-permanente scholen een openbare en een bijzondere lagere school op 't Zand. Het betrof hiel de omschakeling van kolen- op olie- stook met automatisering en het om bouwen van één verwarmingsinstalla tie tot twee afzonderlijke installaties, waardoor elke school een eigen ver- warmingsinstallatie krijgt. Een uit voerige discussie ontspon zich over dit onderwerp. Het raadsld J. S. Hoek (a.r.) had be zwaar tegen de grote investering, waarna de heer M. A. L. Hubregtse (p.v.d.a.) met een voorstel kwam tot aanhouding, omdat hij vond, dat de raad eerst gelegenheid moet hebben een rapport over de verwarming van scholen te bekijken. Hieraan voegde dr. G. Kranen nog toe, dat het onderwerp hem benauw de. Volgens ir. Kranen zou één cen trale verwarmingsinstallatie voor bei de scholen toch goedkoper moeten zijn. Met overschakeling van kolen op oliestook kon de raad zich verder wel verenigen. Besloten werd dit voorstel aan te houden voor het uit brengen van een nader rapport. De heer D. Rijkse (p.v.d.a.) vroeg B. en W. de mogelijkheid voor een vrije zaterdag voor de scholieren te willen onderzoeken. Dit in ver band met de doorvoering van de 5-daagse werkweek, zodat het huisgezin het hele weekend ver enigd is. Volgens de loco-burge meester zat er bij deze scholen echter wel het bezwaar aan vast. dat het hier oefenscholen van de rijkskweekschool betrof, zodat re- kéning meet worden gehouden met het lesrooster van de kweek school. Wachtruimte abottoir Ook over twee andere raadsvoorstel len brachten enkele raadsleden be zwaren naar voren: namelijk het ver lenen van een krediet van 10.500 voor de bouw van een wachtruimte bij het abattoir en een krediet van 1200 voor een advertentie in het maandblad „Tussen de rails", waar van een nummer aan Zeeland gewijd zal worden. De heer M. A. L. Hubregtse vroeg zich af of met deze advertentie het plaatselijk belang wel is gediend. Dit raadslid had het blad wel eens gele zen, maar was. niet onder de indruk gekomen van de inhoud. Al met al vond de heer Hubregtse een adverten tie van 1200 een dure grap! VAN &2wcn TOT STILLER Langzamerhand neemt de grootste toeristendrukte in de Schouwse Westhoek af, zo meldt één onzer correspondenten. Het wordt wat stil ler op de kampeerterreinen komt ruimte en hier en daar krijgen en kele kamers in de pensions al de definitieve „goeie beurt". Allemaal factoren, die er op wijzen dat het hoogseizoen ten einde loopt en van avond zal dat nog eens op de ge bruikelijke wijze onderstreept wor den. En wel met het traditionele „V.V.V.-vreugdevuur", gevolgd door een lampionoptocht, waarmee men het seizoen alvast maar uitluidt. Niettemin zondag was het op de stranden nog gezellig druk. PERIODE Er ts een periode in ons goede vader land waarin zegt men de ene helft van ons volk de andere helft examineert. Maar er zijn vergelijk bare perioden. Op het ogenblik leven wij in de periode, zo komt het ons voor waarin de ene helft terugkeert van vakantie en de andere helft op het punt staat de koffers te pakken. Een der gevolgen is, dat de laatste helft nog net de reisverhalen kan be luisteren, die de eerste helft nog na aan het hart liggen. En zo reis je dan, al thuiszittend, met die eerste helft mee van oost naar west, van links naar rechts en van hot naar haar. Op die manier hebben wij per soonlijk intussen al genoten van het Britse eigene volgens de kenners niet te vervangen van de Costa Brava, de Drentse hei, Parijs, Parijs, Avifauna, Parijs, Vierwoudsteden- meer, Luxemburg, Parijs, Valken burg, Parijs, Parijs, Valkenburg, Oosterbeek, Wight, wéér Wight en tenslotte nog eens uitbundig van Pa rijs. Want dat blijft er maar in het Parijs. En makkelijk die metro, mak kelijk, daar heb je geen idee van. Hoé makkelijk Wellicht kunnen ive het U binnen kort nog eens uitvoerig vertellen Voor een heel aparte attractie zorgden twee pijprokende jon gedames, die met haar in Holland voor dames nogal uitzonderlijk rookgerei veel bekijks trokken. En het waren rasechte Hollandse meiskes en geen Deense, die zoals bekend nog wel eens een pijpje willen smoren..-. EN LICHTER In de Westhoek wat stiller, in Yer- seke wat lichter. Tijdens het oester feest 8 september aanstaande wil men de feestverlichting name lijk nog uitgebreider aanbrengen dan vorige jaren het geval was. In het dorp komen weer enkele gebouwen in het licht der schijnwerpers, maar ook de haven met de gepavoiseerde schepen zullen op voor de bezoekers (van wie er duizenden worden ver wacht) aantrekkelijke wijze in het kunstzonnetje worden gezet. Het be looft weer een mooi feest te wor den DEFINITIEF De oude haven van Sint-Annaland is thans definitief gedicht en op het ogenblik vraagt men zich af welke bestemming het Havenplein zal krij gen. Men denkt zowel aan een speel tuin als aan een parkeerterrein, maar een beslissing is nog niet ge nomen. Intussen nadert de nieuwe haven snel haar voltooiing. Wanneer de haven precies in gebruik zal kun nen worden genomen, is echter nog niet bekend. ZILVER „Zilver" is over het algemeen uit zonderlijk genoeg voor een ver melding in deze rubriek, maar voor de zilveren bruiloft van het echtpaar AusemsSwagemakers uit Den Bosch geldt dc bekende uitzondering, die de regel beves tigt. Dit echtpaar vierde zijn zil veren huwelijksfeest namelijk in Retranchement, waar het al voor het veertiende achtereenvolgende jaar zijn vakantie, kamperend bij het Zwin, doorbrengt. Papa, ma ma en de elf kinderen kregen van het muziekgezelschap „Ons Ge noegen" uit Retranchement 's avonds in het tentenkamp een se renade aangeboden, die op hoge prijs werd gesteld. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii| 1 Eert vergissing.... In de maandagmiddag gehou- g =2 den raadsvergadering van Mid- delburg is de hoofdcommies le -- g klas ter secretarie, de heer S. Wisse, geïnstalleerd tot. plaats- H vervangend gemeenteontvan- g ger, waarbij zich een vergis- g sing voordeed. Nadat de heer Wisse door de raad in deze functie was be- noemd, nam loco-burgemeester J. W. Kögeler de zuiveringseed en de ambtseed van de heer Wisse af, waarbij de loeo-bur- g gemeester in plaats van ge- meenteontvanger over gemeen- te-geneesheer sprak Een g vergissing, waarop de loco- g burgemeester attent gemaakt werd, maar toen was de fout al gemaakt en had de heer Wisse de raadzaal inmiddels verlaten. lllïlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllÉ Loco-burgemeester Kögeler voerde aan, dat de gedachte geleefd heeft om Middelburg cn Vlissingen tezamen een pagina te laten bekostigen, maar dit betekende een versnippering van krachten, „want een halve pagina is niet veel", aldus do wethouder. Deze kon zich bovendien niet een nummer van „Tussen de rails" over Zeeland indenken, waarin Middelburg niet met een bijdrage was vertegen woordigd. Het voorstel werd zonder verdere op- of aanmerkingen aan vaard. Twaalfhonderd gulden was het krediet, dat de raad hiervoor beschik baar stelde, plus dc extra onkosten voor foto's en cliché's. Het voorstel voor dc bouw van een wachtlokaal aan het abattoir kos ten 10.500 gaf ook aanleiding tot discussie is noodzakelijk geworden, omdat de mensen vaak geruime tijd voor de opening van de vleeswinkel m weer en wind in de rij moeten staan, aldus B. en W. in hun voorstel. Ir. G. Kranen (v.v.d.) was het. hier niet helemaal mee eens. „De verkoop tijden zijn tijdig aangegeven, zodat het niet nodig is dat men moet wach ten". In zekere zin zag hij in de bouw van het wachtlokaal een sociëteitsele. ment. En om daarvoor 10.500 be schikbaar te stellen vond ir. Kranen wel wat veel. Mevr. A. J. P. C. de Vlieger-de Vlie ger (p.v.d.a.) kon dit „sociëteitsele ment" wel waarderen. De loco-bur gemeester betoogde nog, dat dit voor stel uit de praktijk was geboren. Bij de verkoop van vlees kan nu eenmaal geen regeling worden getroffen, dat iedereen tegelijk kan worden gehol pen. Wanneer de gemeente bovendien de gelegenheid geeft vlees tlf kopen dan rust hierbij toch ook de verplich ting op de gemeente, de mensen be hoorlijk te ontvangen en hen geen uur in de regen of wind te laten wachten. „Dat is toch redelijk", aldus loco-burgemeester Kögeler, waarmee de raad het eens bleek, want het voorstel werd met algemene stemmen aanvaard. EEN LAURENS PRODUCT ZO STUKS 95 CENT NASPORINGEN TE OOSTKAPELLE Kledingstukken gevonden achter „Zonneveld" Sinds zaterdagnacht wordt de 23-ja- rige student W. D. uit Goes ver mist. De jongeman kwam zaterdag middag naar Domburg om er het week-einde door te brengen bij en kele kamperende vrienden. Men heeft hem korte tijd in Domburg gezien. Zondagmorgen vond men zijn kle ren achter het zeehospitium Zonne veld. Van D. ontbrak elk spoor. Zon dag en maandag heeft men voortdu rend naar do jongeman gezocht. Do pogingen leverden tot nu toe geen resultaat op. Voor zijn leven wordt gevreesd. De verdwijning van de student werd eerst opgemerkt toen een van de personeelsleden van „Zonneveld" tus sen enkele uitbouwen aan de ach terzijde van het complex een stapel tje kledingstukken vond. Bij nader onderzoek bleken ze D. toe te beho- Toren van Sluis' stadhuis krijgt vandaag zijn Jantje terug Vandaag (dinsdag) zal Jantje van Sluis 2ijn plaats weer innemen op de toren van het pas gerestaureerde stadhuis van Sluis. Dat zal voor vele inwoners van die gemeente een bijzondere gebeurtenis zijn. Eeuwenlang heeft „Jantje" op de toren de wacht gehouden. Reeds in 1423 moet dit houten manneke op de toren zijn geplaatst, zo blijkt, uit oude stadstekeningen. Vele verhalen zijn er in de loop der jaren over hem verteld, kleine kinderen zijn er soms bang mee gemaakt, door de ouderen werd hij zelfs tot oorlogsheld bestempeld in de tijden dat de verenigde Nederlanden streden voor hun onaf hankelijkheid. Trouw sloeg hij de uren, dag in, dag uit, tot de 11e oktober 1944 aanbrak, toen hij naar beneden stortte op een brandend Sluis en bijna ongedeerd deze droeve dagen overleefde. Na 1944 stond hij op de markt, werd van dichtbij bewonderd door vele vreemdelingen, die na vandaag weer net als vroeger naar hem zullen opkijken. Deze terugkeer van het vertrouwde stadsbeedl is voor Sluis een groot moment in de na-oorlogse geschiedenis. Er zijn nog meer verheugende berichten over de werkzaamheden aan het Belfort. Het restant van de luidkloltken en de klokken voor het carillon zijn gearriveerd. In totaal zijn er nu 37. Alle klokken dragen het jaartal 1960 in Latijnse cijfers. De derde luidklok de andere zijn er reeds een week heeft bovendien tot inscriptie „Architecten bij de stadhuisrestauratie 1956-1960 waren: E. A. Canneman, ir. F. H. Klokke, G. M. Sturm, ir. I. de Wilde. Aanne mers der restauratiewerken: Aannemersbedrijf D. Huurman Jr. te Delft, Anno MCMLX". Drie van de kleine klokjes hebben respectievelijk tot opschrift Zeeland, St.-Anna-ter-Muiden en Heille. Deze beide grensplaatsen werden in 1880 bij Sluis gevoegd. VW*WV*VWvVWwW\A*VM\VWWSA/W*VWW\*WW»/W Waterstaatkundigen brengen bezoek aan Zeeland De ruim 350 deelnemers aan het ze vende internationaal waterstaatkun dig congres, dat maandag in het Kurhaus te Scheveningen werd ge opend, zullen zaterdag een bezoek aan Zeeland brengen. Daar zullen in het bijzonder de Deltawerken bij Vrouwenpolder bezocht worden. Te voren zal de nieuwe op Deltahoogte febrachte dijk bij Biezelinge worden ezichtigd. Na Vrouwenpolder zal de nieuwe dijk bij Zoutelande in ogen schouw worden genomen. Vervolgens gaat de bustocht over Middelburg, waar de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot het gezelschap zal ontvangen. Tenslotte wordt een bezoek gebracht aan Vlis singen. Vandaar wordt 's avonds de terugreis aanvaard. Belgisch motorschip verspeelde schroef Zondagavond geraakte te Wemeldin- ge bij het manoeuvreren het 63 ton metende Belgische motorschip „Jan van Dadizele" met het achterschip over de ankerketting van het ten anker liggende Nederlandse vaar tuig „Havrie". Hierbij sloeg de schroef van het Eelgische vaartuig af. Gisteren arriveerde uit België een duiker die een nieuwe schroef voor de „Jan van Dadizele" zal aan brengen. Ambtenaar voorgeleid De ambtenaar van de cultuur-techni sche dienst G. de W. uit Zierikzee, die zich vorige week bij de politie meldde in verband met een door hem gepleegde fraude tot een bedrag van circa 3500 is maandag voor de of ficier van justitie geleld. Nadat hij zijn bekentenis had bevestigd, is hij op vrije voeten gesteld. ren. Onmiddellijk werd de rijkspoli tie van het feit op de hoogte gesteld, waarna men een begin maakte met het doorzoeken van het duingebied. Men weet slechts van D. dat hij zaterdagmiddag omstreeks 4 a 5 uur in Domburg arriveerde, er een café bezocht en zich om streeks 9 uur in de richting van „Zonneveld" begaf, daar de ten ten van zijn kennissen op een boerenerf naast deze inrichting staan. Een verpleegster van „Zon neveld" meent hem omstreeks 11 uur in de omgeving te hebben op gemerkt. Maandagmiddag, heeft de rijkspolitie het zoeken voortgezet, geassisteerd door ongeveer 50 man van de COAK uit Middelburg. Het doorzoeken van het tamelijk uitgestrekte, en hier en daar moeilijk begaanbare bos- en duingebied leverde echter geen re sultaat op. Evenmin kon de te Goes gestationeerde speurhond de rijks politie op het spoor van de student brengen. Hoewel D. zijn kledingstukken op ongeveer een halve kilometer van de zee heeft neergelegd en hij de om geving, welk vooral in het donker zeer onoverzichtelijk is, niet goed kende, neemt men aan dat hij van olan was om te gaan zwemmen. Als hij dit voornemen inderdaad heeft uitgevoerd, moet de kans om hem te vinden zeer gering worden geacht. Vier Belgische knapen molesteerden fietser Vier Belgische knapen van 16 en 17 jaar, afkomstig uit de omgeving van Antwerpen die hun vakantie in Westkapelle doorbrengen, hebben in do nacht van zaterdag op zondag, zonder enige reden de wielrijder V. uit Zoutelande gemolesteerd. V. reed over het fietspad door het Beatrixbos naar zijn woonplaats. Plotseling doken de knapen voor hem op. Ze sommeerden hem te stoppen en uitten ernstige bedreigingen aan het adres van V. Toen deze wilde doorrijden grepen ze het rijwiel en dienden de man een pak slaag toe. De rijkspolitie heeft de knapen in middels aangehouden. Kist met munitie bij Ouwerkerk aangespoeld De mijnoprulmingsdienst kwam op Schouwen-Duiveland in actie, toen aan de zeewering bij Ouwerkerk een kist met munitie aanspoelde. De kist is waarschijnlijk afkomstig van een partij munitie, die men in de Ooster- schelde heeft „gedropt", hetgeen ge deeltelijk mislukt schijnt. Men ver moedt, dat nog meerdere kisten mu nitie zullen aanspoelen. Diefstal van schroot in Middelburg Een minder prettige ontdekking was het voor de Middelburgse koopman L. M. toen hij bemerkte, dat onge wilde gasten een bezoek hadden ge bracht aan zijn schrootstortplaats bij het Hof Harnestein en met een hoeveelheid oud ijzer waren vertrok ken. De koopman, die een vermoeden had, in welke richting hij moest zoeken, schakelde de politie in. Deze bracht een bezoek aan het woonwagenkamp langs de Nieuwlandseweg, waar een auto met schroot in beslag werd ge nomen. Tegen een inwoner van het kamp, zekere W., werd proces-ver baal opgemaakt. Nachtelijke „visite" j liep slecht af Het mosselfeest, dat uitstekend slaagde, had voor enkele inwo- n ners van Zierikzee een minder prettige afloop. Zij hadden wat te diep in het glaasje gekeken en op weg naar huis, om onge- n veer één uur 's nachts, herin- nerden zij zich, dat zij kennis- sen hadden in het nooddorp, waar zij de verdere nacht wil- den doorbrengen. Zij wisten niet het juiste adres en begon- nen toen op een deur te klop- n pen, waar zij nog licht zagen branden. De bewoners waren daar niet op gestéld, waardoor tussen de in het huis aanwe- n zige mannen en de bezoekers, drie in getal, een vechtpartij M ontstond. Hier kwam een eind aan, toen de belegerden zich in de woning terugtrokken. De opperman J. K, uit Zierikzee maakte- zich hierover zo boos, dat hij een ruit van de woning insloeg. Hij sneed hierbij een polsslagader af. Hevig bloe- n (lend wist K. de woning van dokter K. van Leeuwen te be- reiken. Deze verleende eerste hulp, waarna (le gewonde naar het Rode Kruiszielcenhuis te Zierikzee werd vervoerd. f§ „Wanneer komt Delta- museum eens van de grond....?" „Wanneer komt het Deltamuseum eens van do grond?". Deze vraag legde de heer M. A. L. Hubregtse (p.v.d.a.) maandagmiddag in de Mid delburgse gemeenteraad aan loco- burgemeester J. W. Kögeler voor. De aanleiding hiertoe vormde een voorstel van Ged. Staten aan Pro vinciale Staten om een subsidie van 15.000 beschikbaar te stellen voor het in het leven roepen van een „Zeeuwse Museumstichting",' waarin de gemeente Middelburg en het rijk voor eenzelfde bedrag zouden moeten deelnemen. Maar onder de „Zeeuwse Museumstichting" is echter niet het Deltamuseum begrepen. De heer Hu bregtse leek het gewenst, dat Mid delburg wat de totstandkoming van dit museum betreft, op zijn tellen past. Uit het antwoord van wethouder Kö geler bleek, dat voor de oprichting van een Deltamuseum een inter-pro- vinciale commissie in het leven is ge roepen. De grote moeilijkheid blijft echter deze commissie bijeen te krij gen, waarover burgemeester mr. Joh. de Widt, die deze raadsvergadering niet bijwoonde reeds eerder zijn te leurstelling heeft uitgesproken. Een ander punt van de rondvraag was de desolate toestand van hel pand Balans-Wagenaarstraat, waar op mr. P. van Empel (c.h.u.) de aan dacht vestigde. Wethouder A. J. Ka land deelde hierop mee, dat do plan nen voor restauratie gereed zijn en dat men nog dit jaar met de restau ratie hoopt te beginnen. Verder ves tigde de heer J. S. Hoek (a.r.) nog dc aandacht op parkeerprivileges, die aan particulieren in enkele gevallen zouden zijn verleend Tevens leek het dit raadslid gewenst, dat B. en W. de verkeersregeling op de Poelendaele- weg-Poelendaelesingel voor de fiet sers nog eens nader bezien. Voorts verzocht het raadslid M. Wattel (a. r.) B. en W. de mogelijkheid van de aanleg van een hertenkamp in Mid delburg te willen onderzoeken. VANDAAG Middelburg Electro: Dr. Crippen leeft; 20.30 uur, 14 jaar. City: Haaien en kleine vissen, 20 uur, 18 Jaar. Mi niatuur Walelieren, Molenwater, ge opend van 9—22 uur. Vakantlespel- week: gekost, optocht, vertrek Graan- beurs, 9.45 uur. Straattekenwedstrij den in de Parklaan, 14 uur. Vlissingen Luxor: Het meisje Sapphi re, 20 uur. Alhambra. Te Jong voor de liefde, 20 uur, 14 jaar. Goes Grand: De liefdesnachten van Lucretia, 20 uur, 18 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2