PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Loemoemba vraagt geen hulp van andere landen; „vertrouwen in V.N." Bijna alle voorspellingen komen uit in het Veerse Gat 'HONDERD KONGOLESE SOLDATEN NAAR KASAl Rusland brak niet met de Ver. Naties ALGERIJNSE REBELLENREGERING WENST EEN REFERENDUM 203e jaargang - no. 197 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. "an de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw. fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 23 aug. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties <max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven oureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr.58-60 tel.2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2091. Na besprekingen met Russische en Afrikaanse diplomaten: Een woordvoerder van de Kongolese regering heeft gisteren tij dens een persconferentie te Leopoldstad verklaard dat premier Loemoemba besloten heeft geen bijstand van „andere landen" te vragen nu de Verenigde Naties hebben meegedeeld dat de Belgische troepen binnen een week vertrokken zijn. De regering van Kongo heeft weer vertrouwen in de Ver. Na ties en zal voor het moment van bevriende landen geen bijstand vragen omdat de toestand momenteel bevredigend is, verklaarde de woordvoerder. Deze legde zijn verklaring al nadat de Russische ambassadeur in Kongo, Mikhail Yakowlew, een bespreking had gehouden met Loemoemba. Men gelooft dat de Rus Loemoemba beeft verteld dat de Sowjet-Unie op bet ogenblik niet bereid is om buiten de Verenigde Naties om militaire hulp te bieden aan Kongo Bovendien zijn verscheidene Afrikaanse diplomaten bij Patrice Loemoemba op bezoek geweest. Zij hebben hem meegedeeld dat brni regeringen ondanks vage toezeggingen iii het nabije verleden, thans achter de Ver. Naties staan en evenmin als Mos kou bereid zijn 0111 tegen de Verenfgde Naties in te gaan. niet meer dan 100 militairen zullen worden getransporteerd. Men maakt gebruik van vliegtuigen van de Belgi sche maatschappij Sabena. Het is de eerste maal dat troepen van liet georganiseerde Kongolese leger door de lucht worden vervoerd in de richting van de afgescheiden provin cie Katanga. Er zijn geen aanwijzin gen, dat er andere troepenbewegingen in deze richting gaande zijn. In Kasai heeft onlangs Albert Kalon- dji, een politieke tegenstander van Dc zitting welke de Veiligheidsraad zondag heèft gewijd aan dê Kongole se kwestie wordt in gezaghebbende kringen te Washington als zeer be langrijk beschouwd, omdat de Sow jet-Unie bewees nog niet bereid te zijn tot een open breuk met de Ver. enigde Naties en Ghana ondanks zijn vroegere toezeggingen Loemoemba niet steunde. De Russische gedelegeerde Koeznel- sow heeft gedreigd met een voorstel om een „adviesgroep" in te stellen, maar nam het terug toen duidelijk was geworden dat voor deze resolu tie geen steun was te verwachten. Dat Ghana zich afzijdig' hield vindt zijn oorzaak-in de pogingen van de Tunesische gedelegeerde Mongi Slim om de Ghanese gede legeerde op zijn verantwoordelijk heid te wijzen. Thans staan alle staten van Afrika, Guinee uitge zonderd, achter Hammarskjöld en diens politiek in Kongo. De Veiligheidsraad heeft de be handeling van de Kongolese kwes tie zondagnacht voor onbepaalde tijd verdaagd. Deze verdaging van de zitting zonder stemming worat beschouwd als steun van de Veiligheidsraad voor Ham marskjöld, wiens beleid ernstig dooi de Kongolese minister-president, Loe moemba, was gekritiseerd, maar dooi de meeste leden warm werd verde digd. Naar Loeloeaburg Kongolese legerautorïteiten hebben maandag te Leopoldstad meegedeeld, dat zij begonnen zijn per vliegtuig Kongolese militairen over te brengen naar Loeloeaburg 0111 een einde te maken aan de stanunenoorlog in de provincie Kasai. Legerfunctionarissen zeiden te verwachten, dat in deze fase lijke Mijnstaat uitgeroepen, die naar zijn zeggen, in federaal verband wil samenwerken met de Katangese re gering van Tsjombe. Maandag kwamen 700 parachutis. ten uit de Ver. Arabische Repu bliek in Leopoldstad aan, waar- resteerd. Ken bemanningslid is er echter in geslaagd te ontsnappen en j is naar Brazzaville, teruggekeerd. Hij vertelde na zijn terugkeer dat de sleepboot naar Leopoldstad was ge- 1 varen om de drie scheepjes op te ha- len die vrijdag naar Leopoldstad wa ren vertrokken met voertuigen voor i de V.N. en levensmiddelen voor - de j Kongolese bevolking. Toen de sleep- boot gemeerd was. waren er gewa- door het aantal V.N..militairen op j pende soldaten aan boord gekomen, ongeveer 15.000 man is gekomen. Ze bevalen de bemanning met hen Waarschijnlijk zal het bataljon m?e te gaan. „Ik zat echter in het van de V.A.R. naar de basis Ka- |u'm en ze zagen mij niet. Toen het later weer stil aan boord werd, ben ik er vandoor gegaan". Zoals bekend ligt het verkeer tussen Leopoldstad en Brazzaville stil. Ook de telefoonverbinding tussen beide steden is verbreken. Laat Fele vrij Dc Kongolese senaat heeft- maandag met 38 tegen twee stemmen een reso lutie aanvaard, waarin de regering- Zie slot pag. 3 kol. 1 mïna in Katanga Beslag op schepen Kongolese troepen hebben maandag in Leopoldstad beslag gelegd op drie vrachtscheepjes van een Franse ver voersmaatschappij in Brazzaville (dc hoofdstad van het voormalige Frans Kongo) en een sleepboot. De bemanning van de sleepboot, die geheel uit negers, bestond, is waar schijnlijk door de Kongolezen gear- „ONDER CONTROLE VAN VER. NATIES" Geen hoop meer op een akkoord met De Gaulle De „Algerijnse voorlopige regering" heeft zich 111 een maandag in Tunis uitgegeven communiqué uitgesproken voor een referendum in Algerije dat over de toekomst van het land moet beslissen en georganiseerd en gecon troleerd wordt door de Verenigde Na ties. De voorlopige regering heeft een se rie bijeenkomsten gehouden die op 8 augustus begon en zondag eindigde. In het communiqué wordt voorts ge zegd dat de voorlopige regering mili taire en politieke besluiten had geno men en een plan voor „diplomatieke activiteit" opgesteld. „Maanreizigers" nu zes dagen in stalen tank opgesloten Twee vliegers van de Amerikaanse luchtmacht, die nu al zes dagen in een stalen tank van 2,4 bij 3,6 meter hebben doorgebracht voor het ondergaan van proeven in de omstandigheden, waaronder later een vlucht naar de maan zou moeten worden volbracht, verkeerden zondagavond nog in goede conditie. Zij zullen in totaal zeventien dagen in de tank moeten doorbrengen. Dit is namelijk dc geschatte duur van een heen- en terugvlucht naai de maan. De tank bevat ook de voor een ruimtevaartuig nodige uit rusting. Waarnemers, die de twee vliegers op een televisiescherm gadeslaan, verklaarden dat zij soms verstoord bleken te zijn bij het oplossen van problemen waarvoor zij als onderdeel van de proeven kwamen te staan. Zij constateert „generaal De Gaulles weigering om te onderhandelen over de voorwaarden en garanties van een vrije raadpleging van het Algerijnse volk". „De Franse politiek ontneemt zelfbe schikking alle democratische inhoud en wil met geweld een statuut opleg gen dat strekt tot Balkanisering van Algerije. Onder deze omstandigheden is de voorlopige regering van de Al gerijnse republik van mening dat raadpleging van het Algerijnse volk dient te geschieden door middel van een referendum georganiseerd en ge controleerd door de V.N." Algerijns Algerije De vorgie maand werd gemeld dat president De Gaulle een regeling van het Algerijnse probleem had voorge steld waarbij onder meer een Alge rijnse regering, parlement en rechter lijke macht zouden worden ingesteld met vertegenwoordiging op elk ni veau voor iedere bevolkingsgroep. Volgeps deze berichten had de presi dent verder verklaard dat dc „enig mogelijke oplossing een Algerijns Al gerije" is. Tunesische waarnemers zien in het communiqué een aanwijzging, dat de Algerijnse „voorlopige regering" de hoop, om met president De Gaulle tot overeenstemming te komen, heeft op gegeven. Zij menen dat twee moge lijkheden voor de leiders van de op stand openstaan, namelijk het aan trekken van meer buitenlandse hulp of de aanwending van een nieuw di plomatiek wapen, of wel de oproep voor een volksstemming onder gezag en toezicht van de Verenigde Naties. Barbara Powers zond een petitie aan Kroesjtsjew Mevrouw Barbara Powers, echtgeno te van de Amerikaanse vlieger, die verleden week door een Rrussische krijgsraad tot tien jaar gevangenis straf is veroordeeld, heeft persoon lijke brieven geschreven aan de Rus sische premier Kroesjtsjew en aan president Brezjnew van de Sowjet- Unie. In beide brieven doet zij een persoonlijk beroep op de Russische machthebbers om haar man in vrij heid te stellen. Dc 25-jarige Barbara Powers zat de gehele nacht op in haar Moskouse hotelkamer om de petities te schrij ven. In de brief aan Kroesjtsjew ver zoekt zij om een persoonlijk onder houd met de Russische premier, in Moskou of in Jalta, waar Kroesj tsjew momenteel aan het vakantie houden is. Bij de brieven heeft zij in het geheel geen hulp gewild van de groep verwanten, advocaten en vrienden, die haar omringd heeft se dert haar aankomst in Moskou. In tussen hielden de ouders van de ver oordeelde piloot gisteren hun kamer. De familieadvocaat, Alexander Par ker, zei, dat de inhoud van de twee brieven niet zal worden gepubliceerd tenzij de Sowjets tot publikatie wil len overgaan". De gehele familie zal op Kroesjtsjew antwoord wachten en dan pas plannen maken voor de thuisreis. Vrachtautochauffeur ving vallend meisje op Gedurende vijf afschuwelijke mi nuten hing dc 4-jarige Rita Sam- lev met haar vingers aan een ven sterbank op de vierde verdieping van een gebouw in Londen. Bengelend aan de buitenzijde zag zij 13 nieter beneden zich de betonnen binnenplaats. Maar haar moeder, die haar naar boven hacl gestuurd om vlees van een bovenbuur te lenen, hoorde haar niet in haar gelijkvloers ge legen keuken. Alleen voorbijgangers zagen het kind dat uitgegleden was en ge vallen toen zij uit het raam leun de om iets naar haar moeder te schreeuwen. Maar zij waren hul peloos. gescheiden als zij waren door een drie meter hoge muur. Mammie, mammie", riep het kind wanhopig. Maar ditmaal boorde de 13-jarige Leslie Brace, die in een flat aan de andere kant van het binnenhof woonde, de wanhopige kreten van het meisje. „Wees niet bang", schreeuwde hij en rende de keuken binnen, waar zijn zwaargebouwde vader, een vrachtautochauffeur, moeder met de vaat hielp. Een seconde later rende pa Brace de zes trappen af. ..Hou vast", gilde hij naar Rita. En intussen alsmaar biddend duw de hij een tiental schreeuwende vrouwen opzij, holde naar de muur, klom erover en was met enkele grote stappen onder Rita, net op tijd 0111 haar in zijn lange armen op te vangen toen het kind viel. Beiden vielen achterover, maar bleven vrijwel ongedeerd. Alleen had Rita ccn schram op haar neus, die zij opliep tijdens haar Einde van „natte bedrijf" al weer in het zicht IN ONTELBAKJE woorden is de „heroïsche strijd van Neder land" tegen het „altijd drei gende water" al bezongen. Daartoe is steeds aanleiding genoeg geweestde afsluiting van de Zuiderzee, de droog-1 making van het geïnundeer de Walcheren, de dichting van de Zeeuwse sluitgaten 11a de ramp en nu weer liet I Deltaplan. Tegen de achter-1 grond van deze „spektakels" leek het beroep van water- j staatsïngenieui- welhaast avontuurlijkToch schijnt het leven van zo'n water- staatsïngenieur tegenwoordig nog maar weinig schokkend. Want evenals de bakker, de groenteboer, de boekhouder en de landbouwer weet hij wat er morgen te gebeuren staat! De afsluiting van het Veerse Gat levert voor deze stelling het bewijs. Heel die afslui ting is namelijk van tevoren an miniatuur uitgevoerd in het Delftse waterloopkun dige laboratorium. „En nu blijkt", zo moeten de inge nieurs H. Wiggerts en H. van der Turn, beiden verbon den aan het drïe-eïlanden- plan, bekennen, „dat de voor spellingen, die na het water loopkundige onderzoek ge- Dezc ogenschijnlijk uitgestrekte zandvlakte ligt midden in het Veerse Gat Het is het nieuwe, nog on- gefatsoeneerdedijkvak, dat dit jaar opgeworpen is en gevangen ligt tus sen twee mijnsteendammen, waarvan er één links is te zien. Op de achter grond rijzen de beide phoenix-cais- soiis op. waarachter het ..Walcherse dijkvakzich duidelijk aftekent.. (Foto P.Z.C.). daan konden worden, precies uitkomen in de praktijk." Met andere woorden: zij we ten precies wat er morgen, volgende week of over een maand gaat gebeuren (Zie slot pag4 kol. 1 H. M. Koningin Juliana (links} heeft een bezoek gebracht aan de ruïnes van een Grieks theater in Taormina. Dienstregeling voor de Amerikaanse satelliet De sterrenwacht te Utrecht verstrekt de volgende opgave van tijden van passeren over Nederland van de Amerikaanse ballonsatelliet 23 aug.: 22.20 uur 24.37 uur; 24 aug.. 21.59 uur 23.55 uur; 25 aug.: 21.37 uur 23.43 uur, steeds vrij hoog aan de hemel. Het aangegeven tijdstip is het hoog ste punt van de baan. De satelliet is ongeveer vijf minuten ervoor en erna zichtbaar gaande van west naar oost. De sterrenwacht te Utrecht verzoekt het publiek dringend zich niet telefo nisch om inlichtingen tot de sterren wacht te wenden. Voor de eerste maal zal de Sowjet- Unie dit jaar deelnemen aan liet festival van Edinburgh. Het symphonieorkest van Leningrad zal werken van Sjostakowitcli, Tsjaikowski. Beethoven, Britten. Mias- kowski en Prokofjief ten gehore brengen. Het festival duurt van 21 augustus tot 10 september. HET WEER IN EUROPA Volgens de weer rapporten van gistcr- avond 7 uur: Den Helder, zwaar bewolkt 24 gr. Ypenburg, regenbui 26 gr. Vlissingen, zwaar bewolkt 25 gr. Eelde, zwaar bewolkt 25 gr. De Bilt, regenbui 26 gr. Twente, half bewolkt 26 gr. Eindhoven, zwaar bewolkt 28 gr. Zuid Limburg, half bewolkt 27 gr. Helsinki, onbewolkt 17 gr. Stockholm, half bewolkt 21 gr. Oslo, regen 20 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 19 gr. Aberdeen, regenbui 22 gr. Londen, zwaar bewolkt 23 gr. Amsterdam, licht bewolkt 27 gr. Brussel, zwaar bewolkt 28 gr. Luxemburg, lïclit bewolkt Parijs, zwaar bewolkt 30 gr. Bordeaux, onbewolkt 30 gr. Grenoble, onbewolkt 23 gr. Nice, onbewolkt 25 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 23 gr. Frankfort, half bewolkt 27 gr. München, zwaar bewolkt 26 gr. Zurich, onbewolkt 29 gr. Genève, onbewolkt 23 gr. Locarno, licht bewolkt 21 gr. Wenen, licht bewolkt 24 gr. Innsbruck, licht bewolkt 20 gr. Athene, onbewolkt 29 gr. Rome, onbewolkt 32 gr. Ajaccio, zwaar bewolkt 28 gr. VERWACHT. ZUIDWESTELIJKE WIND. Zonnige perioden maar ook hier en daar een regen of onweersbui. Mati ge tot A-rij krachtige zuidwestelijke wind. Minder warm dan gisteren. STRAND VER WACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag perioden met zonnig en goed strandweer. Matige zuidwesten wind en kleine buienkans. Tempera tuur ongeveer 2?. graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: aangename tempera tuur, maar niet geheel stabiel. ZON EN MAAN 24 augustus Zon op 5.38 onder 19.46 Maan op 7.49 onder 20.35

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1