Lening van ƒ170.000 aan „Haring vlietbrug" THOOLSE KWEKERS TOONDEN GLADIOLEN OP EXPOSITIE WALCHEREN ZUID-BEVELAND Waar zijn onze schepen? MOSSELFEEST VAN BRUMET MAGNIFIEKE VLOOTSCHOUW sigaretten-automaat Fa. J. 1. LAGAAY - GOES. MAANDAG 22 AUGUSTUS 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GED. STATEN STELLEN VOOR: „Financiële steun ten volle gerechtvaardigd" Ged. Staten van Zeeland hebben bij Provinciale Staten een voor stel ingediend om uit de provin ciale geldmiddelen aan de N.V. „Brugverbinding Haringvliet" een geldlening van 170.000 te verstrekken. Zoals bekend had de N.V aan Ged. Staten ver zocht tot eenzelfde bedrag in het aandelenkapitaal van één mil joen deel te nemen. Gezien de hiermee gepaard gaande zekere mate van verantwoordelijkheid voor deze buiten de provincie Zeeland gelegen brug, komt dit Ged. Staten echter niet juist voor, zodat het college Provin ciale Staten thans adviseert tot het verstrekken van een geldle ning van 170.000. In een uitgebreide toelichting op dit voorstel spreken Ged. Staten hun grote waardering uit voor het uit ge meentelijke -ing voortgekomen ini tiatief de bouw van de brug over het Haringvliet te vervroegen. Het col lege is zich terdege bewust van het belang, in het bijzonder voor Schou- wen-Duiveland, een vaste verbinding met de randstad Holland vervroegd te verwerven. Voor de economische ontwikkeling van dit, door het isole ment in dat opzicht achtergebleven deel van Zeeland, acht het college deze brug zelfs een zaak van de eer ste orde. Daarbij komt, dat Zeeland naar het oordeel van Ged. Staten met uiterste krachtsinspanning zal dienen te trachten de brug over het Haring vliet zo veel als maar mogelijk is ten profijte van het gehele gewest te doen strekken door de verbinding over de Oosterschelde te verbeteren. Een miljoen Voor do verwezenlijking van de brugverbinding is een fc nkinstellïng bereid 36 miljoen aan de vennoot schap te lenen. Hieraan is echter de voorwaarde verbonden, dat het zoge naamde risico-dragend kapitaal der vennootschap, dat aanvankelijk 100.000,bedroeg, wordt verhoogd tot 1 miljoen. De gemeenten van Flakkee en Schouwen-Duiveland zouden daartoe voor 600.000,in het aandelenka pitaal deelnemen, terwijl de ontbre kende 400.000,door de provin cie Zuid-Holland 230.000,en Zeeland 170.000,zou dienen worden opgebracht. Dat de provincie voor dit project financiële steun verleent achten Ged. Staten ten volle gerechtvaardigd. Het vastleggen van het niet onaan zienlijke bedrag van 170.000,in het aandelenkapitaal van deze ven nootschap komt het college evenwel niet geraden voor. Dit, omdat deelname in het aandelen kapitaal onvermijdelijk gepaard gaat met een zekere verantwoordelijkheid voor de gang van zaken met deze buiten het territoir van de provincie gelegen brugverbinding. Een brugverbinding bovendien, die mogelijkerwijze verdere, thans nog niet te voorziene, uitbreiding van het risico in de toekomst met zich kan brengen. Grote uitgaven Ged. Staten stellen zich daarbij voor ogen, dat in het bader van de uitvoering var. het Deltaplan van de provincie zeker nog grote uitgaven voor de aanleg van we gen en de verbetering van de ver binding met het noorden van Zee land zullen worden gevergd. Hierbij stipt het college verder aan, dat ook Ged. Staten van Zuid-Holland bezwaren hebben tegen het deelnemen in het aan delenkapitaal, zodat Ged. Staten van Zeeland thans voorstellen de gevraagde som van 170.000, niet bij wijze van deelneming in het aandelenkapitaal, maar in de vorm van een geldlening te ver strekken. Hierbij spreekt het col- loge de verwachting uit, dat ook Twee auto's vernield bij botsing op Schouwen Eén man gewond Op het kruispunt HeuvelswegFlo- risweg nabij de delingsdijk in de ge meente Duivendijke op Schouwen zijn zaterdagmiddag een personen auto en een bestelwagen met vrij grote snelheid in botsing gekomen. Beide wagens de personenauto kwam in een sloot terecht werden gedeeltelijk vernield. De bestuurder van de bestelwagen, de heer B. uit Zonnemaire,-werd uit zijn auto geslingerd en kwam in de berm terecht. In bewusteloze toe stand werd hij per ambulance naar het Rode Kruisziekenhuis te Zierik- zee overgebracht. Hij liep een her senschudding op. Zijn toestand is nu redelijk. Als door een wonder bleef de bestuurder van de personenauto, de heer L. V. uit Duivendijke, on gedeerd. Een zevenjarig zoontje van de familie B. uit Brouwershaven, dat naast de bestelwagenbestuurder zat, bleef eveneens vrijwel ongedeerd. Het ongeluk gebeurde omstreeks half één. De heer V. reed met zijn auto over de Heuvelsweg in de richting Duivendijke, de bestelwagen kwam uit de richting Serooskerke over de Florisweg aangereden. De botsing was zo hevig, dat het rechterportier van de bestelwagen die dwars over de weg kwam te staan me ters werd weggeslingerd. Mevrouw Bakker uit Noordgouwe verleende bij deze aanrijding eerste hulp. Zuid-Holland in dezelfde vorm het verlangde bedrag van 230.000, zal fourneren. Verder adviseert het college het voor schot te verstrekken met de bepa ling, dat bij terugbetaling op het aandelenkapitaal op gelijke voet af lossing aan de provincie zal plaats vinden en dat aflossing niet zal kun nen worden gevorderd, voordat de aan de vennootschap door een bank te verstrekken geldlening van 36 miljoen geheel zal zijn terugbetaald. J. G. Suurhoff kandidaat voor voorzitter P.v.d.A. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid is voornemens de heer J. G. Suurhoff te Naarden op het in maart 1961 te houden partijcongres aan te bevelen als kandidaat voor het voorzitterschap. Zoals bekend is de functie van oorzitter van de Partij van de Arbeid vacant sinds het over lijden van de heer Evert Vermeer. Onder de voorziening van het voor zitterschap heeft het dagelijks be stuur van de Partij van de Arbeid in de afgelopen maanden overleg ge pleegd met onder meer de voorzitters en secretarissen van de gewesten. De heer Suurhoff, die in de laatste kabinetten-Drees minister van socia le zaken en volksgezondheid was, is thans onder meer lid van de Tweede Kamer. Hollandse jongen zat op Engelse rots gevangen Een 17-jarige Nederlandse jongeman, Diederik de Buck uit Santpoort, heeft geruime tijd vast gezeten op de helling van een 100 meter hoge rots aan de Zuidengelse kust. Hij werd gered door een brandweerman. De jongen, die zijn vakantie door brengt met werken op een boerderij in deze omgeving was fossielen gaan zoeken, om mee terug te nemen naar Santpoort. Hij klom van de rots af, maar toen hij ongeveer 30 meter gedaald was kon hij niet meer voor- of achteruit. Voorbijgangers, die de jongen tegen de rotswand zagen, waarschuwden een boer, die op zijn beurt de brandweer waarschuwde. Een brandweerman werd zaterdag avond aan een touw neergelaten om de jongeman te bevrijden, zo meldt Reuter. IN HET ,JHOLLAND HUIS" Beste inzending van J. L. J. van de Berge VOOR DE EERSTE MAAL in de Thoolse geschiedenis hield zaterdag de afdeling Stavenisse en omstre ken van de Koninklijke Algemene Bloembollencultuur in het „Hollands Huis" te Scherpenisse een gladiolen- tentoonstelling. Hoog torenden de prachtige bloemen op tegen de wan den van het eigenlijk veel te kleine gebouw, dat mede door het drukke bezoek dikwijls overvol was. Ruim 200 verschillende rassen gladiolen werden daar op hun voordeligst en met rijke kleurenschakering ten aan- schouwe van leek en deskundige ge- etaleerd. als een bewijs dat de Thool se bloembollenkwekers goed materi aal kunnen leveren. Vooral in de avonduren werd deze fleurige tentoonstelling druk be zocht. Met de meeste zorg hadden enkele dagen tevoren 25 kwekers uit o.m. Stavenisse. St.-Annaland, Tho- len en Vossemeer hun pródukten naar het centrum van Tholen ge transporteerd, waar een deskundige arangeur uit Lisse, de heer P. Bal kenende, zorg droeg voor de esthe tisch verantwoorde opstelling van de veelal kapitale bloemstukken. Nadat een kundige jury de bloem stukken 2 uur lang gekeurd had, werd als eerste prijswinnaar de heer J. L. J. van de Berge uit Tholen aan gewezen. De heer Van de Berge leg de beslag op de wisselbeker voor het Openbare verkoping Mr. P. W. Meylink, notaris te Mid delburg heeft vrijdagmiddag te Vee- re, in het café „De Vriendschap" pu bliek verkocht: I. de hofstede Veer_ seweg B 65 te Veere, met bouw- en weiland, groot 10.51.50 ha, aan P. Dingemanse te Zoutelande, voor 44.000; II. 2.07.70 ha weiland aan de Golsteinseweg onder Vrouwenpol der aan P. Dingemanse, voornoemd, voor 5525; en Hl. 1.18.00 ha bouw land aan de Golsteinseweg onder Vrouwenpolder, aan P. Dingemanse, voornoemd, voor 5500. Collecte De in Noordgouwe gehouden collecte ten bate van „De Fakkels Bijeen" Chr. Blindenhulp bracht 32,16 op en de collecte voor de Nazorg B.L.O. kwam aan een inzameling van 23,15. Raad Krabbendijke voteert f 98.250,- voor bestrating De gemeenteraad van Krabbendijke heeft in haar vergadering van vrij dagavond besloten, het riolerings- en bcstratingswerk aan de Dorpsstraat en de Johan Willem Friso straat te doen uitvoeren door de firma F. Duin- honwer te Goes voor de som van 98.250. Tevens behandelde de raad de vaca ture van de conciërge voor de Be- jaardensoos aan de Noordweg 13, waarvoor de heer G. J. Hollestelle werd benoemd. De raad stelde een verordening vast betreffende de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van de wijkauto van de gemeente Krabben dijke en een verordening betreffende het salaris voor het personeel van 't woningbedrijf. NOORD-ZEELAND SINT-PHIUPSLAND Oriëntatierit M.A.C. Door de motor- en automobielclub M.A.C. te St. Philipsland is op za terdag 27 augustus a.s. een oriënta tierit uitgeschreven. Er kunnen auto mobilisten, motorrijders, berijders van scooters en brommers aan deel nemen. De start is om 16.00 uur in de Voorstraat te Sint Philipsland. De finish is te Steenbergen bij hotel „Concordia". De rit gaat over een afstand van ongeveer 45 kilometer. BORSSELE Aflossing restauratiefonds hervormde kerk De eerste aflossing aan het restaura tiefonds Nederlands hervormde kerk bedroeg te Borssele in totaal 1238,25. ZEEUWSCH-VLAANDEREN AXEL Verjaringsfonds Het „Verjaringsfonds" van de Ne derlands hervormde gemeente te Axel, leverde over het eerste halfjaar van 1960 een totaalbedrag van 760,91 op. Een groot deel van dit bedrag is bestemd voor rente en af lossing van het „Orgelfonds" van deze kerk. Woningbouw Aan de Olivierstraat te Axel zal in de particuliere sector weer een 12- tal huurkoopwoningen worden ge bouwd, in de vorm van zes dubbele woonhuizen. Burgerlijke stand NOORDGOUWE. Getrouwd: J. P. Boot, 24 jaar en W. J. Flikweert, 2G jaar. Overleden: A. L. de Graaf, 56 Jaar. CONGOKUST 20 to Hambura. LANGKOEAS 1 LION 19 v. Durban ia al Ahmadi. R ELBE 19 v. Singap MINOS 19 v. Holte MOOJOKERTO 21 t AMERSKERK 19 CALAMARES 20 ORANJE NASSAU 20 v. Plo STItAAT MADURA 20 to Lorflnï Mnrquoa, STRAAT RIO 20 to Kaapstad. WELTEVREDEN 20 tl JACOB VEROLME 2 O.- EN W.-SOUBURG Raad Souburg komt bijeen Vrijdag a.s. komt de raad van Sou burg bijeen. De agenda vermeldt on der meer een voorstel tot verbetering van de Middelburg-Vüssingse rij weg. Daarnaast zijn er voorstellen tot het aanvragen van voorschotten en steun uit 's rijks kas voor de bouw van vier woningwetwoningen en tot het verlenen van medewerking bij het vergroten van het school plein bij de Julianaschool. Verder worden enkele verzoeken behandeld tot het garanderen van rente en af lossing van aan te gane geldleningen. Ook moeten leden in diverse com missies worden benoemd. Twee in de oude klederdracht van Bruinisse gestoken meisjes, Johanna Otte en Rini de Koning, hébhen de voorzitter van het bestuur der visse rijen op de Zeeuwse stromen, ir. J. D. Dorst uit Goes, zaterdag ter gele genheid van vlaggetjesdag op de ka de van de nieuwe Brumisser gemeen tehaven een tonnetje verse mosselen aangeboden. (Foto P.Z.C.) Slot van pag. 1 zich de door de voorzitter van „Algemeen Vissersbelang" uit Bruinisse, de heer D. de Koning, met enthousiasme aangeprezen mosselen uitstekend smaken. En er waren er meer, die deze dag in Bruinisse mosselen aten Honderden toeristen maken niet alleen gebruik van de gelegenheid, de magnifieke vlootsehouw als pas sagier mee te maken, men vond ze ook op het Kerkplein, waar men on der feestelijke guirlandes van groen en vlaggetjes voor enkele dubbeltjes een hele mosselmaaltijd kon weg werken. T onnet je De voorzitter van het bestuur der visserijen op de Zeeuwse stro men, ir. J. D. Dorst uit Goes, kreeg zelfs meer dan hij in één keer althans zou kunnen ver werken. Terwijl schipper M. Padmos van de Drie aanrijdingen op Antwerpse straatweg Zaterdagmiddag zijn vlak na elkaar op de Antwerpse straatweg tussen Bergen op Zoom en de weg naar Zeeland een drietal aanrijdingen ge beurd. De eerste aanrijding had een internationaal karakter. Door de gladheid van de weg kwam de scooterrijder E. C. de w. uit Ant werpen te slippen, waardoor hij viel. De achter hem rijdende heer M. A. de V. uit Wïssenkerke kon door hard remmen nog net een aan rijding voorkomen, maar de hier weer achter rijdende Duitse me vrouw H. B. uit Krefeld botste te ren de wagen van V. Beide auto's, lie beschadigd werden, versperden de weg, waardoor zich al gauw een file auto's vormde. Toen de bestuurder T. M. uit Haar lem in deze file wilde aansluiten, slipte zijn wagen, waardoor hij tegen de auto van R. B. uit Vlissingen botste. Beide wagens werden be schadigd. Even later gebeurde voorbij de weg- kruising naar Zeeland nog een on- geluk, toen de motorrijder J. R. uit oes wilde stoppen, maar doorgleed en onder de auto van de S.D.G. uit Prinsenbeek schoof. De motorrijder bekwam een hersenschudding en werd naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom overgebracht. „BRU 8" in de Grevelingen de kor met de eerste mosselen aan boord had gebracht; de burgemeesters en deputaties van zuster-vissersvereni- gingen de kwaliteit vaststelden, scheepsclaxons de goede uitslag over het water van de Grevelingen jubel den, vulden vlugge handen een ton netje met wel zeer verse mos selen. Johanna Otte en Rïnl de Koning uit Bruinisse, 16 en 17 jaar oud en voor deze gelegenheid in de fraaie oude klederdracht van het vissersdorp, bo den de heer Dorst op de kade. bij het binnenlopen van de vloot dit intussen fraai verpakte tonnetje aan. Deze meisjes waren het ook, die de mosselmaaltijd serveerden, die de ge nodigden in restaurant „Bru" voor de aanvang an de vlootsehouw kre gen aangeboden. Aan deze maaltijd spraken de heer De Koning, Je voorzitter van „Alge meen Vissersbelang", de heer S. J. Jumelet, de voorzitter van het Brui- nisser feestcomité, burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke namens de aanwezig zijnde Yersekse depu tatie van „Zeeland Presenteert" en de burgemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijckmeester. Burgemeester H. K. Mïchaëlis van Goes had als oud-burgemeester van Bruinisse en ere-voorzitter van „Al gemeen Vissersbelang" het woord gevoerd tijdens een officiële ont vangst on het gemeentehuis. Hier sprak ook burgemeester Van der Linde van Bruinisse. Onzekerheid In zijn toespraak zei hij onder meer te nopen, dat het gordijn van onzekerheid, dat thans over de mosselcultuur hangt, spoedig zal mogen verdwijnen en de vis sers derhalve zullen weten, waar zij aan toe zijn. De heer Van der Linde beschouwde deze dag als een manifestatie voor het behoud van de geliefde Zeeuwse mosselcultuur. Dat was het ook en héél Bruinisse, dat ook 's avonds de feestelijkheden voortzette, werkte daar graag in mee. De muziekver eniging „Nu met Hope" speelde tij dens de vlootsehouw aan boord van het rijksbetonningsvaartuig „Greve- lingen" en gaf aan het typisch Hol landse vlootschouwtafereel nog meer reliëf. De sportvereniging „Kwiek" zorgde in de avonduren voor een ge slaagd eerste optreden en ook de oriënteringsrit voor auto's, motor fietsen en scooters, die onmiddellijk na de terugkeer van de vloot van start ging werd een succes. Andere successen kon burgemeester Van der Linde in de loop van de avond be kendmaken. Het mooist versierde schip van de Bruinisser vloot bleek de BRU 8 geweest te zijn, tweede was de BRU 17 en derde de BRU 23. In afwachting van de uitslag had de koninklijke harmonie „Kunst en Eer" uit Zierikzee een populair con cert op de muziektent gegeven. Het zelfde korps zorgde ook nog voor een daverende taptoe, waarmee het „Mosselfeest 1960" in Bruinisse be sloten werd. Een geslaagd mossel- feest, want hoewel enorme voorra den mosselen waren aangevoerd, ble ken de magazijnen 's avonds om half tien volkomen uitgeput Nu het echter in de bedoeling ligt de feestelijkheden van Yerseke en Bruinisse nog meer te coördine ren zoals uit mededelingen van de heer Van der Linde bleek kunnen wellicht, terwijl men in het ene dorp het zeebanket consu meert, de vissers van het andere dorp door blijven vissen beste boeket van de tentoonstelling, de wisselbeker voor de beste totaal inzending en de definitieve beker voor de beste rode gladiolen. De deskundigen uit Lisse en omstre ken waren van oordeel, dat deze ten toonstelling geslaagd genoemd mag worden, maar dat er organisatorisch zowel als technisch nog wel enkele „schoonheidsfoutjes" aan kleefden, die voor verbetering vatbaar zijn. Naast de bloembollenshow was er een mechanische show aan deze tentoonstelling verbonden, die ge richt was op de bloembollensector. De Thoolse kwekers beschikken over ruim 150 ha bloembollen- grond, waarmee zo economisch mogelijk wordt gewoekerd. Vijftien wisselbekers waren aanwe zig voor de bekroonde inzendingen. Deze waren: Van Zantens Glorie, fa. Keur Bruijnzeel, St.-Annaland; Abu Hassan, C. Rijngoudt, St.-Philips- land; Salman Sensation, Jac. Jansen, Tholen; Mabel Violet, Joh. Buteijn, Nieuw-Vossemeer; Lustige Witwe, fa. Keur Bruijnzeel; Gen. Eisenho wer, gebr. Van Beveren, Stavenisse; Vinks Glorie, P. Rozendaal, Nieuw- Vossemeer; White Excelsior, Keur Bruijnzeel; Prinses Beatrix, idem; Nieuw Europa, H. Neele, Stavenisse; Scarlet Leader, Jac. Jansen; Boulon- ge, gebrs. Van Beveren; Picardy, idem; Memorial Day, M. Rijnberg, St.-Annaland. KERKNIEUWS Da. De Boer nam afscheid van haar gemeente Mej. da. M. de Boer, doopsgezind pre dikante te Vlissingen, die een beroep ontving naar Amsterdam, nam gis termiddag in een volle kerk afscheid van de Doopsgezinde Gemeente. Hier bij waren o.a. aanwezig burgemees ter en wethouders van Vlissingen. Vertegenwoordigd waren verder de doopsgezinde zustergemeenten van Aardenburg, Goes en Middelburg. Voorts de Hervormde, Lutherse, Re monstrantse en Gereformeerde ge meente van Vlissingen, alsmede net bestuur van het ziekenhuis „Beth- esda". Mej. da. De Boer had als tekst van haar afscheidspreek gekozen Han delingen 8 vers 35 „en verkon digde hem Jezus". De scheidende predikante werd ver volgens toegesproken door S. A. Vis, doopsgezind predikant te Aarden burg namens de Zeeuwse zusterge meenten en door mevr. Nooter uit Amsterdam, voorzitster van de fede ratie van doopsgezinde zusterkringen in Nederland. Tenslotte richtte de heer J. Oosterling uit Vlissingen zich in hartelijke bewoordingen namens de Vlissingse doopsgezinde gemeen te die da. De Boer niet minder dan 21 jaar heeft gediend tot de pre dikante. Dinsdag j.l. had da. De Boer reeds afscheid genomen van de leden der gemeente, waarbij haar verschillende geschenken werden aangeboden. GEREF. KERKEN Beroepen te Grijpskerk (Gr.): G. van den Berg te Wetsinge-Sauwerd; te Chrïstchurch (Nïeuw-Zeeland)J. W. mik te Oakland (Nieuw-Zeetand) irheen te Poortugaal. Marktberichten AARDAPPELTERMIJNMARKT ROTTERDAM. Het belangrijkste nieuws van de afgelo pen week was wel hel bericht, dat vanaf 22 augustus a.s. de mogelijkheid bestaat ook contracten in Alpha en Furo- ge 40 mm opw. van de kleigrond, alsme de Voran 35 mm opw. van de zandgrond, alles consumptieoogst 19G0, te doen re gistreren. Ongetwijfeld zal deze vermeer dering van rassen de belangstelling voor de termij nmarkt doen toenemen. De week van 1519 augustus gaf een kal me markt met vrij stabiele prijzen te zien. Er werden totaal gedaan 423 con tracten (tegen 681 contracten in de voor afgaande week) waarvan 20 contracten, november 1960 levering tot f 11.20, 2 contracten maart 1961 tot 113 en 401 con tracten april 1961 levering tot prijzen tussen t 13.90 en f 13.50 per 100 kg. De slotnoteringen voor de genoemde le veringsmaanden waren: november 1960 verk. f 11.30 kopers f 11.10: maart 1961 verk f 13 kopers f 12.70: april 1961 verk. f 13.70 kopers f 13.60. In Eigenheimers ging ook deze week niets om. Hier waren de slotnoteringen: verk. f 15 kopers f 12.50 voor maart 1961 levering. Algemene kennisgeving. Op 10 augustus jJ. overleed plotseling, na een kortstondig ziekbed, onze innig geliefde echtge noot, vader en schoonvader, de heer JACOB DE RIJKE, op de leeftijd van 48 jaar. J. P. de Rijke-van Roo D. E. van Dijk-de Rijke J. H. van Dijk Elizabeth 10 Sorrett Avenue Malvern Vic. Melbourne, Australië. Heren hotelhouders U wenst een binnenshuis Wij plaatsen ze desgewenst op aanvaard bare conditie GRATIS. Vraag inlichtingen aan Telefoon 2130.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3