Jubilerend „Vooruit" in Waarde in nieuw uniform Gaat toiletzeep verdwijnen? olijfje Zeeuwse Almanak VIJVER IN WOLPHAARTSDIJK DORADO VOOR DE JEUGD VERDUISTERING ZIERIKZEES AMBTENAAR BELOOPT 3500 Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE C OU RANT MAANDAG 22 AUGUSTUS 1960 GESLAAGD MUZIEKFESTIVAL Vele concerterende korpsen bij het zestigjarig bestaan Met een geslaagd festival heeft de muziekvereniging „Vooruit" te Waarde zaterdagmiddag en -avond haar zestigjarig jubileum spontaan en enthousiast gevierd. Voor de muzikanten van „Vooruit" was deze jubileumviering tevens de bekroning van de actie voor uniformen. Het 34 leden sterke korps droeg zaterdag voor het eerst een uniform. Tijdens een bijeenkomst in het Her vormd Centrum, die vooraf ging aan het muziekfestival, werden de uniformen namens de uniform-commissie aan de vereniging aangeboden. De ontvangst in het Hervormd Cen trum was belegd door het college van B. en W. van Waarde. Namens de feestcommissie sprak voorzitter C. J. Klap een openingswoord, waarna bur gemeester A. Lokker de vertegen woordigers van de muziekverenigin gen en andere organisaties verwel komde. Hij feliciteerde „Vooruit" met het jubileum. Burgemeester Lok ker zeide er trots op te zijn, dat Waarde een dergelijk muziekkorps heeft. On dc jongeren deed hij een be roep. zich bij de vereniging aan te sluiten cn daadwerkelijk steun aan „Vooruit" te geven. Burgemeester Lokker memoreer de vervolgens het ontstaan van de uniform-commissie, waarvan hij voorzitter is. De gedachte om de muziek van Waarde in uniformen te steken is indertijd gelanceerd door de Oranjevereniging. Dank zij verschillende acties had men na verloop van tijd het benodigde geld bijeen. Zelfs oud.Waarde- naren üit Engeland en Canada droegen een steentje bij. Vervolgens presenteerden de 24 leden van het korps zich op het podium, uiteraard gekleed in hun nieuwe uni form. Met een enkel woord droeg burgemeester Lokker de uniformen over aan de vereniging. Daarop voerde de voorzitter van ..Vooruit", de heer H. Dek, het woord. Hij dankte allen, die de aanschaf van de uniformen mogelijk hebben ge maakt. Hij stond voorts stil bij de jongste geschiedenis van het zestig jarig „Vooruit". Oud-oprichter Woorden van felicitaties werden nog gesproken door oud-burgemeester D. Geleedst, een van de mede-oprichters van „Vooruit". Hij herinnerde eraan, dat de vereniging oorspronkelijk „Paul Kruger" heette. Felicitaties werden aangeboden door de heer Jac. Uitterhoeve namens „Con Amore" uit Hoedekenskerke, J. Burger, na mens de Zeeuwse Muziekbond, M. Markusse namens „Concordia" te Krabbendijke en J. van Goisel na mens „Rillandia" te Rilland-Bath. Verschillende sprekers deden hun goede woorden vergezeld gaan van een geschenk. Gezamenlijk maakten de deelnemen de korpsen uitgezonderd de korp sen van Yerseke en Kloetinge, die la ter arriveerden vervolgens een mars door het dorp. Concerten wer den achtereenvolgens gegeven door VAN TOT WERELDOMROEP De oesterfeesten in Yerseke génieten dit jaar ook de belangstelling van de Wereldomroep, die uitzendingen naar tenminste 5 landen zal verzorgen. De radio-reporter Guus Weizei bereidt een en ander voor. En zal worden uitgezonden naar o.m. Engeland, In dia, Spanje en Afrika. ZORGEN... „Volgende maand is Gerrit-Jan rijp voor de kleuterschool en man, daar zie ik nou tocli zó tegen op", ver zuchtte die kennis van ons in Goes. „Kom, kom, zo'n ramp is dat toch niet", riepen icij sussend, maar dat ica-s olie op het vuur, mant toen brandde lnj pas goed los. „Vertél mij wat'.", riep hij uit „ik meet er al les van, sinds Annemarie"Annema- rie is zijn dochtertje, dat nu de grote school bezoekt. „Mooie instellingen, die kleuterscholen", ging hij verder, „daar niet van. Maar als vader ben 'je van de kaart. Op dak kim je gaan zitten". Waarmee dan?, vroegen wij. „Met je verhaaltjes, kerel, met je verhaaltjes. Zo'n kleuterschooljuf maait je al het gras voor de voeten weg. Komt Gerrit-Jan straks aan vvn knie staan, wil zo'n jong een verhaaltje. Goed, ïk begin: „Er was eens een meisje, dat altijd éen rood mutsje droeg"„Hou maar op, Roodkapjeroep Gerrit-Jan. Goed verder. De 'wolf en de zeven geitjes? Zo'n baard! Sneeuwwitje? 'Hou maar op. Zo'n joch wordt iedere dag een verhaaltje wijzer en papa wordt er iedere (lag een armer. Doffe ellende, dat is het", besloot hij treurig en hij verviel in een dof zwijgen. Wij wisten maar één oplossing. Gek doen. Blaffend als een hond over de vloer kruipen, op het. hoofd gaan staan, benen in de nek leggen. Maar hij zag er niks in....* NERING De Axelse haven (Axel-Sassing) be leefde de laatste dagen een gezellige drukte. Een tiental zwaarlijvige bin nenschepen lag namelijk aan ae wal, gevuld met vlas voor de vlasverwcr- kende industriën in het Zeeuws- Vlaamse grensgebied. En met het uit laden van dit materiaal verschenen prompt een hele serie neringdoenden, voor wie dit tijdelijke bezoek een op leving betekende van hun commer cieel bedrijf. INSIGNE Dertig jaar lang heeft de heer Mach. F. van Hal uit Sint-Annal and nu al zijn partij ln de dorpsfanfare „Ac celerando" mcegeblazcn. Een dezer dagen werd dit feit herdacht, en dankte de voorzitter van „Acceleran do", de heer A. J. Boogaard, de ju bilaris in een speechje voor zijn vele verdiensten. Sinds 1943 bekleedt de heer Van Hal reeds het penning meesterschap. Dezer dagen zal hem het insigne voor dertig jaren lid maatschap worden uitgereikt. UIT DE STEIGERS De houten plankiers rondom de in aanbouw zijnde woningwet-woningen in plan West te Axel zijn gedeeltelijk verdwenen. Deze achttien woningen zijn van het woningcontingent 1959 dat aan Axel werd toegewezen. Met de bouw is het bijzonder snel gegaan, men is zelfs al bezig aan het binnen werk, wat wil zeggen dat do wonin gen nog in dc herfst van dit jaar gereed zullen zijn voor bewoning. WERK Tientallen seizoenarbeiders zuilen omstreeks 25 september, bij het in. gaan van de bietencampagne 1960, aan het werk kunnen. Deze campag ne zal dit jaar belangrijk vroeger vallen dan voorgaande jaren. De Zeeuws-Vlamingen venvachten, dat er in de twee suikerfabrieken te Sas van Gent werk zal zijn tol rond dc jaarwisseling. Het suikergehalte van 'de bleten is ditmaal ook hoger dan voorheen, terwijl ook het kwantum groter is. marcherende korpsen tijdens het muziekfestival in Waarde (Foto PZ.C.) „Vooruit" uit Waarde, „Concordia" uit Krabhendijke, „Rillandia" uit Rilland-Bath, „E.M.M." uit Kruinin- gen, „Excelsior" uit Kloetinge, „Con Amore" uit Hoedekenskerke, „Con Affczzione" uit Kwadendamme, „Mo zart" uit Yerseke en nogmaals „Ex celsior" uit Kloetinge. Alle concerten werden gegeven in de muziektent „Parkzicht". Vele Waardenaren had den rond de tent een plaatsje ge. zocht om niets van het feest te mis sen. Een taptoe van de Abcouder Harmonie besloot de festiviteiten in Waarde. Vlissingse bij aanrijding in Limburg gedood Vrijdagavond is do 34-jarige me vrouw J. C. Brasser uit Vlïssïngen bij een ongeval in de gemeente Meerssen (zes kilometer van Maas tricht) om het leven gekomen. Het ongeval gebeurde toen de heer en mevrouw Brasser, die met va kantie in Limburg verbleven, even voorbij een overweg vlak buiten de kom van de gemeente Meerssen van hun fietsen waren gestapt. Achter hen reed een bestelauto, bestuurd door B. uit Maastricht, die de macht over het stuur verloor, waardoor Ae wagen via de berm het fietspad op reed en mevrouw Brasser schepte. Zij werd door de auto meegesleurd en kwam in de naast de weg gele gen greppel terecht, waar de auto over haar heen reed. De wagen kwam vervolgens enkele meters ver der tegen het talud tot stilstand en viel om. Mevrouw Brasser moet op slag dood zijn geweest. Het stoffelijk overschot zal naar Vlissingen wor den overgebracht. Do bestuurder van de auto liep een lichte shock op. Auto botste in Middelburg tegen voorgevel woning Zaterdagmiddag is de 24-jarige jonge' man T. v. d. D. uit Middelburg met zijn personenauto achteruit tegen de voorgevel van een pand in de Kerk straat te Middelburg gereden, waar bij de gevel vernield werd. Deze ongewone aanrijding gebeurde 's middags om half drie, toen T. v. d. D. met de personenauto achteruit een uitrit uitreed. Doordat hij niet oplet te schoot de wagen te hard achteruit en boorde zich in de voorgevel van de woning Kerkstraat mummer 5, die ver nield werd. De auto werd aan de ach terzijde beschadigd. De bestuurder liep, geen verwondingen op. Vrachtauto slipte en ramde spoorwegboom Zaterdagochtend omstreeks zes uur is de vrachtautobestuurder P. H. M. uit Breda met zijn vrachtwagen en aanhangwagen op de Nieuwlandse- weg te Middelburg geslipt en tegen de knipperlichtinstallatie en een spoorwegboom opgereden, die be schadigd werden. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. „Zeeploze zeep" binnenkort óók in Nederland! Wachtmeester dook in verboden viswater Om paal en perk te stellen aan het (verboden) vissen in de vijver achter het raadhuis te Wol- phaartsdijk door de schoolgaande jeugd, heeft wachtmeester eerste 'klas van de rijkspolitie, J. Stroo, zaterdagmiddag eenhengel- wedstrijd voor deze jongens uit geschreven. Een hengelwedstrijd waarvoor grote belangstelling be stond, want niet minder dan ruim 80 jeugdige Wolpliaartsdijkers, in leeftijd variërend van 4 tot 14 jaar, stond tussen twee en vier uur mannetje aan mannetje langs de visrijke vijver. Nu bleek ook, waarom de jongens zo graag clandestien hun lijntje uitwerpen, want do karpers, de voorntjes en andere zoetwater vissen beten in het aas alsof ze in dagen niet hadden gegeten. Uiteraard tot groot genoegen van de jeugdige deelnemers en het tal rijke publiek, dat geïnteresseerd het verloop van de wedstrijd volg de. En dat verloop was spannend, zeker op het moment, toen wacht meester Stroo een knaap van een karper achterna dook. De vis trok met z.oveel kracht aan het snoer waaraan hij zat gevangen, dat de hengel brak. Wachtmeester Stroo schoot daarop de onfortuinlijke hengelaar to hulp door de karper achterna te duiken! De vis zag geen kans te ontsnappen aan het wettige gezag In totaal werd ruim 41 kg vis ge vangen, waarin de 10-jarige Kees Nijsse met acht karpers en een gewicht van bijna 6Vè kg het grootste aandeel had. De jongste deelnemer, de vierjarige Bertie Bruel, bleek het klappen van de zweep ook al aardig onder de knie te hebben. Hij haalde een 1100 gram wegende karper uit het wa- de eerste prijs was voor Kees Nijsse (Foto P.Z.C.) ter, waardoor hij beslag legde op de 14e plaats. Er waren niet minder aan 25 fraaie prijzen ter waarde van enkele honderden gul dens. De eerste prijs, een fraaie werphengel, ging naar Kees Nijs se, de tweede prijs was voor Ma- rinus van Keulen, de derde voor A. Walhout, de vierde voor Jan Kloet en de vijfde voor A. de Wit te. De zestig jongens, die niet in de prijzen vielen, kregen allen een zaklantaarn, waarvan nog de zelfde avond in de donkere stra ten van Wolphaartsdijk een druk gebruik werd gemaakt De jury, bestaande uit dc heren J. Stroo. I. Westveer en L. v. d. Kreeke, had een gemakkelijke cn dankbare taak. Het visfestijn is bij organistoren on jeugdige deelnemers zo. in dc smaak geval len, dat men er een jaarlijks te rugkerend eyencment van wil ma ken. Wachtmeester Stroo is van me ning, dat het clandestien vissen in Wolphaartsdijk voor goed tot het verleden behoort Inbraak in Sint-Annaland Tijdens de afwezigheid van de be woners werd aan de Javadijk te St. Annaland in de woning van de heer L. v. Zetten ingebroken, waarbij een geldbedrag werd ontvreemd. De po litie te Sint Annaland hooft de zaak in onderzoek. Ongelukkige val Bij het afdalen van een ladder kwam de heer F. G. te Boschkapèlle (gem. Vogelwaarde) zo ongelukkig onder een door hem zelf gedragen pak stro te vallen, dat lnj met inwendige kneuzingen cn eengebroken pols moest worden opgenomen ln het zie kenhuis te Hulst. Binnenkort kunnen wij ons in Neder land ook wassen met DU-NY. De wonderbaarlijke zeep, die eigenlijk geen zeep is, maar een totaal nieuw, neutraal en alkalivrij pfodukt, dat in Zwitserland en Denemarken reeds ontelbaren in verrukking heeft ge bracht. Geen wonder, want DU-NY is je reinste wonder („et rent mirakel" zo als men in Denemarken zegt). Met DU-NY is resoluut een eind ge maakt aan alle nadelen van toilet zeep. Zo gauw namelijk gewone toi letzeep, hoe goed en duur die ook mag zijn, met water in aanraking komt, vormt zich kalkzeép. Het is deze kalkzeep, die de vette randen in wasbak of bad veroorzaakt. Maar en dit is nog veel erger het is die zelfde kalkzeep, die uw huidporiën verstopt. Hierdoor wordt het vrije ademen van de huid verhinderd, ter wijl huidinfecties, meeëtertjes, zwar te kloof jes in de huid, onaangename luchtjes van overtollige transpiratie enz.waak hiervan het gevolg zijn. Nu begrijpt U ook hoe het komt, dat de binnenkant van overhemden, bloesjes en manchetten zo gauw vuil worden. Oud huidvet, vuil en kalkzeep, dat in uw poriën achterbleef is hiervan de oorzaak. Wilt U op dit moment nog het be wijs dat U zich met gewone toilet zeep niet echt schoon kunt wassen? Was dan bijv. uw hals eens goed met de toiletzeep die nu op uw wastafel ligt. Wrijf daarna een watje gedrenkt in alcohol of eau de cologne over de pas gewassen plek. Het watje wordt zwart. Het is dit vettige, zwarte laagje dat uw huidporiën verstopt. Met gewone toiletzeep kunt U zich dus niet in de diepte wassen, met alle nadelen van dien. Aan al deze nadelen is nu (met DU- NY) voorgoed een eind gekomen. Doordat DU-NY wél in de diepte wast, dus ook de'huidporiën open en sclioon houdt, verdwijnen in de mees te gevallen bovengenoemde huid klachten en blijven ook bloesjes, overhemden etc. langer schoon. En.... met DU-NY wordt de huid gelijk weer ïngeerèmed zodat hij zacht en soepel blijft. Heerlijk is deze „zeeploze zeep" DU-NY. Je reinste wonder. Hebt U zich eenmaal met DU-NY gewassen, dan zult U dat nieuwe gevoel van werkelijk schoon te zijn niet meer willen missen. Onthouden dus: Voor wie werkelijk schoon wil zijn, heet toiletzeep thans DU-NY. Jongeman uit Nieuwdorp bij Renesse vermist Zaterdagmiddag is de 27-jarige heer D. Louwerse uit Nieuwdorp niet weer gekeerd, toen hij zich voor de kust van Renesse in zee had hegeven. Met inschakeling van de te Renesse gesta tioneerde BJJ.-reddingsvlct is za terdagmiddag en -avond en ook zon dagmorgen de omgeving zonder resul taat afgzocht. Ook in het duinge bied werd een ondezoek ingesteld, maar eveneens zonder resultaat. Men moet helaas aannemen, dat de heer Louwerse is verdronken. Hij bracht met een vijftal andere jon geren van. het Geref. Jongerenver- band uit Nieuwdorp een weekend door in het kustgebied van Renesse, Om ongeveer vijf uur zaterdagmid dag begaf de heer Louwerse, die een goed wemmer was, zich bij eb te wa ter. De andere deelnemers aan het weekend beoefenden toen een balspel op het strand. Toen men de heer Louwerse niet meer ln het water zag en zijn kleren op het strand werden teruggevonden, is on middellijk de hulp van de reddings- vlet ingeroepen. Alle nasporingen ble ven echter zonder resultaat, zodat men wel moet aannemen, dat de heer Lou werse door de eb9troom is meege voerd. 1-Iij was ongehuwd. Nog geen besluit over geref. kerk in Haamstede Dc raad van Haamstede besprak za terdagmorgen het ver/.oek van de kerkeraad om subsidie bij de bouw van nieuwe gereformeerde kerk. Op voorstel van B en W. zal deze kerk gebouwd worden op de terreinen aan de Boomgaardwekken. Burgemeester en wethouders wilden dé prijs van de bouwgrond voor deze kerk stellen op een bedrag van 6 per vierkante me ter. Een minimumprijs, daar de nor male prijs f 11,35 per vierkante me ter bedraagt. De heer C. A. van Noord (a.r.) was van mening, dat de grond gratis be schikbaar moest worden gesteld. De heren H. van der Meij, (s.g.), C. Ver ton (p.v.d;a.) en P. Slager (c.h.) deelden de mening van de heer Van Oord. Wethouder M. den Boer (c.h.) deel de vervolgens mee, dat men destijds bij de bouw van de roomskatholieke kerk geen grondsubsidie had ver leend. Hij verwachtte moeilijkheden van deze zijde, wanneer de raad gra tis grond voor de bouw van de ge reformeerde kerk beschikbaar zou stellen. De voorzitter trok tenslotte liet sub- sidievoorstel in. In de eerstvolgende raadsvergadering zullen B. en W. met een nieuw voorstel komen. ZELF AANGIFTE GEDAAN Betrokken landbouwers echter niet gedupeerd Uit het vooronderzoek naar de frau duleuze handelingen van de te Zie- rikzee woonachtige cn werkzaam zijnde ambtenaar G. de W. van de Cul tuurtechnische Dienst is gebleken, dat verdachte het rijk voor een be drag van ongeveer f 3500.heeft be nadeeld. De ongehuwde De \V„ die al om bijzonder goed stond aangeschre ven wordt het „slachtoffer van gok automaten" genoemd (in plaatselijke café's opgestelde trekautomaten).Toen hij geen uitweg meer zag om de hier voor met kleine bedragen tegelijk verduisterde gelden aan te zuive ren, heeft hij zichzelf bij de politie aangegeven. De W. fraudeerde niet restitutie^ bedragen op aan op Schouwen-Dui- veland woonachtige landbouwers in verband met herverkavelingswerk zaamheden toegekende schadeloos stellingen. Deze uitkeringen liepen via de Coöperatieve Boerenleenbank te Zieikzee. In bepaalde gevallen kon het echter voorkomen, dat van de toegekende schadeloosstellingen een in verhou ding gering bedrag moest worden te ruggestort. Dit geschiedde echter niet bij de Coöperatieve Boerenleenbank. Ten kantore van de Herverkaveling nam De W. deze gelden zelf in ont vangst, waarbij het is voorgekomen, dat hij eerst na aandringen bereid ge vonden werd een kwitantie te ver strekken. Tot een totaalbedrag van cir ca f 3500.heeft hij deze gelden niet afgedragen, maar ten eigen bate aan gewend. T erugstortingen Door deze handelingen zljh echter geen landbouwers gedupeerd. De terugstortingen waren volkomen rechtmatig. Zo koo het voorkomen, dat de hoog te van de schadeloosstelling achteraf moest gewijzigd worden wanneer bleek dat een bepaald perceel niet één maar twee eigenaren had. De grootte van de percelen was namelijk bepa-' lend voor de uitkerlngsgroep. Moest de voor een bepaald perceel toegeken de vergoeding worden gedeeld, dan vie len de betrokkenen in een minder gunstige groep de vergoeding werd dan afzonderlijk voor de twee kleine re percelen vastgesteld en lag de uitkering iets lager. De W. stelde de betrokken landbou wers dan op de hoogte van de wijzi ging en verzocht hen het teveel uit gekeerde op het kantoor van de Her verkaveling teug te betalen. De hiervoor gemaakte berekeningen waren correct, zodat dus niet de te rugbetaalde landbouwers maar het rijk werd benadeeld. De fraude be gon dus eerst op het moment, dat Dc VV. verzuimde de gelden al' te dra gen. Dc thans ingesloten ambtenaar wordt vandaag, maandag, aan de offi cier van justitie to Middelburg voor geleid. f Advertentie i zie advertentie op pagina VANDAAG. Middelburg City: The Geisha boy; 20 uur, a.l.; Electro: Tarzan en zijn vijanden, 19 en 21.15 uur, 14 Jaar, Mi niatuur Walcheren, Molenwater, 9— 12 uur. Vlissingen Luxor: Flitsende degens, 20 uur. 14 jaar: Alhambra: Hopla, Conny, 20 uur, a.l. Goes Grand: Hercules en de koningin van Lydië, 20 uur, 14 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2