PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kongo wil zeggenschap over V.N.-operaties HONDJES LEVEND TERUG UIT RUIMTE Bruinisse vierde feestelijk „vlaggetjesdag" RUSSEN MENEN WEG TE HEBBEN GEOFEND VOOR RUIMTEVLUCHTEN DOOR DE MENS HET WEER IN EUROPA VERWACHT... De twee Russische „ruimteli oudjes", „Strelka" en „Bjelka" zijn levend op aarde teruggekeerd, aldus bericht het Sowjet persbu reau Tass. Na achttien omwentelingen om de aarde landde de cabine veilig 10 kilometer van het tevoren bepaalde punt, in het gebied van JPreset. Het is de eerste maal dat levende wezens na ongeveer 700.000 km in de wereldruimte te hebben afgelegd veilig op aarde terugkeren, aldus Tass. Tot de dieren die de vlucht door de ruimte alle heelhuids heb ben voltooid behoren muizen, ratten en vliegen. Voorts bevatte de cabine planten, schimmels, microscopisch kleine waterplan ten en zaden. Aan de hand hiervan wil men de gevolgen op lange termijn van kosmische straling bestuderen. Gauw gewend aan gewichtloosheid Diplomatieke waarnemers in Washington menen dat de veili ge terugkeer van „Strelka" en „Bjelka" een spektaculaire pres tatie is in de race wie het eerst een bemand ruimtevaartuig zal lanceren. Het tijdstip is kenne lijk zo gekozen om het opvangen van de twee Amerikaanse ruim- tecabines in de schaduw te stel len en twijfel te doen rijzen aan Eisenhowers woorden dat de Verenigde Staten met rasse schreden vooruitgaan op het ge- bied van ruimteonderzoek. Minister van Kongo gepakt in Katanga De Katangese politie heeft zon dag de Kongolese minister van justitie, René Mwamba, aange houden. De minister, die op de Belgische basis Kamina uit een straalvliegtuig van de Sabena werd gehaald, wordt als „gijze laar" vastgehouden, zo ver klaarde een woordvoerder van de provinciale regering te Eliza- bethstad. Een Boeing' van de Belgische maat schappij was op weg van Leopoldstad naar Elizabethstad, maar werd naar Kamina gedirigeerd. Volgens de woordvoerder is de aanhouding een represaille voor de „ontvoering" van de echtgenote en de vier kinderen van president Albert Kalondji van de af gescheiden mijnstaat door de politie van Loemoemba. Functionarissen van de Sabena in Elizabethstad hadden eerder meege deeld. dat de Boeing wegens motor storing naar Kamina was gestuurd. De vraag wat Mwamba in Elizabeth stad. zijn reisdoel, wilde doen is niet officieel beantwoord doch alles wijst erop dat hij als afgezant van Loe moemba onderweg was naar presi dent Tsjombe van Katanga. Toen het vliegtuig in Elizabeth stad was geland vertelde een dei- passagiers dat behalve Mwamba ook een andere Kongolees uit het vliegtuig was gehaald waar schijnlijk de zoon van Jason Sendwe. Sendwe is de leider van het oppo sitiekartel in Katanga. Zijn zoon zou, volgens de passagier van de Sabena-Boeing, in Kolwesi met afgezanten van de regering- Tsjombe besprekingen gaan voe ren. Desgevraagd deelde een van Tsjombes woordvoerders mee dit bericht niet te kunnen bevestigen. Dayal opvolger van Bunche De secretaris-generaal van dc Ver enigde Xatics Dag liammarskjöld heeft, de Indiase diplomaat liajeslnvar Dayal als opvolger van dr. Ttalph Bunche tot zijn persoonlijke verte genwoordiger in Leopoldstad be noemd. Dayal zal Bunche opvolgen wanneer deze naar New York terugkeert. De datum van de terugkeer is nog niet bekend. Dayal, thans hoge commis saris van India in Karatsji, Pakistan, zal „binnenkort" in New York een onderhoud met Hammarskjökl heb ben alvorens naar Leopoldstad te Men zei in kringen der Verenig de Naties dat de terugroeping van Bunche geen verband houdt met de politieke toestand in Kongo. Het zou nooit in Hammarskjölds bedoeling hebben gelegen Bunche lang in Kongo te houden. Een man. die bij het secretariaat van de V.N. een dergelijke belangrijke functie bekleedt als Bunche kan niet voor onbepaalde tijd wegblij ven van het hoofdkwartier van de V.N. in New York, zei men. De directeur van de Britse radio-te lescoop van Jodrell Bank, prof. Lo- vell, meent dat de Kussen „op het punt staan" een bemand ruimte vaartuig te lanceren. Hij noemde de veilige terugkeer van „Strelka" en „Bjelka" een prachtige prestatie." „met grote snelheid zijn wij "een nieuw stadium van liet onderzoek van de ruimte binnen gegaan", al dus prof. Lovell. „De Amerikaanse en Russische technische kunde ont lopen elkaar niet veel". Gulzig De Russische „ruimtehonden" Bjelka en Strelka kwamen kwispelstaar tend op hun verzorgers af toen zij uit de cabine werden bevrijd. De hon den en ook de muizen, vliegen en planten, die de ruimtegang ge maakt hebben, verkeerden in goede conditie, aldus meldde het Russische persbureau later. Strelka en Bjelka aten gulzig, maar gaven de voorkeur aan zoetigheid „Belka'\ één van de hondjes die in de cabine van een Russisch ruimte schip „kivispelstaartend" op de aar de zijn teruggekeerd. boven vlees in de vorm van worst. Zij werden later naar Moskou ge vlogen voor een bad en een grondig onderzoek. De muizen aten even eens gretig. Een van de planten in het teruggekeerde ruimteschip bloei de door. Russische natuurkundigen heb ben zondag verklaard van mening te zijn, dat de terugkeer van de cabine de weg heeft geopend voor ruimtevluchten door de mens. Een der geleerden zei echter, dat voordien nog proeven nodig zijn met dieren van hogere orde, zo als apen. „Voorbode" Het 4,6 ton wegende ruimtevaartuig en de cabine kwamen, afzonderlijk behouden op aarde. Medische en tech nische deskundigen begaven zich met een helikopter naar de landings plaats. Een litterair programma van radio Moskou werd voor de mededeling j van Tass over de ruimtecabine on- derbroken. „De terugkeer vin leven- de wezens op aarde is een voorbode i van een bemande ruimtevaart", ai- dus Tass. „Het besturings- en rem- systecm, waardoor het mogelijk was op een radiosignaal de cabine in het van te voren bepaalde gebied te laten neerkomen hebben uitstekend ge- l'unctioneerd." Vele gegevens Gedurende de vlucht is een groot aantal gegevens over de werking van het hart, de ademhaling en de bewegingen van de dieren per radio naar de aarde, gezonden. Druk en samenstelling van de lucht, vochtig heidsgraad en temperatuur in de ca bine werden automatisch geregeld. ,'X'it een voorlopig onderzoek blijkt dat de omstandigheden in de cabine in grote mate gelijk waren aan die op aarde. De enige uitzondering vormde de gewichtloosheid, maar de dieren waren hier aan spoedig gewend, aldus Tass. Reeds zaterdagochtend 8.30 uur Ned. tijd werd het radiosignaal gegeven waarop de cabine zich van het ruim tevaartuig losmaakte. Omstreeks an derhalf uur later moet de cabine op het aardoppervlak zijn teruggekeerd. Waterstofcilinder ontplofte: twaalf gewonden Een waterstofcillnder, die gebruikt werd voor het vullen van feestballon- netjes in een tent op een terrein aan de Insulindelaan in Hilversum, is za terdag ontploft. In de tent was een veertiental men sen, onder wie bezorgers van een weekblad, bezig de ballonnen te vul len. Enkele kinderen hielpen met het bundelen van de gevulde ballonnetjes. Bij de ontploffing ontstond een enorme steekvlam. De tent vloog in brand. Tien volwassenen en twee kinderen liepen ernstige brandwon den op en werden naar dc „r.-k. zie kenverpleging" in Hilversum ver voerd. Dc Hilversumse brandweer bluste het vuur. Duitse badgast in Zandvooift verdronken Zaterdagmiddag is op liet noordelijk strand van Zaïulvoort de 33-jarige Duitser Richard Kujawski uit Gres- senïch door verdrinking om het leven gekomen. Hij probeerde zijn 9-jarig zoontje, dat in levensgevaar ver keerde, te redden. Toen het kind door een omstander was gered, bleek de vader in de golven verdwenen te zijn. Korte tijd later spoelde zijn lichaam aan. Pogingen om de levensgeesten op te wekken mislukten. Hij logeerde met vrouw en twee kinderen in een trekkerskamp. Veiligheidsraad bijeen Hammarskjöld klaagt over vijandigheid i In Beek is het huwelijk voltrokken I van de Belgische gravin Elisabeth Lippens, dochter van de burgemees- j ter van Knokke, met de Duitse graaf Ferdinand von Bistn arck-Schoenha u - sen, achterkleinzoon van de grote Bismarck. l>e secretaris-generaal der Verenigde Naties heeft zondag in de Veilig heidsraad de door premier Loemoem ba opgeroepen twijfel aan zijn gezag in Kongo weerlegd en verklaard dat hij een nieuwe omschrijving van zijn taak niet noodzakelijk acht. Antoi- ut' Kizenga, vice-premier van Kongo, diende' echter een memorandum in dat neerkomt op de eis dat zijn re gering overheersende medezeggen schap krijgt in alles wat de V.N. in Kongo ondernemen. Op basis van een door Loemoemba eerder gepubliceerd memorandum eiste Kizenga van de Veiligheidsraad de aanvaarding van volledig Kongo lees gezag op de vliegvelden en ha vens van Kongo, ontwapening van alle Belgen die nog in de provincies vertoeven, nauwe samenwerking tus sen Kongolese regering en V.N. en voortdurende ruggespraak en rap portage, onmiddellijke terugtrekking van de nog aanwezige Belgische mi litairen en instelling van een advies commissie. Dit laatste punt heeft de instemming van Hammarskjöld. Volgens Kizenga moeten Aziati sche en Afrikaanse neutralen lid zijn van de adviesgroep, die moet zetelen in Kongo, „de secretaris generaal behoeft niet noodzake lijkerwijs lid te zijn". Hammars kjöld stelde voor een adviesgroep te vormen uit afgevaardigden van landen die troepen beschikbaar hebben gesteld voor de V.N.-poli- tiemacht. Diep wantrouwen7 De secretaris-generaal verzocht zijn verklaring, die ongeveer drie kwartier duurde, dc leden, van de raad om, als zij het niet eens waren met zijn opvattingen omtrent de taak van V.N.-strijdmachfc, hun zienswijze in een ontwerp-resolutie vast te leggen. Hij deed dit kennelijk met het oog op het feit, dat de Sow- jet-Unie het standpunt van Loe moemba steunt. De kritiek van de Kongolese pre mier op zijn optreden „gaf de in druk van diep wantrouwen en vijandigheid, ingegeven door poli tieke oogmerken". De secretaris generaal vroeg om vertrouwen dat uitgaat boven „overwegingen van nationaliteit en ras".'- De Belgische regering had volgens (Zie slot pag. 5 kol. 1) Mosselvoorraad raakte uitgeput.... BRUINISSE stak zaterdag in feesttooi. Toch lag het fleurig versierde dorp verlaten, toen omstreeks twee uur de gehele Bruinisser mosselvloot gepavoi- seerd de Grevelingen opstoomde om vlaggetjesdag 1960, 't „mos- sclfeest van Bru" tot een feest van wind. water, wolken en ge boende en versierde schepen te maken. Het gehele dorp stond langs de nieuwe gemeentehaven, toen met de „BRU 8" aan kop de bijna dertig mosselkotters tellende vloot in V-formatie de Grevelingen opgleed om daar, ter hoogte van het Dijkwater, de symbolische „eerste mosse len" te vissen. Om burgemeester H. van dei- Linde van Bruinisse ervan te overtuigen, dat de kwaliteit van de mosselen dit jaar bijzonder goeds is. Een proeve van een zilt en gewaardeerd produkt, waarin de heer Van der Linde niet alleen stond. De burgemeesters van Zie- rikzee, Yersekc en Goes lieten Zie slot pag. 7 kol. 3) Ouder gunstige weersomstandigheden hozen zaterdagmiddag een kleine dertig mosselkotters uit Bruinisse zee om deel te nemen aan de jaar lijkse vloot schouw. In V-formatic stoomden de gepavoiseerde schepte dc Grevelingen op, ccn fleurig 'tafe reet, waarin ook deze twee met de oiulr klederdracht van Bruinisse ge tooide meisjes haar aandeel hadden. 'Foto P.Z.C.' Twee doden op overwegen Bij de onbewaakte Haarense overweg in Oisterwijk is zondagmiddag om streeks half zes het zevenjarige meis je Corrie de Brouwer uit de Groen straat in Oisterwijk dodelijk aange reden door een trein die in de rich ting Boxtel reed. Enkele ogenblikken tevoren had een trein uit Boxtel deze overweg gepas seerd. Het meisje dat naar Haareu fietste, kwam naast de spoorbaan te recht en moet onmiddellijk zijn over leden. De trein kreeg een half uur vertra ging. Zondagavond omstreeks half acht is de heer J. Esveld die op zijn brom fiets een niet beveiligde particuliere overweg van de spoorwegen nabij Terschuur overstak door de sneltrein Apeldoorn-Amersfoort gègrepcn. Hij was op slag dóód. De trein kreeg een half uur vertraging. De Amerikaanse posterijen zullen deze herfst een serie postzegels uitgeven ter- nagedachtenis van 'vooraanstaande poli tici die in hun ambt zijn overleden. De minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles en de senatoren Robert A. Taft en Walter F. George, zullen worden afgebeeld op zegels van vier cent, die in een oplage van 120 miljoen exemplaren elk zullen verschijnen. Volgens de weerrapporten v avond 7 uur: Den Helder, zwaar bewolkt. Ypenburg, half bewolkt, Vlïssïngen, half bewolkt. Eelde, zwaar bewolkt. De Bilt, licht bewolkt. Twenthe, zwaar bewolkt. Eindhoven, licht bewolkt. Zuid-Limburg, licht bewolkt. Helsinki, zwaar bewolkt. Stockholm, half bewolkt. Oslo, licht bewolkt. Kópenhagen, half bewolkt, Aberdeen, regen, Londen,- zwaar bewolkt. Amsterdam, half bewolkt, Brussel, zwaar bewolkt. Luxemburg, half bewolkt, Parijs, licht bewolkt. Bordeaux, onbewolkt. Grenoble, onbewolkt. Nice, onbewolkt, Berlijn, zwaar bewolkt. Frankfurt, zwaar bewolkt München, regen. Zurich, onbewolkt. Genève, onbewolkt. Locamo, onbewolkt. Wenen, half bewolkt, Innsbruck, zwaar bewolkt. Belgrado, zwaar bewolkt, Athene, onweer. Rome, onbewolkt. 39 gr. 20 gr. 22 gr. 20 gr. 21 gr. 19 gr. 23 gr. 23 gr. 16 gr. 20 gr. 21 gr. 13 gr. 15 gr. 22 gr. 22 gr. 21 gr. 20 gr. 25 gr. 29 gr. 26 gr. 25 gr. 20 gr. 21 gr. 17 gr. IETS WARMER. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Zonnige perioden en droog weer, opnieuw iets warmer. STRAND VER WACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Ook vandaag over het algemeen goed strandweer met zonnige perioden en een zwakke zuidwesten wind. Tem peratuur overdag 20 tot 22 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: nog rustig strand weer met iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN 23 augustus Zon op 5.36 onder 19.48 Maan op 6.42 onder 20.10 203e jaargang - no. 196 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Paeter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 22 aug. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 155. „Brieven oureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr.58-60 tel. 2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); ^.Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oost'ourg, G. F. dc Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. „Kwispelstaartend op verzorgers af" na primeur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1