onderwijzers op wachtgeld Engeiands zonnigste oord, het eiland Jersey ondanks het tekort duitse overvaller werd in rotterdam aangehouden VROUWEN MEEST GESCHIKT VOOR DE RUIMTEVAART ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1960 PROVINCIALE ZEEUW HE COURANT 11 Paradijs in Het Kanaal GEVOLGEN WIJZIGINGSWET 1958 (Van een onzer redacteuren) Eén klein viermotorig toestel stond slechts op het eenvoudige platform van het vliegveld van Southampton, die warme zondagmiddag. Wij waren een half uur te vroeg, mijn vrouw en ik, pas getrouwd, en wachtten ongeduldig op de ,.luchtbus" van de British European Airways, die ons in een uurtje zou brengen naar het zon nigste plekje van heel Groot-Brittannië de Kanaaleilanden. Aan het begin van dit jaar was in Amsterdam een tamelijk gezette, gemoedelijke en besnorde man op bezoek geweestsenator Kricliefski, één van de belangrijkste mannen van het onaf hankelijke eiland Jersey. Op een cocktailparty had hij met nadruk verklaard „Wij zijn gespe cialiseerd in het ontvangen van pasgetrouwde paartjes. Jonggehuwden uit uw land zijn van harte welkom". Rotseiland met de fraaiste stranden en een gastvrije bevolking Het nas waar wat hij toen ver telde. Een stomme getuige ligt op mijn bureau een wit porse leinen asbak in de vorm van het eiland, met in gouden letters „Ter herinnering aan uw huwe-1 lijksreis naar Jersey". Ieder! jonggetrouw stel krijgt zo'n souvenir cadeau wanneer het zich bij hel V.V.V.-kantoor van St. Heiier, de hoofdstad, komt melden. Sterke thee „Pionair" heette de BEA-kist die pre cies op tijd landde, de passagiers van Jersey netjes bij de douanehal afzette en tóett zijn nieuwe lading innam. Luttele minuten later zagen we de torens en huisjes van Southampton onder ons langs glijden om even later boven een glad begin van de Atlan tische Oceaan naar het zonnige zui den te zweven. Een ou,de tweedelcs autobus mis schien 'een afdankertje van Londen bracht ons, hoog gezeten, door prachtig groene valleitjes en langs een smal weggetje, zo uit Dollywood daar neergevleid, naar een eenvou dige kleine woning, ruim één kilo meter voor St. .Heiier, waar onze gastvrouw ons met luide uitroepen van verrassing binnenliet, cn ogen blikkelijk naar de keuken rende om sterke, ja vooral sterke thee in te schenken. Zo begon ons kalme, maar mooie avontuur op dit eiland, dat ge schapen lijkt voor vermoeide zaken lieden en over de toeren gewerkte huisvrouwen, die eens even één of twee weken van alle zorgen af wil len zijn. Jersey is een klein paradijs, voor al voor mensen die zichzelf weten te vermaken. Er is géén casino, er zijn slechts enkele tweederangs bioscopen, er zijn tamelijk goede, maar bijna geen uitstekende ho tels, er is geen mondain nachtle ven. Toch is het, vooral bij de En gelsen, maar ook wel bij de Fran sen populair. Het heeft immers prachtige stranden, een weelde rige natuur, en niet te vergeten woeste rotsen. Gekweekte palmen Vroeg in het jaar al krijgen de bo men hun bladeren terug, wanneer bij ons alles nog op het voorjaar wacht. Men zegt wel dat Jersey een subtro pisch klimaat heeft, sommige foto's tonen enthousiast een palm op de voorgrond, maar dan spreekt het ge voel voor propaganda toch een woordje mee. Er zijn palmen, toege geven, maar zij worden daar zorg vuldig gekweekt en in stand gehou den. Het is er warm en, door de zee wind, toch heerlijk fris, maar dat komt minder door een subtropisch klimaat dan door de bijna ideale lig ging voor de Franse kust. St. Heiier, de hoofdstad van dit ei land. dat zelfstandig wordt bestuurd door een „Bailiwick" (gouverneur) en een eigen senaat, die slechts ver antwoording schuldig zijn aan de En gelse koningin, niet aan het Engelse parlement, is een gezellig, ietwat ou derwets aandoend stadje, een geliefd winkelcentrum voor de toeristen, niet in liet minst omdat er verscheidene produkten belastingvrij verkrijgbaar zijn, zoals sigaretten (zelfs Neder- En niet duur HET ZONNIGSTE PLEK- 1 JE van Groot-Brittannië §j 1 wordt gevormd do'or de jg g Channel Islands de 1 1 Kanaaleilanden Jersey, Guernsey en Sark. Bij de g 1 Britten zijn ze overbekend, l ook de Fransen komen er 1 graag, maar Nederlanders i moeten nogal een omweg 1 maken om er te komen, 1 via Engeland of via Frank- 1 rijk. Eén onzer redacteu- g 1 ren bracht er zijn vakan- tie door tevens zijn hu- g g welijksreis. Hij schrijft 1 H enthousiast, hoe kan het g 1 ook anders over dit g 1 bezoek in een tweetal arti- jg kelen, waarvan wij het jj eerste vandaag plaatsen, g iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii landse) au sterke drank. Dat is ook de reden dat een bezoeker, terugge keerd naai- het eigenlijke Engeland, eerst zijn koffers moet laten onder zoeken door de Engelse douane. Kustweg Om nagenoeg het hele eiland heen loopt een slingerende, vaak heu velachtige weg. Op de meest on verwachte ogenblikken duikt de zee plotseling voor je op en krijg je uitzicht over een prachtige baai. Aan het sh-and van al die baaien vindt men meestal een nederzet ting, waar vroeger hoofdzakelijk de visserij werd beoefend, thans vooral de toeristen worden opge vangen. De bewoners van Jersey en de an dere kanaaleilanden zijn van oor sprong bijna allen Normandïërs. Onze gastheer en zijn echtgenote spraken voortreffelijk Frans en stelden het kennelijk erg op prijs dat wij in die taal met hen een gesprek konden voeren. Want dat Frans is gedoemd van de eiianden te verdwijnen. Al krijgen de kinderen op school deze taal nog in het leerprogramma, aL is. héél officieel, de taal nog Frans, over enkele tientallen jaren zal nie mand U meer in het Frans de weg kunnen wijzen, of het moest een hoogbejaarde grijsaard zijn. Pas getrouwd Op de tweede dag van ons bezoek ontdekten wij het bestaan van het Merton-hotel in St. Heiier, een zeer Een van de magnifieke baaien van Jersey met in het midden een oude burcht, onderdeel van de eeuwenoude ve rdedigi ngswerken speciale gelegenheid, waarin wij, tot ons geluk, geen kamers hadden ge reserveerd. Het Merton-hotel her bergt son is niet minder dan 200 pas getrouwde paren tegelijk en open baart daarmee een fenomeen onder een deel van de Engelse jongeren ook als zij pas getrouwd zijn. zitten ze graag bij elkaar. De directie van het hotel, dat de grootste toeloop in het voorjaar krijgt, omdat wie vóór april trouwt belastingreductie krijgt over de voorgaande twaalf maanden, doet alles om aan deze merkwaar dige wens tegemoet te komen. Men eet met 400 tegelijk in een enorme eetzaal, er zijn grote bals en feesten, wedstrijden tussen tie paren onderling enzovoort. Zo worden de twee eerste witte broodsweken met enkele honder den tegelijk doorgebracht, een hoogst vreemde besteding van die gelukkige eerste weken, maar ja, smaken verschillen. Boordevol indrukken van dit aardige eiland met zijn eigen munten, zijn geurige, fleurige bloemen, zijn oude. vervallen burchten, zijn grote, held haftig besnorde katten, zijn soms wel wat al te rustieke oude herbergen en zijn ongelooflijk kleurrijk beschil derde huizen en hekken. Stapten wij drie dagen na aankomst op een oude boot van de British Rail ways met nieuwe ervaringen voor ons het Bretons aandoende St. Pe ter Port. hoofdstad van Guernsey en het eilandje Sark of Serque, eigen dom van een oude vrouw. NA BEROVING ZWEEDS POSTKANTOOR „Spiekbriefje" met een Nederlands dreigement Op verzoek van de Zweedse politie heeft de recherche in Rotterdam de 19-jarige uit Bremen afkomstige Duitser Diethard Kaufmann, die evenwel in Vasteras in Zweden heeft gewoond, aangehouden. De_ man wordt ervan verdacht op 2 juli j.l. in Vii9teras een overval op het post kantoor te hebben gepleegd. Hij zou hierbij een bedrag van 19.000 Zweedse kronen hebben buitgemaakt. Na het misdrijf heeft de jongeman de benen genomen en is met een vliegtuig van de K.L.M. op Schip hol aangekomen. Toen hij enige tijd niet meer in het Zweedse plaatsje werd gezien kreeg de politie aldaar argwaan tegen hem en op het adres waar hij had gewoond, ging men eens een kijkje nemen. Men vond er onder meer een briefje, waarop een adres in Rotterdam genoteerd stond. Direct kwam er een verzoek bij de Rotterdamse politie binnen van de Zweedse om op het adres eens een kijkje te gaan nemen. Bij zijn aanhouding door de Rotter damse politie was de Duitser in het bezit van een pistool niet scherpe pa tronen. Het onderzoek wees verder uit. dat hij met het bij de overval verkregen geld in Rotterdam een bankrekening had geopend, waarop evenwel niet veel meer stond. Kauf mann was bijvoorbeeld al aan zijn tweede auto toe. In zijn bagage vond men een briefje waarin in het Zweeds stond geschreven „steek je handen omhoog en het geld in mijn Weduwe opgelicht voor 28.000 De Arnhemse recherche heeft de 27- jarige H. H. uit Arnhem opgesloten in het Huis van Bewaring. De man had zichzelf aangegeven, omdat hij de moeilijkbeden, die hij had veroor zaakt niet meer kon oplossen. H. heeft een weduwe ongeveer 28.000 gulden afhandig gemaakt. Hij spie gelde haar een winstgevende auto handel voor, maar daarvoor was geld nodig, omdat naar hij zeide de wagens uit Duitsland moesten wor den geïmporteerd. De weduwe ver trouwde de man en gaf hem zelfs een deel van haar effecten. H. heeft bovendien in Arnhem elektrische ap paraten in verschillende winkels ge kocht en niet betaald, maar ze zelf weer doorverkocht. Meeste lagere scholen thans zesklassig (Van onze Haagse redactie.) De. Nederlandse ónder wijzers veren i- ging houdt zich op het ogenblik be zig met de. moeilijkheden van enige I van haar leden, die op wachtgeld zijn i gesteld. Een situatie, die is ontstaan nu met ingang van het nieuwe I schooljaar vrijwel alle lagere scholen nog niaar zes klassen mogen tellen. Was het tot nu toe zo, dat de school besturen dispensatie nodig hadden, om iu plaats van zeven ot' acht klas sen slechts zes klassen te hebben, thans is '1 omgekeerde 'I geval en heeft men dispensatie nodig oin in ze- of acht klassen Onderwijs te mo gen geven. Dat is het gevolg van de wijzigings wet lager onderwijs 1958, die dit on derwijs definitief op zes jaar heeft teruggebracht. De bedoeling daar van is enerzijds de scholen voor voortgezet lager onderwijs meer kan sen te geven en anderzijds de ouders le dwingen hun kinderen een aan vullende opleiding te laten volgen. Het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft de laatste paar maanden alle zeilen moeten bijzetten om door de honder den aanvragen om dispensatie heen te komen. In de meeste gevallen ech ter werden die aanvragen van de hand gewezen. Men heeft zich op het standpunt gesteld, dat dispensa tie slechts verleend kan worden in die gevallen, waarin de leerlingen voor onoverkomenlïjke afstandsbe- zwaren geplaatst worden. Tien kilometer Was binnen een straal van tien ki lometer van de dispensatie-aanvra gende school een lagere technische school, een landbouwschool, een school voor voortgezet lager onder wijs of een school voor mulo geves tigd. dan werd de aanvraag niet ge honoreerd. Vandaar dat van de ruim 22Ü0 lagere scholen met zeven of acht klassen slechts ongeveer vijf honderd toestemming hebben gekre- De dood op de weg Gistermiddag omstreeks half vijf is op de rijksweg Heerenveen-Drach- ten-Groningen, nabij Oud-Beets, de 58-jarige mevrouw J. van der Weide- Bosma uit Beetsterzwaag door een uit de richting Drachten komende personenauto aangereden. Zij was op slag dood. Mevrouw Van der Weide was gehuwd en had drie kinderen. Het twaalfjarig zoontje van de fa milie Iriks uit Deurne bij Antwer pen is vrijdagavond te Bergen op Zoom bij een tragisch ongeval om het leven gekomen. Het jongetje viel van een aanhanger die achter een tractor was gekoppeld, waarna hij door een tweede aanhanger werd overreden. Het jongetje logeerde bij de land bouwer Van G. in Halsters Laag. Samen met de landbouwer en diens zoontje was bij op weg naar de wei de om de koeien te melken. Kees Iriks verloor plotseling zijn even wicht, viel op de weg en raakte on der de wielen van een van de aan hangers. Hij overleed ter plaatse. borstzak". De politie neemt' aan dat dit het „spiekbriefje" van de Duit ser is geweest. De man heeft inmiddels tegenover de Rotterdamse recherche de overval op liet postkantoor volle dig bekend. De auto, waarin hij op een Belgisch kentekenbewijs reed, is door de politie in beslag genomen. De Duitser was niet in het bezit van een rijbewijs, xn Rotterdam had hij bij een autorij school lessen gevolgd en had reeds rij-examen afgelegd, waar voor hij evenwel gezakt was. Ge durende zijn verblijf is hij in Bel gië en Duitsland geweest. De Rotterdamse recherche zal nog onderzoeken of hij zich daarbij ook aan onwettige handelingen zou hebben gewaagd. Op diplomatiek niveau zijn inmid dels besprekingen begonnen om de Duitser naar Zweden te krij gen. Amerikaans geleerde „Vrouwelijke astronauten hebben miiuler voedsel en zuurstof nodig en wegen minder dan hun mannelijke collega's. Boven dien is gebleken, dat zij psychische druk beter kunnen ver dragen, zo heeft een Amerikaanse deskundige op het gebied van de ruimtevaart, dr. Randolph Lovelace, in Stockholm ver klaard. Een groep van 12 vrouwen wordt opgeleid, om te zij ner tijd een ruimteschip te „bemannen" zo deelde hij voorts mee. Zij zullen niet de eerste ruimtevaarders zijn en ook niet alleen de ruimte inrcizcn. Waarschijnlijk zullen zij als lid van de uit twee tot acht koppen bestaande bemanningen meerei zen. Volgens dr. Lovelance hebben de Amerikaanse deskundigen al geruime tijd belangstelling voor de rol van het zwakke ge slacht in de ruimtevaart. Er bleek van de zijde van de vrou wen veel belangstelling voor de opleiding te bestaan. Twin tig vrouwen werden als eerste groep uitgekozen, na zware proeven bleven er tenslotte 12 over. Deze 12 vrouwen bezitten al de lichamelijke _n psychische ei genschappen die nodig zullen zijn om de laatste zware proe ven te kunnen doorstaan, zei dr. Lovelace. De groep heeft precies dezelfde tests ondergaan als de eerste mannelijke astronauten. Het onderzoek duurde 7 dagen en 3 nachten. Onder meer wordt van de adspirant-ruimlevaarders geëist dat ze niet langer zijn dan 1.80 meter, jonger zijn dan 35 jaar en 3000 uren vliegerervaring hebben. Vier records werden gevestigd door de Amerikaanse luchtmacht-kapitein Joseph Kittinger: le de hoogste bal- lonvlucht, 2e. de hoogste vlucht in j een open gondel; Se. de langste vrije I val en Jje. de langste parachute sprong. Kittinger maakte zijn re- cordsprong boven de woestijn van Nieuw Mexico, vanaf een hoogte van ruim SI km. Op een hoogte van 6350 meter opende hij pas zijn parachute. ■MM Postbesteller wegens verduistering in arrest Dc postale recherche in Amsterdam lieeft de 40-jarige Amsterdamse post besteller P. K. wegens verduistering van enkele honderden guldens in dienstbetrekking, gearresteerd en op staande voet ontslagen. Hij is giste ren voor de officier van justitie ge leid. De postbesteller, die verbonden was aan het bijkantoor Bremstraat in Amsterdam-Noord, verrichtte bestel diensten in de ver van het bijkantoor gelegen randgebieden. In dergelijke postdistricten kan de besteller ook diensten waarnemen waarvoor het publiek normaal naar het postkan toor moet. K. wordt ervan verdacht, misbruik te hebben gemaakt van deze P.T.T.-servïce en het hem ge schonken vertrouwen. Hij zou stor tingen per postwissel hebben geïnd en niet hebben afgedragen op het postkantoor en omgekeerd zou hij postwissels, bestemd voor bewoners in zijn wijk, van een valse handteke ning hebben voorzien en het geld in 1 eigen zak hebben gestoken. gen om op de oude organisatievoet voort te gaan. Dit betekent dat op tal van lagere scholen een of meer onderwijzers zijn ontslagen, wat echter niet wil zeggen, dat het ondcrwijstekort door deze nieuwe maatregel nu meteen is opgelost. In verscheidene gevallen i zijn de ontslagenen overgegaan naar het mulo-onderwijs, in andere geval len zullen zij „op wachtgeld gesteld" moeten uitkijken naar een nieuwe betrekking, die zij ongetwijfeld zul len vinden. Een belangrijke factor voor de ont slagen leerkracht zal evenwel het antwoord zijn op de vraag: „Waar kan ik opnieuw aan de slag?" Geboortegolf voorbij Het onderwijzerstekort laat zich im mers vooral voelen in streken, die. naar Nederlandse maatstaven gere kend. afgelegen gehieden zijn. Zo zit men in Zeeland en op de Zuidhol landse eilanden nog altijd om onder wijzers te schreeuwen. Aan de toe stand, dat gehuwde onderwijzeres- sen en gepensioneerden nog altijd i voor de klas staan, zal daarom, ze- 1 ker in deze gebieden, de eerste paar I jaar nog geen einde kunnen komen, j Toch kan men stellen, dat in de si tuatie bij het lager onderwijs er enige verlichting is ontstaan, nu de grote geboortegolf van vlak na de oorlog is verwerkt. Thans liggen de moeilijkheden dan ook veel eerder bij het voortgezet onderwijs, dat nu op zijn beurt met die geboortegolf te maken heeft en zich bovendien voor de zware taak gesteld ziet de toegenomen belangstelling op te van een. Bezocht in 1938 slechts 43 pro cent van de leerlingen, die het lager onderwijs hadden gevolgd, nog een andere school, in 1959 zette 90 pro cent het volgen van onderwijs voort. Als gevolg van de wetswijziging van 1958 studeert van nu af iedereen na de lagere school verder. Vooral voor het mulo-onderwijs heeft dat consequenties, want omdat er nog al tijd te weinig vglo-scholen zijn. ne men juist velen thans hun toevlucht tot dat mulo-onderwijs, wat inhoudt, dat ook minder voor deze studierich ting geschikten thans aan dat on derwijs deelnemen. Voorzichtige treindieven maken f 80.000,- buit Uit de postwagen Aan een trein van Brighton naar Londen hebben bij zonder voorzichtige dieven uit post zakken een bedrag van ongeveer 80.000 gulden gestolen. Behalve dat de conducteur Werd ge kneveld en een prop iu de mond kreeg, legden de dieven hem ook handboeien aan. Om helemaal zeker tezijn dat de man niet le spoedig alarm zou slaan werd zijn gezicht bovendien met verbandgaas omwon den, zodat hij er uitzag als een mum mie. Nadat de dieven de postzakken had den leeggehaald werd de deur van de postwagen met vijftien centimeter lange spijkers dichtgetimmerd. Tenslotte waren zij de eersten die bij aankomst in Londen op het perron I sprongen en het station verlieten. Bevorderingen bij de Koninklijke Marine 1 Bij Koninklijk Besluit is met ingang I Aan 10 september 1960 tijdelijk bc- i vorderd tot commandeur kapitein ter j zeer J. C. Stegeman. Hr. Ms. Adju- dant ïn buitengewone dienst, voor de j duur dat hij zal zijn belast met de functie van plaatsvervangend chef 1 Aan de marinestaf en is kapitein ter I zee met de tijdelijke rang van coin- j mandeur mr. A. X. baron De Vos van j Steemvïjk in de periode, liggende 1 tussen het tijdstip waarop hij eerAoI 1 zal worden ontheven uit de functie j A an plaatsverA'angend elief van de j marinestaf (10 september 1960). in j de tijdelijke rang van commandeur gehandhaafd. i rsij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 augustus 1960 tijdelijk bevor- j derd tot kapitein-luïtenant_ter-zee- arts luitenant-ter-zee-arts der 1ste J klasse E. Deddes. voor de duur, dat hij ter beschikking zal zijn gesteld van de secretaris-generaal der Vere nigde Naties. Bij Koninklijk Besluit zijn met in gang van 16 augustus 1960 bevorderd tot kapitein-ter-zee-arts de kapitein- luitenant_ter-zee arts A. Voldhuvzen en T. Stelma: tot kapitein-luitchanl- ter-zee-arts luitenant-ter-zee.arts der lste klasse met de tijdelijke rang van kapitein-luitenant-ter-zee-arts C. A. Eindhoven: is kapitein-ter-zee arts T. Stelma in de ranglijst van de officieren A'an zijn korps en rang bo ven de sterkte gevoerd. Antwerpse jongen -15 - vermoordde grootmoeder De Antwerpse politie heeft een vijf tienjarige geestelijk gestoorde jon gen aangehouden, die er van wordt beschuldigd een roofmoord op zijn grootmoeder te hebben gepleegd. Hij bracht haar om het leven door zijn hand op haar mond te drukken. Een gedeelte van het gestolen geld een bedrag van f 6500 gebruikte hij om een wielrennersuïtrustïng le ko pen. De knaap was reeds vijf keer wegge lopen At het ouderlijk huis. Sinds begin dezer maand had hij bij zijn grootmoeder een onderdak gevon den. Ir. Heinz Garlsiiaim uit Bad Soden. in AVest-Duitsland. een der oprichters van de Internationale Federatie voor Ruimte vaart, is na een hartaanval in Stock holm o\-erleden. Hij woonde er het con gres van de internationale federatie bij. Garimann was een bekend schrijver op het gebied van raketten en ruimtevaart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7