DE BOEKENPLANK JERRY LEWIS ALS KOMISCHE GEISHA-BOY OP WITTE DOEK VOOR RUDY CARELL NIEUWE TOP IN EENMANSSHOW IB0-B0UWMAN-C0MBINATIE NIET IN „GASTENAVOND" 10 P R OV IN C1 ALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1960 Advertentie FILMS IN ZEELAND cVan en uoor „Lawines razen": spannend en menselijk boek „Lawines razeneen bekroond boek van de schrijfster A. Rutgers van der Loeff-Basenau, is een span nend en diepmenselijk verhaal dat zich afspeelt in een door een lawine getroffen Zwitsers bergdorp. Het boek is enerzijds indringend en aan grijpend, maar anderzijds klinkt er een blijmoedige toon in door. Raak getekend zijn de verschillende typen en karakters en de wijze waarop de schrijfster haar verhaal heeft uitge werkt, getuigt van een grondige ken nis van land en volk. Voor de „rijpe re" jeugd is „Lawines razen...", dat is uitgegeven bij Ploegsma. te Am sterdam, een boek, dat we graag wil len aanbevelen. Trouwens ook de ouderen zullen het in één adem uit lezen. Zola's „De Buit" in pocketuitgave Eij Bigot en Van Rossum te Blari- cum is verschenen „De Buit" van Emile Zola, een ruim driehonderd pagina's tellend boek, waarin de ge schiedenis wordt beschreven van de frivole jonge vrouw Renée, die met de veel oudere Aristide Saccard, een klerk bij de dienst van gemeentewer ken te Parijs, is gehuwd. De afbraak- en opbouw in het keizerlijke Parijs van de tweede helft der negentiende eeuw ontketent miljoenen specula ties in huizen en grond. Weloverwo gen, slim en geraffineerd weet Sac card zijn spel mee te spelen en als eenvoudig klerk werkt hij zich op tot één der rijkste, mannen van Parijs. Tegen dit decor speelt het leven van Renée Saccard, een fel en bewogen leven, dat door Zola bijzonder tref fend wordt beschreven. De lezer krijgt een indruk van het Parijs van die dagen en het leven van de rijke „bovenlaag" der bevolking. Voor kinderen van tien tot vijftien jaar De Arbeiderspers te Amsterdam heeft in haar jeugdserie weer een aantrek kelijk kinderboek het licht doen zien. In „Kinderen van het schoolhuis" geeft de schrijfster Tine Leiker- iooijmans een episode weer uit het leven van de vier kinderen uit het ge zin van een dorpsonderwijzer. Op charmante wijze verhaalt de schrijf ster hoe het eenzame jongetje Koen, dat met zijn vader in het dorp is ko men wonen, wordt opgenomen in de onderwijzersfamilie. De vele moeilijk heden worden op een eenvoudige, haast kinderlijke wijze opgelost. De treffende tekeningen van Laura Ger- ding dragen er mede toe bij, dat dit boek aanbevelenswaardige lectuur is voor kinderen van 10 tot 15 jaar. Films vol spierkracht en oppervlakkig vermaak De geregelde bioscoopbezoeker zal zich dit week-einde zowel in Middelburg, Vlissingen als in Goes tevreden moeten stellen met rolprenten van oppervlak kig vermaak of overtuigende spierkracht. Wat het oppervlak kige vermaak betreft is de Jerry Lewis film „The Geisha Boy" CITY (Middelburg) wellicht de gelukkigste keuze. Van de ko miek Jerry Lewis behoeft men niet meer te verwachten dan dol-komïsche en vaak goed ge vonden scènes in een aardig ver haaltje en die krijgt men dan nu ook weer voor de volle hon derd procent. Jerry Lewis bevindt zich deze maal als de uiterst onhandige goochelaar Gilbert Wooley, met zijn goochel- talentvolle compagnon Harry een alleraardigst wit konijntje onder een groep artiesten die een tonrnee maken voor de soldaten in Japan en Korea. De ster van het gezelschap is de be roemde Lola Livingston, die uiter aard vele malen het slachtoffer van Jerry's onhandigheden wordt. Op weg naar het verre Oosten, in het vliegtuig, wordt het gezelschap reeds in de meest verwarde verwikkelingen gestort en met name in Japan zijn de moeilijkheden niet van de lucht. Ondanks alles brengt Jerry, het er weer reuze aardig van af. De tedere elementen in deze rolprent worden gevormd door het aandoenlijk lieve Japanse weesjongetje Matsuo (Ro bert Hirano), dat Jerry als zijn va der gaat zien, en de charmante Ki- mi Sikita (Nobu McCarthy) die een voortreffelijk en lieftallig goochel- assistente blijkt te zijn. Alles bij elkaar valt er weer heel wat te la chen. Dat is dit weekeinde ook de bedoeling in „Hopla Conny", ALHAMBRA (Vlissingen), waar, de naam zegt het DROST - VERF - VENLO al, het bekende Duitse tienertje Fro- boess anderhalf uur lang zingt, danst en als een wervelwind over het witte doek fladdert. Daarbij zingt ze enkele bekende „schlagers" als „Die boys und girls von heute" we kennen de linguistieke capaciteiten van Con- ny en het geheel is opgehangen in het pretentieloze frame van een oppervlakkig verhaaltje: Conny geeft zich voor een jongen uit ter- wille van een zekere Mr. Newman (een Amerikaan!) wiens zoon op het continent zijn studie komt af maken. Hij komt bij een familie in huis waarvan werd verwacht dat deze een zoon had. Uiteraard ontdekt Newman Jr. op een gegeven moment dat de zoon zich ontpopt als een charmante jongedame In „Flitsende degens" LUXOR (Vlis singen) moet de bioscoopbezoeker zich verplaatsen naar het Engeland ten tijde der troebelen tussen de re publikeinen van Cromwell en de royalisten, de aanhangers van do Stuarts. De hoofdpersoon is zekere „Moonraker" (de oorspronkelijke filmtitel) die koning Charles op zijn vlucht vergezelt. „Moonraker" is een geducht ridder die vooral met behulp van zijn degen de film tot een stuk zorgeloos amusement maakt. Het doek van het GRANDtheater (Goes zal grotendeels worden in genomen door de indrukwekkende gestalte van Steve Reeves als de legendarische Hercules. In „Her cules en de Koningin van Lydië" raakt de krachtfiguur in de strik ken van koningin Omphale door dat hij uit een bron met bedwel mend water heeft gedronken. Op deze manier tj'ekt de geslepen vorstin van Lydië minnaars tot zich. Alles komt echter weer op zijn poot jes terecht, en dat voornamelijk via talrijke gevechten, waaruit Hercules onvermijdelijk als overwinnaar te voorschijn komt. Het spektakel is ge bracht in Eastmancolor. Ook in Middelburg, ELECTRO, ver schijnt een oude bekende krachtpat ser op het doek, namelijk de welbe kende Tarzan (Gordon Scott). Alle attributen voor een pittig en traditioneel Tarzan-verhaal zijn ook deze keer aanwezig: oerwoud met boeven, aapje Cheeta. Tarzan's wil dernis-roep, zijn weg der lianen en een lieftallige, avontuurlijke dame, die niet meer zou leven als Tarzan haar niet uit de bek van een krokodil zou hebben gered. Genoeg spanning en genoeg kleuren voor een wijle van oppervlakkig vertier. KAN GEEN NOOT LEZEN KRO wil kriiiekgroepen in zijn ledenkring vormen De K.R.O. is sinds enige tijd be zig met de uitwerking van plan nen om via de diocesane contact commissies binnen de ledenkring actieve groepen van luisteraars en kijkers te vormen, die dan regel matig hun oordeel over de pro gramma's zullen kenbaar maken. Dit deelt de voorzitter van de K. R.O., drs. E. H. J. van Waes- berge mee in een hoofdartikel in het K.R.O.-programmablad, van deze week. Op dertienjarige leeftijd sensatie van Alkmaar Rudy Carrell die pas vijfentwintig is bereikt een nieuw hoogtepunt in zijn artistieke bliksemcarrière als hij vanavond niet minder dan een half uur lang zijn eenmanshow voor de VARA-televisie mag ge ven. Vijfentwintig, de leeftijd waarop jonge mensen, die een an dere carrière dan de artistieke zoeken nog pas op de eerste sport van de ladder staan, en vele artis- ten trouwens ook. Dat Is een van die typische karakteristieken van de showbusiness, dat zij het moet hebben van jonge mensen, en dat jonge mensen die „het" hebben de kans krijgen, regelrecht naar de top te gaan. Carrell is een van de knapen die „het" schijnen tc heb ben. Van de week zijn we een avondje bij hem thuis geweest, in zijn nieuwe huis in Oud-Loosdrecht, waar we hem al van buiten door het grote raam heen zien zitten met zijn tweejarige dochtertje Annemieke op schoot, die een ademloos publiek vormt terwijl hij haar voorleest. Er wordt gebeld. Twee (vrou welijke) teenagers staan voor de deur als Carrell zelf open doet, en haar geluk schijnt slechts volmaakt te kunnen worden als ze een foto met handtekening van hem krijgen. „Dat gaat de hele dag zo door" zegt Carrell, als hij weer bin nen is. Soms stuur ik er dui. zend in één maand over de post". Rudy is zijn beroep.scarricrc zeven jaar geleden begonnen. Hij deed toen van alles: conferencier, pop. pekast, omroeper bij jazzconcer ten. Hij heeft ook een jaar met zijn vader André Carrell gewérkt. „Maar die werkte enorm op mijn lachspieren, ik kon nooit mijn la chen houden. Maar ik was dertien jaar, toen ik voor het eerst op de planken stond. Er was een feestavond van de ulo, waar ik leerling was, en de hele avond ben ik conferencier geweest. Dat, zegt men, was toen de sensatie van Alkmaar. Krantenman Zijn grote kans kwam in 1957, toen nij ,,de kranteman" in de Bonte Dinsdagavondtrein (zaliger nagedachtenis) van de AVRO mocht spelen. „Op 26 september van dat zelfde jaar stond ik ook al meteen voor de camera's in de Week End Show. Dat was mooi. Twee mensen in Amsterdam had den me aangesproken omdat ze me hadden gezien. Ik was er vol van. Maar onlangs liep ik met Willy Alberti over de kermis in Tilburg en toen moesten we een huis invluchten en langs de ach- Eet slot van Rudy Carrels een- mansshow zal gevormd worden door een vrijage met een bezem steel, waarmee hij op dit plaatje thuis een demonstratie geeft. terdeur ontsnappen. Eigenlijk was de radio een veel leukere tijd. Bij de televisie kom je bij de men sen in de huiskamer. Iedereen kent je en iedereen wil je wat zeggen. Als ik met Johnny Kraay- kamp ergen binnenstapte, was het altijd: „Ha, die Johnny" en „Dag meneer Carreil". Hem kenden ze van de televisie, mij van de radio. Maar nu is het: „Ha die Johnny, ha die Rudy". Iedereen zegt ook meteen je en jij tegen je". Op onze vraag, of hij liet komende seizoen weer bij het zaterdag avondprogramma van de VARA als conferencier zal optreden, schudt liij van neen, „Het is niet vol te hóuden. Elke week een tekst, elke week een Liedje. Het was een geluk, dat ik tegen het eind van het seizoen het songfes tival won, daar kon ik de laatste uitzendingen wat op freewheelen. Maar ik vond het wel leuk werk. Als je nagaat dat ik nooit zangles heb gehad, dat ik geen noot kan lezen en dat ik dan met veertig man orkest van Dolf van der Lin den optrad, dat vond ik fantas tisch, Zonder Dolf van dor Linden was het trouwens nooit gegaan. Hoe die je opvangt, is grandioos, want je bent zó op hol met zin gen". Van vader geleerd Vanavond heeft hij dan zijn eigen show; „Ik hoop dat het aantikt", zegt hij. Als dat het geval is, zo Iaat hij doorsche meren. dan zouden nog wel eens meer van zulke program ma's kunnen volgen. „Het is een soort pröefprogramma, een half uur conference en liedjes zingen. Ga maar eens een half uur op een spijker zitten, dat duurt net zo lang", zegt Car rell. Hij heeft de hele week ge repeteerd. Op de avond, dat wij bij hem zijn, moet hij om half tien nog naar Hilversum voor een bespreking over de decors. Want hij kent het vak van haver tot gort. „Dat heb ik van mijn vader geleerd", zegt hij. André Carrell trekt nog geregeld met een groep door 't land, maar voor radio of televisie zien we hem eigenlijk nooit meer. Maar wie weet zal ook Carrell sr. nog eens voor de camera's verschijnen. Mis schien wel eerder dan U denkt. Carrells vrouw (die voortreffelijk koffie zet) gaat niet mee naar de Concertzaal van het Singermu. seum, vanwaar het programma wordt uitgezonden. Dochtertje Annemieke is deze zaterdag twee geworden en het huis Carrell zal daarom vanavond vol mensen zit ten. Mevrouw Carrell overweegt om zelfs nog een tweede televisie toestel te laten aanrukken, opdat iedere gast een goed beeld van haar man krijgt. Ook de kleine Annemieke mag opblijven. „Ik vind het wel fijn, dat er zoveel mensen komen. Anders zit je maar te wachten en te wachten tot de uitzending begint. Nu heb ik tenminste wat afleiding", zegt mevrouw Carrell. NA VARA- OOK AVRO-DEUR DICHT Wim lbo niet over besluit ingelicht Naar Wim lbo ons meedeelt, heeft hij nu ook formeel de zeker heid dat niet alleen, de VARA, maar ook de andere omroepver enigingen een jaar lang geen ge bruik van zijn radio- en televisie- kwaliteiten zullen maken. Karei Prior had liem gevraagd in liet komende seizoen samen niet Mies Bouwman als gastheer en gast vrouw in het radioprogramma „Gastenavond* op te treden. lbo ging hiermee akkoord, maar toen Karei Prior het plan voorlegde aan de programmaleider van de A.V.R.O., de heer Henk de Wolf, heeft deze Priors voorstellen af gewezen in verband met het be sluit dat de omroepverenigingen Wim lbo dit seizoen niet aan hun programma's zullen laten mee werken. De heer De Wolf was verbaasd, aldus de heer lbo, dat Wim lbo RADIO- EN T V.-RUBRIEK oren, ^ïcvt en.... scK-njven YANDAAC T elevisie Voor de Nederlandse televisie dan in de eerste plaats Rudy Carrell, waarover U elders in deze ru briek meer kunt lezen. Als hij U om tien voor negen vraagt: „Heeft U dat nou ook", wordt hij in die vraag bijgestaan door liet kwartet Ferry Wieneke. De decors zijn van Jan van der Does en de regie van Ben de Jong. Voordien gaan we aan de televi- siebar zitten voor een kopje ex- presso ons door Ary Kleywegt, zijn vrouw Netty Rosenfeld en Jan Leijendekkers aangeboden aanschouwen (en horen) we de prijswinnaars van het concours voor amateur-jazzmusici en va- rietéartiesten, dat in Loosdrecht is gehouden en we houden ons hart vast bij het „sluimerend ge weld" .dat door Interpol in toom wordt 'gehouden. Relais De Vlaamse televisie zendt het twaalfde deel van het televisie feuilleton „Highway Patrol" uit (om kwart over acht). Van tien over half negen tot tien voor tien is er een gevarieerd programma waarna de Vlaamse T.V. Rudy Carrell's programma overneemt van de VARA. MORGEN T elevisie Het televisieprogramma van zon dagavond begint met het gesprek aan de schrijftafel door prof. dr. L. J. van Holk, waarna de kijker tien minuten later in de vijfde af levering van „Ontmoetingen met het Oosten" kennis kan maken met India en Pakistan. Om twin tig minuten voor negen raden Cees Noteboom en Simon Vinken oog dan aan. om de vakantie thuis in bed door te brengen. Het slot van de A.V.R.O.-uitzending wordt gegeven om tien over ne gen uit de Singerconcertzaal in Laren, waar George van Renesse en Cor Lemaire een muziekcau- serie verzorgen. Hierna volgt dan het gezamenlijk programma „Sport in beeld". Muziekkampioen De Vlaamse televisie biedt om acht uur, na het journaal, aller eerst de zestiende aflevering van de TV-feuilleton „Fury", waarna om vijf voor half negen onder lei ding van Tony Corsari het amu sementsprogramma „De Muziek kampioen" volgt, waar naast Lou van Burg ook onder andere Rita Reys en het Leedy Trio meewer ken. Vervolgens kunnen de kij kers om tien voor tien genieten van een tien minuten durende Poolse film „Neon". Dan volgt nog Fernand Baerts „Oud spinet en jazztrompet". en Johnny Kraaykamp niet-op, dö hoogte waren van dit besluit. „Ilc dacht dat beide heren waren in gelicht", heeft hij, nog steeds vol gens de heer lbo, gezegd. Geen stemming Dat er inderdaad sprake is van een besluit wordt bevestigd door de lieer G. P. Bakker, hoofdre dacteur van „De Radiogids" (VARA), die tegenover ons heeft verklaard dat Wim Ibo's houding inzake het nationale programma op 5 mei inderdaad voor de VA RA aanleiding is geweest om te zeggen: „Voorlopig maar niet Wim lbo". Op onze vraag: „Achtte U het dan niet nodig dat de heer lbo op de hoogte werd gesteld van dit besluit?" antwoordde de heer Bakker: „Wim lbo is nooit in vaste dienst geweest bij ons en hij werkte voor ons van program ma-serie tot programma-serie". Er is dus, aldus de heer Eakker, geen sprake van ontslag. Alle contracten waren afgelopen en er bestond geen behoefte om nieuwe aan te gaan. De heer Bakker zei, dat er na* tuurlijk beraad tussen de omroep verenigingen onderling over deze zaak was geweest, omdat het nu eenmaal een nationaal program» ma gold. 7n dat beraad, aldus de heer Bakker, was men het eens met het standpunt van de VARA, het standpunt dus dat lbo voor lopig niet voor de Nederlandse radio en televisie zou worden ge- engageerd. De heer Bakker wist niet of de V.P.R.O. tegen had ge stemd, maar hij achtte het on waarschijnlijk. „Over zulke soort zaken wordt niet gestemd", was de mening van de heer Bakker, die er voorts op wees, dat hij de betrokken vergadering niet had bijgewoond. Alle componenten We hebben toen Wim Ibo's weer gave van het gesprek tussen Henk dc Wolf en Karei Prior aan de lieer De Wolf voorgelegd en in eerste instantie zei hij er geen commentaar op te hebben. Maar later wilde hij toch wel zeggen, dat er niets officieels bekend is over een verbod. „Ik lieb althans zo'n verbod niet zwart op wit ge kregen!" aldus de heer De Wolf. Het is wel juist dat hij geweigerd heeft Wim lbo als gastheer voor „Gastenavond" te laten optreden. „Maar daar zou best een andere reden voor kunnen zijn. Iemand die zo vast verankerd zit bij de VARA, kan ik niet zo maar in ons programma opnemen. Daar zou ik met de VARA over moeten onderhandelen. Het kan best zijn, dat ik daarom heb gezegd af te wachten", aldus de A.V.R.O.-pro grammaleider, die er overigens wel op wees. dat als er een ge meenschappelijk besluit van de omroepverenigingen zou zijn g nomen, alle componenten zich daaraan dan ook moeten houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6