Rome - al in 1908 kandidaat - nu eindelijk Olympische stad... Blauw Wit start in eerste divisie sterk Waar zijn onze schepen? SANDIJCK 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 20 AUGUSTUS I960 BIJ OPENING 105.000 BEZOEKERS Roeiers en zeilers bekampen elkaar onder de ogen van Paus Johannes Meer clan een halve eeuw geleden had Rome „zijn" Olympische Spelen moeten hebben. In 1908 was inderdaad de Italiaanse hoofdstad gekozen, maar vreemde wegen der diplomatie Londen heeft de Spelen geor ganiseerd. Zesendertig jaar later, in 1944, had Rome weer het juiste lot in de vierjarige loterij getrokken, maar in 1944 was het oorlog Eindelijk is 1960 gekomen. „Eindelijk", want het lijkt bijna onlogisch dat Rome nooit de Olympische Spelen gehuisvest heeft. Als men bedenkt dat Rome de wezenlijke erfgenaam van Griekenland is, kan men zeggen dat de Spelen hier in vrijwel hun oorspronkelijke kader zullen herleven. In Rome, die 3000 jaar oude stad, bakermat van de beschaving rond de Middellandse Zee, zijn de amphitheaters en de oude stadions nog talrijk, en evenzovele getuigen van de sport uit de oudheid. Men heeft zelfs onlangs in de omstreken van Rome, in de beroemde Necropolis van Tarquinia, een Etruskisch graf ontdekt, waar uitsluitend sportieve voorstellingen te zien zijn: discuswerpers, hoogspringers en boksers. Men heeft dit graf trouwens „Graf der Olympische Spelen" gedoopt. Zonder iets op te offeren van zijn oude roem zal Rome toch een hyper moderne omgeving bieden aan de Olympische Spelen. De buitenlandse toerist, die aankomt aan het Statione Termini of op de vliegvelden Fiumi- cino of Ciampino, komt direct in de Olympische sfeer. De taxichauffeur ontdekt onherroepelijk in hem een kandidaat-toeschouwer en zonder be denken zal hij zich met zijn „opvoe ding" gaan bemoeien. Daar hij de moeite genomen heeft zich in te wer ken, zal onze would-be gids beginnen al zijn kennis over de oorsprong van de Spelen, waar ik U niet mee zal vermoeien, te spuien. Dan zal hij U over de weg praten, die de Olympi sche vlam zal volgen en die ons lei den zal naar de plaats, waar de Spe len gehouden worden. Deze Olympische vlam, die op 12 augustus in Olympia ontstoken is, wordt verscheept aan boord van de ..Amerigo Vespucci", een opleidings vaartuig van de Italiaanse marine. Daarna zal, van Syracuse af, een lange rij atleten de vlam naar Rome dragen, waar hij op 25 augustus aankomt, de dag van de plechtige opening van de 17e Olympiade van onze moderne tijd. Bijna alleen in Frankrijk wordt een stadion, waar honderdduizend men sen kunnen zitten, nog als een her senschim beschouwd, een onbereik baar doel. In Rome is het al tastbare werkelijkheid geworden, een indruk wekkend bouwwerk, een ideaal ont moetingsoord voor sportbeoefenaars uit de gehele wereld. Het is de tem pel van de atletiek, de eerste sport van de Spelen. Met de bouw van dit stadion is men al in 1937 begonnen, zeven jaar voor de geannuleerde Spelen van 1944. He heetf geen overdekte tribunes en zal 105.000 bezoekers kunnen bergen, volgens de schattingen van de orga nisatoren. Men verwacht dit aantal ook. zeker bij de openingsplechtig heid op de grote dagen van de atle tiekals de Italianen tenminste goede kansen maken. Hoop op zwemmers Onze voornaamste hoop bij deze Spe len is toch niet op atleten, maar op zwemsters en zwemmers gevestigd, zal men mij tegenwerpen. In die strijd tussen nat en droog wil ik me niet mengen. Ik constateer alleen dat op de tweede plaats van de Olympi sche sporten de zwemsport komt. En voor nummer tweetwee zwembaden: het Olympische zwem- stadion, waar zal worden uitgemaakt welke zwemmers en zwemsters de Olympische lauwerkrans zullen dra gen, en het Rozenstadion, waar, what is in a name, de waterpolowed- strijden worden gehouden. We zullen eerst alle installaties van het Foro Italico behandelen, en daar na komen we pas bij die van het E.U.R. Wij bevinden ons dus in het Olympisch zwemstadion, dat precies een jaar voor het begin van de Spe len ingewijd is: 22 augustus 1959. Er zijn in dit stadion twee bassins, het Olympische bassin, 50 bij 25 meter, in tien banen verdeeld. Het tweede is bestemd voor de duikers, 18 bij 18 meter. In dit architectonisch uiterst moderne bouwwerk kunnen, normali ter, 8000 toeschouwers een plaats vinden, maar tijdens de Spelen zullen extra tribunes worden geïnstalleerd, De Zweedse zwemster Jane Ceder- quist heeft een sensationeel wereld record gevestigd op de 800 meter vrije slap: zij zwom deze afstand in de tijd van min. 55,6 sec., waarmee zij als eerste onder de tien minuten is gekomen. Onze landgenote Corrie Schimmel is haar Europese record op deze afstand door de prestatie van de Zweedse kwijtgeraakt. zodat het 20.000 mensen kan bevat ten. Bij het stadion Dei Marmi, het mar meren stadion, keren we terug naar de oudheid. Dat is tenminste de be doeling van de architecten, die veel van hun illustere voorgangers heb ben overgenomen. Zonder belemme ringen en zonder rekening te houden met specifieke eisen hebben zij hun liefde voor de oudheid de vrije loop kunnen geven. Het resultaat is ma jesteitelijk. Een enorme ring, van wit marmer, met slechts tien rijen zitplaatsen, die uit één blok gehou wen lijken, en daaromheen en hoog er boven uit zestig standbeelden van vier meter hoogte Het is wel duidelijk, dat de zin voor schoonheid het hier gewon nen heeft van praktische overwe gingen. Het marmeren stadion is dus niet geschikt voor grote com petities. Het 'zal slechts gebruikt worden voor hockeywedstrijden op de grasmat, en de atleten kun nen er trainen en vast wat in de stemming komen. Voor dit doel is het ook niet een tunnel verbonden met het Olympisch stadion. Hier zal dus in zekere zin de basis ge legd worden voor de verrichtingen van de toekomstige „goden van het stadion". Twee Olympische takken van sport hebben geen plaats gekregen in Ro me, daar zij specifieke eisen aan hun omgeving stellen. Maar men is ge neigd te zeggen, dat zij er niets bij zullen verliezen, integendeel. De zeil wedstrijden worden gehouden in de Golf van Napels en de roei- en kano- wedstrijden op het meer van Albano. 26 km van Rome. Dit meer. dat 300 meter boven de zeespiegel gelegen is. is eigenlijk de krater van een uitge werkte vulkaan. In het water weer spiegelt zich Castelgandolfo, waar de Paus zijn zomerverblijf heeft. On der de ogen van Paus Johannes XXHI zullen dus straks de roeikam- pioenen bewierookt worden. Dorp wordt stad Dit was een ruwe schets van het de cor, waartegen in de meest vrede lievende strijd de jeugd van tach tig naties zich zal meten. Om al deze mensen te herbergen moesten de eigenlijke sportinstallaties omgeven worden door woonoorden. Hiervoor is het Olvmpisch dorp gesticht, dicht bij het „Foro Italico". Het beslaat dertien hectaren tuin, wegen en, zoals ik al zei: woonoor- Vlissingse voetballers spelen in Zierikzee Zondag 21 augustus a.s. trekken drie elftallen van Vlissingen naar Zierik zee om daar als tegenstander te fun geren van Zierikzee-elftallen. Zierik zee 1 speelt tegen Vlissingen 2. Zie rikzee 2 ontvangt Vlissingen 3, ter wijl Zierikzee 3-Vlissingen 4 wordt gespeeld. In Arnhem werd 125.000ste inwoner geboren Gistermorgen is op de gemeentese cretarie van Arnhem aangifte ge daan van de geboorte van de 125.000ste inwoner. Het is Jeannette Titia Hamelink, dochter van ir. J. G. Hamelink en mevrouw F. Hamelink' van Noort. De heer Hamelink, die ambtenaar is in dienst van de provinciale water staat van Gelderland, optving gister morgen uit handen van burgemeester Matser namens B. en W. een spaar bankboekje met 125, den. Woonoorden in het meervoud: niet minder dan 8062 vertrekken zijn hier gerealiseerd, en wel zo, dat zij ia de Spelen kunnen worden her- ichapen in flats voor de Romeinen. De Italianen zijn wel gelukkig dat zij er straks een werkelijk stadsdeel bij zullen krijgen, aan de oever van de Tiber. Wie stad zegt, zegt onmiddellijk: •estaurant. Maar ook op dit punt kunnen de atleten gerust zijn, dit be langrijke onderdeel is niet vergeten. In ieder van de tien woonblokken, die het Olympisch dorp vormen, zijn twee eetzalen aangelegd met 150 plaatsen. Tel maar op, 3000 mensen kunnen tegelijk bediend worden, en men rekent er op iedere maaltijd drie maal te serveren. Als U dat leuk vindt, kunt U ook proberen uit te re kenen, hoeveel gehakt, fruit, gerasp te groente en mineraalwater er ge consumeerd zal worden, als de meis jes en jongens zich tenminste aan een dergelijk dieet houden Ik heb U al gesproken over de grote Olympische straatweg, die de twee centra verbindt, het Foro Italico en het terrein van de wereldtentoonstel ling. Maar er waren natuurlijk meer wegen nodig. Toch hebben de Itali aanse ingenieurs op dit punt de zaak niet groot genoeg aangepakt. Er is nu al in Rome een verkeersprobleem opgetreden, hetgeen een „urgentie programma" noodzakelijk maakte. Denk eens aan die 400.000 voertui gen, die normaal al door Rome rij den, en daar komen ten tijde van de Spelen nog eens 50.000 bij. Men is dus nog lang niet uitgemopperd over verkeersopstoppingen. Als ik U een goede raad mag geven: ga naar Ro me, maar laat uw auto thuis. U spaart niet alleen uw benzine, maar ook uw zenuwen. De aankomst van de Olympische vlag uit Melbourne, op het vliegveld van Rome. Het dundoek, dat sinds 1920 op de spelen waait, is zorgvul dig verpakt in een stevige kist. MEERMAN IN EXCELSIOR Frank Mijnals speelt nu in 2e divisieclub Zeist (Van onze sportredacteur) Niet alleen de eredivisieclubs hebben in de zomermaanden door het. zaken doen op de voetbalmarkt geprobeerd hun idealen weer wat dichter bij te brengen. Dat deden ook de mindere goden in de betaalde voetbalwereld, namelijk de verenigingen uit de eer ste en tweede divisie. Natuurlijk zijn de mogelijkheden voor de bestuurders van deze bescheidener ondernemingen niet zo groot. De financiële positie is veelal aanzienlijk slechter en de be langstelling van de spelers minder groot. Per slot van rekening streeft iedereen met succesvolle (voetbal) benen naar de hoogste klassen. Blauw "Wit neemt zo weinig mogelijk risico's, want het heeft zijn team nog aanzieftlijk versterkt. Tegenover de verkoop van acht spelers, stond de aankoop van acht betere. Bleyenberg (Ajax), Clement (Volewijckers) en Dekkers (S.H.S.) zijn steunpilaren voor de voorhoede. Daarbij komen dan nog Boshuizen van D.W.S.A., keeper v. d. Voort van R.C.H., Proost van Dosko, Hughes van West Bro- mieh. en Burkhardt van Baiern Le verkussen. Van Raalte komt als ama teur terug. EERSTE DIVISIE A Volendam gaat met dezelfde ploeg en met hetzelfde vertrouwen de weg te rug proberen te volgen en Sittardia verkocht alleen maar Adang (aan Fortuna) en Buehler (M.V.V.). Die- teren en Beckers wilden geen nieuw contract. In de eerste divisie A kocht Enschedese Boys Abe Lenstra en deed daarmee ongetwijfeld een goede greep. Bovendien kwam de talentvol le Paauwe (zoon van Bas) de gelede ren versterken, evenals v. d. Brink van Hercules. B.V.V. contracteerde de Duitser Seemann, die eerder G.V.A.V. en Alkmaar diende en ver der v. d. Plas van P.S.V. en Wijnen van T.O.P. Waarschijnlijk komen van Beurden en van Overbeeke niet terug. Het Amersfoortse H.V.C. verloor Wout Heinen en Brand en kreeg Houtveen terug, die enkele jaren ge leden zijn club verliet. Voorts werd de amateur Dielissen ook al een verloren zoon teruggevonden. Leeuwarden schafte zich een nieuwe doelman aan in de persoon van Boel houwer (Vitesse) en nam verder ge noegen met een aantal veelbelovende amateurs uit Friese clubs. In het zuiden nam Limburgia een drietal spelers over van Rapid J.C., namelijk Thoen. Van Gemcrt en J. Strohlenberg. Helmondia zal onge twijfeld blij zijn, dat Spierings te rugkeerde van S.H.S. voorts werd van dezelfde club De Groot overge nomen. Doelman Dijckmans vertrok naar Enschede. R.B.C. liet Van Beers en Villevoye verdwijnen, maar nam Van Gelder van Go Ahead en Van Hees van S.V.V. ervoor terug. Vitesse begroette Epi Jansen, die te rugkeerde van zijn avonturen in De Graafschap, Den Edel van Alkmaar, W. de Jongh. eens ster-middenvoor van Elinkwijk en De Ruiter van Leeuwarden. Ondanks het vertrek van linksbinnen Theunissen naar D.O.S. zal de Arnhemse ploeg dit seizoen ongetwijfeld een van de sterkste teams uit de eerste divisie zijn. A.G.O.V.V. contracteerde de B.V.V. er Van der Gaag, Faber van Go Ahead en Krayer van.Z.A.C. Hermes D.V.S. tastte ook in de bui del, door De Leeuw van Helmond te kopen, Sigmond van Xerxes, Van IJperen van Sparta en Blok van C.V.V. Stormvogels kocht De Graaf van Haarlëm, v. d. Waal van Leeu warden, Walraven van Blauw Wit en een drietal amateurs. De gevaar lijke voorhoedespeler Janssen 'ver trok naar Sparta en Snoeks stopte ermee. Veendam tracht het verlies van matchwinner Amara (naar D.W.S.A.) te compenseren door de sterke Bou- ma van Sneek te laten komen en Drommel uit Velocitas weg te halen. Bovendien kochten de Veendammers van Germania Leer de Duitser Wil- bers. D.F.C. nam genoegen met de aankoop van de H.V.C.-er Jo Brand en Volewijckers bepaalde zich tot de transfer van twee Blauw Witters, namelijk Klokkenbrink en Meulebelt. EERSTE DIVISIE B In de eerste divisie B nam dus Blauw wit de kloekste besluiten. Maar Bc Quick mocht er ook zijn. Niemand minder dan de aanvalsleider van En. schede, Brousek zal dit seizoen de Groningse kleuren verdedigen. Be langrijke aanwinsten zijn zeker ook Engelander van Blauw Wit en Woest van G.V.A.V. Kuipers en Van den Berg verlaten de witte gelederen. D.H.C. nam ook een eredivisiespeler over, namelijk Wïm v. d. Gijp van Sparta. Stallen komt van het Til- burgse Willem II en als doelman werd Lagarda van Emma aangetrok ken. Piet van Miert en Van Buuren keerden D.H.C. de rug toe. Eindho ven engageerde een fiks aantal ama teurs en daarnaast erkende groothe den als de beide P.S.V.-ers Verplan ken en Van Kessel en Broeken (Wil lem II). Er is ook verlies voor de Eindhovenaren, want op de contract- lijst komen de namert van Van Me lis, Louwers, Tebak en Snoek niet meer voor. Toen Meerman van Feiienoord altijd goed voor een doelpunt gaat Excelsior wat uit de put helpen. Rinus Schaap probeert hetzelfde te doen voor zijn oude club Het Gooi. Scheveningen Holland Sport, dat weer de beschikking krijgt over de geschorste Landman, sloot alleen nieuwe contracten af met een aantal amateurs, waar men wat in ziet, zoals Kruïtbosch van Gouda. S.V.V. deed bet sobertjes door alleen Kentie van N.E.C. aan te schaffen. Bij Helmond komen we weer een ere divisiespeler tegen, namelijk Roehrig van P.S.V.. die met een aantal onbe kende sterren voor nieuw bloed zal zorgen. Verdwenen zijn uit deze con treien Overzier (die trainer wordt) en De Leeuw. Heracles kocht doelman v. d. Wint van D.O.S., nu Koers er dan toch eindelijk een streep onder zet. Reekers van Enschede en Van Nee van Zwolse Boys zullen hier voor meerdere glorie moeten zorgen. Bij Z.F.C. zien we weer een buiten landse aankoop, namelijk van de Duitser Bong van Berlijn. Voorts kwamen over Hoff van Ajax en Crok van K.F.C.- met enkele niet zo be kende spelers. Z.F.C. verloor Claassen aan O.V.S., Kabel aan Zilvermeeu wen en De Groot aan Helmondia. R.C.H. kocht alleen maar doelman Tukker van Velox en E.H.B.O. con tracteerde De Visser van E.B.O.H. Wageningen.nam twee amateurs om iets in reserve te hebben en Heeren veen greep voor amateurs naar buur- clubs. Go Ahead tenslotte kocht twee spelers uit het tweede van Ajax, na melijk Wenteler en Koning alsmede enkele amateurs, die er ook graag een paar centen bij willen verdienen en die daartoe voldoende vertrouwen bieden. Tweede divisie In de tweede divisie waren weinig spectaculaire aankopen. Hier en daar kregen goede amateurs de kans hun entree te maken in het betaalde voet bal. N.E.C. dreef wel handel. Er werd een vrijwel nieuwe voorhoede gecon tracteerd. waarin men zal aantref fen: Kick van D.W.S.A., Smulders van P.S.V., v. d. Dungen van B.V.V. en Slijkhuis van Vitesse. De Baronie kocht Beers van R.B.C., De Graaf schap deed een beroep op enkele Ajax-amateurs. Frank Mijnals van Elinkwijk gaat over naar Zeist, Vonk en Van Beek van Elinkwijk en Van Wieringen van Zeist gaan in Hilversum opereren. Tubantia keek in eigen omgeving en ontdekte daar Evers van Rigtersbleek en Haghuis van Heracles. Bovendien kon men zich hier de weelde veroorlo ven twee Duitsers aan te trekken en wel Roters uit Gronau en Wciorka uit het onuitputtelijke Schwarz Weiss Essen. De Hongaar Beres is naar het bnitenland vertrokken. Oldenzaal speurde in 't reservereservoir van de sportclub Enschede en haalde daar iets van zijn gading uit. Schouwink en Plas, alsmede Renssen van Rig tersbleek. P.E.C. tenslotte haalde Schuit van Noad terug. Velox kocht Temming van D.O.S., Longa zag Vil levoye (RJB.C.) en De Zwart (Wil lem II) in het oude nest terugkeren. Roda Sport bood van even over de grens Klaus en Buttgen van Maria- dorf een contract aan. Verder weinig spectaculairs in deze lagere voetbal contreien. Zware transporten voor kernreactor te Delft In de in aanbouw zijnde kernreactor voor het hoger onderwijs in de nieu we T.H.-wijk te Delft is gisteren een begin gemaakt met het plaatsen van een stalen deurkozijn, dat als af scheiding zal dienen tussen de tw ee delen van liet bassin van de reactor. Het gevaarte, dat op een oplegger van Landsmeer, waar het kozi jn was vervaardigd, naar' Delft werd ver voerd, weegt vijf en een halve ton, het heeft een lengte van 9.15 m., een breedte van3.35m en is zestig cm dik. Het zwaarste transport ten behoeve van de reactor wordt omstreeks half september verwacht. Dan zal een carrouselkraan naar Delft worden vervoerd. Deze kraan zal op onge veer zeventien meter hoogte in de hal worden geplaatst, waai- ze langs de wanden over rails kan draaien en daardoor ieder punt in de reactor kan bereiken. De kraan heeft een span wijdte van 23 meter en een hefver mogen van tien ton. De kernreactor van cle Technische Hogeschool moet de veiligste worden, die denkbaar is, aldus verklaarde men van de zijde van de bouwdirec- tie. Bij de minste onregelmatigheid valt de stroom uit en wordt cle reac tie stopgezet. Zelfs als ondeskundi- gen de reactor zouden bedienen zou dit geen enkel gevaar kunnen opleve ren voor uitstraling van radio-activi teit, aldus deze verklaring. Congres over Nederlandse taaiminderheid Zondag 28 augustus wordt in liet Westvlaamse stadje Waregcm de 12de Frans-Vlaamse culturele dag gehouden. Door deze jaarlijkse bij eenkomst wil men de aandacht ves tigen op dc Nederlandse taalminder- lieid in Noord-Frankrijk. De letterkundige André Demedts zal deze bijeenkomst openen met een her denkingsrede over het onlangs overle den lid van de maatschappij der Ne derlandse ietteren prof. René Des- picht (Rijssel). Over cle situatie waarin het Nederlands in Frans- Vlaanderen verkeert, spreken de Frans-Vlamingen Robert Victoor en P. Monsterleet. Dr. R. Gheyselinck uit Wassenaar zal de taak van hel Algemeen Nederlands Verbond ten aanzien van Frans.Vlaanderen be lichten. Omdat sinds het begin van dit jaar aan enkele scholen in Fruns-Vlaan- deren weer Nederlandse lessen wor den gegeven, zullen te Waregem voor het eerst enkele leerlingen uit Capelle en St. Winoksbergen optreden. Een forum, waarin onder andere zit ting hebben Jozef Deleu, hoofdredac teur van het culturele tijdschrift „Ons Erfdeel-Notre Patrimoine" en Herman Verwaetermeulen, leider van cle „Werkgroep Nederland", zal de dag besluiten. Instelling staatscommissie voor overheidsgaranties Overwogen wordt een interdeparte mentale. ambtelijke commissie een inventarisatie te laten maken van wat zich op het gebied van de garan tieverlening door de staat heeft voor gedaan. De minister van financiën en de staatssecretaris van economi sche zaken delen dit mee in een brief aan de Eerste Kamer naar aanleiding van de bij de behandeling van de ga ranties voor de Hilton-notels in de Eerste Kamer geuite wens, dat er een studie zou worden gemaakt van de overheidsparticipaties en -garanties. De regering wil wel overwegen een staatscommissie voor de overheids garanties in te stellen, met het oog waarop dan een inventarisatie zou kunnen worden gemaakt. Bij deze in ventarisatie ware ook aandacht te geven aan de motieven, welke bij de verschillende gevallen van garantie verlening hebben gegolden. I-Iet re sultaat zal onderwerp van bespreking kunnen vormen in cle vaste commis sie voor financiën. Bij deze bespre king zal nader kunnen worden over wogen, of het instellen van een com missie tot nadere bestudering van dc feitelijke gegevens gewenst zou 2ijn. AL8LASSER0IJK 17 v CASTOR p- 18 Burll DIOQNCS 18 V. Curt DORESTAO p. 18 La Bangkok i 1» Malta i .NEC. ALKUST CAMEAOUNKUST 20 i LEEUWARDEN 18 v n.Lacclba. LEKHAVEN IB V. S 18 v. Bombay n LELVKCRK 18 V. Art' Moraolalo p. 18 Ol MAASHAVEN 18 V. Hamburg. OOTMARSUM In plaats van kaarten. Heden werden wij verblijd met de geboorte van een dochtertje en zusje, GE ERT KI J DA-MAK IA A. Nieuwenhuyse. Chr. M. Nieuwenhuyse- Blok. Hannie. Jan. Johan. Bofssele, 19 augustus 1960. Korte Zuidweg 30. Heden overleed na een langdurig, geduldig ge dragen lijden, onze lie ve zuster, behuwdzus ter en tante, JACOBA MARTEIJN- WÏJKHUIJS op de leeftijd van 54 jaar. Fam. Wijkhuijs. Arnemuiden, 19 augustus 1960. Begin in 't nieuwe schooljaar goed met een vulpenhouder uil onze zaak. Prijzen vanaf ƒ3,95 met gouden pen en schriftelijke garantie. Wij geven U de beste voorlichting en service! ALLES VOOR DE SCHOOL! Laugc Delft 28-30 Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 4