PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT POWERS 10 JAAR GEVANGENE Russisch ruimteschip met 2 honden „draait" Ruimtecapsule in de lucht opgevangen G.S. willen „Zeeuwse Museumstichting" BILT RECHTBANKAANKLAGER EN VERDEDIGER VIELEN POLITIEK VAN AMERIKA AAN Applaus voor het vonnis HET WEER IN EUROPA DOOR „ONTDEKKER 14" NAAR AARDE TERUGGESCHOTEN 203e jaargang - no. 195 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 20 aug. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per, mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels" 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg.' Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel. 2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094- Vonnis van Russische krijgsraad Francis Gary Powers, de bestuurder van liet Amerikaanse U-2-toestel, dat op 1 mei werd neergeschoten, is vrijdag door een Russisch militair hof schuldig bevonden aan spionage en veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. De doodstraf bleef liem bespaard, omdat het hof het erover eens was dat hij een openhartige schuldbekentenis had afgelegd, oprecht berouw had getoond en omdat het toepassing wilde ge ven aan „het principe van socialistische mense lijkheid". De eerste drie jaar van zijn gevangen houding zal Powers in een gevangenis doorbren gen. Er waren enige tekenen die er op wezen dat hij de rest van zijn straf in een werkkamp zal uitzitten. I)e Amerikaanse advocaat Parker, die de familie Powers vergezelt, heeft meegedeeld dat Powers' vrouw in Moskou wil blijven 0111 dicht bij haar man te zijn. Zij wil trachten een be trekking te krijgen op de Ameri kaanse ambassade. In zijn „laatste woord" zei Powers: „Ilc besef, dat ik een ernstig misdrijf heb begaan en dat ik daarvoor ge. straft moet worden". Hij verzocht het hof echter rekening te houden met de omstandigheden, die hem tot zijn daad hadden gebracht en met het feit, dat geen geheime inlichting zijn bestemming had bereikt. „Ik smeek het hof. mij niet als een vij and te berechten, maar als een mens die niet een persoonlijke vijand van het Russische volk is, die nog nooit een veroordeling tegen zich heeft ge kregen en die diep berouw beeft over wat hij beeft gedaan". Kalm en kaarsrecht hoorde hij de uitspraak staande aan. Hierna sprak hij enkele ogenblikken met zijn verdediger, Vragen rond de laatste 7 jaar Zoals gemeld zal U-2-pïIoot Powers de eerste drie jaren van zijn straf in een Russische gevangenis moeten ondergaan. Wat de overige zeven jaar be- treft, bestaat de mogelijkheid, dat hij die in een werkkamp zal moeten doorbrengen, dan wel in een hem toegewezen ge- bied. In het laatste geval zal hij daar vrij man zijn, behou- dens dan een verbod om dit gebied te verlaten. Onder be- paalde omstandigheden kun- nen de echtgenoten en andere familieleden van gevangenen, die op deze wijze hun straf ondergaan, toestemming krïj- gen voor korte bezoeken. De Russische wet kent een ruime remissie voor straf we- gens goed gedrag. De vice- (resident van het Russische looggerechtshof. Smirnow, die op het ogenblik in Londen ver- m toeft, heeft vrijdag in de En- gelse hoofdstad verklaard, dat Powers voor een derde van zijn straf kwijtschelding zal kunnen krijgen. Z; Als zijn gedrag bevredigend is, i§ zou hij van de gevangenis naar een open arbeidskolonie kun- M nen worden overgeplaatst. llllllllll!lllllllllllllll|l||||||||!lllll!llll||!l||||||||||||||||||||||||||||||||||||||ii]I maar schudde hem niet de hand. noch keek hij naar zijn familie toen hij de rechtszaal verliet. Het vonnis luidde letterlijk: „Tien jaar vrijheidsberoving, waarvan de eerste drie in een gevangenis moeten worden doorgebracht. Het vonnis gaat per 1 mei in. Het is definitief en hoger beroep is niet mogelijk". Powers kan echter om clementie vra gen bij liet presidium van (1e Opper ste Sowjet. Het applaus voor het von nis duurde twee minuten. Volgens het Russische persbureau Tass heeft de De rechtbank, de openbare aanklager, Eoeden- ko, die vijftien jaar gevangenisstraf eiste, en de verdediger, de Russische advocaat Grinjew, die om mildheid vroeg, hebben veel nadruk gelegd op de politieke kanten van de zaak. Betoogd werd, dat „de schuld .van de Amerikaanse rege ring groter was dan die van de beklaagde zelf". Volgens de rechtbank was de vlucht van de U-2 over Russisch grondgebied „deel van een vooraf beraamd plan van Amerikaanse militaire krin gen, die erop uit waren te voorkomen, dat de in ternationale spanning zou verminderen". Na de uitspraak van de krijgsraad zowel als na het re quisitoir werd door de toehoorders in de zuilen zaal van het Moskouse vakbondsgebouw geap- plaudisseerd. uitspraak onder het publiek voldoe- j ning gewekt. „S pionagepiloot" Roedenko had in zijn requisitoir „de leidende kringen in de Verenigde Sta ten bestempeld als „de ware initia tiefnemers en organisatoren van de monsterlijke misdaden die gericht zijn tegen de vrede en veiligheid van de landen". Uit de loop der gebeurte- Zie slot pag. 5 kol. 1) Televisiecamera's aan boord Passagiers moeten terugkeren B P' h< Met twee honden en mogelijk ook andere dieren aan boord cir kelt sinds vrijdagochtend een Russisch ruimteschip in een sa- tellietbaan op 320 kilometer hoogte om de aarde. De honden, „Strelka" („Pijl") en „Belka" („Eekhoorn") hebben de lance ring van hun 4590 kilogram we gend rnimtescliip goed door staan. De Russen zijn van plan de beide honden levend terug te brengen naar de aarde. Radio Moskou deelde letterlijk mee dat zich aan boord „proefdieren, waaronder twee honden" bevonden. Het is de tweede maal binnen drie maanden dat uit de Sowjet.Unie een ruimteschip wordt gelanceerd. In mei is namelijk een ruimtevoertuig van 4,5 ton in een baan om de aarde ge bracht, met aan boord een pop die de rol van ruimtevaarder speelde. Ook is het niet de eerste maal dat de Russen een dier in een satelliet hebben gelanceerd. In 1957 iieten zij het poolhondje „Laika" een ruimte reis maken. Bij het laatste voedsel dat dit dier langs automatische weg kreeg toegediend was een dosis vergif gevoegd, waarmee de Russen het dier de hongerdood in de ruimte bespaar den. De proef die vrijdag werd onderno men was, naar radio Moskou mee. deelde, „een nieuwe stap in de ont wikkeling die erop is gericht de mens in de ruimte te laten leven, en de vei ligheid van zijn vlucht alsmede de terugkeer naar de aarde te garande ren". De nieuwe Russische aardsatelliet heeft een omlooptijd van 90.6 mi nuten. De radiozender werkt op 19.995 megacycles en zendt geco deerde gegevens uit over de toe stand van de beide honden en de metingen die door de apparatuur in de satelliet worden gedaan. Er zijn televisiecamera's aan boord met behulp waarvan de Russische technici die de proef nemen, het gedrag van de beide honden kun nen observeren. In goede welstand Het Russische persbureau Tass (Zie slot pag. 3 kol. 5) De Kongolese regering- heeft ee een gift van 5 miljoen dollar H van de V.N. ontvangen, aldus Z heeft de Kongolese minister van voorlichting, Kasjamoera, vrijdag verklaard. Hij deelde Z voorts, mee, dat de wereldge- Z zondheïdsorganisatie honderd n Z artsen naar Kongo zal zenden die daar zes maanden zullen M werken en door de organisatie betaald worden. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilii Weekeinde iets warmer (Van onze weerkundige medewerker) De afgelopen week bracht in ons land op elke dag enige regen. Na de depressie, die donderdag langdu rig lichte regen had veroorzaakt, stroomde gisteren onstabiele lucht over ons land, waarin echter ook brede opklaringen voorkwamen. Deze keer viel de meeste regen in het uiterste noorden van ons land en op de Waddeneilanden. Op het eiland Ameland viel dertig millimeter neerslag. Een gebied van hoge druk breidt zich nu van Enge land naar onze omgeving uit, het geen tijdens het weekeind een verbe tering tot gevolg zal hebben. De zwakke wind krimpt naar zuidwest tot zuid en er wordt iets warmere lucht aangevoerd met temperaturen tot ongeveer 'twintig graden. Een zwak oceaanfront is tot Engeland doorgedrongen en zal zondag tijde lijk iets meer bewolking brengen, maar de neerslagactiviteit neemt af.-Toch is augustus tot op heden een bijzonder ongunstige en regen achtige maand. Het- proces Powers. Rechts de open- 1 baar aanklager Roedenko tijdens zijn requisitoir. Meisje overleden na eten van vergiftige paddestoelen De 11-jarige Eveline Wrobel uit Gel- senkirchen (Duitsland), die met haar ouders en andere familieleden in Ne derland de vakantie doorbrengt op 't kampterrein te Bakkum in Noord Holland is vrijdag overleden nadat zij vergiftige paddestoelen had gegeten. De andere leden van 't groepje moes ten in het ziekenhuis te Alkmaar wor den opgenomen. De heer O. Wrobel, de vader van het meisje verkeert in levensgevaar. De toeristen hebben de groene knolzwam gegeten. Deurwaarder gearresteerd De deurwaarder bij het kantonge recht te Beetserzwaag, B. M. is ge arresteerd en naar het Huis van Be wailing te Leeuwarden overgebracht. Hij zou gelden hebben verduisterd van particulieren waarvoor hij be langen behartigde. VOOR HET EERST IN DE GESCHIEDENIS KORTE PREDIKATIE DE GROOTSTE SCHAT. .Het Koninkrijk der hemelen is gelijk aan een schat, verborgen 'in een akkerdie een mens ont dekte en verborg, en in zijn blijdschap er over gaat hij heen en verkoopt al wat hij heeft en koopt die akker". Mattheus 13 44. Wat is de grootste schat Is dut aardse rijkdomIs dat eer en aan zien onder de mensenIs dat veel voorspoed en geluk f Velen zien dat nog altijd zo en hun oog is gesloten voor de ware schat: het Koninkrijk der hemelen, dat is eigenlijk .Jezus Christus zelf, want in Hem is hel Koninkrijk der hemelen op aarde ge komen. Maar ja, die schat is verborgen, ver borgen in de akker van deze wereld. Je moet er naar zoeken. Velen gaan er achteloos aan voorbij. De kerk schijnt maar een armelijke zaak in deze wereld te zijn. En dat niet al leen. Ook de bijbel, het. boek van de kerk is een verborgen schat. Je moet er in zoeken om de grole schat erin te vinden. En hoe is het met de sacramenten t Bij de Doop slechts een paar drup pels water, hoe onaanzienlijk! En bij het H. Avondmaal slechts een stukje brood en een slokje wijn: niets spec taculairs.' En toch zijn het de grote schatten van het Koninkrijk der hemelen, van Gods genade in Jezus Christus. Christus zélf komt hier tot ons.' En met Hem: vergeving, genade, ver zoening, gerechtigheid en eeuwig leven. Hebben wij die grote schat al ge vonden? We vinden die niet zonder al het onze te hebben prijsgegeven. Willen we dat? De man uit de gelijkenis, die hier boven staat, icas zo verrukt van de gevonden schatdat hij alles ver kocht om die schat te kunnen kopen. Hij nam geen halve maatregelen. Van ons wordt hetzelfde gevraagd. Jezus zegt op een andere plaats: „Indien iemand achter Mij wil komen, die verloochene zichzelf en neme zijn kruis op en volge Mij". We moeten ons leven verliezen om Christus' wil om het te winnen. En dit geldt voor ons allemaal en niet enkele voor uitzonderlijken. Nog eens: zijn wij ertoe bereid? „Heer ik kan niet!" roept U misschien uit, „het offer is voor mij te groot. Moei ik nu werkelijk alles loslaten?" Ja, wij moeten de grote beslissing ne men, de goede keuze doen. Met min der gaat het niet.! Maar vergeet één ding niet. Jezus heeft ook voor ons gekozen. Hij be schouwt V als Zijn gróótste schal. Daarvoor gaf Hij alles prijs. Dat is onze grote troost en uitkomst. En zo volgt onze keuze uit dankbaarheid: Neem mijn leven, laat het, Heer, toegewijd zijn aan mo eer. Maak mijn uren en mijn tijd tot uw lof en dienst bereid Middelburg. J. VAN WOUDEN. Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht heeft de ruimtecapsule van de donderdag gelanceerde „Ont dekker XIV" vrijdag ten noordwesten van Hawaii in de lucht opgevangen. De historische „vangst" van de met instrumenten gevulde capsule werd verricht door een van de tien daar voor speciaal uitgeruste vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht. De lading van de „Ontdekker", die don derdag A'anaf de Amerikaanse lucht machtbasis Vandenberg in Californië in een baan 0111 de beide polen werd gebracht, had een gewicht van 38,535 kilogram. Het vliegtuig heeft de capsule in een net opgevangen. De ruimtecap sule, die na de zeventiende ronde om de beide polen door de raket moept worden afgestoten, kwam vrijdag om 23.46 uur Nederlandse tiid los. De te rugval door de dampkring werd door een parachute vertraagd. De capsule, waarin zich instrumenten bevonden voor de ontwikkeling van satellieten die in de toekomst voor spionagedoel- einden en waarschuwing tegen vijan delijke raketten gebruikt zullen wor den, werd door twee vliegtuigen, als mede door een marinevaartuig in het van tevoren vastgestelde valgebied op de radar waargenomen. Enkele minuten later rapporteerden bemanningsleden van twee vliegtui gen de dalende capsule te hebben ge zien, waarna de gehele groep vlieg tuigen radiotelefonisch naar het juis te punt werd gedirigeerd. Dit was (le eerste maal in de geschie denis, dat een door mensenhanden vervaardigd voorwerp op deze wijze is geborgen. IN DE TOEKOMST IN ABDIJCOMPLEX Francis Powers in de verdachten- bank tijdens het requisitoir. Gemeente, provincie en rijk dragen kosten van f 45.000 Ged. Staten van Zeeland hebben bij Provinciale Staten een voor stel aanhangig gemaakt tot het in het leven roepen van een „Zeeuwse museumstichting". Voorts wordt voorgesteld met ingang van 1961 in het exploi tatietekort van de stichting een derde deel van dit tekort met een maximum van 15.000 jaar lijks voor rekening van de pro vincie te nemen. Eenzelfde be drag zou door het rijk en de gemeente Middelburg opge bracht moeten worden. Indien het dit jaar nog nodig mocht zijn stellen Ged. Staten verder voor uit de provinciale geldmid delen een startsubsidie van 1000 te verlenen. Sinds geruime tijd zijn tussen Ged. Staten van Zeeland, het ge meentebestuur van Middelburg, het bestuur van liet Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen, een vertegenwoordiger van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen en de rijksinspecteur voor roerende goederen besprekingen gevoerd over een mogelijk reorganisatie van het museum van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen te Middelburg, die uiteindelijk resulteerden tot een plan voor een „Zeeuwse mu seumstichting". Hiervoor is een exploitatiebegroting van f 42.000 opgesteld, waarvan rijk, provincie en gemeente elk een derde deel voor zijn rekening neemt. Ten aanzien van de huisvesting van het museum waarvoor de verza meling van het Zeeuwsch Genoot schap in het museum in de Wage- naarstraat als basis dient wordt gestreefd om dit uiteindelijk te ves tigen In het Abdijcomplex. De besprekingen werden reeds enke le jaren geleden begonnen, doch de bestedingsbeperking stak een spaak in het wiel. Vorig- jaar echter werd een interimrappoit over het mu seum van het Zeeuwsch Genoot schap uitgebracht door een door het Genootschapsbestuur ingestelde „Commissie uitbreiding en intensi vering Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen". Kanunnikenwoningen In dit interimrapport werd tot de oprichting van een stichting geadvi- »«©rd voor een oudheidkundig-kunst historisch museum. Aan dezo stich ting zouden het gebouw en de verza melingen van het Zeeuwsch Genoot schap in bruikleen kunnen worden afgestaan. De natuurhistorische ver zameling zou elders moeten worden ondergebracht. Hierbij werd ge dacht aan de zogenaamde Kanunni kenwoningen in het Abdijcomplex: het gedeelte, waarin thans het rijks archief is gevestigd. Een mede in overleg met de rijks- functionarissen opgestelde exploita tiebegroting voor deze stichting wees liet eindcijfer van f 42.000 aan. In beginsel bleken gemeente, pro vincie cn rijk te kunnen instemmen met de in het rapport aangegeven weg. Ged. Staten achtten het hierbij van groot belang, dat de door de „Zeeuw se museumstichting" aan te trek ken wetenschappelijk gevormde kracht voor zover mogelijk en des gevraagd ook als adviseur in de in (Zie slot pag5 kol. 5) Den Helder, zwaar bewolkt, Ypenburg, half bewolkt. Vlissingen, half bewolkt, Eelde, licht bewolkt. De Bilt, regenbui. Twente, zwaar bewolkt. Eindhoven, licht bewolkt, Zuid-Limburg, licht bewolkt, Helsinki, regen. Stockholm, regen. Oslo, licht bewolkt. Kopenhagen, zwaar bewolkt. Aberdeen, regen. Londen, zwaar bewolkt. Amsterdam, licht bewolkt, Brussel, half bewolkt. Luxemburg, half bewolkt. Parijs, zwaar bewolkt. Bordeaux, licht bewolkt, Grenoble, licht bewolkt, Nice, onbewolkt, Berlijn, regenbui, Frankfurt, zwaar bewolkt. München, licht bewolkt, Züricli, licht bewolkt, Genève, licht bewolkt, Locarno, onbewolkt, Wenen, zwaar bewolkt, Innsbruck, zwaar bewolkt. Belgrado, onweer. Athene, onbewolkt, Rome, onbewolkt, Ajaccio, onbewolkt, Madrid, onbewolkt. Lissabon, onbewolkt. 17 gr. 17 gr. 18 gr. 16 gr. 17 gr. 18 gr. 19 gr. 18 gr. 18 gr_ 15 gr. 21 gr. 16 gr. 13 gr. 21 gr. 17 gr. 19 gr. 17 gr. 20 gr. 23 gr. 22 gr. 28 gr. 20 gr. 20 gr. 17 gr. 19 gr. 21 gr. 26 gr. 21 gr. 19 gr. 35 gr. 31 gr. 23 gr. 26 gr. 26 gr. 27 gr. VERWACHT. MINDER WIND Af cn toe zonneschijn en op do meeste plaatsen geen regen van be tekenis. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Iets warmer. STRAND VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker Vandaag zonnig strandweer met een zwakke zeewind. Middagtempera- tuur 19 a 20 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: tijdelijk iets meer bewolking, maar gedurende het gehele weekend redelijk strandweer. ZON EN MAAN 21 augustus Zon op 5.33 onder 19.52 Maan op 4.33 onder 19.17 22 -augustus Zon op 5.35 onder -19^0 Maan op 5.36 - onder 19.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1